ei den Regio amer wil op Turfmarkt weerichtingsverkeer terug 'De Stemming Tijd wmw W Astronoom Rees houdt Oort Lezing Limburgse dierenriem siert het corso 1 ragen nieuwsquiz waren %,n een andere planeet' a 3 170 VACATURES Belastingdienst Leiden overstelpt met vragen om hulp bij aangifte «DAG 27 MAART 1999 u> I WEGMAN. 071-5356414. PLV -CHEF HERMAN JOUSTRA. 071-5356430 een dan heeft Aalmarktproject kans van slagen \almarktproject heeft alleen kans van slagen als het gebied goed bereikbaar is. Dit betekent dat op de 'c; narkt het tweerichtingsverkeer in ere moet worden eld. Op die manier zijn Boommarkt en Aalmarkt [\vee kanten te bereiken. Dat is de kern van de reac- het project die de Kamer van Koophandel gisteren ibaar maakte. den. De Kamer stelt een omge keerde redenering voor: het gaat er niet om de binnenstad slecht bereikbaar te maken voor auto's, het gaat er om goede al ternatieven te bieden voor dat doorgaande verkeer. Om het centrum beter be reikbaar te maken, stelt de Ka mer van Koophandel verder voor het systeem van de pen delbussen, van de Stichting Stadsparkeerplan, uit te brei den. Dat zou vooral aantrekke lijk zijn voor langparkeerders, zoals mensen die in de binnen- 306 plannen voor het gebied ave! \B enkele maanden gele- ntvouwde, is geen plaats limd voor tweerichtings- ?r. De gedachtengang die irojectontwikkelaar daar- ;ebruikt, klopt echter niet, de Kamer van Koophan- 1AB betoogt dat tweerich- erkeer doorgaand verkeer binnenstad aantrekt, ter- 109! et nu juist de bedoeling is entrum autoluw te hou- stad werken. Het bevoorraden de verkeer moet ook meer de ruimte krijgen dan nu in de plannen het geval is. Zo moeten de zogeheten venstertijden, de periodes waarin vrachtwagens mogen laden en lossen, worden verruimd. De Kamer van Koophandel vindt verder dat het project niet gunstig uitpakt voor de Bree- straat. In de plannen van MAB komt 'het accent van het win kelfront' te liggen aan de Aal marktkant, ontsieren de be voorradingsperrons de Bree- straat, en onderbreken de 'niet- detailhandelsactiviteiten' van Stadsgehoorzaal en Minerva de rij winkels in die straat. Daarom stelt de Kamer voor de bevoor rading ondergronds te laten plaatsvinden en nog meer win kels in te passen in de Bree- straat. ,,De Breestraat dient een aantrekkelijke verbinding te zijn naar de unieke Pieterswijk. Juist met de pittoreske Pieterswijk kan Leiden zich onderscheiden van andere steden'. Omdat de consument de Leidse binnenstad in toene mende mate links laat liggen, is een 'kwaliteitsimpuls' voor de binnenstad absolute noodzaak, stelt de Kamer die in grote lij nen wel zeer te spreken is over de plannen. „De Kamer ver wacht dat met het Aalmarkt project extra koopkracht kan worden aangetrokken die ten goede zal komen aan de bin nenstad als totaal." Juist dat was ook een van de uitgangspunten van de ge meente Leiden, in haar op dracht aan MAB plannen te ontwerpen voor het gebied. De gemeente betrekt alle reacties op de plannen in haar verdere besluitvorming over het pro ject. De Britse astronoom sir Mar tin Rees houdt op woensdag 28 april de Oort Lezing in het Groot Auditorium in het Aca demiegebouw van de Uni versiteit Leiden. Rees is een van de bekendse sterrenkun digen van deze tijd. Hij geeft onder de titel 'Cosmic Evolu tion: understanding the be ginning and the end' een overzicht van de huidige kennis over de eerste miljar den jaren van het heelal en over actuele theorieën over het einde van sterren en het heelal zelf. De stichting Het Jan Hendrik Oort Fonds en de Leidse Sterrenwacht orga niseren elk jaar de Oort Le- zing ter herinnering aan deze Leidse astronoom. De lezing is voor een breed publiek be doeld. Gratis kaarten zijn ver krijgbaar via telefoonnum mer 071-5275831 (maandag- t/m donderdagochtend) of via e-mailadres slegten@ strw. LeidenUniv.nl. leiden/runsburg 'Sterrenbeelden' vormen het on derwerp van het Rijnsburgs bloemencorso, dat dit jaar waarschijnlijk weer door Leiden rijdt. En die te kens zijn ook zeer herkenbaar uitgebeeld, zo blijkt uit de ontwerpen. Zo ziet de Weegschaal er daad werkelijk als een weegschaal uit en zelfs de meer abstract vormgegeven Schorpioen is goed