ir Kunst Show in sprookjesachtige sfeer r Wie wil er nou twee keer in dezelfde vuilniszak worden gezien?" Spigt grijpt je naar de keel >chone Schijn En weer dondert een lijk uit de kast Frans Bauer beloont trouwe fans 'Zweiland' aanstekelijke voorstelling jan rijsdam 071 -5356444, plv chef annet van aarsen 071-5356443 Jf lini 100.000 bezoekers bij Introdans m Het Arnhemse balletgezelschap InUodans heeft over I ruim 104.000 bezoekers getrokken, 42 procent meer dan jaar ervoor. Het gezelschap kan zich al jaren verheugen in stijging van tientallen procenten per jaar, maar kwam ook niet eerder boven de 100.000 belangstellenden. Met meer 400 mensen per voorstelling in de zaal, zit Introdans ook boven het landelijke gemiddelde aan dansliefhebbers. Het ïlschap is ook al tot en met het volgende jaar door binnen- luiteniandse theaters geboekt. Ondanks de grote successen pt Introdans op meer subsidie in het komende Kunsten- Alleen dan kan het gezelschap zijn positie handhaven en ;r uitbouwen, ook voor de - minder betalende - jeugd. reeduizendste industrieel ontwerper i» Michael van Rees is gisteren gehuldigd als de tweedui- 1ste student die afstudeert aan de opleiding Industrieel Ont- pen van de Technische Hogeschool Delft. Met meer dan 1 ingeschreven studenten is dit jonge vak een van de groot- ngenieursopleidingen van Nederland. Industrieel ontwer- ontving in 1969 goedkeuring van het ministerie van Onder- Het duizendste diploma werd in 1992 uitgereikt. Industri- ntwerpers verwerven niet zelden faam met hun werk. Delft rde spraakmakende ontwerpen zoals de ANWB-alarmpaal set vrouwenurinoir dat voor Sphinx werd ontworpen en de- ;ek in Frankfurt met een Design Award Plus werd onder- iden. leiden pablo cabenda Hij ontwerpt niet zozeer kleding als wel draagbare kunst. De uitbundige gewa den en jurken van D.J. Gramann roepen herinneringen op aan jaren vijftig Holly wood-ikonen. Maar Grace Kelly of Mari lyn Monroe zou je niet zo snel in een draperie van oude kranten of pedaalem merzakken zien rondlopen. Aan de crea ties van Gramann komt geen meter tex tiel te pas. De man die een indrukwek kende verzameling krantenpapier en ei- erdozen omtovert in sprookjes van cocktailjaponnen en flamencodromen verzorgt de kleding voor de modeshow in 'Enkeltje Leiden'. De totaalshow aan staande woensdag in De Leidse Schouwburg georganiseerd door drie Leidse zaken: Alex-kappers, Borg Daphne sieraden en Fiori Bloemen. Een tentoonstelling van vuilniszakkensculp- turen en krantenkimono's die de model len op het lijf zijn geschreven. Gramanns wegwerpglamour is niet vanuit een ecologisch standpunt ont staan. „Het is ten dele een commentaar op de huidige haute couture die voor maar een select publiek toegankelijk en betaalbaar is. En zo gauw je in de main stream van de confectie komt, word je geconfronteerd met kledingstukken die nooit zijn gemaakt om lang mee te gaan. Aan de ene kant vind ik het te beper kend om me alleen maar met dat smalle couture marktsegment bezig te houden, aan de andere kant weiger ik om alleen maar fabrieksmatig confectie te maken. Op deze manier maak ik exclusieve crea ties die bijna niets kosten. Daarbij moet je natuurlijk het humoristische aspect niet vergeten. Ik vind het prima als men sen deze manier van werken als gim mick betitelen. Dat is het ook tot op ze kere hoogte. Maar er zit wel een bepaal de gedachte achter." Gramann noemt zijn kleren experi mentele artistieke creaties, bedoeld om één keer te worden gedragen. „Het zijn geen duurzame materialen. En trou wens wie wil er nou twee keer gezien worden in dezelfde vuiniszak?" De Amerikaanse ontwerper die met hu mor en een elegante uitbundigheid al naam heeft gemaakt doet meer dan het ontwerpen van uitzinnige creaties. Na zijn opleiding aan de North Carolina School for the Arts in Winston-Salem werkte hij twaalf jaar lang in New York, Los Angeles en Londen als