Golden Earring vlamt als vanoudf Eshuijs beschikt over grote kracht Cultuur Kunst fl Mauritshuis in strijd om 'Britse' Rem bram Matthaus Passion door 'Hallelujah' grote klasse Harige houthakkers, geen poppedijntjes WOENSDAG 24 MAART 1999 chef jan rijsdam. 071-5356444. plv chef annet van aarsen 07]j Italiaanse Prijs voor Lulu Wang salzburc Lulu Wang heeft voor haar roman 'Het Lelietheater' de Nonino Prijs voor Literatuur 1999 gekregen. Deze prestigieu ze onderscheiding wordt jaarlijks uitgereikt tijdens de Salzbur- ger Festspiele aan een schrijver van wie er werk in Italië is ver schenen. Lulu Wang neemt de prijs, ongeveer 25.000 gulden groot, maandag in ontvangst. In ons land was 'Het Lelietheater' een van de grootste boekenhits van de afgelopen paar jaar. Sinds de roman in 1997 uitkwam zijn er meer dan 100.000 exemplaren van verkocht. Voorleesivedstrijd in Leidse bibliotheek leiden In de Openbare Bibliotheek Leiden wordt zaterdag de regionale voorronde van de Nationale Voorleeswedstrijd gehou den. De winnaars op twaalf basisscholen in de Leidse regio, uit de groepen zeven en acht. lezen vanaf 14.00 uur fragmenten voor uit hun favoriete kinderboek. De winnaar van zaterdag gaat naar de provinciale voorronde op 21 april en wellicht daar na naar de landelijke finale op 19 mei. muziek recensie sabine van den berg Concert: 'Step into the light' jubileumtour '98/'99 door Margriet Eshuijs en band. Gehoord: 23/3, Stadsgehoorzaal, Leiden Ze draagt het zilverkleurig col bert niet voor niets. Popzange res Margriet Eshuijs heeft iets te vieren. Een kwart eeuw na haar doorbraak zit ze nog steeds in het artiestenvak. Haar jubile umtour Step into the light' gaat vergezeld van een gelijknamig eerste live-album met nieuwe songs en oud werk in een nieuw jasje. Het concert blijkt markant en de ferme stem krijgt voldoende instrumentaal te genwicht. Deze vtouw weet van wanten en pakt haar publiek zonder moeite in. Ook met de manier waarop zij haar num mers aankondigt. Niet teveel woorden, maar net dat kleine beetje tekst en uitleg waarmee je contact maakt met het pu bliek. Ze benadrukt dat nostalgie in haar optreden niet de boven toon zal voeren, maar om 'Black pearl' en haar allereerste tophit 'House for sale' kan zij niet heen: „Dit ben ik verplicht aan het meisje van toen." In zijn nieuwe bewerking moet deze laatste volgens Eshuijs zelfs nog 'seventieser' klinken dan hiervoor en zij belooft niets teveel. Het blijft een werelds ong. Spiegelende panelen hangen achter de vijf muzikanten, Es huijs incluis. Zij neemt plaats achter de enorme vleugel en zingt een ballad tussen een half geopend doek: 'I've learned how to climb, how to fall'. Di rect is daar de intieme sfeer die je als muzikant kunt oproepen in het theater. En deze blijft, niet alleen als zij het breekbare 'Magic moments' zo gevoelig vertolkt. Maar ook als haar hele band het swingende en gloed nieuwe 'Sometimes I wish I was mv dog' speelt. „Hij schrijft al mijn liedjes", vertelt Eshuijs als zij haar vriend en gitarist Maar ten Peters aankondigt. Samen zingen zij het sfeervolle duet 'I can't have it all' van zijn hand. Het verrassende lichtplan past uitstekend bij de zorgvul dige opbouw in repertoirekeu ze. De bundels strooien rood en paars over de artiesten die hun sporen reeds verdiend hebben maar die nog lang niet zijn uit gespeeld. Er is een accordeon, een bas. akoestische gitaarmu ziek en toetsen. De arrange menten zijn nooit saai en in verschillende stijlen: rock en stevige blues, een ander num mer doet weer heel Oosters aan. Bijzonder hoe deze zangeres heel sobere rustige nummers zingt, maar zich evenzeer thuis- voelt in een ruiger, veel wilder repertoire. Bij aanvang heet zij iedereen welkom op haar feest, om te vieren dat zij al die jaren het leukste deed wat bestond: popzangeres zijn. En het en thousiasme spat er nog steeds vanaf. In 'Step into the light' bewijst de 46-jarige Eshuijs de popwereld door en door te ken nen zonder op haar lauweren te willen rusten. Die vernieu wingsdrift gecombineerd met al die podiumeivaring geeft haar performance grote kracht. 