Raad van Kerken wil met kerkasiel geen valse hoop wekker^ Kerk Samenleving fü--- Katwijkers naar Tsjaad om God en mensheid te diene, redactie dick v Pelgrims zoeken beschutting Mekka* Moslims die naar Mekka gaan voor een pelgrimage bij het begin van het offerfeest zoeken onder paraplu's beschutting voor de felle zon. De jaarlijkse reis naar het bedevaartsoord in Saoedi-Arabië begon gisteren nabij Arafat. foto ap Islamieten willen vrij op feestdagen Rotterdam De Turks-Islamitische Culturele Federatie (TICF) wil dat de eerste dagen van de Ramadan en het Offerfeest offici ële vrije dagen worden. De TICF, waarbij 150 moskeeën zijn aangesloten, noemt het 'niet denkbaar' dat volgelingen van de tweede religie in Nederland vrije dagen moeten opnemen om hun geloof te kunnen belijden. Volgens de Federatie levert het opnemen van vakantiedagen op islamitische feestdagen soms problemen op tussen werkgevers en werknemers. In Nederland belijden meer dan een miljoen mensen het islamitische geloof. Het TICF heeft de sociale partners gevraagd daar aandacht aan te besteden. Ook bij de Raad van Kerken snijdt de TICF het on derwerp aan. Excursie naar synagoge Leiden valkenburg In het kader van het 'Jaar met de Bijbel' organiseert de Stuurgroep Valkenburg een excursie naar de synagoge in Leiden. Die vindt plaats op maandag 12 april. Belangstellenden kunnen zich voor 1 april melden bij Hen Rijneveld aan de Hoofdstraat 108 om Valkenburg (410.59.99). De deelnemers verzamelen die avond om half acht op het Castellumplein. Zij worden om acht uur in de synagoge verwacht, waar een gids vertelt over joodse gebruiken, denkbeelden en ervaringen in verleden en heden. De kosten bedragen 2,50 gulden. Oezbekistan arresteert kerkleiders ermelo De politie in Oezbekistan heeft vier leiders van de Volle Evangelie Gemeente gearresteerd, omdat zij drugs in hun bezit zouden hebben. De evangelische stichting Open Doors ver moedt dat de politie de drugs in de huizen van de voorgangers heeft geplaatst om hen in diskrediet te brengen. De politie paste deze methode eerder ook toe bij dissidenten. De aanhouding van de voorgangers kwam een week nadat de gemeente een verzoek tot registratie had ingediend. De vier zitten in Noekoes, de hoofdstad van de autonome republiek Karakalpakstan, in voorarrest. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Rijssen (wijkgemeente 4), J. van het Goor te Stolwijk. Bedankt: voor Vlaardingen (wijkgemeente Holy-Noord), C.G. Geluk te CHRISTELIJK GEREFORMEERDE KERKEN Bedankt: voor Sint Jansklooster, H.R.H.A. de Boer te Zeewolde. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen: te Doetinchem, als zendingspredikant voor Albanië, G.J. Baan te Lisse; te Scherpenisse, M. Karens te Werkendam. Bedankt: voor Klaaswaal, A.B van der Heiden te Utrecht; voor Sint An- naland, F. Mulder te Scherpenzeel. amersfoort anp Kerkasiel moet volgens de Raad van Kerken alleen nog worden gegeven als asielzoekers dreigen te worden uitge zet, die moeten vrezen voor hun veilig heid. Ook moeten de verwachtingen bestaan dat de asielzoeker een ver blijfsvergunning kan krijgen. Een ille gaal verblijf in Nederland biedt geen perspectief. Dit zegt de Raad van Ker ken in een nieuwe nota over kerkasiel, die is bedoeld als handreiking voor de plaatselijke kerkelijke gemeenten. Sinds de eerste nota in 1993 is het asielbeleid beperkter geworden en het uitzettingsbeleid geïntensiveerd. Tege lijkertijd is de bewustwording binnen de kerken over het vluchtelingenbeleid toegenomen. Kerkasiel dient in principe een tijde lijk karakter te hebben, aldus