thuis te brengen. Alleen de Steenbok en de Ram zijn wat on duidelijk. „Nee, ze zijn niet allemaal even goed ge lukt", geeft secretaris van het organisatiecomité N. Hemmes toe. „Maar het geheel is uitzonderlijk mooi." „Een vorige ontwerper maakte alleen abstracte wagens. Mensen zagen de bouwsels en dachten: goh, heb ik die wagen niet eerder in de stoet gezien? In deze praalwagens kunnen de mensen échte figu ren zien." De stoet is op zaterdag 7 augustus te be wonderen als de praalwagens door Rijnsburg, Lei den, Katwijk en Noordwijk rijden. Hoogstwaar schijnlijk worden ze ook enkele uren tentoongesteld op de Beestenmarkt. De corso-secretaris heeft de stoet vorig jaar al ge zien in een Limburgs dorpje. Al een paar jaar werkt de organisatie van het Rijnsburgse bloemencorso namelijk samen met 'collega's' uit Limbricht, bij Sit- tard. De Limburgers ontwierpen de praalwagens. „Dat drukt de kosten en ze zijn fantastische bou wers, dankzij hun carnavalstraditie. Zij zijn daar nog vol overgave mee bezig, in hun schuurtjes." TEKENING PR dse deelname aan finale geen succes rinden alles best, als we geen laatste worden." Bij eerleggen van hun potlo- SP VANDAAG QJ in deze krant Lj circa U vindt de baan Üdie bij u past in den wist de Leidse deelnemers aan de landelijke finale van de nieuwsquiz al dat ze zichzelf geen al te grote illusies moch ten maken. Daarvoor waren de vragen voor het Leidse viertal te moeilijk en de tegenstand met ruim tweehonderd gretige ha- vo'ers en vwo'ers simpelweg te groot. Zij waren zoals ze het zelf zeiden 'maar' mavo'ers die een krant nauwelijks lezen. Dat doen de meeste andere finalis ten wel. Zo bleek gistermiddag tenminste in de Universiteit van Utrecht waar de nieuwsquizfinale werd gehou den. De Leidenaars Mirelle van Leest (15) en Michel Ligtvoet (16) van het Vlietland College hadden de opgaven van 'een andere planeet gevonden'. Van Leest zei dat ze liever de krant bezorgt dan dat ze hem inkijkt, terwijl Ligtvoet vrolijk grapte dat hij in de krant alleen maar naar de plaatjes kijkt. Dat bleek ook wel uit hun score, al bleef de laatste plaats om voor hen zelf onbegrijpelijke redenen toch nog buiten handbereik. Hun schoolgenoten Meilis Yildirim (17) en Dominque Jah- shan (16) leverden eveneens een achterhoedegevecht. Maar ook zij bleven nog verwijderd van de beschamende laatste plaats. Bij de nieuwsfoto's en de karikaturen lieten ze de meeste punten liggen. Zo zagen ze minister van financiën Gerrit Zalm aan voor Hans van der Togt. Op enkele karikaturen moesten ze het antwoord schuldig blijven, omdat volgens hen de tekeningen 'volstrekt onduidelijk' waren. Hoewel het viertal in de staart van het klassement eindigde, nam hun lerares Anouk Eng- bers toch haar petje voor hen af. „Op de meeste vragen moest ik zelf ook het antwoord schul dig blijven. Daarom vind ik het knap dat ze toch nog een flink aantal punten gescoord heb ben. Maar in mijn lessen maat schappijleer behandel ik echt niet al deze hogeschoolvragen." Hun regiogenoten, de Voor- houters Flo ris Heuzen (17) en Michel Lelyveld (16), moesten met een middenmootpositie 9a-loe, Trix en jen huilend ieunermeisje m snel gaan. Zo ben je md en bejubeld, wordt je met respect uitgespro- taat je foto wekelijks in de en trek je volle zalen, ineens is het over, ben je en weten ze zelfs bij de iging Oud Leiden niet hoe ze je naam ook al moeten schrijven. ben het hier over Cees p, de burgemeester in lie na een afwezigheid jna vier maanden deze leens weer opdook in de lp een avond van Oud stak de oud-burgemees- de aankondigingen con- it aangeduid als Goed- een verhaal af over bou de binnenstad. Daarbij de voormalige eerste meteen maar twee •ndes, die hem een half lieden nog zijn ambtske- idden kunnen kosten, ield een pleidooi voor riserend bouwen'. Voor ale mensen betekent dat als je nieuwbouw aan- - n aan de oude gebouwen 11 iheen. Maar voor architec- - olitici en andere mensen 2 enen verstand te hebben geveer de grootste vloek en ei bestaat. Historiserend voor nep, kitsch, Anton Archeon en huilende zi- irmeisjes. et waagt om aan het Ra- urg een nep-oud gebouw ie zetten mag erop reke- Jat hij het hele circus aan :i en