'Portret van een oude man' uit 1667 van Rembrandt van Rijn. Het Mauritshuis in Den Haag mag Rembrandts 'Portret van een oude man' uit 1667 voorlo pig niet kopen van de Britse particulieren met wie het mu seum al wel overeenstemming over de aanschaf heeft bereikt. Het ministerie van cultuur in Londen heeft een stokje voor de transactie gestoken. Het Mauritshuis kwam met de erven van Lord Cowdray een prijs van 31 miljoen gulden overeen. De Britse overheid geeft eventuele kopers uit eigen land nu echter de kans het doek voor hetzelfde bedrag te kopen. Een kandidaat moet zich voor 22 juni hebben gemeld, anders komt het Mauritshuis weer in beeld. Het Haagse museum heeft al twintig miljoen kunnen reser- ven uit eigen middelen en dankzij het ministerie van OCW, de Vereniging Rem brandt en de stichting Natio naal Fonds Kunstbezit (dat vo rig jaar 110 miljoen gulden voor kunstaankopen van De landsche Bank ontving ei tachtig spendeerde aan i' riaans 'Victory Boogie Wc Het Mauritshuis hoopt terende elf miljoen te van onder meer het VSB f het Prins Bemhard Fonfc; sponsors. Het belang van het doel Nederland en in het alge is onomstreden, zegt ad tiali directeur R. van Koetsvel stzij< het Mauritshuis. „Bovend nen dit een unieke kans. Er b< kelt zich verder nergens mee rlat dergelijk schilderij van me brandt in particulier bezit, ader Nederland probeert zei ure belangrijke kunstwerken ickb de eigen nationale collet atse behouden. Ons land ha istr; een vaste lijst met kunstw wee die niet aan het buitenlani reau gen worden verkocht. Eei (t{ se adspirant-koper kan juni nog drie maanden krijgen. „Als hij bijvoorbe d vc een deel van het bedrag maar de rest nog moetz ig krijgen", aldus Van Koetst akte trt I Oscar-winnaar voor rechtt X De makers van de film 'Shakespeare in Love', die deze we® ven Oscars in de wacht sleepte, worden waarschijnlijk opn' aangeklaagd wegens plagiaat. De Amerikaanse toneelsr Richard Haase zegt dat belangrijke gedeeltes van de film seerd zijn op zijn musical 'Star-Crossed Lovers' die in DB première ging. Ruim een week geleden werd er al een ree zaak tegen 'Shakespeare in Love' aangespannen door de sch ster Faye Keilerman. Die zag in de de film een aftreksel van' boek 'The Quality of Mercy', uit 1988. Ook is al gewezen1o overeenkomsten tussen de succesvolle film en het boek 'N* for Bacon', van Caryl Brahms en SJ Simon uit 1941. recensie li dy van der spek Concert: Matthaus Passion door het Chr. Oratorium Koor 'Hallelujah' o.l.v. Sytze Stel. Gehoord 23/3, Dorpskerk, Katwijk aan den Rijn. Sytze Stel brengt ook dit jaar een Matthaus Passie die veel respect afdwingt. Koor, or kest en solisten vormen onder zijn directie een hechte eenheid. Bovendien weet Stel verrassend nieuwe accenten te leggen. Zo zijn de koralen duidelijk langzamer geko zen, beschouwender met een diep gevoel voor inhoud. Alle extreme dynamische contrasten worden achterwege gelaten. Zelfs in 'Sind Blitzen, sind Donner in Wol ken verschwunden' wordt de dynamiek niet tot het uiterste opgevoerd. Door een felle uitspraak en in zekere zin een gejaagd heid in tempo opent zich de afgrond angst aanjagend. Niets wordt overschreeuwd, of grof. Het Nederlands Radio Orkest geeft meteen in het openingskoor al een enorme steun aan 'Hallejujah'. Mooie doortastende strijkers- klank, uitgelezen tempo, helder coloriet van het dubbele 'plenum'. Ook solistisch komen de diverse instrumenten overtui gend in de aandacht. De vocale solisten zijn van grote klasse. De centrale Christus partij wordt gezongen door Frans Kokkel mans. In grote rust, een weinig introvert zelfs, vertrouwt hij met een prachtige inte gere stem de woorden van Jezus aan ons toe. De sopraan Diane Verdoodt en de alt Joke de Vin zingen met grote overgave en glansrijk stemgeluid de onvergetelijke arias 'Aus Liebe will mein Heiland sterben' resp. 