Grijs krijgt weer kleur Trends Een showbizztrap als blikvanger in de hal UIINOUMVJ ZO IVIAVMA I I Y Anagram Op elke verticale regel dient een woord van vier een zes letters te wor den ingevuld. Het woord van vijf let ters bestaat uit de letters van het voorgaande woord plus 1, het woord bestaat uit de vijf letters van het voorgaande woord plus 1. Als de hele puzzel juist is inge- 1Zwemvogel - slot - stukje; 2. dokter - stijf - gietvorm; 3. stel - luister - zuil; 4. heilige - niemendal - geleed dier; 5. inwendig orgaan - koningin - hereniging; 6. slim - reuzenbeeld - sjalot; 7. lattenkist - toegangsbewijs - vechtsport; 8. voorteken - maalwerktuig - citrusvrucht; 9. graad - gesponnen draad - wilde woudezel; 10. zuivelproduct - wasstaaf - geraamte. Oplossing van maandag: Horizontaal: 1. Rui; 5. ark; 7. Irene; 8. Eta; 9. uil; 11. naast; 14. si: 16. eg; 17. Eli; 18. Eos; 19. op; 20. Po; 22. aster; 25. nar; 27. ave; 29. reaal; 30. uni; 31. ion. Verticaal: 2. Uit; 3: Iran; 4. Anna; 6. rei; 8. eis; 9. ut; 10. log; 12. alias: 13. stere; 15. iep; 16. esp; 19. oen; 21. ore; 22. ar; 23. toet; 24. raai; 26. aan; 28. vlo. JFS Schwarzkopf ontwikkelt pigmentvormende haarcrème TOMPOES Heer Bommel en de Killers Terwijl professor Sickbock haastig een hendel overhaalde, sloop heer Bommel ver vandaar de open her berg binnen. De olielanlp, die de enige verlichting van het vertrek vormde, schommelde in de wind heen en weer, onrustige schaduwen over de wanden werpend. Het hout werk piepte en steunde, de luiken klapperden en de storm joelde om het huis, zodat het binnentreden van de bezoeker onopgemerkt bleef, zelfs toen hij op een krakende plank stap te. „Drie azen", zei Bud in de verte. „Ik zie je." „Vier vrouwen", gromde Kid verveeld. „En nu hebben we ge noeg gezien. We moeten aan het werk." Heer Ollie bleef een ogenblik verwezen staan. Zijn blik gleed door het duister vertrek en viel toen op het oude uurwerk, dat hard en rustig stond te tikken. „Die klok!" dacht hij. „Daarmee is alles begonnen. Ik zie ineens wat mij te doen staat. Met list en voorzichtigheid ga ik dat ding stoppen..." Hij zuchtte diep en deed met ingehouden adem een paar pas sen voorwaarts, terwijl zijn ogen star op de kaartspelers gericht waren. Helaas, daardoor had hij de ingeval len stoel die op de grond lag, niet in de gaten. Zijn tastende voet raakte verward in het houtwerk en met een doffe dreun stortte hij ter aarde, zo dat het gebouw op zijn grondvesten schudde. „Hela!" riep Bud verrast. „Kijk wie we daar hebben!" „We hebben toch nog niet genoeg gezien! zei Kid. „Dat komt ervan wanneer wij onze plicht vergeten! Aan het werk!" „W-wacht even!" stamelde heer Bommel. „Ik heb een 1-list be dacht!" Maar de killers wachtten niet. Ze trokken hun wapens en sprongen op de gevallen heer af. Dat een tafelkleed meer kan zijn dan een nuttig stuk textiel voor de ge dekte tafel is vanaf idaag te zien op de expositie Tafel kleden in Galerie Yksi te Eindhoven. Negen ontwerpers met uiteenlopen de achtergronden tonen een grote diversiteit. Manon van Kouswijk ex poseert een kleed met geborduurde vlekken, Louise Cohen voorziet haar ontwerp van zeilringen die als onderzetters dienst doen, San dra Claesen legt voor de maaltijd een (gebreide) ro de loper uit, en het ontwerp van Clau dia Stegeman kan tevens dienst doen als slab. Maarten Statius Muller bedacht een interactieve 'viditable': een trai neel tafelkleedje, een krant, spelletjes of heerlijke recepten (a"oj^ binnen handbereik door een druk op de