Pantserbemanning Srebrenica vrijuit Dubbel genieten. Binnenland Schietklaar voor familie-album AMC: vijftien nieuwe auto-immuungevallen Borst neemt maatregelen tegen veteranenziekte Lof voor 'Lady p' 21,99 22,99 Arts ontkent 'moord' op schoonvader ANP Algemeen Nederlands Persbureau CPD Geassocieerde Pers Diei ree doden door steekpartij I jtAG» Een steekpartij in de Haagse Leggelostraat heeft gis- I iond twee mensen het leven gekost. Volgens de politie had I ieekpartij plaats bij een snackbar. De politie vond bij aan- jstbij de snackbar iemand met steekwonden. Verderop in U l jraat lag nog een slachtoffer. Beide personen moesten wor- gereanimeerd. Het eerste slachtoffer overleed dezelfde ]d. Het gaat om de ex-vrouw van de dader, aldus de politie, ochtend overleed het tweede slachtoffer in een ziekenhuis lijn verwondingen. Dat was de nieuwe vriend van de w. De dader van de steekpartij heeft zich woensdagochtend Ie politie aangegeven. obleem islamschool onopgelost AAG» De onderwijsinspectie is er niet in geslaagd om de it over mishandeling op de islamitische basisschool Al Tl bi n in Almere af te wikkelen. De Inspectie heeft de klager en schoolbestuur geadviseerd naar de politie of de klachten- missie van de school te stappen. De inspectie stelde enkele tn geleden een onderzoek in naar een klacht wegens psy che en fysieke mishandeling en discriminatie op de islami- ;n< ie school. Acht sjiietische schoolkinderen zouden zijn gesla- orre omdat ze niet op de voorgeschreven manier wilden bidden. n Verklaringen van de betrokken personeelsleden en de kinde- n. spreken elkaar op alle punten tegen. Daarom kan de inspec- 22* een uitspraak doen over de gegrondheid van de klacht. K>thekers moeten Borst fors betalen 3}; 'xag Minister Borst van volksgezondheid wil 225 miljoen ngf en weghalen bij de apothekers en dit geld ten goede laten ien aan de zorg. Het bedrag is gebaseerd op de resultaten een onderzoek naar de kortingen en bonussen die apothe- litii krijgen van de farmaceutische industrie. De 225 piiljoen is Uan voldoende om het gat van de sterk gestegen geneesmidde- 53? «Saven voor d'1 laar te dichten. Onderzoeksbureau Price- rhouseCoopers heeft becijferd dat de 1500 apotheken in 'voor 360 miljoen gulden aan inkoopvoordelen en andere is hebben binnengehaald. Borst heeft dit bedrag doorbere- Inaar de huidige situatie en komt na aftrek van een eerdere van 150 miljoen gulden op 225 miljoen. Ki Bo Ier los, mpe vloed organisaties Ziekenfondsraad me* Maatschappelijke organisaties worden in het nieuwe uursmodel van de Ziekenfondsraad betrokken. „Hun parti- tie is onontbeerlijk. Ik zal er zeker op toezien of het nieuwe uurscollege de ramen en deuren voldoende openzet." Mi- ir Borst van volksgezondheid zei dat afgelopen nacht in de ie Kamer bij de bespreking van de wijziging van de Zieken- swet. De minister reageerde op de grote zorgen van CDA, en PvdA over de omvorming van de Ziekenfondsraad. Die lt in dat de vertegenwoordigers van maatschappelijke orga- ^'s, nes uit de raad verdwijnen en dat onafhankelijke Kroonle- - het voor het zeggen krijgen. Borst zei dat ze bij de benoe- c j' pan de Kroonleden zorgvuldig te werk gaat en er vooral op itten dat zij 'een brede binding hebben' met de maatschap- n-o koMierika: beslag op Moluks kapitaal HT_i Amerika heeft beslag gelegd op het miljoenenkapitaal p h Ie Molukse Kerken in Nederland. Volgens het Drugs Enfor- •snt Agency (DEA) gaat het om drugsgeld. De Kerkvoogdij- liet vijftig miljoen gulden, die over was van een schenking s aa de Nederlandse regering in 1982, beleggen door een malafi- ostenrijkse maatschappij. Deze