'Erbarme dich, mein Gott'. De bas Hans de Vries is duidelijk expressiever geworden in de huid van Judas en Pontius Pilatus. Ja mes Doing heeft een uitstekende stem voor de evangelistenpartij. Zonder overdrijving, met een licht vlammende klank, vertolkt hij het tragische verhaal over Christus' lijdens weg. Het Haags Matrozenkoor bloeit en straalt als een hoopvolle lichte driehoek tussen beide koren ingepast. Alle kunst is erotisch. Een uitdagend 'statement' van Bauhaus-architect Adolf Loos (1870-1933). In de horizontale lijn zag Loos een liggende vrouw, in de verticale een man die de liefde met haar bedreef. Die Freudiaans gekleurde visie gaat wellicht iets te ver. Maar dat veel belangrijke kunst een erotische lading heeft, is een onwankelbaar gegeven. In de serie 'Het blote oog' zwerven wij van de fraai gewelfde schouder naar de tere knieholte, laten wij een strelend oog gaan langs een aantal erotische kunstuitingen en gaan wij nader in op de achterliggende thematiek. Aflevering 4: de leather boys van Tom of Finland. Nieuwe cd bewijst dat Haags viertal beste jaren nog niet achter zich heeft liggen nichtenbars vermeed hij. Homoseksu aliteit was een zaak van mannen tus sen mannen en daar hoorden geen poppedijntjes bij. Hij begon te reizen en maakte kennis met de gay-scene in steden als Parijs, Londen, Amsterdam en New York. Eind 1956 zond Tom zijn erotische te keningen naar een Amerikaans blad voor bodybuilders. Op de 'Physique Pictoria' werd een geit-lachende hout hakker afgedrukt. De publikatie wekte veel belangstelling vanuit de gay sce ne. Maar toch zou het nog zo'n zes tien jaar duren voor de dirty drawings, zoals Tom zijn prenten zelf noemde, wereldfaam kregen. In 1978 maakte Tom kennis met de bekende fotograaf Robert Mapplethorpe en met de kun stenaar Andy Warhol. Dat was het be gin van Tom of Finland als cult-fi- guur. In 1988 stierf hij aan longemfy seem. Omdat zijn handen zo beefden, had hij in het jaar voor zijn dood zijn geliefde toy-boys alleen nog maar kunnen schilderen. Toms favoriete figuur in de tekenin gen was Kake (spreek uit: cake). Een blonde, besnorde jongeman met een fors ontwikkeld geslachtsdeel. Daar naast figureerden in zijn werk talloze, in jeans of strak leer geklede, jonge mannen die met elkaar de daad ver richtten alsof het een karwei op de bouw was. Met die harde, ruige seks is Tom of Finland de peetvader gewor den van de leather scene. Aan seks tussen mannen was niets vrouwelijks, zo vond Tom, wat voor houding de mannen ook innamen. Met zijn teke ningen heeft hij, op enigszins karika turale wijze, de frêle giechelnicht van menig geschilderde canapé gestoten. tekst: cees van hoore foto's: tom of finland De ironie druipt er vanaf, wanneer zanger Barry Hay aan het begin van het con cert in het Scheveningse strandpaviljoen Oscars roept: „Ik hoop dat het hard genoeg is." Gezien de leeftijd van The Golden Earring - de groep bestaat bijna veertig jaar - is het niet ondenkbaar dat het gehoorapparaat, in elk ge val bij een deel van de aan wezigen, een prominente rol is gaan vervullen in het dagelijks leven. scheveningen hans piet Niets blijkt minder waar, want zo oud is de verzameling vrien den, familieleden, kinderen en een selectie van de (internatio nale) pers nu ook weer niet. Ge meten aan het enthousiasme dat het optreden oogst, zou je zelfs gemakshalve kunnen con cluderen, dat de midlife crisis het hart jong houdt, zo uitbun dig ging de volle tent tekeer. Reden voor dit bijzondere feestje is de komst van de nieu we Golden Earring-cd Paradise in distress". De fan heeft er erg lang op moeten wachten, want na 'Bloody Buccaneers' (1991) leek het viertal van een comfor tabele pensioenregeling gebruik te maken. Of, laten we het an ders verwoorden; ze zijn, zeker creatief gezien, door middel van een slim opnamenconcept op een prettige manier door de jaren negentig gemazzeld. Rinus Gerritsen, Cesar Zuiderwijk, Barry Hay en George Kooymans lijken geïnjecteerd met hetzelfde wondermiddel als The Rolling Stones. Toch moet na het concert van gistermiddag worden ge concludeerd, dat het Haagse viertal zijn beste jaren nog niet achter zich heeft liggen. On danks de grijze kruinen van drummer Cesar Zuiderwijk en gitarist George Kooymans lijken en een enorme gedrevenheid, ze geïnjecteerd met hetzelfde Wie niet beter weet, zou den wondermiddel, dat The Rolling ken dat het