de raad. Het moet beginnen met perspectief op een oplossing die voor alle partijen ac ceptabel is. Uitgeprocedeerde asiel zoekers is verleend, kunnen dankzij kerkasiel uitstel van dreigende uitzet ting krijgen. In de tussentijd kan wor den onderzocht of de procedure zorg vuldig is geweest. Als er geen zicht op een verblijfsver gunning is, moet er geen kerkasiel worden verleend, aldus de raad. Voor komen moet worden dat door het ver lenen van kerkasiel verwachtingen bij hulpverleners en asielzoekers worden gewekt, die naar alle waarschijnlijk heid niet waargemaakt kunnen wor den. Op grond van deze nota kan niet worden gezegd dat de raad tegen kerk asiel voor witte illegalen is, aldus do minee A. Grandia, oud-voorzitter van de werkgroep vluchtelingen van de raad. Zij hebben immers nog een kans op een vergunning. Begin deze maand pleitte de Raad van Kerken voor een verblijfsvergunning voor de witte ille galen en hun gezinnen. Als witte illegalen onderdak vinden in een kerk, dan is er in strikte zin geen sprake van kerkasiel, vindt voorzitter Egbert Kraal van de werkgroep vluch telingen. Maar in het spraakgebruik is ook voor die situatie het woord kerk asiel inmiddels in zwang geraakt. De verantwoordelijkheid voor het verlenen van kerkasiel ligt, meent de raad, bij de lokale geloofsgemeen schap. Die kent de uitgeprocedeerde asielzoeker(s) en de achtergronde kan een inschatting maken var noodzaak van bescherming en va lei kans op een vergunning. De Raad Kerken keurt dergelijke stappen goed of af. Als een verzoek om kerkasiel paard gaat met politieke eisen, geen steeds vaker voorkomt, landelijke raad telkens opnieuw b len of hij akkoord kan gaan met di lit sen. De oorspronkelijke inzet kerkasiel, tijdelijk bescherming bi aan individuen, moet wel centraal ven staan. JS' te 'We gaan ons aanpassen, we willen geen aanstoot geven' Het lijkt op een gewone verhuizing. De Katwijkse flat is al half leeg, op dozen en plastic tuinstoelen na. Colin (4) is van slag omdat een deel van zijn speelgoed is in gepakt. Joshua (2) speelt onverstoorbaar door. Saskia en Mare Koelewijn ogen gemoedelijk, alsof ze niet op 1 april naar Tsjaad vliegen. Niet voor een va kantie, niet voor een carrière bij een multinational, maar om medicijnen over te vliegen voor de Mission Aviation Fellowship (MAF). Want Marc heeft een roe ping. „Ik ben ervan overtuigd dat het mijn weg is om God op deze manier te dienen." ,ci katwuk marcella bremer De voorbereiding begon tien jaar geleden. Of eigenlijk al in 1973. Mare Koelewijn: „Van mijn vierde tot mijn dertiende woonde ik in Suriname. Mijn ouders gaven onderwijs aan een indianenstam in het oer woud. Om daar te komen moest je of twee weken in een kano varen of anderhalf uur vliegen. Met een toestel van de Mission Aviation Fellowship." Die ervaring beïnvloedde Marc blijvend, hoewel niet alleen in positieve zin. „Van de tachtig keer dat ik daar met de MAF vloog, was ik 77 keer luchtziek. Toch had ik altijd in mijn ach terhoofd dat dit mijn roeping was. Niet als een soort jongens droom om piloot te worden, maar om op deze manier men sen te helpen en God te die nen." Dat gevoel bleef, ook al spuug de Mare menig zakje vol en ging hij, eenmaal terug in Ne derland, accountancy studeren. „Op een dag bad ik tot God, dat als dit echt mijn roeping was de luchtziekte zou overgaan. De dag ema ging ik vliegen en had ik nergens last van." Vanaf dat moment wist Mare het zeker. Tien jaar geleden begon hij aan de vliegopleiding in Lelystad. „Eigenlijk begon ik het vliegen pas tijdens de opleiding leuk te vinden." Hij