Leidsch Dagblad 10 12 Servië krijgt laatste kans van NAVO Angstaanjagend weekeinde in Kosovo 0800-6096 odi aan kop in de ce om baan Santer Benigni viert Oscar-feestje BEL: 071-5128030 en werven in Vlaanderen en Engeland TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. INDAG 22 MAART "IS OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 41957 LOSSE NUMMERS 1,85 ZATERDAG ƒ2,40 Economie Kerk en Samenleving Pyromaan actief in Rotterdam en Schiedam Passagiers vliegtuigen zijn slechte service zat Stille Omgang in het teken van 'God tegemoet' Kunst en Cultuur Conny Palmen heeft allure van popster Endlik van Beelen maakt mut in eerste FC Utrecht buut. Hij verving Dirk Kuyt. Van Beelen en Kuyt stapten begin van dit seizoen over van Quick Boys naar FC Utrecht. Kuyt kreeg al snel speeltijd in het eerste elftal, maar Van Beelen raakte geblesseerd. „Op een gegeven moment zat ik zelfs bij het tweede op de bank. Ik kreeg een kans als rechtermiddenvelder en die heb ik gegrepen. Inmiddels zit ik bij de A-selectie. We heb ben nogal wat blessures, dus ik hoop vaker in actie te ko men.-' De Katwijker kreeg te gen NAC nog bijna een moge lijkheid om te scoren. „De bal werd iets te hard ingespeeld, anders was ik alleen voor de keeper gekomen." Dirk Kuyt zorgde in het duel met NAC voor de tweede tref fer. De spits speelde de bal handig langs doelman Karel- se. „Ik maakte trouwens nog een mooi doelpunt. Dat werd afgekeurd wegens buitenspel, al heb ik daar m'n twijfels over. Jammer dat ze dat niet op Studio Sport lieten zien." ooit beleefden koplopers in Hoofdklasse zo'n slechte serie Scheveningen leed zaterdag een nederlaag bij SHO (2-0), Noordwijk haalde een punt weg bij Rijnsburgse Boys. Noordwijk heeft nu 33 punten uit 17 wedstrijden. Dat is geen laagterecord. FC Lisse werd het seizoen '96-'97 kampioen en had na 17 duels 31 punten. Quick Boys stond in zijn twee de kampioensjaar ('91-'92) na 17 speelrondes op 32 punten. 'n ^ue' om ^a' me* ^anderen Peter Bosz van NICO VAN DUYVENBODE 84c afgelopen tien jaar voorgekomen dat top- in in de hoofdklasse A :t amateurvoetbal zo'n ite serie neerzetten. Kop- rScheveningen haalde de e vier wedstrijden één Noordwijk (dat er in junten beter voorstaat) relde twee punten bij vier duels. premier Kok, maar de nalige Italiaanse premier S3 'ijkt op dit moment de ie kans te maken op het roerschap van de Europe- >ommissie. Minister van van buitenlandse zaken aide na afloop van een dering in Brussel nog eens ok niet wil en 'een gepas- 425U stati n is', terwijl Prodi ig al liet weten beschik te zijn op voorwaarde dat ioor vijf jaar wordt be id. inje heeft inmiddels zijn uitgesproken voor Prodi. 1 het Duitse dagblad Die meldde dat ook honds ter Schroder de Italiaan it Volgens van Aartsen i EU-voorzitter Duitsland gisteren in Brussel volledig t vlakte gehouden, het opstappen van de Eu- se Commissie, willen de nHa« dstaten haast maken met fnoeming van een nieuwe 3 utter. Woensdag en don- '8 komen de regeringslei- Vg-H bijeen in Berlijn. Bonds- uTfeS ^er en EU-voorzitter jkJKier wil daar eerst de Ijarenbegroting (Agenda regelen en verder alleen rocedure vastleggen voor IM van lanter. Vooral regering cftingt echter actie. De nieuwe voor- -- zou al halverwege dit jaar aatll MI&xMi Op een Joegoslavische tank wap pert de chetnik-vlag van de extre mistische Servische militie. FOTO AP SRBICA-PRISTINA HARALD DOORNBOS CORRESPONDENT Het lijkt wel een Amerikaanse B-film. Maar in Kosovo zijn de beelden echt en angstaanja gend. De straten van het stadje Srbica zijn vrijwel uitgestorven. Niemand waagt zich buiten, behalve de leden van een Servi sche paramilitaire groep. Ze dragen spierwitte skipakken en hebben zwarte maskers op hun hoofd. Alleen hun ogen en mond zijn te zien. Er staan er een paar op een kruispunt en zo'n twintig ande ren bevinden zich in de berm. Even verderop scheurt een auto met gemaskerde militieleden door de straat. Een van hen ligt stoer op de motorkap, benen wijd, geweer in een hand. 