Bezorgdheid over economie in VS Wijffels: 'Alleen winst willen boeken, maakt kortzichtig' Vliegtuigpassagiers zijn gebrekkige service zat Economie DNB: Huidige prijs van koophuis niet houdbaar Alweer het laatste paasei wee grote fusies in aliaanse bankwereld Stop met verkoop genetisch gemanipuleerde producten Begaf us ie Amerikaanse kabel Lvqrk De Amerikaanse kabelbedrijven Comcast en Me- Knehebben vandaag een fusie aangekondigd ter waarde van Xiljard dollar (ruim 120 miljard). De twee vormen naar eigen en de grootste aanbieder ter wereld van breedbandcom- Jcatie. zoals internetdiensten. Comcast en MediaOne staan 'de ranglijst van Amerikaanse kabelbedrijven op de derde en vierde plaats. Ze hebben in de Verenigde Staten elf miljoen men en bestrijken met hun infrastructuur achttien miljoen shoudens. De fusie komt tot stand via een aandelenruil. bold koopt twee ketens in Argentinië oidam Ahold heeft twee nieuwe supermarktketens in Argen taan het concern toegevoegd. Disco-Ahold International, jnn Ahold een belang heeft van vijftig procent, heeft voor imiljoen Supamer en Gonzales gekocht, die samen 75 win- shebben. Supamer heeft in de provincie Cordoba 46 super ben onder de naam Americanos en achttien gemakswin- sonder de naam Mini Sol. Gonzalez heeft in de provincie vjuan elf supermarkten. Samen hebben de nieuwe aanwin- neen omzet van 464 miljoen. olkswagen roept 50.000 auto's terug ikrurg Volkswagen roept in geheel Europa 50.000 auto's ihet type Golf III terug. In de software voor de airbags zit een t, waardoor bij een botsing een uitgeschakelde airbag toch opgeblazen kan worden. Inmiddels zijn al 18.000 bezitters ide Golf geïnformeerd. Ongeveer 35.000 Golf Ill-modellen Duitsland verkocht. De overige 15.000 in de rest van Eu- a.De auto's zijn tussen juli 1996 en juni 1997 bij Volkswagen ideband gerold. De fout werd ontdekt nadat eind vorig jaar idrie maanden oude baby om het leven was gekomen bij iongeluk in de omgeving van München. De baby werd toen een kinderzitje verdrukt door een airbag ondanks dat deze uitgeschakeld. ad-topman BMW vertrekt naar Ford meurtZes weken na zijn tumultueuze vertrek bij BMW dtVV. Reitzle zijn heil gevonden bij concurrent Ford. Hij jtdaar de pas verworven personenwagendivisie van Volvo deluxe merken Jaguar, Lincoln en Aston Martin onder zijn [de. Reitzle vertrok begin februari plotsklaps bij BMW nadat hoogste baas bij het Duitse autoconcern, B. Pischetsrieder, opgestapt. Reitzle was zijn gedoodverfde opvolger, maar n steun van de vakbonden. Die hebben ook een stem in van commissarissen van BMW. Het koningsdrama vond as nadat de problemen bij de Britse dochter Rover bij BMW aan de lippen waren gestegen. Sinds de aankoop in 1994 ft het eens zo trotse Britse merk alleen maar verliezen gele- ventsche Kabel voorziet winstgroei isbergen Twentsche Kabel, fabrikant van kabels en hande- technische producten, heeft de winst voor buitengewone rii met elf procent zien stijgen tot 58,4 miljoen. Voor dit jaar [(ziet de directie opnieuw een winststijging. De omzet be de het afgelopen jaar het niveau van 1 miljard. De tQ.ename tbijna 100 miljoen is vooral te danken aan overnames. De zet van de belangrijkste activiteit, het kabelmaken, steeg met procent het snelst. Door dalende marges bleef de toename het bedrijfsresultaat achter: dat ging met slechts twee pro- omhoog. lira trekt nieuwe directeuren aan m Ohra Verzekeringen en Bank Groep heeft twee nieuwe tuurders in huis. Dat zijn de relatief onbekende T. van Brun- )t die de leiding krijgt over zorgzaken en L. Keemink, even een befaamd figuur in financieel Nederland. De laatste dt directeur bij Ohra Bank en wordt verantwoordelijk voor awe media. De laatste tijd kwam Nuts Ohra, waartoe Ohra zekeringen en Bank Groep behoort, vooral in het nieuws srdirecteuren die daar vertrokken. De voorlopig laatste in de bestuursvoorzitter