haalde zijn sport- brevet, het internationale sport- brevet en kwam door de ge schiktheidskeuring van de MAF. Dat een internationale, interkerkelijke organisatie die luchtverbindingen verzorgt en logistieke diensten verleent aan kerken en organisaties voor zending en ontwikkelingshulp. „In Tsjaad ga ik medicijnen naar klinieken en zendingswer kers in het binnenland vlie gen", legt Mare uit. „Maar ik vervoer ook patiënten en soms vracht en voedsel. Er zijn wei nig wegen, die in de regentijd bovendien onbegaanbaar zijn." De MAF eist van haar piloten een beroepsbrevet, vijfhonderd vlieguren en een jaar interna tionale bijbelschool. Dus begon Mare aan de beroepsopleiding, na een adempauze van twee jaar. Na twee jaar studeren en vliegen, naast zijn baan als as sistant-accountant, haalde hij in 1995 het begeerde papiertje. Na bijna vier weken cursus in de Verenigde Staten, had Mare ook het Amerikaanse brevet op zak. Ondertussen was hij be gonnen als 'reclame-vlieger' in Lelystad om die vijfhonderd vlieguren te halen. Na zoveel toewijding kon het bijna niet anders dan dat hij in 1997 werd aangenomen bij de MAF. In au gustus van dat jaar waagde hij de volgende stap: hij zegde zijn baan op. Saskia Koelewijn houdt, terwijl Mare vertelt, de kinderen bezig zoals ze al die jaren heeft ge daan. „Ik sta er helemaal ach ter", glimlacht ze. „Ik wist wat Mare wilde. En je groeit er naartoe." Toen ze in verwach ting was van Colin zegde ze haar baan op. Ze wilde fulltime moeder zijn en dat kwam goed uit, omdat Mare door al zijn vliegen soms maar één dag per week thuis was. Nadat Mare was aangenomen bij de MAF, werd het pas echt onrustig. „We hebben negen adressen gehad in anderhalfjaar", rekent Saskia uit. Gelukkig voor Mare was Saskia huisvrouw en kon zij hem probleemloos volgen. September 1997 begon hun jaar internationale bijbelschool bij de Europese vestiging in Bra bant. Vanaf dat moment wer den financiële supporters be langrijk, want Marc had geen baan meer en de MAF is een or ganisatie van vrijwilligers. „Fa milie, vrienden en de kerkge- Marc en Saskia Koelewijn en hun kinderen Colin en Joshua vertrekken op 1 april voor minstens vier jaar naar Tsjaad. foto dickhocem nge las ïrge ben echt geen roze bril", 2 ir~ Mare. „Op de MAF-curai! 2er je bijvoorbeeld met dronk soldaten om te gaan. Wek er realistisch naar, maarh doel is het waard. Wij vert wen op Gods beschermin als in Nederland. Dat maa ons niet onaantastbaar, m groeit ernaar toe. Ik heb n getwijfeld", zegt Mare. „0 weg waren er heel veel dei die dicht konden gaan, mi bleven of gingen open", Saskia aan. „Het moet g zo zijn." Het thuisfrontcomité, vo formatie over de nieuwst van Mare Saskia of flna le ondersteuning: Robert Japke Korinth 071-52174 Mare Saskia zijn per e- bereikbaar op maxc.koeli wijn@maf-europe.org. G zijn welkom op giro 1299 t.n.v. St.MAF/TFC Koelen Harderwijk. meenschap betaalden ons les geld daar, we leefden van ons spaargeld", vertelt Saskia. De Koelewijns behoren tot de Christelijk Evangelische Ge meente in Rijnsburg. Het gezin leefde intern op de bijbelschool en verdiepte het geloof. „En we leerden veel over het omgaan met andere culturen." Na dat jaar vertrok Mare naar Amerika voor een aanvullende vliegopleiding, daarna ging het hele gezin naar Engeland voor een 'MAF-cur- sus' (over werken in den vreemde) en eind augustus 1998 keerden ze terug in Kat wijk. Marc deed nog een laatste, zware cursus in de woestijn van Californië. „Je leert landen op een berg en op landingsbanen als karrensporen. Je kijkt of je vanuit de lucht kunt beoorde