Omroepen Rijnwoude niet samen iaag maakt zelf plan mor de Keverhaven Alkemade zet Dutchtone in de wacht 'Zorgtaak in plaats van televisiekijken' Rijn Veenstreek t teer celstraf geëist voor in! reiging bij pinautomaat Hazerswouds dorpshuis tegen de vlakte Bloemenkweker mag geen schuur bouwen 3ENSDAG 24 MAART 1999 chef tim brouwer de koning, 071-5356417, plv-chef marieta kroft, 071-5356411 )e Looij weg als voorzitter wen aan den rijn Daan de Looij legt zijn voorzitterschap van I.winkeliersvereniging Hoofstraat/Koopstraat in Alphen neer. q het jaar 2000 gaat een hoop gebeuren voor de winkeliers, jt is een mooie gelegenheid om na negentien jaar te stoppen, izo'n lange tijd gaat de spirit er een beetje uit", verklaart De jioij. Met zijn kapperszaak in de Hooftstraat blijft hij wel lid in de winkeliersvereniging. „Iets wat je zo veel jaar een warm irt hebt toegedragen, keer je niet zo snel de rug toe." Als voor- ls j [ter van de winkeliersvereniging was De Looij actief in de or- hju jiisatie van grote evenementen zoals de Oldtimerdag. ïen choliere slachtoffer van pesten pra awen aan den rijn Een zestienjarige Alphense scholiere heeft iQyi uigifte van mishandeling tijdens de gymles. De leerlinge van >ckn 'n school aan de Kalkovenweg liep letsel op aan haar rug en lixei leboog- omdat drie klasgenoten haar met opzet van een bank a]^ «den hebben geduwd. Volgens de politie, die proces-verbaal idd ?eft opgemaakt, was het slachtoffer al vaker op school gepest, igc inelheidsduivel in Nieuwkoop geflitst te fiiwkqqpBij een snelheidscontrole op de provinciale weg in ïr g ieuwkoop heeft de politie een snelheidsduivel betrapt. De au- oj o imobilist reed gisteren 158 kilometer per uur terwijl 80 is toe- ïeui staan. Van de 538 gecontroleerde voertuigen gingen er in to- wj il 29 te hard. POf i iuto naast woning gestolen eelt wen aan den rijn Van een bewoner van de Prinses Marijkes- jat is vannacht zijn auto gestolen. De eigenaar had de perso- laat inauto naast zijn woning geparkeerd, maar vond zijn voertuig late inmorgen niet terug. filjoenen voor vernieuwen gemalen /aarlanderveen Het Hoogheemraadschap van Rijnland ?bb( left 3,5 miljoen gulden uitgetrokken om de rioolgemalen van zuiveringsinstallatie Nieuwveen uit te breiden en te vernieu- i bl ?n. Deze installatie zuivert het afvalwater uit de dorpskernen irlanderveen, Noorden, Nieuwkoop, Zevenhoven, Papenveer ze i i Nieuwveen. De werkzaamheden zijn inmiddels begonnen en ;men in totaal zes maanden in beslag. Gemeenteraad beslist in mei over één zendmachtiging De plannen voor samenwerking tussen Radio 916 en Ra dio Rijnwoude zijn gestrand. De gemeente Rijnwoude gaat nu beide verzoeken om een zendmachtiging voor de komende vijf jaar onderzoeken. Eén van de twee krijgt de vergunning. De gemeenteraad buigt zich in mei over beide verzoeken. in Zoetermeer zouden maken. Dat is veel te ver weg voor een lokale omroep. Als we een wet houder willen interviewen moet die achttien kilometer naar de studio reizen. Ook voor de vrij willigers is het veel te ver en plaatselijke sponsors gaan geen omroep sponsoren die ver bui- marieta kroft Volgens L. Burlage stelt Radio 916 zulke hoge voorwaarden voor samenwerking dat het on mogelijk was om daaraan te voldoen. „Ze wilden dat wij on ze programma's in hun studio ten de gemeente ligt." Wel zou Radio Rijnwoude vanuit Hazerswoude program ma's kunnen maken, maar dan zou ze het doorstralen naar Ra dio 916 zelf moeten betalen. Dat geld hebben we niet, aldus Burlage. Hij voegt daaraan toe dat 916 plannen heeft om com mercieel te worden, een reden te meer voor Rijnwoude om geen vergunning aan hen te ge ven. „Dan wordt het een regio nale omroep." Voorzitter P. Aalbers van de Süchting Omroep Het Groene Hart van Holland, waaronder Radio 916 valt, bestrijdt dat laatste. „Wij gaan niet commer