'Haar moet onder alle omstandigheden natuurlijk zijn' tMensenCief Nacht van de Poëzie: 'Het verrassingseffect hoort erbij' Extra Catherine construe logisch opgebouw improvisaties MAANDAG 22 MAART 1999 945 CHEF JAN RIJSDAM, 071-5356444. PLV CHEF ANNET VAN AARSEfqi Tom Westen: van glamourboy tot huisvader Tom Westen is een recht-voor-zijn-raap jongen. Vindt dat hij zelfs bedreigend kan overkomen. ..Ik ben gewoon ondiplomatiek, maar iedereen weet wel onmiddellijk wat hij aan me heeft. Op omfloerst taalgebruik betrap je mij niet. Ik heb nooit een twee de of een verborgen agenda. Hij ontvangt zijn be zoek in een Oegstgeester villa aan het water. Twee royale zitkamers met weg-zit-banken staan uitnodi gend. maar hij wil het gesprek in z'n werkruimte op de vide voeren. „Ik ben enorm veranderd, vroeger had ik een huis waarin alles een vaste plaats had. Dat wilde de architect zo en omdat ik erg op uiterlijk en glamour was gesteld, vond ik dat best. Maar sinds ik in dit huis woon. heb ik overal lak aan. Het gaat erom hoe ik me er voel. Daarnaast vind ik het belangrijk dat m'n vrienden zich hier behaaglijk kunnen nestelen." Westen is een geslaagd en gearriveerd zakenman. „Ja, dat avontuur is angstig goéd afgelopen." Desal niettemin werkt hij nog drie dagen achter de scher men. „Die andere vier dagen kan ik nog niet lekker relaxen. Ik wil m'n nek eigenlijk nog een keer uitste ken, want het is natuurlijk allemaal een beetje trut tig tegenwoordig. Een huisje, een vriendinnetje en Tommy. Maar ik vind het echt heerlijk om met dat knulletje te tutten, de smurrie in z'n luier is voor mij de lekkerste chocolademousse.'' Een beetje filosoferen over z'n 'oude' vak kan geen kwaad. De slogan 'als je haar maar goed zit' onder schrijft hij van harte. Hij zou dolgraag de haardos van Ronald Jan Heijn eens onder handen willen ne men, hoewel hij er op voorhand van overtuigd is dat deze Heijn-telg z'n reden heeft het haar lang te dra gen. „Heijn is volgens mij een sterke persoonlijk heid. Daarom zou ik graag met hem in discussie wil len gaan, want dat haar ziet er natuurlijk niet uit." Het haar van Herman Brood daarentegen is geheel in overeenstemming met de uitstraling van de zan ger. Als je z'n haar zou wegdenken zou dat afbreuk doen aan zijn persoonlijkheid. Haar en karakter vul len elkaar naadloos aan. Westen herinnerrt zich van zijn vader twee kanten. Enerzijds was zijn vader een bon-vivant en een avonturier, anderzijds was hij een man die een grote creativiteit aan de dag legde. Een man vooral met gekke invallen, die zorgde voor veel vrolijkheid in huis. Een man die het gezin - hij heeft twee broers en een zus - in contact bracht met artiesten en rare mensen. Een man ook die een orginele manier van opvoeden had. Zoals de keer dat hij een zeilbootje kreeg. Toen bleek dat hij zijn bezit niet al te best on derhield 'dropte' zijn vader hem bij een botenbou wer. Deze man leerde Tom de kneepjes van het vak. Z'n vader verliet regelmatig de ouderlijke woning. Voor een paar dagen of een paar maanden. Dat was altijd ongewis. Het liefst in een mooie mercedes en 'niet met m'n moeder', weet Westen veertig jaar la ter. Hij kwam weer terug als het geld op was. Toen Tom vijftien was, verdween hij uiteindelijk helemaal uit z'n gezichtsveld. „Ik vond het toen onbegrijpelijk dat hij ons in de steek liet. Misschien heb ik me door deze ervaring wel zo afgezet tegen het huwelijk en het krijgen