Bezem door taxiwereld Kinderen nemen koffer vol met problemen mee Binnenland Rijles Vogels krijgen meer beschermde zones Eén loket voor een baan en uitkering Leidse taxibedrijven verdeeld over nieuwe plannen IÓÊNSDAG 24 MAART 1999 cht maanden cel voor hoteldiefstal iigLEMEen 53-jarige Israëliër is gisteren door de Haarlemse (htbank voor onder meer diefstal uit hotels veroordeeld tot ftt maanden cel. De man werd november vorig jaar opgepakt k jdat hij bij het Golden Crown Plaza hotel in Hoofddorp als on- A «wenste bezoeker van een hotelkamer was verjaagd. Hij pro- B jerde de sieraden van een echtpaar te stelen. Officier van justi- m eM. Steinmetz zei dat de man als een keurig persoon veel B iensen om de tuin heeft geleid. Jezond verstand tegen straatgeweld ;rdam Omstanders kunnen veel meer doen dan ze besef- nals ze getuige zijn van geweld op straat. De campagne 'Meld iveld' legt de komende tijd uit 'hoe toeschouwers helpers linnen worden'. Grootste probleem is volgens de gelijknamige jchting dat publiek vaak bevriest als ze geweld op straat ziet. ijtiatiefneemster J. de Jong ondervond dit aan den lijve toen ze >nzt nd 1997 zelf in elkaar werd geslagen op koopavond in een :(vh( ukke winkelstraat in Rotterdam. Niemand deed iets. Met de .nduizend gulden smartengeld die ze van de daders kreeg, tte ze de stichting Meld Geweld op. Nuttige acties zijn volgens •stichting: 1-1-2 bellen, de daders goed in je opnemen, ver- jrking halen, het slachtoffer troosten, eerste hulp verlenen en politie vertellen wat je gezien hebt. roef met rijden over vluchtstrook :ht« Verkeer op de A15 kan binnenkort tussen Papen- ht en Sliedrecht (richting Gorinchem) over de vluchtstrook jden. Rijkswaterstraat test van juni tot december apparatuur jarmee de vluchtstrook tijdens de ochtend- en avondspits kan orden opengesteld. Met de proef, een primeur voor Neder- nd, is een bedrag gemoeid van acht miljoen gulden. Met licht- ementen kan de doorgetrokken lijn tussen de vluchtstrook en •rechterrijbaan worden veranderd in een onderbroken lijn, dat een extra rijbaan ontstaat. Als iemand met pech langs de ïgkomt te staan, kan de markering onmiddellijk worden uit- schakeld. niversitaire leraren goed ontvangen De gezamenlijke onderwijsbonden vinden het accep- ;1 dat sommige lerarenopleidingen een universitair niveau ;en. Door de hogere toelatingseisen van de studies zou het ien van het lerarenberoep kunnen worden vergroot. De len reageren hiermee op de voornemens van minister Her en staatssecretaris Adelmund van Onderwijs. W. Dres- van de Algemene Onderwijsbond (AOb) zegt dat ten min de tweedegraads lerarenopleidingen tot een universitair ni- iu kunnen worden opgekrikt. Maar ook voor de pedagogi- he academies voor het basisonderwijs (pabo's) kunnen stren- re instroomeisen gelden, menen de bonden. leisjes via asiel in prostitutie De Tweede-Kamerleden Middel (PvdA) en Dittrich 66) vinden dat Nederland ,,de prostitutiebranche faciliteert" r asielaanvragen van Nigeriaanse meisjes in behandeling te nen. Nigeriaanse minderjarige asielzoekers worden vaak r vrouwenhandelaars naar Nederland gehaald. De meisjes dvvijnen meestal na enkele dagen uit de asielopvang en be- - iden in de prostitutie. Nigeria is een veilig land, zo benadrukt ttrich. Hij pleit voor 'controleposten' in het land van her- mst om misbruik door mensensmokkelaars tegen te gaan. atssecretaris Cohen staat niet afwijzend tegenover de ideeën. ïba neemt plaats Tembo in da fERDAM Artis heeft een nieuwe gorillaman, Kumba. Hij