cieel. Dat is pure zwartmake- rij." Aalbers vindt dat alle pro gramma's van Omroep Rijn woude onder de naam van 916 moeten worden uitgezonden, omdat dat duidelijker is voor de adverteerders en sponsors. Dance Radio 916 zendt éal ruim vijf jaar uit in Rijnwoude en Zevenhuizen-Moerkapelle. In december stelde het ge meentebestuur voor om de af lopende zendvergunning met vijf jaar te verlengen. In diezelf de tijd presenteerde Hazers- woudenaar J. Bethlehem een initiatief voor de oprichting een hjjj -bureau cerberus mei Up procureur-generaal bij het echtshof in Den Haag heeft leren, in hoger beroep, op- uw 24 maanden celstraf, rvan acht voorwaardelijk, list tegen een 37-jarige Al- paar. De man zou bij de lutomaat van een bank op Ihoek van de Paradijslaan t jongens met een wapen jen bedreigd. Daarnaast fat hij ervan beschuldigd uit woning 200 CD's, een fiets [honderd gulden gestolen te jen. irig jaar sprak de Haagse 'tank de man, tegen wie hetzelfde werd geëist, ech- ij, waarna het openbaar terie hoger beroep instel- Ip grond van de herken- door de twee jongens en intbreken van een goed afl ichtte de procureur-gene- bewezen dat de Alphenaar igens met een vuurwapen bedreigd. bedreiging had plaats op lart 1997. Bij de bank wer- de jongens volgens eigen :n bedreigd door een man. inkelijk sloegen zij op de it, maar even later gingen met versterking van twee iden op zoek naar de 'over- Toen zij de man terug werkten zij hem tegen rond en hielden hem in be ing totdat de politie arri veerde. De Alphenaar werd ingere kend, maar de politie trof in zijn kleding geen wapen aan. Een onderzoek op straat en in het plansoen leverde evenmin iets op. De diefstal is eveneens met raadsels omgeven. Een bekende van zijn vriendin miste na de vakantie CD's, een fiets en geld. Voor de vakantie had zij de huissleutel aan de vriendin ge geven om de kat te eten te ge ven. De vriendin zegt dat de verdachte een keer in de wo ning is geweest. De man geeft dit ook toe, maar ontkent spul len te hebben meegenomen. Op grond van een poging met een gestolen overschrijvings- kaart bedrag van 200 gulden naar de rekening van de Alphe naar over de boeken, achtte de procureur de inbraak bewezen. Volgens advocaat W. Croes is de Alphenaar in de nacht van 14 maart 1997 het slachtoffer geworden van een persoonsver wisseling. De jongens zouden zijn cliënt hebben aangehou den, omdat hij dezelfde jas aan had als de overvaller. Bij de diefstal zou de politie hebben verzuimd om te onderzoeken of de vriendin van de verdachte de diefstal op haar geweten heeft. De advocaat pleitte voor vrij spraak. Het gerechtshof doet over twee weken uitspraak. hazerswoude-dorp Slopers zijn sinds gisteren actief in het dorps huis van Hazerswoude-Dorp. Het kantoor van beheerster Jacqueli ne Slingerland en ook de keuken zijn met de grond gelijkgemaakt. Elders in het dorpshuis is een noodkeuken ingericht. „Achter de schermen is het behelpen", zegt Slingerland. „Maar het lukt om het dorpshuis tijdens de ver bouwing open te houden." De komende maanden blijft het be drijvig op de hoek van de Pieter de Hooghstraat en de Dorps straat. Behalve dat het dorpshuis wordt uitgebreid met een mortu arium en een nieuwe keuken krijgt, verrijst er ook een nieuw ingaan. Op woensdagmiddag 7 jongerencentrum 't Stek en peu- april wordt de eerst officiële paal terspeelzaal Pippeloentje. De ge- geslagen. De nieuwbouw wordt meente Rijnwoude heeft hiervoor uiterlijk op 1 november in ge- 1,7 miljoen gulden uitgetrokken. bruik genomen. Uitvoerder Henk Slof van het aannemersbedrijf UBA-Bouw uit Uithoorn verwacht dat de palen hiervoor op 6 en 7 april de grond foto taco van der eb rupwetering Als de rijksdienst voor monumentenzorg akkoord gaat met een Dutchtone-antenne in de kerktoren van Rijpwetering, maakt de monumentencommissie van Alkemade