van kinderen, want zoiets hakt er wel in." Zijn moeder was daarentegen een hardwerkende, serieuze vrouw die de touwtjes thuis en in de zaak stevig in handen had. Aanvankelijk aan de Maars- mansteeg, later aan de Breestraat. „Toch denk ik dat door de creativiteit van mijn vader de zaak echt groot is geworden. Ze zijn uiteindelijk gescheiden." Tom ging aanvankelijk naar de HBS, maar hij bleek geen studiebol te ziijn en koos na drie jaar voor de kappersschool. Op zijn achttiende vertrok hij met een schaar en een kammetje op zak. Hij ging de 'wijde' wereld in. Zijn eerste 'buitenland' was Keu len. „Ik voel nog de vlinders in m'n buik. Ik was he lemaal niet zo'n verschrikkelijke goede kapper, maar ik ging wel gelijk naar de allerbeste kapper van Keulen en bood hem m'n diensten aan. Dat lukte, ik kreeg de kans om aan de slag te gaan. Ik had blijk- Tom Westen trok tussen zijn 18de en 25ste met een schaar en een kammetje de wereld rond. Overal waar de happy few zat, van Gstaad tot New York, van Orly tot Keulen, verdiende hij de kost als kapper. Het ging goed, heel goed. Terug in Leiden, nam hij de kapperszaak van zijn moeder aan de Breestraat over. Binnen de kortste keren had hij de cliëntèle en het personeel de zaak uitgewerkt. Westen wilde af van de klassieke manier van kappen en stond een natuurlijke haarlook voor. Hij bleek het tij mee te hebben. Binnen enkele jaren had hij in en rond Leiden een kappers-imperium van acht zaken opgebouwd. Hij noemt z'n vrouw Monique consequent z'n vriendinnetje. Toen Monique verleden jaar zwanger bleek, stond de wereld even op z'n kop. ,,Ikhad altijd gezegd geen kinderen te willen en nooit en te nimmer te trouwen. Maar nadat Tommy was geboren, was er geen ontkomen meer aan. Op je 53ste een moetje, lachen hè." FOTO DICK HOGEWONING baar een methode om met een soort toverstafje mensen te verrassen.Deze manier van werken ging nog zeven jaar door. Zoals in het Zwitserse Gstaad en Sankt Moritz in Londen, in Spanje, waar hij een eigen zaak opzette en het laatst in New York. „Het was de manier om het vak in al zijn facetten te leren en veel van de wereld te zien. Alleen met een enorme discipline kun je deze werkwijze volhou den, want je komt wel in heel extreme sferen en de verleidingen liggen op de loer. Als jong pikkie moet je goed opletten. Als je niet zelf de grenzen aangeeft, is de kans dat het fout loopt aanwezig. Als jonge knul kom je in aanraking met alcohol, drugs, het ho moseksuele wereldje en de verleidingen van rijke dames die voor veel geld gezelschap kopen. Die ex tremen trokken me aan. In New York logeerde ik bij voorbeeld in de YMCA, maar overdag kapte ik klan ten in het Waldorf-Astoria hotel." Westen wist van meet af aan dat hij een 'and kapper was. „Ik hield en hou nog steeds niet kapsels die op een hoed lijken, dus kapselsi natuurlijk zijn, hoeven van mij niet. Van daii stijve gedoe moet ik niets hebben. Als er doorheen kan waaien, hoeft het voor mij niet moet onder alle omstandigheden natuurlijk] Op een dag, hij was toen 25, belde zijn moed terug naar Leiden wilde komen. De bedrijfsli was voornemens daar te vertrekken en het I] de hand dat Tom de zaak over zou nemen., behoorlijk getwijfeld, want ik vond het leven lijk wel flitsend, ik had voor mijn gevoel dew m'n zak. Maar ik vond het ook wel weer grap terug in Leiden te zijn. Toch heb ik nooit ech i wat met Leiden gehad. Het leukste was natui dat ik