Dirk Scheringa: van politieman tot miljardair Economie Theetijd Bio-boer kan slachtoffer worden van buurm; Ie VRIJDAG 26 MAART 1999 Peking Chinese vrouwen verkopen in de straten van Peking thee aan voorbijgan gers. De thee wordt geproduceerd op de talloze landerijen in de zuidelijke provin cies van China. FOTO AP GREG BAKER Bij kruisbestuiving van genetisch gemaniplueerde zaden met gewoneplanten barneveld gpd Een biologische boer kan nog zo hard zijn best doen om natuurlijke mais te produce ren, het heeft geen zin als zijn akker wordt omsloten door land van agrariërs die gene tisch gemanipuleerd gewas telen. Door kruisbestuiving komen genetisch gemani puleerde zaden in aanraking met 'gewone' planten. Dat is de conclusie van de Barneveldse importeur van biologische levensmiddelen Do-it. Deze importeur heeft eind vorig jaar een grote partij maischips laten vernietigen omdat zich daar genetisch veranderde be standdelen in bevonden. Zo'n product mag dan niet meer als biologisch aangeboden worden. Het gaat om bijna 64.000 zakken van het merk Apache. De importeur heeft de twee groothandels aan wie hij in Nederland le vert, gevraagd alle verpakkingen van die bepaalde partij terug te sturen. De 350 Ne derlandse natuurvoedingswinkels heeft hij verzocht zelf alle chips te vernietigen. Volgens directeur R. Comelisse is het een schadepost van ongeveer een ton. Interna tionaal zijn er namelijk dertig distributeurs en 1.500 winkels voorzien van dit genvoed- sel. Het Barneveldse bedrijf heeft inmiddels een claim ingediend bij zijn leverancier, Terra Prima. Die is ingewilligd. Genetische manipulatie is het verande ren van het erfelijke materiaal van gewas sen. Doel is doorgaans weerstand op te bouwen tegen bestrijdingsmiddelen. De zaak is aan het rollen gebracht door het Duitse alternatieve consumentenblad Oko- test. Dat heeft de chips onderzocht, onder meer op vetgehalte en op ingrediënten. Uit dat onderzoek kwam naar voren dat de snacks 0,8 procent met gentechnologie be werkte maïs bevatten. De leverancier heeft vervolgens uitge zocht, waar die 'foute' granen vandaan kwamen. Terra Prima heeft Do-it gemeld, aldus Comelisse, dat de genetisch gemani puleerde maïs het resultaat is van kruis bestuiving. „Mais is een gewas dat werkt met kruis bestuiving via de wind. De theorie is, dat de bio-boer het slachtoffer is geworden van overwaaiende 'vijandige' pollen. Inmiddels is het inzicht dat de biologische maïs min stens twee kilometer verwijderd van gen- maïs geteeld moet worden. Omdat de wind niet rechtlijnig is, werken schuttingen of soortgelijke voorzieningen niet. Alleen af stand." De Amerikaanse leverancier is samen met Greenpeace een rechtszaak begonnen tegen de instantie die genetische manipu latie bij gewas goedkeurt en gaat over de vestiging van dat soort bedrijven. Dat is in Amerika de EPA, een onderdeel van het mi nisterie van landbouw. Terra Prima heeft volgens Corneliss js vast een claim ingediend voor het mensen ziek worden na het eten van technologisch bewerkt voedsel. „Welis li staat nu nog de schade nog niet vast was met roken ook zo. Maar inmiddel m er wel degelijk een relatie tussen het t ié van sigaretten en het voorkomen vanl kanker. Wellicht dat over dertig jaar soortgelijks zich voordoet bij gen-voe tt Dan is nu de weg alvast bereid." De producent in de VS heeft inmi lering getrokken uit het incident. In ét de duizend gevallen neemt hij een if van het eigen product en laat het ei materiaal ervan door een gentechnolo bureau