daar evenmin bezwaar te gen De commissie vindt wel, dat de verzekering van de kerk in or de moet zijn. Als de bliksem door de antenne in de kerktoren slaat, moet de schade wel te verhalen zijn, meende J. Kret. E. Oudshoom merkte op dat Dutchtone niet eerlijk is in de aan vraag voor de vergunning. Daarin geeft het bedrijf aan dat er geen landbewoners bang voor aantasten karakter SBI Fon C'marun kramp doel Kaagondernemers hebben lgt iplan gemaakt voor de pro- ad iciale Keverhaven aan de svel stzijde van het eiland. De on- teni nemers willen de haven ont- •r b< leien en beheren en dat niet m« daten aan een projectont- kelaar. Het plan voorziet in eat iderd aanmeerplaatsen, sa- t zei lire voorzieningen, een tkbar, trekkershutten, lig- ollee atsen voor woonboten en ha istrandje. istw fwee jaar geleden maakte het ïlan eau K en P Holding een Eel ftgelijk plan voor de enigs- vervallen provinciale ha- De bewoners van het ei- irbe i vonden het ontwerp ech te grootschalig. Ze waren zi ig voor aantasting van het ietsv akter van het eiland, ver- irt E. van der Wansem, ei- öar van een watersportzaak, ft plan werd weliswaar als Dschalig voorgesteld, maar projectontwikkelaar moet Utirlijk winst maken. De be ters twijfelden of het voor- economisch haalbaar was e vreesden dat er uiteindelijk j fds meer zou worden bijge- bvcl. De trekkershutten bij- rbeeld die de projectont- jj keiaar had getekend, waren rec te bungalows." fe ondernemers besloten tom een eigen plan te ma- zonder winstoogmerk. Zij :n zich in een project- EP waarin ook de provincie, gemeente Alkemade, de hting Promotie Kaag en de Hiswa zijn vertegenwoordigd. Donderdagavond tijdens de jaarvergadering van de dorps raad krijgen de Kaagbewoners het ontwerp voorgelegd. Alle partijen, weet Van der Wansem, zijn het er over eens dat er wat met de ruim dertig jaar oude Keverhaven moet gebeuren. „De haven streeft namelijk zijn doel voorbij omdat er geen toe zicht is. Officieel mag je er al leen tijdelijk verblijven, maar in de praktijk komen de boten vroeg in het seizoen en vertrek ken pas weer in het najaar. Va ren met die schepen, doen de eigenaars niet, want dan zijn ze hun plekkie voor de rest van de zomer kwijt. Ze gaan dus op pad met kleine bootjes. Probeer ook niet om er tussen te ko men, want dan krijg je ruzie." Botenverhuurder M. Verbaas adviseert zijn klanten dan ook om die plek niet aan te doen. „Je maakt er toch geen kans en dat is jammer, want ik krijg steeds meer huurders die een paar dagen op pad willen met een zeilbootje. Maar met een permanent bezette Keverhaven is dat bijna niet te doen." Hij wijst op de oevers van Kaagei land. „Bijna alles hier is privé- terrein, waar je niet mag aan leggen. Voor de rest heb je kei en wflllen en rietoevers. Daar kun je met je bootje ook niet te recht." In de Keverhaven moet daar om een beheerder komen die toeziet op de verblijfsduur van de waterrecreanten. De bedoe ling is dat boten maximaal drie dagen mogen liggen in de ha ven. Op de landtong in de ha ven staat een aantal eenvoudige trekkershutten gepland voor mensen die in een open sloep of zeilbootje rondvaren en voor fietsers. Want de ondernemers willen ook een fietspad naar de haven aanleggen. „Zodat de Kaagbewoners lopend of fiet send naar het strandje kunnen. Daarbij moet de haven ook be reikbaar zijn voor de hulpdien sten. De weg wordt dus tevens toegankelijk voor bestem mingsverkeer." Meer gemotoriseerde wegge bruikers willen de ondernemers daar niet hebben. De plek is tot nu toe alleen via het weiland of het water te bereiken en de rust die daar van uitgaat waarderen Van der Wansem en Verbaas zeer. Van der Wansem wijst op de vijf molens in de lage pol ders rondom de plas. „Prachtig toch. Zo'n Hollands plaatje zie je niet veel meer. Wij willen dit gebied dan ook graag openhou