Diplomatieke betrekkingen verbroken De militaire terugkeer van Duitsland in de wereldpolitiek U draait landbouwhervormingen terug Bombardementen brengen regering Italië in problemen Buitenland Nederlandse F16 schiet Servische MIG neer Rusland demonstreert ierviërs beschieten Albanië jHiNGTON-TiRANAServiërs hebben hun offensief in Kosovo oortgezet en buurland Albanië met artillerie beschoten. Dit leeft de veiligheidsadviseur van het Witte Huis, Sandy Berger, teren gezegd. Volgens het Albanese ministerie van binnen- idse zaken zijn enkele dorpen getroffen door Joegoslavisch Pij: uur. Drie verlaten huizen werden beschadigd. Albanië heeft [oepen samengetrokken aan de grens met Joegoslavië. De ynerikaanse minister van buitenlandse zaken, Madeleine Al lright, waarschuwde de Joegoslavische president Milosevic dat uj de huidige crisis niet mag gebruiken om het conflict verder tverspreiden in de regio. iVit-Rusland biedt wapens aan unsk* De Wit-Russische president Aleksandr Loekasjenko leeft Joegoslavië gisteren wapens aangeboden. Dit is in strijd net het wapenembargo tegen Joegoslavië. Belgrado heeft 'wa- ens nodig, goede, moderne wapens', zei het staatshoofd op de fit-Russische tv. De Verenigde Staten gedragen zich 'zoals de 351 scisten tijdens de Tweede Wereldoorlog'. De autoritair rege- 1 ende president voegde eraan toe: „De Serviërs zijn goede vech- t ?rs, zij zullen hun burgers verdedigen en tientallen Amerika an doden." De meeste Wit-Russen zijn, evenals de Serviërs en Russen, orthodoxe Slaven. I fort geding om oorlog te stoppen gLi Advocaat N. Steijnen uit Zeist spant een kort geding aan $en de 'oorlogsmisdadigers' W. Kok, J. van Aartsen en F. de jave om een einde te maken aan de Nederlandse inbreng in ieNAVO-acties tegen Joegoslavië. Steijnen dreigt met miljoen- nclaims tegen de Nederlandse Staat. De eisers zijn volgens de ilvocaat Joegoslavische militairen die de Nederlandse rechter m bescherming vragen. De Nederlandse inbreng in NAVO-ver- 8o i and wordt door Steijnen en zijn cliënten als 'poging tot ioord' gezien. hi na stopt 'vriendschap' met Zwitsers SN» De Chinese president Jiang Zemin heeft gisteren tijdens en staatsbezoek aan Zwitserland 'het einde van de vriend- ïhap' met Bern aangekondigd. Jiang onstak in woede omdat et de Zwitserse autoriteiten niet lukte hem af te schermen van anderden Tibetaanse demonstranten. Toen Jiang het plein oor het parlementsgebouw in Bern betrad, werd hij toege- riireeuwd en uitgefloten door zeshonderd Tibetaanse beto- :rs. Ook zwaaiden demonstranten vanaf de daken rond het lein met Tibetaanse vlaggen. Zonder de officiële militaire ont- mgst af te wachten, beende de Chinese president naar het irlementsgebouw, waar hij zijn Zwitserse ambtgenote Ruth reifuss 'U hebt een goede vriend verloren' toesnauwde. ompensatie Franse banken niet goed rus Joodse organisaties hebben gisteren afwijzend gerea- erd op de plannen van Franse banken om definitief af te reke- ;n met hun verleden tijdens de Tweede Wereldoorlog. Het Si- on Wiesenthal Centrum vindt dat er nog blinde vlekken zijn 201 ndat de banken de houders van door de nazi's leeggehaalde odse rekeningen niet schadeloos willen stellen. Het machtige odse Wereldcongres (JWC) had zich eerder op de dag ook al idergelijke woorden uitgelaten. De Franse banken maakten oensdag bekend dat ze de slachtoffers van de jodenvervolging hadeloos gaan stellen. Zo stelden ze voor eigenaars van sla- mde rekeningen te gaan achterhalen en die vervolgens open stellen, ook voor eventuele nabestaanden. lerstel ozonlaag duurt veel langer iSHiNGTON De ozonlaag boven de Noordpool zal zich op zijn oegst aan het eind van de volgende eeuw hebben hersteld in 251 lats van in de komende ruwweg zeventig jaar. Dat blijkt uit n onderzoek van het Max-Planck-Instituut voor Chemie in 60* linz. Door de maatregelen tegen de ozon vernietigende oorfluorkoolwaterstoffen (de cfk's uit de spuitbussen) daalt afbraak. Maar daar staat volgens de onderzoekers een toena- i van broeikasgas in de hoge atmosfeer in het noorden tegen- er. Dat komt door opstijgende