'Op rotten hier', zeggen ze. De straat behoort aan de militie mannen, door mensenrechten activisten ook wel doodseska ders genoemd. Nu internationale waarnemers en de meeste humanitaire orga nisaties zijn vertrokken uit Kos ovo, is er niemand die hen nog wat maakt. Politie, leger en doodseskaders hebben vrij spel. „Nu begint de oorlog in Kosovo pas echt", zegt een van de wei nige overgebleven buitenlan ders. „Het kinderspel is voorbij, de terreur kan beginnen." Paramilitaire milities hebben al drie huizen in brand gestoken in Srbica, een stadje op zo'n veertig kilometer ten westen van de hoofdstad Pristina, dat dit weekeinde het centrum was van grootschalige Servische of fensieven. Albanese burgers zit ten verstijfd van angst binnen. Nu de straat opgaan, betekent geheid de dood. Bij de brandende huizen hou den zich toch enkele Albanezen op. „De mannen in het wit", zeggen ze, als hen wordt ge vraagd wie dit heeft gedaan. „Ze hebben ook mannen afge voerd", merkt een Albanees op. „Ten minste vijf. Ze zijn gesla gen en daarna meegenomen. We weten niet waarheen." Er doen geruchten de ronde over standrechtelijke executies in Sr bica. Ten minste vijf, wellicht tien, zo melden Albanese bron nen. In een van Srbica's buitenwij ken staan soldaten van het Joe goslavische leger op de weg. Vlakbij brandt een huis. Vol gens de soldaten is dat gebeurd nadat zij onder vuur waren ge komen van Albanese rebellen van het Kosovo Bevrijdingsleger UQK. De soldaten maken een zeer nerveuze indruk. In tegen stelling tot de gemaskerde mili tieleden. zijn dit dienstplichtige soldaten, 19- of 20-jarige jon gens, die door de mobilisatie geen andere keuze hebben dan te dienen in het leger van Slob odan Milosevic, de Joegoslavi sche president. Pagina 5: Serviërs branden elk dorp in Kosovo plat moeten aantreden, zeiden Brit se diplomaten gisteren. Ook het Europees Parlement wil snel ie mand anders voor Santer. Minister Van Aartsen sloot gisteren na een vergadering van de ministers van buitenlandse zaken uit dat er in Berlijn al een beslissing valt. „Als er binnen een paar uur consensus over een kandidaat is, zullen ze het natuurlijk wél doen. Maar nie mand heeft het idee dat dit mo gelijk is". De verwachting is dat de regeringsleiders pas op een extra EU-top, begin april, de nieuwe.voorzitter aanwijzen. Een probleem is nog het ver trek van de Franse eurocom missaris Cresson. Zij hoeft pas te vertrekken wanneer de nieu we voorzitter een nieuwe Com missie heeft samegesteld. Van Aartsen erkende gistéren dat Cressons aanblijven nauwelijks te verkopen is. „Maar Frankrijk is niet bereid zijn commissaris terug te trekken. Dat feit moe ten we onder ogen zien."' Het Europese Parlement overweegt vanavond een resolutie aan te nemen waarin het onmiddellij ke vertrek van Cresson wordt geëist. Hoewel het parlement die bevoegdheid niet heeft, kan aan de politieke lading van de uitspraak moeilijk voorbij wor den gegaan. Pagina 2: Commentaar Pagina 3: Kok mag van PvdA weg belgrado-pristina los angeles De Italiaanse regisseur/acteur Rober to Benigni viert op eigen wijze zijn Oscarfeestje. Zijn film La Vita Bella - over een vader die zijn zoontje probeert te beschermen in een nazi-con centratiekamp - is de afgelopen nacht tijdens de 71ste uitreiking van de Academy Awards drie keer onderscheiden. De film won onder meer in de cate gorie Beste Acteur (Benigni zelf) en Beste Buiten landse Film. De regisseur droeg zijn film op aan 'al degenen die zijn omgekomen, opdat wij kunnen zeggen: het leven is mooi'. Grote winnaar van de Oscaruitreiking is de film Shakespeare in Love van regisseur James Madden geworden. De film werd bekroond met zeven Oscars, waaronder die voor Beste Film, Beste Actrice (Gwyneth Paltrow), Beste Vrouwelijke Bijrol (Judi Dench als koningin Eliza beth I) en Beste Scenario. De film Saving Private Ryan van Steven Spielberg kreeg vijf Oscars, waar onder die voor Beste Regisseur (Steven Spielberg). De gouden beeldjes