Leidsch Dagblad Milosevic wil opnieuw praten eluidsschermen rijksweg A44 evaarlijk bij harde westenwind Muskens geeft startsein voor vastenactie Jeltsin is en blijft tegen ingrijpen door NAVO Treinkaartjes worden duurder videotheek in actie tegen bibliotheek Meetsysteem vlieglawaai kan niet tegen jaar 2000 3 halen... ...2 betalen! Stroomstoring in bollenstreek TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. Gesprek van de Dag Ontspoorde jongeren kunnen beter de schoolbanken in (NSDAG 24 MAART 1999 OPGERICHT 1 MAART 1860 Economie Cultuur en Kunst Pharming krijgt in Verenigde Staten erkenning voor medicijn Golden Earring vlamt weer als vanouds NR. 41959 LOSSE NUMMERS ƒ1,85 ZATERDAG ƒ2,40 Leidsch/QUDagblad Krajicek is te sterk voor Sampras ut was volgens Rijkswaterstaat niet te voorzien 1IEVAN UFFELEN waterstaat heeft een fout aakt bij de plaatsing van idsschermen op het viaduct de A44 ter hoogte van de ageestse Rijnzichtweg. Uit ingen is gebleken dat de structie niet stabiel genoeg aardoor bij harde westen - gevaarlijke situaties kun- ontstaan. Rijkswaterstaat is iddels gestopt met de aan- an de schermen, fout is pas tijdens het plaatsen van de geluidsscher men aan het licht gekomen en was volgens Rijkswaterstaat niet te voorzien. „We hebben de constructie vooraf in de computer berekend. Theore tisch klopte het allemaal, maar nu ze er eenmaal staat blijkt de praktijk toch anders te zijn. De constructie is instabiel. In ex treme omstandigheden zijn er gevaarlijke situaties mogelijk", zegt een woordvoerder van Rijkswaterstaat. De horizontale stalen con structie waarop de schermen rusten is te zwak. De dienst gaat de komende maanden zwaar der materiaal gebruiken langs het viaduct. Dit betekent dat vanaf eind april de vluchtstrook drie maanden lang wordt afge zet. Pas in juli is Rijkswaterstaat klaar met de werkzaamheden. De schermen, ontworpen door Post Ter Avest Architecten uit Rotterdam, zijn enkele maanden geleden aangelegd. De strop van enkele honderd duizenden guldens komt volle dig voor rekening van het mi nisterie. alphen aan den run Zelf nam hij ook nog snel even een bolletje, want zijn dagtrip door de regio had hongerig ge maakt. Maar direct daarna gaf bisschop Muskens van Bre da op het Alphense Groene Hart Lyceum het startsein voor een vastenactie waaraan landelijk zo'n 12.000 leerlingen deelnemen. Op 160 scholen laten scholieren een etmaal lang hun eten staan om geld in te zamelen voor kinderen in Soedan en India. „Een dag niet eten is een prachtige ui ting van jullie idealisme. Jullie laten het niet op je zitten dat de welvaart in de wereld oneerlijk is verdeeld", sprak Muskens de veertig leerlingen van de Alphense scholen gemeenschap toe. Eén van de deelneemsters aan de actie - die wordt georganiseerd door World Vision - is de 15-jari- ge Angeliek Wolvers. Zij verwacht 24 moeilijke uren. „Vandaag heb ik acht uur les. En ook nog een proefwerk en een schriftelijke overhoring. Als ik duizelig word, denk ik maar aan die kinderen in Soedan en India, die hebben ook niets te eten." De scholieren hebben voor hun actie sponsors gezocht, die het geld afdragen als zij hun belofte nakomen om een etmaal niet te eten. Wolvers verwacht 75 gulden op te halen. Vorig jaar leverde de actie van World Vision in totaal ruim 900.000 gulden op. FOTO ANNETTE LAMEIJER HET WOORD IS AAN Stendahl Feiten die we niet onder ogen durven zien, hebben de gewoonte ons later been tje te lichten. 15° V zacht/ r r voorjaarsweer,/ igoslavië wacht op bombardementen na aankondiging Solaria een kennelijk uiterste om NAVO-bom- lementen op zijn land m oorkomen heeft de Joe- lavische president Dsevic zijn oudste broer voren geschoven om g voor onderhande- ii te pleiten. Zijn i, die ambassadeur in ikou is, zei op de Russi- tv dat 'Joegoslavië steeds bereid is tot structieve onderhande- ïiï om de problemen Kosovo op vreedza- wijze op te lossen'. 