onderzoeken. Dit heeft een scan. Tot nu toe zijn er geen gemanipiAej de ingrediënten meer gevonden. De consumentenbeweging is gekan iet gen versleutelen van gewassen. Eerder ik week maakten zeven supermarktketen rd kend, dat zij de krachten willen bun ro om voedsel dat aangepast is uit de s< 101 pen te weren. Behalve maïs wordt ook soja geregel ed felijk verbouwd'. De olie en eiwitten van zitten in vijftig tot zeventig procen de levensmiddelen. Sinds twee jaar de gentechnologische bewerking op etiket staan vermeld, maar dat gebeur altijd adequaat. I< West-Friese zakenman bouwt met zijn financieringsmaatschappij door aan een onwaarschijnlijke geldmachine In amper twintig jaar tijd is Dirk Scheringa van politieagent uit gegroeid tot miljardair. Zijn ster is nog steeds rijzende. Hij heeft een eigen voetbalclub (AZ), be heert één van de meest preten tieuze kunstcollecties van het land en bouwt met Frisia Fi nancieringen door aan een on waarschijnlijke geldmachine. Een zoektocht naar het geheim van de man en zijn bedrijf. ,,Ik vertel je alles, maar dat niet." wognum frank hendrickx Dirk Scheringa steekt zijn duim om hoog en verdwijnt weer achter de zware deur van het tot hoofdkantoor van Frisia omgebouwde klooster in het Noord-Hollandse Wognum. Ruim drie uur heeft hij gesproken, erg lang voor een man die 'het verschrikkelijk druk' heeft, voor een man die door iedereen benaderd wordt 'van Ivo Niehe tot Karei' bovenal erj» lang voor een man die de 'schrijvende pers' in een wachtrij van acht weken zet. Maar er moest iets worden rechtge zet, want de directeur en eigenaar van Frisia is anders dan sommigen beweren. Hij is geen 'dictator' en heeft zeker geen discutabele belas- tingmoraal. Dirk Scheringa is een eenvoudige Noord-Hollandse zaken man met visie, dynamiek en grote ge meenschapszin, zegt Dirk Scheringa. En als sommige mensen iets anders beweren, is er simpelweg met de 'ver keerde mensen' gesproken. Verkeerd is bijvoorbeeld Ron Bak ker, een oud-medewerker van Sche ringa. Volgens hem is het beeld dat de zakenman van zichzelf schetst in de media een farce. De hoogste van Frisia is 'een wolf een schaaps kleren', een man die geen tegen spraak duldt, die zichzelf overschat en die alle eigenschappen van een dictator 'al is dat een zwaar woord' in zich bergt. Als Scheringa merkt dat zoiets over hem verteld wordt, komt hij in actie, dan worden bevriende journalisten ingeschakeld, wordt er gebeld met andere bronnen en valt er 'toevallig' een afspraak uit waardoor er plotse ling tijd is voor een gesprek zonder tijdslimiet. Scheringa: „Ik vertel je de waarheid, de rest moetje vergeten." De voormalig concurrent G. van Geet spreekt bijvoorbeeld niet de waarheid als hij zegt dat zijn bedrijf aan ING is verkocht, omdat die partij nu eenmaal gerenommeerder is dan Frisia. „We zaten al bij de notaris, maar zij bleken een geheime agenda met ING te hebben", zegt Scheringa's rechterhand en vertrouwenspersoon Bert Rozemond. „Dat zijn mensen die het geen zier interesseert wie het koopt. Het ging niet om de kwaliteit, maar om het geld." Dat geldt ook voor Frisia, maar niet in alle gevallen. Het bedrijf heeft en kele bedrijven op Guernsey, een er kend belastingparadijs. Volgens een belastingdeskmidige van accoun tantskantoor KPMG bedraagt de ven nootschapsbelasting daar hooguit enkele procenten, maar is het wel een constructie die bij de belastingdienst 'alle stekels' overeind doet gaan staan. Maar volgens Scheringa kun je op Guernsey kiezen of je nul of 20 pro