'Schiphol drijft weg' 'Cokejacht' moet Bouterse de das omdoen pijbelaar krijgt les in het naar school gaan Binnenland Grafveld uit Ijzertijd Provincies controleren stortplaatsen DAG 23 MAART 1999 dreigde agent schiet meisje neer )AM Een Rotterdamse agent heeft gisteravond een 15-ja- ieisje neergeschoten. Volgens de politie had het slachtoffer een mes gedreigd, waarmee zij zichzelf in de buik had ge en. Het meisje, dat eerder op de dag uit een opvanghuis weggelopen, zou zelfmoordplannen hebben gehad. Na het lietincident ontstond commotie op straat, waarbij twee man- werden aangehouden. Naar aanleiding van die aanhouding nen gisteravond laat een paar honderd mensen naar het iebureau om opheldering te vragen. De politie slaagde erin jwinding te sussen en het gerucht dat 'zomaar' op het kind geschoten, te ontzenuwen. Het meisje maakt het naar om- KÜg' onden landmacht zwaaien af haag De honden van de landmacht zwaaien af. Na jaren [rouwe dienst verdwijnen zij de komende jaren als bewa- De landmacht bekijkt nog, in overleg met hun baasjes, wat et de dieren gaat gebeuren. In totaal werken nu binnen de nacht 140 mensen met honden, meestal herderachtigen. gaat daarbij om bewakers, hondengeleiders en instructeurs, rijgen in de toekomst in het kader van de bezuinigingen r taken en moeten bijvoorbeeld in de gaten houden of de Is op het gebied van milieu en de arbeidsomstandigheden worden overtreden. Daarbij heeft een hond weinig toege- de waarde, aldus brigade-generaal W. M. Verschraegen in Defensiekrant. les praktijkexamen bromfietsen fARDENIn Friesland komt een praktijkexamen voor zes- ijarige bromfietsers. Aan het experiment kunnen 250 cursis- meedoen. Het gaat om een landelijk experiment van een tdat medio 2000 eindigt. Het praktijkexamen is een initiatief ide Friese Stichting Bevordering Verkeerseducatie. Het CBR imt de examens af. Op dit moment is voor het bromfietscer- i aat alleen een theorie-examen verplicht. Een praktijkexa- Inkan de verkeersveiligheid van bromfietsers aanzienlijk ver ten. Het praktijkexamen bestaat uit twee onderdelen: voer- jjjeheersing en verkeersdeelname. itijn: stop uitzetten witte illegalen j jrtrdamBurgemeester Patijn van Amsterdam is er voorstan- van dat witte illegalen tijdens de werkzaamheden van de •meesterscommissie niet het land worden uitgezet. „Hoe- lile burgemeester daar formeel niet over gaat, vind ik het de hand liggen", aldus Patijn gisteren op het stadhuis tij seen gesprek met zeventig witte illegalen. Indien tussentijds imensen dreigen te worden uitgezet, wil Patijn daarvan op llhoogte worden gebracht. Staatssecretaris Cohen van justitie ■-''Patijn gistermiddag laten weten er niets voor te voelen om ;leid te wijzigen en 'uitzetting formeel op te schorten', al- jzijn woordvoerster. Cohen benadrukt echter wel dat hij razzia's gaat houden om illegalen op te sporen. Irijspraak van homodiscriminatie }haag« De 38-jarige eigenaar van een sportschool aan de Bgse Mauritskade is gisteren voor de rechtbank in Den Haag «sproken van homodiscriminatie. Politierechter mr. S. Cle- Bt vond de beschuldigingen niet overtuigend betvezen en fede geëiste geldboete van duizend gulden af- De officier jusitie de saunabezitter gedagvaard op verdenking van di- linatie van homo's. Tegen een vaste bezoeker van de sauna hij in 1997 hebben gezegd ,,Ik moet hier van die vuile poten en „homo's zijn viezerikken". Advocaat mr. W. de Vries 5 erop dat zijn cliënt zich uitsluitend had gericht tot een aabezoeker na een klacht. De man zou klanten uitnodigen rorale seks en dat is verboden, zo liet de raadsman weten. rplicht opruimen hondenpoep tl De gemeente Gouda gaat in een groot aantal wijken het nen van hondenpoep verplicht stellen. Ook wordt de toe- fct hierop verscherpt. Er komen meer controleurs met opspo- fcbevoegdheid en er worden wijkteams bij het project be ken. Gouda heeft dit besloten na evaluatie van een proef- ect in twee wijken. De gemeente gaat per wijk bekijken hoe bt de overlast is. Op grond van die bevindingen worden in ■ijken speciale afvalbakken