MODEVOORDEEL irote Polder i platform iet Leiden Rechter: geen 'snippergroen' voor bewoners Haaswijk of eist langere celstraf voor 'hardnekkige' bankovervaller Regio Het wachten is op de volgende brand' de Bijenkorf (2^ Sportclubs morrend akkoord met onderzoek rook- en drankbeleid Verhuizing maakt eind aan burenoorlog GERECHT omfietser in de fout gjgHOTENEen 17-jarige Leids bromfietser is gisteren op de isBernhardlaan in Voorschoten bovenop een auto g.eknald. kwam er zonder kleerscheuren van af, maar kreeg wel een curing. Hij reed namelijk op de rijbaan in plaats van op het pad. Bovendien droeg hij geen helm. De brommer is voor inisch onderzoek meegenomen naar het bureau. imtoestellen in Voorschoten «chotenVoorschoten legt de komende weken een aantal eatieve voorzieningen aan langs het Koeriersterspad, de iikade en het IJsbaanpad. Aan het Koerierstersp ad (het voet- - Jiangs de Rouwkoopvaart) worden vier trimtoesitellen ge- 'f itst. Bij de Krimkade wordt een vissteiger aangelegd en langs IJsbaanpad komen drie zitbanken. De provinci.e heeft voor {voorzieningen subsidie gegeven. •terwoudse ondernemers kiezen voor LVI indernemers op het industrieterrein Grote Polder in erwoude willen zich verenigen in een overlegplat- dat als werkgroep wordt ondergebracht bij de Leid- Jtereniging van Industriëlen (L\1). Op dit moment w len veertig van de 180 ondernemers belangstelling, ondernemers hebben zich kandidaat gesteld voor bestuursfunctie. De oprichtingsvergadering is vol le week dinsdag. CHEF ERNA STRAATSMA. 071-5356437.PLV -CHEF JUDY NIHOF. 071-5356416 DEN HAAC/OEGSTGEEST CONNIE VAN UFFELEN Vijf bewoners van de Oegstgeestse wijk Haaswijk kunnen fluiten naar een stukje groen dat zij van de gemeente wilden kopen om hun tuin uit te breiden. De rechter bepaalde gisteren tijdens een kort geding dat Oegstgeest het eerder te koop aangeboden stukje grond zelf mag houden. Dit omdat het 'structureel groen' is dat volgens de wet niet mag worden bebouwd. De grond die de Haaswijkers wilden kopen, grenst aan hun tuinen aan de Jacob van Maer- lantlaan en het Anna Blamanhof. Vier jaar gele den werd het door de gemeente Oegstgeest als 'snippergroen' te koop aangeboden, maar de ge meente bedacht zich omdat er sprake zou zijn van 'structureel groen'. Wat 'structureel groen' precies is was gisteren dan ook de hamvraag tijdens het kort geding. Ad vocaat van de gemeente, R. Lever, legde uit dat het dan onder meer gaat om stukjes grond die 'beeldbepalend' zijn in de openbare ruimte. De gemeente zag volgens hem af van verkoop omdat zij daarna niet meer, zoals de wet dat voor schrijft, kan garanderen dat dit soort groen onbe bouwd blijft. Als extra argument voerde Lever aan dat de strook onder hoogspanningsleidingen van het elektriciteitsbedrijf EZH doorloopt. Vol gens de wet moet deze grond onbebouwd blijven om reparaties aan deze leidingen te kunnen uit voeren. Advocaat J. Dullaart meende echter dat de be woners aan alle verkoopvoorwaarden hadden voldaan. Zelfs de EZH had al laten weten geen bezwaar tegen de verkoop te hebben. Nadat ook de Nationale Ombudsman het college had ver zocht snel te beslissen over de verkoop, verklaar de wethouder M. Smitsloo vorig jaar de grond absoluut niet te willen verkopen. Volgens de be woners 'zonder enige discussie en zonder in te gaan op argumenten'. Hoewel rechter J. Westenberg na het betoog van Lever niet precies begreep wat 'beeldbepa lend structureel groen' is, zei hij zich er na het zien van wat foto's wel iets