Laatste deel rijksweg 11 vier banen pangjeugd vindt anderhalve ton verspilling 'Ovaalonde' moet files in centrum Alphen voorkomen Rijn Vf.f.n,strf.f.k Jeugd begint alvast met sloop boerderij 'Voor reorganisatie welzijn in Alphen is extra geld nodig' JSDAG 23 MAART 1999 chef tim brouwer de koning, 071-5356417, plv.-chef marieta kroft, 071-5356411 Vethouder plant eerste boom .de Wethouder L. Beelen van Alkemade plant morgen in [band met de landelijke boomfeestdag de eerste boom op de igenboogweg in Nieuwe Wetering. Leerlingen van de Regen- oogschool planten de overige negentien. Op diverse andere atsen in Alkemade planten basisschoolleerlingen bomen en jsters. Zo komen er 500 heesters aan de Rembrandt van Rijn gel en 350 op het Pastoor Onelplein. Aan de Essenweg ko- m negen nieuwe bomen. anrijding met ambulance flOFARENDSvEENEen 25-jarige automobilist uit Roelofarends- jn is gisteren op een ambulance gebotst. Het ongeluk ge urde op de kruising van de Sotaweg en de Alkemadelaan in lelofarendsveen. De Veender had de ambulance die met laailichten en sirene reed niet gezien en gehoord. Niemand ikte gewond. Een andere ambulance werd ingeschakeld om werk over te nemen. ertig bekeuringen [jen aan den rijn Bij een uitgebreide verkeerscontrole op de ortlaan in Alphen heeft de politie gisteren dertig bekeuringen geschreven. De politie maakte proces-verbaal op voor het rij- i met een te zware belading, het niet dragen van autogordels, aongeldig rijbewijs en voor het niet aanwezig zijn van een itekenplaat op de aanhangwagen. Iphenaren zwaar mishandeld men aan den rijn Een 13-jarige Alphenaar heeft gisterenmid- omstreeks twee uur een 14-jarige plaatsgenoot ernstig mis- iindeld. Zonder enige reden greep de 13-jarige verdachte het CF ichtoffer in de aula van de school, een locatie van het Groene irtlyceum aan de Henry Dunantweg in Alphen beet. Het ichtoffer viel en de verdachte trapte naar zijn hoofd. Toen |4. 14-jarige zich wilde verweren door zijn arm voor zijn hoofd te "W Kiden, brak hij zijn arm op twee plaatsen. Ook liep hij een ofdwond op. politie hield vanochtend om kwart over zeven een 26-jarige phenaar aan op de Willem de Zwijgerlaan in Alphen vanwege ii n zware mishandeling van een 27-jarige vrouw. Het slachtof- is met hoofdletsel overgebracht naar het Elisabethzieken- e do c w ós. De twee hadden een relatieprobleem. 'n lUeke Bolleke viert jubileum huiden Peuterspeelzaal Olleke Bolleke viert morgen haar 25- ig jubileum. Op die dag organiseert de peuterspeelzaal een tol ikerfeest in de Vijverzaal van Het Spant. De peuters worden too d8.45 uur verwacht, de ouders om 10.30 uur. Tijdens het feest j ïiroi irdt de winnaar van de 'wie maakt de mooiste kikker' wed- vijf ijd bekend gemaakt, ee «ege kinderwagen blijft raadsel s iqfarendsveen politie heeft het onderzoek t de lege kinderwagen die iderdagochtend werd aan- t offen op een parallelweg I ;s de A4 in Roelofarends- 'm,, d afgesloten. Het sporenon- 7 g loek in de omgeving en het lerzoek van de kinderwagen ft niets opgeleverd, evenals ijf tips die bij de politie bin- kwamen. De politie weet steeds niet of er een baby wagen heeft gezeten en qj rom die is gedumpt. Politie- 1 rdvoerder J. Nelemans blijft ondst van de kinderwagen eus vinden. „Het is moelijk rJ op die plek te komen. Daar- orgt Informatieavond reconstructie Raoul Wallenbergplein alphen aan den run ivo pommerel Het Raoul Wallenbergplein in Alphen aan den Rijn blijft tijdens de ingrijpende reconstructie grotendeels bereikbaar. Dit blijkt uit verkeers- schetsen die de gemeente gisteren tijdens een in formatieavond in het stadskantoor aan omwo nenden voorlegde. Alphen wil de verkeersstroom echter zoveel mogelijk omleiden tijdens de ver bouwing die begin mei start. In twee maanden tijd moet de huidige rotonde zijn omgetoverd tot een 'ovaalonde', een ovaal verkeersplein