B. Huesmann. Daarbij speelde onder de onrust binnen het bedrijf een rol. Die spanningen aden voort uit de samenvoeging van het Haagse Nuts bij het hemse Ohra. Nieuwe SER-voorzitter vindt dat privatisering overheid niet te ver moet doorschieten «M/LEIDEN ARIE IN 'T VELD Nederlandse tuinbouw dit jaar bijna tien miljoen in uit het EU-promotie- siergewassen. Het totale ft is vastgesteld op 33 mil- gulden. derland krijgt ongeveer ierde van het bedrag omdat Nederlandse vertegenwoor- er in zijn geslaagd een ling te krijgen die is geba- op basis van de produc ible. De toegezegde bij- wordt verdeeld over de öisterij, de bloembollen- Italiaanse bankwezen door elkaar geschud. Gis- werden twee fusies be- 1; die de sector een ander nt geven. De grootste bank 'Tlië. San Paolo-IMI, wil aandelenruil ter waarde omgerekend 19,5 miljard 3di Roma overnemen. 'deze bundeling doorgaat, It de hoop van UniCredito grootste bank van het ie worden de grond in ge- iDeze bank liet gisteren 1 op de dag weten voor 33 miljard gulden Banca o merciale Italiana (BCI) ie willen nemen. BCI heeft !en maanden onderhan- -over een bundeling met «lijk; s Roma, maar vorige reke^f werden die onderhande- plotseling afgebroken. >rèb# combinatie San Paolo- di Roma krijgt een ba- Maal van omgerekend 632 d Unicredito en BCI zijn °or 557 miljard. De twee mbinaties zijn groot ge- om Europa in te gaan op "oar buitenlandse overna- iodidaten. 'Italiaanse banken volgen '"m bundeling de ontwik- 2die elders al op gang is idit door de komst van de DEN HAAG SYLVIA MARMELSTEIN Het is nooit zijn jongensdroom geweest om voorzitter van de Sociaal Economi sche Raad (SER) te worden. Desondanks heeft Herman Wijffels (56) veel zin in zijn nieuwe baan, als stuurman en boeg beeld van het Nederlandse poldermo del. „Eerlijk gezegd had ik vorig jaar net besloten dat het tijd was om op te stap pen als voorzitter van de hoofddirectie van de Rabobank. Toen kwam ineens deze baan voorbij fietsen", zegt hij. De boerenzoon uit Zeeuws-Vlaande- ren werd vrijdag officieel benoemd tot voorzitter van de SER. Deze raad geeft adviezen aan de regering over het te voeren sociaal economisch beleid. In de SER zitten de vakbeweging, werkgevers organisaties en onafhankelijke kroonle- den. Ze overleggen met elkaar over bij voorbeeld de privatisering van de WAO en de WW. „Sociale partners vliegen el kaar regelmatig in de haren, maar het is de kunst om hen naar een compromis te laten zoeken. Het is nu Wijffels' taak om ervoor te zorgen dat het overleg soepel verloopt. Eigenlijk is hij een soort toneelregisseur: hij moet de spelers stimuleren en moti veren om in gesprek te blijven. Hij mag zich echter niet bemoeien met het draaiboek en mag geen van de spelers voortrekken. „U moet van mij dus niet verwachten dat ik nu allerlei prikkelende uitspraken ga doen", waarschuwt Wijf fels. 'Typisch Nederlands' noemt Wijffels de overlegeconomie. „Er bestaan in de wereld zo'n zestig landen met een SER- achtige organisatie. Maar nergens wordt het overleg zo gekoesterd als hier. Hoe dat komt? Overleggen zit de Nederlan ders in de genen. We leven van oudsher met z'n allen samengepakt op een klein grondgebied. Dus hebben maatschap pelijke organisaties altijd al met elkaar moeten onderhandelen." Wijffels signaleert dat die maatschap pelijke organisaties, zoals vakbonden, bedrijven en milieubeweging, steeds meer invloed krijgen. „De overheid trekt zich terug. De spoorwegen, de telecom, de post, de sociale zekerheid, alles wordt geprivatiseerd en overgelaten aan be drijven die winst willen maken. En dat is goed, want in het bedrijfsleven zit meer kennis dan bij de overheid." „De privatisering mag echter niet doorslaan", zo predikt de SER-voorman. „Teveel marktwerking is gevaarlijk want bedrijven die alleen maar winst willen maken worden kortzichtig en houden geen rekening met gebeurtenissen