De ergonomie van de werkplek Multi Media Bloedige piratenwraak s.x Aangepaste stoelen, schennfilters, polssteunen, voetenbankjes, armsteunen Kruiswoordraadsel ORIZONTAAL: Strijdpaard; 3. gesteente; 6. drietenige luiaard; 9. persoonlijk uw.; 10. deel v.e. trap; 12. kleur; 14. hoon; 16. legio; 19. voer- ig; 20. muzieknoot; 21. achtvormig koekje; 26. hoeveelheid; voertuig; 29. putemmertje; 31. voorzetsel; 32. muzieknoot; schortje; 34. streling. (ERTICAAL: Evenredigheid; 2. nageslacht; 4. Ik (Latijn); 5. elk; 7. ïningbij; 8. schaaldier; 11. verhoogde plaats; 13. haremdiena- 15. bijwoord; 17. grappenmaker; 18. voorzetsel; 21. geslo- n stand; 22. vogel; 23. loofboom; 24. brievensnoer; 25. :reedschap; 28. vreemde munt; 30. tijdperk. Iplossing van vrijdag: irizontaal: 1. Toekomst; 5. norseman; 6. rage; 8. rede; 10. ira; 12. norma. erticaal: 1. Tanker; 2. eirond; 3. oneer; 4. stang; 7. azuur; 9. 11aha. iFS HEINZ TOM POES Heer Bommel en de Killers Op de heuvel waar eens het labora torium van professor Sickbock stond, bevond zich nu slechts een met sneeuw bedekte rune. In plaats van de strakke lijnen, die zich eens zo doelmatig uit de vruchtbare bo dem verhieven, kronkelden nu slechts wat verbogen buizen uit de sneeuw omhoog. En op de plek waar een dag tevoren de glubsnorkel het niks uit de lucht gezogen had, zat nu een kraai eenzaam te krassen. Het droefgeestige toneeltje werd echter verlevendigd door enige sneeuw poppen, die tussen de vernietigde apparatuur stonden. „Wat aardig", sprak heer Bommel, die er tegen de dageraad passeerde. „Sneeuwman nen op een stuk nieuwbouw! En goed gedaan, werkelijk! Ze herinne ren mij aap lieden die ik eens ergens gezien heb. Ach, dat kikkert mij wer kelijk wat op na alle ellende die ik heb doorstaan." Zijn moede trekken ontspanden zich en met een glim lach reed hij verder. „Nog een uurtje, dan ben ik thuis", dacht hij. „Ik hoop nu maar, dat Joost geen vrije dag heeft. Een eenvoudig, doch voedzaam ontbijt zal me smaken." Maar er wachtte hem nog een op onthoud. Niet ver vandaar verscheen SAMENSTELLING FRANK BUURMAN EN 1/ Budget Computerspellen dalen vaak razendsnel in prijs en geduld wordt dus beloond. Diverse uitgevers brengen bovendien ouderé" spellen uit in een goedkope versie. Een nadeel is dan wel dat het bijbehorende boekje vaak ontbreekt, dat is dan als een bestand op de cd- rom geplaatst en kan meestal met het programma Acrobat Reader worden gelezen. Bij een ingewikkeld spel waar een dikke handleiding bij hoort is dat niet zo handig, bij andere spellen maakt dat eigenlijk niet zoveel uit. Pro Distribution heeft ook een goedkope reeks die 'Gamez Classic' heet. Daarin zijn on der onlangs meer Fort Boyard, Rising Lands en Versailles 1865 uitgebracht. Fort Boyard is de computer versie van het bekende televi siespelletje, waarbij deelne mers in een antiek fort allerlei opdrachten moeten utvoeren en zich vaak fysiek zeer moe ten inspannen. Achter de computer wordt vooral een beroep gedaan op de geestelij ke vermogens van speler, in de vorm van allerlei hersen- brekers. Het spel is volledig Nederlandstalig. Versailles 1685 is een avontu- renspel op twee cd-roms. De speler moet proberen de ver- nieting van het paleis van Ver sailles, het domein van de Franse koningen, te voorko men. Als adventure is het niet zo bijzonder, maar wel is het oude Versailles zeer fraai in beeld gebracht, inclusief origi- Internet-cursus nele interieurs en authentieke hovelingen. Er hangen 200 schilderijen in het paleis die tot in detail te bekijken zijn. Daarmee is Versailles 