cent belasting betaald. En: „Wij beta len 20 procent belasting." Waarom? „Dat is een ingewikkeld verhaal." Verdere uitleg blijven Scheringa en Rozemond schuldig. Dat Frisia über haupt vestigingen op het kanaalei land heeft, is het gevolg van een over name. „De directie van het krediet verzekeringsbedrijf woont daar nu eenmaal", aldus Scheringa's waar heid. Het zakelijk instinct van Dirk Sche ringa is bij iedereen onomstreden. Niettemin wordt hij vaak onderschat: „Ik krijg vaak bankiers over de vloer en dan denken ze naar mijn gevoel toch vaak: Die jongen kan niets, die pakken we in". Maar met een mulo opleiding is de West-Fries een van de meest succesvolle Nederlandse en- trepeneurs van na de oorlog. Nadat hij in 1977 als politieman begon met het invullen van belastingformulieren voor collega's, heeft hij een bedrijf opgebouwd dat volgens ingewijden gezonder is dan de Nederlandsche bank en dat volgens hem zelf zeker 1,5 miljard waard is. Marktleider Zijn opmars verliep parallel aan de opkomst van de consumptiemaat schappij. Hoewel Nederland geen land is van leners, kopen met het jaar meer mensen een auto of boot op krediet. Scheringa heeft er optimaal van geprofiteerd en is inmiddels de absolute marktleider als het gaat om kredietverschaffing en bemiddeling. Zelf zegt hij dat hij groter is dan de Postbank. Inmiddels heeft Scheringa naar ei gen zeggen een bestand van een mil joen klanten. Opmerkelijk daarbij is dat 95 procent van de recentelijk af gesloten leningen volgens Frisia meer dan 50.000 gulden bedraagt. Hier door heeft het bedrijf zeker 5 miljard aan kredieten uitstaan. Kenners van de markt schatten dat lager in. „Sche ringa overschat zijn eigen bedrijf volgens Bakker, die nog steeds actief is in de kredietverlening. De cijfers die Dirk Scheringa Be heer, zoals de overkoepelende orga nisatie heet, deponeert bij de Kamer van Koophandel geven geen enkel uitsluitsel over de omvang van de on derneming. Het is allemaal zo sum mier weergegeven, 'dat niemand er wijs uit wordt', zoals Bert Rozemond het uitdrukt. Bovendien loopt Frisia achter met de deponering van de resultaten. Op 4 maart kreeg de Kamer pas de cijfers over 1996. „Blijkbaar is er daar iets fout gegaan", aldus Rozemond, die zegt al veel eerder de stukken gede poneerd te hebben. Volgens een me dewerker van het handelsregister is dat uitgesloten. Tot de jaren negentig was Dirk Scheringa één van de velen. Ver spreid over het hele land schoten de kantoortjes waar je goedkoop geld kon krijgen als paddestoelen uit de grond. De drempel om er binnen te stappen was er een stuk minder hoog dan bij de banken. Scheringa en zijn concurrenten boden service, kennis van zaken en bovenal discretie, ter wijl iemand bij een reguliere bank onder het bordje krediet moest plaatsnemen. „Als hij de volgende dag een nieuwe auto had, wist het hele dorp dat het met geleend geld gebeurd was", aldus Scheringa. Het geld kwam uiteindelijk toch van de banken vandaan, want de kre dietbureautjes waren niet meer dan tussenpersonen. Ze haalden de klan ten binnen, brachten de lening onder bij een financieringsmaatschappij en streken provisie op. Een overzichtelij ke handel, waar menig ondernemend type rijk van is geworden. Afgeknepen De enige die echter tot miljardair is uitgegroeid, is Dirk Scheringa. Hij heeft al zijn concurrenten uit de jaren zeventig en tachtig verslagen. Roona, Wolthers. In der Hees, Van Geet, ooit waren het serieuze rivalen, maar de enige die nu nog overeind staat is de oprichter