>PORT Ajax maakt pijnlijke val Het is lente voor de Oranje-wielrenners 'ersterkt Ajax-gejuich uit irena-speakers baat niet sjmil gaat tijd voor gen kans Thomas onwaarschijnlijk snel op 1500 meter: 1.55.5 Samaranch: 'Ik had in 1992 moeten aftreden' LjDAG 22 MAART 1999 (willem spierdijk, 071-5356464 plv -chef janet van dijk, 071-5356463 ienierink verliest van Krajicek ikcayne Richard Krajicek is de enig overgebleven Neder- ler in het enkelspel van het tennistoernooi in Key Biscayne. icek won gisteren in twee sets van landgenoot Jan Sie- ink. 6-3 6-2. Paul Haarhuis en Miriam Oremans grossierden jzwaaiers. Haarhuis sloeg er 31 tegen de als elfde geplaatste vaak Kucera, 0-6 2-6. Oremans joeg er tegen Farina veertig aien de baan, 0-6 3-6. itnianen: 'Ik was in Milaan' rdam Jari Litmanen is vorige week niet naar Barcelona, naar Milaan geweest, om de westrijd Inter-Manchester te n. Na Ajax-Vitesse zei de Fin over zijn toekomst: „Mijn beslis- igt er al een tijd.'' Welke beslissing dat is, wilde hij niet tn. Vrijdag meldden Spaanse kranten dat Litmanen een dische keuring bij Barcelona had ondergaan en er op hui- ojacht was geweest. „Ik lijk de laatste tijd wel meer een black- te hebben, maar ook deze keer ben ik volgens mij toch echt in Barcelona geweest", aldus de Fin. itsma wordt ook autocoureur cterdamRintje Ritsma maakt op 25 april tijdens de ope- sct igsraces op het circuit van Zandvoort zijn debuut als auto- dt ureur. De Europees en wereldkampioen allroundschaatsen Jiji eint dit seizoen in het team van Michael Bleekemolen deel vej ide nationale Renault Mégane Trophy. Racer Bleekemolen, da zijn 29ste seizoen ingaat, bevestigt dat Ritsma binnenkort iversnelde opleiding krijgt. De schaatser nam al eens deel neen sterrenrace in Zandvoort. Toen verloor hij al direct na start in de eerste bocht de macht over het stuur. "i? je de zangkoren door het hele Arena hoort meent Ajax- woordvoerder Erik van Leeu wen. „We hebben richtmicro foons opgesteld achter het doel waar de fanatieke Ajax- aanhang zit. Via de speakers wordt hun gezang door het stadion verspreid. We doen dat niet uit gebrek aan lawaai, maar ter bevordering van de sfeer." Overigens viel er gisteren nauwelijks een stilte in de Are na. Daar zorgden de 800 mee gereisde Vitesse-fans wel voor. En daar kwam geen richtmi crofoon aan te pas. sch genoeg had Ajax gis- n geen baat bij de nieuvv- manier om aanmoedigin- van supporters te verster- l Vanachter een mengpa- I werden de spreekkoren jezangen in de Arena voor eerst elektronisch onder- nd. Zonder succes, want ise bleek geluidsbesten- ree technici zorgden er ïdat aanmoedigingen via kers werden opgeblazen bombastische gezangen, t heeft een mooi effect als fred segaar oq np ei Tsjmil was met zijn 36 de: entwee maanden de oud- eb mner aan het vertrek. Bijna uur later werd hij gehul- als de oudste winnaar uit [hofeschiedenis van de lente- Die eer was tot zaterdag elegd voor Hennie Kuiper. Nederlander was in 1985 weken jonger toen hij Mi- San Remo won. fie |mil en zijn gezin zijn in het Dl Ir van 1997 genaturaliseerd )rbi elg. In Dottenijs bij Moes- heeft de renner een 1 fiei ll gekocht, maar daar wil na zijn loopbaan gaan »rstj en. Tot die tijd resideert hij bra vrouw en twee kinderen ofl «t Gardameer in Italië. Hij iter lg geworden voor zijn kin- l ..Ik vond het vernede- om er bij de grenscontro le! uitgepikt te worden en die toestanden te hebben Dat wilde ik mijn kin- ibesparen." mil is van ver gekomen, geboren in de Siberische plaats Khabarovsk en via ,ivië in 1989 samen met likov en Konisjev bij Alfa in San Marino terechtge- in Via het kleine SEB en loos Tsjmil in 