knop. sn act' Expositie Tafelkleden, 23 maart t/m 15 mei, Galerie Yksi 1.02 Fa venstraat 1, Eindhoven. Open: di t/m vrij 10-17.30, za 12 :ecc uur. Tafelkleed versierd met zeilringen, die doen als onderzetter. HEINZ Mart Visser in museum Acht jaar geleden sloegen zijn studiegenoten op de academi |g j zich van pret op de dijen als Mart Visser weer eens uitriep d hij in de voetsporen zou treden van couturiers als Frans Md naar en Edgar Vos. Onlangs presenteerde Mart Visser zijnd jo coutureshow in de Amsterdamse Koepelkerk Vooraan zate 0 trotse moeder Marry Visser-Van Doorn. De CDA-politica na loop: „Er is veel veranderd. Toen ik twee jaar geleden in del s mer werd geïnstalleerd, riepen collega's dat zij nu wel de pij g voor het beste geklede Kamerlid konden vergeten. Om te gij 17 0 toch. Omdat ik toevallig de moeder van een couturier ben,i p dat toch niet zeggen dat ik elke dag in gala het Kamergebou j. betreed. Gelijktijdig dacht ik: wat is het toch snel gegaan me? n die jongen" p Afgelopen week was zij als enige volksvertegenwoordiger ge tuigde van de zomershow van haar zoon. „En dat was tochi 5 D jammer". Zeker omdat, volgens presentatrice Karin Verstaei n de bezoekers getuige waren van de 'laatste zomercollectie v h deze eeuw, die bovendien absoluut millenniumproof was'. h< Mart Visser heeft bereikt waar hij van droomde. Dat wordtt rr best geïllustreerd door het feit dat het Haags gemeentemua h; in 2003 een overzichtstentoonstelling van tien jaar couture! tv Mart Visser wil organiseren. st 'Een revolutie op gebied van haarverzorging! Een product dat voor kort niet voor mogelijk werd gehouden! Een wetenschappelijke door braak!' Apetrots is het Duitse Schwarzkopf- Henkel-concern op zijn nieuwste product Re- Nature. Een kleurherstellende crème voor grijs haar, maar geen verf of kleurshampoo. Nee, Re-Nature, ontwikkeld na tien jaar intensief onderzoek, vormt pigment dat lijkt op het na tuurlijke haarpigment. Het werkt zo. Haar insmeren, vijf tot twintig minuten laten inwerken, en een paar dagen la ter zie-dciar-het-wonder. grijze haren krijgen weer kleur. Na een paar behandelingen heeft iemand zijn natuurlijke haarkleur terug, be looft Schwarzkopf. Zonder chemische troep en zonder het haar te beschadigen, maar door wetenschap en moeder natuur handig te com bineren. Re-Nature is een product waar de consument op zit te wachten, stelt de fabrikant. Verkoop cijfers in het buitenland lijken Schwarzkopf ge lijk te geven. Binnen een halfjaar gingen in Duitsland 1 miljoen pakjes crème over de toonbank. Het spul was niet aan te slepen. Nu is Nederland aan de beurt. Deze maand ligt Re-Nature overal in de winkels. Ook kappers gaan ermee werken. Schwarzkopf heeft hoog gespannen verwachtingen. Want grijs worden willen we niet, blijkt uit onderzoek. Ongeveer tweederde van de Nederlanders boven de 30 heeft in meer of mindere mate grijze haren. De meesten laten het proces gelaten over zich heen komen. Angst weerhoudt hen het haar kunstmatig te kleuren, bang als men is voor haarbeschadiging of onnatuurlijk resultaat. Maar Re-Nature werkt anders, volgens de fa brikant. De kleur van het haar wordt bepaald door twee soorten pigment (melaninen). Hoe meer pig ment, hoe donkerder het haar. Zolang er pig ment wordt geproduceerd, behoudt iemand zijn haarkleur. Door het verouderingsproces vermindert de pigmentaanmaak, om op een gegeven moment helemaal te stagneren: de haren worden vaal, grijs. Re-Nature crème bevat een pigmenthoudende stof. Wanneer het spul op het