1685 meer een cultureel product dan een spel geworden. De cd-roms bevatten verder veel gegevens over het reusachtige monument. Rising Lands is een kloon uit de bekend Command Con quer Red Alert Warcraft - reeks. Het spel speelt in de toekomst, maar dan een toe komst waarin veel technologie door oorlogen is vernietigd waardoor de maatschappij tot in de middeleeuwen is terug gevallen. Drie clans proberen de wereld weer op te bouwen, maar dan wel ten koste van el kaar. Het spel is in zijn soort niet zo bijzonder, maar wel volledig Nederlandstalig. De drie spelen draaien goed op de tragere Pentiums en kosten omstreeks 30 gulden per stuk. Na twee lange zittingen (door cursusleider Bas Westerweel streng geklokt op 1.37 en 1.27 uur) mag ik examen doen. Met zweet in de handen be antwoord ik driemaal tien meerkeuzevragen betreffende Internet en zijn toepassingen. De resultaten zijn niet om over naar huis te schrijven, laat staan te e-mailen: achter eenvolgens scoor ik een 3, een 5 en een 4. Dat wil niet zeggen dat ik niet te spreken ben over de intro ductiecursus die Davilex voor beginnende gebruikers van hitemet heeft gemaakt Wel licht heb ik te veel informatie te snel tot me willen nemen. Of liet ik me bij de examenvra gen te veel imponeren door indrukwekkende afkortingen als VRML, URL of te abstracte beschrijvingen van te volgen procedures. Wel heb ik het idee dat de cursus mij heeft bijgebracht wat Internet mij te bieden heeft en hoe ik daar van gebruik kan maken. Met tv-presentator Bas Wes terweel als gids wordt op de cd-rom duidelijk gemaakt hoe op Internet informatie ver gaard of gezocht kan worden. Die informatie wordt in zeer kleine stappen gegeven. Met het gevaar dat de cursist in slaap sukkelt De 'practicum- lessen' waarmee sommige hoofdstukje worden afgeslo ten zijn simpel, maar schud den de sluimeraar wel wakker: een misstap in de uit voeren opdracht leidt onherroepelijk tot harde zoemer. De cursus beslaat acht hoofd stukken waarin na een uiüeg over het ontstaan en opbouw van Internet stapsgewijs de snelweg wordt opgegaan: er wordt gesurft, ge-e-maild, in formatie vergaard en een web site gebouwd. Het is echter al lemaal droogoefenen. Bij de cursus behoort een twee-maanden durend abon nement op de diensten van de provider World Online. Niet ontmoedigd door de eerste examenuitslagen heb ik beslo ten dat abonnement aan te vragen. Want met de cursus in bezit kun je op Internet niet verdwalen. En als ik na twee maanden opnieuw examen doe, kan het niet anders of ik moet voldoendes halen. Min. systeemeisen: Pentium, 8 Mb ram, SVGA-256 kleuren, 2x cd-romspeler, SB-comp. ge luidskaart, Windows 95. Prijs; 49,95 gulden. USB game-controllers Microsoft heeft enkele nieuwe modellen SideWinder game controllers aangekondigd, die op de computer worden aan gesloten via de USB-poort. De SideWinder Zulu en de Game- pad Pro zijn vooral geschikt voor 3D-games. Ze hebben een totaal nieuwe buitenkant gekregen. Vooral de Zulu zal door de echte game-liefheb- bers zeer worden gewaar deerd om zijn futuristische ui terlijk. De apparaten worden in de tweede helft van het jaar op de markt gebracht. Prijzen heeft Microsoft nog niet be kendgemaakt. Mocrosoft komt in de komen de maanden met een hele se rie nieuwe spelprogramma's. Titels die voor dit voorjaar op het programma staan zijn Age of Empires Gold. Flightsimu- lator Classic en Midtown Ma dness. In de herfst komen er diverse titels uit, waaronder een hele nieuwe versie van Flightsimu- lator. Ook komt er een pro gramma rond het wereldkam