is af- nstig uit Duisburg en vervangt Tembo, die ruim een jaar geleden 1 FOTO ANP COR MULDER ijna halve ton tegen geweld snchem Scholieren uit Gorinchem hebben de afgelopen ie dagen 47.000 gulden binnengehaald voor de stichting Gor- t 6 in tegen Geweld. De stichting werd opgericht na de schiet- bij muziekcafé Bacchus in Gorinchem, waarbij Froukje itmaker en Marianne Roza werden gedood. Van de dui- id bedrijven die de jongeren vanuit het stadhuis belden, gin- ler bijna honderd in op het verzoek. Ook hebben de jonge- ibijna 2000 stuks verkocht van de onlangs opgenomen cd oit Meer. De opbrengsten zijn bedoeld voor lespakketten die latgeweld moeten helpen voorkomen. eer Ajax-supporter opgepakt jstrichtDe politie heeft opnieuw een Ajax-supporter aan- |aai ouden op verdenking van poging tot doodslag. De verdachte en 21-jarige vrouw uit Wijchen. Zij is afgelopen zondag tij- OK. sde wedstrijd Ajax-Vitesse van de tribune geplukt. De Ajax- ihangers sloopten vorige week dinsdag in het stadion van een groot aantal hekken en bekogelden de politie en ove- met scherpe, stervormige onderdelen daarvan. Di sc personen werden daarbij geraakt, onder wie een 10-jarig getje dat in het ziekenhuis moest worden behandeld aan wondingen aan de onderarm. Meteen na de wedstrijd arres- rde de Maastrichtse politie een 24-jarige man uit Bloemen regens poging tot doodslag danwel zware mishandeling, ötie heeft inmiddels beeldmateriaal in beslag genomen van tonale zender TV8 en van Canal+. msterdam kan weer CNN kijken ÜErdam Burgemeester en wethouders van Amsterdam zijn oord gegaan met de afspraken die wethouder Van der Gies- heeft gemaakt met kabelexploitant A2000. Inwoners van sterdam moeten volgens dit akkoord per maand 3,40 gulden fr gaan betalen voor een basispakket van 32 zenders, waarin CNN en MTV zijn opgenomen. Momenteel worden er 26 tiers doorgegeven. Het besluit wordt volgende week in de ïieenteraad behandeld. Het pakket van 32 zenders is tijdelijk. Ie loop van 2000 komt er een basispakket met vijftien zen- sen een veel lager abonneetarief. Mensen die meer zenders len, kunnen dan voor drie gulden per maand een decoder Schaffen die de commerciële zenders doorgeeft. t l) houdt referendum op [0 jl üaac_ï De WD-fractie in de Eerste Kamer wil van de rege- iweten welke besluiten wel of niet onderwerp kunnen zijn teen correctief referendum, voordat de Eerste Kamer een luit neemt om de grondwet te veranderen. Voor deze grond- ktwijziging is een meerderheid van tweederde van de stern- nodig en de stemmen van de WD-fractie worden zo goed sker doorslaggevend. In politiek Den Haag wordt met span- juitgekeken naar de opstelling van de WD. De liberalen 'het referendum als een prijs die moest worden betaald om larse coalitie mogelijk te maken. Vooral onder druk van dat het referendum als sinds de oprichting van de partij tert als haar 'kroonjuwelen', zijn hierover passages opgeno- in de regeerakkoorden van paars-1 en paars-2. De fracties Eerste Kamer zijn niet gebonden aan een regeerakkoord, trectief referendum houdt in dat de bevolking wetten kan ien, nadat ze door de Eerste kamer zijn aanvaard. ANP Algemeen Nederlands Persbureau CPD Geassocieerde Pers Diensten numegen Een instructeur leert ziekenhuisper soneel door de gangen te rijden. Ongelukken hebben zich nog niet voorgedaan met het transport van bedden, linnengoed of zieken huiseten, maar het Radboudziekenhuis in Nij megen neemt liever geen risico. De bestuur ders van de ongeveer 45 transportkarren