Ioor SJZ gaat Zoeterwoude-Dorp door het vuur (J T Iedereen wil rijden zoals Anky van Gmnsven Sport DE CLUB VAN Dl SLOOS sport tNDAG 22 MAART 1999 CHEF WILLEM SPIERDIJK, 071-5356464, PLV -CHEF JANET VAN DIJK, 071-5356463 ^rkomt het niet", zegt SJZ-voorzitter Leo van der na st stellig. Het is ongeveer halverwege het gesprek als onderwerp degradatie ter sprake komt. „Echt niet", jdrukt hij. Eén blik op de preses is voldoende om te jj dat-ie het meent. SJZ speelt volgend seizoen ge- l2 nvveer in de vierde klasse. Punt. En toch laat een ',etild langere blik op de ranglijst zien dat de vijfde klasse n u nikkelijk aan het hek van Sportpark Haasbroek staat r imelen. Het zit de Zoeterwoudenaren dit jaar niet iok fc ;en ook gisteren moesten de witgroenen toezien hoe e nstander N.S.V/46 de punten mee naar huis nam. :lltar ik heb er alle vertrouwen in dat het weer goed t", zegt de voorzitter. Het is het vertrouwen in de ns en de trainer. „Zeker weten", benadrukt hij weer. CLUB van de WEEK SJZ tbat ontracten zijn onlangs ook 1011 verlengd. „Het zou te nneo el zÜn om de schuld in één treffa ing te zoeken", zegt Van va leest, „We zitten gewoon ai in de hoek waar de klap- ;rsj nllen. Maar daar komen he el uit.' Voorlopig lijken de Sp« ities van het vlaggenschip rt d ?en invloed te hebben op ii je me SJZ-supporter. Ter- varen Ie regen op deze grijze üüooi agmiddag de klinkers aan onno euweweg laat spiegelen, menig Zoeterwoudenaar DeW onderdak in het clubhuis. Melk eurvoetbal-liefhebbers sen het plaatje moeiteloos mee: in de hoek een paar man nen - jenevertje op de bar - die nog nooit van een andere club hebben gehouden, even verder op het vaste kaartclubje dat de asbakken vult en de pijpjes leegt, kinderen die over elkaar heen vallen, moeders die uitleg gen dat je ook helemaal niet moet rennen in een volle kanti ne en ten slotte natuurlijk de al tijd aanwezige onderzoekende blikken richting een onbekend gezicht. Typisch dat het hele maal niet uitmaakt waar je bent. Dorpsclubs vind je overal en zullen altijd ook wel altijd blijven bestaan. Voetbalvereniging SJZ zag in 1945 het levenslicht. „Zoals wel meer verenigingen bestond het veld in die tijd uit een stuk wei land. Met wat kunst en vlieg werk werd het tot een voetbal veld gemaakt. Met een greppel in het midden", lacht Gerard van der Hoeven, de man bij wie je terechtkomt als je naar de historie van de club vraagt. „Kleedruimte was er niet. Ik weet nog dat de spelers zich omkleedden bij de toenmalige penningmeester, Theo van Gent. Die woonde vlakbij het veld en had een schildersbe drijfje. In zijn werkplaats was de kleedruimte, dus het kwam regelmatig voor dat het tenue onder de verf zat." Het zijn de mooie verhalen die in verschillende varianten elke keer weer opduiken in clubge schiedenissen. Bij SJZ hopen ze dat ook de huidige sportieve dip binnenkort nog slechts on der het kopje 'geschiedenis' te rug valt te lezen. En niet in de ranglijst. „Het grijpt de mensen toch aan dat je onderaan staat", zegt Van der Hoeven. „Juist omdat er zoveel mensen zijn die door het vuur gaan voor de ze club. En van de dreiging van de vijfde klasse wordt natuurlijk niemand vrolijk, maar ik weet zeker dat iedereen achter SJZ zal blijven staan. De wil om er alles aan te doen is hier aanwe zig. Sinds kort wordt er drie keer in de week getraind en de tijd zal moeten uitwijzen of dat wat oplevert. Maar die tijd wordt wel steeds korter." Tegen mede-degradatiekandi daten Alphen en M.M.O. zullen de Zoeterwoudenaren de pun ten moeten pakken. Geen on mogelijke opgave voor de wit groene formatie van trainer Wil