1994 voor omdat hij daar de enige ran kon worden. Hij won s"( rar meteen Parijs-Roubaix, fditie die vanwege het bar- ;n $r en zijn zenuwslopende ■net Johan Museeuw le- irisch is geworden. In won hij Parijs-Tours. Kans op Champions League slinkt Als een trapezewerker zonder vangnet bewoog Ajax zich gisteren door de Arena: de ploeg viel aan zonder een deugdelijke verdediging. Een pijnlijke val kon niet uitblij ven in de confrontatie met Vitesse, dat wél een paar goe de verdedigers in het veld had staan en op hen, na een vroege treffer van Machlas, zonder gêne zwaar leunde. amsterdam henk houtink gpd-verslaggever Ajax verloor na het hachelijke optreden Vitesse bijna uit het zicht en werd op de ranglijst ge passeerd door PSV en Willem II, ploegen in vorm. Niet alleen slonk voor de kampioen de kans op rechtstreekse kwalifica tie voor de Champions League, zelfs voor een toegangsbewijs voor de voorronde van het toer nooi, te vergeven aan de num mer drie van Nederland, heeft Ajax niet de beste papieren. Hoe zal de sfeer in de bestuurs kamer zijn? De beleidsbepalers van Ajax hebben er geen ge heim van gemaakt dat deelna me aan de lucratieve Champi ons League sinds de - voorlopig verliesgevende - beursgang on ontbeerlijk is. In meer opzichten was de eerste competitienederlaag in de Arena een gevoelige klap voor de gevallen kampioen. Trainer Jan Wouters koesterde de vooruitgang in zijn team na drie ruime zeges op rij, maar gisteren kon worden geconsta teerd dat Ajax niet zo ver is als de cijfers van de laatste weken wellicht deden geloven. Op het middenveld stamp voette aanvoerder Blind. Even als vorige week in Maastricht tegen MVV maakte hij zonder remmingen zijn onbegrip over de arbitrage kenbaar. Scheids rechter Jol toonde lang clemen tie voor de routinier, maar uit eindelijk trok hij de gele kaart, Blinds tweede binnen een week voor commentaar op de lei ding. Wijselijk wisselde Wouters zijn aanvoerder, die nóg zijn mond niet hield, luttele minu ten later. Blinds houding leek illustra tief voor de geestesgesteldheid van Ajax, gepijnigd in zijn hei ligdom. In de eerste helft had Jesper Gronkjaer met een de monstratieve klacht bij Jol al om een gele kaart gevraagd en gekregen. Hij was weliswaar dreigend, maar zo goed als de laatste weken was de jonge vleugelspits niet. Het ging minder met heel Ajax en daarop was het verwen de volk in de Arena na de re cente resultaten niet ingesteld. Dan wordt er gefloten, als het bij rust 0-1 staat, en nog veel harder - oorverdovend onder het stadiondak - als een Ajacied een rode kaart krijgt en als een doelpunt van Ajax wordt afge keurd. Maar de rode kaart voor Ferdi Vierklau, na een uur, was terecht. De verdediger vloog Tim de Cler, ingevallen voor Oliseh, leek wel de enige échte verdediger bij Ajax. Op de foto wordt de Leidenaar b en Mamadou Zongo van Vitesse. naar de enkels van invaller Booth. En ook toen Jol een laat doelpunt van Gronkjaer annu leerde, had hij het bij het rechte eind. Litmanen stond in de baan van het schot buitenspel, hoe spijtig ook voor de jubelen de Gronkjaer, die enkele voor Kreek misleidende bewegingen had laten volgen door een rake schuiver. Met enig recht mocht Ajax zich afvragen of charges van achteren van Veldman (op Lit manen) en Machlas (op Rudv), beide met geel bestraft, minder gewelddadig waren dan die van Vierklau. Maar trainer en spe lers doen er verstandiger aan na uitvoerige analyse de tactische lessen van deze weinig verhul lende wedstrijd ter harte te ne men. Vooral het verschil in ver dedigen aan weerszijden was schrijnend. Ajax wilde gisteren aanvallen, het werd er ook toe genood door