plaatste het geld op reke- jp, en op de Bahamas. De Molukse kerken werd daarmee een jet, e belegging voorgespiegeld. „Dat de naam van de Molukse [aar en wordt gecombineerd met het witwassen van drugsgeld j jpj, or ons de grootste schok", aldus een geëmotioneerde Sjaak >n lette, woordvoerder namens de Molukse kerken in Neder- jpg Concreet betekent het blokkeren van de gelden door de jdp rikaanse DEA dat lopende rekeningen niet kunnen worden ral! :esp ngendael kritisch over De Grave Des me» De plannen van minister De Grave van Defensie spa kool en geit' en zijn inconsequent. Dat stelt het onderzoek- uut voor buitenlandse betrekkingen Clingendael in de van en z verschenen studie Krijgsmacht of Vredesmacht. De mer (dlijnennotitie van De Grave heeft als kern de verschuiving mobilisabele naar parate eenheden. Maar de constatering jarate eenheden essentieel zijn voor alle mogelijke wijzen inzet van de krijgsmacht heeft niet geleid tot consequente :en, aldus de onderzoekers. Vooral de landmacht blijft vol- ihen onvoldoende in staat om deel te nemen aan crisisbe- sing en vredesoperatie. wj bat over landenkeuze Herfkens tAG Het debat over de landen die in de toekomst op hulp lederland kunnen rekenen, kan best in het openbaar wor- j.i {evoerd, vindt minister Herfkens (Ontwikkelingssamenwer- Dat zal voor sommige landen wel pijnlijk zijn, waar- wde ze. Zij wilde het debat met de Tweede Kamer over de sten ntien landen waaraan Nederland de komende jaren ont- ndf elingssamenwerking blijft geven eigenlijk-voor een deel i Or tr gesloten deuren voeren. „Je schaadt de relaties met twin- Oos lertig landen toch enigszins als je als regering in het open wat negatiefs over hen zegt," legde de minister gisteren bij 1 uit spreking van haar begroting in de Eerste Kamer uit. „Maar ote eTweede Kamer dat wil, is het debat openbaar." Van de ie is ifracties in de Tweede Kamer was alleen de WD bereid Icaan ieel van het debat achter gesloten deuren te voeren. ak Bouterse bij verstek behandeld ea jAGi Advocaat mr. Moszkowicz blijft de rechtszaak tegen Vot dient Desi Bouterse, de Surinaamse adviseur van staat, vinti otten. Hij is vanmorgen ondanks sterke druk van de recht- deli in Den Haag niet in de rechtszaal verschenen. De raads- ie'l weigert Bouterse tijdens de zitting te verdedigen, omdat er mei ns hem sprake is van een 'nietig proces'. Officier van Justi- bed r. E. Harderwijk heeft de rechtbank vandaag verzocht de /cei tegen Desi Bouters bij verstek te behandelen. De recht en* heeft daarop verstek verleend. Dat betekent dat de zaak It Di It behandeld zonder verdachte en zonder raadsman. De enn igvan vandaag werd na vijf minuten geschorst. Het proces no) it donderdag voortgezet, eldei oonl assen Met zijn fototoestel schietklaar wacht deze militair koningin Beatrix op, die gisteren een bezoek bracht aan het 13de Infanterie-bataljon Luchtmobiel in Assen. Dat werd vast een mooi plaatje voor het familie-album. Het batalon behoort tot het regiment Stoottroepen en maakt deel uit van de 11e Luchtmobiele-brigade. foto anp Raymond rutting Dutchbatters die over vluchtelingen reden niet vervolgd Resultaat onderzoek Bijlmerramp amsterdam anp Het Openbaar Ministerie ziet af van vervolging van de bemanning van een pantserwagen die juli 1995 in de moslimenclave Srebrenica over vluchtelingen is gere den. De bemanning is 'niet schuldig' aan het incident, oordeelt het parket in Arnhem, dat verantwoordelijk is voor justitieel onderzoek naar strafbare gedragingen door militairen. De omstandigheden rond het voorval waren 'niet normaal', zo pleit het parket de YPR-beman- ning vrij. Het