costumier en couture- ontwerper. In New York maak te hij bij Jim Henson Productions, de aartsvader van de Muppets de poppen voor Sesamstraat en diverse Muppets- films. „Voor mij is er geen wezenlijk verschil. Ik ben evengoed een ambachtsman als een ontwerper. De manier waarop ik een kostuum maak komt niet voort uit een vooropgezet plan of ontwerp. Ik bouw vanuit drie dimensies in plaats van vooropgezette patronen waarbij een bepaalde gevoelsmatigheid voor de stof mij de kant opwijst. Van daaruit is het een kleine stap naar het ontwerpen van poppen." Leidse ondernemers op planken van Leidse Schouwburg rkoopexpo Henk van den Ende «U Galerie Art Deco heeft van zondag 28 maart tot en met «dag 24 april een verkooptentoonstelling van de schilder ik van den Ende. Van den Ende overleed vorig jaar op 90-ja- leeftijd. Hij was de laatste van de oudere generatie Leidse Iders. Van den Ende schilderde vele onderwerpen: bloem envelden, landschappen, stadsgezichten, interieurs, dieren iloemen. De Lakenhal heeft een werk van de schilder in haar nanente collectie, voorstellende een boerderij aan de Veur- eg in Voorschoten. Galerie Art Deco, Morsstraat 45-47 in len, is geopend van dinsdag tot en met zaterdag van 9.00 tot Duur en op zondagen van 13.00 tot 16.00 uur. asterclass Roberta Alexander rburg Operazangeres Roberta Alexander verzorgt op zon- Jni 18 april vanaf 14.00 uur een masterclass in De Ruygenhoek izil oorburg. Drie zangers zijn uitgenodig om aan de master- i ideel te nemen, gezongen worden uitsluitend aria's uit de 'leii Ponte-opera's van Mozart. Voor geïnteresseerde toehoor- is er een beperkt aantal kaarten beschikbaar (a 20 gulden), erveren kan via telefoonnr.: 070-3475782. 26/3. Stadsschouwburg, Leiden wwe hese stem van Frédé- Spigt kennen we van I've he Bullets en van het ver- girl called Johnny. Tot ie- n verbazing nam ze vorig leel aan het Nederlands festival. Huub van der t van De Dijk schreef een son op maat en dat kte kennelijk naar meer. e kwaad wil spreken zal ioek irlijk onmiddellijk roepen, groti pigt op de golven van de <0°f rlandstalige hype wil mee- l Maar wie gisteren in de IER schouwburg zat, zag een bre t vrouwelijke Jaques Brei irding. Voor de pauze zong Up vooral nummers van haar 2* ngel'. De dood, het beëin- neri i van een relatie of verve- ïda jaloeziegevoelens staan 517 n centraal. 1 Spigt schrijft zeker geen telijke hapklare teksten en voor prachtige beeldspra- De voorliefde voor de viool uit het strijkkwartet op het im. Aan de andere kant A iet toneel staat de meer aardrockbezetting. De af- Hfeing van de muziek maakt nu zo'n veertien maanden Op recepties van gemeen de schuifelt hij nog wel 'oorbij. Korte groetjes en ve hoofdknikjes deelt hij lit. Verongelijkt slaat hij -idse gepeupel gade. In de istad begrijpen ze hem Anste. Het Amsterdamse il strategie en beleid van de t infrastructuur en verkeer lullige Sleutelstadje in een van tijd ontgroeid. 0 vorig jaar kwam hij nog langs om een koninldijke rscheiding op te halen. Je [t je af of de adjudant van Majesteit ze wel allemaal m rijtje had toen hij met al nonarchistisch blik ging en. Pex Langenberg, van tot 1998 lid van de Leidse lenteraad, waarvan de laat- ier jaar als wethouder. Drie fan was hij wethouder cul- En over die periode wil and in de Leidse gemeen- Ütiek het meer hebben, ook |n partij D66 niet. Geen Ier. Telkens als het L- td valt, zakken de demo- n verder in de peilingen, indert er weer een lijk uit st waarvoor de nieuwe ouder cultuur, ook een er, de teraardebestelling 1 regelen. uitgestrekt de Killing Fields He het parmantige krullen- heeft achtergelaten, bleek de avond zo «sterk. 'Vogel' is ei genlijk het enige nummer wat geheel wordt ondersteund door strijkers. Vaak is het een men gelmoesje van stijlen. 'Alles draait om jou' en 'Liefdeselixer' ruiken naar de zuidelijke staten van Amerika en ademen sterk naar het werk van Tom Waits. 