pioenschap voetbal. Nieuwe Norton Utilities plotseling de gestalte van Kwetal achter een boom vandaan. „Ik wist het wel!,, riep het ventje reeds van verre. „De niks is uit de lucht en de levendigheid zit er weer in. Uw reus achtig denkraam lost alles op, net als ik al dacht." „Het was een kleinig heid", zei heer Ollie bescheiden. „Het ging ruw toe, hoor! Maar een Bommel klaart het wel, net als je zegt." „Ja, ja", hernam Kwetal. „Daarom wilt u me misschien nog wel even helpen. Er is hier iets vreemds aan de hand." De befaamde Norton Utilities, het pakket vol hulpprogram- maatjes voor het oplossen van allerlei problemen op de per sonal computer, verschijnt in de uitgebreide versie 4.0. Het pakket, dat ook wordt onder gebracht in de Norton System Works-suite, bevat onder meer het onderdeel Crash- Guard. Daarmee kunnen ram pen worden voorkomen als een programma op de pc vast loopt. Een document waar je op dat moment bijvoorbeeld aan zit te werken hoeft dan niet verloren te gaan. Crash- Guard is in staat het werk dat tot dan toe gedaan is te red den van de ondergang. Norton Utilities bevat ook Sys- temCheck, een applicatie waarmee de toestand van het complete systeem gemakkelijk kan worden beoordeeld. Aller lei problemen kunnen daar mee worden gesignaleerd, nog voordat ze daadwerkelijk schade aan bestanden zouden kunnen aanrichten. Het nieuwe onderdeel Registry Doctor Scan zoekt naar be schadigingen in het register van Windows en voert tevens de reparaties uit. Ook zijn er programmaonderdelen die in staat zijn om regels in het Windows-register die eigenlijk al lang overbodig zijn gewor den op te sporen en te wissen. Zo n situatie kan zich nogal eens voordoen als prgoram- ina's die eerder op de pc geïn stalleerd waren niet op de juis te manier zijn verwijderd. Norton Utilities is nu ook in staat om hersteigevens op te slaan op een Iomega Zip of Jaz-schijf. Van allerlei kritische bestanden kan een veiligheids kopie worden gemaakt, zodat bij erg groot onheil vrij gemak kelijk weer de belangrijkste onderdelen van Windows kun nen worden teruggezet. De Nederlandse versie van Utilities 4.0 wordt een dezer dagen verwacht. Het pakket heeft een adviesprijs van 99 gulden. ger Jim Hawkins van Stevens ons Schateiland, voortdurend in levensgevaar. Dat heeft alle maal te maken met een moord, die hem in de schoenen is ge schoven door een groep misda digers die iets te maken heeft met de dood van kapitein Red- jack, twintig jaar eerder. En vanzelfsprekend is, zoals in alle piratenavonturen, een legenda rische verborgen schat in het geding. De speler beziet de kleurige pi- ratenwereld van Redjack door de ogen van Nick Dove. Na een stap in een bepaalde richting kan Nick in een vloeiende be weging om zich heenkijken, waarna weer een nieuwe rich ting kan worden gekozen. Het zwaard (een erfenisje van Red- jack) is een noodzakelijk hulp stuk, maar het gaat toch vooral om de puzzels in dit spel. Ver der moet de speler veel ge sprekken voeren met de perso nen die hij of zij tegenkomt. Er wordt dan, net zoals bij Mon key Is- land, een keus ge maakt uit diverse mogelijke ties. En ongelukkige actie bij een con frontatie met een agressief persoon kan aanleiding zijn tot een forse portie zinloos geweld, maar enige behendigheid met het zwaard lost dat pro bleem wel op. Gesprekken met vrienden leven zoveel informatie op dat het daardoor niet echt moeilijk is het spel uit te spelen. Vasdopen op een bepaald punt is bijna niet mogelijk, hetgeen Red- jack een ideaal avonturen- spel maakt voor de begin ners. De