van Frisia. De anderen lie ten zich afschrikken door de nieuwe ontwikkelingen op de markt. Door de fusies in de bankenwereld in die tijd, slonk ook het aantal financierings maatschappijen, meestal dochteron dernemingen van de banken. De tussenpersonen vreesden hier door steeds meer afgeknepen te wor den door hun afnemers. Bovendien veranderde hun vergoedingssysteem. In het verleden kregen ze altijd in één klap een bepaald bedrag voor elke le ning die ze aanbrachten, maar vanaf de jaren negentig werd de provisie gespreid over de looptijd van de le ningen. Eén keer honderd gulden, werd daardoor honderd keer één gul den. „Waar anderen alleen maar proble men zagen, zag ik alleen maar kan sen", zegt Scheringa in een one-liner die hij vaker gebruikt. Hij kocht de ene na de andere concurrent op. De gegarandeerde provisie-inkomsten gebruikte de zakenman als onder pand om zijn acquisities te financie ren. Bovendien investeerde hij elke gulden weer in het bedrijf, waardoor er een stevige oorlogskas ontstond. Daarmee bouwde Scheringa een net werk van elf kredietbemiddelaars op. Er hoeft slechts een televisiegids open geslagen te worden om het in kaart te brengen (Scheringa geeft per jaar 35 miljoen gulden uit aan adver tenties). Bladzijde na bladzijde dui ken de bedrijven op. Frisia, Roona, Moonen, Becam, Nationale Geldser- vice, Postkrediet, allemaal hebben ze dezelfde eigenaar en bestuurder: Dirk Scheringa uit Wognum. Dat de verschillende merknamen blijven bestaan, maakt deel uit van de marketingstrategie. De bedrijven ge nieten vaak grote bekendheid in de regio. Bovendien zijn er klanten die FRISIA financieringen CREFINASSTopkrediet Postkrediet BROFINCA Financieringen BECAM MOONEN MOHR Nationale Geldservice ELDA Financieringen Roona Financieringen AMSTEL Financieringen TKS Telefonische Kredietservice er problemen mee hebben twee keer bij dezelfde instelling te lenen. Dan stappen ze naar een ander, terwijl het in werkelijkheid deel uit maakt van dezelfde organisatie. Kinnesinne Het adverteren gebeurt op een agres sieve wijze. Opzichtig omzeilt Sche ringa de voorwaarden van de wet op consumptief krediet, door steeds met bedragen boven de 50.000 gulden te werken, vaak 50.001 gulden. Hierdoor hoeven geen uitgewerkte voorbeel den gegeven te worden. „Netjes is anders", aldus Bob Westphal van de Vereniging van Financieringsonder nemingen in Nederland (VFN). „Kin nesinne", aldus Rozemond van Fri sia. „In hun direct-mailing houden de banken zich niet aan hun eigen voorschriften." Scheringa is inmiddels geen lid meer van de VFN. Hij stapte op nadat de leden regels kregen opgelegd voor het adverteren. „Scheringa zag dat als een beperking van zijn ondernemer schap", aldus Westphal. Bij de adver tenties van Frisia prijkt nu het logo van de NVF (Nederlandse Vereniging van Financiële dienstverleners). Erg onafhankelijk lijkt die club niet. Roze mond is voorzitter en ruim twintig procent van de leden behoort tot het Frisia-concern. De rechterhand van Scheringa erkent het probleem, „maar de leden wilden mij unaniem als voorzitter." Inmiddels is Frisia al veel meer dan een tussenpersoon. Onder leiding van Rozemond is een eigen voor schotbank opgezet. Bijna vijftig pro cent van de kredietaanvragen finan ciert Frisia anno 1999 zelf. Daarnaast doet Frisia nog aan krediet- en le vensverzekeringen en hypotheken. Verder houdt het bedrijf alles in eigen beheer, van de automatisering tot de training van het personeel, van de re clame tot de bouw van nieuwe kanto