Vitesse, maar het miste een fundament. Al in de tweede minuut lag voor Machlas de weg naar Van der Sar open. De trefzekere spits bedankte de doelman voor diens aarzeling bij het uitlopen (0-1). De Griek was weggesprint bij Vierklau, maar dat wilde Wou ters zijn verdediger niet aanre kenen. Met de toevalligheden in de aanloop naar het doel punt (een mistrap van doelman Westerveld werd fortuinlijk ver lengd door Laros) had Vierklau geen rekening kunnen houden, reconstrueerde de trainer. Wouters sprak zelfs, evenals vo rige week in Maastricht, zijn te vredenheid uit over het defen sieve werk van de nieuweling, maar dat was toch al te lovend. Vierklau, volgens het jargon nog niet wedstrijdfit, was giste ren een onrustig onderdeel van oil is een pure individua- zich bij MG niet kon _,en bij de heerschappij te Italianen en Museeuw, We hij lange tijd op ge ien voet heeft gestaan. Bij 'heeft hij af te rekenen met lentvolle en ambitieuze Jo teaert, die vaker wint dan 3lief is. te volle finale van Milaan- lemo zou Planckaert hem :W toegeroepen dat hij "r 'demarreren. Daar heeft °1 [commando van Plancka- tet voor nodig. Als Tsjmil Soed voelt, rijdt hij de laat- piderden meters altijd z'jn eigen kans. Dat blijft - ,j ®arschijnlijk nog drie jaar Zijn hoogste doel is in die *>g éénmaal Parijs - Rou- 3I| t winnen. „Dan is het ge- ren*Dan ga ik de musea be- n in alle steden waar ik op j Ets alleen maar doorheen Wogen." san remo fred segaar Exact vijf jaar later en precies op dezelf de plaats laat Maarten den Bakker zich na Milaan-San Remo door een verzorger het vuil van zijn gezicht vegen. De hoofdprijs in de lenteklassieker is enkele minuten eerder in een uitermate span nende finale gewonnen door Andrei Tsj mil, maar na de oplapbeurt komt er een lachend gezicht te voorschijn. Het verlies is voor Den Bakker dit keer veel draaglijker dan in 1994, toen de ren ners van Gewiss onverslaanbaar waren en de Hollanders niet vooruit te bran den. Zaterdag kleurden, tot de eind streep op de Via Roma van San Remo, de Nederlandse Rabobank-renners Den Bakker, Van Bon (beste Nederlander, zesde), Dekker en Boogerd de Primavera oranje. De negentigste Milaan-San Remo kondigde niet alleen de lente aan, maar ook betere tijden voor het Nederlands wielrennen. Van Bon en Boogerd zetten het herstel vorig seizoen al in en in het prille voorjaar van 1999 trekken ze de opwaartse lijn door. En ze slepen hun maten van de Rabobank met zich mee. Ploegleider Theo de Rooy: „Er staat een team dat nog mooie dingen kan laten zien. We doen weer mee om de zege en dat is heel belangrijk. Een paar jaar gele den vertrokken we in Milaan-San Remo met een diepe zucht. Toen waren we al blij dat het er aan het eind van de mid dag opzat." De editie van 1994 was typerend voor de slechte situatie van het Nederlandse wielrennen waarop De Rooy doelde. Wéér had die dag een Italiaan (Giorgio Furlan) gewonnen en opnieuw waren de Hollanders op grote achterstand gere den. Den Bakker was destijds de eerste coureur die in het openbaar zijn vraag tekens plaatste achter de Italiaanse su prematie. „Is het echt alleen het bruine brood waardoor ze zo hard rijden", vroeg de toen 25-jarige renner van TVM zich af. Pas vorige week kreeg hij het antwoord. In navolging van zijn Festina-collega Willy Voet legde oud-verzorger Engenio Capodacqua in Italië belastende verkla ringen af over het gebruik van bloeddo- ping EPO in de seizoenen 1994 en '95. Den Bakker had naar aanleiding van de berichten over de Gewissploeg zater dag zijn gelijk kunnen halen, maar hij zoekt de oorzaak van de nivellering in het peloton na het instellen van de ge- zondheidstesten