,eiden Regio Demonstratie tegen sluiting Leids slachthuis afgeblazen Bureau Zuid mogelijk bij Vijf Meihal Profiel van een ïaehtburgemeester (2) lidse Kerken gevraagd ichtelingen op te vangen Voorwaardelijke straf depressieve Leidenaar Vijftien maanden geëist voor hulp bij inbraken Huzarenstukje JAC 23 MAART 1999 wegman, 071-5356414, plv -chef herman joustra, 071-5356430 ekpartij Vrouwen weg ij Een meningsverschil tussen een 19-jarige Leidenaar en jouw 18) met wie hij aan de Vrouwenweg samenwoont, nstermiddag rond 15.30 uur behoorlijk uit de hand. De wrzou de man met een mes hebben bedreigd maar uitein- I;belandde datzelfde mes zes centimeter diep in haar lin- een. De toedracht is voor de politie nog niet helemaal dui- t De vrouw moest voor behandeling naar het Rijnlandzie- #iis in Leiderdorp. De man zit vast. lorhoutse krijgt rake klappen j. Een 23-jarige vrouw uit Voorhout kreeg vannacht even raalf uur van een Katwijker (25) een aantal opmerkingen haar hoofd geslingerd in een café aan de 2e Binnenvest- ht. Toen haar 25 jarige Leidse vriend daar iets van zei, werd jor de Katwijker in het gezicht gespuugd en kreeg de vrouw pen in het gezicht waardoor ze neusletsel opliep. Toen het il daarop besloot per taxi naar huis te gaan en in de buurt [debar wilde instappen, begon de Katwijker opnieuw te ken. Daarop is hij aangehouden. ot alarm op Hogewoerd Bij de politie kwam gisteravond rond half tien de mel- tbinnen van een ruzie tussen twee mannen op de Hoge- tl waarbij een wapen in het spel zou zijn. Ter plekke wer- wee mannen (38 en 42) aangetroffen door een achttal ten. Het duo is bij de politie bekend. De twee hadden ruzie rugs maar het wapen bleek een schroevendraaier te zijn in jekzak van een van hen. Bij het fouilleren pleegde de oud- n de twee verzet en beledigde een politieman. ishandeling in portiek ji» Een 47-jarige Leidenaar is gistermiddag aan het Jacques isplantsoen door een andere man geslagen toen hij post uit brievenbus in de hal wilde halen. Door de klappen vloog de rail zijn hoofd en raakte zijn bril beschadigd. De identiteit je verdachte is bekend. Het zou een wraakactie zijn voor vechtpartij tijdens de jaarwisseling. pROBBERT MINKHORST d in Leiden bieden over weken mogelijk onder en vluchtelingen. Diako- Êentrum De Bakkerij be- t dat om zijn hulp is ge- 1. Het centrum heeft het «kin beraad. 1 bekend is hoeveel vluch ten er in kerken onderdak j>n moeten krijgen. Ook niet vast per wanneer mensen in Leiden terecht Diakonaal predikant |ronkers weet niet eens van organisatie het verzoek s is gekomen, geeft hij We zijn gevraagd door ie- uit de Turkse hoek. Op lent is opvang van ^Relingen nog niet het ge le bekijken in hoeverre er fcjkheden zijn en of kerken azijn om vluchtelingen op fen." heel is de huisvesting van 'witte illegalen'. Zij [n het land te worden uit- maar hopen op een ver- jergunning omdat ze al ja- Nederland werken. Een aantal Haagse kerken verleent aan deze mensen kerkasiel. De illegalen verhuizen bijna weke lijks van kerk naar kerk. De zogenoemde Dublin-clai- manten vormen een andere groep vluchtelingen. Zij zijn eerst in een ander land van de Europese Unie dan. Nederland geweest en hebben vergeefs ge probeerd daar asiel te krijgen. Op grond van het verdrag van Dublin wordt een asielaanvraag in een volgend EU-land auto matisch afgewezen. Deze men sen hebben ook geen recht op een plek in de opvangcentra. Een aantal Dublin-claimanten heeft onderdak gekregen in Voorschoten. Dronkers weet niet welke ca tegorie vluchtelingen eventueel in Leiden wordt ondergebracht. In Leiden zelf is er nauwelijks vraag naar opvangruimte, zegt hij. ,,ln Leiden verkeren weinig