incident had 's nachts plaats tijdens een hectische te rugtocht van Dutchbatters van observatiepost Mike in Jaglici naar de basis van de Neder landse militairen in Potocari. Ze kwamen onder vuur te liggen van Servische troepen die de enclave aanvielen. Daarbij zou den ze min of meer in paniek, rijdend met gesloten luiken, over eveneens vluchtende mos lims zijn gereden. Gesuggereerd is dat de vluch telingen niet aan de kant wil den of konden gaan. Ook zou den ze zich aan de pantserwa- den haag cees van der laan De beslissing om de Dutchbat ters niet te vervolgen, is op het allerhoogste niveau genomen. Het onderzoek van het Open baar Ministerie in Arnhem lag al sinds eind november bij. het college van procureurs-gene raal, het hoogste bestuursor gaan van het OM. Gezien de politieke gevoeligheid is minis ter Korthals (justitie) geraad pleegd. De WD-minister heeft op zijn beurt zijn collega op Defensie, De Grave, geïnfor meerd. gen hebben vastgeklampt. Min stens één getuige verklaarde dat daarbij twintig tot dertig doden zouden zijn gevallen. Het justi tiële onderzoek heeft het aantal doden niet kunnen ophelderen. Rond het YPR-incident heeft lang de geur van een doofpot gehangen. Ofschoon de feiten intern bij de landmacht al vrij snel bekend waren, kwam het voorval pas afgelopen zomer naar buiten. Het zogenoemde 'debriefingsrapport' van najaar 1995 vermeldt het ongeluk ui terst summier. De Koninklijke Marechaussee onderzocht in 1996 het voorval wel, maar dat leverde volgens de toenmalige bevelhebber van de mare chaussee, Fabius, geen strafba re feiten op. De toenmalige mi nister Voorhoeve nam zijn con clusies over. Maar gezien de ophef die afgelopen zomer ont stond over het YPR-incident be sloot De Grave tot een nieuw strafrechtelijk onderzoek. Het Academisch Medisch Cen trum (AMC) in Amsterdam is de afgelopen twee weken op vijf tien nieuwe gevallen gestuit van patiënten die vermoedelijk een auto-immuunziekte onder de leden hebben of hebben gehad. Zij waren allemaal, als bewoner of hulpverlener, betrokken bij de Bijlmerramp. Dit blijkt uit het inventariserende dossieron derzoek van het AMC naar de medische gevolgen van de Bijl merramp. Van dertien andere patiënten is inmiddels met zekerheid ko men vast te staan dat zij lijden aan vrij zeldzame systemische auto-immuunziekten, aldus een woordvoerder. Het afweer systeem van het lichaam keert zich daarbij tegen zichzelf, zo dat schade ontstaat aan de or ganen. De ziekten kunnen zeer lang sluimeren voordat zij wor den ontdekt. Het AMC heeft alle gevallen gemeld aan de hoofdinspecteur voor de gezondheidszorg. De betrokkenen zijn onder behan deling of inmiddels genezen. De nieuw ontdekte ziektever schijnselen zijn zeer uiteenlo pend. Het ziekenhuis is nog be zig de precieze klachten in kaart te brengen en te onder zoeken. Halverwege vorig jaar kwam een patholoog van het AMC de eerste vier gevallen op het spoor. De directe relatie met de Bijlmerramp is nog niet vastge steld. maar wel vermoedt het ziekenhuis dat het aantal zieken hoger is dan statistisch gezien verwacht kan worden. De dos siers van alle mensen die zich met klachten bij het AMC heb ben gemeld, worden nagekeken op specifieke immuunziektes. Minister Borst van volksge zondheid liet tijdens de verho ren van de parlementaire en quêtecommissie naar de Bijl merramp weten dat zij de be vindingen van het AMC zeer in teressant vindt. Inmiddels is de arbodienst van de KLM in sa menwerking met de gemeente Amsterdam en het ministerie van VWS al lichamelijk onder zoek begonnen naar bewoners en betrokkenen. den haag gpd Minister Borst van volksge