EiDEN Regio College houdt vast aan sloop Elisabeth Profiel van een Leidse nachtburgemeester I Prominentenboot: veel lawaai, maar weinig aandacht linister discussieert ver oorlog en vrede Foute moppen en humor om te lachen (AN DAG 22 MAART 1999 wim wegman. 071-5356414. plv -chef herman joustra. 071-5356430 J Tippelzone aan Willem de Zwijgerlaan Dat de Willem de Zwijgerlaan als tippelzone wordt ge ide) ifuikt-was zaterdagavond ook voor de politie nieuw. Daar trof- m 2 ?n agenten in een stilstaande auto een 42-jarige Katwijker aan net zijn vriendin van 21 uit Den Haag. Het duo bleek onder in- doed van drugs te verkeren en kon niet meer rijden. De man ül noest zelfs door een arts worden onderzocht. De vrouw pro vide langs de Willem de Zwijgerlaan te tippelen. Binnen korte jjdwist ze twee automobilisten aan de kant te krijgen. \Ian gaat uit zijn bol goEN Een 28-jarige Leidenaar heeft zaterdag voor veel com- tel* ïotie gezorgd. Eerst stal de man de mobiele telefoon van een ixichauffeur die hem thuisbracht. Toen hij na verhoor weer ,3S vrijgelaten, gapte hij 14 pakken koffie in een supermarkt onii tan het Levendaal. Nadat hij door personeelsleden was aange- louden, gedroeg de man zich erg agressief en bleef zich verzet en, ook tegen de inmiddels gearriveerde politie. Bij fouillering onden agenten goederen op de man die eerder die dag waren estolen uit een opengebroken auto op de Uiterstegracht. In cel begon de man zich te verwonden door keihard met zijn iteni oofd tegen de deur te bonken. Hij werd door ambulanceperso- >1 behandeld en is inmiddels voorgeleid aan de officier van istitie in Den Haag. Man valt 12-jarige meisje lastig :n Agenten werden gistermiddag op de Steenstraat aange- proken door een 12-jarig meisje. Zij zei kort daarvoor bij een ushalte aan de Stationsweg te zijn lastiggevallen door een ma ian.De agenten troffen de man daar inderdaad aan. Hij was inken en probeerde de ruiten van het bushokje te vernielen. Ie36-jarige Oegstgeestenaar is meegenomen. iromfïets in brand men» In de schuur bij zijn huis aan de Lucretia van lerkenstraat (Stevenshof) was een 41-jarige man zaterdagmid- zijn brommer aan het schoonmaken met benzine. Toen r: en looplamp viel, vatte de benzine vlam. De man had nog de genwoordigheid van geest de brommer uit de schuur te du- en die daardoor gespaard bleef. De brommer viel echter ten fooi aan de vlammen die uiteindelijk door de brandweer wer- De sloop van het vroegere Elisabeth-ziekenhuis aan de Hooigracht in Leiden gaat als het aan burgemeester en wethouders ligt, gewoon door. De nieuwbouw kan dan begin volgend jaar al beginnen. Wethouder T. van Rij ziet geen enkele aanleiding om op dat voornemen terug te komen, nu GroenLinks en de SP twijfelen aan het nut en de noodzaak van afbraak. leiden robbert minkhorst De sloopplannen voor het voormalige hoofdgebouw, het gedeelte dat aan de Hooigracht staat, zijn 'te kort door de bocht', vindt collegepartij GroenLinks. Omdat B en W in haar ogen te makkelijk het al ternatief (hergebruik) naast zich neer hadden gelegd, ver langde de partij twee maanden terug al opheldering. Groen Links kreeg toen bijval van de SP. Beide partijen geloven niet in de bewering van Inbo Advi seurs, het bureau dat in op dracht van de projectontwikke laar de mogelijkheden voor duurzaam bouwen onderzocht, dat sloop en nieuwbouw beter is. Simpelweg omdat de andere mogelijkheid, een grondige ver bouwing van het hoofdgebouw, niet is onderzocht. Wethouder Van Rij bestrijdt dat. ,,Er is heel goed bekeken of het gebouw kon worden herge bruikt. Uit