Uitzicht zonder tralies Mi HUK IV Het Gesprek van de Dag Bedsessie John en Yoko 283 ot WOENSDAG 24 MAART 1999 Degelijke Jannie Zachte lucht in aantocht Waar zijn de tijden gebleven dat maart nog een echte winter maand was! In 1674 werd er nog op 4 april op het Haarlemmer Meer geschaatst en in 1667 vroor halverwege maart de Zuiderzee dicht. Vooral de laatste decennia wordt maart steeds zachter. Fei telijk is de maand het visitekaartje geworden van de temperatuur- sprong van na 1987. Dit jaar beleven we alweer de elfde te zachte maand in een periode van 12 jaar (1988-1999). Alleen in 1996 was maart te koud. De gemiddelde temperatuur komt deze maand in De Bilt waar schijnlijk uit rond of iets boven de 6.5 graad tegen normaal 5.0 graad. Het gemiddelde over de afgelopen 12 jaar bedraagt circa 6.8 graad ofwel maan is bijna 2 graden zachter geworden. Als we in het jaar 2001 gebruik gaan maken van een nieuwe dertigjarige ver gelijkingsperiode. 1971-2000, wordt de maartnormaal ongetwijfeld flink opgeschroefd. De koude jaren zestig maken namelijk plaats voor de warme jaren negentig. Maan heeft voor morgen aardig weer in petto. Met een zuidelij ke luchtstroming wordt namelijk hele zachte lucht aangevoerd. In de middag stijgt de temperatuur tot omstreeks 15 graden. Bo vendien blijft het waarschijnlijk tot de avond droog en laat de zon zich geregeld zien. Daarna, mogelijk al tijdens de avond of anders in de nacht van donderdag op vrijdag, veroorzaakt een storing die vanuit de Kanaalregio naar de Noordzee trekt re gen of enkele buien. Ook vrijdag is er kans op nattigheid. Bovendien wordt het minder zacht. Tijdens het weekeinde schommelt de middag- temperatuur rond de 11 graden maar de neerslagkansen zijn dan weer vrij klein en het ziet er naar uit dat de zon redelijk vaak haar licht op het aardoppervlak laat schijnen. Daarna wordt het opnieuw tamelijk wissel vallig doordat een nieuwe, diepe depressie naar de Britse eilanden opdringt. Met een geleidelijk krim pende wind werd gisteren wat zachtere lucht aan gevoerd. Op Valkenburg steeg de temperatuur tot maximaal 8,8 graad en Schiphol kwam uit op 8,6. Wel bleef het tamelijk bewolkt weer met soms nog wat regen en motregen. JAN VISSER COMMENTAAR Kookpunt in Kosovo De NAVO is vastbesloten, de Senders zijn ontoegeeflijker dan ooit, de Russen zijn woest, en in hoofdsteden over de hele wereld wordt omineuze taal gesproken: de crisis rond Kosovo nadert het kook punt. Na een jaar van vruchteloos overleg met de loegoslavische president Milosevic zwijgen de diplomaten, en staan de wapens op het punt te spreken. Wat al jaren sudderde als een door velen genegeerde lokale ruzie, dreigt nu te escaleren tot een grootschalig regionaal conflict. Het is een frustrerend idee dat een eeuw die be gon met destabiliserende Balkan-oorlogen er nu ook mee lijkt te gaan eindigen. Nog frustrerender is echter de gedachte dat zelfs het sterkste wa pen dat het Westen kan inzetten een echte oplossing geen stap dichterbij zal brengen. Sterker nog. militair ingrijpen tegen Belgra do maakt de situatie op de Balkan eigenlijk alleen maar gecompli ceerder. In het beste geval bindt Milosevic na de bombardemen ten alsnog in. Er zal dan toch een regeling voor Kosovo moeten worden getroffen, maar het is onwaarschijnlijk dat het nu voorlig gende vredesplan dan alsnog wordt uitgevoerd. Daarin blijft de provincie immers deel van Servië, maar met een grote autonomie. Het zit er na een militaire ingreep alleen helemaal niet meer in dat beide volkeren in één staat te handhaven zullen zijn. Onafhanke lijkheid. waar het Kosovo Bevrijdingsleger U£K naar streeft, is evenmin een optie. Niet alleen Servië is daar mordicus tegen, maar ook het Westen. In Belgrado zal vrijwel iedereen de NAVO-bom- menwerpers echter