ren. Het waardevolste is waarschijnlijk het gegevensbestand, van honderd duizenden mensen weet Frisia alles. Inkomen, werkgever, gezinssamen stelling, woonlasten, één druk op de knop en Scheringa heeft het boven tafel. Voor dergelijke informatie wordt tegenwoordig kapitalen be taald. Maar Scheringa zegt er niets mee te doen. „Omwille van de priva cy gebruiken we het ook niet om an dere producten aan te bieden." Sobere leven Frisia lijkt niet stuk te kunnen. Het bedrijf zal alleen maar meer profite ren van de groei van het consumptief krediet. 'Regelmatig' komen er in Wognum dan ook geïnteresseerde kopers over de vloer, maar tevergeefs. Scheringa: „Ik kan maar één boter ham eten". De hoogste baas bemoeit zich tegenwoordig nog slechts de helft van de week met het bedrijf, de rest gaat op aan zijn voetbalclub AZ, aan zijn veel geprezen Frisia-muse- um (werken van onder meer Dob- benburgh, Koch en Willink) en aan schaatsen (Frisia heeft nu ook een ei gen ploeg met Henk Angenent en Piet IQeine). „Het sobere leven is nu wel voorbij." Ooit hoopt hij nog eens minister van economische zaken te worden voor het CDA. De stem is zacht als al tijd, maar de woorden zijn onbe scheiden: „De werkloosheid is dan verleden tijd". Familiezak^ vormen één superbakkei culemborg anp ke Tien bedrijven van kersfamilies gaan sanjee in een groot brood- banketbedrijf: Bakkes land. De bedrijven soms een eeuw gele ge zijn begonnen als wai oo bakker, dromen nu internationale overaa en zelfs van een bA. gang. Om de wereld de haute finance binne m treden, werken de bald n samen met twee partid oc tiemaatschappijen: F dentie Investments Parcom. Die hebben i een minderheid van aandelen overgenonfcor van de families. Bedoeling is om drie tot vijf jaar naai beurs te gaan. Dan i nen de families ook de >ci van hun bezittingen te in de maken. Door same rk werken willen de faml ne die vooral leveren aan ge permarkten, sterker i tegenover de steeds n tiger winkelketens. Met de vorming Bakkersland ontstaat een keer een met een marktaandeel 32 procent in het dagv brood voor de su eld markt. De bakkers vifri daarnaast groeien in gevoegde waarde': ki iet: jes, cake en afbakbn er. jes. Het samengaan van an families ging moeiza ine „Iedereen heeft toch emotionele band met bedrijf', legt directeu van Helden van Bakl 2LF land uit. Het gaat sonw n bedrijven die meer honderd jaar in dea oei familie zitten. Grootvi 4r is begonnen als wa ns bakker, nu staat er broodfabriek. De tien bedrijven w» ten al een jaar op merciële basis s „Het leek ons een idee om ook finani pei verbonden te zijn' Van Helden. Het dui^rd driekwart jaar om eens worden over de deelsleutel van de aai n len van Bakkersland. De bakkersgigant li ag. negentien fabrieken, 2 or werknemers en een van 620 miljoen g Van Helden verzekert If, er geen fabrieken woi gesloten of dat er worden geschrapt, bedrijven, Smarius Klootwijk, bezitten ei winkels. Die blijven tl w groep behoren. Van inkrimpen wil Helden niets horen, uitbreiden des te fl de Dankzij de investeri >'d< clubs heeft Bakkersl een oorlogskas voor quisities. Wellicht no 1 jaar gaat Bakkerslan y overnamepad, vooral I!n omringende landen. I ving van broodfabri n in Nederland is nauwi lfd' nog mogelijk zondflMe aanvaring te komen de kartelautoriteiten. Tot Bakkersland bi ren: A.A. den Boer/Kl wijk, Broekmans, Dot cus, Egberts, Enpé, Graafs Bakkerij# Schipper Groep, Smal 'di /Dekker, Veenman Weiten. iiii ■ui Is

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 8