'Natuurlijk word je geleid door de Heilige Geest' Kerk Samenleving Raad van Kerken bezint zich op oecumene in komende eeu HUI VRIJDAG 26 MAART 1999 redactie dick van der plas, Kardinaal bereidt pausbezoek voor bethlehem Kardinaal Roger Etchegaray in gespek met de Pales tijnse minister van toerisme Mitri Abu Aita. Etchegaray staat aan het hoofd van een Vaticaanse delegatie die het bezoek van paus Johannes Paulus aan Israël en Palestina in het jaar 2000 voorbereidt. De paus wil in maart volgend jaar Jeruzalem, Naza reth en Bethlehem bezoeken om de start van het derde millen nium van het christendom te markeren. Etchegaray sprak eer der met de Israëlische minister van toerisme. foto reuters Oud-Rijnsburger presenteert boek Amersfoort Voor oud-Rijnsburger Dirk van Zuylen, tegen woordig werkzaam bij de Navigators in Engeland, begon na zijn niertransplantatie een tweede leven. Het boek dat hij daarover schreef - In ziekte en gezondheid - wordt komende vrijdag ge presenteerd in hervormde kerk De Burg aan de Schuilenburg- weg in Amersfoort. Van Zuylen spreekt vanaf acht uur over de vragen, die hij door zijn nieraandoening zichzelf ging stellen: Als God goed is. waarom lijden mensen dan? Hoe kun je God blijven volgen in donkere perioden? De bijeenkomst in de kerk in Amersfoort begint om acht uur. Jeugddienst in de natuur noordwuk« Al wandelend door de natuur praten over zaken als geluk, genetische manipulatie en de invloed van de natuur op de mens. Dat is het plan van het jongerenpastoraat Noordwijk voor de dienst van komende zondag. De bijeenkomst begint om half twaalf in het buurthuis aan de Hoofdstraat in Noordwijk met koffie en live-muziek. Daarna gaan de bezoekers in groep jes de duinen in. Mocht het zondag onverhoopt slecht weer zijn dan is er een alternatief programma. De weg naar Compostela leiden Hij las tal van boeken over het onderwerp en maakte zelf de reis naar Santiago de Compostela één keer te voet en een paar keer met de auto. Zondagmiddag houdt conservator Pieter Obbema in de Koolzaal van de openbare bibliotheek aan de Nieuwstraat in Leiden een lezing over de reis naar het bede vaartsoord. "Van middeleeuwse pelgrims en moderne toeristen', luidt de ondertitel van zijn voordracht. De reiziger ziet op de tocht over de Pyreneeën naar het uiterste Westen van Spanje tal van monumentale bouwwerken uit de twaalfde en dertiende eeuw, die behoren tot de beroemdste scheppingen van de Ro maanse kunst. Obbema vertoont daar dia's van. De lezing be gint om twee uur. Kaartjes kosten 5 gulden voor leden van de bibliotheek, voor niet-leden 7,50 gulden. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen te Jaarsveld (toez.), J. de Wit te Babyloniënbroek. Aangenomen: naar Zalk-Veeca- ten, M.C. Batenburg, kandidaat uit Sliedrecht, die bedankte voor Den Bommel en voor Willige-Lan- gerak. GEREFORMEERDE KERKEN NEDERLANDS GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Amersfoort (tweede predikantsplaats), J. Kiers te Den Helder; te Haarlemmermeer- Oostzijde, W. Smouter te Breuke- ien. amersfoort anp De Raad van Kerken moet zich meer op bestuurstaken richten. Ook moet er meer helderheid komen over de posi tie van de raad ten opzichte van de kerken. Dat staat in een voorstel van organisatieadviseurs, die de structuur van de raad hebben doorgelicht. De raad moet volgens de onderzoe kers het spoor uitzetten. Tegelijk moet hij een plaats van ontmoeting zijn, waar de vertegenwoordigers van de lidkerken over wezenlijke thema's kunnen spreken, zoals de vrouw in het ambt of de visie op avondmaal en eu charistie. De huidige secties van de raad moe ten opgaan in beraadsgroepen, die als denktanks van deskundigen het dage lijks bestuur adviseren. De organisatie van campagnes, Kerkendagen en an dere activiteiten moet de Raad overla ten aan tijdelijke projectgroepen, me nen de onderzoekers. Voor de lidkerken is volgens hen niet altijd even duidelijk welke toegevoeg de waarde de raad voor hen heeft. Aan de vooravond van het nieuwe millen nium staat de raad daarom voor de uitdaging zijn 'platformfunctie' te ver beteren, zodat de betrokkenheid van de lidkerken toeneemt. Algemeen