beschouwen als de luchtmacht van dat U£K', dat op deze manier alsnog probeen zijn gelijk te halen. Het verzet tegen een zelfstandig Kosovo zal er niet minder op worden. De enige optie die daardoor overblijft, is een nieuw protectoraat van de NAVO op de Balkan, waar het nog altijd instabiele Bosnië dat in feite al jaren is. Daar is imiddels gebleken dat deze geldver slindende en arbeidsintensieve vorm van bestuur eigenlijk niet meer oplevert dan een beheersing van de problemen, en zeker geen einde maakt aan de etnische haat die de regio in zijn greep heeft. De recente eruptie van nationalistische sentimenten in Ser- visch-Bosnië liet weer eens zien dat de NAVO-troepen er voorlopig nog niet weg kunnen. In Kosovo, door veel Serviërs gezien als de moederschoot van hun staat, zal dat ongetwijfeld alleen maar lan ger gaan duren. Sociaal ontspoorde jongeren de schoolbanken in Zijn vroegere vrienden-in-het-kwaad kenden hem niet terug. Was dat hun kameraad met wie ze eerder de buurt onveilig maakten, inbraken pleegden, en vernielingen aanrichtten? 'Hij lijkt wel een mietje geworden', reageerden ze vol onbegrip. De 16-jarige Ruben ziet het anders: „Alleen mijn gedrag is veranderd, mijn persoonlijkheid niet." Zeshonderd politiefunc tionarissen onthaalden Ruben gisteren op een stevig applaus in congrescentrum De Reehorst in Ede. Een bijzondere er varing voor de zestienjarige jongen. Nog niet zo lang geleden kreeg hij wegens wangedrag een stevige uitbrander of een proces-verbaal. Samen met nog enkele leeftijdgenoten werkt hij aan een nieuw leven op de Glen Mills School in Wezep. MILLENNIA,; De school naar Amerikaans voorbeeld is begin dit jaar officieel begonnen en valt onder de Hoenderloo Groep, een lande lijk werkende voorziening in de jeugd zorg. In plaats van regels kent de school normen en waarden, die mede door de groep worden bepaald. Jongeren die zich houden aan de morele code, wor den beloond met status en privileges. Op dezelfde manier als destijds in de jeugdbende waarvan ze lid waren, maar nu anders verdiend. In de VS heeft men goede resultaten behaald met deze me thode: zeventig procent van de jongeren blijft in het gareel. Volgens algemeen directeur Hans Nieu kerke van de Hoenderloo Groep bezitten de 'studenten' van de Glen Mills School een grote bagage aan talenten en aan mogelijkheden om te leren en zich te ontwikkelen. ,,Het zijn geen 'slechte jon gens' of 'gestoorde' jongens, maar goede jongens die slechte dingen hebben ge daan." Zo'n iemand was ook Ramon (17). Hij was vroeger, zo vertelde hij gisteren tij dens de themadag 'De straat als verza melplaats van problemen', beslist geen lieverdje. Hij behoorde tot de categorie 'ontspoorde jongeren' en gleed weg in de criminaliteit. ,,Maar nu ik op de Glen Mills School zit, merk ik dat ik ook veel positieve kwaliteiten heb. Ik werk kei hard aan mezelf en zorg ervoor dat van daag nog beter wordt dan gisteren was." In het schoolprogramma van zes uur 's ochtends tot elf uur 's avonds leren de jongeren in de leeftijd van veertien tot achttien jaar praktische en sociale vaar digheden, volgen ze een schoolopleiding op maat, verwerven ze vaardigheden die aansluiten bij hun beroepswens, en le ren ze hun vrije tijd op een sportieve en zinvolle manier in te vullen. Privacy is er niet. Net zo min als er tijd is voor verve ling en voor zomaar wat rondhangen. Nieukerke: „De ervaring leert dat, wan neer je zo'n aanpak lang genoeg mee maakt, het gewoon wordt. Vergelijk het maar met eten met mes en vork. Óp die wijze bieden wij de jongeren in ander half tot twee jaar een uitzicht op een toekomst zonder tralies. Dat is eigenlijk wat ze willen, een normale toekomst in de sfeer van 'huisje, boompje, beestje'. Gewoon erkenning, geborgenheid en veiligheid. Alleen