op lange termijn. Het milieu zou bijvoor beeld sterk worden vervuild als bedrij ven alleen maar zo goedkoop mogelijk willen produceren." Wijffels is daarom blij dat de SER de laatste jaren steeds 'groener' is gewor den. De milieubeweging mag steeds va ker meepraten over adviezen die de SER schrijft en is al uitgenodigd om deel te nemen in SER-commissies die zich bui gen over ruimtelijke inrichting en mobi liteit. „Ik ben dus meer dan tevreden over de weg die de SER is ingeslagen." De voormalige Rabo-topman dr. H.H.F. Wijffels is vrijdag geïnstalleerd als voorzit ter van de Sociaal Econbomische Raad. FOTO ANP ROGER DOHMEN Grootverbruikers stroom in regio bundelen krachten AMSTERDAM ANP Dertien grootverbruikers van stroom in de Amsterdamse regio waaronder Schiphol en bloemenveiling Aalsmeer hebben hun krachten ge bundeld om sterker te staan op de vrije stroommarkt. Af gelopen vrijdag maakten zij bekend hun stroom via de Stichting Inkoop Energie Amsterdam te gaan inkopen. De bedrijven zijn individu eel ook al vrij in de keus van hun stroomleverancier. Op 1 januari volgend jaar moet de stichting een contract voor stroomlevering op zak heb ben. Daarvoor zal de in koopcombinatie leveranciers uit binnen- en buitenland benaderen. De stichting is nog in gesprek met meer be drijven om toe te reden. De leden van het eerste uur zijn naast Schiphol en de bloemenveiling in Aalsmeer Shell International Chemi cals, Sigma Coatings, Mobil, BP Amsterdam, Cindu, For- bo Krommenie, Marvelo, OBA Bulk Terminal, Euro metaal, DCG Holding en Amsterdam Fertilizers. In Kwartaalbericht van De Nederlandsclie Bank AMSTERDAM ANP De Nederlandsche Bank is bezorgd over de ontwikkeling van de Amerikaanse economie dit jaar. Stagnatie van de economie in de Verenigde Staten zal ook gevolgen heb ben voor de Nederlandse economie. AMSTERDAM ANP In het zaterdag gepubliceerde Kwartaalbericht van de bank staat dat de kwetsbaarheid van de economie van de Verenigde Staten is toegenomen. Dat komt vooral doordat er meer geconsumeerd wordt dan ge spaard (negatieve spaarquote) en er belangrijk meer wordt in gevoerd dan uitgevoerd (tekort op de lopende rekening van de betalingsbalans). Een ander buitenlands risico voor Nederland schuilt in de crisis in Brazilië. De inmiddels torenhoge rente van 45 procent in Brazilië betekent een sterke belemmering voor de economi sche groei. Via vraaguitval en het verder opdrogen van kapi taalstromen zou de crisis zich verder kunnen verdiepen. Voor de Nederlandse econo mie zal de groei dit jaar vooral moeten komen van de zijde van de binnenlandse vraag, zo stelt het Kwartaalbericht. Het consu mentenvertrouwen blijft inmid dels overminderd hoog, maar het vertrouwen van producen ten heeft een terugval onder gaan, vooral onder onderne mers die bloot staan concur rentie uit het buitenland. Hoewel de Nederlandse infla tie met een jaarcijfer van 2,1 procent duidelijk boven de ge middelde prijsstijging in het eu rogebied ligt (plus 0,8 procent), maakt De Nederlandsche Bank zich daar niet ongerust over. ,Aan het onderliggende beeld voor de inflatie in Nederland is echter weinig veranderd", zo vermeldt het Kwartaalbericht. Omdat de winstmarges dit jaar naar verwachting verder onder druk zullen staan door de teruglopende groei, is de loonruimte beperkt. De bank verwacht echter dat de loon ontwikkeling met vertraging zal reageren op de verslechterde vooruitzichten voor de con junctuur. Eerder al raamde het Centraal Planbureau dat de ar beidsinkomensquote (het aan deel van lonen en salarissen in het nationaal inkomen) dit jaar met ruim twee procent zal stij gen tot 83 procent. De huidige ontwikkeling van de huizenmarkt is niet houdbaar. Dat blijkt uit het kwartaalbe richt van De Nederlansche Bank. De afgelopen vijf jaar zijn de huizenprijzen niet alleen meer gestegen dan de inflatie, maar ook fors meer