kooldioxyde, die ter hoogte 95 i n de ozonlaag voor afkoeling zorgt. Daardoor dalen de wol- 801 n van de stratosfeer, onder meeneming van stikstofverbindin- n die anders het agressieve chloor neutraliseren. !U voor snel onafhankelijk Palestina 'lun De Europese Unie wil in principe dat er binnen een jaar n onafhankelijke Palestijnse staat komt. Dat blijkt uit een ont- ■rpverklaring waarover de EU-ministers van buitenlandse za- n het gisteren in Berlijn eens zijn geworden. Dit is uit Neder- ïdse diplomatieke bronnen vernomen. Zij tonen zich bereid erkenning van een onafhankelijk Palestina dat binnen een mijn van een jaar uitonderhandeld moet worden, maar zon- r dat Israël een vetorecht krijgt. Zo ver is de Unie nog nooit gaan in het toekennen van politieke rechten aan de Palestij- n. Israël is woedend over de verklaring. De verklaring moet gwel de goedkeuring krijgen van de staats- en regeringslei- is die in de Duitse hoofdstad vergaderen. foede over verzekering verkrachting h delhi Vrouwengroeperingen in India zijn laaiend op de In- ise staatsverzekeraar GIC. Deze maatschappij biedt een spe- ial op vrouwen gerichte verzekering aan waarin ook kosten n gedekt voor behandeling na verkrachting. De All India De- ocratic Women's Assocation heeft de polis veroordeeld omdat arin verkrachting gelijk wordt gesteld aan andere ongevallen, plaats van maatregelen te nemen om verkrachting te voorko en, laat de regering de vrouwen weten dat ze maar moeten epteren dat dat gebeurt. Directeur R.R. Josji van de maat- iiappij GIC verklaarde dat de polis dekking biedt voor een el van de ongevallen die plaatsvinden in het dagelijks leven. Oproep aan Ser\>iërs over hele wereld De Servische vice-premier Vojislav Seselj heeft gisteren alle Serviërs waar ook ter wereld opgeroepen NAVO-sol- daten te 'vernietigen', waar ze die ook mogen tegenko men. Joegoslavië heeft gisteravond tevens de diploma tieke betrekkingen verbroken met de Verenigde Staten, het Verenigd Koninkrijk, Duitsland en Frankrijk. Ook de betrekkingen met Nederland staan onder druk door de NAVO-operaties. Een Nederlandse militair schildert een MIG op de F16 die woensdag een Servische MIG neerhaalde. De schildering wordt gezien als een trofee. FOTO GPD NIELS WESTRA Pal onder de koepel van F16 nummer J063 van het Leeuwar der 322 squadron staat sinds gisteren een afbeelding van een MIG29. Het is een kleine trofee die getuigt van een belangrijk moment voor de Koninklijke Luchtmacht. Een Nederlands gevechtsvliegtuig haalde woensdagavond een vijandelijk toestel neer. De F16-piloot vloog met collega NAVO-bom- menwerpers vooruit toen deze Servisch grondgebied binnen drongen. Een AWAC-radar- vliegtuig meldde dat drie Servi sche MIG's van hun basis wa ren opgestegen. Een daarvan werd door het Nederlandse toe stel op de radar gezocht en na enige tijd gevonden. Op grote afstand vuurde de Nederlandse piloot een AM- RAAM-raket af. Het door radar gestuurde projectiel had dertig seconden nodig om de kilome ters te overbruggen. In de buurt van de MIG kwam de explosie ve lading tot ontploffing. De schade aan de MIG was dusdanig dat het toestel niet verder kon vliegen en neerstort te. Overste J. Abma, comman dant van het Nederlands-Belgi sche detachement in het Zuid- Italiaanse Amendola, vermoedt dat de Servische piloot een 're delijke kans had zich te kunnen redden' met de schietstoel. Van een euforische stemming op de Italiaanse basis was giste ren overigens amper sprake. De piloten worden sowieso buiten het zicht van de pers gehouden. Monteur sergeant-1 H. Mulder uit Leeuwarden zei over het contact met de vliegers: „Zij zeggen gewoon tegen ons dat het heel spannend is". anp-dpa-afp Washington, Londen, Bonn en Parijs hebben door hun deelna me aan de NAVO-aanvallen een misdaad gepleegd tegen het Joegoslavische volk, aldus een regeringsverklaring die in Bel grado is uitgegeven. Belgrado gaat tevens over tot een 'herziening' van de betrek kingen met andere landen die direct of indirect meedoen aan de NAVO-operaties. Daartoe behoort ook Nederland. De Joe goslavische