kre gen gisteren rijles. De rijlessen van de EVO, een organisatie van verladers, bestaat uit een theoretisch en een praktijkgedeelte. Soortge lijke lessen werden begin jaren negentig al gegeven in ziekenhuizen in Groningen en Utrecht. FOTO ANP ERIC VAN HET HULLEN AAR den haag anouk middelkamp De Vogelbescherming viert dit jaar twee feestjes. Ter ere van haar honderdjarig bestaan en omdat het aantal beschermde gebieden voor vogels wordt uitgebreid van dertig naar ne gentig. De coalitiepartijen WD, PvdA en D66 schaarden zich gisteren alsnog volledig achter het kabinetsbesluit om 57 gebieden onder de Europe se Vogelrichtlijn te brengen. Vogelbescherming voert al twintig jaar actie voor uitbrei ding van de beschermde zo nes. Sinds Nederland in 1979 de Europese Vogelrichtlijn on dertekende, waren er welis waar enkele gebieden als be schermd aangewezen, maar dat waren er niet genoeg, vond de organisatie. Ze maak te een lijst met belangrijke vo- gelgebieden en lobbyde inten sief bij de Europese Commis sie om de Nederlandse rege ring op haar verantwoordelijk heden te wijzen. Onderzoeksbureau SOVON bevestigde het belang van de uitbreiding van de bescherm de gebieden. A. van Dijk, co ordinator van SOVON: „Voor al in de graslanden en natte gebieden vermindert het aan tal vogels zienderogen als ge volg van het toerisme. De vo gels vluchten voor het ge schreeuw van kinderen en vaak trappen picknickende dagjesmensen de nesten plat. Het gevolg is dat ze geen jon gen meer krijgen en de popu latie uitsterft." De weigering van de rege ring om meer beschermde ge bieden aan te wijzen, leidde in mei vorig jaar tot een uit spraak van de Europese Com missie. Deze stelde dat Neder land uiterlijk in mei dit jaar het aantal zones moet uitbrei den, op straffe van een boete van een half miljoen gulden per dag. Op de nieuwe lijst staan ruim zestig nieuwe be schermde gebieden die in to taal een zesde van Nederland beslaan. Driekwart van de zo nes is watergebied, waaronder het IJsselmeer, de Loosdrecht- se Plassen en de Waddenzee. „Daar broeden de meeste wa tervogels", zegt Van der Hoop. Hoewel de gebieden niet helemaal voor publiek worden afgesloten en er volgens de staatssecretaris nog voldoen de mogelijkheden zijn voor re creatie en industrie, voelen veel ondernemers zich bena deeld. Vooral de snelheid waarmee het ministerie de lijst samenstelde, wekt irrita tie. De uitbreiding van de be schermde gebieden is vanwe ge de bezwaren inmiddels en kele maanden uitgesteld. De Vogelbescherming verwacht dat alles in augustus rond is. Netelenbos wil meer sen'ice en lagere rittenprijs den haag gpd Minister Netelenbos (Verkeer) haalt de bezem door de taxiwereld. Een nieuw landelijk vergunningensysteem moet de taxipassagier in de toekomst meer service en een lagere rittenprijs opleveren. Taxibedrijven mogen voortaan zelf bepalen wat ze vragen voor een rit. Vanaf volgend jaar worden de eerste stappen gezet om te ko men tot een landelijk maximum tarief, waar de bedrijven onder mogen zitten. Over uiterlijk vier jaar zijn de tarie ven vrij. den haag/leiden gpd-anpDe huidige vervoersgrenzen worden afgeschaft. Elke taxi Het kabinet, dat al langer zint mag overal in het land werken, op maatregelen om het taxiver- Ook mag iedereen straks een voer minder streng te regelen, taxibedrijf beginnen. Onderne- heeft de knoop nu doorgehakt, mers moeten wel over een vak diploma en een verklaring van goed gedrag beschikken. Voortaan geeft het Rijk de vergunningen uit in plaats van de