vooral in zijn eigen ontwikkeling. „Wij liepen destijds ge woon achter de feiten aan. Ik trainde wel, maar niet hard genoeg en niet ge richt. Daar heb ik later verandering in gebracht. Misschien ben ik een laat bloeier. Ik kan nu ook op het buitenblad naar boven." Voor de verandering ontbrandde de eerste van een reeks van tien wereldbe kerwedstrijden op de Cipressa, de voor laatste klim. Marco Pantani stak het vuurtje aan. Hij werd teruggehaald door Gontsjenkov en favoriet Bartoli. De nummer één van de wereldranglijst wil de voorkomen dat Zabel in een riante (sprint) positie zou komen en zo zijn derde achtereenvolgende zege zou kun nen behalen. Bartoli, die naderhand klaagde over ademhalingsproblemen ten gevolge van een lichte bronchitis, reed samen met Gontsjenkov het gat een onhandige verdediging, die door Wouters op de maat van Vitesse was gesneden. Daar door was de rechtsbenige Ma rio Melchiot, niet capabel be vonden voor de dekking van Machlas of Curovic, weer eens op links beland. Al vroeg liet Wouters de linksbenige Tim de Cler warmlopen, maar gelukkig voor Melchiot raakte Oliseh ge blesseerd. De Cler, volgens Wouters soms nog lichtvaardig in het tweede, kwam als ver vanger van de Nigeriaan en de Leidenaar was nota bene in het eerste van Ajax de enige verde diger die in zijn lopen, zijn pas ses en zijn acties ook werkelijk oogde als een verdediger. Zoals aan de andere kant de Italiaan De Marchi, Van Hin- tum, de jonge Kuiper, Kreek en zelfs de bij Ajax mislukte Veld man - doortastend verdedigden en duelleerden zij. Pas na de verwijdering van Vierklau kreeg het tot dan steriel aanvallende Ajax vreemd genoeg een paar kansjes (Arveladze, Witschge, Benni). „We zijn dan kennelijk nog niet zo ver dat we zo'n wed strijd helemaal kunnen contro leren", zei Vitesse-aanvoerder Michel Kreek. Hij sprak als één van de uitblinkers van de ver dedigende, doch winnende ploeg. Hij had, evenals eerder in Arnhem toen Vitesse ook van Ajax won (3-2), geboden wat Ajax mist. Kreek lijkt een speler voor Ajax, dat Oude Kamphuis (naar Schalke'04) en Van Bom mel (PSV) niet kon verleiden. Een verzoek om een terugkeer naar Amsterdam zou eervol zijn, de keuze in dat geval mo gelijk onwezenlijk: Champions League of, misschien wel, UEFA-cupvoetbal. Vitesse of Ajax, in die volgorde. calgary anp Friesinger eind vorig seizoen bij de WK afstanden in Calgary vestigde, verwees Thomas naar het verleden. Land- en ploeggenoot Erben Wennemars verloor het we reldrecord op de kleine vier kamp aan Christian Breuer. De Duitser dook op de kleine vierkamp met 149,238 punten ruim onder de prestatie die Wennemars in augustus 1998 op dezelfde baan leverde: 153,583. De 22-jarige Breuer bezorgde zijn Brabantse trai ner Pierre Bijsterveld een waardig afscheid. Op de - voor mannen incou rante - 3000 meter verbeterde de Canadees Steven Elm het wereldrecord van Bart Veld kamp (3.48,91) tot 3.45,23. Verder vestigde Jochem Uyt- dehaage op deze afstand een Nederlands record (3.46,04) en Mark Tuitert een wereldrecord voor junioren. Tuitert - al we reldkampioen bij de junioren - deed later hetzelfde op de 5000 meter, 6.33,26. De recordwedstrijden in Cal gary vormden een spectaculair slot van het schaatsseizoen. Annamarie Thomas reed on waarschijnlijk hard op de 1500 meter. Haar tijd van 1.55,50 betekende een verbetering van het wereldrecord, met bijna anderhalve seconde. Thomas revancheerde zich voor de wereldkampioen schappen afstanden, waarop ze door ziekte niet dat kon brengen waarop ze had ge hoopt. De Friezin werd toen vijfde op de 1500 meter en zes de op de 1000 meter, bijna twee seconden achter winna