'Mogelijk kernwapens naar Wit-Rusland' ien de agressie begint, zul- e onze opstelling verande- aldus Milosevic. Er zijn onbevestigde berichten dat opman Kofi Annan naar rado zou gaan om te on- mdelen. tO toenemende spanning 'j'j itte Joegoslavië vandaag op eerste bombardementen. itaris-generaal van de ÉU D Javier Solana gaf opper- |n hebber Wesley Clark gis- ond groen licht voor een L aire actie, zodra hij het iV ent daarvoor geschikt Doel van de luchtactie, nkele weken kan voortdu- is de Servische oorlogsma- Izo snel mogelijk te ontre- en uiteindelijk grote scha- te brengen, lana besloot tot militair in- m nadat gistermiddag de e gesprekken over een vre- tgeling definitief waren ge- id. In twee gespreksrondes lo gaf Milosevic te aan dat hij nooit de komst buitenlandse troepen op [randgebied zal toestaan, stationering van een SH/mK *712° 5711° 5710° neerslag 60% 30% 20% VANDAAG 24 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Economie MOSKOU HANS HOOGENDUK CORRESPONDENT De Russische president Jeltsin is en blijft 'categorisch' tegen militair ingrijpen van de NAVO in de kwestie Kosovo. Dat schreef hij vanmorgen in een boodschap aan zijn Amerikaan se ambtsgenoot Clinton. Ver moedelijk zal Jeltsin vandaag nog spoedoverleg voeren met zijn premier Primakov, die gis teren onderweg naar Amerika rechtsomkeert maakte, nadat hij had gehoord van het NAVO- besluit om geweld tegen Joego slavië te gebruiken. Primakov zou in de VS onder meer onderhandelen over nieu we miljardenkredieten van het IMF. „Rusland verhandelt zijn principes niet. Kosovo is één zaak, onderhandelingen met het IMF zijn een andere aange legenheid." Dat zei Primakov vanmorgen op de vraag of hij door het annuleren van zijn be zoek aan Washington de brood nodige miljarden heeft ver speeld. Inmiddels is duidelijk geworden dat Primakov nu een dezer dagen in Moskou zal pra ten met IMF-voorzitter Camde- morgen in te gaan op vragen of Rusland Servië militaire hulp zal bieden, en of Moskou van plan is de relaties met de NAVO te herzien. Hij wilde slechts kwijt dat Rusland 'fel zal reage ren' op een NAVO-aanval. „Ik denk niet dat deze aanvallen stabiliteit in Kosovo zullen brengen. Integendeel, de toe stand zal destabiliseren en onze betrekkingen met de VS en de stabiliteit in Europa zullen er onder lijden", aldus Primakov. Het persbureau Itar-Tass meldde dat de Russische mili taire staf onder meer de optie onderzoekt om tactische kern wapens te verplaatsen naar het bevriende Wit-Rusland, dat grenst aan het nieuwe NAVO- lid Polen. Minister van defensie Sergejev had eerder gewaar schuwd voor 'een nieuw Viet nam in het hart van Europa'. Zijn collega van buitenlandse zaken Ivanov omschreef moge lijke NAVO-luchtaanvallen als 'agressie'. Ivanov verklaarde: „Staten die blootgesteld wor den aan agressie, moeten de middelen hebben zich te verde digen". 18 8,9 Gesprek van de Dag2 In Natura/Strips10 Meningen16 Regio13,15,17,19 RTV/programma's11 Sport21,22 Uitgaan20 Het Toonkunstkoor Leiden voert de Johannes Passion uit in de Pieterskerk, waar voor een kortingsbon. Zeker 31 doden bij ongeluk met trein in Kenya -NAIROBI, 24 maart AP Bij een treinongeluk in Kenya zijn woensdagochtend min stens 31 mensen om het leven gekomen, onder wie vijf niet- Afrikaanse buitenlanders, heeft het Kenyaanse ministerie van defensie bekendgemaakt. Eert passagierstrein vloog onderweg van Nairobi naar Mombasa uit de rails in de buurt van het na tuurreservaat Tsavo. NAVO-secretaris-generaal