mensen in deze situatie. Geluk kig heeft dè gemeente een rede lijk tolerant beleid ten aanzien van illegalen. We hebben hier niet die urgentie als in andere steden." leiden Fase 3 van de verbouwing van het muur van het voormalige ziekenhuis staan; Museum voor Volkenkunde in beeld. Nadat alles wat zich daarbinnen bevindt, gaat plat. eerst de voorgevel en de achterzijde onder Dat vraagt een huzarenstukje van de aanne- handen zijn genomen, is nu 'de lange zij' aan mer, want vrijwel alle materiaal moet via de de beurt voor een bijzonder grondige op- ramen worden aan- en afgevoerd. Dat geldt knapbeurt. Feitelijk blijft alleen de buiten- ook voor het vlechtwerk en de 'broodjes' voor de nieuwe vloer. Als de totale verbou wing in oktober 2000 achter de rug is, heeft het hele karwei vijf jaar geduurd. Overigens is een deel van het museum gewoon open. Voor de grote Indianen-tentoonsteling. FOTO FRED STEENMAN Het offerfeestcomité, een samenwerkings verband van Turkse en Marokkaanse orga nisaties, heeft de voor aanstaande vrijdag geplande demonstratie tegen de sluiting van het slachthuis afgeblazen. Na overleg met wethouder H. Kruijt en met de politie, is het comité van mening dat zijn zaak seri eus in de aandacht staat. „En dan hoef je niet meer te demonstreren", concludeert H. Güney, één van de mannen achter het offerfeestcomité. Met de wethouder is afgelopen vrijdag avond al afgesproken dat de gemeente zich sterk zal maken voor een groot slachthuis ergens in de provincie waar ritueel kan worden geslacht. Lukt dat niet, dan wil Kruijt op zoek gaan naar andere oplossin gen. „Dan moeten we eens gaan kijken of de Europese-regels het ons niet te moeilijk maken. In het buitenland wordt tijdens het offerfeest op een manier geslacht die vol gens mij niet binnen de Europese richtlij nen valt. In België huren ze een grote hal om in te slachten, in Frankrijk wordt zelfs in de open lucht geslacht. Ik wil de wet niet ontduiken, maar als het daar kan, zou het hier eventueel ook mogelijk zijn", aldus Kruijt. Na intern overleg en een tweede gesprek de avond tijdens een ewandeling r ik in het Van der Werf- een vreemdeling die schaduw toch een lipje of misschien een ler? nu zie ik het goed, het is chtburgemeester unt op zijn knieën, voor bogen. ïalve dat hij steunt, zucht L lat te zieltogen! kader van de verkiezin- in de eerste Leidse nacht- meester - morgen in In in open voor iedereen - gisteren in café De Bon- een columnistenavond, ivenstaande bewoordin- litgesproken door de r Ad de Waard, ook maar enigszins bewaarheid worden dan gaat het leven van de nieu we nachtburgemeester van Lei den straks niet over rozen. Het fragment schetst een beeld van een tragische figuur die na een avondje stappen ziek, zwak en misselijk en moederziel alleen zijn toevlucht zoekt in het park om daar tussen bomen en heesters letterlijk door de knie- en te gaan. Het gedicht liet wel iswaar ook de andere, veel vro lijkere kant van de medaille zien, maar toch. Het eindigde allemaal niet best. Opmerkelijk was dat ook de schrijver/dichter/zanger Rob Baars zich in gelijksoortige ter men uitliet in zijn gedicht Dag nacht, nacht dag. Het slot daar van doet de straks gekozene letterlijk huiveren. Zo van: had hij zich maar nooit opgegeven De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. voor dit op het eerste gezicht zo ludiek lijkende baantje. Dan rammelt hij krachtdadig met de deurknop. Bevend van de koude beweegt hij zijn keten rinkelend heen en weer. Tever geefs. Door de condensplek op de ruit slaat de barkeeper hem sardo nisch grijnzend gade. tikt on dertussen op zijn horloge, schudt met zijn hoofd; 1 uur. tijd is