res Marianne Timmer. Thomas stapte getergd in het vliegtuig naar Canada, overtuigd van het feit dat ijs meester Mark Messer dit sei zoen nog eenmaal voor opti male omstandigheden zou zorgen. Het wereldrecord van 1.56,95, dat de Duitse Anni dicht naar Pantani. Later sloten Bettini, Aerts, Savoldelli, Spruch en Van Bon aan. De perspectiefrijke groep werd tus sen de Cipressa en de Poggio ingelopen. Gabriele Colombo, die voor Gewiss reed toen hij twee jaar na Furlan Mi- laan-San Remo won, probeerde het in de beklimming van de Poggio, de laatste helling, opnieuw en wéér haalde hij het bijna. In de afdaling nam Erik Dekker het peloton op sleeptouw. Twee kilome ter voor de finish leek tweevoudig win naar Erik Zabel (tweede) te profiteren van dat werk, maar Beat Zberg (ook Ra bobank) sprong naar het wiel van Co lombo en getweeën stormden ze op het spandoek af. Vijfhonderd meter voor de streep sloeg Andrei Tsjmil vervolgens wél een gaatje. Dat was klein, maar hij hield stand. Michael Boogerd: „Het klinkt mis schien vreemd, maar eigenlijk was deze wedstrijd niet zwaar genoeg voor ons. In de Amstel Goldrace of Luik-Bastenaken- Luik is het straks makkelijker om ver schillen te maken. Met deze ploeg gaan we nog grote wedstrijden winnen." barcelona anp/ipa Juan Antonio Samaranch heeft toegegeven dat hij eigen lijk al in 1992 had moeten af treden als voorzitter van het Internationaal Olympisch Co mité. „Ik ben altijd van me ning geweest dat het beste moment voor mijn afscheid na de Olympische Spelen van Barcelona was geweest", .zei de 78-jarige Catalaan in een interview met de Spaanse krant La Vanguardia. „Het is heel moeilijk op zo'n belangrijke bestuurspost te recht te komen als ik heb. Maar het is nog veel moeilijker die functie bijtijds beschik baar te stellen en te gaan. Dat is me niet gelukt. Dat was een vergissing", bekende Sama ranch. Succesvolle zomerspelen in zijn vaderland, dat was de droom voor Samaranch. Die ging in vervulling. „Maar toen kwam een belangrijke etappe met het eeuwfeest van het IOC, dus bleef ik nog vier jaar." In 1997 liet de hoogste sportbestuurder zich opnieuw overhalen bij te tekenen tot 2001. Spijt heeft Samaranch overi gens niet van die besluiten. „Zelfs niet op dit moment. Ik ben ervan overtuigd dat ik het IOC door deze turbulente pe riode kan loodsen." Het con gres in Lausanne gaf zijn pre ses daartoe afgelopen week het gevraagde mandaat. In grote meerderheid stelden de overgebleven IOC-leden zich woensdag achter Samaranch op; 86 van de 89 afgevaardig den waren vóór, slechts twee tegen zijn aanblijven. Toch is de bijzondere bij eenkomst, belegd wegens de omkoopaffaire van Salt Lake City, hem rauw op het dak ge vallen. „Dat schandaal en het royeren van een aantal IOC- leden, goede relaties van me en zelfs vrienden, waren zon der twijfel de vervelendste momenten in mijn olympi- sche carrière." De nazit is overigens nog lang niet voorbij. De Asoif, de vereniging van de 35 olympi sche zomersportbonden, eiste zaterdag meer invloed en een zetel in het IOC voor iedere voorzitter afzonderlijk. Primo Nebiolo (IAAF) en Sepp Blat ter (FIFA) gingen daarin voor op. De laatste maakte van de gelegenheid gebruik om uit breiding van het olympisch vrouwenvoetbaltoernooi te vragen. De Zwitser wil in 2004 in Athene twaalf teams in i plaats van de acht van Sydney. Verschillende Nederlandse renners reden tot aan de eindstreep in San Remo voorin mee. Net als de rest van het peloton moesten zij uiteindelijk het hoofd buigen voor de Russische Belg Andrei Tsjmil, die in de slotkilometer demarreerde. foto

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 17