dan de bouwkosten. Deze situatie kan volgens de bank niet lang voortduren, omdat de bouw kosten immers de maatstaf vor men voor de gemiddelde ver vangingswaarde van huizen. De Nederlandsche Bank ziet overigens in hetzelfde kwartaal bericht intussen een zekere af vlakking in de ontwikkeling van de huizenprijzen. In het eerste kwartaal van 1998 werden hui zen op jaarbasis nog 10,9 pro cent duurder, terwijl dat in het laatste kwartaal was teruggeval len tot 8,2 procent. Eind vorig jaar lag het prijsni veau van koopwoningen overi gens nog iets onder het niveau van topjaar 1978, als de huidige prijzen gecorrigeerd worden voor inflatie, zo blijkt uit becij feringen in het kwartaalbericht. In hetzelfde periodiek staat dat daarbij ook in aanmerking genomen moet worden dat hui zen momenteel door de bank genomen van betere kwaliteit zijn dan die in 1978. Te denken valt daarbij aan betere isolatie, centrale verwarming, nieuwe badkamers en keukens. Boven dien zijn de huizen over het al gemeen groter. DEN HAAG ANP derland krijgt 10 miljoen n EU voor promotie sierteelt sector en de bomenteelt en mag gebruikt worden voor re clame campagnes, voorlichting, beurzen en public relations. Om voor het geld in aanmer king te komen moeten promo tieorganisaties als het Interna tionaal Bloembollen Centrum. Bloemenbureau Holland en Plant Publicity Holland voor zestien miljoen gulden aan pro jecten bij het Productschap Tuinbouw indienen. Als deze projecten worden goedgekeurd, neemt Brussel zestig procent van de kosten voor zijn reke ning. Consumentenbond en Greenpeace in brief: Nederlandse kruideniers zich aansluiten bij het initiatief van Sainsbury, een van de toonaan gevende supermarktketens van Groot-Brittannië. Dat liet woensdag weten met nog zes branchegenoten in Europa een alliantie te vormen. Gezamen lijk willen ze genetisch veran derde ingrediënten uit hun le venmiddelen weren. Albert Heyn liet vorige week al weten zich aan de Europese wetgeving te zullen houden en geen behoefte te hebben zich aan te sluiten bij het initiatief van de concurrentie. AH is wel voor duidelijkheid. In het kader van de Europese regels staat op elf artikelen van het AH-huis- merk dat gebruik is gemaakt van genetisch gemanipuleerde grondstoffen. De Consumentenbond en Greenpeace hebben bij een groot aantal supermarkten erop aangedrongen hun huismerken zonder genetisch veranderde ingrediënten te bereiden. Dat moet de klanten de duidelijk heid geven die zij nu door cha otische etikettering moeten ontberen. De twee organisaties hebben brieven verstuurd naar Albert Heijn, Super De Boer, Edah, Konmar, Hermans, waaronder A&P valt, alsmede Golff en Meermarkt van Prisma Food Retail. De Consumentenbond onderstreept in een toelichting dat de bond niet tegen gene tisch veranderde voedingsmid delen is, maar wil wel dat de koper zelf een keuze kan ma ken. „Dat is nu niet het geval. Als je door de supermarkt loopt en een pot chocopasta uit de schappen haalt, weet je niet al tijd of daar genetische gemani puleerde spullen in zitten", al dus een woordvoerder. Door al leen huismerken zonder gene tisch veranderde ingrediënten in de rekken te zetten, krijgt de klant die keuze wel. Volgens de bond voldoen de etikettenvoorschriften van de Europese Unie niet. Die zijn veel te ingewikkeld, met tal van uitzonderingen, zo stelt de woordvoerder. „En in de dis cussie daarover zit geen schot." Greenpeace en de Consu mentenbond zien graag dat de euro. In Italië zelf zijn op ande re fronten diverse grote trans acties in de maak. Zo heeft Oli vetti een bod van 116 miljard gedaari op Italia Telecom en wordt Gucci belaagd door het Franse concern LVMH. Bij de bundeling tussen San Paolo-IMI en Banca di Roma zit de familie Agnelli, eigenaar van Fiat, midden in het web. Agnel li's verzekeraar Toro is kernaan deelhouder van Banca di Roma en Agnelli's houdstermaat