gevorderde avon turiers zullen het allemaal wat te makkelijk vinden. Systeemeisen: PC: Windows 95/98, Penti um 133,16 Mb Ram. Apple: Macintosh met OS 7.1, Power PC 100 Mhz (601 of 604), 24 Mb Ram. Prijs: 99 gul den. Beschikbaar gesteld door Infogrames Bene lux. avonturen van de piraten uit ;eventiende eeuw blijven ve- boeien. Hoewel het in feite jom een groep uitermate eddorstige criminelen ter die continu op rooftocht wordt het leven van Rood- rd en de zijnen eeuwen later k nogal geromantiseerd. Als- iet ging om een maritieme oering van Robin Hood en mannen, maar dan wel van soort dat de rijken afslacht zelf heel erg rijk te worden, avonturenspel 'Redjack, re- of the Brethren" van soft- ehuis THQ staat in het te- van de zeerovers. Het spel tn variant op de populaire iturenreeks The Secret of *^ikev Island' van LucasArts, het is allemaal wel een serieuzer. Bovendien moet ilmatig het zwaard worden anteerd en daarmee heeft jack tevens een actie-ele- ït gekregen. eel in de stijl van Guybrush eepwood van Monkey Is- I begint de speler als een iozele jongeman die nog geheel droog is achter de Het gaat om Nick Dove, zich verveelt in het afgele- havenstadje Lizard Point, e heeft wel zin in een pira- ivontuur, maar hij zal zich moeten bewijzen. De tere kapitein Justice is wel lid om Dove als beman- jslid aan te nemen, maar ivoor zal hij eerst een haai de haven onveilig maakt iten verslaan. Dat is nog het eerste probleem, want het moment dat Dove aangemonsterd is hij, net zijn befaamde voorgan- Ze komt ze regelmatig tegen: mensen die denken dat ze ergonomisch verantwoord met hun voeten op een voetenbankje ach ter hun bureau zitten, keurig rechtop, maar vervolgens zitten ze met hun knieën vast onder het bureaublad. Jeannette Bos, com mercieel bedrijfsleider van Ergonomique, weet precies wat er dan aan de hand is. Op zich is best over de werkplek nagedacht, maar niet lang genoeg, want het bureau is gewoon te laag. Een van de dingen die fout kan gaan in de manier waarop de werkplek is ingericht. Zulke fouten komen erg veel voor, zegt Jeannette. In haar bedrijf, dat helemaal is gespecialiseerd in de ergonomische be hoeften van de kantoorwerker, komt ze nogal eens schrijnende gevallen tegen. Mensen die letterlijk ziek zijn geworden van de arbeidsomstandigheden op kan toor. Die rondlopen met pijnlijke gewrich ten, geïrriteerde ogen en eczeem. Niet om dat ze met chemicaliën of andere ellendige stoffen werken, maar gewoon door hun kantoorbaan. Want vooral het werken ach ter het beeldscherm levert vrij vaak proble men op. Bos' bedrijf Ergonomique in Eindhoven richt zich geheel op die beeldscherm-werk plek. De onderneming levert aangepaste stoelen, schermfïlters, polssteunen, voeten bankjes, armsteunen en nog een aantal an dere zaken. Daarbij hanteert de onderne ming een tamelijk bijzondere manier van marketing. Wie interesse heeft voor bij voorbeeld zo n monitorfilter, die krijgt er gewoon een toegestuurd om een paar we ken uit te proberen. Pas na die periode wordt geïnformeerd of het product bevalt en wordt alsnog een factuur nagestuurd. ,,We hebben op deze manier altijd een paar honderd van die dingen uitstaan. Banken en financieringsinstellingen moeten we al tijd veel uitleggen. Waar is jullie voorraad, willen ze dan weten. Nou, die staat overal bij potentiële klanten, om uit te proberen. Dat vinden ze maar vreemd", zegt Jeannet te. Volgens haar is het echter de enige manier om er achter te komen of zo'n filter, pols- steun of stoel daadwerkelijk helpt. Je moet het in de praktijk uitproberen, want