Henskens. „Zo groot zijn de verschillen niet in de vierde klasse", zegt voorzitter Van der Geest. „Dat kon je vanmiddag ook zien. N.S.V.'46 staat op de vijfde plaats, maar waren ze nou echt beter dan wij? Ik vind van niet. Het probleem is ge woon dat we elke keer net iets tekortkomen. Maar daar wordt door de spelers en de trainer aan gewerkt, want er is vol doende kwaliteit bij de huidige spelersgroep aanwezig. Vaak genoeg hoor ik van de tegen stander dat ze niet kunnen be grijpen dat we met zo'n leuke ploeg onderaan staan." Op dit moment is SJZ volop be zig om de vereniging op alle fronten te versterken. Verster kingen die voortvloeien uit een drie jaar geleden opgesteld be leidsplan dat moet zorgen voor een kwaliteitsverbetering op fi nancieel en organisatorisch ge bied. „Maar ook willen we voor de jeugdelftallen eigen leden tot trainer op gaan leiden", zegt Van der Hoeven. „Het is een ambitieus beleidsplan met als Gerard van der Hoeven (links) en Leo van der Geest bij de toegang naar hun club. doel het behouden van een ge zonde vereniging waar iedereen zich thuisvoelt." De grote lijnen van het plan zijn uitgezet en be ginnen momenteel steeds zichtbaarder te worden. En dat dod an Wieringen (links) en Leen van der Hoeven langs het veld. LEDENvan de WEEK Leen van der Hoeven en Ben van Wieringen Om ervoor te zorgen dat het ambitieuze beleidsplan van S.J.Z. kan worden uitgevoerd, is de steun van sponsors onontbeerlijk. Om het regionale bedrijfsleven warm te maken voor sponsoring van de Zoeterwoudse club en het in stand houden van de goede relatie russen sponsor en club, is in sep tember van het vorig jaar 'S.J.Z. Promotie'opgericht. Leen van der Hoeven en Ben van Wieringen zijn beiden betrokken bij het initiatief.Het gaat voortvarend", zegt Van der Hoeven..Nadat we eerst een aantal bijeenkomsten hadden gehad, waar we taken verdeeld hebben, zijn we in oktober van het vo rig jaar serieus aan de slag gegaan. Rond die tijd hadden we zo'n veertig reclameborden langs het hoofdveld staan. Dat zijn er op dit momental 120." Veel bedrijven blijken bereidwillig te zijn om onze club te steunen zegt Van Wieringen. „En niet al leen uit Zoeterwoude-dorp, maar ook uit Rijndijk. Terwijl dat toch een gebied is dat meer bij Meer burg hoort.Naast het benaderen van nieuwe sponsors, heeft S.J.Z. Promotie de zogeheten Club van Honderd in het leven geroepen. Deze club is voor mensen die zich op een speciale manier met de ver eniging verbonden voelen en die verbondenheid en sympathie ook middels een financiële ondersteu ning willen laten blijken. „Een soort 'vrienden van S.J.Z.'dus", verduidelijkt Van der Hoeven. „Op die manier hopen we in staat te zijn om ook in de toekomst de huidige accommodatie en activiteiten te kunnen handhaven en indien mogelijk wellicht verder uit te breiden." Door middel van sponsoring van het clubblad, het hoofdveld, de wedstrijdballen en shirts zou S.J.Z. in de toekomst graag betaalde trainers willen aanstellen. „Naast de trainers die we zelf binnen de ver eniging opleiden, natuurlijk", zegt Van Wieringen. „Zo zouden we in de toekomst graag het spelpeil naar een hoger niveau willen tillen. zal zich uiteindelijk moeten vertalen in prestaties op het veld. „Daarom ook blijf ik posi tief gestemd." Langzaam maar zeker loopt het clubhuis leeg. Nog een laatste frikandelletje wordt het vet in gedoopt, de flesjes worden in de gele kratten teruggezet en de asbakken geleegd en opgesta peld. Volgende week ziet ieder een elkaar weer, als de spelers van het eerste tegen Floreant strijden om in de vierde klasse te blijven. Ze kunnen in ieder