'Hemelse regen' heeft prachtige wollige basldanken en een lek ker akoestisch gitaartje en het stuwende over zelfmoord han delende 'Panorama-gordijn' krijgt aangename lo-fi geluidjes mee en wordt afgewisseld met een prettig strijkje. Frédérique Spigt steekt de he le avond in een bloedvorm. Geen vlakke vertolkingen, maar op het juiste moment een flink portie raspende blues in haar stem, om later weer op een prettige manier gas terug te ne men. „Het is een beetje een vreem de avond, want mijn vader zit in de zaal", meldt de Rotter damse. Bij de afkondiging van het nummer over haar pa klinkt de emotie in haar stem door. Bij de lekkere rocksong 'Twee maal zoveel power' leeft Fré Spigt zich aan het eind van de avond nog even uit. De Rotter damse Brei greep je gisteren naar de keel zonder je één mo ment los te laten. Op het toneel worden geen modellen geknipt of geföh nd. De show van Alex-kappers, Borg Daphne Sieraden, Fiori Bloemen en Heerenleed Damesmode moet vooral geen voorspelbare avond worden, maar een artistieke performance en spetterend theater. De kleine Leidse 'kwaliteitszaken' presenteren komende woensdag enkele staaltjes van hun kunnen in de Leidse Schouwburg. leiden in 1996 hun eerste show in de Stadsgehoorzaal. „We zijn za ken met een specifieke klanten groep die iets bijzonders willen. Bij ons brandt een heilig vuur tje, we willen de klanten heel persoonlijk van dienst zijn en net iets meer biedenaldus Van Egmond. Joan Stam van Fiori Bloemen: „We maken allemaal kleine spullen en het is moeilijk om daar een hele zaal mee te vul len. We werken dan ook met grote takken en een balletgroep in plaats van een boeketje en een bloemstukje." Daphne van Hunenstijn-Biekart: „Wij willen speciale sieraden maken die waarschijnlijk niet voor de ver koop geschikt zijn vanwege de grootte." Jan: „Het wordt meer dan een commerciële presenta tie. We krijgen bovendien ver sterking van andere kleine win keltjes zoals Het Hoedengilde." De show vergt een grote voorbereiding. De onderne mers zijn al een jaar met elkaar aan de praat. „Heerenleed is vanwege drukte vooraf afge haakt bij de organisatie, maar doet gelukkig wel mee met de kleding", aldus Van Egmond. „Het samenwerken gaat goed. We zijn drie verschillende za ken, maar willen wel hetzelfde. Door zo'n show word je ge dwongen om na te denken over de artistieke kant van je zaak. We vinden dat zelf leuk en ho pen dat anderen dat ook vin den. Voor ons was de artistieke overweging doorslaggevend." De kaarten voor de show kos ten 39,50 en zijn te krijgen in de winkels die meedoen. De ondernemers maken geen winst op de verkoop. „Als we 400 kaarten verkopen, komen we uit de kosten, maar we mik ken op 300. Dan blijft het zicht goed. Ieder van ons legt hier met plezier op toe." caroline van overbeeke „De clichés van een modeshow halen we eruit", zegt Jan van Egmond van Alex Kappers. „Het wordt bovendien allemaal nog wat theatraler en ambitieu zer dan onze vorige show." Mensen die een 'Enkeltje Lei den' kopen, kunnen een avond vullend programma verwach ten waarbij ze zelfs in de pauze koffie kunnen drinken met de - nog verklede - modellen. De producten van de vier zaken - haar, kleding, sieraden en bloe men - spelen in de 'wervelende totaalshow' de hoofdrol. Het optreden begint in sprookjes achtige sferen en eindigt spette rend met muzikale ondersteu ning van een soulband. De or ganisatoren willen er nog niet teveel over zeggen. „Anders is de verrassing weg." Een modeshow van de Ame rikaanse mode-ontwerper en poppenmaker D.J. Gramann en theatergroep Salt The Band, be kend van het Oerol-festival, ge ven het spektakel kleur. Gra mann komt speciaal over uit de VS waar hij bekend is van zijn kledingstukken gemaakt uit af val: oude kranten, huisvuilzak- ken en eierdoosjes. Van Eg mond: „Ik heb hem bij een show in de VS ontmoet: hij maakt waanzinnige dingen en heeft binnen.r/te