met twee banen. Met de reconstructie van de belangrijke cen trum-rotonde wil de gemeente twee dingen be reiken. De doorstroom van het verkeer dat nu nog dagelijks een mini-file vormt, wordt aanzien lijk vergroot door de aanleg van een dubbele rij baan. Daarnaast maakt de nieuwe situatie plaats voor nieuwbouw op de plek van de voormalige ijsbaan en komt er een afslag naar de nog aan te leggen parkeergarage bij het nieuwe stadskan toor. Vragen van bewoners waren gisteravond voor al gericht op de situatie voor fietsers. Op het nieuwe plein komen de fietspaden verder van de rijbaan te liggen. Bovendien komt er een extra fietspad aan de oostzijde van de Prins Bernhard- laan, tussen het station en het Raoul Wallenberg plein. De verplaatsing en aanleg van de fietspa den hebben als eerste plaats om de situatie voor fietsers zo veilig mogelijk te houden. Daarna wordt de ovale vorm aangebracht terwijl het ver keer nog via een ronde rotonde kan doorstro men. In de laatste fase wordt de cirkelvorm ver wijderd en de ovale baan geasfalteerd. De werk zaamheden duren van 3 mei tot 16 juli. Wethouder H. Groen in 't Wout liet zien hoe het verkeer vanuit het centrum via Kerk en Zanen en industrieterrein Molenwetering de ringweg op wordt geleid. Verkeer op de noord-zuid route moet vanaf de Prins Bernhardlaan de Prinses Ire- nelaan inslaan, via de Prinses Beatrixlaan en de Dr. J.M. den Uylsingel bij de rotonde de Laan der Continenten op, over het spoor en via de Austra- liëlaan en de Aziëlaan de stad weer uit. De route wordt met bewegwijzering aangegeven. Enkele verontruste bewoners van de Haven straat vreesden dat automobilisten, komende uit zuidelijke richting, hun straat als sluiproute zul len gebruiken en zo langs het spoor en het ge bouw van L'Oreal de rotonde van de Laan der Continenten proberen te bereiken. Daarbij te kende een bewoner wel aan dat dat nu ook al ge beurt en dat hij er ook geen oplossing voor kon aandragen. Bij de reconstructie van het Raoul Wallenberg plein hoort ook de aanleg van een tweede ovaal plein. Dit plein, gelegen aan de oostkant van de rotonde, moet een uitgebreide bushalte worden. bij heb je op die weg niets te zoeken. Er staan daar helemaal geen huizen ofzo. Het is ge woon een paadje dat de rijks weg voor.de hulpdiensten be reikbaar houdt. Aan de linker kant heb je dus een vangrail van de A4 en aan de rechter kant een sloot. De ongebruike lijke vindplaats geeft volgens ons aan dat er een bijzondere verklaring moet zijn voor de overigens vrij nieuwe kinderwa gen." Volgens de politiewoordvoer der zijn er geen meldingen van vermiste baby's of gestolen kin derwagens. „We richten onze aandacht nu weer op andere zaken." hazerswoude-dorp De sloop van de boerderij van Verbey aan de Dorpsstraat in Hazerswoude- Dorp lijkt te zijn begonnen. De dakpannen zijn er al grotendeels afgehaald en de meeste ruiten liggen al aan diggelen. Het is niet de eigenaar van het terrein, het bouwbedrijf Van Wieringen, die met de sloop is begonnen. Die wacht nog op de vergunning van de gemeente. Van Wieringen heeft alleen een belangstellende toestemming gegeven voor het verwijderen van de dakpannen. De plaatselijke jeugd zal het ech ter een worst wezen of er een sloopvergunning is of niet. Zij is wel begonnen. Dit tot grote er gernis van directeur R. Bishoen van het bouwbedrijf. „Het is er een grote teringzooi. Overal ligt glas. We hebben de politie al in geschakeld. Wij zouden nog lie ver vandaag dan morgen met de sloop willen beginnen." Lang hoeft hij echter niet meer te wachten. Een woordvoerster van de gemeente Rijnwoude laat we ten dat de sloopvergunning deze week nog de deur uitgaat. De aannemer wil zes seniorenwo ningen, acht twee-onder-een- kap en vier vrijstaande woningen bouwen. foto mark lamers ïh de eta kroft irkej enkeling zegt gedag, de an- itze zegt niets en