werden vannacht in Los Ange les uitgereikt. Pagina 2: 'Ik voel me op Jupiter' FOTO AP AFP-ANP-DPA-Rtr-GPD Het verdrag, dat voorziet in ver gaande autonomie voor de Al banezen in Kosovo en de lege ring van NAVO-troepen in de Servische provincie, is voor Milosevic onaanvaardbaar. Maar het Westen eist dat Bel grado toch tekent en dreigt een zware klap uit te delen aan de Joegoslavische strijdkrachten. Voor zijn vertrek naar Belgra do sprak Holbrooke in Brussel nog met secretaris-generaal So- lana van de NAVO en de Franse en Britse ministers van buiten landse zaken, Védrine en Cook. Solana heeft de bevoegdheid om toestemming te geven voor luchtaanvallen op Servische militaire doelen. Die kunnen vervolgens enkele uren later be ginnen. De permanente raad van de NAVO in Brussel komt vandaag opnieuw bijeen. Volgens sommige berichten worden naast Holbrooke nog drie internationale bemidde laars in Belgrado verwacht: de Amerikaan Hill, de Rus Major ski en de Oostenrijkse EU-ge- zant Petritsch. Hun komst is echter niet zekei. Servië lijkt zich echter al te hebben ver zoend met NAVO-bombarde- menten. In Kosovo begon het Joego slavische leger, gesteund door de speciale politie, een groot schalig offensief tegen bolwer ken van het Kosovo Bevrij dingsleger (UQK). Servische mi litairen sloegen krijgshaftige taal uit. Als de NAVO begint met bombarderen, gaan alle remmen los en zullen de Alba nezen in Kosovo er echt van langs krijgen, zo werd gezegd. Verschillende dorpen zijn al met zware artillerie bestookt en speciale eenheden verdreven de vele duizenden inwoners van huis en haard. Door het nieuwe offensief zijn dit week einde 15.000 a 20.000 etnische Albanezen op de vlucht gesla gen. Daarmee loopt het aantal in de afgelopen zes weken ge vluchte Albanezen op tot 70.000. Uit wraak voor de Servische aanvallen hebben UQK-strij- ders gisteravond vier Servische politiemannen doodgeschoten in de hoofdstad Pristina. Vlak na de actie trokken gemaskerde mannen de buurt binnen. Ze kamden de buurt uit en sleur den toevallig voorbijkomende automobilisten hun auto's uit, woedend over de dood van hun collega's. I Nog geen abonnee? HET WOORD IS AAN Leonardo da Vinei Zoals ijzer roest wanneer het niet wordt gebruikt en stil staand water zijn zuiverheid verliest, zo tast nietsdoen de kracht van de menselijke geest aan. perioden r ,$r met régen Duizenden etnische Albanezen op de vlucht Terwijl de Amerikaanse bemiddelaar Holbrooke vandaag naar Joegoslavië is gereisd in een ultieme poging presi dent Milosevic over te halen in te stemmen met een vre desakkoord voor Kosovo, maakt Servië zich op voor de strijd. Het Westen, in deze gesteund door Rusland, eist dat Belgrado het plan tekent, maar Joegoslavië weigert dat. 6712° 7714° 7711° 20% 30% 70% 20% 20% 20% VANDAAG 28 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Economie 12,14 6,7 Gesprek van de Dag2 Gezondheid/Strips16 Regio9,11,12 RTV/programma's15 Sport17 t/m 27 Uitgaan8 De kortingsbon betreft een concert door het Gavle Sym fonie Orkest uit Zweden in de Stadsgehoorzaal in Lei den. Vrouw bekneld in autowrak Brandweer, een helikopter, een traumateam en diverse politie agenten moesten gistermiddag in actie komen bij een ernstig verkeersongeluk in Sassenheim. Bij de oprit van de A44 botste twee auto's frontaal op elkaar. Een 60-jarige vrouw raakte daarbij zwaargewond. Zij kwam na de botsing bekneld te zitten en moest worden bevrijd. Zij werd naar het LUMC overge bracht, waar een gebroken arm en been- en een nekletsel werd geconstateerd. Het ongeluk ge beurde bij de A44-oprit ter hoogte van de Vinkenweg. De oprit is berucht om de vele vaak ernstige ongevallen die er ge beuren. Een baan bij de politie is nu bereikbaar Bel de banenli jn poli tie P^LITI E Zie advertentie pagina 28 Winkeldieven rijden in op personeelslid supermarkt fkort aan huisartsen is zo nijpend, dat tfandse artsenorganisaties zowel in land als in België aan het werven zijn [gen. Volgens A. van Gemeren, huisarts