zijn ze daar vanwege sociale omstandigheden tot dusverre niet aan toe gekomen." Om die reden noemt Nieukerke ze ook 'sociale delinquenten'. Ze gaan niet meer naar school, jatten, gebruiken drugs en gedragen zich intimiderend. Juist die groep jongeren maakt de straat tot een verzamelplaats van allerlei onge wenste situaties, variërend van wanor delijk gedrag tot en met toenemend ge weld, ook tegen de politie. Voor een deel komt dat omdat sociale verbanden als gezin, buurt en vereniging meer en meer hun vanzelfsprekendheid hebben verlo- Jaja, in her land der quizzen is de nakende eeuwwisseling niet on opgemerkt gebleven. Ook bij de EO niet. Deze alleraardigste omroep zendt sinds een tijdje de 'Quiz van de 20ste eeuw' uit. Een rustig quizje, zonder al te veel toeters en bellen, met degelijke vragen over deze eeuw. Gepresenteerd door een al even degelijke Jannie Fijnvan- draat. Elke werkdag op het eind van de middag. Leuk tijdverdrijf hoor. kijken naar al die kennisquizjes. Vaak goed voor je zelfvertrouwen. Want veel vragen zijn bepaald niet moeilijk te noemen. Met de bewerkingen van welke componist, werdAndré Rieu bekend? Welk land werd door de nazi's het eerst binnengeval len Dat soort vragen. Toch valt de EO-quiz in vergelijking met de andere quizjes in posi tieve zin een beetje uit de toon, sommige vragen zijn een tikkeltje lastiger dan menig quiz-kijker gewend is. Want wie weet er nou in 's hemelsnaam welke Noorse kunstrijdster in 1928 een gouden me daille won op de Olympische Winterspelen? Wil Buys in elk geval niet. En eerlijk is eerlijk, dat soort vragen maakt de quiz er een stuk vermakelijker op. Een mens wil zo nu en dan toch graag wat opste ken. Hoe anders is het gesteld met de 'eeuwwisselingsquiz', gepresenteerd door onze gouwe, ouwe Hans van der Togt op RTL. Nou ja, gouwe- We kunnen gerust stellen dat onze Hans op een zijspoor is geran geerd. Jarenlang hield hij miljoenen aan de buis gekluisterd met zijn Rad van Fortuin. Totdat vrouwe Fortuna hem in ene keer een ongelooflijke knal verkochten RTL hem met programma en al van de buis mieterde. Als troost mag hij sinds januari elke dag een quiz- je presenteren op zaterdag. Het Millenniumspel heet dat, maar met het millennium heeft het bitter weinig van doen. Het Centennium- spel zou een betere naam zijn, want de vragen die Hansje op de kandidaten afvuurt hebben alleen betrekking op deze eeuw. Het grote verschil met de EO-quiz is, behalve de moeilijkheidsgraad van de vragen die bij Hans zeer laag ligt, de presentatie. Let daar zaterdag maar eens op. Want Hans knoeit dat het een aard heeft. Kwestie van een slechte voorbereiding denk ik. Hoe kun je anders de bijnaam van Mussolini, de 'Duce' (uitspraak doetsje) verhaspe len tot de 'Djoek', om maar eens een van zijn vele fouten te noemen. Foei Hans! Geef mij Jannie maar. Degelijk, kundig en zonder op smuk. Dertig jaar geleden trokken John Lennon en Yoko Ono wereldwijd de aandacht met hun bedsessie in het Amsterdamse Hilton hotel. Ze verbleven een week lang tussen de lakens om hun slogan 'Make love not war1 kracht bij te zetten. Om dit te herdenken is in de bewuste suite een expositie ingericht met litho's van Lennon. Op de foto is de gegrafeerde glazen deur te zien van de badkamer met een afbeelding van John en Yoko in bed. foto anp robbert slagman MENSELIJK De Britse koningin Elizabeth heeft het huis van SARAH FERGUSON te koop aangebo den zonder haar voormalige schoondochter daarvan op de hoogte te stellen. Het ne- gentiende-eeuwse huis moet naar verluidt anderhalf miljoen pond kosten. Volgens de Britse krant The Daily Mail was de vorstin het beu dat 'Fergie' beweerde dat ze de onderhoudskosten van het huis niet kon opbrengen. Elizabeth kocht het huis voor Fergie na haar scheiding van