bij te kunnen voor stellen. Hij stelde de gemeente dan ook in het ge lijk en verwierp de eis van de bewoners om de stukjes grond te kunnen kopen. Zij overwegen nog in hoger beroep te gaan. iWOUDE JAN PREENEN initiatief voor het platform ïomen door de gemeente bedrijven uitgebreid wil kken bij de ingrijpende ideringen in de Grote Pol- Ban is het gemakkelijker net een groepje te praten leeds elk bedrijf afzonder- moeten benaderen. Bo en kunnen we samen lardiger optreden naar de ncie en het rijk toe", aldus meester A. Koopman- ïvankelijk werd overwo rn een nieuwe onderne- lub op te richten. Omdat bedrijven in de Grote Pol- ilid zijn van de LVI is ge- voor aansluiting bij deze De LVI en de Ka- van Koophandel hebben drongen op deze con- ae. Wij kunnen ons daarin üg vinden, omdat de LVI nnis in huis heeft en voor rsteuning kan zorgen", zo J. Bodewes de keuze toe. :s is vorig jaar door de aangetrokken als itleider en heeft de con* gelegd met de bedrijven H. Prins van Prince Clad - vindt intensieve samen- met de LVI voor de jen. ,,Het is overdreven en hele nieuwe organisa tie leven te roepen, terwijl 3C die er al is. Van de ervaring van de L\/I kunnen we profiteren." Prins is een van de zes onder nemers die het voorlopige be stuur vormen. De anderen zijn D. 'jonker (Jonker Transport), M. van Marwijk (Kraanver huur), H. de Groot (CTM Con sultants), C. Peters (De Gruijter Co) en- P. Blom (Bloms Auto bedrijven). Zij worden onder steund door J. Hinnen van de LVI. Ondernemers die zich bij het platform aansluiten, hoeven n iet automatisch lid te worden van de LVI. De ondernemers van Grote Polder krijgen de komende tijd i:e maken met een grote op- iknapbeurt van het industrieter rein. die tien miljoen gulden gaat kosten. Zoeterwoude steekt daar zelf een miljoen in, drie miljoen moet komen uit de verkoop van grond ten behoeve van kantoorachtige gebouwen en voor het resterende bedrag wordt subsidie aangevraagd bij het rijk en de provincie. Dat geld wordt onder meer gesto ken in het aanpassen van we gen. voet- en fietspaden, ver vanging van de bluswatervoor ziening en het riool, het aanleg gen van een busbaan, betere bewegwijzering en het verande ren van openbaar groen in par keergelegenheid voor de bedrij ven. „Stel dat de zaal helemaal afbrandt, dan kunnen we de vereniging wel opheffen", zegt Wil van Polanen van Slank en Kwiek, foto mark lamers Voorschotense gymnastiekvereniging voelt zich in de steek gelaten VOORSCHOTEN JAN PREENEN Wil van Polanen staat opnieuw in brand als ze er aan denkt hoezeer de Voorschotense politici haar en haar gymnastiekvereniging Slank en Kwiek 'in de steek hebben gela ten'. Terwijl ze toch bepaald niet bekend staat als een licht ontvlambaar type. De gang van zaken tijdens een commissiever gadering vorige week verbijstert haar echter nog steeds. „Die mensen zaten daar maar te zitten. De situatie is onhoudbaar en toch wordt er niets gedaan. We zijn gewoon met een kluitje in het riet gestuurd." De Voorschotense club is al vijfjaar bezig om van de fietsenstalling naast de gemeen telijke gymnastiekzaal Noord-Hofland aan de Van Hogendorpweg een overdekte ber ging te maken? Enerzijds kan de club haar toestellen dan eindelijk op een fatsoenlijke manier opslaan. Anderzijds kan daarmee een einde worden gemaakt aan de vele brandjes in de slecht afgeschermde stal ling. „Alleen al in de kerstvakantie is drie maal brand gesticht. In de voorjaarsvakan tie opnieuw. Gelukkig bleef de schade be perkt, maar het wachten is op de