provincies. Die bepaalden tot nog toe hoeveel taxibedrij ven, taxi's en chauffeurs er mochten zijn. Deze eisen ver vallen, evenals de voorwaarde aan taxibedrijven om 24 uur beschikbaar en bereikbaar te zijn. Het gevolg hiervan kan zijn dat mensen in dunbevolkte ge bieden verstoken zijn van taxi's tijdens nachtelijke uren. Een protest van bijvoorbeeld Fries land tegen dit onderdeel van de plannen wuifde voormalig ver keersminister Jorritsma weg met het argument dat een taxiondernemer uit oogpunt van klantenbinding zelf zorg draagt voor voldoende beschik baarheid. Het kabinet houdt vast aan de invoering van de bij chauf feurs omstreden chauffeurspas. Die komt in de auto te hangen zodat de passagier kan zien bij wie hij in de auto zit. Daarmee krijgen passagiers meer moge lijkheden om zich over het ge drag van een chauffeur te be klagen. De chauffeurs zien dit als bedreiging van hun privacy. leiden annet van aarsen In de Leidse taxiwereld, de plek waar als eerste werd geëxperimenteerd met vrijere taxiprijzen, zijn de reacties op het besluit van minister Netelenbos verdeeld. Som mige ondernemers zijn woedend over het gemak waarmee alle regels in één keer op zij worden gezet en voorspellen complete chaos. Anderen denken dat dat laatste wel zal meevallen, zolang de overheid maar goed toezicht houdt op bijvoorbeeld de Arbeidstijdenwet. Vooral het loslaten van de huidige ver voersgrenzen stuit bij J. Koenes van Taxi Koenes op onbegrip. „Mijn eerste gedach te is 'en Schiphol dan?' Daar begint de el lende nu als eerste", zegt hij. „Op dit mo ment kost een vergunning op Schiphol vier ton. Dat is zo duur omdat je daar goud verdient. Als iedereen bij Schiphol mag staan, staan de dwaze dagen op het punt van beginnen. Met een vakdiploma, een auto met vier deuren en tien dansles sen ben je kampioen. Na Schiphol volgen de andere plekken in Nederland waar goed geld is te verdienen." Hij peinst er zelf niet over om straks au to's op de nationale luchthaven te statio neren. Hij vreest dat het er oorlog wordt. „Ik kan me de woede en de acties van chauffeurs uit andere steden nog goed herinneren, toen begin 1998 in Leiden de pilotproef begon", zegt hij. „Wat ik er ver der van wil zeggen is dat degene die Den Haag heeft wijsgemaakt dat de taxi te duur is, een kampioen volksverlakker is." Direc teur C. van der Meyden van Taxi Schutte denkt dat het. allemaal wel zal los lopen. „Met de Leidse taxipilot loopt het ook goed. Het gaat best zolang de overheden goed to'ezien dat de concurrentie eerlijk blijft. Kijk, als straks iemand besluit om met zijn auto bij het station te gaan staan om na een paar uur te vertrekken als er geen klanten meer zijn... Zo mag het niet werken." Een zegsman van de Vrije Rij ders in Den Haag voorziet harde acties. De woordvoerder van taxicentrale St Job in Rotterdam sluit zich hierbij aan. Een posi tief geluid komt van de Haagse HCT City Tax. „We kunnen zelf bepalen hoeveel taxi's we inzetten. Nu raak ik klanten kwijt, omdat ik niet kan voldoen aan de vraag." Niet meer verstrikt raken in het bureaucratische web van dc sociale zekerheid. Voor werk en uitkering komt er één loket. Dit beloofden minister De Vries en staatssecretaris Hoogervorst van sociale zaken bij de presentatie van hun plannen over de toekomst van de sociale zekerheid. De kri tiek op de kabinetsplannen klinkt luid. Nu moet een werkzoekende naar het arbeidsbureau en naar zijn uitvoeringsinstelling (uvi) voor een uitkering. Een bij standsgerechtigde moet naar de gemeentelijke