deskundigen over leen krijgt. Daarbij verge- zijn de rellen rond de plannen van architect - ef Boudewijn Veldman rimpeltjes in de dorps- Burgemeester Goekoop was al nooit zo gecharmeerd van nieuwlichterij. Maar ambteloos burger Goekoop ontpopt zich als gezellige bejaarde, bij wie de rookkanaalvrije open haard op gelei brandt en Danny de Munck uit de boxen schalt. Alle intellectuele etiquette is met het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd definitief overboord gezet. Net zoals de goede monarchis tische gewoonte om niet uit de school te klappen over vertrou welijke conversaties met de ma jesteit. Wim Kok springt bijkans uit zijn vel als blijkt dat Kamer leden vertellen wat Beatrix vindt van zinloos geweld, maar Goekoop kan blijkbaar dood leuk doorvertellen wat hare ma jesteit denkt over het Leidse studentenleven. Een beetje stu dent steekt de Hooigracht niet over, aldus Trix. Die kunnen ze in hun zak steken in Pancras- Oost. Voor zijn vertrek kondigde Goe koop aan dat hij voorlopig nog niet toe was aan het schrijven van zijn memoires. Dat is nou jammer, want daar kunnen nog heel wat ongezouten meningen uit komen. Pompen Er zijn van die krantenkoppen die met je fantasie op de loop gaan. Zoals: Leiden pompt mil joenen in zwembaden. En wij maar denken dat we in een armlastige stad wonen. Dat de gemeente maar net het hoofd boven water kan houden. Niet dus. Ze zwemmen daar in het stadhuis in het geld. Het Leidse Sportbedrijf heeft berekend - hoe ze dat gedaan hebben weten we niet, daar voor schiet de verbeelding te kort -, dat honderdduizend Lei denaars per jaar gaan zwem men buiten Leiden. Die keren, bij onstentenis van een schuif- dak, knuffelmuren, superglijba nen, golfslagen in het badwater en bubbeltjes in het warme kuipje, de Leidse zwembaden de rug toe. Gaan in Voorscho ten zwemmen, in Leiderdorp, of in Lloret de Mar. Dat mag niet, vindt het Sportbedrijf. Het gaat natuurlijk niet echt over honderdduizend Leide naars. Het gaat over een paar duizend stadgenoten die elders een zwembadkaartje kopen. Maar hoe dan ook, daar moet iets aan gedaan worden, vindt het Sportbedrijf. Leiden moet 'de recreatie- zwemmer' weer voor zich win nen. Dat vraagt hoge investe ringen. Zeven miljoen gulden wordt er in De Zijl 'gepompt'. Later nog eens zeven miljoen of meer in De Vliet. Zo hoopt de gemeente niet 100.000, maar 140.000 kaartjes per jaar extra te verkopen aan de zwembadkas sa's. Het zijn van die berichten waar je als vanzelf van aan het reke nen slaat. Veertien miljoen gul den investeren om 140.000 zwemmers extra te trekken: dat betekent dat die extra zwem mers honderd gulden per per soon moeten schokken om uit de kosten te komen. Maar in de wetenschap dat die 140.000 kaartjes gekocht worden door. laten we zeggen, 3500 Leide naars kom je op een heel ander bedrag. Dan investeert Leiden vierduizend gulden per zwem mer. Reken vier zwemmers per gezin, dan heb je een som gelds waarvoor je een fijne kuil in de achtertuin kunt laten graven. Met die o zo noodzakelijke ver nieuwing jaagt Leiden trou wens niet alleen zichzelf, maar ook tal van andere gemeenten op kosten. Want wat er in Lei den bij komt, gaat er in Voor schoten, Leiderdorp en Lloret de Mar weer vanaf. Het wach ten is dus op de miljoenenin vesteringen van die gemeenten om de zwemmers weer voor zich te winnen. Maar ach, zo hou je elkaar wel aan de gang. tekst: ruud sep en aad rietveld Floris Heuzen en Michel Lely veld (links) van scholenge meenschap Northgo in Noordwijk ein digden bij de fi nale van de lan delijke nieuwsquiz in Utrecht in de middenmoot. De Leidenaars Michel Ligtvoet, Mirelle van Leest (zittend), Dominque Jahs- han, juf Anouk Engbers en Mil- lis Yildirim (staand), allen van het Vliet land College, moesten met minder genoe gen nemen. FOTO HANS VAN WEEL genoegen nemen. Daarmee wa- vrij veel. Maar, het dagje vrij ren ze niet ontevreden. „Het van school is ons meer waard was lastiger dan we hadden ge- dan welke hoofdprijs die hier te dacht, al wisten we toch nog winnen valt dan ook." tekening: maarten wolterink leiden herman joustra Steeds meer mensen uit de re gio kloppen bij de Belasting dienst in Leiden