geplaatst en andere aanpassin- Igetroffen. Verder wijst Gouda speciale hondenuitlaatplaat- n waar de hondenpoep mag blijven liggen. kroep: subsidieer fietsenstalling iCHii Minister Netelenbos (Verkeer) moet de exploitatie van ienstallingen bij stations subsidiëren. Dan kunnen ze langer nblijven en het tarief kan omlaag. De fietsersbond ENFB, VB en reizigersvereniging Rover hebben deze oproep aan de lindsvrouw gedaan. Volgens de consumentenorganisaties is idie gerechtvaardigd, omdat de strippenkaart voor de bus, mee ook veel mensen naar het station reizen, voor onge- 60 procent door het Rijk wordt gesubsidieerd. De fietser alt alle stallingskosten zelf. De organisaties wijzen Netelen- erop dat bus en fiets beide een belangrijke bijdrage leveren ihet terugdringen van het autogebruik. ien nierdialyse toeristen in Drenthe bd De afdeling Hemodialyse van het Scheperziekenhuis in nen heeft een opnamestop ingesteld voor toeristen. De af- heeft capaciteitsproblemen en wil daarom alleen nog [jjll neigen patiënten behandelen. De naar schatting enkele Hallen nierpatiënten die tijdens hun vakantie in Drenthe etot drie keer per week eem dialyse moeten ondergaan, nen daarvoor niet meer in deze provincie terecht. Teamlei- B. Veen van het Emmer dialysecentrum spreekt van een "ut Hische maar noodzakelijke maatregel. Wel ligt bij het minis- ïvan volksgezondheid een verzoek om uitbreiding van het ial plaatsen op de dialyse-afdeling. Als dit verzoek wordt ge- |j oreerd, kan de opnamestop worden opgeheven. f 'Ocaat-generaal De Vries wil met taakstraffen schoolverzuim te lijf ANP Algemeen Nederlands Persbure. den haag peter de knegt en dirk mellema Niet advocaat Bram Moszkowicz, maar het Haag se Openbaar Ministerie en de rechtbank zorgden gisteren voor onverwacht vuurwerk op het Paleis van Justitie. Terwijl Moszkowicz in de Haagse binnenstad met zijn mobiele telefoon aan het oor geklemd op zoek was naar een gelegenheid om een kop koffie te drinken, schudden de aan klagers Mooyen en Hardewijk in de rechtszaal te genover de massaal toegestroomde journalisten een nieuwe beschuldiging tegen Bouterse uit de mouw. Mocht de rechtbank nog twijfelen over het be legen karakter van het vijftal cocaïnetransporten dat Bouterse tot nu toe ten laste was gelegd, jus titie was er inmiddels van overtuigd dat Bouterse ook is te vervolgen voor een coketransport dat in 1997 in Stellendam werd onderschept. Op een plezierjacht vond de douane 'bij toeval' 474 kilo cocaïne aan boord van een plezierjachtje. Vier verdachten zijn inmiddels tot jarenlange celstraf fen veroordeeld. Eén verdachte heeft een deal ge sloten met justitie en wil met naam en toenaam in het Bouterse-proces getuigen tegen de 'Advi seur van Staat'. Daarmee hoopt justitie de kritiek op het grote aantal anonieme getuigen die in dit proces worden gebruikt te pareren. Opmerkelijk is trouwens dat tijdens het proces na de vangst van de 474 kilo cocaïne op geen enkel moment de naam van Bouterse is gevallen. Voor Moszkowicz komt de nieuwe beschuldi ging 'als een volledige verrassing'. „Ik heb hier van uit de tweede hand gehoord. Ik moet deze nieuwe zaak eerst bestuderen, voordat ik erop kan reageren." De rechtbank zorgde voor nog meer vuurwerk door ongemeen fel uit te halen naar Moszkowicz die met een juridische 'truc' vorige week pro beerde het proces van tafel te krijgen nadat Bou terse zich onlangs per ongeluk liet ontvallen op de hoogte te zijn van de begindatum van het pro ces. Deze 'bekentenis' was juridisch gezien voor het OM nodig om de zaak tegen Bouterse te kun nen beginnen. De rechtbank pikte de strategie van Moszko wicz echter niet. De eis van de advocaat om de zaak van Den Haag naar Rotterdam te verplaat sen omdat daar de meeste strafzaken hadden ge draaid, had de advocaat al twee jaar geleden kunnen neerleggen bij de rechtbank en niet pas een week voor het begin van het proces. Boven dien wordt Bouterse volgens de rechtbank hele maal niet vervolgd in Rotterdam en is er dus geen sprake van een competentiestrijd tussen de rechtbanken zoals de