hier gaat om een Stones ook 'al eeuwen', over- groep die hoopt een platencon- eind houdt: ze combineren hun tract in de wacht te slepen, rijke podium- en platenervaring Het optreden, dat opent met met een opvallende jeugdigheid 'Twilight zone' (volgens Barry FOTO ANP/ED OUDENARDEN Hay 'om even wat op te war men') blijkt in zijn lange versie zo fris en vol mooie soli, dat er geen enkele sleet inzit. Vanaf de allereerste tonen zorgt het vier tal - voor deze gelegenheid bij gestaan door het swingende trio de Brigit Lewis l Train - voor een enorn kippenvel. Ze vlammen vier nummers van 'Parai |p distress' - met in de pra ballade 'Whisper in a £H een glansrol voor Kooyu mi zelfs zozeer, dat rocla tn zijn naam als levenselixer iel weet waar te make W' pompt in alle hevigheidd eel aderen van alle aanwezig) Natuurlijk is in die coi jj] ties een aantal Golden E stijlbloempjes terug te 1 fü! maar nergens komt er g 'iei zucht aan te pas. Mooi oi im het einde van de eeuv plaat uit te brengen, je de nieuwe lichting pop kanten nog even een j h] laat ruiken. En tegelijk aa dat leeftijd geen vat h< rock 'n roll. In een korte reactie laat M ge Kooymans weten date keer erg veel aandacht steed aan de productie, [j gangspunt was dat het afl heel erg mooi zou klinket omdat we gebruik hebbi fff maakt van strijkers, grondzangers en een b| en sectie." In Duitsland zijn ze dels zo enthousiast overèm - het titelnummer v album - dat twintig joum naar Scheveningen „Die plaat gaat daar et een speer." Overigens is er voor de Golden Earring-fan een! 1 edition (15.000 exemp van 'Paradise in distre koop. Wie die aanschaft BUI o.m. ook een cd-rom met op de nieuwste videoclip. Lange tijd zijn homoseksue le mannen vooral gezien als 'verwijfde' types die met hun pink omhoog thee dronken en - met hun wijsvinger delicaat hun wenkbrauwen nat makend - Oscar Wilde lazen. Als giechelende tutjes dus, niet voor enig mannenwerk ge schikt. De tekenaar Tom of Finland heeft er veel aan gedaan om dat ste reotype beeld weg te gummen. Hij is wereldwijd bekend geworden door zijn homo-erotische tekeningen en prenten, waarop stoere zeemannen, houthakkers en motoragenten elkaar ruig nemen of schor van hartstocht fluisteren boven eikaars laarzen. Niks geen verwijfd gedoe, maar rauwe, mannelijke seks. Snor tegen snor, schuurpapieren kaken tegen schuur papieren wang. Een man van de high way patrol die zijn collega in het op barsten staande kruis grijpt. In een andere prent staan drie binken naast een lantaarnpaal te kijken naar een negroïde man wiens lid zich zwaar als een anker aftekent in zijn slip. De klein geschapen man doet niet mee in het oeuvre van Tom of Finland. Geen Pinkeltjes in zijn werk maar horsemen. Stoere boys, die lijken te solliciteren naar een plek bij The Village People. Tom of Finland heette eigenlijk Touko, wat in het Fins 'mei' betekent, i Hij zag op 20 mei 1920 het schelle, noordelijke levenslicht in een stadje aan de zuidkust van Finland. Tom groeide op in een onherbergzaam landschap, waar de mannen zich be- zig hielden met graven, zagen en hak- ken. Zijn ouders verdienden de kost als onderwijzer en voedden de jongen op in een atmosfeer van kunst, litera tuur en muziek. Op zijn vijfde kreeg Tom pianoles en tekende hij al komi sche strips. Tom ontwikkelde al vroeg een grote belangstelling voor de eigen sekse. Hij zag op tegen de kerels in zijn streek, mannen met een borst als een dam en vuisten als bankschroeven. Elke dag begluurde hij de buurjongen, voor wiens rollende spieren en spottende glimlach hij een broeierige bewonde ring koesterde. In 1939 ging Tom studeren aan de kunstacademie in Helsinki. Hij wilde in de reclame. Na de invasie van Sta lin werd hij luitenant. Hij genoot in het leger, een paradijs van zweet en leer. Hij had seks met Duitse soldaten, raakte hevig opgewonden van hun glimmende laarzen. Na de oorlog begon hij zijn erotisch getinte dagdromen te tekenen. In Hel sinki leefde hij als een bohémien. Om wat geld te verdienen, speelde hij pia no in de kroegen. Maar de vrouwelijke

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 18