Bouwvakkers zonder helm moeten ontslagen worden eutsche Post blij met inbreng Nedlloyd Nieuwe kansen voor Van Gend en Loos Economie Daling resultaat BMW door fors verlies Rover Inzicht in effect fiscale stimulering ontbreekt Skyline van New York in Carlsbad Achmea dik tevreden over winst van ruim 600 miljoen Vrouw als baas doet niet onder voor man Historie van ups en downs flJDAG 19 MAART 1999 £H jenzine twee cent duurder attfrpam De prijzen van de diverse soorten benzine gaan za- erdag met twee cent per liter omhoog. Dieselolie wordt een £nt per liter duurder. Dat blijkt uit een bekendmaking van lieuvve adviesprijzen door marktleider Shell. Ongelode euro- >T|f ^nzine kost na de prijsverhoging f 2.12 per liter. Ongelode su- lerbenzine gaat naar f 2,18 en super met loodvervanger kost anaf zaterdag 2,24 per liter. Een liter diesel gaat omhoog naar 45.4 cent per liter. jo m begint Chinees radioprogranuna 30 ayfRSUM Om kennisachterstand van Chinese werknemers te ten inlopen, begint de Horecabond FNV met de Nederlandse 30 rogramma Stichting (NPS) volgende maand op radio 5 een se- ie van twaalf hoorspelen in het Chinees. Daarin loopt ene Li te- 05 m verschillende praktische vragen aan. De vakbond geeft tekst 20ii uitleg. De bond hoopt hiermee het relatief kleine aantal le- 4° en in deze branche op te krikken. De bond heeft gekozen voor so ehoorspelen, omdat de Chinezen in de horeca via de gebrui- 00 elijke kanalen nauwelijks aanspreekbaar zijn. Ze weten dus 95 jak niet wat hun rechten zijn, zo is de ervaring van de FNV. Op protest tegen hun baas, volgt vaak ontslag", aldus een oordvoerder. 1 ord roept bijna 900.000 auto's terug ,oo [«born Het Amerikaanse autoconcern Ford roept 887.000 .40 i no's terug naar de garage. Het gaat om de Ford Aerostar uit de 'so 5 luwjaren 1992-1997, waarvan verreweg de meeste in de Ver- ',00 ïigde Staten zijn verkocht. Er kan zich kortsluiting voordoen, aardoor oververhitting ontstaat. In het uiterste geval kan er J'20 rand ontstaan. Ford wijst erop dat zich nog geen ongevallen iö tbben voorgedaan als gevolg van het euvel. [andelstekort VS op recordhoogte 5 401 KHiNGTONHet Amerikaanse handelstekort is in januari op j75 n recordhoogte beland. In totaal werd voor 16,99 miljard dol- 3 25 (33,9 miljard) meer ingevoerd dan uitgevoerd, zo heeft het 0 nerikaanse ministerie van handel gisteren bekendgemaakt. In 3.30gember bedroeg het tekort nog 14,06 miljard dollar (ruim 28 iljard). Het record wordt geweten aan het stijgende handelste- 530 j irtmet China (bijna 4,9 miljard dollar) en aan een grote invoer 1.20 nfabricagegoederen. l&M Bouw naar Van Wijnen 0.551 mi Van Wijnen Holding uit Baam wil de Nederlandse acti- o',i5 eiten van M&M Bouw overnemen. Beide landelijke bouwon- 1 memingen richten zich op woning- en utiliteitsbouw. De 1,40 emame heeft geen gevolgen voor het aantal arbeidsplaatsen 1.« nde bedrijven. Bij Van Wijnen werken duizend mensen, ver- of reid over zeventien regiokantoren door het hele land. M&M 3,00 iuw heeft vestigingen in Alphen aan den Rijn, Eindhoven, 3 70 aastricht en Sittard. In totaal werken er driehonderd perso- I'jq n. De Belgische activiteiten van M&M Bouw blijven buiten de 8.80 ername. Voor Van Wijnen betekent het een verwachte groei nde omzet van 600 miljoen gulden in 1998 naar 850 miljoen 2.3 Idenin 1999. 2,K 3 [ogere winst voor Fugro 0.® ascHENDAMIngenieursbureau Fugro behaalde in 1998 een noresultaat van 83,3 miljoen tegenover een plus van 68,5 mil- 2 tn in het jaar ervoor. Het bedrijf geeft door de onzekerheid op ^•3 mmige markten geen prognose over de omzet- en winstont- 4tóeling voor heel 1999. In het afgelopen boekjaar behaalde 11 igro goede resultaten in alle belangrijke markten. De land- en activiteiten lieten een gezonde groei zien. De omzet klom 5-; iei20 procent tot 1,27 miljard. ioöak sluit fabriek in Emmen Kodak Polychrome Plastics in Emmen gaat sluiten. o;,i larbij vervallen 57 arbeidsplaatsen. Volgens de directie kan de 1.1 iriekdie drukplaten voor de grafische industrie produceert, 2?iilanger overleven in de felle concurrentiestrijd. Directie en ~2 - inden overleggen binnenkort over een sociaal plan. FNV 2.« udgenoten reageert 'geschokt'. Kodak hevelt de productie 4,0 rnaar een fabriek in het Engelse Leeds. 