OPEC wil prijs olie opschroeven Omzet van Gasunie staat onder druk Scandinavische energiereus komt op Nederlandse markt merikaanse erkenning >or medicijn Pharming Economie 'Verzekeraars geven slechte informatie' teun stroomsector ligt amer zwaar op de maag Vertrouwen consument blijft stabiel RJ eorganisaties drukken resultaat Brill [iEN_ï De Leidse uitgeverij Koninklijke Brill heeft het afgelopen jreen lagere nettowinst geboekt dan een jaar eerder. De uit- rerij moet een daling met zeven procent tot 1,37 miljoen in- pp iseren. Reorganisatiekosten waren verantwoordelijk voor dit I IE! >ere resultaat. De omzet van Brill nam met bijna 12 procent etot 19,1 miljoen gulden. Die toename kwam onder andere or de overname van Humanities Press. De integratie van deze ?uwe aanwinst in de organisatie van Brill bracht extra kosten ft zich mee. Verder had Brill het afgelopen jaar te maken met igaven door herinrichting en uitbreiding van de marketing- (distributie-activiteiten. Voor dit jaar verwacht Brill een toe- me van de omzet, het bedrijfsresultaat, de nettowinst en de rist per aandeel. De uitgeverij maakte geen schatting bekend er de omvang van de verwachte winstgroei. ietsverkoop stijgt vier procent irdam De verkoop van nieuwe fietsen is vorig jaar met vier ocent gestegen tot 1,35 miljoen exemplaren. Het aandeel van urdere fietsen boven duizend gulden is sterk toegenomen, (segment maakt nu 37 procent van alle verkochte fietsen uit, wijl dat in 1996 nog 21 procent was. De gemiddelde prijs van nieuwe fiets is de afgelopen jaren flink gestegen. Vorig jaar de gemiddelde prijs 881 gulden, een jaar eerder was dat g773 gulden. Het aantal gestolen fietsen is de afgelopen vijf irmet een kwart gedaald. In 1993 werden nog een miljoen isen ontvreemd. Dat ligt nu op een niveau van 733.000 per ctiedreiging Van Gend Loos wuk» De 4.000 pakjesbezorgers van Van Gend Loos moe- ihet voorlopig zonder CAO doen. Dinsdag zijn de vakbonden ad van tafel gelopen bij de onderhandelingen. De komende weken raadplegen zij de leden over eventuele acties. Vol os een woordvoerder van FNV Bondgenoten is de arbeidstijd- ikorting het grootste probleem. Vorig jaar was afgesproken i per 10 oktober 1998 de werkweek zou teruggaan naar 36 r, Daarvoor was 2 procent van de loonsom gereserveerd, stel de bonden. De kortere werkweek ging echter niet door en willen de bonden die 2 procent bovenop de loonsom. Vol- is de directie van het bedrijf is dat geld er niet. Daarnaast den de bonden het loonbod niet hoog genoeg. Ze wilden 3,5 •cent plus een verlaging van de pensioenpremie met 3 pro nt. De werkgever bood 2,75 en een premieverlaging van 1,5 jcent. raden stellen ultimatum bij GTI terdam Nederlands grootste installatiebedrijf GTI moet het isoneel evenveel betalen als vergelijkbare bedrijven doen. Er gen acties vanaf vrijdagmiddag als de 7000 werknemers niet (ïimaal vijf procent meer loon krijgen. Dat ultimatum hebben V Bondgenoten en CNV Metaaltechniek vandaag gesteld aan I. Al jaren hebben zijn zij in conflict over de salarissen. Bij :e installateur zijn de schalen gemiddeld tussen de vijf en procent lager dan bij concurrenten in de sector. Onderhan- ingen over verhoging hebben volgens de bonden niets opge ld. GTI vindt de eisen van de bonden te duur. De eergiste- afgesloten CAO voor de kleinmetaal is een minimum-CAO. iis gebruikelijk in deze branche dat grotere bedrijven daar tot tien procent bovenop betalen. onno havermans ming hoopt volgend jaar nieuw medicijn voor de iame ziekte HAE te kunnen n op patiënten. Het Leidse irmaceutische bedrijf is op- gen over de erkenning van iddel door de Amerikaan- phan Drug Act (wet op de sgeneesmiddelen'). De rikanen hebben hun ver ven uitgesproken in ont- eling van het medicijn om waal zowel te voorkomen bestrijden. Het is de twee eer dat een product van ming Amerikaanse erken- krijgt. oenten die aan HAE lijden, en last van het zwellen van luid, ingewanden en de wegen. Ze kunnen zoda- ademnood komen dat ze en. De zwelling ontstaat