aan om hulp, in de weken waarin de belas tingaangifte in orde moet worden ge maakt. Zo heeft de dienst in vergelijking met voorgaan de jaren twin tig procent meer bellers aan de lijn ge kregen. Ook bij de balie aan het Stationsplein zijn meer be zoekers langsgekomen voor advies, hoewel daarvan geen aantallen worden bijgehou den. En voor hulp bij aangifte hebben zich dit keer 4500 mensen gemeld, op een be stand van 140.000. Vorig jaar waren dat er nog 3700. Dat betekent overigens niet dat de Belastingdienst al die formulieren ook daadwerkelijk invult. Van de mensen die hiervoor een afspraak maken, kwam vorig jaar zo'n vijftien procent niet opdagen. Dit jaar ligt dat percentage wel iets la ger, maar het verzuim is nog altijd substantieel, volgens een woordvoerder. De dienst helpt het gros van de aanvragers met invullen op kantoor. Daarnaast worden 300 tot 400 formulieren ingevuld in buurt huizen en raad- en daadwin kels. In enkele tientallen geval len helpt men aan huis. Dit ge beurt onder meer als de cliën ten slecht-ter been zijn of bed- legerig. Geruchten als zou de dienst overwegen de service bij het invullen van de formulieren te schrappen, vanwege de enor me drukte, zijn uit de lucht ge grepen volgens de woordvoer- 'Wij staan nu wel onder druk' der. „We hebben als leus we kunnen het niet leuker voor u maken, wel makkelijker. Daar moeten wij ons natuurlijk aan conformeren. We proberen het werk zo goed mogelijk te doen, maar wij staan wel onder druk. Want de meeste vra gen komen in dezelfde periode, vlak voor 1 april." Om alle vragen om hulp zo goed mogelijk te kun nen afhandelen, heeft de Be lastingdienst de afgelopen we ken extra personeel ingezet. Door de enorme hoeveelheid aanvragen moeten sommige cliënten wel iets langer wach ten dan normaal. „Want we willen het werk natuurlijk zo nauwkeurig mogelijk blijven doen." 'Stad van Vluchtelingen' vervangt folder door krant leiden esther barfoot 'Een Leienaar wat is dat dan?' Met deze titel probeert de stichting Leiden. Stad van Vluchtelingen Leidenaars te prikkelen om het nieuwe krantje van de stichting, dat vanaf maandag in de meeste openbare gelegenheden ligt, op te pakken en te lezen. Het eerste exemplaar van de krant werd gistermiddag in het Stadsbouwhuis door wethou der van Sociale Zaken en voor zitter van de stichting Leiden, Stad vanVluchtelingen Jan Laurier uitgereikt aan burge meester Jan Postma. De titel refereert aan het feit dat 75 procent van de huidige Leide naars afstamt van vluchtelin gen. Niet voor niets hebben ty pisch Leidse namen zoals Sjar- din en Labruyère een Franse klank. In de krant geven Leidse organisaties die te maken heb ben met vluchtelingen, zoals Vluchtelingenwerk, het op vangcentrum voor asielzoe kers en het Meldpunt Discri minatie uitleg over het werk dat zij doen. Verder vertelt een Iraanse vrouw over een aanva ring die haar deed besluiten naar het Meldpunt Discrimi natie te stappen en een Alba nese man over de belangrijke rol van Vluchtelingenwerk in zijn integratie in de Neder landse maatschappij. Het doel van het krantje is de bekend heid van deze instanties en de steun voor de opvang van asielzoekers in Leiden te ver groten. De krant komt in de plaats van de oude folder van de stichting die beginjaren ne gentig verscheen. Deze was in tussen gedateerd. Net als de folder is de krant een eenmali ge publicatie die zo'n drie jaar lang geldig blijft. Na de uitreiking van het krantje bracht de theatergroep Opmaat het inspringtheatei 'Veni, Vidi, Vici', een toneel stuk over vooroordelen en dis criminatie. Het heet inspring theater omdat het stuk nor maal op middelbare scholen wordt opgevoerd waar de scholieren de rollen van de ac teurs mogen overnemen en al ternatieven mogen bedenken voor scènes waarin de acteurs zich discriminerend uitlaten. Het toneelstuk is in opdracht van de stichting Leiden, Stad van Vluchtelingen ontwikkeld. Rhema Christen Gemeente zaterdag 27 maart Aanvang 19.30 uur: „Zij zullen zieke mensen de handen opleggen en genezen" Spreker: Rev. Asare uit Ghana, Afrika Turkooislaan 131, 2332 RK Leiden Info: 53 071-5722210

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 23