het rapport dat vorig jaar is opgesteld blijkt dat de winst voor het milieu echt gro ter is als het gebouw gesloopt wordt." Om zelf die stelling te toetsen, is de bestuurder met enkele ambtenaren in het ge bouw gaan kijken. Dat bezoek heeft hem overtuigd. „De 'on diepte' van het gebouw is on praktisch. De verdiepingshoog- iensie-minister Frank de en vredesactivist Mient T r iFaber gaan op 7 april in Lei met elkaar in discussie, derwerp van gesprek is vre- |ie. De ontmoeting oiij sen beiden heeft plaats in de r/mi deskerk aan de Van Vollen- iekade. anleiding voor de discussie- inkomst vormt het vraag- over de toekomst van de oruf! ierlandse krijgsmacht, meldt organisator, de Leidse afde- van het International ikstri listian Fellowship. Minister De Grave wil een' brede maat schappelijke, discussie over het leger voeren, alvorens te komen tot de opstelling van de Defen sienota 2000. Een tweede reden om de discussie te organiseren is de herdenking van de 'Eerste Haagse Vredesconferentie' die in 1899 werd gehouden. Die bijeenkomst leidde tot de op richting van het internationaal gerechtshof en de bouw van het Vredespaleis. De twee kopstukken begin nen hun discussie om acht uur. Een half uur eerder is de deur open. De toegang is gratis. leiden De traditionele fakkeloptocht tegen racisme trok afgelopen zaterdag meer deelnemers dan vorig jaar. Volgens organisatrice J. Schoonwater liepen zo'n 250 mensen mee in de tocht. Daarbij waren met name de asielzoekers uit het opvangcentrum aan de Van der Ma- deweg sterk vertegenwoordigd. Met een kleine honderd man domi neerden zij de demonstratie en zorgden zij voor extra sfeer door zo af en toe 'We are the champions' te zingen. Door de alternatieve route trok de stoet bovendien meer aandacht dan gewoonlijk. „We liepen nu door meer straten waar mensen wonen. Daar zie je dan mensen voor het raam staan of naar de voordeur gaan. Je kunt wel over de Boommarkt lopen, maar daar gebeurt dus helemaal niks", aldus Schoonwater, die heel tevreden is over het verloop van de optocht, op één aspect na. „Ik miste toch weer de gewone Leidenaar." FOTO ANP <ing! voor op een stad als Lei- t/mv m? Zij hebben een nachtbur- imeester en wij niet. Zal die natie nog lang voortduren? Ge? vanaf woensdag is in die 's; rune voorzien en kan Jan voortaan met een ge- a:'' si hart gaan slapen, want in [^jj (tussentijd past er iemand op (winkel. Moeten we daar in stras tiden blij mee zijn? Ach, het tijd* ilde meeste mensen worst jn. Of, zoals kandidaat-nacht- !lt|0 ffgemeester Rene Vallent- ied het uitdrukte: „Er veran- toch niets. Het is alleen r goed voor de folklore. Het at om het ludieke aspect." schJ! m 83 !n rake typering van deze on- kroonde koning van de dit, die overigens zelf de ,|d* (en in de vijver gooide om 1 (er eens wat rimpels los te aken. Onder het motto 'Al le- 103 rtdie verkiezing alleen maar ns een paar gezelhge avonden op, dan is het al geslaagd', tover den hij en zijn compaan Simon Platteel - tevens kandidaat - niet alleen een verkiezing maar ook nog eens een omlijstend programma uit de hoge burge- meesterhoed. Dat begint van avond om 21.30 uur met een columnistencafé in De Bonte Koe, wordt morgenavond om 21.00 uur voortgezet met een debat onder leiding van de journalist Cees van Hoore in Sus Antigoon en krijgt zijn apo theose op woensdagavond in de danssalon In Casa. Daar kan iedere Leidenaar van af 20.00 uur terecht om zijn stem uit te brengen op één van de zes kandidaten voor dit ambt zonder bevoegheden. De stembussen zelf gaan overigens pas om 21.00 uur open