zaakgelastigde in Nederland, Vladimir Novako- vic, kon gisteravond niet aange ven welke concrete maatrege len Belgrado voor ogen heeft. „Die zijn we nu aan het over wegen. En dat is redelijk gezien de deelname van Nederland aan militaire acties zonder eni ge rechtsgrond." Minister Van Aartsen van buitenlandse zaken liet vanuit Berlijn weten dat hij alleen via de pers van de mededeling uit Belgrado heeft gehoord. Offici eel heeft buitenlandse zaken geen bericht ontvangen over een mogelijke herziening van de betrekkingen. Van Aartsen wilde niet inhoudelijk reageren op de opmerkingen van de Ser vische vice-premier Seselj. „Ik Protesten in bondsdag tegen 'Blitzkrieg' Met de deelname aan de oorlog in de Balkan zet Duitsland als lid van de NAVO een historische stap en keert het land militair terug in de wereld politiek. De eerste aarzelende stappen zette Duitsland in 1995 in Bosnië met enkele logistieke taken. Hoewel de Bondsdag nog steeds met een grote meerderheid achter de inzet van de strijdkrach ten in Joegoslavië staat, is er gisteren ook felle kritiek geuit. „Van Duitsland gaat weer oorlog uit", tierde een afgevaardigde van de Groenen, Hans-Christian Ströbele. De Bondsrepubliek wordt met de 54-jarige bondskanselier Gerhard Schroder geleid door een generatie van kort na de Tweede Wereldoor log. Het is eigenlijk een gewoon Europees land met een gewone "Wehrmacht'. „We zijn toegetre den tot de internationale gemeenschap", juichte het dagblad Die Welt gisteren na de eerste aan valsgolven. De inzet van vier Tornado gevechts vliegtuigen tegen Joegoslavië moet Duitsland af helpen van het 'economische reus, politieke dwerg-complex'. Maar het was juist in Joegoslavië waar de strijd krachten van het Derde Rijk het langst weerstand boden. Ook na de formele capitulatie van Duits land in mei 1945 hadden nog talijke gevechten plaats tussen Joegoslavische partizanen en de laatste Duitse eenheden die nog vochten in Eu ropa. Ze zijn na vijftig jaar vrijwel op dezelfde plaats te rug in actie, in de 'humanitaire' aanvallen die door de NAVO worden geleid. In het Duitse par lement klonk daarom gisteren in een debat over acties ook kritiek op de Duitse deelname aan de ze operatie. De voorzitter van de voormalige Oost-Duitse communisten, Gregor Gysi, zei in het parlement dat het handvest van de VN militaire acties recht vaardigt in twee gevallen: zelfverdediging of op last van de Veiligheidsraad. Beide voorwaarden ontbreken zei Gysi, 'dit is dus een aanvalsoorlog', en die is volgens hem te vergelijken met de Duit se 'Blitzkrieg' in de Balkan van april 1941, die be gon met massale bombardementen op Belgrado. Juist Duitsland mag daarom niet meedoen aan de aanvallen. De coalitiepartner van de sociaal-democraat Schroder, de Groenen, is verdeeld. Ströbele zei zich te schamen voor zijn land dat bommen gooit op Belgrado. Annelie Buntenbach, een an der parlementslid van de 'Groene' partij van de minister van buitenlandse zaken Joschka Fischer, eiste een onmiddellijk einde aan de NAVO-aan- vallen. Van de voorheen pacifistische Groenen stemden evenwel in oktober 29 van de 48 parle mentariërs in de Bondsdag voor deelname aan eventuele NAVO-acties in Joegoslavië. De soci aal-democraten, de christen-democraten en libe ralen staan achter de acties. De voormalige christen-democratische minister van defensie, Volker Rühe, bleef doorzeuren over de eventuele inzet van Duitse grondtroepen. „Dat is niet aan de orde", verzekerde defensiemi nister Scharping hem telkens. Duitse troepen in de Balkan zouden de laatste stap zijn naar een 'normaal' Duitsland. olg voorpagina 'er Franse druk zijn de eer- afgesproken landbouwher- ningen fors teruggedraaid, gegarandeerde graanprijzen n niet met twintig maar ien procent. De lagere kprijzen (minimaal vijftien :ent) worden uitgesteld tot terwijl er aan de rund vleessubsidies helemaal niet wordt getornd. Frankrijk vond de hervormingen te duur, hoe wel ze noodzakelijk worden ge acht om landbouwlanden als Polen en Hongarije toe te laten tot de EU. Minister Van Aartsen verwacht dan ook dat zowel de