tijd, da t geldt voor ieder een en zeker voor degenen die het goede voorbeeld moeten ge ven. Een gure wind blaast flinter dunne stuifsneeuw, giert hem ijzingivekkend door de veel te dunne pijpen van het om hem heen fladderende linnen zomer- kostuum, wanneer de nacht burgemeester op een kaal en troosteloos perron van het stati on Leiden op de nachttrein wacht, die hem, wie zal het zeg gen, alsnog het volle bruisende leven van een heuse stad zal brengen. Het moge duidelijk zijn: het Leidse dichtersgilde heeft voor alsnog geen hoge hoed op van het nachtburgemeesterschap. Desondanks maken de vooruit zichten op een eenzaam en verloren bestaan maar weinig indruk op de kandidaten; nog niet één heeft besloten zich naar aanleiding van deze som bere bespiegelingen terug te trekken. Daarom gaan we maar gewoon door met het voorstel len. Na gisteren de heren Wol- ting, Labrujère en Kerstsjens aan de tand te hebben gevoeld, vandaag ruimte voor de andere drie. ad van kaam eric-jan berendsen Naam: René Vallentgoed Leeftijd: 44 Geboorteplaats: Leiden Beroep: Theaterproducent 1. Hoe luidt uw lijfspreuk? Pluk de dag, ehh, nacht bedoel ik. Het is tamelijk duidelijk wat ik hier mee bedoel, nietwaar. Nee, vroeg opstaan is niks voor mij, dus daarom maar de nacht. Gewoon, het naar je zin hebben. Iedere minuut lol is er weer één. Niet kniezen, maar lachen. 2. Wat gaat er veranderen als u gekozen bent? Niets. Een nachtburgemeester kan namelijk helemaal niets veranderen, omdat hij geen officiële functie heeft en der halve niet over bevoegdheden beschikt. Signaleren, daar blijft het bij. En verder de tijd in gepaste vrolijkheid door brengen. Omdat ik dat toch al doe, verandert er daarom niks. Het heeft dan ook geen zin om op mij te stemmen. 3. Wat doet u doorgaans 's nachts om 01.00 uur? Dat varieert. Als de kroeg nog open is, zit ik daar. Is die al dicht, dan zit ik thuis voor de tv. Eventueel ben ik onderweg van het theater naar huis of café. Dan zit ik dus achter het stuur. Naam: Frans Horst Leeftijd: 54 Geboorteplaats: Apeldoorn Beroep: Koopman 1. Hoe luidt uw lijfspreuk? Geniet van het leven, want het duurt maar even. Daarin kun je de betrekkelijk heid van het leven vervatten. Dingen lijken dikwijls zo ont zettend belangrijk terwijl je je achteraf afvraagt waar je je in vredesnaam eigenlijk druk om hebt gemaakt. 2. Wat gaat er veranderen als u gekozen bent? Ik zou een poging wagen om de wijken wat dichter bij het centrum te brengen. Ik denk dan aan het laten rijden van een soort horeca-cab, dit ui teraard in samenwerking met de Leidse taxibedrijven. Ik ver moed dat veel mensen uit overwegingen van kosten of verkeersveiligheid maar in hun flatje of huisje in de Me- renwijk en Stevenshof blijven zitten, terwijl ze eigenlijk best een uurtje op stap zouden wil len. 3. Wat doet u doorgaans 's nachts om 01.00 uur? Thuis met anderen zitten of bij anderen thuis zitten. Het is me nog te vroeg om te gaan slapen. Omdat we nu eenmaal vastzitten aan die nare slui tingstijden ben je gedwongen om je heil elders te zoeken. Naam: Simon Platteel Leeftijd: 52 Geboorteplaats: Leiden Beroep: Organisator 1. Hoe luidt uw lijfspreuk Geen muziek, geen leven Waarmee ik maar zoveel wil zeggen dat muziek er te allen tijde bijhoort. Maakt niet uit wat voor soort muziek: pop, blues, jazz, voor mijn part klassiek. Een goed nummer, en ik voel me prima. 2. Wat gaat er veranderen als u gekozen bent? Als het aan mij ligt: verrui ming van de sluitingstijden. Overdag kun je in Leiden overal terecht, 's nachts ner gens. Verder moet er meer ruimte komen voor live-mu- ziek. Ie hebt er prima zaken voor In Casa, De Burcht, Q- bus, De Waag. Mijn algemene kritiek is dat er te weinig ge beurt. 