scene een grote naam." De naam van de show, 'En keltje Leiden', verwijst naar de geschiedenis van de drie zaken. „We zijn allemaal een jaar of 25 geleden naar Leiden gekomen en hebben ons hier gevestigd. Hier hebben we onze eigen stek gevonden", vertelt Daphne van Hunenstijn-Biekart. „Ook de show heeft een vertrek- en een eindpunt." De winkeliers presenteerden FOTO ANATOMISCH MUSEUM afgelopen donderdag weer eens in de raadscommissie cultuur. Zijn opvolger en partijgenoot Alexander Pechtold zag zich daar gedwongen een boete kleed aan te trekken met de maten van een voetbalveld. Een half miljoen gulden moest de wethouder als de sodemieter lospraten om de volksuniversi teit K&O van een wisse dood te redden. In het debatje viel niet één keer het L-woord. Toch is niemand anders dan hij verantwoordelijk voor de zwartste periode die het eerbiedwaardige instituut, opgericht in 1945 en goed voor 9500 leden en 2500 cursisten in Leiden en verre omgeving, ooit heeft doorgemaakt. Onder ver antwoordelijkheid van Langen berg werd K&O destijds ont daan van zijn muziekactivitei- ten, voor meer dan de helft van zijn subsidie beroofd en losge koppeld van directeur T. Weber om aan Langenbergs kunst stukje, de Stadsgehoorzaal, te worden toegevoegd. Vlak nadat Webers nieuwe visitekaartjes waren gedrukt, gaf Langenberg hem te verstaan dat hij weer kon inrukken. Terug naar het gestripte K&O, maar dat kon zijn directeur eigenlijk niet lan ger op de loonlijst hebben. K &0-bestuurders die verhaal gingen halen bij Langenberg (door zijn tegenstanders sinds dien Slangenberg genoemd), kregen te horen dat de volks- Kledingstukken gemaakt van oude kranten door de Amerikaanse mode-ontwerper DJ. Gramann. rotterdam rens muller Als je dan toch je fans wil belo nen, kan je het maar beter di rect goed doen ook. Zo onge veer moet Frans Bauer gedacht hebben toen hij voor zijn trou we schare volgelingen een vijf tal concerten in Ahoy' organi seerde. Want wat de vertolker van het sentimentele Hollandse lied het publiek donderdag avond tijdens de première voorschotelde, kon de vergelij king met willekeurig welke Joop van den Ende-productie dan ook moeiteloos aan. Alles, maar dan ook alles had Bauer op advies van z'n artis tiek leider Lee Towers („Als je 45 keer in Ahoy' hebt gestaan, weet je natuurlijk wel hoe het werkt") uit de kast gehaald om het de meer dan achtduizend toeschouwers naar de zin te maken. Romeinse prinsessen, gastzangeressen als Bobbie Ea- kes (beter bekend als Macy uit The Bold The Beautiful), Glennis Grace en Tatjana, een mini-uitvoering van West Side Story, een peloton tango-paren, niets was Brabantse Franske te veel geweest. Omdat, zoals Bauer na afloop ons verklapte, de trouwe fans dit gewoonweg verdienen. Frans Bauer maakte een ge lukkige indruk en dat kwam niet alleen omdat hij vriendin Mariska („Ik ben zo trots op hem") en z'n ouders direct in zijn nabijheid had. Nee, mis schien was de 25-jarige inwo ner van Fijnaart nog wel het meest gelukkig omdat voor hem een langgekoesterde wens in vervulling ging: het zingen van het duet 'Diep in mijn hart' samen met Corry Konings. „Zingen met Corry is altijd een wensdroom voor mij geweest. Ik bewonder die vrouw al zo lang en als je dan de gelegen heid krijgt met haar te kunnen samenwerken, is dat natuurlijk heel mooi." Corry Konings dacht daar overigens net zo over. „Ik was zeer vereerd. Frans is zo'n lieve en eerlijke jongen". universiteit helemaal niet ver plicht was om zo'n dure man als directeur aan te houden. Pechtold, die het dossier K&O met van schaamte kromgetrok ken tenen heeft doorgespit, is nog meer losse eindjes, slordig heden en absurditeiten tegen gekomen. Zo is vijfjaar na dato de overgang van K&O-perso- neel naar de Stadsgehoorzaal nog altijd niet geregeld. „De ge meente", omzeilt Pechtold het L-woord, „heeft weinig blijk ge geven van goed werkgevers schap: wij zijn