een afwijking in het DNA, erfelijke materiaal van de Omdat het enzym Cl Es- inhibitor niet werkt, slaat immuunsysteem op hol. schatting tienduizend tot (duizend mensen in de VS uropa lijden aan HAE. In eiland zijn dat een paar 'erd patiënten, dusver wordt de ziekte leun aan de elektriciteits bij het oplossen van niet- iconforme kosten uit het den laat de Tweede Kamer Het CDA vindt dat de een groot deel zelf moet n en twijfelt samen met of Brussel de steun wel leurt. PvdA twijfelt of tussen de twee en acht rd gulden niet te hoog is, •lijkt dat Amerikanen zo viereneenhalf miljard een stroombedrijf neertel- Besluit om productie te verminderen Nauwelijks overzicht resultaten beleggingen den haag gpd De landen van de OPEC, de Organisatie van Olie Expor terende Landen, zijn het gisteren in Wenen eens gewor den hun olieproductie te verminderen met in totaal 1,72 miljoen vaten (van 159 liter) per dag. De nieuwe produc tieovereenkomst gaat in op 1 april en zal zeker voor een jaar gelden. De organisatie hoopt met deze beperking de olieprijs te kunnen opkrikken tot een niveau tussen de 15 en 20 dollar, aldus Rilwanu Lukman, secretaris-gene raal van de OPEC. wenen afp/rtr Het oliekartel mikt al jaren op een prijs van 21 dollar per vat, maar heeft dat streven in die tijd nooit gehaald. Een verhou dingsgewijs groot aanbod op de wereldoliemarkt is daar de oor zaak van. Eerdere afspraken binnen de OPEC om minder olie te winnen, werden niet door alle leden nageleefd zodat het overschot op de markt bleef bestaan. Door het nieuwe akkoord moet de de olieproductie van de OPEC-landen dalen met on geveer zeven procent tot bijna 23 miljoen vaten per dag. Vorig jaar juli waren dat nog 24,7 mil joen vaten. De winning van olie door Irak is niet meegerekend. Dat is ook moeilijk te bepalen door de economische sancties waarmee het land sinds de Golfoorlog heeft te maken. De Irakese minister van olie, Amir Mohammed Rasheed, zorgde in Wenen nog voor op hef door doodleuk te verklaren dat Saudi-Arabië de productie beperking wel helemaal alleen had kunnen dragen. De relaties tussen de twee landen zijn sinds de Golfoorlog niet echt goed te noemen. De Saudi's gaan overigens 585.000 vaten olie minder uit de grond pom pen, bijna eenderde van de be perking. De ministersvergadering van de OPEC leverde zo snel resul taat op, omdat de overeen komst voor het grootste deel was voorgekookt. Begin deze maand kwamen enkele oliepro ducenten in Wassenaar al met elkaar overeen dat de productie met ruim twee miljoen vaten per dag omlaag moest. Vier olielanden van buiten de OPEC hebben eerder deze maand toegezegd ook minder olie te gaan produceren. Maan dag nog beloofde Rusland zijn productie te verkleinen met 100.000 vaten per dag. Al met al zal de wereldproductie van olie door de maatregelen afnemen met 2,1 miljoen vaten per dag. De olieprijs reageerde nau welijks op de bekendmaking. Op de Londense termijnmarkt stond de notering van Brent- olie voor levering in mei na de ondertekening van het akkoord op 13,70 dollar per vat. De slot- notering van maandag lag op 13,88 dollar. Sinds het akkoord van Wassenaar was de prijs al met om en nabij de 1,50 dollar gestegen. De olieminister van Qatar, Abdullah al-Attiyah, zei te gelo ven dat iedereen vorig jaar zijn lesje heeft geleerd. „Niemand wil meer een olieprijs van 10 dollar", aldus de minister. Analisten zegen dat de OPEC in ieder geval weer een beetje van zijn geloofwaardigheid heeft teruggekregen. Een aan houdend herstel van de olie prijs is echter afhankelijk van de vastberadenheid van de OP EC-landen om zich aan de af spraken te houden. De volgen de vergadering van het oliekar tel is op 22 september. Verzekeraars geven slechte in formatie over de kosten die ze zelf in rekening brengen en daarna van de premies voor be leggingsverzekeringen aftrek ken. Ze houden zich slecht aan de Code Rendement en Risico. En ze geven zowat geen infor matie over de jaarlijkse stand van zaken van de beleggingen. Dit concluderen de onderzoe