Solana gaf gisteren het groene licht voor een militaire actie tegen de Serviërs. Navo-vredesmacht in Kosovo was een onlosmakelijk onder deel van het vredesakkoord dat inmiddels al wel de handteke ning van de Kosovo-Albanezen draagt. De NAVO zette de vre desbesprekingen onder druk, door te dreigen met militair ge weld als één van beide partijen een akkoord zou saboteren. Militaire experts van de NAVO hebben gewaarschuwd dat een luchtoorlog tegen klein- Joegoslavië een 'riskante opera tie' is. Om de vele honderden kleine en bewegende doelen zoals tanks en andere pantser voertuigen en mortierstellingen te kunnen aanvallen, moet laag worden gevlogen. Met het ver lies van vliegtuigen, maar ook het onbedoeld veroorzaken van burgerslachtoffers, moet ernstig rekening worden gehouden. Bovendien hebben de Servische strijdkrachten gedreigd met wraaknemingen op de Albane zen in Kosovo. De gevechten tussen de Kos- ovaarse afscheidingsbeweging U(^K en Servische veiligheids troepen zijn ondertussen ge woon doorgegaan. Zeker elf FOTO AP THIERRY CHARLIER mensen werden gisteren ge dood. In Belgrado riep de rege ring gisteren de noodtoestand uit en werd begonnen met het mobiliseren van de mannelijke bevolking in voorbereiding op de komende strijd tegen de NAVO. NS moet betalen voor gebruik van de rails den haag anp 9 7 jl itheken betichten bibliotheken van oneerlij- «currentie bij de verhuur van videobanden. Ébliotheken maken in de ogen van de bran- irganisatie NVDO bij het uitlenen van video- len gebruik van overheidssubsidies. Daar door kunnen bibliotheken lagere prijzen vragen. De videotheken stellen dat zij twee tot drie keer meer moeten betalen voor een band. De NVDO erkent dat de bibliotheken met edu- schiphol catieve programma's een wezenlijk ander assor- richard mooyman timent hebben maar hebben ze tegenwoordig steeds vaker speelfilms in hun collectie. ilgens Spanje HUjrkensziekte Nederland 5rs en paanse autoriteiten bewe- dat in Nederland de ge- e blaasjesziekte voor- - De veterinaire autoritei- Qt ii Madrid zeggen de ziekte r bben aangetroffen bij Ne- 6-29 ,dse biggen. I Permanent Veterinair Ré van de Europese Unie 'eekt de kwestie vandaag mssel. Als werkelijk sprake de blaasjesziekte, is dat amp voor de Nederlandse flsboeren. Er komt dan aportverbod voor varkens Bgen naar Spanje. <nje is met Duitsland de smail 'l^jkste afzetmarkt voor tlandse varkensboeren. Schiphol gaat het geluidmeet systeem rond de luchthaven volledig vervangen. Het net werk van negentien meetposten blijkt niet millennium-besten dig. Op 1 januari 2000 gaat het systeem naar verwachting ku ren vertonen omdat het deze datum niet herkent. De luchthaven grijpt de gele genheid aan om het aantal meetposten uit te breiden tot 24. Zaanstad en Abbenes krij gen een eigen meetpost. Daar naast schaft de luchthaven drie mobiele meetposten aan die in de hele regio kunnen worden ingezet. Met de vervanging is een bedrag gemoeid van 2,4 miljoen gulden. De lawaaimetingen van alle posten kunnen straks worden gevolgd in het bezoekerscen trum Schipholscoop op de luchthaven. Het is overigens maar de vraag of het systeem lang in gebruik zal zijn. Over heid en luchtvaartsector stude ren op een geheel nieuw hand- havingssysteem voor vliegla waai. Blut I B1'" BluelBand Alleen deze week: drie pakjes Blue Band margarine (250 gr.) voor de prijs van twee! duin- en bollenstreek weer van stroom voorzien. Vooral in Lisse veroorzaakte de stroomuitval veel overlast. De straatverlichting viel in som mige delen van het dorp uit, onder andere in de Poelpolder, het industrieterrein en rond het Rembrandtplein. De oorzaak van de storing lag in het cen trum van Lisse. „Maar de reac ties kwamen