schappij Ifil is dat bij San Paolo. De voorgenomen fusies bete kenen verder een bedreiging voor de onafhankelijke positie van Mediobanca, een andere grote bank in Italië. UniCredito en BCI hebben gezamenlijk een belang van 17,6 procent in deze bank en worden na hun bunde ling de grootste aandeelhouder. Directeur V. Maranghi van Me diobanca zou op het punt staan zijn functie neer te leggen. Banca di Roma zit ook in Me diobanca met een belang van 7,3 procent. Volgens Italiaanse kranten zou de eerstgenoemde bank dat belang van de hand willen doen. In Banca di Roma heeft ABN Amro een belang van 8,5 procent. De Nederlandse bank kocht dat belang begin deze maand voor 1,45 miljard. GoudaEen medewerker van chocoladefabriek Steenland in Gouda legt de laatste hand aan een paasei. De paasproductie is achter de rug. Steen- land en andere chocoladefabrieken hebben de afgelopen maanden duizenden chocolade eieren, paashazen en andere lekkernijen afgezet voor de detailhandel en supermarkten. Voor de consument is het wellicht onvoorstelbaar en ver weg, maar Steenland en andere bedrijven in de branche zijn inmiddels alweer druk bezig met het maken van chocolade sinterklazen en kerstmannetjes. FOTO ANP EP OUDENAARDEN Naarmate vliegen gewoner wordt, neemt de mondigheid van passagiers toe. Een luchtreisje maakt nauwelijks nog indruk, haperingen in de service des te meer. „De KLM is volkomen waardeloos", concludeert een klaagster zonder omhaal. AMSTERDAM RONALD FRISART Vliegtuigpassagiers in de Verenigde Sta ten deden vorig jaar tienduizend keer hun beklag. Ten opzichte van 1997 was dat een toename van 26 procent. De Amerikaanse autoriteiten registreerden een schier eindeloze litanie over ver traagde en uitgevallen vluchten, zoekge raakte bagage, slecht eten, vieze toilet ten en nog veel meer. Ook de Europese luchtreiziger laat zich geen knollen voor citroenen meer verkopen. De internet-pagina's van KLM UK leveren daarvan het overtuigende bewijs. De Britse KLM-dochter geeft klanten op die website (www.klmuk- .com) de ruimte voor vragen en kritiek. John Gunn bijvoorbeeld vroeg afgelo pen zaterdag of hij gisteren wat vroeger van Istanbul naar Birmingham zou kun nen vliegen dan aanvankelijk gepland. Het KLM-kantoor in Istanbul was zater dag dicht, dus nam Gunn zijn toevlucht tot het internet. Een vergeefse actie ove rigens, want tijdig antwoord bleef uit. De vragers vallen getalsmatig trou wens in het niet bij de klagers. Wie het online forum raadpleegt, vraagt zich vertwijfeld af of er bij KLM UK nog iets is dat wèl goed gaat. Zo werpt Mike Turn- bull op 15 maart de vraag op waar een aantal 'stamgasten' van het forum is ge bleven. De volgende dag sneert Jim Wat son: „Misschien hebben ze er meer dan genoeg van en vliegen ze nu met de con currentie." Dat geldt in elk geval voor Antoine Soyant. De leiding van de luchtvaart maatschappij pepert hij in: „U lijkt elke kans te ontlopen om aanvaarbare prij zen te rekenen op de route Londen Stansted-Parijs. Gezien de service op dit traject zal ik overstappen naar een ande re maatschappij." Ene Larse lijkt wel tevreden. Met de kop boven zijn bijdrage - 'Goed gedaan KLM UK!!' - deelt hij ogenschijnlijk een pluimpje uit. Maar dan schrijft hij: „Ik heb de afgelopen twee weken vier vluch ten gemaakt en allemaal waren ze op tijd. Het cynisme druipt er af. Als nieuwe KLM-klant is Arthur Ebbs vooral verbaasd dat KLM UK hem twee keer met zo veel vertraging van Londen Stansted naar Eindhoven vervoerde, dat hij daar pas 's middags aan het werk kon. Ebbs vraagt zich af of zijn ervaring uitzonderlijk is. Rebecca Montagu-Leon verzekert hem van het tegendeel: .Arthur, je bent niet alleen. Moet je eens proberen van Londen Heathrow naar Eindhoven te reizen." Ze beschrijft een verbijsterende hordenloop die haar uiteindelijk via Brussel en zes uur te laat in Eindhoven deed