secretaris dominee Ineke Bakker is het ermee eens, dat de posi tie van de Raad van Kerken op dit mo ment onduidelijk is. Over de overige conclusies kon zij nog niets zeggen. Het dagelijks bestuur van de raad buigt zich komende over het rapport. De bezinning maakt deel uit van een discussie over het nog onvoltooide Be leidsplan 2000. Daarin gaat de raad in op de toekomst van de oecumene in ons land. De oecumenische beweging spreekt volgens de raad de volgende generatie te weinig aan. Ook in het ko mende millennium moet hij volgens Bakker op het streven naar de zichtba re eenheid van de kerken blijven ha meren. De kerken dienen onderling te spre ken over gevoelige onderwei intercommunie en gezamenli ringen. Ook dient de Raad zijn verheffen in maatschappelijke stukken, zoals de verarming e; king, het asielbeleid, kerk en n de positie van de vrouw in de leving en in de kerk. Een nieui is het spreken over (persooi men en waarden. Ook verv ker dat het thema van geweld de nieuwe aandachtsvelden ken zal worden. Op z'n twaalfde besloot Bert Vo- schezang (1938) uit Almelo do minee te worden. Va der en moeder be hoorden tot de Gere formeerde Gemeen ten. Zij vertelden hem dat hij pas op la tere leeftijd een echte roeping kon krijgen. Teleurgesteld koos hij een andere rich ting. Hij werd verwar mingsmonteur en la ter bedrijfsleider van een installatiebedrijf. Bij zijn trouwen werd hij lid van de Her toe be hoorde. Het echtpaar kreeg drie dochters en adopteerde twee zoons. „Het ontbrak ons aan niets. Toch bleef die droom om dominee te worden mij achtervolgen." Pas in 1987, na vele omzwervingen, krijgt hij een aanstelling als predikant. Eerst in Nieuwendijk, later in Breukelen. Nu is hij zestig en preekt twee jaar voor de Her vormde Kerk in Lisse. door ONNO VAN 'T KLOOSTER Dominee Bert Voschezang: „Nee, voor mij was het geloof geen juk." purgeon, een Engelse theoloog schreef in de vorige eeuw een boek dat is vertaald onder de ti tel 'Pastorale Adviezen'. Daarin legt hij uit wie volgens hem geschikt was om predikant te worden, en wie niet. Je mocht volgens Spurgeon geen kippenborst hebben, en ook geen hoge rug. Wanneer je geen heldere stem had, die ver droeg, viel je ook af. Je moet dat soort dingen natuurlijk lezen tegen de achtergrond van die tijd. Hij moest elke week voor zesduizend man preken, zonder microfoon. Veel mensen hadden weinig tot geen opleiding en deden zwaar werk. Vandaar dit soort eisen, die nu heel raar klinken. Uiteindelijk vertelt hij dat degene die een innerlijke drang voelt om te prediken, die er een lange en moeizame weg van studie voor over heeft, en dan ook nog met vreugde de pastorie ingaat, dat die zich 'geroe pen' mag weten. Die weet dat de Here God zijn roeping heeft bevestigd. Ik heb dat altijd onthou den. Ook mijn weg was lang. Maar ik heb altijd een innerlijke drang gevoeld om predikant te worden. Een duidelijk besef van een roeping kreeg ik bij het lezen van het bijbelverhaal over Ruth. Naomi, haar joodse schoonmoeder, wilde van Moab naar Juda terugkeren omdat ze haar man en twee zonen verloren had. Ruth mocht niet mee, maar zei tegen Naomi: „Uw volk is mijn volk en uw God is mijn God.'' Een gigantische uitspraak. Je zou zeggen: wacht nu maar eerst tot je in Israël bent. Maar God riep haar uit de duisternis van het heidendom naar het wonderbare licht van Gods genade. Natuurlijk word je geleid door de Heilige Geest, natuurlijk gaan je ogen steeds verder open en leidt de Here God je op die weg. Jezus neemt in genade aan wie tot Hem komt. Dat verhaal sprak mij enorm aan. Ruth werd geleid door de Heilige Geest. En zo heb ik het ook ervaren. Naarmate ik ouder werd gingen mijn ogen open voor wat ik als 12-jarige al eens had gehoord. Ik zat in de laatste klas van de lagere school en kwam op een dag thuis met de mededeling: ik wil dominee worden. Ik was heel zeker van mijn zaak. Mijn moeder reageerde met te zeggen: mijn jongen, wat zou ik graag willen dat jij dominee werd Maar dan moet je wachten tot God jou roept. Je moet eerst kunnen vertellen dat je be keerd bent. En daar ben je nu nog te jong voor. In de Gereformeerde Gemeenten, de