volgende brand. Stel dat de zaal helemaal afbrandt, dan kunnen we de vereniging wel ophef fen." Voor een berging is tachtigduizend gul den nodig. Daarvan kunnen niet alleen de driehonderd leden van Slank en Kwiek pro fiteren, maar ook de basisscholen Het Kompas en De Vink. De gemeente onder kent de problemen, maar zegt geen geld te hebben voor een oplossing. Het onderwerp komt volgend jaar weer op de agenda, zo zegde wethouder A. Draijer (vervanger van de op dat moment nog zieke Piet den Har- tog) onlangs toe. Dat stelt Van Polanen niet gerust. „Het lijkt aardig, maar het zegt in feite niets. Daarom hadden we wat meer druk verwacht van de partijen, maar alleen D66 steunde ons. Het CDA hield zich een beetje op de vlakte en de rest zweeg. Ze vinden die brandjes kennelijk normaal", al dus Van Polanen. Claudia Regoor van de PvdA voert als een van de 'zwijgende raads leden' aan dat in een eerdere vergadering al over de zaak was gesproken. „Toen lag er al een brief van Slank en Kwiek." Nu Slank en Kwiek opnieuw alarm heeft geslagen, zegt wethouder Den Hartog: „We moeten prioriteiten stellen. Er zijn vereni gingen die het veel moeilijker hebben. Zo als de HSV-Adegeest, de honk- en softbal verenigjng. Die club zit zonder kleedgele genheid. Daarom is 220.000 gulden be schikbaar gesteld voor het plaatsen van porto-cabins. Vaste gebouwen kunnen zij niet krijgen, omdat zij op het tracé zitten van de eventueel aan te leggen rijksweg 11. Verder hebben we te maken met de hand balvereniging HVV'70, die zonder buiten- veld en kleedgelegenheid zit. Daar is 540.000 gulden mee gemoeid." Den Hartog voegt daar nog aan toe dat de gemeente Slank en Kwiek zeker niet zal laten stikken. Van Polanen denkt daar an ders over. „Er wordt alleen maar gepraat. Al jaren lang. Het gaat erom dat er nu wat moet gebeuren." Aan acties wordt niet ge dacht. „Daar zijn we te netjes voor. Als er gens geld vrijkomt, zullen we wel meteen aan de bel trekken, al weten we onderhand niet meer welke bel we moeten hebben." •AG/OEGSTGEEST •CERBERU'i een 28-jarige Utrechter, die be- jaar in Oegstge>est een AB- IRÖ filiaal overviel, is gisteren in beroep bij het Haagse gerechts- in jaar gevangenisstraf geëist. De was eerder voor deze en vier an- overvallen door de rechtbank in rdam tot zes jaar celstraf veroor- na een eis van ze.-ven jaar. Die het vonnis in eerste aanleg wer den gisteren door hofaanklager A. van der Schans als een lachertje afgedaan: Iemand die zo hardnekkig recidivist is, iemand die zo hardnekkig kwaad wil, moet dan maar voelen", zo lichtte de procureur-generaal zijn eigen ho gere strafeis toe. Die 'hardnekkigheid' bestond er on der meer uit dat de Utrechter al eerder veroordeeld is voor een overval. Toen hij eventjes met proefverlof vrijkwam zou hij de vijf overvallen hebben ge pleegd waarvoor hij gisteren in hoger beroep terecht stond. De verdachte was in beroep gegaan omdat hij alle vijf hem te laste gelegde overvallen ontkent. De overval op het ABN/AMRO bank filiaal aan de Lange Voort in Oegst geest vond plaats op 6 januari vorig jaar. De buit bedroeg daar ruim 37.000 gulden, de hoogste van ale overvallen. Bij overvallen in Vlaardingen, Poeldijk en Rotterdam zou hij meer dan 120.000 gulden hebben buitgemaakt. Geld dat volgens hofaanklager Van der Schans door verdachte is opgemaakt in casino's. De Utrechter ontkent de overvallen. Ondanks het feit dat er scherpe vi- deoprints (van beveilgingscamera's) bestaan van de overvaller. Zelfs de vriendin van de