geval rekenen op het vertrou wen van hun voorzitter. En van iedereen die SJZ een warm hart toedraagt. TEKST RAYMOND GRIMBERGEN FOTO'S HENK BOUWMAN Naam: S.J.Z. Oprichtingsdatum: 21 september 1945 Ledenaantal: 418, waarvan 235 junioren Contributie per maand: 8,50 t/m 13,- (junioren) en ƒ18,- (senioren) Ledenaanmelding: (071) 580 23 21 (Jan de Heiden, junioren) en (071) 580 13 57 (Peter Berg, senioren) Hoogtepunt: Het behalen van de promotiewedstrijd voor de derde klasse (met 2- 0 verloren van HBS), in mei 1997 Dieptepunt: Degradatie uit de vierde klasse, in 1986 krijgt een wedstrijdbal aangeboden door: Vijf Meiplein 17 - Leiden - Tel. 071 - 576 01 44 - 'VALLEND ANWEZIG Barry Dubbeldeman Voorschoten'97 22 jaar straatmaker ichoten'97 is dit seizoen ïrieuze kanshebber voor in de tweede klasse. De jc be aeuze ploeg van Gerard sloot dit seizoen spits Dubbeldeman in de ar- n(j De voormalig speler van van oord en FC Lisse voelt 0. Ya 'i) de Voorschotenaren 3e om o vis in het water. Mede djn doeltreffendheid -za- $scoorde hij liefst vier unten waarmee hij zijn lot 19 goals opschroefde gelij oft iedereen op Sport - vw Zegeest in een kampi- nrus °f promotie via de ipetitie. Hneer ouderwets op dreef lag? $"g lekker. De hele ploeg Me goed. Vorige week te- b Men lukte er helemaal Vu zat alles mee. Jann winst 'in je sterkste punten? zijnt wen moeilijke vraag. Ik er op tof ik een aardig schot laar soms denk je dat je tspeeld hebt en dan vin- ïnnii mensen aan de kant of ploe 'pers dat je het slecht ge- :crsti to'-" hal ijn je ambities? H Iweer hogerop. een» r dod brug naar een hoofd- *htb, want die geruchten tij Voorschoten de ron- m ooreo "her bij Voorschoten reu- brai "m'n zin. Mocht er inte hei van een hoofdklasser pii "h daar natuurlijk over te jij df lMaar het hangt er vanaf verb! net Voorschoten promo- hjk, dit seizoen heb ik tn blessure gehad en dus lillef m minuut gemist. Bij 'hoten heb ik het plezier ■i voetballen weer terug en ,j Ut M eens anders geweest n de| he blessures in het verle- WOB 1 hei! hjullie kampioen? is. De Wd ik moeilijk om te zeg- t - hebben een aantal wed- te wisselvallig gespeeld el te Mig verloren, maar ploe- IAC, HVO en Voorscho- "tocli wel de betere uit Wen zeker de nacompeti- Hen halen, want als dat u hikken is dat een ER TUSSENIN Anky van Grunsven is een hippisch fenomeen. Met de inmiddels 16-jarige Gestion Bonfire won de Brabantse amazone zaterdagmiddag voor de vijfde keer de kwalificatie-, wedstrijd voor de wereldbeker dressuur tijdens Indoor Bra bant. Ruim 9000 toeschouwers volgden ademloos de kür op muziek uit de West Side Story in de Brabanthallen in Den Bosch'. Ook de vijf juryleden waren onder de indruk van de nagenoeg foutloze voorstelling. Van Grunsven kwalificeerde zich dan ook probleemloos voor de wereldbekerfinale dressuur die op 10 en 11 april in het Duitse Dortmund wordt verreden. Met een score van 82.22 pro cent bleef Van Grunsven de verzamelde concurrentie in Den Bosch een straatlengte voor. De methode van Van Grunsven en haar levensgezel Sjef Janssen, waarbij paarden tijdens hun afwisselende trai ningen ruimte krijgen voor ontspanning, had ook bij der den succes. De Duitse nummer twee in het hoofdnummer van de dressuurrubrieken, Jurgen Wirtlis met zijn 14-jarige ros Souveraen, sprak duidelijke taal in deze: „Ik wil net zo rij den als Anky." Wirths bena drukte dat hij was geïnspireerd door Van Grunsven. „Ik neem meer risico, durf meer te rij den. En gezien het resultaat van vanmiddag, worden mijn inspanningen beloond. Ik ga dan ook met de nodige ambi ties naar de wereldbekerfina le." De nummer