toch de indirecte werkgever van personeel van gesubsidieerde instellingen." Is Pechtold het nu niet zat om alsmaar het puin van zijn voor ganger te ruimen? Na een lichte zucht: „Een nieuwe wethouder neemt de hele inboedel over: de mooie en de lelijke dingen. Maar inderdaad, ik zou zo graag eens wat meer inhoude lijk met de Leidse kunst en cul tuur bezig zijn." Pechtold verdient ons medele ven. De ijverige stadsbestuur der gaat nu al weer een paar jaar met de lijmkwast door het culturele leven, om van Pex' ru ines weer mooie kunstpaleisjes te maken. Voorlopig heeft hij zijn handen nog vol om de her inneringen aan een ongekende brokkenpiloot te verdrijven. Op zijn nachtkastje ligt nog een to renhoge stapel dossiers, van het LVC, Muziekhuis/LVP, Laken hal, atelierbeleid, tweede zaal Stadsgehoorzaal, Vredesmonu- ment en de ambtelijke afdeling cultuur educatie, waar het uitspreken van het L-woord het ziekteverzuim onmiddellijk doet pieken. Pechtolds eega klaagt al een paar weken over een lijklucht in de slaapkamer. wim koevoet recensie maarten baanders Voorstelling. 'Zweiland' door Sasha Waltz Guests. Gezien: 25/3, Leidse Schouw burg. In het opkomende licht doemt een gestalte op met vier benen, twee rompen, twee armen en één hoofd. Juist de natuurlijke armgebaren geven deze Siame se tweeling iets mysterieus. De Siamese tweeling heeft in 'Zweiland' van de Duitse cho reografe Sasha Waltz een sym bolische lading. 'Zweiland' wordt aangekondigd als een portret van Duitsland, een ge spleten land, dat ook een een heid is, maar het is de vraag of de voorstelling werkelijk zo ty pisch Duits is. De tweeling van de opening wordt uit elkaar ge haald. Het heeft iets van een doos die opengaat en waaruit een overvloed aan geestige, bruisende scènes te voorschijn komt. Ten dele weerspiegelen deze scènes Duitse onderwer pen, maar er is zoveel meer in te beleven, dat de typering 'por- tret van Duitsland' te smal is. 'Zweiland' gaat over erotiek, agressie en het absurde van het dagelijkse leven. Erotische spanning doortrekt de voorstel ling op een tintelende manier. In de avances en de aandrin gende verleiding zit een enor me felheid en in het ontwijken ervan wordt de spanning nog eens extra opgevoerd. Deze scènes zijn zo prachtig visueel en met zo'n mooie symboliek uitgewerkt! Een vrouw laat bij voorbeeld een LP met het gaat je op haar vinger balanceren en stormt dan op een man af met de woorden "Hello, I like you so much", telkens opnieuw, steeds feller, terwijl de man in zijn bouwvallige kleine hokje niet weet welke kant hij uit moet. De agressie in 'Zweiland' heeft niets venijnigs. Er wordt soms op een geraffineerde, prikkelende manier mee ge speeld. De dans van een vrouw op een tafel bijvoorbeeld, waar bij ze met haar harde hakken telkens net niet op de bewegen de handen van een man trapt, is zo speels en zo spannend om naar te kijken! Bijzonder knap is ook de afwisseling en de orga nische overgang van de scènes. Na zo'n tafeldans volgt volko men vloeiend een scène waarin een vrouw sprookjesachtig zwevend voortbewogen wordt en aan het uiteinde van een ladder, met een man aan de an dere kant, rondgedraaid wordt. Een bouwsel van afvalhout, schijnbaar klunzig in elkaar ge timmerd, blijkt vernuftig multi functioneel ontworpen te zijn. Het is een bar, een loket, een ki osk met een rij wachtenden, en een kermistent met grappige le vende hoofden waar de bezoe kers met ballen naar mogen gooien. Onvergetelijk zijn ook de passages met meisjesachtige gebaren en een meesterlijk soort heksenspel van de drie danseressen. Moeiteloos ma ken de zeven dansers spectacu laire bewegingen, soms op het halsbrekende af. Daarnaast zijn het ook prachtige theaterper soonlijkheden met een boeien de mimiek en een komische uitstraling. 'Zweiland' is van een aanstekelijkheid die geen grenzen kent.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 13