GROSSGLOCKNER Toerisme ke isb e1?I c rl ten welkom RDAG 27 MAART 1999 redactie rob van den dob8elsteen aspect voor :e hoogste berg an Oostenrijk, -et kleine topje rechts 5 de Kleingfockner, :e grote top links je Grossglockner. Wandelmarkt Voor het 1 le achtereenvolgende jaar wordt morgen, 28 maart, in de Beurs van Berlage aan het Damrak in Amsterdam een Wandelmarkt gehouden. Op de door wandeltijdschrift 'Op Lemen Voeten' georganiseerde beurs, staat niet alleen een groot aantal informatiestands van in wandelreizen gespe cialiseerde touroperators, maar worden ook lezingen gegeven door 'veteranen' als Peter Penders (over bedevaartswandelin gen in Noord-Brabant) en Bruna Vandenabeele (liep onder meer naar Fez). De Wandelmarkt is geopend van 11 tot 17 uur. Solovakantiebeurs Op maandag 5 april (2e Paasdag) wordt in 't Veerhuis aan de Nijemonde 4 in Nieuwegein-Zuid de Solovakantiebeurs '99 gehouden. Op de door de Vereniging Vakantie Partners (WP) gehouden bijeenkomst verstrekt een groot aantal touropera tors informatie over vakanties, die speciaal zijn toegesneden op alleenstaanden en eenoudergezinnen. Uiteraard is er ook weer een 'reisgenotenplein' waarop bezoekers van de beurs met elkaar kunnen kennismaken. Informatie: Paul Borsboom, telefoon 0183-44.33.54. Aardbeientijd Het Boomkwekerijmuseum in Boskoop toont van 27 maart tot en met 30 september een kleine expositie over het kweken van aardbeien. Dat wordt gedaan aan de hand van voorwer pen, documenten en foto's, die voor een deel afkomstig zijn uit de verzameling van R. de Graaf uit Maasland. Het muse um aan de Reijerskoop 54 is van dinsdag tot en met vrijdag geopend van 13.30 tot 16.30 uur en op zaterdag van 12 tot 16 uur. Informatie: telefoon 0172-21.77.56. Fietsroute In het gebied Euregio Rijn-Waal, zijn zeven nieuwe grensover schrijdende fietstochten uitgezet. Ze worden voorgesteld in een nieuwe brochure, getiteld 'Tips voor fietstrips'. De zeven routes hebben een totale lengte van 1765 kilometer; de kort ste (Eltener Berg-Route) meet 25 kilometer, de langste (de meerdaagse Herrensitz-Route) meandert door ruim 500 kilo meter rivierenlandschap. Het fietsaanbod zal volgend jaar nog worden uitgebreid, door de huidige Rijn-Waal Route (90 km) te koppelen aan een 135 kilometer lange tocht langs de Maas. De brochure, alsmede kaartmateriaal zijn verkrijgbaar bij onder meer de grote VW/ANWB-kantoren. 3irsj e Grossglockner is met rob van den dobbelsteen '98 meter Oostenrijks pdj »ogste berg. Maar hij is rekkelijk eenvoudig te limmen. Zelfs voor de eek. Die immers hoeft slechts aan een paar p raarden te voldoen: hij moet per se een gediplomeerde gids p ienemen en hij dient te hikken over een goede gg*! iditie. De aankomst op le top is vervolgens een sprookje. /AN! )075 seumweekend cei urgl tlnemers aan het 19e Naliona- tumweekend (op zaterdag 10 lag 11 april) wordt verwacht, ten stukje gaan wandelen dan Sen. De ruim 130, door het he- burg uitgezette routes variëren tan 7.5 (wandelen) tot onge- kilometer (fietsen) en voeren .Kisea. alsmede door bossen, 450! (bieden en storische stads scentra. De routes zijn vanaf jerw 5 april gra,is a',e halen b'' SO van de 550 deelnemende (herkenbaar aan de rood/wil- Museumweekend vlag), de WV/ANWB-kantoren en zo n tbobanken. Voor informatie Ier meer de startplaatsen kan april worden gebeld met de 71. f 5 Museumjaarkaart. 020-67.01.11.2. Wolfgang Nairz zal het toch wel weten. Hij was - in 1978 - de eerste Oostenrijker die op de top van de Mount Everest stond, dus als hij zegt, dat het kan... We waren hier gisteravond aan gekomen. Laat. Het was al don ker toen in de verte de Stüdlhiitte opdoemde of beter gezegd, de lichtjes daarvan. Elf uur eerder waren we vanaf Schiphol opgestegen, maar in plaats van een nachtje acclima tiseren in het dorpje Kals trok ken we meteen door. In één dag van zeeniveau naar 2802 meter. Inclusief een mars van drie uur. Bij sommigen joeg de adem als prikkeldraad door de keel. Maar het moest. Het zou nog tot halverwege de volgende ochtend goed weer zijn, daarna zou de wind aanwakkeren tot storm, gevolgd door langdurige regenval. Nairz, samen met col lega Peter Bauernfeind, de he mel afturend: 'Als jullie naar de top willen, moet je 't morgen ochtend doen. Zondag is het te laat.' Dus hadden we de rug zakken ingepakt, de bergschoe nen aangesjord