haar wordt ge smeerd, dringt deze stof in de vezels en gaat een reactie aan met de zuurstof in de lucht: een proces dat een paar dagen blijft doorwer ken. Het uiteindelijke resultaat is dus niet met een zichtbaar. Na elke behandeling met de crè me komt steeds meer pigment in de haarvezels terug, beweert de fabrikant. De consument kan dus zelf bepalen hoeveel kleur hij of zij wenst. Tijdens de presentatie van het nieuwe product liet Schwarzkopf verbluffende staaltjes zien van de mogelijke resultaten. Een van de proef personen, ooit grijs, toonde trots zijn weer zwarte haardos. Eerlijk is eerlijk: hij zag er ja ren jonger uit. In tegenstelling tot traditionele kleurbehande- lingen geeft Re-Nature volgens de fabrikant geen allergische reacties. Het klinkt ideaal dus, maar er zijn beperkingen. Re-Nature is niet ge schikt voor haar dat van oorsprong lichtblond, rood, rossig of zwart is. De crème geeft het beste resultaat op middenblond tot donker bruin haar. Bij een oorspronkelijke haarkleur van middenblond tot donkerblond moet min stens de helft van het haar grijs zijn. Het is niet verstandig de crème te gebruiken op geblon deerd haar: het resultaat is onvoorspelbaar en kan te donker uitpakken. En, evenals bij ge verfd haar, geldt dat de uitgroei moet worden bijgehouden. Wie er eenmaal aan begint, zit er aan vast. (Re-Nature kost ƒ24,95. In elke verpakking zit ten twee tubes, goed voor een aantal behande lingen) Deze stalen trap kan een beetje handige klusser zelf monteren. De plant in de buurt van deze draaitrap is volgens de aanhangers van de Chinese woninginrichtingsfilosofie Feng Shui nood zakelijk om energieverspilling te voorkomen. foto pr Voor exclusieve trappen was tijdenlang geen plaats in Nederlandse woningen. Daarin komt geleidelijk verandering. „Trap pen zijn tijdenlang een sluitpost op de be groting geweest, zegt Bart Nijhoff, de in- en verkoper van C.J. van Bruchem Trappen- fabriek uit Zaltbommel. „Twee jaar geleden bedroegen exclusieve en kostbare soorten ongeveer veertig procent van onze omzet, tegenwoordig is dat al tachtig tot negentig procent. Een verklaring is dat nieuwbouw woningen iets grotere trapgaten en hallen hebben. Daarnaast is de opgang niet langer het ondergeschoven kind bij de woningin richting. Is de trap in het nieuwe huis niet fraai genoeg, dan wordt er zonder veel wik ken en wegen een ander model neergezet. Wij verkopen bijvoorbeeld soms hardhou ten exemplaren van zeventigduizend gul den. Deze vereisen natuurlijk bijzonder veel ruimte, maar bieden ook veel comfort." Bijzonder belangrijk voor het comfort is de helling. Die helling wordt bepaald door de afmetingen van de aan- en optrede. De aan trede geeft de afstand aan die iemand voor waarts maakt en de optrede tussen twee tre den bepaalt de hoogte in centimeters die bij iedere stap moet worden genomen. Bij zéér flauw hellende ofwel luie trappen, die prak tisch zijn voor minder validen, bedraagt de aantrede pakweg 25 centimeter: stappen gaan vooral voorwaarts en minder steil om hoog. Daarnaast zijn treden van tachtig centimeter en leuningen die negentig centi meter boven de treden lopen vrij gerieflijk. Het materiaal waarvan de trap is gemaakt beïnvloedt veel minder het comfort, maar wel de prijs. Traditioneel wordt vurenhout gebruikt, maar steeds vaker vinden prijzige aluminium en stalen opgangen aftrek. „Vooral de combinatie van stalen leuningen met houten treden stijgt in populariteit", verklaart verkoper Martin Pot van trappen- fabrikant Metaalindustrie