den. Kleinschalige recreatie is prima, maar geen enorm park met een restaurant en bunga lows. Ik denk dat de Keverha ven op één van de mooiste plekjes in deze omgeving ligt. Dat moet zo blijven. Ik kan me dan ook goed voorstellen dat de provincie huiverig is voor elke ontwikkeling in dit gebied, want er valt een hoop te verlie zen. Maai' ook zij vindt dat er iets aan de haven moet veran deren. Het is tenslotte bedoeld voor passanten en niet voor een maandenlang verblijf." lokale omroep in Rijnwoude. De gemeenteraad mag maar over één omroep een positief advies uitbrengen aan het Commissariaat voor de Media. De politiek hoopte dat beide strijdende partijen zouden sa menwerken en besloot te wach ten met een advies. Weinig kans Volgens Aalbers van Radio 916 heeft Omroep Rijnwoude de tijd die de gemeente haar gaf om tot elkaar te komen, benut om zelf een programmaraad sa men te stellen en een rechts persoon op te richten. „Die hebben ze nu en dus kunnen ze een aanvraag indienen." Hij geeft ze echter weinig kans dat ze een zendvergunning krijgen. Burlage zegt dat zijn club in middels aan de voorwaarden voldoet om een aanvraag te kunnen doen. Maar hij spreekt tegen dat de omroep daarvoor bewust het uitstel heeft benut. Ambtenaren van de gemeen te Rijnwoude studeren inmid dels op beide aanvragen. Ze willen nog niet zeggen naar welke omroep hun voorkeur uitgaat om plaatselijk uit te zenden. Muskens bepleit uitbreiding amioedebeleid alphen aan den run saskia buitelaar Bisschop Muskens zou het wel weten als hij burgemeester van Alphen was. Om een einde te maken aan de armoede zou hij niet alleen geld willen investe ren, maar ook tijd en talent. Hij zou de burgers oproepen om één avond per week nu eens niet achter de televisie te zitten, maar een zorgtaak op zich te nemen. Om de armoede in Neder land aan te pakken is immers een mentaliteitsverandering nodig, meent de bisschop. Een verandering die hij desnoods zou willen afdwingen door middel van een 'zorgplicht'. De bisschop debatteerde gis teravond met wethouder S. Ly- czak, die verantwoordelijk is voor het armoedebeleid in Al phen. Muskens begon ermee zijn omstreden uitspraak over brood stelen te nuanceren. „Wie niet in staat is zichzelf of zijn kinderen van voedsel te voorzien, mag van de Heer een broodje wegnemen. In noodsi tuaties mag je je iets toe-eige nen, want bezit is nooit abso luut zo lang er mensen zijn die het essentiële niet hebben." Maar wat is essentieel, luidde vervolgens de vraag. In Kosovo is dat op dit moment woon ruimte, meende Lyczak. Maar Nike-schoenen voor kinderen van bijstandmoeders zijn van aanzienlijk minder belang. .Al phen beschouwt maatschappe lijke participatie als een recht", lichtte hij het armoedebeleid toe. Alphense minima kunnen kiezen of ze het extraatje van de gemeente uitgeven aan een krant of een zwemabonnement. Zulke individuele toeslagen bestonden al voordat Thorbec- ke de grondwet opstelde, be toogde Lyczak. Alleen liggen er nu regels aan ten grondslag, geen willekeur en vriendjespoli tiek. Het grootste verschil tussen toen en nu is volgens hem de verdwijning van de gemeen schapszin. Tot groot verdriet van Muskens. „Steeds minder mensen kiezen voor zorgberoe- pen. Wat er nog aan zorg is, is niet meer van hart tot hart, maar van minuut tot minuut." Een gewetenskwestie, meende de bisschop. „Omdat je de kwa liteit van de samenleving kimt aflezen aan wat we over hebben voor zorgbehoevende men sen." De politiek zou openlijk moe ten filosoferen over de invoe ring van een zorgplicht, vindt Muskens. Daarmee was de wet houder het eens. De dienst plicht had wat hem betreft niet afgeschaft, maar omgezet moe ten worden in een verplichte werkperiode om het normbesef te vergroten. Op een handreiking uit de zaal om als politicus het goede voorbeeld te geven en een werkdag te