advocaat beweert. Door zijn opstelling zou de advocaat kortom de behandeling van de strafzaak opzettelijk dwarsbomen, zo betoogde rechtbankvoorzitter B. Punt. De vervolging tegen Bouterse wordt dan ook niet geschorst en de strafzaak kan beginnen. Bovendien, zo waarschuwde Punt, moet Mosz kowicz morgen voor de rechtbank verschijnen als hij zijn recht op een volledige verdediging niet wil verspelen. Moszkowicz reageert laconiek op de aanval van de rechtbankpresident. „Ik ben nog steeds van mening dat dit proces onrechtmatig is en daarom ben ik ook niet in de rechtszaal versche nen. De rechtbank moet oppassen dat zij geen nietig proces voert." Hij wil nog niet zeggen of hij morgen de zitting bijwoont. Ook het verwijt dat hij al veel eerder het ver zoek had kunnen doen om de rechtszaak naar Rotterdam te verplaatsen, wuift Moszkowicz weg. „Ik heb natuurlijk bewust gewacht totdat de officier van justitie zijn dagvaarding had uitge bracht. Vrijwel direct daama heb ik mijn verzoek ingediend." §4" T - - J V Vrees voor isolement bij langer uitstel HSL Nederland is te laat met de aanleg van de hogesnelheids lijnen. Schiphol dreigt een eiland te worden, dat weg drijft als aansluiting op het internationale snelle spoor wegnet nog langer uitblijft. Dat betoogde Schiphol-di- recteur G. Cerfontaine gisteren op een congres over de Hogesnelheidslijn-oost. Als we niet opschieten verlie zen we de wedstrijd van het buitenland." lent In het dorp Lent bij Nijmegen is een grafveld uit de Ijzertijd ont- bekend. Volgens de stadsarcheologen is vooral de vondst van de ge dekt. Het veld uit de vijfde eeuw voor Christus bestaat uit vijf grafkui- wone graven bijzonder. Uit het eerste millennium voor Christus zijn len met crematieresten en vier gewone graven. Het veld kwam bloot te vrijwel geen begravingen bekend. Het was destijds de gewoonte om liggen bij graafwerkzaamheden voor de noordelijke stadsuitbreiding van Nijmegen. Het veld is al in de zomer van 1998 ontdekt. Gisteren werd de uitslag van het onderzoek naar de ouderdom van de graven overledenen te cremeren. Het grafveld is inmiddels weer dichtgegooid om de woningbouw niet te vertragen. foto anp rob mols schiphol» anp De HSL-Oost moet Amsterdam met Frankfurt verbinden en net als de HSL-Zuid (Amsterdam- Parijs) een belangrijk deel van het vliegverkeer over korte af stand vervangen. Schiphol heeft dan mogelijkheden op an dere gebieden te groeien en krijgt tevens goede verbindin gen over de grond met grote luchthavens in omringende landen. E a HSL-Zuid is in 2005 gereed en de HSL-Oost op z'n vroegst in 2010. Dat vindt Cerfontaine veel te laat. Hij wees erop dat de 'con currenten' in Frankrijk (Parijs) en Duitsland (Frankfurt) een grote voorsprong hebben. Daar sluiten vliegtuigen en flitstrei nen al op elkaar aan. „Het pol dermodel is te drassig voor be sluitvorming over infrastruc tuur", verzuchtte Cerfontaine, die vindt dat er veel te lang wordt gepraat. De HSL-Oost is niet voor 2010 klaar, bevestigde minister Netelenbos (Verkeer). „Als u nu zegt: wij financieren die spoor lijn, dan kan het misschien eer- ze het bedrijfs leven uit. Net als bij de HSL- Zuid wil Netelenbos bij het ont werp, de aanleg en het beheer van de HSL-Oost intensief sa menwerken met bedrijven. Van veel opstapplaatsen langs de HSL-Oost wil Cerfon taine niets weten. Alle plannen van Arnhem voor nieuwbouw van kantoren langs het spoor ten spijt, de hogesnelheidstrein zoeft wat hem betreft zonder te stoppen door die stad. „De HSL moet belangrijke Europese Centra verbinden", meent Cer fontaine. „Dat kun je tegenover de belastingbetaler niet ma ken", aldus Netelenbos, die wil dat de snelle treinen diverse stations aandoen. Dat wil ook NS-topman R. den Besten. Hij pleit voor een uitgekiend spoorboekje, waarin flitstreinen en zijn huidige trei nen naadloos op elkaar aanslui ten. In samenwerking met de Deutsche Bahn hoopt Den Bes ten de snelle treinen (200 tot 300 kilometer per uur) op de HSL-Oost te laten rijden. Ook wat hem betreft mag met de aanleg wel wat eerder worden begonnen. „Er