loopt schichtig Er zijn ook mensen die multifunctioneel centrum idderhof in Koudekerk aan Rijn willen bezoeken, maar et zien van de groep blo- Ie jongeren voor de ingang fhuis terugkeren. De jonge - lachen er om, al kunnen imigen van hen het ook wel yj ijpen. „Zo'n groep jongens y Akaar straalt iets uit", zegt Hoogeveen (19). „Som- en van ons maken wel eens opmerking naar een voor- lte( inger en die schrikt." De jjgd leens 19-jarige Andreas i iisma vult aan: „Of ze ikken van de hasjlucht." De jjji (jongeren bij De Ridderhof het over één ding roerend ivog t „Het grote onzin om bang - ijn van ons. Wij doen niets. maar in de krant." aren et loopt tegen achten in de ja[i id. Sporters lopen De Rid- )gje lof binnen. Buiten staat een stffl P jongeren van rond de 18 /etg 9 jaar. Ze pronken met hun an iele telefoon. Elke avond 101 amelen ze zich daar, onder een luifel bij de ingang van het pcentrum of in de buurt de speeltuin naast De Rid- Voor de gezelligheid. 2od 1 kletsen en een blowtje ro- Het moet wel buiten, want Ier kunnen we nergens te- nafl 0p newel zij het onderwerp gesprek vormden, waren de Goudse hangjongeren de ie|p e afwezigen tijdens de vier ajvii ntiatieavonden die de ge- den nte enkele weken geleden „I t de jongerenwerk- ken iang Bovos organiseerde. ite[d instantie die iets met de Wen te maken heeft, werd mi fiodigd om haar ervarin- ja met deze groep burgers in lui dorp uit de doeken te dei Zo vormde zich in elke enit van Rijnwoude een flinke htenlijst: de jongeren ma- herrie en rommel. Een gro und tegen een passant of vernieling is ook geen uit ent! kring en praten met ze Y0 'niet. Een groep vertegen- il rdigers van de gemeente, de politie, van de stichting ]Q K, verenigingen en jonge- vntra ontwikkelen een be leid om zulke overlast in de toe komst te voorkomen. De jongeren voelden er niets voor om zo'n avond bij te wo nen. „Ze kunnen die 150.000 gulden (die Rijnwoude besteedt aan het maken van preventief jeugdbeleid, red.) beter aan ons geven. Dan gaan we naar de Caribeans", lacht Hoogeveen. „Of we kopen er een woonboot van." Allemaal weten ze wel een bestemming en hun gelach is tot in de verre omgeving te horen. Maar dan worden ze serieus. „Weet je wat het probleem is", zegt Bruinsma. „Negen van de tien Koudekerkers vanaf 14 jaar blowt. Dat kan alleen op straat, want in jongerencentra of hier aan de bar van De Ridderhof mag dat niet. Het mag alleen in café De Hoek, maar daar draai en ze onze muziek niet. Weet je wat de oplossing is? De komst van een coffeeshop hier op het dorp." Zijn maten delen zijn enthousiasme. Een paar kilometer verderop, bij basisschool De Rank. staat ook een groep jongeren van vijftien tot zeventien jaar. Rond de school is het pikdonker. Al leen hun stemmen duiden op een samenscholing. De jonge ren staan onder de luifel bij een deur, beschut tegen de regen en uit de wind. Onder het genot van in coffeeshops in Alphen, Leiden of Amsterdam verkregen softdrugs of een gewone sigaret (niet iedereen blowt) kletsen ze wat. Kevin Colijn, Bauke Hoo geveen, Cedric Borgers, Mauri ce de Rooy, Alain Merbis en het enige meisje in het gezelschap Kim Zuidam, willen best met hun naam in de krant. „Als je mij maar niet met de softdrugs in verband brengt", zegt één van hen. „Er wordt zo negatief gedacht over blowen. Boven dien weten mijn ouders het niet." Bauke Hoogeveen, broer van Onno, is een uitzondering. „Ik zit er niet mee. Mijn ouders weten dat ik blow. Leuk vinden ze het niet, maar ze 'weten dat ze het toch niet kunnen tegen houden." Bijschijnen De 'Rankjongeren' hebben ook niet zo'n beste relatie met de buurt. „Geregeld komt de poli tie omdat mensen hier in de buurt weer hebben geklaagd over herrie. Geen enkel begrip hebben ze daarvoor. „Laat ze zelf naar ons toekomen. We doen niets hoor." Vooral Colijn laat merken weinig op te heb ben met