verruilen voor een zorgdag, veerde Lyczak echter niet spontaan op. „Je kunt als overheid niet alles oplossen", herhaalde een toehoorder mompelend een veelgehoorde opmerking. werkzaamheden aan de dakbedekking van de kerk plaatshebben. Dutchtone wil echter een deel van de leistenen op de toren ver vangen door kunststofbedekking. Of de rijksdienst hiermee akkoord gaat is de vraag. Vorige maand liet monumentenzorg de werkzaamheden in de toren stil leggen. omdat Dutchtone was begonnen zonder vergunning. E. Dusselder, hoofd van de afdeling instandhouding, reageerde toen geschokt op de plannen van het telecommunicatiebedrijf. Voor hem is een nep-leiendak op een monument uit den boze. Schildpaddencentrum puzzelt 12.000 gulden bij elkaar alphen aan den run saskia buitelaar Het Alphense opvangcentrum voor schildpadden heeft bij het televisieprogramma de Grote Sponsorloterij 12.760 gulden bij elkaar gepuzzeld. Het geld gaat naar het uitbreidingsfonds van de stichting Schildpaddenopvang Alphen aan den Rijn (SSA). Het opvangcentrum, gevestigd in een woonhuis, spaart al jaren voor een groter onderkomen. Beheerder Karin van den Bosch is gelukkig met de opbrengst. „Ik had nooit verwacht dat we zo'n bedrag zouden kunnen meenemen. Ik schat dat er nu zo'n twee ton in het fonds zit. Voor de uitbreiding hebben we wel een miljoen gulden nodig, dus elk bedrag is meegenomen. Want hoe meer we kunnen be talen, hoe minder we hoeven te lenen." De SSA is één van de twee opvangcentra voor schildpadden in Nederland. Er verblijven ruim 200 beestjes in Alphen, zo'n 600 hebben een onderkomen in een gehuurde kas in Noord- Holland. De SSA hoopt binnen een half jaar een nieuw onder komen voor alle dieren in de omgeving van Alphen te vinden. Het opvangcentrum kan dan tevens dienen als educatief cen trum voor schoolkinderen. Het belangrijkste doel blijft echter om afgedankte schildpadden op te vangen en waar mogelijk te rug te brengen naar het land van herkomst. Als dat niet moge lijk is, moeten zij terecht kunnen in bedrijven, tentoonstellingen of bejaardenhuizen. Op zondagavond 18 april om 18 uur zendt RTL4 de aflevering van de Grote Sponsorloterij uit. De Kager ondernemers Verbaas en en Van der Wansem willen meer beweging in c den haag/wou brugge persbureau cerberus B en W van Jacobswoude heb ben de beginnende bloemen kweker R. de Jong uit Roelof- arendsveen terecht toestem ming geweigerd voor de bouw van een loods aan de Ouden- dijkseweg in Woubrugge. Dit heeft de Raad van State uitgemaakt. De Jong ging bij het hoogste bestuursrechtscol lege in beroep omdat de recht bank in Den Haag hem vorig jaar met lege handen naar huis stuurde. De Raad van State is het eens met de rechtbank en de gemeente dat het bestem mingsplan het opzetten van een bloemenkwekerij aan de Oudendijkseweg niet toestaat. Volgens dit bestemmingsplan vallen alleen akkerbouw-, vee teelt- en tuinbouwbedrijven in de agrarische categorie die toe gestaan is. Bloemen-, fruit- en bollentelers vallen erbuiten. Wel is een combinatie mogelijk tussen een agrarisch bedrijf en een bedrijf uit de verboden ca tegorie. De Jong deed een be roep op deze ontsnappingsmo gelijkheid. Hij stelde dat hij zijn akkerbouwbedrijf wil combine ren met een bloemenkwekerij. Daar heeft hij een schuur voor nodig. Hij vindt dat de gemeen te geen eisen mag stellen aan de omvang van de afzonderlijke activiteiten in zijn samengestel de bedrijf. Het gemeentebestuur wees er echter op dat de akkkerbouw- poot van De Jongs bedrijf niets voorstelt. Met zijn akkerbouw activiteiten wil De Jong boven dien de structuur van de grond verbeteren voor de ontwikke ling van een bloementeeltbe- drijf, aldus de gemeente. Tegen de aanvraag voor de bouw van een loods hadden ook omwo nenden bezwaren ingediend.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 19