Phen en voorzitter van de huisarten- "ging Rijnland Midden-Holland, 8ja[ en jn deze regio op korte termijn geen kr pm "res met Britten of Belgen te worden M. „Maar het wordt steeds moeilijker vzVna insen te krijgen, vooral in groeiwijken 'lee' nieuwe praktijken moeten wor- m w# opgezet. Dat baart ons grote zorgen. In ^te vakblad stonden maar liefst 25 iW' "tes." [fe komst van Belgen of Britten ziet hij 275jj noodoplossing'. -.Die komen toch uit andere cultuur en er gaat flink wat tijd i voordat zij zich ons gezondheids eigen hebben gemaakt." Van Ge- lenkt dat het dreigende tekort het worden bestreden door 'heel goed samen te werken'. Overwogen wordt onder meer de invoering van het 'huisartsen-on- der-één-dak-systeem.' F. Seegers van de Landelijke Huisartsen vereniging (LHV) stelt vast dat als er 'nu geen tekort is, het er straks wel zal zijn'. In de Haagse achterstandswijken is de situatie reeds onhoudbaar. Daar moeten in één keer vier praktijken worden overgedragen. Zo'n 10.000 Hagenaars zitten zonder huis arts. Eén en ander was voor de LFIV aanlei ding om tijdens een bijeenkomst in Ant werpen de interesse te peilen van Vlaamse huisartsen om zich in Nederland te vesti gen. De Nederlandse Vereniging van Artsen (NVvA) doet hetzelfde, maar dan in Enge land. Seegers zegt dat de LHV zich tot Vlaanderen beperkt om het taalprobleem te omzeilen. „Het is een absolute voor waarde van de registratiecommissie dat huisartsen zich verstaanbaar maken." Volgens Seegers stopt tussen nu en 2007 een kwart van de beroepsgroep met haar werk. „Dat is de eerste naoorlogse genera tie." Daar komt nog bij dat artsen in toene mende mate niet meer van die lange dagen willen maken en hun beroep steeds meer als parttimer willen uitoefenen. Door dit alles zijn veel meer huisartsen nodig dan de opleidingen afleveren. See gers: „Wij hebben een paar jaar geleden al een tekort van 425 huisartsen voorspeld. De minister heeft die waarschuwing in de wind geslagen. Er moeten gewoon meer opleidingsplaatsen komen. Daar is belang stelling genoeg voor. Het vak van huisarts wordt nog altijd aantrekkelijk gevonden. De inschrijvingen voor de opleidingen zijn niet voor niets telkens drie keer overtekend. Onze geactualiseerde berekeningen komen neer op een tekort van 460 tot 495 huisart sen. De minister heeft inmiddels 36 extra opleidingsplaatsen toegezegd, maar veel meer dan het begin van de oplossing is dat niet." leiden eric-jan berendsen De achtervolging van twee winkeldieven door personeel van een supermarkt aan het Levendaal in Leiden, leidde zaterdagmiddag tot chaoti sche taferelen. Toen een 30- jarig personeelslid van de winkel wilde beletten dat het tweetal in een vluchtauto wegreed, reden de winkel dieven vol gas op hem in. Het personeelslid kwam op de motorkap en vervolgens op de voorruit terecht, waar door het glas van de ruit brak. Na enkele meters slaagde de man er in zich van de auto te laten afrollen, waarna de winkeldieven vluchtten. Werknemers van de super markt hadden de 38-jarige man en de 26-jarige vrouw uit Leiden op heterdaad be trapt bij het stelen van alco holhoudende drank. Het stel ging er vandoor en wist hun in de buurt geparkeerde auto te bereiken. Deze wagen bleek later van een kennis geleend en was niet verze kerd. Door het kenteken van de vluchtauto na te trekken, kon de politie de winkeldie ven een dag later aanhou den. Hen wordt poging tot doodslag ten laste gelegd. De werknemer van de super markt kwam er met lichte verwondingen van af. Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. Postcode: lei: (I.v.m. controle bezorging) 1 Na de eerste twee weken betaal ik rriijn abonnement: Per maand Per kwartaal Oautomatisch (f. 96.90) i automatisch (f. 33,70) Oacceptgiro (f. 97.90) I Nr. bank/girc - Handtekening: - Leidsch SÉ Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. nvelop, zonder postzegel. 8 "712141 "4001 14" OF BEL 071-51 28030 maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 1