en waren we op weg gegaan. De nacht had - zoals gewoon lijk in deze contreien - net zo goed kunnen worden overge slagen. Berghutten zijn niet om te slapen, maar om te luisteren naar anderen die net doen alsof ze slapen. Sommigen proberen dat beeld te vervolmaken, door erbij te snurken. Komedianten. In zulke omstandigheden is een piepende wekker een zegen. Eindelijk - kwart voor vijf. Bui ten was het koud, donker en vochtig en het brood smaakte naar met hooi belegd karton. Maar misschien was dat ver beelding; waren we te nerveus. Technisch gezien geen moeilij ke berg, de op 28 juli 1800 door pater Horasch uit Dollach voor het eerst beklommen Grossglockner. Op een moei- lijkheidsschaal van elf is het (klimmersjargon) 'een kleine tweer. Maar toch vallen er per jaar gemiddeld vijftien af. De meesten liggen op het kerkhof van Kals. Nairz: 'Wat je nooit moet doen, is een berg onder schatten. En zeker deze niet. De hoogte doet ook mee.' We waren om half zes uit de Australië FEITEN CIJFERS Feest op de top. Stüdlhütte vertrokken. Mooi, zo'n zwijgende groep in gan zenpas. Niets had kleur. De ste nen waartussen we rommelend omhoog klommen, glommen in de nevel en al vlug lekte er zweet van ons voorhoofd. Toen we een half uur later in twee ploegjes aan het touw de glet sjer overtrokken, sneden de eerste zonnestralen zich hor tend en stotend door de mist. Grijs werd wit, wit werd oranje en oranje werd geel. Altijd weer een groots moment. De wereld brak open. Gaf de eerste aanblik van de top van de Grossglockner ons een onbehaaglijk gevoel? Of was het gezonde spanning? Nairz had er een nög beter woord voor. 'Het is respect', zei hij, 'en dat is goed. Het maakt de kans op ongelukken kleiner.' In de Erzherzog-Johannhütte op de Adlersruhe kregen we drie kwartier rust. En nog wat laatste onderricht. Wat zich ei- Beldimmingen van de Grossglockner worden onder meer geor ganiseerd vanuit Kals, dat vanuit München te bereiken is via Kufstein - St Johann - Kitzbühel - Pass Th urn - Felbertauem- tunnel - Matrei en Huben (afstand circa 220 kilometer) Van Kals ook leidt de makkelijkste route ('Normaiwegr) naar de top van de hoogste berg van Oostenrijk- Een tweede route is de iets zwaardere 'Stüdlgrat'. Tenzij men een ervaren alpinist is, wordt het ten sterkste afgeraden zonder gids naar boven te gaan. In de 'Normalweg1 zitten een paar lastige passages. Het par koers loopt vanuit Kals via het Lucknerhaus, de Stüdlhütte, de Ködnitskees (gletsjer), en een tamelijk steüe graat (zekeringen) naar de op de Adlersruhe staande Erzherzog-Johannhütte. Van daaruit kan dan aan de laatste etappe naar de top worden be gonnen met onder meer een traverse van een 35 graden steile ijshelling (de Glocknerleitl). Ook dient een besneeuwde graat tussen de Klein- en de Grossglockner over te worden gestoken. Reken voor het traject Kals - Adlersruhe (exclusief rustpauze's) op 5,5 uur, het laatste stuk naar de top kost circa 1,5 uur. Trek voor de beklimming in totaal twee dagen uit Klimtechnische ervaring is niet nodigs wel een goede conditie. Gidsen kunnen worden gehuurd bij het VW-kantoor. 25j ook stellen - op verzoek - het benodigde materiaal (touwen, kli- mijzers enzovoort) ter beschikking. Voor goede bergschoenen, kleding en een rugzak (inhoud minstens 40 liter) moet zelf worden gezorgd. Richtprijs voor een door een gids begeleide beklimming: 260 gulden per persoon bij een groep van vieis 290 bij een groep van drie en 360 gulden bij een groep van twee. Meer informatie: Tourfsmusverband Kals, A-9981, Kals am Grossglockner, telefoon (van uit Nederland) 00.43.48.76.82,11 of Oostenrijks Toeristenburo, Postbus 94285,1090 GG Amsterdam, telefoon 020.46.84.79.3. Bij de Australian Tourist Commission kwam zojuist de nieu we, geheel geactualiseerde 'Wegwijzer Australië' uit. De 112 pagina's omvattende reisgids biedt vakantiegangers uitge breide informatie over alle grote toeristische attracties in 'het vijfde werelddeel'. Tevens wordt aandacht besteed aan de Olympische Spelen van volgend jaar, die in Sydney worden gehouden en worden er onder meer tips verstrekt over het openbaar vervoer, klimaat, tijdzones, autoverhuur en de voor bereiding op de reis naar 'down under'. De brochure kan wor den besteld via de Aussie Helpline, telefoon 020- 48.74.54.1. M genlijk beperkte tot 'precies- -doen-wat-de-gids-zegt'. Als of we iets anders van plan wa ren. Dat de expeditie zou sla gen, stond vast. Gisteren - op 2802 meter - hadden we nog zwaar gehijgd; nu - een door waakte nacht later en 650 meter hoger - leek het lijf zich in de euforie van de beklimming zo maar te hebben hersteld. We bonden de stijgijzers onder en vroegen: 'Wanneer gaan we?' 