de politie. „Eén keer was er een aardige", valt Bauke Hoogeveen hem bij. „Hij scheen bij toen ik een jointje wilde roken. Hij was nog maar pas bij de politie, denk ik." De jongeren geven onmiddel lijk toe dat ze rommel maken. „Maar de politie heeft gezegd dat we de peuken op de grond moeten gooien", verklaart Bor gers. „Want als we ze in de prullenbak gooien, vliegt die in de fik." Ze willen best verkassen als ze de buurt daarmee een ple zier dóén. „Geef ons maar een keet, met een tafel, een hoekbar en kleurentelevisie", zegt een Koudekerken „Een coffeeshop is ook goed, maar dan moet je er wel vanaf je vijftiende te rechtkunnen." 'Coffeeshop is geen oplossing' Wethouder G. van der Lecq vindt het openen van een coffeeshop in Rijnwoude geen oplossing voor hang jongeren. Ze zegt dit in een reactie op het voorstel van deze groep zelf. „Er is er een in Alphen. En dat is voldoen de voor onze regio." Ze denkt dat er te weinig be hoefte in Rijnwoude is om zo'n shop te openen. Vol gens haar trekt die alleen maar mensen van buiten aan. Volgens Van der Lecq kun nen de jongeren net zo goed naar een jongerencentrum om een onderdak te hebben. „Misschien moeten de cen tra vaker open zijn. Dan stui ten we wel weer op het pro bleem dat we meer vrijwilli gers nodig hebben. We moe ten in het kader van het pre ventief jongerenbeleid waar we nu mee bezig zijn, eens kijken hoe we daar het beste mee om kunnen gaan." De wethouder geeft toe dat het niet kunnen blowen voor de jongeren een reden is om er niet naar toe te gaan. „Maar ze hoeven toch niet de hele avond te blowen. Als ze dat dan zonodig toch willen doen, moeten ze maar even naar buiten gaan." Overigens vraagt Van der Lecq zich met de jongeren af of ze wel echt zoveel overlast in de buurt veroorzaken. „In elk geval wordt het wel zo er varen door veel buurtbewo ners, zo blijkt uit een enquê te. Mensen voelen zich be dreigd, dat is een feit. Daar om. hebben we Bovos (de jongerenwerkstichting, red.) ingeschakeld. Die moet maar eens kijken hoe we er als ge meente het beste mee om kunnen gaan." Rijnwoude trekt er twee jaar voor uit om de overlast door hangjonge ren terug te dringen. Hele tracé wellicht twee keer tweebaans Het gedeelte van rijksweg 11 tussen Alphen aan den Rijn en Bodegraven wordt gelijk aangelegd met twee keer twee rijbanen. De provincie Zuid-Holland heeft daar voor goedkeuring gegeven. Rijkswaterstaat, dat de weg aanlegt, benut die mogelijkheid graag, zegt uitvoeringlei der J. Haaring. „Het is technisch veel handiger om met een vier banen aan te leggen, dan om nu twee rijbanen te maken en later nog eens twee." alphen aan den run saskia buitelaar De provincie heeft een brede weg goedgekeurd op advies van de Provinciale Planologische Commissie (PPC). Die toetst de plannen waar de provincie goedkeuring aan wil geven. De PPC adviseerde onlangs dat er vier rijba xen kunnen worden aangelegd tussen het Alphen- aquaduct en de aansluiting op de A12 bij Bodegraven. Het nieuwe college van gedeputeer de staten volgt dat advies, zegt woordvoerder M. van der Maas van de provincie Zuid-Holland. „De provincie heeft daartegen geen bezwaar. De mogelijkheid ligt dus open voor rijkswater staat om vier banen aan te leg gen." Volgens uitvoeringleider Haaring heeft rijkswaterstaat al tijd twee keer twee banen in de planning opgenomen. Het be sluit maakt volgens hem de stap om ook het gedeelte van de weg tussen Zoeterwoude en Alphen twee keer tweebaans aan te leggen logischer. Dat ge deelte staat als enige nog steeds ingetekend met slechts twee rij banen. Het asfalt wordt voor de zekerheid op dit moment alvast over een breedte van twee keer negen meter gelegd, voldoende voor vier rijbanen. Rijkswaterstaat onderzoekt hoeveel verkeer van dat gedeel te van rijksweg 11 gebruik maakt. Als blijkt dat er toch vier rijbanen nodig zijn, overlegt