en wor den streng bewaakt door een panel van drie, te weten wet houder Alex Pechtold, markt - man Chris Verplancke en gast heer Leo Kamphues. Na het tellen van de stemmen vindt de inauguratie van de nachtburgemeester plaats om klokslag 0.00 uur. In de tussen tijd is er ruimte voor een co lumnist (Rob Baars), poëzie (Ad de Waard) en muziek (Elastiek met Boozy). De nacht wordt besloten met een optreden van 'De v/d Lubbe niet te geloven Rock Roll Revue', achter wel ke naam een gekend aantal Leidse muzikanten schuil gaat. Als voorafje op het gebeuren stelde de redactie van De Blau we Steen drie prangende vra gen aan de zes kandidaten. Vandaag lichten de eerste drie een tipje van de sluier aan gaande hun beweegredenen. Het zijn Peter Labrujère, Hans Wolting en Jacques Kerstjens. Morgen maken we ruimte voor Frans Horst, Rene Vallentgoed en Simon Platteel. ARCHIEFFOTO HENK BOUWMAN De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad Naam: Peter Labrujère Leeftijd: 49 jaar Geboorteplaats: Leiden Beroep: Winkelier/humorist/detailist/ realist 1. Hoe luidt uw lijfspreuk? Zij die weten, spreken niet. Zij die spreken, weten niet. Er lopen in Leiden te veel bier koppen rond die over alles wat horeca betreft een mening hebben maar behalve praten niets doen. Aan de andere kant zijn er genoeg mensen met verstand van zaken die hun mond houden. Die laatste groep wil ik activeren. 2. Wat gaat er veranderen als u wordt gekozen? Meer evenementen, meer dis co's en meer levende muziek in de kroegen. Waarom is het in een Jazzweek of rond 3 ok tober wel druk in de stad en de rest van het jaar niet? Dan ge beurt er niks. Dat moet veran deren. Zo is er in Leiden nog wel plaats voor een paar dis co's. Net als de middenstand moet ook de horeca proberen een regiofunctie te krijgen. Daarom moet de horeca de koppen bij elkaar steken en haar verlanglijstje op een leuke manier aan de gemeente pre senteren. 3. Wat doet u doorgaans om 01.00 uur 's nachts? Dan lig ik in bed. Want ik sta altijd om 6 uur op. Niet ideaal voor een nachtburgemeester, dat geef ik toe. Maar iemand moet het toch doen. Ik kan in ieder geval voor de vrolijke noot zorgen. FOTO MARK LAMERS Naam: Jacques Kerstjens Leeftijd: 57 Geboorteplaats: Venlo Beroep: Orthopedisch maat schoenmaker/Bourgondisch levensgieter 1. Hoe luidt uw lijfspreuk? Aan den arrivee worden de prijzen uitgereikt. Mijn opa zei dit altijd en ik heb die uitspraak overgenomen. Hoe heb je je leven ingedeeld? Aan het eind van je zakelijk- èn privéleven merk je vanzelf of je het goed of slecht hebt gedaan. 2. Wat gaat er veranderen als u wordt gekozen? Vanzelfsprekend de sluitings tijden, óók van de terrassen. De verantwoording voor het naleven daarvan moet bij de ondernemer komen. De politie moet boeven vangen en geen kroegen controleren. Gespreid naar buiten maar een beetje kabaal hoort erbij. Dat brengt het wonen in de binnenstad met zich mee. Maar als ie mand zijn zakken vol heeft, moet de cafébaas zorgen dat hij geen overlast veroorzaakt. Ook buiten niet. Verder wil ik het Leids Vrijetijds Centrum aan de Breestraat behouden en de jeugd leren stappen. Want als de mensen van mijn generatie niet meer uitgaan, wie stapt er dan nog wel? 3. Wat doet u doorgaans om 01.00 uur 's nachts? Dan controleer ik meestal een café. Dat gaat mooi samen met het drinken van een slaap mutsje. FOTO LOEK ZUYDERDUIN Naam: Hans Wolting Leeftijd: 48 Geboorteplaats: Leiden Beroep: Bouwkundig adviseur 1. Hoe luidt uw lijfspreuk? Laat Leiden zijn wat het moet zijn. Het moet gezelliger worden in Leiden en dat houdt in dat de gemeente coulanter moet op treden. Meer decibellen dus. Twee keer de muziek te hard en je hebt een bekeuring te pakken. Gemeente en politie zeggen soepel te zijn maar de praktijk bewijst het tegendeel. 