drie van Den Bosch, Arjen Teeuwissen met de 11-jarige ruin Yakumo's Go liath, ontbreekt op de deelne merslijst in Dortmund. In de opzienbarende proef van het duo Teeuwissen/Goliath, had Van Grunsven ook een groot aandeel. De sinds oktober '98 in het Belgische 's-Gravenwe- zel wqonachtige Teeuwen is immers sinds vijf jaar een leer ling van de drievoudig wereld bekerwinnares. „Ik ben sprake loos", meldde de 27-jarige dressuurruiter aanvankelijk. De van origine uit Angeren afkom stige Teeuwen toonde zich vol gens Van Grunsven een leer gierige pupil. „Hij wil wat van je aannemen. Als ik zou bewe ren dat je in een sloot moet springen om eerste te worden, dan doet hij dat onmiddellijk." Trainer en pupil zijn altijd blijven geloven in de talenten van de grillige Goliath, die op de eerste dag van Indoor Bra bant een tegenvallende achtste plaats behaalde in de Interme diaire Il-proef. „Hij was er ge woon niet bij met z'n hoofd", aldus Teeuwissen. „Die wissel valligheid proberen we eruit te krijgen. Want als Goliath bij de les is, kan hij een heel specta culair dressuurpaard zijn." Van Grunsven bevestigde die opvatting. Zij genoot bijna net zo veel van het succes van Teeuwissen als van haar eigen optreden. „Ik heb Goliath zelf ook wel eens gereden, maar dat valt nog niet mee hoor. Hij is echt moeilijk. Daarom is deze derde plaats hartstikke knap. Dit is goed voor Arjen. Hij moet nu bijvoorbeeld naar een pers conferentie. Dat kent hij nog niet, maar daar leert hij alleen maar van. Zo ben ik er zelf ook ooit ingerold. Ik kreeg dan met name van Tineke Bartels de nodige tips en aanwijzingen. Op mijn beurt probeer ik Arjen met raad en daad bij te staan." Om zijn eigen rijstijl te ver beteren, meldt Teeuwissen zich wekelijks braaf in Gemert. ,Anky is bovendien meer dan alleen een instructrice. Ze is een echte vriendin. Wanneer ik bijvoorbeeld ergens op con cours ben, dan belt ze altijd om te informeren naar mijn wel en wee. Wanneer we beiden op dezelfde wedstrijd rijden, kan ze me niet begeleiden. Dan kan ik gelukkig altijd terugvallen op Sjef Janssen." Ondertussen gaat Teeuwis sen sleutelen aan de muziek van zijn kür. Teeuwissen: „De muziek die we gebruikten in Den Bosch was eigenlijk ge schreven voor Amber, mijn eerste Grand-Prixpaard. Amber is nu echter met pensioen. Ik hoop op het NK dressuur in Nijmegen met een nieuwe, speciaal voor Goliath geschre ven kür voor de dag te komen." Van Grunsven blijft voorals nog trouw aan de muziek van 'West Side Story'. Logisch, vindt Sjef Janssen. „Die kür is eigenlijk nog gloednieuw. We hebben die proef alleen ge bruikt op de Wereldruiterspe- len en een aantal kampioen schappen." DEN BOSCH GPD Olympische Spelen laatste wedstrijd van Gestion Bonfire Amazone Anky van Grunsven rijdt tijdens de Olympische Spe len in Sydney haar laatste internationale wedstrijd met Gestion Bonfire. Dat vertelde de 31-jarige Brabantse zaterdagmiddag na afloop van de wereldbeker kwalificatiewedstrijd dressuur op In- door Brabant. Met haar inmiddels 16-jarige succespaard Bonfi re wil Van Grunsven ook starten op het Europees kampioen schap dressuur in Arnhem dat van 29 juni tot en met 4 jpli wordt gehouden. Partout is in de toekomst het eerst aangewezen paard om de plaats in te nemen van Bonfire. Van Grunsven verwacht vol gend jaar echter ook Gestion Idool op het hoogste niveau te kunnen berijden. Bovendien heeft ze in de pas 8-jarige Gestion Joker nog een potentieel toppaard. „Joker was naar Den Bosch meegekomen om ervaring op te doen in de lichte toer", aldus Van Grunsven. „Het dier liep er zijn derde en vierde wedstrijd