rijkswaterstaat met de betrok ken gemeenten en de provincie om de weg direct met vier rijba nen open te stellen. Dat zou be tekenen dat het gehele tracé van rijksweg 11 twee keer twee baans wordt. Volgens Haaring wordt deze beslissing binnen enkele maanden genomen. In september moet rijksweg 11 immers vanaf de A4 bij Leiden tot het Alphen-aquaduct te ge bruiken zijn. De uitvoeringsleider ver wacht dat, ondanks het slechte weer, deze planning haalbaar is. Hij geeft toe dat er nog veel moet gebeuren. Een behoorlijk deel van de weg moet nog wor den geasfalteerd. Daarna gaan de wegenbouwers aan de slag met de 1800 meter lange ge luidswal ter hoogte van Hazers- woude-Rijndijk. Als laatste zijn de verkeersborden en -lichten en de vangrail aan de beurt. Instellingen presenteren variant op plan alphen aan den run saskia buitelaar Het welzijnswerk in Alphen aan den Rijn moet nodig worden gereorganiseerd. Dat vindt een initiatiefgroep van enkele wel zijnsorganisaties. De groep komt met een reorganisatieplan op de proppen, enkele dagen nadat wethouder F. Dales een soortgelijk plan presenteerde. Geld is het grote verschil tussen de twee plannen. Volgens de welzijnswerkers is extra geld noodzakelijk, terwijl er in het plan van Dales 'geen gulden af gaat of bijkomt'. Meer geld Het idee van de wethouder, een soort uitzendbureau voor de professionele welzijnswerkers, spreekt ook woordvoerder D. van Leijden van de initiatief groep aan. Het doel van beide plannen is namelijk hetzelfde: meer instellingen moeten van de betaalde ondersteuning kunnen profiteren. Maar Van Leijden denkt niet dat dat enkel door reorganisatie mogelijk is. Volgens hem is er meer geld nodig, zodat er meer betaalde krachten kunnen worden inge zet. „Twee parttimers moeten voor 54 groepen hangjongeren activiteiten organiseren, terwijl ze met iedere groep zo'n zes maanden bezig zijn", zet Van Leijden zijn stelling kracht bij. „Het is niet meer van deze tijd dat een stad met 70.000 in woners geen professioneel ge leide overkoepelende welzijns organisatie heeft", vindt hij. Volgens hem probeert Alphen zoveel mogelijk welzijnswerk over de ruggen van vrijwilligers te verrichten. „Wij willen een goed functionerende organisa tie, de gemeente wil een herver deling van de armoede." Volgens Van Leijden loopt Al phen veel geld mis door het ge brek aan zo'n organisatie. Voor sommige projecten is spora disch geld beschikbaar van de provincie of het Juliana Wel- zijnsfonds. „Dat zou structureel en veel meer kunnen zijn als Al phen op de kaart staat en een professionele directeur de geld- verstrekkers weet te vinden en contacten legt." De initiatiefgroep vreest bo vendien dat in het plan van Da- les de vrijwilligers afhaken. De wethouder wil dat beroeps krachten nieuwe projecten op zetten en die vervolgens over dragen aan de vrijwillige mede werkers, om zelf aan een ander project te kunnen beginnen. „Er zijn grenzen aan wat je van vrijwilligers kunt vragen. Je kunt niet alles aan hen overla ten, inclusief de eindverant woording voor een project. Dan haken ze af, dat is een signaal dat we nu al horen." Derde centrum Daarnaast is het volgens Van Leijden onverstandig om de be roepskrachten in stedelijke cen tra, zoals het Kasteel en Ma donna los te koppelen van hun instelling. „Een belangrijk on derdeel van hun werk is 'er zijn'. Zo'n centrum heeft een inloopfunctie, de beroeps kracht een vraagbaakfunctie. De initiatiefgroep pleit juist voor de opening van een derde centrum, liefst in Kerk en Za nen. Op 30 maart praten de instel lingen en de gemeente over de twee plannen. Een groep jongeren staat bijna elke avond bij De Ridderhof in Koudekerk aan den Rijn. Niet iedereen wilde op de foto. „Mensen zijn bang van ons, maar wij doen helemaal niets." foto annette lameijer

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 19