3. Wat doet u doorgaans 's nachts om 01.00 uur? Blijven zitten waar ik zit. Op een kruk dus. Ik hou er van om 's avonds een beetje rond te zwerven van café naar café, maar tegën enen is dat niet verstandig, want dan kom je nergens meer in. Dus blijf ik zitten. Het gevolg is wél dat ik meestal als laatste de zaak ver laat. Voor de nieuwbouw van het bureau Zuid heeft de Leidse politie het oog laten vallen op een locatie in de directe omgeving van de Vijf Meihal. Het korps Hollands Mid den, dat de huisvesting van de districten coördineert, heeft dit voorstel inmiddels neergelegd bij de gemeente Leiden. Het college doet daarover binnenkort uitspraak. De verhuizing van het bureau Zuid staat in politiekrin gen hoog op de urgentielijst. leiden ad van kaam Momenteel opereert het dis trictsbureau Zuid - waaronder het stadsdeel Zuid-West, de Professorenwijk en Meerburg ressorteren - vanuit een ge bouw in de Witte de Withstraat in Voorschoten. Het bureau verhuisde daar tijdelijk heen omdat met het bouwrijp maken van het voormalige NEM-ter- rein de noodaccommodatie al daar kwam te vervallen. Een hoogst ongemakkelijke situatie, dat werken vanuit Voorschoten. Dat bovendien regelrecht in druist tegen het wijkgebonden werken dat Hollands Midden voorstaat. Het bureau moet het liefst midden in de wijk staan. Bij de sporthal aan de Bos- huizerlaan denkt de politie die locatie nu gevonden te hebben. „We hebben ondermeer een voorstel gedaan om te bouwen op het parkeerterrein achter de hal", zegt politievoorlichter Blom. „En op een plek iets ver derop, hoek Vijf Meilaan. Zou je bouwen achter de hal, dan dient er wel een doorsteek te komen naar de Churchilllaan. Hoe dan ook, we zouden daar niet alleen mooi centraal zitten, maar bovendien goed bereik baar en goed zichtbaar zijn. Dat is wat voorop staat bij het ge biedsgebonden werken." Het korps Hollands Midden heeft voor de huisvesting van bureau Zuid een bedrag van ruim 1.6 miljoen gulden op de begroting van dit jaar staan. Mocht de gemeente akkoord gaan met de plannen dan krijgt Leiden er binnenkort weer een nieuw wijkbureau bij. met de politie hebben de organisaties gis teravond besloten om niet de straat op te gaan. „Eind april gaan we verder praten over de toekomstige oplossing", weet Gü ney. Voor dit jaar zijn wat afspraken ge maakt om de gang van zaken rond het of ferfeest in goede banen te leiden. Zo zal de gemeente zorgen voor het vervoer van en naar de plaatsen waar kan worden ge slacht. Het ziet ernaar uit dat de slachtca- paciteit dit jaar nog net aan voldoende zal zijn. Daarbij speelt mee dat het offerfeest voor Turken en Marokkanen dit jaar niet op dezelfde dag valt. De Marokkanen vie ren het feest aanstaande zaterdag, de Turk se gemeenschap een dag later, op zondag. Hij schreef zo'n honderd brie ven aan een oude vriendin waarin hij haar afwisselend zijn liefde verklaarde en haar bedreigde. Hij vernielde haar auto, sloeg zijn cheffin en mis handelde een vrouwelijke par- keercontroleur. „Ja, ik ben de afgelopen tweeënhalf jaar in een heel vreemde toestand ge weest", gaf de 46-jarige Leide naar gisteren voor de Leidse politierechter toe. De vreemde toestand kwam hem op een voorwaardelijke celstraf van vier weken te staan. Hoe was het allemaal zo ver gekomen met de bedreiging van die vriendin, wilde politie rechter E. Timmermans van de verdachte weten. De man vertelde vervolgens honderd uit. Over hoe hij bevriend was met de vrouw, maar hoe hij ook heimelijk verliefd was en hoe hij toe moest zien 'hoe de ene na de andere lapzwans het bij haar verklooide'. Hoe zij er vervolgens een keer