zondheid wil een nieuw sys teem om huisartsen sneller te kunnen informeren in crisissi tuaties. Dit is een van de maat regelen, die de minister wil ne men naar aanleiding van de re cente uitbraak van de vetera nenziekte onder bezoekers van de West-Friese Flora in Boven- karspel. Zo vindt ze ook dat er betere voorlichting moet ko men over de risico's van het ge bruik van bubbelbaden. Van daag debatteert Borst hierover met de Tweede Kamer. Inmid dels zijn achttien bezoekers van de bloemententoonstelling overleden. Hoppe Vieux 100cl24#T jjll Gall bel 023 -56 61 Bokma Jonge Graanjenever lOOcI 2^99" GALL GALL Altijd iets bijzonders. Bij de recente epidemie in Bovenkarspel bleek het lastig om alle huisartsen snel te alar meren. Borst overlegt daarom met de Landelijke Huisartsen- vereniging over betere commu nicatiemiddelen, zoals een fax systeem of e-mail. Tot nu toe waren er nauwelijks wettelijke maatregelen om de veteranen- ziekte te voorkomen. Borst wil hierin snel verandering bren gen. Zo onderzoekt zij de mo gelijkheden om het hygiënisch toezicht bij evenementen zoals de Flora verplicht te stellen. De GGD's zouden deze taak op zich moeten nemen. De Inspectie Gezondheidsbe scherming bestudeert of de Eu ropese normen voor de veilig heid van boilers moeten wor den aangepast. Daarbij wordt niet alleen gekeken naar de risi co's voor verspreiding van in fectieziekten, maar ook naar die van verbranding. Daarnaast gaat de Inspectie samen met drie andere betrokken diensten een gezamenlijk handhavings- plan opstellen om de uitbraak van veteranenziekte te voorko men. Tot nu toe kwam de in spectie alleen in actie als er een geval van veteranenziekte werd gemeld. De nieuwe Infectieziektewet, die per 1 april in werking treedt, wil Borst alweer aanpassen. In die wet wilde de minister de re gels voor melding van de vete ranenziekte versoepelen. Door deze regels weer terug te draai en, moeten artsen de ziekte ook na 1 april binnen 24 uur met de naam van de patiënt melden aan de GGD. Borst vindt ook dat consumenten betere voor lichting moeten krijgen over de risico's van bubbelbaden en andere apparaten met warm water. frankfurt Een geheel nieuw da mestoilet van sanitairfabrikant Sphinx is gisteren in Frankfurt be kroond met de Rode Punt voor toegepaste kunst van het Design Centrum in Nordrhein Westfalen en de Design Award Plus van de Beurs van Frankfurt. De naam van de nouveauté is 'Lady P'. Het uri noir is een ontwerp van Marian Loth, die er op afstudeerde als in dustrieel ontwerper aan de TU Delft. Ergernis over de slome doorstroming en lange rijen voor het damestoilet zette haar aan tot de ontwikkeling van de pisbak. „Omdat vrouwen openbare toi letten vaak vies vinden en zi- tangst hebben, plassen ze meest al hangend. De hanghouding is dan ook uitgangspunt geweest bij het ontwerp." „Het is een wereldprimeur: het eerste urinoir voor dames dat ge bouwd is naar de anatomie van de vrouw", aldus een trotse Sphinx-woordvoerder H. Schorna gel. Het urinoir is speciaal be doeld voor warenhuizen, theaters en andere gebouwen waar zich nogal snel rijen voor de toiletdeu ren vormen. Het wordt gebruikt in een soort skihouding, die onder meer tot gevolg heeft dat er min der naast de pot wordt gepiest. Daarbij zijn de deuren enigszins doorzichtig. Gebruikster en wach tenden kunnen schimmen van el kaar onderscheiden. „Net als bij een open telefooncel, waarbij de beller de volgende klant ziet staan, zal de gebruikster van ons nieuwe toilet toch meer haast maken", denkt Schomagel. FOTO ANP COMM/STUDIO PRESS utrecht »j os verlegh Wegens moord op zijn dood zieke schoonvader (88) is tegen een 59-jarige arts uit Breukelen voor de Utrechtse rechtbank een half jaar gevangenisstraf geëist. De arts diende, op ver zoek van zijn familie, de ster vende man morfine toe, om de pijn en angst in de laatste uren te verzachten. Volgens het Openbaar Ministerie heeft de morfine de dood versneld en zou dat tegen de wil van de zie ke man zijn geweest, die geen euthanasieverklaring heeft ge tekend. In november 1995 werd de bejaarde man in het St. Antoni- usziekenhuis in Nieuwegein opgenomen. Zijn toestand ver slechterde toen hij een dubbele longontsteking kreeg. Een arts van het Antonius stelde vast dat de zieke man nog maar zes uur te leven had en diende morfine toe omdat de patiënt erg onrus tig was. De familie kon waardig afscheid nemen van hun (schoon)vader. Er ontspon zich een akelige anticlimax toen de morfine was uitgewerkt. „Het was afschuwelijk om te zien, voor de familie niet te dragen. De man was bang om te stik ken, hij schreeuwde om hulp", aldus de Breukelse arts. Op ver zoek van de familie verhoogde hij de hoeveelheid morfine. Een paar uur eerder dan voorzien stierf de man. Cruciaal in de rechtszaak is het feit dat de arts, in het dage lijks leven narcotiseur in een ander ziekenhuis, niet heeft overlegd met de artsen van het Antoniusziekenhuis. De rechtbank doet uitspraak over twee weken. El Al eist intrekking beschuldiging den haag gpd El Al heeft in een brief aan de parlementaire enquêtecommis sie Bijlmerramp geëist dat die in het openbaar een aantal „ten onrechte geuite" beschuldigin gen aan het adres van de Israë lische luchtvaartmaatschappij terugneemt. Volgens El Al heeft de commissie de maatschappij met die aantijgingen grote /schade toegebracht. De Israë liërs dreigen zelfs met een scha declaim bij de Nederlandse staat „wegens aantasting van de eer en de goede naam". De commissieleden worden per soonlijk verantwoordelijk ge steld voor het maken van 'een evenwichtig eindrapport'. De Nederlandse advocaat van El Al, mr. R. Polak uit Amster dam, heeft de brief geschreven. El Al is vooral boos over de be weringen door commissievoor zitter Theo Meijer (CDA) dat de maatschappij al direct na de Bijlmerramp in het bezit was van de gedetailleerde vrachtdo cumenten van de rampvlucht. El Al bestrijdt dat met kiem en noemt de beweringen „onzorg vuldig en onrechtmatig". De commissie heeft nog steeds niet de beschikking over alle papie ren van de vlucht. Volgens El Al heeft de commissie „vermoe dens als feiten gepresenteerd". Ook de onthulling tijdens de tweede week van de openbare verhoren dat El Al-medewerker Aaij aan luchtverkeersleiders gevraagd zou hebben informa tie over de vermeend gevaarlij ke lading „onder de pet te hou den" heeft ergernis gewekt bij El Al. De commissie moest later zelf erkennen dat er volgens de beschikbare papieren geen ge vaarlijke lading in het toestel zou hebben gezeten, en dat de El Al-medewerker zich had ver gist. De enquêtecommissie kreeg gisteren van de Tweede Kamer drie weken uitstel voor het voltooien van haar eindrap port. Aanvankelijk was bepaald dat het rapport op 31 maart klaar moest zijn, maar dat blijkt onhaalbaar. Volgens de com missie is er zoveel informatie boven tafel gekomen, en moe ten nog steeds veel zaken wor den nagetrokken. Schappen vol met jouw tijdschriften Bel donderdag tussen 14.00 en 16.00 uur naar 020 - 595 17 58 en meld je aan voor de studie tot uitgever! Instituut voor Media en Informatie Management (MIM) Hogeschool van Amsterdam Weesperzijde 190 1097 DZ Amsterdam Zie ook: www.hva.nl Hogeschool van Amsterdam

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 3