kerk van mijn ouders, is het niet vanzelfsprekend dat je zomaar dominee wordt. Je hebt een echte roe ping nodig. Een moment waarop je weet: nu roept God mij. Bij mij ging het dus anders, meer op de manier waarop Spurgeon het heeft ver woord. Mijn vader werkte als fabrieksarbeider in de tex tielindustrie. Moeder zorgde voor de kinderen. Ik groeide op met negen broers en zusters. Een ge zellig gezin, waarin altijd plaats was voor vrien den en vriendinnen. De Gereformeerde Gemeen ten vormen een 'zware kerk', al heb ik daar nooit onder geleden. Naar de kerk gaan vond ik plezie rig. Catechisatie ervoer ik als een vreugde. Ik ge noot van de verhalen uit de Bijbel. Wanneer mijn vader na de maaltijd voorlas, en vooral wanneer dat heel uitgebreid in het weekeinde gebeurde, met alle kinderen erbij, wilde ik altijd het hele verhaal uithoren. Hij kon zo boeiend voorlezen. Nee, voor mij was het geloof geen juk. Al kreeg ik op latere leeftijd wel moeite met de leer van de uitverkiezing. In de prediking trekken ze toch duidelijk een scheidslijn tussen Gods volk en de rest Ik miste de rijkdom van Christus' prediking, die zich tot iedereen richt. Op m'n vierentwintig ste jaar trouwde ik en werd hervormd. Dat was enerzijds uit praktische overwegingen, want we wilden één lijn trekken in het huwelijk. Maar an derzijds toch ook vanwege die uitverkiezingsleer. In eerste instantie werd ik dus geen dominee, maar koos voor een technische school. Ik ging werken bij een bedrijf dat centrale verwarmingen plaatste. Ik begon als krullenjongen en via cur sussen en vakopleidingen werd ik uiteindelijk be drijfsleider. Al die tijd - bij elkaar twintig jaar - hield ik het gevoel: is dit het nu? Ik maakte me zelf wijs dat ik het gemaakt had. Als ik zo nodig in de kerk wilde werken was er genoeg te doen. foto dick hoc Ik werd ouderling. Toch was dat het niet mij niet de voldoening die ik als 12-jarig! voeld bij het besluit om predikant te Daama besloot ik een vierjarige cursus! a* in Zeist te gaan volgen. Toen ik eenmaal 11 ploma had, zei één van de docenten tege e'v heb de indruk dat jij door moet studeren w ook hoe. Want ik had geen gymnasium m dus een zogeheten colloquium doem m- met vijf vakken op gymnasium niveau Latijn, geschiedenis en naar keuze Duiü 5es gels. Dat diploma stelt je in staat om the m 1 gaan studeren. Gelukkig kon ik dat ook inine doen, in Utrecht. ,ta Zo'n zeseneenhalf jaar heb ik elke zaterd P* ges gevolgd. Door de week was ik pastoi ker in IJsselmuiden, want ik zag geen 1 'Pv< naast een full-time baan elke avond te lc "d' was een fijne tijd, met toch ook z'n o kanten. Zo'n omschakeling betekent d ~e materiële zin omzettend achteruit gaat. In IJsselmuiden hebben ze ons geholp die periode heen te komen. Van alle kan gen we dingen toegestopt, zowel geld al ten. Bij plaatselijke boeren kregen we i we nodig hadden. Toch bleef het een zware wissel. En ik moet erbij zeggen: zonder de steun van mijn vrouw was het niet gelukt en zou ik nu niet hier in Lisse werken als predikant. Foto uit de archieven Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een ingevulde cheque (geen overschrijvingskaart) ter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) op te stu ren naar het Leidscn Dagblad, t a v Leidsch Dagblad Archieven, Postbus 54, 2300 AB Leiden of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad aan de Rooseveltstraat 82 U ontvang de foto binnen drie weken. ANNO 1899 ANNO 1974 Zaterdag 25 Maart GEMENGD NIEUWS - In de hooge kringen dezer resi dentie is prinses Elisabeth, vorstin van Waldeck, de zus ter van H.M. de Koningin-Moeder bij uitnemendheid po pulair, hetgeen zij vooral te danken heeft aan haar vrool- ijken aard en aan haar gemakkelijkheid in den omgang. Als deze Prinses leefde in burgerkringen, zou men haar in den besten zin des woords een pretmaakster noe men, een dier gelukkigen, welke altijd het meest acht geven op de zonzijde des levens, en die tevens het voor recht geniet, dat de zon des levens het haar niet aan ge legenheid laat ontbreken om den zonkant te vinden. Ten Hove is zij zeer gezien. Men zou kunnen zeggen: dat is zeer natuurlijk, want