is een urgent probleem." haarlem anp Eis: forse boete na fataal ongeval bij Hoogovens werkzaamheden. De aanklager vond ook dat de transportband nooit had mogen draaien op het moment dat de schoonmakers er aan het werk waren. Wrang detail was, dat de band in gang was gezet op verzoek van een collega van het slachtoffer. De officier verweet Hoogovens alleen op pa pier een veiligheidsbeleid te voeren. „Het gaat echter om de daadwerkelijke veiligheid op de werkvloer." Van Straelen zei de Hoogovens-di recteur te hebben gedagvaard om ervoor te zor gen dat leidinggevenden in een bedrijf zich nog verantwoordefijker gaan voelen voor de veilig heid van htm personeel. Hoogovens en zijn directeur voelen zich echter niet schuldig. Volgens hun raadslieden heeft het ongeluk uitsluitend kunnen gebeuren, doordat de schoonmaker in strijd met de veiligheidsvoor schriften onder de transportband is gekropen. De verdediging stelde vast dat de officier niet heeft kunnen aantonen dat het incident het ge volg is geweest van fouten bij Hoogovens. De ad vocaten bepleitten vrijspraak. De rechtbank doet op 1 april uitspraak. Tegen staalconcern Hoogovens uit IJmuiden is gisteren voor de Haarlemse rechtbank 80.000 gulden aan boetes geëist in verband met een do delijk bedrijfsongeval in augustus 1997. Hoog ovens-directeur R. Henstra, die volgens justitie als hoogste baas verantwoordelijk was voor het ongeval, hoorde nog eens een boete van 15.000 gulden eisen. Het ongeval deed zich op 7 augustus 1997 voor in een stortput van de sinterfabriek van Hoog ovens in Velsen-Noord. Een 27-jarige schoonma ker raakte tijdens zijn werk bekneld tussen een draaiende transportband en werd vervolgens ge plet. Hij overleed ter plaatse aan hersenletsel. Officier van justitie mr. F. van Straelen stelde tijdens het proces vast dat Hoogovens en zijn di recteur in grove mate nalatig zijn geweest. Vol gens hem was het ongeluk te voorkomen ge weest, als het concern beter op de veiligheid van het personeel zou hebben gelet. Van Straelen voerde aan dat de verlichting in de stortput onvoldoende was en dat Hoogovens niet genoeg toezicht hield op de schoonmaak- haarlem/leiden theo van der kaau De provincies Noord- en Zuid-Holland zijn van plan op voonnalige vuilstortplaatsen peilbui zen te monteren ter controle van mogelijke lekkages die het grondwater vervuilen. In Noord-Holland gaat het om circa 140 reeds ge sloten stortplaatsen, in Zuid-Holland om 350. Per stortplaats worden gemiddeld tien peilbui zen geplaatst. De oude vuilnisbelten liggen ver spreid over beide provincies. „We willen met deze maatregel geen onrust zaaien, want er zijn nergens calamiteiten", zegt J.Rem namens de provincie Noord-Holland. „Het rijk wil een beter beeld hebben van de milieukwaliteit rond de stortplaatsen om de volgende generatie niet op te zadelen met pro blemen. Het gaat om een landelijke operatie. Met de peilbuizen is de kwaliteit van het grondwater direct buiten de stortplaatsen te bepalen en wordt zichtbaar of van de stort plaatsen vuil weglekt naar de omgeving. Er wordt vier jaar lang een keer per jaar gemeten en er komt onderzoek naar dikte en kwaliteit van de afdeklagen op de oude stortplaatsen. Bovendien wordt op enkele tientallen stort plaatsen onderzoek gedaan naar natuurlijke af braakprocessen van de verontreinigingen in de bodem. Na de eerste metingen, eind decem ber, bekijken de provincies of aanvullende sa nerende maatregelen noodzakelijk zijn. ge- STEVENHAGEN 'am sjaak smakman ski-kinderen, die met juders ongeoorloofd een naar de sneeuw gaan, aan de beurt. Natuür- taast voorzitter Rob de van het overleg van 1 Officieren van justitie zeggen: „Want anders to we ons schuldig ma- ön discriminatie". Maar H hardere aanpak van dioolverzuim is vooral op die andere groep: "zenden kinderen die zelden of helemaal nooit 'chool komen en vervol- fa 'allerlei rottigheid op 1 het gevaar lopen uitein- >n de criminaliteit te be- ^og het schoolverzuim in id is, weet niemand Scholen worden sinds 'ïf jaar geacht dat bij te toen netjes te melden, to