weer elke nacht in Amsterdam kon uitj Toen hij terugkwam bleek hij een totaal and» op het kappersvak te hebben gekregen danz moeder. Hij 'gooide' met jeugdige overmoed klanten de deur uit en ging op een voor dien Leiden totaal nieuwe wijze knippen. „Ik nam tuurlijk een groot risico, maar ik vind altijdd ook in zaken, je gevoel moet laten spreken.) niet gelooft in jezelf, gaat het niet. Maar heli goed, belachelijk goed." Een jaaromzet vant dan een miljoen gulden was ook voor anden pers het teken dat Westen de goede lijn te k had. „De winsten waren voor die tijd echt extreet was een compleet gekkenhuis en de klanten stroomden, ondanks de wachttijden, toe. He keihard werken, maar we lachten ook veeLE zessen spoelden we het stof weg." Vertelt die tijd was ik wel een superegotripper enee persolist. Iedereen moest wel 'oh en ah' roej Daar ging het mij ook om, uiterlijk was voor belangrijk. Het moest er allemaal gelikt uita kocht nieuwe zaken in Leiden, Oegstgeest,\ p hout, Alphen aan den Rijn en Nieuwkoop. B in enkele jaren zo een netwerk van acht ken op. Twintig jaar geleden leerde hij Monique ken beheert nu de drie zaken in Leiden en Oegsi Omdat de andere winkels inmiddels zijn vei werkt hij onder meer achter de schermen no Monique. „Ik heb niks meer in die zaken tei len, zij is er de baas." Om de band met het vak nog wat vast te houden, knipt hij een od de zes weken in de zaak op de Breestraat. Over de geboorte van zijn vijf maanden oudr is hij erg openhartig. Het was absoluut nieti doeling dat de relatie met Monique in eenhi met een kind zou worden bevestigd, wantei tie, vond hij jaren, is al ingewikkeld genoeg de absoluut geen kind. Maar het kan raar lop hebben er, toen Monique net zwanger was.i over gepraat. Tegen de ochtend hadden1 lossing, maar Monique kon de stap naar tus niet maken. Achteraf ben ik daar blij om dit mannetje zit helemaal in me. Onze relaöo anders geworden, veel hechter en dieper. W nemen nu alles met z'n drieën en zullen dal doen. Ik hoor Monique tegenwoordig veel a dat deed ze vroeger nooit. Zij is een gewelf der. Tommy is een charmeurtje, met van dit tige heldere oogjes." Tommy is middels een keizersnede op de komen. „Dat vond ik hartstikke leuk. Ik wild lemaal niet bij zijn, maar ze lokten me gewo operatiekamer binnen. Ik ben natuurlijk gei \V die met z'n vrouw naar zo'n pufcursus gaat draaiden er muziek van The Rolling Stones, ku. Tommy vanuit de buik van Monique zo inn handen werd gelegd, was het even slikken. D zijn we dus getrouwd, want ik wilde echt eei kindje en dan pas naar het stadhuis gaan. M Yo de nood dan maar een deugd is mijn motto, dit gebied. Het was dus een moetje op mijn Lachen, hè." UTRECHT AN KA VAN VOORTHUUSEN Poëzieparapluutjes, ansicht kaarten met gedichten, t-shirts en kussenslopen met rijmelarij en, en heel erg veel dichtbun dels: in de wandelgangen van de Nacht van de Poëzie worden altijd goede zaken gedaan. Ter wijl binnen de zaal de ene keer met kippenvel op de armen zit bij een mooi en heftig voorge dragen gedicht, zoeken grote groepen toeschouwers tien mi nuten later verveeld de buffet ten en de kraampjes met koop waar op als er een wat minder begaafde voordrachtskunste naar op het podium staat. De negentiende editie van de Nacht van de Poëzie, afgelopen zaterdag in Muziekcentrum Vredenburg in Utrecht, was voor het eerst sinds heel veel ja ren niet uitverkocht. Was het de concurrentie met de supercom