met zijn boot vandoor ging om zonder de kap van de buiten boordmotor terug te komen wat hem een schadepost van 550 gulden opleverde. Dat de vriendschap stuk liep en hij in een depressie terecht kwam, dat hij ondanks herhaaldelijk aandringen zijn geld niet kreeg, en dat hij toen is gaan dreigen. „Het is allemaal niet zo sÜm aangepakt", moest de Leidenaar achteraf erkennen. Hetzelfde gold min of meer voor de andere vergrijpen waarvoor hij zich moest ver antwoorden. Alleen bij de mishandeling van de parkeer wachter had hij een ander ver haal. Hier ging het naar zijn vaste overtuiging om een on gelukje waarbij hij op de fiets van achteren tegen de vrouw was opgereden. Officier van justitie E. Visser achtte alle zaken echter bewe zen. Toch wilde hij de man geen al te zware straf opleg gen. Hij eise een geheel voor waardelijke celstaf van vier weken. Dat vond zelfs de ver dachte wat aan de lage kant. „Ik had ook best een taakstraf willen doen, hoor", reageerde hij. „Ik vind het wel leuk om achter een rolstoel te lopen... Er is zo veel werk dat gedaan moet worden." Maar een werkstraf vond ook rechter Timmermans te veel van het goede. Zij legde de straf op die door Visser was geëist. den haag/oegstgeest connie van uffelen De glazenwasser had tijdens zijn werk in Oegstgeest, Nieuwe Wetering en Zoeterwoude- Dorp vijf interessante wonin gen gezien. Zijn maat, een afge keurde stratenmaker, reed hem later naar deze adressen, ging na met zijn mobiele telefoon of de bewoners thuis waren en wachtte vervolgens een paar huizenblokken verder op de buit. Deze bedroeg in totaal ruim 24.000 gulden en diverse sieraden. De stratenmaker, een inwoner van Leiden, hield gis terochtend voor de Haagse rechtbank echter vol 'nooit sie raden te hebben gezien' en maar 'een beetje geld' te heb ben gekregen van de glazen wasser. Officier van justitie R. Bos vond dat de verdachte wel de gelijk medepleger was door op de uitkijk te staan en de siera den te helen. Dat had de ex- stratenmaker eerder ook be kend. Bos eiste dan ook vijftien maanden gevangenisstraf en het betalen van 4800 en 7500 gulden aan twee gedupeerden. De verdachte gaf schoorvoe tend toe één keer een zak met sieraden onder ogen te hebben gehad. „Die waren alleen niet van goud en heb ik dus maar weggegooid." Ook gaf hij toe dat hij in Katwijk 99 straattegels had meegenomen van Duinwa terbedrijf Zuid-Holland, maar dat was een opdracht geweest toen hij nog stratenmaker was. Wie die opdracht had gegeven, kon hij echter niet vertellen. Volgens A. Lagraauw, advo caat van de verdachte, was de rol van de stratenmaker maar heel klein. Hij was tijdens de in braken nooit mee naar binnen geweest, maar wachtte alleen maar in een busje van waaruit hij de woningen niet eens kon zien. „Is er dan wel sprake van op de uitkijk staan?" Bovendien ging het grootste deel van de buit naar de glazenwasser. Een taakstraf of een gedeeltelijk voorwaardelijke straf vond Lag raauw daarom voldoende. Rechter Holtrop nam daar echter geen genoegen mee. De verdachte was immers telkens weer meegegaan en in zijn jeugd ook al diverse keren ver oordeeld wegens inbraken. Hij geloofde niet dat de verdachte kon zien dat er sprake was van nepsieraden. „Is dit bijvoor beeld van goud, of niet?", zo vroeg hij de stratenmaker, wij zend op zijn eigen ring. „Ja, dat kan ik zo niet zien. Ik heb in mijn auto spul waarmee ik dat toets", antwoordde de verdach te, die verklaarde spijt te heb ben van wat hij had gedaan. „Ik wil hier niets meer mee te ma ken hebben en opnieuw begin nen." De rechtbank doet over tien dagen uitspraak. 'Jjïfiiltfs]

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 13