kers van Nyfer, Tillighast-To- wers Perrin en De Wildbaan Groep in hun marktverkenning beleggingsverzekeringen 1999. Vooral onduidelijkheid over de kosten maakt het voor con sumenten moeilijk de verschil lende verzekeringen te vergelij ken. Iedere aanbieder maakt kosten die van de premie af gaan en dus niet belegd wor den. Slechts een kwart van de onderzochte producenten meldt dit volgens de onderzoe kers in de advertenties. De helft meldt het ook niet in de offerte waarop de klant zich voor de aankoop baseert. En 15 procent meldt het zelfs niet in de polis, waardoor de consument het niet weet en dus de verschillen de aanbieders niet kan vergelij ken. De onderzoekers hadden zo hun eigen problemen om infor matie los te krijgen. Ze dachten meer informatie te krijgen om dat de Code Rendement en Ri sico uitgebreid is. In de code staat een aantal richtlijnen over informatie die de verzekeraars moeten geven. Zo moeten de aanbieders resultaten uit het verleden geven waarvan de kos ten al zijn afgetrokken, de zoge noemde geschoonde cijfers. Deze opbrengsten kregen de onderzoekers echter niet in alle gevallen. Zo gaf een enkele maatschappij cijfers waar al leen de kosten van het beleggen zijn afgetrokken en niet die van de verzekering. Hierdoor lijkt het alsof meer geld van de pre mie belegd is waardoor de uit komst uiteindelijk ook hoger uitvalt. „Na veel vragen en ver zoeken om extra informatie kregen we uiteindelijk toch nog de cijfers die we nodig had den", aldus onderzoeker R. den Hertog. Hij acht het niet meer dan re delijk dat de kopers meer infor matie krijgen. „Je vertrouwt als consument zo'n twintig jaar je geld aan de verzekeraar toe, dan wil je toch weten wat hij precies doet." Waarop zijn col lega onderzoeker I. Valkenburg hem bijvalt: „Het lijkt mis schien niet zoveel als de ene verzekeraar een half procent meer kosten heeft dan de ande re, maar na twintig jaar kan het verschil in de opbrengsten wel tien tot twintig procent zijn." De cijferaars vinden verder dat de assuradeurs ook duide lijker moeten zijn over de jaar lijkse opbrengsten. Uit hun on derzoek blijkt dat slechts 3 van de 40 verzekeraars jaarlijks aan de klanten meedeelt tot hoeveel gulden de inleg nu gegroeid is. Laat staan dat ze aangeven wat de kosten tot nu toe zijn ge weest. Weinig zicht op herstel door toenemende concurrentie en lage olieprijs bestreden met hormonale the rapieën en lapmiddelen. In en kele landen wordt Cl nage maakt uit bloedplasma en met succes bij de patiënten inge bracht. Nadeel is echter dat be handelende artsen hiervoor af hankelijk zijn van donorbloed. Pharming gaat het enzym nu produceren in de melk van ge netisch gemanipuleerde konij nen. Het eiwit is daardoor vrij van tnenselijke virussen. Omdat Cl remmend werkt op ontste kingen denkt het bedrijf ook aan andere toepassingen dan alleen HAE-patiënten. Pharming ziet de erkenning als een eerste stap op weg naar marktexclusiviteit voor de duur van zeven jaar. Die krijgt het bedrijf als het medicijn straks ook wordt goedgekeurd voor gebruik. De Orphan Drug Act is in 1982 ingevoerd om de ont wikkeling van middelen tegen zeldzame ziekten te stimuleren. Vooral de bescherming van de markt is voor bedrijven als Pharming aantrekkelijk, want de ontwikkeling van nieuwe medicijnen kost honderden miljoenen guldens. Europa kent een dergelijke wet nog niet, maar regelgeving is in voorbereiding. De ondergaande zon boven het gasveld van Slochteren, één van de grootste in zijn soort in Europa. De Gasunie, die het veld exploiteert, kampt met een teruglopende omzet FOTO ANP groningen anp een experimentele kolenvergas- singscentrale en dure import contracten. Drie wijze mannen moeten nu deze gezamenlijk aangegane verplichtingen over de afzonderlijke bedrijven ver delen omdat de sector er zelf niet uitkomt. De steun is be doeld als steuntje in de rug, zo dat de energiebedrijven de vrije markt op kunnen zonder 'bak stenen uit het verleden' mee te slepen. De steun staat in schril contrast met