verdachte herkende hem op die prints. Ook bewakers uit de twee gevangenissen waar de Utrechter vastzat herkenden hem. Een bij de verdachte in beslag genomen trui, petje en bril kwamen ook al op de videoprints voor. Een speurdershond legde tenslotte verband tussen een bij een van de overvallen gebruikte sjaal en de verdachte. De verdachte volgde een lasseroplei ding maar werd telkens ontslagen om dat hij te laat op zijn werk kwam. Zijn raadsman R. van der Velde vroeg het hof om vrijspraak. Het hof doet op 2 april uitspraak. A Blousejasje, met capuchon, linnenlook. ramie/katoenmenging. 6 kleuren. 38 t/m 46 Van 109,95 voor 79,- Bijenkorf zet de toon. Blouse, zijde/katoenmenging, changeant effect, 4 kleuren. 38 t/m 46. Van 59,95 voor 39,- Blouse, 100% zijde, crêpe de chine, 5 kleuren. 38 t/m 46. Van 79,95 voor 59,- Blouse, 100% gewassen zijde, 9 kleuren 38 t/m 46. Van 59,95 voor 39,- OEGSTGEEST CONNIE VAN UFFELEN De Sportraad Oegstgeest gaat op een rijtje zetten welke regels de Oegstgeestse sportclubs hanteren ten aanzien van roken en het schenken van alcohol in de sportkantines. Dat gebeurt op aandringen van de gemeen te. „Ik wil weten of er niet maar wat wordt aangerotzooid met de regels die de clubs hebben", zei wethouder G.Kempen gis teravond tijdens een vergade ring van de Sportraad. Veel clubs staan echter bepaald niet te springen om zon onderzoek. Zo stelt R. Boeren van korfbal vereniging Fiks geen prijs op bemoeienis van de politiek. „Verenigingen zijn zelf oud en wijs genoeg om te bepalen wat wel en niet kan. Zelf hebben we twee regels: vóór twaalf uur 's middags niet roken en vóór drie uur geen alcohol." Hij gaf toe dat ouders soms wel klagen over het roken, maar voegde daar direct aan toe dat de club veel rokende leden heeft die ook voor veel inkomsten zor gen. „Je moet een gulden mid denweg zoeken." „Het is triest dat op basis van losse flodders van Haafkens en Noort dit nu naar ons wordt toegeschoven. Dit vind ik getui gen van wantrouwen jegens de bestuurders", verklaart K. van der Star van voetbalvereniging UDO. Van der Star doelt op dis cussies in de gemeenteraad over 'alcohol en geweld'. WD- raadslid R. Haafkens maakt zich al enige tijd zorgen over het feit dat 'jonge mensen in sport clubs worden geconfronteerd met grote hoeveelheden bier'. Een voorstel van Progressief Oegstgeest-voorzitter M. Noort was om het roken en drinken in clubs aan banden te leggen door dit te koppelen aan de hoeveelheid subsidie. Toch viel er gisteravond ook blijdschap te bespeuren. Zo blijken de basketballers van Basketbalvereniging Oegstgeest tijdens het sporten veel last te hebben van rook. Dat komt omdat de kantine in open ver binding staat met de sportzaal. AMSTERDAM EN ROTTERDAM ELKE ZONDAG GEOPEND VAN 12.00-18.00 UUR. DEN HAAG, AMSTELVEEN EN UTRECHT ZONDAG 28 MAART GEOPEND VANAF 12.00 UUR „Tja, dat wa ren hele toe standen hè, toentertijd, bij u in de straat. Het boterde niet zo met uw buren en dan heb ik het nog heel voorzichtig gezegd. Het was oorlog!" De politie rechter, E. Timmer mans, vatte het maandag bondig sa men tijdens de zitting van het Leidse kantongerecht. Een 37- jarige man en een 45-jarige \touw uit Hillegom moesten zich verantwoorden voor mis handeling, het resultaat van een slepende burenruzie. Het ande re paar dat zich eveneens moet verantwoorden voor geweldple ging, had gevraagd om uitstel en was niet verschenen. De officier van justitie, E. Vis ser, somde droog de feiten op: „Meneer heeft tegen de andere meneer