zij staat daar tegenover zus ter en nichtje. Men behoeft echter geen pessimist te we zen, om aan te nemen, dat alle gelijke familieverhoudin gen niet zoo innig zijn. Het is dus wel de moeite waard, eens op deze vorstelijke vriendschappelijke verhouding te wijzen. Onze jeugdige Koningin is bijzonder op prin ses Elisabeth gesteld, en zij laat geen gelegenheid voor bijgaan om daarvan te doen blijken. Tot die warme gene genheid draagt niet weinig bij de omstandigheid, dat prinses Elisabeth, ondanks haar vroolijke stemming en ondeugenden - dit woord hier ten goede genomen - aard, toch een ernstig karakter bezit, zoodat zij evenals de Ko ningin-Moeder groóten eerbied koestert voor den gods dienst. Trouwens, aan ons Hof zou niemand worden ge vierd zooals deze Prinses, wanneer haar maar een tintje van frivoliteit eigen was. Gelijk ik toch meermalen deed uitkomen, mag ons Hof onder de beste der Hoven worden geteld en mag het on der de sieraden der Koninklijke familiën worden gere kend. Dinsdag 26 maart LISSE - De vijfentwintigste Keukenhof is vandaag kort na het middaguur door de Konin gin geopend. Het was vrij zon nig en zelden in de geschiede nis van de nu zilveren bloemen tentoonstelling was er bij de opening al zoveel kleur. De Ko ningin onthulde als openings handeling een bronzen plaquet te in het nieuwe expositiepavil joen, dat haar naam zal dragen. Vorig jaar ontving de Keukenhof - ondanks de soms ongunstige weersomstandigheden - 840.487 betalende bezoekers, meer dan ooit tevoren. Niet alleen zijn er nu reeds in de tuinen bloeiende bloemen te zien, natuurlijk kan men er in de kassen nog veel meer vin den. Daar staan zo'n zeshon derd verschillende tulpensoor ten in volle pracht. Dit jaar zul len de Spoorwegen na een on derbreking van een jaar weer speciale treinen in Lisse laten stoppen. Van het station daar rijden bussen naar de tentoon stelling. LONDEN (Reuter) - President Idi Amin van Oeganda heeft zijn LISSE - De Koningin wordt een kleurige voorjaarsruiker overhandigd bij het betreden van de Keukenhof, foto archief leidsch dagblad ministers verteld dat hij ge scheiden is, van drie van zijn vier vrouwen - Kay, Nora en Ma ma Mariam, aldus de Oegande- ze radio. Madina Amin is nu zijn enige vrouw. Hij en de andere drie vrouwen blijven echter vrienden. Zij blijven verantwoor delijk voor alle kinderen die hij bij haar verwekt heeft. LEIDEN - Op maandag i april om 10 uur zal wethouder Kret in de Merenwijk een tijdelijk postkantoor openen. Dit kantoor is ondergebracht in een postca- ravan aan de Merendonk (naast de noodwinkel). De openingstij den zijn als volgt: van maandag t/m vrijdag van 9-12.30 uur en van 13.30-17.00 uur. Op zater dag is de caravan gesloten. L O F LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/ vr. 18.00-19 30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-512 DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) REDACTIE F. Blok, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D.C, van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin- en Bollenstreek W.F. Wegman, chef redactie Leiden TELEFAX Advertenties: 071- 5323 508 Familieberichten: 023- 5317 Al' 023-5320 216 Redactie: 071-5321 921 Hoofdredactie: 071- 53159 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 071- 5356 230 RUBRIEKSADVERTENTB Maandag t/m vrijdag van 8.30tóp ei 071-5143 545 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging ve het automatisch afschrijven v, abonnements- geld, ontvangen V betaling. VERZENDING PER POSTjei Voor abonnementen die per post (bi |s z worden verzonden geldt een toesla; R aan portokosten per verschijndag. LEIDSCH DAGBLAD OP CASSP 0: Voor mensen die moeilijk lezen,i hebben of blind zijn (of eei leeshandicap hebben), is ei van het regionale nieuws uit het b c Dagblad op geluidscassette besch* van informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Lectutf, |5e Auteursrechten voorbehou oz< Dagbladuitgeverij Danw 1 K N H U I ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderd feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111. op

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 14