sociale dienst. In het nieuwe voorstel worden alle uitkeringsgerechtigden ge holpen aan één loket: het Cen trum voor Werk en Inkomen (CWI). Deze instantie begeleidt mensen direct door naar een baan. Inmiddels is er vanuit de Tweede Kamer al kritiek geuit op het kabinetsplan. Oppositie partijen Groenlinks en CDA zijn bang dat het nieuwe CWI alleen maar tot meer bureau cratie leidt. Het CWI is in hun ogen alleen een extra loket. PvdA en D66 zijn er geen voor stander van dat de u\i's worden geprivatiseerd. WD is bang dat de omschakeling naar het nieu we systeem grote problemen met zich meebrengt. Ook de vakbond FNV is bang dat het CWI niet meer duide lijkheid schept in de chaos. Na het eerste loket dreigt een 'doolhof aan sociale diensten, reïntegratiebedrijven en uitvoe ringsinstellingen'. Het CNV vreest dat de kansarmen in het nieuwe systeem worden verma len. De werkgevers daarentegen vinden de plannen voor meer marktwerking niet ver genoeg gaan. Wie niet direct aan werk kan worden geholpen, wordt straks door het CWI doorverwezen naar de sociale dienst of de uvi. Deze zorgen, net als nu, voor de uitkering en het zoeken naar werk. Voor WAO'ers verandert er het minst. Zij hoeven niet eerst langs het CWI, maar moe ten gewoon naar hun uvi (GAK, Cadans, GUO, SFB of USZO). De uvi's worden afgestoten door de overheid. Zij moeten als zelfstandige ondernemingen WW'ers en WAO'ers aan een baan helpen. Hiervoor krijgen ze een budget van de gezamen lijke CWI's. Als de uvi's hun cli ënten voor een goedkoper be drag aan het werk krijgen, mo gen ze het verschil houden. Het kabinet hoopt dat door deze geldprikkel uitkeringsgerechtig den sneller aan een baan wor den geholpen. De beoordeling of iemand in aanmerking komt voor een WW- of WAO-uitkering komt in handen van het CWI. Nu is de keuringsarts nog in dienst van de uvi. Het nieuwe systeem herbergt het gevaar dat uvi's zich alleen druk maken om WW'ers en WAO'ers waar geld aan te verdienen is. Om te voorkomen dat personen die niet makkelijk aan het werk te helpen zijn tussen wal en schip vallen, denkt het kabinet over de mogelijkheid van boetes. Geweld op de basisschool vaak moeilijk bespreekbaar amsterdam thea van beek Een onderzoek op middelbare scholen in Amsterdam deed onlangs veel stof opwaaien. Eenderde van de scholieren en één op de vijf docenten is slachtoffer van geweld. Vooral de jongste leerlingen in de brugklassen begaan opvallend vaak zware overtredingen. De agressie begint dikwijls al in het basisonderwijs. „Eén klas versleet zes leerkrachten in een jaar tijd. Eén van die lera ren ging volledig door het lint en kneep een leerling bij de keel. Collega's hebben zeker tien minuten op hem staan in praten voordat hij weer losliet. Die man is nooit meer op school teruggekomen." Laatst kreeg Ton Brandsma een denkbeeldig pistool op zijn hoofd gedrukt door een tienja rige leerling. Hij betrapte de jongen terwijl die in de weer was met een brandslang. „Mijn vader weet je wel te vinden en dan... poeffff", dreigde de jon gen. Het incident staat niet op zichzelf. Bedreigingen, vecht partijen, bezit van messen en agressief gedrag zijn volgens de onderwijzer op zijn basisschool schering en inslag. Brandsma omschrijft zijn school in een Amsterdamse probleemwijk als „een groot, log apparaat". De leerkrachten hebben er weinig onderlinge contacten en het verloop van leerkrachten is groot. Praten over geweld en agressie is er niet aan de orde en zeker niet met de pers. De eer en goede naam van