het buitenland. Zo heeft de Zweedse energiereus Vattenfall die zich gisteren op Nederland se markt presenteerde het zon der steun moeten redden. Gis teren bleek dat minister Jorrits- ma er niet zwaar aan tilt als Ne derlandse stroombedrijven in buitenlandse handen komen. „Ik hou van een Oranjegevoel, maar kan verkoop aan een bui tenlands bedrijf niet verbieden. Of een bedrijf juridisch gezien van een buitenlander is, is niet relevant voor de werking van de markt", zegt zij in het blad Prospect. Zij verwacht niet dat alle bedrijven in buitenlandse handen komen „Een enkeling zal het misschien zelf kunnen redden." Concurrentie van Brits en Noors gas, een lage olieprijs en minder export hebben de om zet van Gasunie het afgelopen jaar gedrukt. Zicht op herstel is er vooralsnog niet. De lage olie prijs werkt nog door, de con currentie neemt toe en een ex portcontract naar Polen zal te gen verwachting in dit jaar nog niet van kracht worden. De omzet daalde van 19,2 miljard naar 17,1 miljard gul den. Het bedrijf verwacht dit jaar een verdere daling naar 15 miljard gulden. Kostenbeheer sing wordt dan ook het parool. Enkele weken terug kondigde het bedrijf al aan in twee jaar tijd 130 van de 1630 banen te schrappen. Vorig jaar zakte de gasprijs met anderhalve cent per kubie ke meter naar 21,4 cent. De lage olieprijs van eind vorig jaar van minder dan 10 dollar per vat, zet de gasprijs nog verder onder druk. De gasafzet daalde met ruim vier miljard kubieke meter naar 79,8 miljard. De daling kwam vooral door minder ex port. Binnenlands werd er acht procent minder verkocht aan de elektriciteitscentrales die voor een deel hun eigen gas uit Noorwegen importeren. Door toenemende stroomimport ver wacht Gasunie dat de afzet aan de centrales verder onder druk komt te staan. De laatste drie maanden kwam ook de import uit Engeland op gang. Dat scheelde Gasunie al afzet aan een paar grote industriële klan ten. Het bedrijf rekent er op dat het Britse gas de eigen afzet jaarlijks met 2,7 miljard kubieke meter drukt. Door economi sche groei en een toename van warmte/krachtcentrales bleef de binnenlandse schade be perkt tot een verlies van 0,5 mil jard kuub. In het buitenland verkocht Gasunie negen procent (3,7 miljard kuub) minder gas. Met name de Duitse klanten koch ten scherper in. Ook de milde winter leidde tot minder afzet. De pijplijn naar Italië wordt ge moderniseerd. Daardoor stokte de export naar dit land. Als dé lijn weer open is, neemt Italië alsnog de geplande 2,2 miljard kubieke meter af. den haag gpd De consument blijft ver trouwen houden in de ont wikkelingen van de Neder landse conjunctuur in de maand maart. Na de forse dalingen van het vertrou wen in september en okto ber vorig jaar is de indica tor nu stabiel, zo blijkt uit een onderzoek van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Het ver trouwen ligt lager dan de twee voorgaande jaren. De maand maart vond de consument een goede tijd om grote aankopen te doen. Beter dan in februari. Dat de consument de daad bij het woord voegt, blijkt uit de bijzonder hoge con sumptieve uitgaven aan duurzame goederen. Over de eigen financiële situatie oordeelt de consument echter minder positief dan in de voorgaande twee maanden. Ook is hij min der te spreken over de situ atie van de komende twaalf maanden. Over de ontwikkelingen in de economie is de con sument pessimistisch. Voor de zesde opeenvolgende maand overtreffen de nega tieve antwoorden de posi tieve. Van een herstel van vertrouwen na de dalingen in september en oktober is volgens het CBS nog geen sprake. Deze situatie deed zich eerder wel voor van fe bruari tot augustus 1996. Ondernemers zijn de afge lopen maand ook pessimis tischer geworden. Vooral hun orderpositie stemt tot nadenken. Ook zijn zij somber over de voorraad- vorming, hoofdzakelijk in de chemie. Daardoor zakte de stemming van het be drijfsleven in februari tot het laagste punt in de afge lopen vijf jaar. Dat blijkt uit de 'stemmingsindicator' van het CBS. Na