'Jetzt', zei Nairz om kwart over negen. 'Los geht's'. Dat was een uurtje geleden en nu staan we dan met opgetrokken wenk brauwen voor de fameuze graat die de Kleinglockner met de Grossglockner verbindt. In vak taal heet zoiets een 'geëxpo neerde richel'. Links gruwelt een diepte van 1300 meter; rechts een van 600. Dat lijkt een aanzienlijk verschil, maar voor de leek maakt het geen zier uit. Hij is net zo bang voor de lin kerkant als voor de rechter-. Tot nu toe had hij - die leek - dapper meegeklauterd. Precies op het door de gids aangegeven ritme. Het was hem meegeval len. Zijn stijgijzers stampten, nee torpodeerden de sneeuw om vallen te voorkomen en zijn handen en voeten zochten en vonden steeds weer de door Nairz aangewezen steunpun ten. Die man was hier duidelijk meer geweest. 'Als je nou met je rechterhand links om het hoek je gaat, dan voel je op schou derhoogte...' En verrek, daar zat inderdaad weer een knobbel waaraan hij zich omhoog kon trekken. Dat touw, waarmee hij aan de gids zat vastgeknoopt, voelde trouwens ook lekker. Maar nu staat hij dus voor die 'geëxponeerde richel'. Een met sneeuw bedekte, tien meter lange, op 3750 meter hoogte liggende 'tramrails' die de laat ste grootste hindernis vormt al vorens de top kan worden be stormd. Het kruis is al te zien en de stem van Nairz lijkt in eens van heel ver te komen. 'Ene voet rechts, andere voet links, kont in het midden. En dan gewoon naar de overkant schuiven. Er kan je niks gebeu ren. Ik heb je aan het touw.' Wolfgang Nairz zou het toch wel weten. Hij was - in 1978 - de eerste Oostenrijker die op de top van de Mount Everest stond, dus als hij zegt, dat het kan- Vijf minuten later staan we on gedeerd aan de andere kant en klauteren we na een kort, maar stinkendsteil klipje in een bijna woeste draf opgewonden naar de 3798 meter hoge top. Net op tijd. Nog even zien we als door een patrijspoort het adembene mende plaatjesboek rondom ons; dan trekt het snel dicht en sluit een dunne dwarreling het venster. Maakt niet uit. Alleen al dat op de top staan, is een sprookje. Hoe welkom is een toerist? Daar sta je soms raar van te kijken. Neem Amerika. De ellende begint al in het vliegtuig met het uit reiken van twee formuliertjes: een groen en een wit. Het ene is een registratiekaart; het ander iets voor de douane. U dient ze beide in te vullen. De vragen zijn talrijk en variëren van de hoeveelheid dollars die u gaat invoeren tot de naam van de instantie die uw paspoort heeft uitgereikt. Neem de beantivoording vooral sen Schrijf achter 'sex:' ofu van het vrouwelijk dan wel mannelijk geslacht bent. De collega die ooit 'graag' invulde, werd bijna vijf uur vastgehouden op het vliegi>eld van Washington. En niet eens in het kader van de actie 'zerotollerance'. Daarvan was in die tijd nog sprake. Ga, als u eenmaal op de luchthaven bij de Amerikaanse douane bent gearriveerd, keurig in de lange rij staan en doe zo onopval lend mogelijk. Volg de aanwijzingen van het personeel en laat nooit merken dat hun gesnauw u irriteert. Vermijd het slaken van een diepe zucht. Het kan worden opgevat als provocatie. U geeft - denken ze - te kennen, dat u het allemaal belachelijk lang vindt duren en dat pikken ze dus niet. U wordt gesom meerd weer achter in de rij aan te sluiten. Mocht u voor uw iverk naar Amerika reizen, schrijf dat dan vooral niet op het formulier. Lieg dat u als toerist komt. U moet anders namelijk een soort leges betalen. Kijk niet vreemd op als die 97 dollar en 40 cent bedraagt, een bedrag dat precies gepast betaald moet worden. Cash, dat spreekt. Geen creditcards, geen cheques. Een collega maakte zich daar op het vliegveld Atlanta eens zo boos over-hij had slechts een biljet van 100 dollar - dat hij de dienst doende commies begon uit te schel den. Nooit doen. Hij - de collega - arri veerde pas om 1 uur 's nachts in het hotel, tenvijl wij toch al 's ochtends om kwart voor tien waren aangeko-

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 19