graan- als de vleessector op ter mijn alsnog onder het mes gaan. Ook de naderende onder handelingen in de Wereldhan delsorganisatie nopen daartoe. President Chirac verklaarde 'redelijk tevreden' te zijn met het nieuwe EU-budget. De Brit se premier Blair was verheugd over het voortbestaan van de Britse EU-kortingsregeling. De ze regeling is zwaar omstreden bij de andere lidstaten, omdat die opdraaien voor de kosten (zeven miljard per jaar). Wel is afgesproken de korting op ter mijn enigszins uit te kleden. Bondskanselier Schroder be nadrukte dat de EU voor het eerst in haar geschiedenis een akkoord heeft bereikt over zo wel de landbouwuitgaven en de steunfondsen, als over een an dere verdeling van de lasten tussen de lidstaten. „Het was niet eenvoudig, maar we heb ben een goed compromis." Europese staats- en rege- f* ngsleiders hebben na twee ;en vergaderen in Berlijn de reiii uropese inkomsten en uitga- en tot en met het jaar 2006 astgesteld. Met het financieel "koord zou de Unie voorbe- ;id moeten worden op de bontst van nieuwe lidstaten voormalig oost-Europa. De Zangrijkste besluiten: - Nederland krijgt in totaal 2 iiljard gulden extra voor 'ïrkgelegenheidsbeleid en de opvang van asielzoekers. - Nederland hoeft vanaf het jaar 2002 minder bij te dragen aan de 'kortingsregeling' van circa 7 miljard gulden per jaar waar Engeland van profiteert (opbrengst na 2002: 400 mil joen gulden per jaar). - Nederland mag een groter deel houden van de douane heffingen die het aan de bui tengrenzen int: 25 procent in plaats van 10 procent (op brengst vanaf 2001: 360 mil joen gulden). - De hervorming van de melksector wordt uitgesteld tot het jaar 2005. De graanprij zen dalen in twee stappen met in totaal vijftien procent. - De landbouwuitgaven van de Unie worden 'bevroren' op een niveau van gemiddeld 90 miljard gulden per jaar. - De Europese subsidies voor de ontwikkeling van het platteland (natuurbeheer e.d.) bedraagt jaarlijks 4,4 miljard gulden. Hiervan profiteert vooral Frankrijk. - Er is minder geld beschik baar voor regionaal beleid dan de Europese Commissie wil de. In plaats van 485 miljard gulden wordt voor dit doel nog 430 miljard gulden uitge trokken. - De vier armste EU-lidsta- ten Spanje, Portugal, Ierland en Griekenland krijgen tot het jaar 2006 in totaal geen 44 maar 40 miljard gulden om hun achterstand in te halen. - Het totale EU-budget (per jaar circa 210 miljard gulden) bedraagt niet meer dan 1,27 procent van het gezamenlijke Europese nationale inkomen. VS zien niets in bijeenkomst Contactgroep washington-berlijn De Verenigde Staten zien niets in een bijeenkomst van de Con tactgroep zolang NAVO-opera ties aan de gang zijn in Joego slavië. Dit heeft een hoge Ame rikaanse functionaris gister avond in Washington verldaard Rusland had gisteren voorge steld de Contactgroep voor ex Joegoslavië bijeen te roepen in Moskou. Minister Van Aartsen zei in Berlijn positief te staan tegenover het Russische voor stel. De NAVO zal de aanvallen pas stoppen als aan twee voor waarden is voldaan, aldus de Amerikaanse woordvoerder. Belgrado moet stoppen met zijn offensief tegen de etnische Albanezen in Kosovo en presi dent Milosevic moet concrete signalen afgeven dat hij bereid is deel te nemen aan het vre desproces dat in Frankrijk is uitgestippeld. De Contactgroep bestaat uit de VS, Rusland, Frankrijk, Italië, Duitsland en Groot-Brittannië. moskou Honderden mensen hebben gisteren gedemonstreerd voor de Amerikaanse ambassade in Moskou, uit protest tegen de luchtacties van de NAVO in Joe goslavië. De betogers schreeuw den 'fascisten' en 'Yankees go home'. Ook werden er enkele flessen en inkt naar de gevel van de ambassade gegooid. Ook in Sint-Petersburg demonstreerden honderden mensen voor het Amerikaanse consulaat. FOTO EPA YURI KOCHETKOV wil daaraan geen kwalificatie geven", aldus de bewindsman. Overigens is de Joegoslavi sche ambassadeur in Neder land, Milan Grubic, momenteel in Joegoslavië. „Dat is uit privé- overwegingen, geen politieke", aldus Novakovic. Novakovic betreurt de Neder landse betrokkenheid