uit de hele Duin en Bollenstreek, tot Katwijk aan toe", zegt een woordvoerder van het energiebedrijf. eric de jager Een aantal gemeenten in de Duin- en Bollenstreek is gister avond getroffen door een stroomstoring. Door kortslui ting in een kabel in Lisse viel de stroom rond kwart voor acht 's avonds weg. Een deel van de inwoners bleef ook verstoken van het signaal van de kabelte levisie. Om elf uur had het energiebedrijf EWR iedereen RIEN POLDERMAN De treinkaartjes worden veel duurder, tenzij de rijksoverheid de Nederlandse Spoorwegen fi nancieel tegemoet komt. De prijsverhoging is volgens NS-di- recteur Den Besten nodig om dat het Rijk de spoorwegonder nemingen) 250 miljoen gulden wil laten betalen voor het ge bruik van het spoor, een soort wegenbelasting voor de rails. Minister Netelenbos van ver keer en waterstaat presenteerde gisteren in Den Haag de nota 'De derde eeuw spoor'. Aan de dertig regionale spoortrajecten, die de NS en Rijk al eerder van het etiket 'onrendabel' hadden voorzien, heeft Netelenbos er drie toegevoegd. Het gaat om de trajecten Haarlem-Zand- voort, Leiden-Utrecht en Leeu- warden-Groningen. Alle spoor- Koffer duikt na vier maanden op in Zuid-Korea ZWUNDRECHT GPD Een vier maanden geleden op Schiphol verdwenen attaché koffer van een man uit Zwijn- drecht, is vorige week boven water gekomen in Zuid-Korea. De eigenaar, directeur van een speelgoedgroothandel, werd maandag 15 maart door zijn Koreaanse agent opgebeld over de vondst. De koffer was opgedoken bij de vliegmaat- schapij Korean Airlines. Vorig jaar november liet de handelaar de koffer op Schip hol staan, nadat hij een uit voerige controle had onder gaan bij de douane op de luchthaven. Hij kwam terug van een uitgebreide zakenreis. lijnen boven het Noordzeeka naal staan ook op de lijst. Het is de bedoeling dat daarop tussen de NS-sneltreinen door eventu eel ook een andere vervoerson derneming op de rails ver schijnt. Eerder was daarvoor de busmaatschappij NZH in beeld. De NS en de minister zijn nog met elkaar in discussie over de gebruikersheffing, die Den Besten 'pure lastenverzwa ring' noemt. Een meningsver schil bestaat ook over de perio de die Netelenbos vooralsnog aan de NS heeft toegezegd voor de exploitatie van de toekom stige hogesnelheidslijn. De NS zijn blij dat zij als eersten een bod mogen doen voor het ge bruik van de lijn. Maar de con cessieperiode van tien jaar is volgens Den Besten veel te kort. Voor het gebruik van het snelle spoor moeten dure treinen worden gekocht, en die aan schaf is in tien jaar niet terug te verdienen. Netelenbos heeft voor de exploitatie van de ho gesnelheidslijn buitenlandse partijen voorlopig uitgesloten, omdat de NS in bijvoorbeeld Frankrijk ook niet op het spoor kunnen komen. Pas als Neder landse vervoerders in Europa gelijke kansen hebben, wil Ne telenbos zich flexibeler opstel len. Den Besten zei niet goed te begrijpen waarop de gebrui kersheffing is gebaseerd. Behal ve de 250 miljoen gulden die NS-Reizigers voor het kernnet moet betalen, wil de minister ook 50 miljoen ontvangen van NS Cargo en 150 miljoen van de nieuwe exploitanten van regio nale spoorlijnen. Netelenbos vindt verder dat de NS nog in deze kabinetspe riode een beursnotering moe ten krijgen. Postcode: Tel: - Plaats: -(I.v.m. controle bezorging) 1 Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: i Per maand Per kwartaal O automatisch (f. 96.90) i i automatisch (f. 33,70) O acceptgiro |f. 97.90) l Nr. bank/giro: - Handtekening: - Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. ïvelop. zonder postzegel. OF BEL 071-51 28 030 712141 "4001 14" maandag tlm \njdag

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 1