prins An drew. Ze is er echter nooit ingetrokken. Uit kringen rond het koningshuis is bekend ge worden dat Ferguson meer geld probeert te krijgen van haar ex-man. Ze woont de laat ste tijd weer bij hem in, een eigen huis kan ze namelijk momenteel niet betalen. Sarah Ferguson liet in een officiële reactie weten verrast te zijn toen ze zag dat haar huis bij een makelaarskantoor te koop stond. Oogcontact met filmster TOM CRUISE is verboden. Dit staat in een brief aan mede werkers van de filmset in het Australische Sidney, waar de nieuwe film met Cruise wordt geschoten. De mensen mogen het jeugdidool ook niet in de ogen kijken als ze tegen hem praten, zo meldt het Britse showbizzpersbureau WENN. Waarom Crui se niet van oogcontact is gediend, is onbe kend. Een van de produktiemedewerkers van 'Mission: Impossible II' zei dat de re gel niet serieus zal worden genomen door de no-nonsense Australiërs. De makers van de film 'Shakespeare in Lo ve', die deze week zeven Oscars in de wacht sleepte, worden waarschijnlijk op nieuw aangeklaagd wegens plagiaat. Dat meldt het Britse showbizzperbureau Honing De allochtone bewoners van dit comfortabele en al tijd mopperende land gaan het meest naar de dok ter. Ze slikken daarbij de meeste medicijnen. Het Sociaal en Cultureel Planbureau constateerde het zelf deze week in al weer een rapport. De conclu- sie in zo 'n rapport is al lang niet meer de onbe- Wk\ twiste pool boven water. Het kabinet kijkt i V 1 die instituten graag op de vingers. Een uit komst die de minister bevalt is altijd meege nomen en het onderzoeksinstituut kan weer een tijdje voort. Zo werkt dat. Daar kun je een pil op innemen. r„ Maar dat er bij groepen minderheden een onvoorivaardelijk geloof in de medische stand bestaat, wist ik al Idnger. Beste illu stratie is het niet bijster sympathieke, maar wel effectieve chantage middel van de hon gerstaking. Zoek een godshuis en waar schuw de media. De kranten vol, de pastoor van de schuilkerk in alle praatprogramma's, Sonja boos. Burgemeester nerveus. Maar het allerbelangrijkste is toch dat er een dokter in de zaal is of minstens in de buurt. Zulks in dien het met de honger en de dorst echt uit de hand mocht lopen. HAN MULDER Ik zou hetzelfde doen als ik witte illegaal was en dan was ik er waarschijnlijk ook moslim bij. In de Islam staat de geneeskunde al lang in hoog aanzien. Dok ter verheugt zich in het welwillend oog van Allah en de Profeet. Al twaalf eeuwen terug verscheen een me disch handboek van de hand van de geneesheer Abd al-Malik ben Habib al-Ilhiri. Het droeg de titel 'Ge neeskunst van de profeet'. Ik citeer: „Een man zei te gen Mohammed, de door God gezondene: Mijn zoon heeft maagpijnen. Mohammed zei tot hem: Geef hem wat honing te drinken. De man ging heen. kwam later terug en zei: Mijn zoon heeft maagpij nen. Hij zei tot hem: Geef hem wat honing te drin ken. Dat heb ik gedaan. Mohammed zei tot hem: Het juiste is honing drinken. Het is de maag van uw zoon die schuld treft, want het drinken van honing is een remedie Gods. Dit tweegesprek verloor in alle eeuwen niets van zijn geldigheid. De wachtkamers zitten nog altijd vol. Al leen de bloemrijke taal van Abd al-Malik ben Habib verdween. Dokter spreekt geen Arabisch. Patiënt slechts rudimentair Nederlands. Van een jonge 'erva ringsdeskundige', co-assistent in een Haags zieken huis met zeer multiculturele have. hoor ik hoe de conversatie gaat. „Wat zijn de klachten?" „Pijn, overal pijn.