bij de aanvallen op zijn land, waarbij 'tientallen slachtoffers' zijn ge vallen, zo zei hij gistermiddag tijdens een persconferentie. De NAVO-acties zijn niet alleen een laffe aanval op Joegoslavië, maar ook op de Verenigde Na ties en het internationaal recht, aldus Novakovic. Novakovic beklemtoonde nogmaals dat de Kosovo-kwestie een binnen lands conflict is. In Den Haag heeft de Bin nenlandse Veiligheidsdienst (BVD) laten weten als gevolg van de NAVO-acties in Joego slavië extra alert te zijn op ter reuracties in Nederland door Serviërs. Dat heeft BVD-woord- voerder V. van Steen gisteren gezegd. „In geval van een oor logssituatie moet je natuurlijk altijd rekening houden met ac ties van de tegenpartij", aldus Van Steen. Over de aard van de beveiliging wil Van Steen niets zeggen. Ambassade VS in Macedonië in brand gestoken SKOPJE AFP-Rtr Duizenden betogers tegen de NAVO hebben gisteravond in de Macedonische hoofdstad Skopje met molotovcocktails de Amerikaanse ambassade en au to's van diplomaten in brand gestoken. Enkele betogers drongen het gebouw binnen. De politie greep onmiddellijk in door de betogers te versprei den. Daardoor kon de brand weer snel haar werk doen. De betogers, jonge Macedoniërs en Serviërs, haalden ook de vlag van het gebouw naar beneden om die te verbranden. De Amerikaanse ambassa deur in de voormalige Joegosla vische Republiek Macedonië, Christopher Hill, was op het moment van de aanval in het gebouw. Hij bracht zich met zijn medewerkers in de kelder in veiligheid. Ook de Duitse en de Britse ambassade werden door de be togers aangedaan. Bij de Duitse ambassade sneuvelden ruiten en werd de begane grond ver woest. Ook diplomatieke voer tuigen voor het hotel Alexander Palace werden in brand gesto ken. In het hotel verblijven vele van de uit Kosovo teruggetrok ken waarnemers van de Organi satie voor Veiligheid en Samen werking in Europa (OVSE). Volgens de Macedonische minister van binnenlandse za ken, Pavle Trajanov, hebben de honderden ingezette agenten zestig arrestaties verricht. Vol gens de bewindsman is de situ atie onder controle. Premier D 'Alema vindt dat militaire acties doel hebben bereikt CORRESPONDENT Italië wil zo snel mogelijk van de NAVO-bombardementen af. Op de Eurotop in Berlijn zei premier D'Alema dat de militai re acties hun doel hebben be reikt. Servië zou zoveel militaire averij hebben opgelopen dat het de onderdrukking van de Albanese bevolking in Kosovo niet langer kan voortzetten. Volgens D'Alema is het de hoogste tijd voor nieuwe on derhandelingen met het Milo sevic-regime in Belgrado. De uitlatingen van de ex- communistische premier heb ben meer met de binnenlandse situatie in Italië te maken dan met de verrichtingen op het strijdtoneel. Vandaar dat D'Ale ma tegenover zijn Britse ambts genoot Tony Blair 's avonds be nadrukte dat hij zo snel moge lijk een politieke oplossing wil, maar niet had opgeroepen tot het staken van de aanvallen. De kans bestaat dat het Itali aanse coalitiekabinet vandaag bij de stemming in het parle ment in serieuze problemen komt. Een kleine regeringspar tij, de orthodoxe Communisten van Italië, heeft gedreigd uit de regering te stappen als de Itali aanse betrokkenheid bij de NAVO-acties niet ophoudt. Als partijleider Cossutta bij zijn dreigement blijft en linkse en christen-democratische dissi denten uit andere regerings fracties het communistische verzet steunen, is D 'Alema zijn parlementaire meerderheid kwijt. Het kabinet heeft niet al leen rekening te houden met traditionele weerzin van links tegen NAVO-geweld. Italië ligt slechts een paar honderd kilo meter van het strijdtoneel af en vreest Servische vergeldingsac ties tegen de elf NAVO-bases op Italiaans grondgebied. Bovendien is er de angst dat de bombardementen een vluchtelingeninvasie in gang zetten. De tijd dat Albanese vluchtelingen uit medelijden met open armen werden ont vangen is al lang voorbij. De Al banezen in Italië worden nu ge zien als verantwoordelijk voor de toenemende criminaliteit in het land.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 7