belanden. „Ik heb er echt proble men mee om te begrijpen waarom ze een fortuin berekenen voor een service die ze niet kunnen leveren", aldus haar glasheldere slotakkoord. Die problemen is C. Lidstone uit Leeds allang te boven. Vragen zijn bij haar omgeslagen in grimmige zekerheid. „Mijn partner vliegt haast elke vrijdag van Amsterdam naar Leeds. Als ik zeg dat de meeste vluchten vertraging oplo pen, is dat niet overdreven", meldt Lids tone. „Hij moet vrijdags om 19.55 uur aankomen. De ergste vertraging duurde tot lunchtijd op zaterdag." Zelfs haar laatste kerstfeest werd door zo'n staaltje dienstverlening vergald. Begrijpelijk dat ze krachtig concludeert: „De KLM is vol komen waardeloos." Geregeld tracht de maatschappij kla gers tot bedaren te brengen. Distributie manager Jenny Taylor begint een ant woord aan T. Dbcon aldus: „Tim, be dankt voor je commentaar." Onverwijld kaatst DLxon terug: „Hm. ik heb mijn bijdragen nagekeken en die vermelden nergens mijn voornaam. Blijkbaar heb ben jullie me ergens geregistreerd. Sub tiele hint van Big Brother!" Taylor be zweert dat er geen Big Brother is. „Ik denk dat ik die voornaam per ongeluk heb overgenomen uit een andere bijdra ge." In de verre omtrek is echter geen af zender te vinden die Tim heet. Omvangrijk is de ergernis van vaste klanten die lid zijn van het Flying- Dutchmanprogramma. Dat geeft recht op extraatjes, zoals af en toe een gratis ticket. Velen telefoneren, faxen en e- mailen zich suf om daarop beslag te leg gen. Geregeld zonder resultaat. Maar zelfs al zou het Flying-Dutch- manprogramma gesmeerd verlopen, dan nog vermag dat niet het geschokte vertrouwen van Bob Smart te herstellen. „Ik geloof niet dat de FD-extraatjes de problemen kunnen goedmaken die vlie gen met KLM UK met zich meebrengt", verzucht hij. Hoewel ook moedermaatschappij KLM beschikt over een plekje op het in ternet kunnen klanten hun hart daar niet publiekelijk luchten. Volgens KLM- woordvoerster L. Jenné bestaan voor zo'n platform ook geen concrete plan nen. „Zoiets vergt veel redactiewerk en in Nederland hebben we andere priori teiten. Maar mogelijk komt het er in de toekomst van." Benieuwd of dat dan net zo'n zwaanzin- nige rubriek wordt als de Britse. Baangarantie bij openbaar vervoer DEN HAAG ANP Alle werknemers van openbaar vervoerbedrijven zijn bij over names de komende tien jaar verzekerd van hun baan. Dat staat in de nieuwe Wet Perso nenvervoer van minister Nete lenbos (Verkeer). De komende jaren zal veel bus- en treinper soneel van werkgever verande ren door de invoering van marktwerking in het openbaar vervoer. De baangarantie geldt niet al leen voor de buschauffeurs, maar ook voor het kantoorper soneel dat eerder buiten de boot dreigde te vallen, zo be vestigen de bonden FNV-Bond- genoten en FSV. Werknemers behouden bij de overstap al hun arbeidsvoorwaarden, in clusief de pensioenregeling. Binnenkort worden streek- buslijnen en sommige trein diensten aanbesteed om zo de concurrentie in het openbaar vervoer te stimuleren. De tradi tionele bedrijven (busgigant VSN en de NS) mogen het ver voer niet langer vanzelfspre kend verzorgen. Het bedrijf dat de meeste treinen of bussen laat rijden voor de minste sub sidie, krijgt de vergunning. Het kabinet besluit bewust tot een overgangsperiode van tien jaar. Tegen 2010 verwacht Den Haag dat alle partijen in het openbaar vervoer ver trouwd zijn met concurrentie en de mogelijke gevolgen daar van voor het personeel. FNV-Bondgenoten en de spoorbond FSV zijn zeer tevre den. Zij voerden de afgelopen jaren enkele malen harde actie om de baangarantie af te dwin gen. Vooral Netelenbos' voor ganger Jorritsma (WD) wilde zich niet vastleggen op een ver plichte overname van al het personeel. „Netelenbos heeft goed geluisterd", constateert FSV-bestuurder G. Hardeveld.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 7