binatie Remco Campert en Connie Palmen, ter ere van de boekenweek samen in slot Loe- venstein? Raakt de formule na 20 jaar versleten? Of speelt ook hier de afwachtende houding van veel mensen mee: even rus tig aan, 1999 is immers vooral het jaar vóór 2000? De meer dan tweeduizend mensen die er wel bij waren kregen een afwisselend pro gramma voorgeschoteld dat - ook al traditie - de hele avond geheim blijft, behalve voor de dichters en artiesten zelf. „Het verrassingseffect hoort erbij", vindt T. Spek van het muziek centrum. „En het is natuurlijk ook om te voorkomen dat de zaal niet ineens yol troomt of leegloopt." Voor sommige toe schouwers is het een kwestie van volhouden. Gapend stelt ie mand om 01.30 uur vast dat hij écht moe is: „Maar Hugo Claus komt nog. Dus ik blijf." Als de Vlaamse schrijver en dichter twintig minuten later wordt aangekondigd stroomt de grote zaal vanuit de foyers, wandel gangen en barretjes in razend Hugo Claus (70) krijgt de zaal heel stil en blij met woorden van liefde en verlangen. tempo vol: nu gaat het weer ge beuren. Claus krijgt de zaal heel stil en heel blij, met tien minu ten vol woorden van liefde en verlangen. Niet alleen het schrijven van poëzie is een kunst, ook het voordragen van eigen werk is een vak apart en lang niet ie dereen is daarin even virtuoos. Mensen als Gerrit Kouwenaar, Charles Ducal, Tom van Deel en Wiel Kusters schudden het schijnbaar uit hun mouw. Hu- go Claus kan het, en Antjie Krog. Die laatste, een Zuid-Afri kaanse radiojoumaliste en dichteres, bezorgde bijna 2000 mensen een paar uur voor Claus dat deed ook al kippen vel. Over de 'omruilbare gezich ten van politiek en geweld' in Zuid-Afrika: „Ik schaar bij nie mand. Ik weerzin volkomen." Dat mooie Zuid-Afrikaans zal zaterdagavond wel een beetje hebben meegespeeld, maar de snelle afwisseling van al die emoties in één stem, de heftig heid van haar poëzie en de kracht van haar voordracht kre gen de zaal helemaal plat. Een toeschouwer: „Ik verstond het niet eens, maar het ging door merg en been." Voor de duide lijkheid werden er wel vertalin gen van de hand van Robert Dorsman op een videoscherm geprojecteerd. De rest van de avond was daar een regel uit Phoenix van H. Marsman te zien: Het nest is goed, maar het heelal is ruimer. De Nacht van de Poëzie is een soort markt. Tussen de voor drachten door, zijn er optre dens. Ditmaal kwam Vincent Bijlo langs die in de zaal goed scoorde met grappen over het femoneen ANWB-camping, Center Pares en zijn eigen han dicap. Andere artiesten brach ten verder acrobatiek, tromge roffel, flamenco, rebética. En mooie liedekens van de op een skippybal achter de vleugel ge zeten Vlaamse An Pierlé. Maar had er een appiausmeter ge staan dan won de Twentse country-diva Ilse de Lange. Eén van de presentatoren zei het al eerder: „De entre-acts winnen het van de poëzie. Ik was er al bang voor." Uitgevers, literaire tijdschrif ten, boekhandels en kunste naars presenteren zich. Wie de voordrachten even zat is, gaat uit winkelen. Poëzie kan ook leuk zijn, is de boodschap bij de meeste kraampjes. Er zijn doos jes met lettervermicelli om zelf te oefenen, kleurplaten, ge dichtjes van Titi Zaadnoordijk in een passe-partoutje: 'o hoe simpel te bestaan. Pinkel pinkel weg die traan'. De Utrechtse dichters-vrien- dinnengroep 'Zijschrift' doet goede zaken met tientallen an sichtkaarten vol lollige rijmela rij: ('liever twee losse