in de showroom van een bedrijf zijn de omstan digheden anders dan op je eigen werkplek. „Daarnaast is het heel individueel hoe je het beste achter je bureau zit. Niet iedereen is even lang. En je moet er ook rekening mee houden dat er mensen zijn die zich helemaal niet prettig voelen bij de opstel ling, die volgens de officiële normen is voorgeschreven". Daarnaast merkt Bos in haar dagelijks werk dat ook mensen die geacht worden om precies te weten hoe het moet, zoals de Ar- bodiensten, nog wel eens de plank mis slaan. Het valt haar op dat de ene Arbo- dienst andere normen hanteert dan de an dere. De adviezen zijn nogal eens tegen strijdig, zegt ze. Straling Ergonomique werd een jaar of drie geleden gestart als uitvloeisel van een proefproject met het beeldschermfilter Voltfree, een Zweeds product dat niet alleen de hinder lijke spiegeling wegneemt waar computer monitoren nogal eens last van hebben, maar dat ook de elektromagnetische stra ling elimineert die door beeldschermen wordt uitgezonden. Die straling is zo laag dat hij niet schadelijk voor de gezondheid is, maar toch zijn er mensen die er overge voelig voor zijn en er last van hebben. Som migen krijgen na enkele uren werken last van vermoeide of geprikkelde ogen of huid irritaties. Het Voltfree-filter reduceert het elektromagnetische veld volgens de fabri kant vrijwel geheel, door de metalen con structie van de rand van het filter en door de stralingsgeleidende coating die op het glas is aangebracht. De effectiviteit van het filter, dat is ontwikkeld door het Zweedse bedrijf Sun-Flex AB, is beproefd door de Duitse onderzoeksinstelling TV Informati- onstechnik. Dit instituut beoordeelt het product positief, maar uit een onderzoeks rapport van september 1998 blijkt dat het filter alleen is onderzocht op basis van de mate van benvloeding van het beeld op de monitor, en niet op basis van de straling- werende eigenschappen. Volgens Bos is de invloed van deze eigenschap echter onmis kenbaar. „Het aantal klachten van mensen die ermee werken is enorm afgenomen. Maar ook dat is individueel, want er zijn ook mensen die niks van zo'n filter op hun beeldscherm willen hebben". Armsteunen Veel positieve geluiden komen er ook van mensen die op basis van de probeer-zelf- maar-uit-marketing van Ergonomique een poosje gewerkt hebben met scharnierende armsteunen, die aan het bureau worden bevestigd. Voor mensen die veel met de muis moeten werken, zijn er ook steunen met een muisplateautje. Anderen blijken vooral baat te hebben bij een goede pols- steun die voor het toetsenbord wordt ge plaatst. „De ergonomisch gevormde toet senborden, met van die ten opzichte van elkaar verschoven groepen toetsen, zie ik toch niet zoveel gebruikt worden. De mees te mensen kunnen er niet goed mee over weg". Ook in ander opzicht valt er nog wel wat te verbeteren, vindt Jeanette. Zo wordt het beeldscherm vaak bovenop de computer kast geplaatst, als dat een zogenaamd desk topmodel is. In veel gevallen staat dat scherm dan te hoog. De norm van enkele jaren geleden dat je het scherm op oog hoogte moet hebben, is alweer achter haald. „Voor de meeste mensen blijkt het prettiger te zijn als ze iets naar beneden moeten kijken, Zo ongeveer een schuinte van twintig procent. Dat is meer ontspan nen voor de nek. Vaak lukt dat niet als dat scherm boven op de computer staat". Ergonomique is bereikbaar via (040) 2 570 890 en producten zijn te zien op www.sun-flex.com /YA&e/£- ASrAM/S&A&E Pcs/STBxrorP'&v

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 17