de praktijk schort het tovel het eerste als het Vorig jaar kwam het ministerie van onderwijs voor het eerst met cijfers, maar vol gens een woordvoerster geven die slechts de ondergrenzen aan. Rond de 5000 kinderen, voornaihelijk in de grote ste den, staan niet eens ingeschre ven bij een school. Nog eens 22.000 leerlingen van basis scholen en het voortgezet on derwijs bleven in het schooljaar 1995-1996 langer dan drie da gen zomaar weg. Verdubbel die cijfers voor de zekerheid en het lijkt nog altijd niet verontrus tend veel op een totaal van 2,2 miljoen leerlingen. Is het dus geen schieten met een kanon op een mug om te dreigen met honderd gulden boete per verzuimdag per kind en zelfs met celstraf? Nee, zegt De Vries, vroeger jeugdofficier van justitie en tegenwoordig advocaat-generaal in Amster dam. Het gaat hem niet zozeer om de ouders die hun kinderen buiten de schoolvakanties om thuis houden voor een betaal baar midweekje vakantiepark of een weekje skiën. Al kan dat óók niet door de beugel en zal hij niet schromen om daar die honderd gulden per dag per kind boete op te leggen. „Dan wordt zo'n vakantie wel erg duur en dat zal voor veel men sen toch een drempel opwer pen". Het gaat hem en zijn collega's vooral om de kinderen die niet of nauwelijks naar school gaan. Die 5000, dat is volgens hem slechts het topje van de ijsberg 'als het al niet om het uiterste puntje gaat'. Het is echter wel een groep kinderen die haar toekomst aan het vergooien is. Als ze de basisschool al missen, dan wordt het verderop in het onderwijs ook nooit meer wat. Ze hangen rond op straat, ko men 'erg gemakkelijk in contact met allerlei rottigheid' en be landen niet zelden uiteindelijk in de criminaliteit. Omgekeerd gaat het in elk geval bijna altijd op: „Als ik zo'n klein criminali- teitsplegertje voor me krijg, dan vraag ik altijd: hoe is met school? Nou, niet dus. Het doel van de aanscherping, die tot een vervijfvoudiging van het huidige aantal van 400 pro cessen-verbaal per jaar moet leiden, is om de veelverzuimers weer naar school te krijgen. Dat doel bereik je bij deze groep, hoofdzakelijk middelbare scho lieren, waarschijnlijk niet met boetes, beseft ook De Vries. „Als je die jongeren boetes op legt, gaan ze misschien juist stelen om die te kunnen beta len". En ook de ouders van de ze kinderen zet je niet op het rechte spoor met boetes. In veel gevallen kunnen ze die niet eens betalen, maar bovendien is het vaak een kwestie Van on macht. „Je zou verbaasd zijn hoeveel ouders er niet in slagen om hun kinderen naar school te krijgen. De autoriteit van: 'hupsakee, naar school jij' ont breekt vaak gewoon". En cel straffen, benadrukt De Vries, komen natuurlijk pas helemaal aan het eind van de rit in zicht, als er sprake is van pure, aan houdende onwil. Wat is dan wel de bedoeling van de aanscherping van het beleid? Aandacht. We willen ons natuurlijk niet mengen in het onderwijsbeleid, zegt De Vries, maar de jeugdofficieren van justitie gaan het probleem wel aankaarten in hun overleg met politie, gemeente en de Kinderbescherming. De officie ren krijgen immers de uiteinde lijke (ernstige) gevolgen van het schoolverzuim op hun bordje. Wat De Vries betreft kan de po litie meer gebruik maken van de bevoegdheid om rondhan gende jongeren te vragen waar om ze niet op school zijn. Leer plichtambtenaren krijgen de boodschap dat ze best wat eer der bij het Openbaar Ministerie kunnen aankloppen dan nu als ze problemen zien. En de Raad voor de Kinderbescherming heeft hij de eer toebedacht om taakstraffen voor spijbelaars uit te werken. De Vries denkt daar bij met name aan het verplicht volgen van een aantal lessen bij de Raad. Het onderwerp van deze straf 'met een hoog peda gogisch gehalte'? Hoe belang rijk het is om toch maar wél naar school te gaan. PIT IS bbwi tnosiKomz flt wo tm pat als m w Pott^pam SfügeiELJIEglAja ,M pENHMó NAAK StHoöl AIO&TEN, RAK) MKJ PE. ZAAK m VE. IÉ&H'CHT/W&TÊKJMÉL, EN HET O.lYV -IS3)Q\1 OMS EJMP6\pt>S WP6N UrfóÉSTELR"-

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 5