eindjes dan een rotknoop', 'ik werk in deeltijd anders kunnen ze me niet bijhouden' en de absolute bestseller: 'ik wens je een bin nenpretje voor als je verdrietig bent'.) Die luchthartige visie op poëzie slaat bij het publiek goed aan. Toegankelijkheid is toch nodig op zo'n avond. De één kan het, de ander moet het misschien nog leren. De Nacht van de Poëzie is voor al 'voorlezen uit eigen werk', ook de jonge generatie kiest daarvoor. Ingmar Heytze bij voorbeeld, en Menno Wigman. Vein het publiek hoeft het alle maal niet zo zwaar, dat kan wel lachen om de zelfspot van Wig man: deze bundel waar mee ik 64 lezers kwel. Of erger nog: twee bomen vel." Alleen Serge van Duijnhoven maakte er echt iets nieuws van: bege leid door heftige videobeelden en klanken slingerde hij onheil spellende teksten de zaal in, zo dat iedereen weer even rechtop in z'n stoel zat. 'Nog één gedichtje en dan ben ik klaar', leek Peter van Lier zich 's ochtends om tien over half vier te verontschuldigen. Toen zaten er toch nog een paar honderd mensen te luiste ren. Volgend jaar staat hem een zwaardere taak te wachten, met veel meer publiek: de hekken sluiter opent traditiegetrouw de volgende Nacht. RECENSIE KEN VOS Philip Catherine Trio. Gezien op 20 maart bij Hot House in de Waag.1 Als je af en toe een volle zaal wilt hebben, dan moet je een musicus uitnodigen die niet alleen ruimschoots zijn spo ren heeft verdiend, maar vooral ook de naam heeft aangenaam en virtuoos te musiceren. Zo dacht de orga nisatie van Hot House en haar verwachtingen werden bewaarheid door de grote op komst van vooral oudere jazz liefhebbers. De Belgische gi tarist met de Engelse voor naam heeft een makkelijk herkenbare stijl die sinds de jaren zestig nauwelijks is ver anderd, maar steeds vloeien der is geworden. Met contra bassist Hein van de Geyn en drummer Hans van Ooster hout heeft Catherine sidemen uitgekozen die geheel in dienst van de harmonie spe len en ontspannen kunnen swingen. Na een wat onwennig begin kwam het trio al snel in een staat van intuïtief samenspel zoals dat alleen gehoord wordt bij zeer goed ingespeel de fonnaties. Van Van de Geyn is bekend dat hij zich moeiteloos aanpast aan de wensen of grillen van een lei der, maar het subtiele en rus tige spel van Van Oosterhout was een verrassing. De muzi kanten zaten elkaar nooit in de weg, vulden elkaar mooi aan, maar tegelijkertijd slaag de het trio er niet in om het overigens hoge technische ni veau wat meer spanning mee te geven door voor het blok te programma van ot dards en meestal kaar zittende eigen van Catherine kem zwakke momenten, weinig opvallende punten. 10 ijdsf leliji Vrijwel in elk stuk therine gedoseerd om met de vele trucs diel je de jaren aan zijn arse Fj5|a bop- en fusionfti )|o heeft toegevoegd. No valt Catherine in spet J' maar richtingloos gefi J:' sen de fretten. Zijn 716 te attaque, op dent scliien eenvormig, 'fO tijd in om logisch op; de improvisaties te1 ren. Even indrukwekka instrumentbeheersil Hein van de Geyn laatste jaren nooit op se noot heb kunnen pen. helemaal niet 2 sprekend voor een snel in het hoog i rende bassist. Het tr met een steeds tn dynamiek naarmate vorderde, maar echt le verrassingen bleven even dat de bassist en nooit probeerden uit te dagen. Het had echter zo'n h nisch niveau dat hö terecht een lange dwong. KUS ::o4 >10 17.C 19.45 '02

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 14