2. Wat gaat er veranderen als u wordt gekozen? Weinig, heel weinig want een nachtburgemeester heeft to taal geen macht. Hij kan zeg gen wat-ie wil, er is niemand die naar hem luistert. Je kunt hooguit een signaal afgeven naar de echte burgemeester. Daarnaast is er nauwlijks een budget. Tweeduizend gulden geloof ik. Zo'n bedrag stelt na tuurlijk niet veel voor. Twee avondjes stappen en dat geld is ook op. Ik zie de verkiezin gen voor een nachtburgemees ter dan ook meer als een ludie ke actie. 3. Wat doet u doorgaans om 01.00 uur 's nachts? Dan werk ik in café het Lisser- veerhuis. eric jan berendsen ad van kaam te is raar, je kunt er net geen twee verdiepingen van maken. Voor een verdieping is de hoog te van ongeveer vier meter weer relatief hoog." Zelf wilde Van Rij ook jaren lang het hoofdgebouw behou den. Het had voor hem en voor de rest van het college cultuur historische en emotionele waarde. Duizenden Leidenaars zijn er bijvoorbeeld geboren, of zijn er bevallen van een kind, noemt de bestuurder een argu ment als voorbeeld. Tot aan de rapportage van Inbo Adviseurs was behoud ook het standpunt van B en W. Van Rij rekent er op dat de gemeenteraad de nieuwbouw- plannen nog dit jaar moet goedkeuren. Er komen dan maximaal tachtig appartemen ten, een ondergrondse parkeer garage en een ldein park. De ka pel van het ziekenhuis blijft be- i waard. Als de raad instemt, kan het ziekenhuis aan het eind van 1999 tegen de vlakte. De bouw begint dan begin volgend jaar. leiden suzanne barbier Is het een vrijgezellenfeest, een eenzame peurbak of een ver vroegd koniginnedagtochtje? Menige wandelaar en kooplus tige kijkt verbaasd op als er een luidruchtige, tot aan de nok ge vulde schuit langstrekt. Het is nog moeilijk te zien wie er nou in die boot zit omdaf de inzit tenden zijn ondergedompeld in een zee van zwartwitte ballon nen. Toch bevinden zich in het opzichtige bubbelbad twintig 'bekende Leidenaren' afkom stig uit verschillende politieke partijen, de ondernemerskring, politie, en het maatschappelijk werk. De twintig zijn door de werkgroep 21 maart opgetrom meld om voor wat opschudding te zorgen in de binnenstad. 'Aandacht trekken' luidt hun motto. Aandacht voor de slotactiviteiten van de Leidse anti-racisme week. Vooral de fakkeltocht kan vol gens de werkgroep wel wat re clame gebruiken. Het aantal deelnemers aan de stoet was vorig jaar flink gedaald. Een vaste groep geëngageerden laat zich altijd zien maar de belang stelling van de gewone man in de straat, loopt steeds meer te rug. Door middel van zo'n laag drempelige actie als vandaag hoopt de organisatie het gewo ne winkelende publiek te inte resseren voor deelname. Onder de inspirerende aan voering van teamcaptain Leo- nie van Bleijswijk van Stichting Vluchtelingenwerk Leiden doen de opvarenden een uiterste in spanning om op te vallen. Al zwaaiend met dozijnen ballon nen en toeterend op de meege brachte scheepshoorn staan de GroenLinksers Jan Laurier en Stella ter Harmsel zij aan zij in de strijd met Alexander Geert- sema van de WD en D66- raadslid Joke Sorgdrager. De visboer en de groenteverkoper j op de Nieuwe Rijn schuiven het i zeil van hun kramen verschrikt opzij als de herrieschoppers na deren. Er wordt flink over en weer gezwaaid naar de markt- kooplui maar potentiële be langstellenden laten zich niet zien door