„Maar heeft u misschien op een plek dan nog meer pijn?" „Pijn, overal pijn." Zo zie je: van informatie naar communicatie is nog een hele kluif. Dokter duwt en drukt wat op de beurse plek, zegt eens a en geeft altijd een recept op de koop toe. Dat is de honing van Abd al-Malik ben Habib, maar dan als dragee met een kleurtje of bruistablet. Ho ning die smaakt naar pijnstiller. Als Allah meewerkt zal het aan het ziekenfonds niet liggen. Mocht de honing uit de dragee onverhoopt niet ba ten en komt de operatiekamer in zicht, dan is daar tegenwoordig muziek bij het werk. Arbeidsvitaminen zal ik maar zeggen. De chirurg vindt Vivaldi lekker rustig, de zuster kiest Whitney Houston. Als de situa tie zorgen baart, heeft de patiënt op tafel het laatste woord. Vanuit een macaber gevoel voor humor vraagt een 'witte' patiënt nog wel eens om de marche funbre. Meestal wil hij het Hollandse levenslied. Maar is er in de 'OK ook honing voor de oren van ie mand uit Izmir of het Rifgebergte? Of heet de nachte gaal die zijn of haar trommelvlies kort voorde aller laatste narcose laat trillen toch gewoon Marco ofAn- dré? nog dagen Volgens Nieukerke komt dertig tot veer tig procent van de ontspoorde jeugd in aanmerking om volgens de Glen Mills- methode maatschappelijk weer op de rails te worden gezet. In elk geval moe ten ze over redelijke verstandelijke ver mogens beschikken en kunnen samen werken. Maar dat is niet zo'n probleem, juist omdat ze vaak in het verleden in bendes opereerden. Momenteel volgen zo'n twintig jongeren deze voor Nederland nieuwe aanpak. Nieukerke wil zelfs zover gaan om ze aan te bevelen voor een dienstverband bij justitie en politie. Zeker als het om mensen uit andere culturen gaat. „Ze hebben niet alleen aan den lijve ervaren dat elke medaille twee kanten heeft, maar ze weten tevens als geen ander hoe hazen lopen..." ROB HIRDES ioI Nog 283 dagen en het nieuwe millennium bi njr aan. Reden voor deze om in een dagelijl terug te kijken op rijke gebeurtenissend plaatsgrepen op corre om ponderende data in gelopen 1000 jaar. Des week: 22 maart 1832: the overlijdt. 23 maaij 1959: eerste DAF rolt band. 24 maart 1931: ste zege (2-1) op Enge eI 25 maart 1978: boot( bridge zinkt in traditi 26 maart 1850: Bellan boren. 27 maart 1937: ste wedstrijd in de Ku ,v0 a's 1 24 MAART 1913 Wereldwijd bezien is de 2 maart voor altijd verbond aan de ramp met de supe fl( ker Exxon Valdez. Miljoen ters olie stroomden vand negen jaar geleden, zomi "ur wonderschone Alaska biiDe 1 Dichterbij huis laat die 2! sinds 1913 een veel posit indruk achter. Het is dei David Wijnveldt, Joop Bo Just Göbel, Bok de Korvei Bosschart, Tony Kessler, van der Wolk, Willv West Holthe, Huug de Groot, en Dé Kessler de natie lat ontploffen. Van vreugdet verstaan. Ooggetuigen-i ook de sporthistorici lata men superlatieven tekon 10' eerste overwinning op de gelse amateurs te beschr Een voetbalwonder op H -1 rust, en niet minder, is a ;nt liet Op die dag in maart is aa 'e te voelen dat er iets gaat gebeuren. Het is in. lucht, het is overal. 'Hen 'e een van die warme Maait;n v dagen, als men al zoo iet j)r lente voelt aanzwoelen.i passioneerde stemmingL hing het terrein en vulde ™\a mosfeer met prikkelende tie', schrijft NRC-corresp dent Terwogt in die dage j]C Huug de Groot scoort 1-1 de 2-1 en de 16.000 toesd wers ontvlammen. 'Danl er een enthousiasme geweldig, zóó intens en. grootsch, als wij nimmer «Hij schouwden'. HENKRUUL* te K mol Time kiest twi1)3 grootste denk van de eeu\ WENN. De Amerikaanse toneelschrijver RICHARD HAASE zegt dat belangrijke ge deeltes van de film gebaseerd zijn op zijn musical 'Star-Crossed Lovers' die in 1981 in premiere ging. Ruim een week geleden werd er al een rechtszaak tegen 'Shake speare in Love' aangespannen door de schrijfster FAYE KELLERMAN. Die zag in de de film een aftreksel van haar boek 'The Quality of Mercy', uit 1988. Ook is al ge wezen op de overeenkomsten tussen de succesvolle film en het boek 'No Bed for Bacon', van Caryl Brahms en SJ Simon uit 1941.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 2