de school zijn be langrijk. Reden waarom deze onderwijzer liever niet met zijn eigen naam in de krant komt. „Het eerste jaar dat ik op de ze school werkte nam ik in mijn klas drie messen in beslag. Dan praat ik wel over groep zes, met leerlingen van negen of tien jaar oud. Vorig jaar was het ver schrikkelijk in mijn klas. Zeker de helft van de leerlingen ver oorzaakte problemen. Altijd vechten, duwen, gillen. Een groepje leerlingen had ingebro ken bij een kinderboerderij. Dieren werden in de fik gesto ken, aan het prikkeldraad opge hangen of doodgestoken." „Een van de daders spijbelde vaak. Soms bleef hij weken weg van school. Die jongen liep vol ledig verwaarloosd rond, vaak wekenlang in dezelfde kleren. Zijn lunch bestond uit qhips of chocola. De ouders kwamen nooit naar een ouderavond. Rapporten werden niet terug gestuurd. Na veel moeite kreeg ik de vader zo ver om te komen praten. Walmend van de alco hol kwam hij langs. Het enige waar hij in geïnteresseerd bleek, was een gunstig rapport van de school voor de kinder rechter." Agressie en geweld in het ba sisonderwijs zijn tot nu toe slechts in beperkte mate onder Kinderen met een speelgoedpistool. De agressie onder de jeugd wordt op scholen een steeds groter pro bleem. FOTO CPD MARCO HOFSTE zocht. In 1997 liet de gemeente Amsterdam een onderzoek op zeventien basisscholen uitvoe ren. Het merendeel van de 540 ondervraagde leerlingen was elf en twaalf jaar oud. Bijna de helft van de kinderen zei ten minste één keer te hebben ge vochten en negen procent vocht met een leerkracht. Tien procent sloeg een medeleerling zodanig dat het slachtoffer me disch moest worden behan deld. Twaalf procent dreigde met een wapen en drie procent raakte daarbij gewond. Een kwart van de leerlingen scheldt docenten regelmatig uit. Bedreigingen naai- leerkrach ten komen niet alleen van de leerlingen. Ook familieleden van de scholieren kunnen zich tegenover docenten agressief opstellen. Zo kwam Brandsma eens te staan tegenover drie zussen van een leerling. „Ik werd uitgescholden voor 'vuile travestiet'. Een zusje van der tien zocht echt bonje en dreig de er wel even op los te slaan. En dat alleen omdat ik bij een ruzie had ingegrepen." Het incident aankaarten op een lerarenvergadering kostte Brandsma de grootste moeite. Het punt werd eindeloos uitge steld en kwam pas zes weken later aan de orde. Concrete op lossingen om de agressie op zijn school aan te pakken zijn er nog steeds niet. Onno Bosma van de Algeme ne Onderwijsbond (AOb): „Er is sprake van een verharding op scholen. Voor een deel spelen maatschappelijke ontwikkelin gen daarbij een rol. De hele sa menleving verhardt. Maar de school is zeker geen jungle. Be langrijk is dat scholen adequaat reageren op geweld. Hoe beter die daarop inspelen, des te minder problemen de leer krachten ondervinden." Volgens onderzoek zit Neder land wereldwijd aan de top van de werkdruk in het onderwijs. Het ziekteverzuim staat op ze ven procent, twee procent ho ger dan gemiddeld. Brandsma noemt het geen wonder dat leerkrachten op zijn school vaak overspannen raken. „De kinderen nemen een koffer vol problemen mee." Hij herinnert zich het geval van een gezin waar de oude en nieuwe part ner van moeder elkaar achter volgden met een hakbijl. Een van de kinderen kreeg een ge weer op het hoofd gezet. „Geen wonder dat zo'n kind op school is betrokken bij heftige vecht partijen en je zelf soms ook ra ke klappen oploopt."

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 5