het miezerige weer. „Het is wel erg stil voor de za terdag", klinkt het meer dan eens op de boot. „Waar hangen de mensen toch uit?" Al laat het volk het dan afwe ten, de stemming wordt er niet minder op. „Wie maakt me los? roept markthandelaar Chris Verplancke met een feilloos ge voel voor commercie, terwijl hij de trossen ballonnen aan pas santen aan de kant en bij de bruggen probeert te slijten. On dertussen schijnt schipper Par- mentier er wel aardigheid in te hebben dat zijn boot het kleur volle middelpunt van de Leidse grachten is. Hij besluit de toe ristische route te nemen langs Rapenburg en Beestenmarkt. Behalve van een eenzame wan- delaar en wat spelende kinde ren trekt de schuit ook daar niet veel bekijks, hoe hard de scheepstoeter ook loeit. „Straks zitten we nog boven de zeventig decibel", zegt een van de opva renden met een knipoog naar de aanwezige politici. Tot slot lijkt al die uitsloverij op de Hoogstraat toch nog wat op te leveren: daar is het druk en vol op belangstelling. Weg zijn de ballonnen en weg zijn de pro minenten naar de Oude Rijn waar de koffie wacht. Themamiddag in De Burcht leiden robbert minkhorst Het thema van de middag was zo universeel als de mensheid zelf: humor. Alleen wilden de organisatoren, het Meldpunt Discriminatie en de werkgroep Leiden, Stad van Vluchtelingen, er nog een verdieping in aanbren gen: wanneer is humor om te lachen en wanneer worden grappen en opmerkingen kwetsend? Het bleek zondagmiddag, op de afsluitende dag van de Leidse antiracisme week in de tuinzaal van sociëteit De Burcht niet eenvoudig om de grens te definiëren. Het meest tot de verbeelding spraken enkele grapjes die twee gasten, de Marokkaanse cabaretier Karim Mounir, en de vrouwelijke wederhelft van cabaretduo Nilgün Yerli, wel eens hadden gehoord. Wat is een Turk met een mes in zijn rug? Het goede voor beeld. En: waarom zie je nooit een Turk met een bos bloemen? Bloemen houden van mensen. Wie daar om lacht, zit goed fout, luidde de boodschap. De werkgroep Leiden, Stad van Vluchtelingen en het Meldpunt Discriminatie schotelden de ruim vijftig be zoekers een divers program ma voor. Rode draad van de middag was een talkshow, geleid door tv-journalist Ivet- te Forster. Eraan vastgeplakt zaten optredens van Turkse Troel, Mounir en de Leidse meidenband de Beppies. Op een als een oer-Hol- lands huiskamer ingericht po dium (vaalgroene driezitter, dito fauteuil, diepbruine sa lontafel, staande schemer lamp met bloemetjesmotief) wilde Forster van alle gasten weten wanneer je humor kwetsend moet vinden. Om dat publiciste Hetty van Wol- de niet kwam opdagen, mocht tv-personality Henk Bres (Schilderswijk Den Haag, Het Lagerhuis) in beide praat sessies opdraven. „Ik maak vaak racistische grappen. Maar nooit om te kwetsen." Zelf werd en wordt hij trou wens ook gediscrimineerd, gaf hij maar even aan. Zijn ei gen strip werd uit een blad geschrapt omdat een adver teerder, van de kledinglijn van oud-tennisser Björn Borg, er moeite mee had, zei Bres. „Meneer weigerde om met een uitkeringstrekker in één blad te staan." Prompt wist de Hagenees nog een mop over een man met een buitenproportioneel geslachtsdeel. Hij gaat naar de dokter om zich daaraan te laten helpen. Zo wordt het met 1.80 meter ingekort tot een gemiddelde lengte. Vraagt de man later nieuwsgierig wat met die 1.80 meter is gebeurd. Antwoordt die dokter, aldus Bres: „Die heet Henk Bres en zit nu in Het Lagerhuis". Er werd in het publiek har telijk gelachen om deze grap.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 9