een lichte stijging in januari, zakte de ze graadmeter naar -1,1, het laagste peil sinds begin 1994. In november 1997 waren de bedrijven het meest optimistisch. De in dicator stond toen op 7,2. De afgelopen maand was ook al geen sprake van pro ductiestijging. zie eerder wel was verwacht De on dernemers verwachten de komende maanden echter geen verdere daling van de verkoopprijzen. Directeur Start op een zijspoor gouda anp Directeur S. Attema van Start, de op een na grootste keten van uitzendbureaus van Nederland, is op een zijspoor gezet. Hij zit al maandenlang thuis met ziek teverlof. Een woordvoerder van Start bevestigt dat er een 'vertrou wensbreuk' is met" Attema. Hij wil die breuk niet toelichten. Attema was tientallen jaren het boegbeeld van wat eens een ideële uitzendorganisatie was. Start heeft niet alleen proble men met de directeur. Ook de samenwerking met Vedior en de arbeidsbureaus onder de naam ASV Diensten, een jaar geleden nog met trots gepre senteerd, valt bitter tegen. „Het integratieproces is moeilijker gebleken dan gedacht", ver klaart de woordvoerder. Start is in 1977 opgericht door de arbeidsbureaus, als antwoord op de oprukkende commerciële uitzendbureaus. De stichting zonder winstoog merk werd bestuurd door afge vaardigden van werkgevers en vakbeweging. Sinds enkele jaren is Start echter een vennootschap die winst moet maken. Ook Attema had die boodschap begrepen en hamerde de laatste jaren op een hogere winst. Zweden voorspellen forse daling van stroomprijzen den haag anp Het Zweedse energiebedrijf Vattenfall slaat de vleugels uit op de Nederlandse markt. Het bedrijf is met twintig a dertig grootverbruikers van stroom in bespreking. Met een aantal Nederland se distributiebedrijven is al een leveringscon tract. Ook een aandelenbelang in een Nederlands distributiebedrijf behoort tot de mogelijkheden. Het bedrijf denkt geld te kunnen verdienen met de kennis die het in eigen land heeft opge daan met de vrije stroommarkt. De Scandinavi sche markt is al drie jaar volledig vrij en kent met 150 producenten en vierhonderd distributiebe drijven heftige concurrentie. Kleine klanten kun nen daar maandelijks van leverancier wisselen. Grote klanten kloppen met enige regelmaat aan om opnieuw over hun contracten te onderhan delen. „Het is de vrije markt en wij houden ervan", zei topman C. Nyquist bij de Nederlandse pre sentatie van zijn bedrijf. Hij verwacht veel van de APX, de Nederlandse stroombeurs. Ook denkt hij geld te kunnen verdienen met dienstverlening die is afgeleid van stroomlevering, bijvoorbeeld door het totale energiebeheer van grote bedrijven over te nemen. „De marges op stroomlevering al leen zijn erg laag. Op de beurs en met dienstver lening zijn betere marges te halen." Nyquist denkt dat binnen een paar jaar de stroomprijzen zakken naar drie en halve tot vier cent per kilowattuur. Momenteel is dat in Neder land zeven tent. Minister Jorritsma van Econo mische Zaken koppelt steun aan de energiesector aan de stroomprijs. Hoe lager de prijs, des te ho ger de steun. Zij baseert haar maximale steun van acht miljard gulden op een prijs van vijf cent. „Bij ons zijn de prijzen in drie jaar bijna veertig procent gedaaldhelpt Nyqvuist de bewinds vrouw uit haar droom. „Dat bepalen wij niet, maar dat is de prijs die op de beurs tot stand komt." Vattenfall is in vergelijking met Nederlandse bedrijven een gigant. Het concern heeft ruim 21 procent van de Scandinavische markt in handen. Dat is bijna net zoveel als de hele Nederlandse markt. Daarnaast in het ook actief in elf andere landen als Duitsland, Polen, de Baltische staten, Brazilië en Thailand. Het bedrijf is niet van plan in Nederland zelf stroom te gaan opwekken. Dat denkt het te ko pen bij Nederlandse of buitenlandse producen ten. In Zweden wekt het zelf wel stroom op. Daarvan is bijna de helft met kernenergie en ruim eenderde met waterkracht. Import daarvan hoort ook tot de mogelijkheden.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 9