Zaanstad, „jaar lijks verkopen wij er honderden exemplaren van. Voornamelijk spiltrappen, waarbij de treden in een vloeiende boog aan een stalen paal zitten, zijn geliefd." De aanleg van een spiltrap is door een klus ser zelf te klaren, omdat het model in losse elementen te koop is. Ook houten wentel trappen zijn als bouwpakket te koop, maar aanhangers van Feng Shui moeten daaraan niet beginnen. De modieuze, Chinese wo ninginrichtingsfilosofie beschouwt wentel trappen, meer dan ieder ander model, als verspiller van positieve energie. Een reme die is om een plant naast de wenteltrap te plaatsen: de groeirichting van de plant zorgt ervoor dat enige energie toch naar boven gaat. Een bewezen nadeel van houten (wentel- trappen, is dat het materiaal meer onder houd vereist dan de metalen varianten. Daar staat tegenover dat onbeklede alumi nium en stalen trappen nogal wat lawaai kunnen veroorzaken. Veel geruislozer zijn natuurstenen opgangen. Nadeel is echter prijs „In de toekomst zullen steeds meer kunststoftrappen op de markt verschijnen", voorspelt binnenhuisarchitect Hans Slim. „Opgangen van tropisch hardhout daaren tegen gaan vanwege groeiend milieube wustzijn minder snel over de toonbank. Daarnaast zullen rijk versierde modellen aan populariteit verliezen: de functionaliteit komt weer centraal te staan." Een onderdeel van functionaliteit is onge twijfeld de veiligheid. Een veilige van een onveilige trap onderscheiden is echter niet eenvoudig, want er bestaan geen speciale keurmerken. Een trap moet wel voldoen aan enkele bouwregels. Zo mag de helling bijvoorbeeld niet te steil zijn: iemand van maximaal 2.10 meter moet helemaal naar boven kunnen lopen zonder zijn hoofd te gen het plafond te stoten. Mart Visser tussen zijn mannequins j=otogeorge w De pan in de kunst '101 Meer dan tafelkleed Pastapan van Silvia Cente- leghe. ontstond een stalen g Het slangenhoofd van Mi c werd verbeeld door op dr een warboel van geribbe' metalen doucheslangena JT( brengen. MariacatenaVa bouwde een kookpot om bloem, terwijl Alfredo Sci jg pan en deksel had voorzi |ge2^ van honderden uitsteken!g]u schroeven, een soort ege' Sommige kunstenaars hi het gezocht in toegepaste kunst: een pan als hangla of als fonteintje, compleet afzetplankje en spiegel ei Kunst in de pan is kookkunst. Maar laatje er kunstenaars op los op pannen in plaats van koks, dan ontstaat Pan in de kunst. Frabosk, Italiaans fabri kant van roestvrijstalen huis houdelijke artikelen liet meer dan honderd kunstenaars dol len op basis van een forse (15 liter) roestvrijstalen pan. Daaruit gegroeide een collec tie kunstzinnige panobjecten. Veel pannen werden verfraaid door ze geheel te beplakken met pasta's, gekleurd glas, ou de sieraden en met schelpen. Uit een andere pan met deksel Proefpersoon voor en na enkele behandelingen. foto pr Maria Catena 'verbouwde' de pan tot een bloem. foto pr Karin Blom be dacht een kleer- hangertje dat ei genlijk een lamp is. Het kenmerk is pikante lingerie, die wordt afge beeld op een el lipsvormige, vrij 'platte' lampenkap die is bevestigd aan een knaapje van ijzerdraad. De lingeriecollectie heet Pressing en bestaat uit een se rie van vijf ver schillende stukjes ondergoed. Op een interieurbeurs in Parijs won dit ontwerp een twee de prijs. De lamp jes worden gele verd in een ver pakking zoals ook wel voor truien en overhemden worden bntikL Meer informatie: Karin Blom, tel. 0299-621242. 'Lichtgevende' lingerie

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 10