op 12 juli 1997 beledi gende taal geuit - „Ik trekje kop eraf en laat je ramen ingooien" - en hem op 14 december in het gezicht geslagen en gestompt. Mevrouw heeft getracht de an dere mevrouw zwaar lichame lijk letsel toe te brengen door met een stuk hout in het ge zicht en op het lichaam te slaan., Verder heeft ze haar buurvrouw aan haar haren ge trokken en over de grond ge sleurd." De rechter kleurde, aan de hand van het verhaal van het stel, de details in. „Op 12 ju i liep het echt uit de hand. De buren waren rond half elf 's avonds hun tuintje aan het ve gen, is het niet?" Het echtpaar vertelde dat hun 18-jarige zoon die de volgende ochtend vroeg op moest, daar niet van kon slapen, waarop zijn ouders er op afgingen. „Zoveel lawaai kan vegen toch niet veroorzaken?", vroeg de rechter nog, maar een duidelijk antwoord kreeg ze niet. Vervolgens ontstond er een 'handgemeen', waarbij de vrouw haar neus en kaak brak. In november liep het nog een keer uit de hand en op 14 de cember was het weer mis. „We gingen naar voetbal kijken", al dus de man. „Er reed een auto langs en daar zaten de buren in. Het raampje ging open en die vent riep 'Stinkhoer!' naar mijn vrouw. Vervolgens stapte hij uit en trapte hij haar in de buik. Ik laat mijn vrouw niet slaan! Voordat ik het wist lagen we te vechten op de openbare weg. Hij haalde zijn stiletto tevoor schijn." Zijn vrouw vertelde dat ze bo- vendien een brief naar de sociale dienst had gestuurd waarin ze meldde dat de door hen zo gehate buur man illegaal bij de buur vrouw in woonde, ter wijl die een uitkering ont ving. „Dat on derzoek liep al, maar toen dacht ze na tuurlijk dat ik hun verlinkt heb." Het einde van het liedje was dat het paar in de zittingszaal eie ren voor zijn geld had gekozen en was verhuisd. De rechter was daar blij mee. „Laten we hopen dat de rust weergekeerd is." Ze benadrukte wel dat ze nu maar één kant van het ver haal gehoord had. De officier van justitie constateerde het zelfde. „Ik denk dat beide kam pen schuld hebben. Als zo'n burenkwestie gaat escaleren, komt niemand eruit. Een moet de wijste zijn en dat bent u ge weest door te verhuizen. Een moedige stap, dat moet gezegd worden." „Het deed zeer, na achteneenhalf jaar", zei de Hil- legomse. „Maar ik wilde niet dat een van ons gezin tussen zes plankjes hout terecht zou komen." De officier vervolgde: „Hoe dan ook, het is aannemelijk dat me vrouw klappen heeft uitgedeeld en dat meneer ook heeft ge scholden. Ik leg u mishandeling ten laste. Juist in zo'n situatie moet iemand de keten doorbre ken en dat hebt u gedaan. Dat valt in u te prijzen. Het belang rijkste vind ik dat dit niet weer gebeurt, daarom leg ik u een voorwaardel jke straf van twee weken met twee jaar proeftijd op." De rechter ging daarin mee. De man keek boos en \Toeg: „Wat moet ik doen als ik door die vent word aangevallen op straat als ik hem er eens te gen kom? Mag ik me niet verde digen?" „U moet weglopen, zoeff, weg wezen! U mag volgens de wet alleen een tik uitdelen als u geen kant meer op kunt", ant woordde de rechter. „En als u een feestje geeft in de straat waar u woont, moet u een briefje in de bus doen bij de bu ren. Nog beter is langsgaan met een bloemetje en zeggen: 'Sorry dat jullie oordopjes inmoeten, omdat er bij ons een feestje is'. Ze zullen denken: 'Dat zijn nu echt nette mensen'. In uw nieu we buurt gaat u zich als een modelbewoner gedragen." LEIDEN CAROLINE VAN OVERBEEKE

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 17