ooit. Tot mijn verrassing won Joker beide proeven." Sjef Janssen, trainer en partner van Van Grunsven, was zelfs lyrisch: „Joker wordt de echte opvolger van Bonfire. Idool en Partout zijn ook heel goede paarden, maar Joker is een win- Anky groet het publiek en de jury. GESPROKEN éjan Mulder in Play boy over het feit dat hij in de top- honderd van Ne derlandse voetbal lers 82ste staat: „Steller dezes is inmiddels een geaccepteerd voetbaldeskun- dige en hij weigert om zestig plaatsen lager dan midden veldkrabbelaar Jan Wouters door het leven te gaan. Ik pik het niet om tachtig kilometer na Wim Suurbier ergens in de achterbuurt te worden gesig naleerd. Wij houden er al he lemaal niet van om afgunstig meteen verrekijker naar Hu- go Hovenkamp op 37 te tu ren. Giovanni van Bronckhorst in Voetbal International: „Als ik in de toekomst had kunnen kijken en had gewe ten dat Feyenoord voor het kampioenschap zou gaan, had ik die stap naar Glasgow Rangers misschien niet ge maakt. Maar op het moment dat ik mijn keuze maakte, was het een goede beslissing. Idem: „Ik denk zelf óók dat ik nog beter kan dan waar ik nu zit. Rangers is niet mijn top. Idem: „Ze zeggen: „Hij heeft de werklust van een Schot en de techniek van een Nederlan der". Ik vind dat wel een mooi compliment. Idem: ,Als je het gaat opschrijven: 18.000.000. Al die nullen... Dan schrik je gewoon! Ben ik dat waard? Eigenlijk is het kolder dat er zoveel wordt be taald voor een voetballer. Voor achttien miljoen kun je zoveel zinvollere dingen doen. Patrick Paauwe in Voetbal International: „De Feyenoorder met de mees te fanmail is Peter van Vossen, denk ik. Logisch, als geen an der symboliseert hij het Feye- noord-gevoel. Hij kan het zich ook veroorloven om het pu bliek op belangrijke momen ten op te jutten. Ik zou dat ook wel willen, maar ik speel hier nog maar net en ben geen international. Het Legioen zit wat dat betreft echt niet op Paauwe te wachten." Idem: „Of je het nou leuk vindt of niet, in het leven draait alles meer en meer om geld. In mijn loopbaan ga ik dan ook zoveel mogelijk geld verdie nen. Ik wil daarmee mijn fa milie, die in al die jaren zo veel energie in mijn voetbal heeft gestoken, belonen." Edwin Zoetebier, reserve- keeper van Feyenoord, in Voetbal International: „Van mij hoeftDudek echt geen dubbele beenbreuk op te lopen, maar een keer een griepje zou niet verkeerd zijn. Piet Schrijvers, keeperstrai ner van PSV, in Voetbal In ternational: „Tussen Waterreüs en Koch was veel rivaliteit, maar Ro nald heeft hem echt niet weg- gezaagd." Morten Olsen, de door Ajax ontslagen trainer, in Sport week: „Professionals worden ontsla gen door amateurs. Het is to taal de omgekeerde wereld. Alsof je een kleenex-zakdoekje bent. Even snuiten en weger- mee. Idem: „Ik heb tien nieuwe spelers ingepast, de dubbel gehaald en fantastisch voetbal ge speeld. En dan zegt de voor zitter dat het tijd wordt voor een wederopstanding. Bela chelijk. Jan-Willem van Dijk, direc teur van Spaar Select, over de schaatsploeg van Peter Mueller in Sportweek: „Dat we die hele ploeg willen, heeft te maken met rancune, maar ook met beleid. Maar de rancune jegens Aegon was de druppel. Dit wat mijn idee. Ronald Giphart, schrijver en Feyenoord-supporter, in HP/DeTijd: Hoe slech ter Feyenoord speelde, hoe meer wij ervan gingen houden. Een Ajax-fan had altijd twee orgasmes per wedstrijd, wij één in de zoveel wedstrijden. Maar dat was dan des te mooier. Gilles de Bilde in Humo: „Er kan geen enkele winstpremie op te- gen plezier maken met mijn kamera- den.J

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 23