len hoe de conditie van de baan is: drassig of vergeven van ter mietennesten", legt hij nuchter uit. „Ik vlieg in een Cessna 206, een één-motorig zespersoons vliegtuigje, een soort bestelwa gen in de lucht. Die kan overal landen." Afgelopen januari gingen de Koelewijns naar Frankrijk voor een cursus Frans, omdat Tsjaad een voormalige Franse kolonie is. En nu zijn ze er helemaal klaar voor. „We hebben er zin in", zegt Saskia enthousiast. „Ik merk aan Colin dat het onrustig is. We hebben nu echt de be hoefte om een thuis te maken." Mare en Saskia zullen minstens vier jaar in de hoofdstad N'Dja mena wonen. Tsjaad is een overwegend islamitisch land, dat herstellende is van een bur geroorlog, maar nog steeds niet erg stabiel. Er leven zowel Ara bische als Afrikaanse volkeren. Saskia zal er een hoofddoek moeten dragen in het open baar. „We gaan ons aanpassen, we willen geen aanstoot ge ven." Colin en Joshua gaan naar de Franse school en Saskia leert ze Nederlands lezen en schrijven met het IVIO-wereld- school moedertaalpakket. „Het zullen andere kinderen worden dan in Nederland, maar ik heb er vertrouwen in, want ik heb het zelf ook meegemaakt", zegt Mare. In hun levensonderhoud wordt voorzien door supporters. „Tachtig procent door familie, vrienden en kennissen, twintig procent door vier Nederlandse kerken", vertelt Mare. „Het le ven is daar duur voor ons, om dat we zelf een internationale ziektekostenverzekering moe ten afsluiten en de school voor de kinderen moeten betalen." „We kunnen ook niet bezuini gen op fruit en groente, want we moeten het wel volhouden", vult Saskia aan. Er zijn risico's, en niet alleen voor de gezondheid. Het vlie gen is gevaarlijk en de politieke situatie is instabiel. „We heb- Leidsch Dagblad Foto uit de archieven Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een ingevulde cheque (geen overschrijvingskaart) ter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) op te stu ren naar het Leidscn Dagblad, t.a.v. Leidsch Dagblad Archieven, Postbus 54, 2300 AB Leiden of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad aan de Rooseveltstraat 82. U ontvang de foto binnen drie weken. ANNO 1899 Maandag 27 Maart HOOGMADE - Gistermiddag kwam de eerste ooie vaar op het nest bij de woning van den heer D. van Rijn. Het is te hopen, dat die lentebode nu ook lente weder zal aankondigen en sneeuw en ijs spoedig voor een zachtere luchtgesteldheid zullen plaats maken. GEMENGD NIEUWS - Naar men verneemt heeft'te 's Gravenhage een vergadering plaats gehad ter bespre king van 't denkbeeld om in ons land op te richten een vereeniging tot verbetering der vrouwenkleeding. Reeds heeft zich een voorloopig comité gevormd, be last met het voorbereiden van een of meer openbare vergaderingen en het rondzenden van circulaires, waarin doel en plannen zullen worden uiteengezet. GEMENGD NIEUWS - Het Vaderland oordeelt niet gunstig over den politieken toestand van het oogen- blik en meer bepaald over den parlementairen ar beid. Zoo slecht als het thans daarmede gaat, meent het blad, is het nog nooit geweest. "Tusschen Kerst mis en Paschen is niet anders van beteeken is afge daan dan het revisieontwerpje, waarvan de voorberei ding buitensporig lang heeft geduurd, een water- staatswetje en twee wetten, waarvan het tijdstip van indiening in het grijze verleden moet worden ge zocht. Wanneer de belangrijke ontwerpen, door deze regeering ingediend, in behandeling zullen komen, laat zich in de verste verte niet voorzien. FRANKRIJK - Bij Parijs zal een begraafplaats voor honden pn andere huisdieren worden aangelegd, met een museum o.a. voor het bewaren der beeltenissen van dieren, die zich verdienstelijk hebben gemaakt en met een zaal, waar voor kinderen voordrachten ge houden zullen worden over de plichten tegenover dieren. ANNO 1974 Woensdag 27 maart LEIDEN - Niet alleen voor 'al die grote mensen' is 't van be lang dat ze gaan stemmen, maar ook voor de kinderen. Dat althans was de gedachte van de mensen van de Lorentz- school. De leerlingen vanaf de derde klas hebben vanochtend hun stem mogen uitbrengen. 140 stemgerechtigden en een opkomst van bijna 100%. Heuse stembureauvoorzitter Tinus van Aken, die in hetzelf de pand toezag op het goed verlopen van de 'grote' stem ming, wist dat niet, anders was hij geheel en al ontmoedigd. Maar liefst zes partijen deden mee. Te weten: de PVA (Partij Voor Alles) de MW (Minder Werk) de LSR (Lorentzschool- raad), de PVF (Partij voor Fil men), de PLP (Politieke Lo- rentz Partij) en de VSOS (Vrij Spelen Op Het Schoolplein). Het ging geheel en al zoals 't behoort te gaan. Zelfs was-er een moeder die bij volmacht stemde, omdat haar zoon ziek was. Na de verkiezingen gaan de lijsttrekkers met elkaar en met het personeel om de tafel zitten om te kijken op welke LEIDEN - De leerlingen stonden in de rij om te kunnen stemmen bij de Lorentzschool. De opkomst was bijna 100 procent. foto archief leidsch dagblad manier de programmapunten kunnen en zullen worden uit gevoerd. LEIDEN - "Ik ben ontzettend blij, dat we dit complex aan de Evertsenstraat hebben kunnen bemachtigen. Het valt niet mee in Leiden een geschikt pand of terrein voor industrie vestiging te vinden. En wij zijn nu eenmaal een echt Leids be drijf. Daarom wilden we graag in de Sleutelstad blijven. Je hoort de laatste jaren wel eens spreken over geringe medewer king van het gemeentebestuur. Dat is nu beslist niet het geval geweest". Aan het woord is Wim C.M. Koornwinder, op richter en directeur van de 0I- ga Matrassen LMF V.B. In de nieuwe fabriek van dit bedrijf waren Smit Röntgen en daarna Philips gevestigd. L O F LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128030 Geen krant ontvangen? Bel voornabezorging: Ma. t/m/vr.18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-512 DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) W.H REDACTIE F. Blok, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D C. van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin- en Bollenstreek W.F Wegman, chef redactie Leiden TELEFAX Advertenties: 071- 5323 Familieberichten: 023- 53 1 7 337 023- 5320 216 Redactie: 071- 5321 921 Hoofdredactie: 071- 5315 921 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tol 071- 5356 230 RUBRIEKSADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot li 071-5143 545 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per halfjaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging vent het automatisch afschrijven va abonnements- geld, ontvangen 1,-ki betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binm worden verzonden geldt een toeslag fl aan portokosten per verschijndag. LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTE Voor mensen die moeilijk lezen, sled hebben of blind zijn (of een andere leeshandicap hebben), is een sameró van het regionale nieuws uit het Le« Dagblad op geluidscassette beschikt informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Lectuur, K N H U I ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderd feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111 ati

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 24