'N opent netwerk voor concurrent haag» KPN is al sinds begin dit jaar in gesprek met concur- ten om het kabelnetwerk naaf*de abonnee thuis open te 106.5: len. Dat heeft het bedrijf gedaan, vooruitlopend op de van- gdoor telecomwaakhond OPTA gepubliceerde richtsnoe- Daarin staat dat KPN geen belemmeringen mag opwerpen r concurrenten om van het KPN-netwerk gebruikt te maken, lalleen KPN krijgt zo concurrenten. Dat geldt ook voor de elbedrijven, die in feite nu nog het monopolie hebben op i02.| aanbieden van omroep- en andere diensten die veel capaci- van het net vragen. PvdA tijdens politiek overleg over arbeidsomstandigheden: Bouwvakkers die na een officiële waarschuwing zonder helm de steiger op gaan, moeten ontslagen kunnen wor den. Dat vindt de PvdA in de Tweede Kamer. Kamerlid Middel: „Ook werknemers zijn verantwoordelijk voor hun abeidsomstandigheden. Die verantwoordelijkheid kunnen ze niet door machogedrag aan hun laars lap pen." den haag anp Middel bracht een en ander gis termiddag naar voren tijdens een overleg met staatssecretaris Hoogervorst van sociale zaken over het arbeidsomstandighe denbeleid. Het Kamerlid weet nog niet precies hoe het ontslag voor weigerachtige bouwvak kers vorm zou moeten krijgen. „Maar ik meen het serieus", be klemtoonde hij zijn stellingna- me. Volgens Hoogervorst opent de opmerking van Middel 'inte ressante perspectieven' in de discussie over de versoepeling van het ontslagrecht. De WD, waarvan de staatssecretaris lid is, is daar tot dusver altijd een groter voorstander geweest dan de PvdA. In de bouw gebeuren volgens Hoogervorst nog steeds 'ont stellend veel ongelukken'. Vorig jaar kwamen 21 bouwvakkers door een ongeval op hun werk om het leven. Dat waren er wel iswaar minder dan een jaar eer der, maar de staatssecretaris durft nog niet te stellen dat hiermee de tendens omlaag is ingezet. Hoogervorst wil de arbeids omstandigheden in de bouw en andere sectoren verbeteren door per bedrijfstak afspraken te maken. Daarvoor is in het re geerakkoord een bedrag van 100 miljoen uitgetrokken. Daar naast overweegt hij 100 gedeel telijk arbeidsongeschikten in te zetten als 'arbo-adviseur' in de bouw. Door een nieuwe wet, waar mee de senaat deze week ak koord is gegaan, is het boven dien mogelijk werkgevers te be boeten als ze de regels voor ar beidsomstandigheden overtre den. munchen dpa De nettowinst van BMW over 1998 is met 27 procent ge daald naar 903 miljoen mark (1,01 miljard gulden). De da ling is geheel toe te schrijven aan de gang van zaken bij het Britse dochterbedrijf Rover. Dat leed een verhes van 1,9 miljard mark (2,13 miljoen gulden). Het verües bij de Britse dochter is een stuk gro ter dan de 1 miljard die ana listen hadden voorzien. In 1997 stond Rover ook in het rood. Het verlies bedroeg toen 260 miljoen mark. BMW zelf draait uitstekend. De winst steeg met bijna een kwart tot 3,9 miljard mark, het beste resultaat tot nu toe. Enkele Britse kranten meld den gisteren dat Londen met 150 miljoen a 200 miljoen pond sterling (490 miljoen 650 miljoen gulden) over de brug wil komen voor een sa neringsplan bij Rover. Eind deze maand wordt daarover vermoedelijk een beslissing genomen. Rekenkamer in rapport: den haag anp Over de effecten van fiscale sti muleringsregelingen, zoals be lastingvoordelen voor werkge vers die laaggeschoold perso neel in dienst nemen (SPAK), is nog weinig bekend. Ook is niet duidelijk waarom de overheid niet de voorkeur geeft aan alter natieven, zoals subsidiëring. De Algemene Rekenkamer stelt dat in een gisteren ver schenen rapport. Zij heeft 28 van dergelijke regelingen on derzocht. Het gaat onder meer om de Tante Agaathregeling belastingvoordeel voor begin nende particulieren met eigen geld en de regeling voor Groen Beleggen. De overheid derfde door deze regelingerv in 1998 6,6 miljard aan belasting- en premie-in komsten. Volgens de Rekenka mer onderbreekt echter een on derbouwing van de te venvach ten effecten. Ook is de raming van de belasting- en premieder ving niet altijd duidelijk. Van de SPAK en Groen Beleg gen is volgens de Rekenkamer het effect op het gedrag van on dernemers beperkt. Andere re gelingen lijken wat meer resul taat te hebben. Zo heeft de ver hoging van de accijns op brandstof en tabak 'een zekere remmende werking'. De Rekenkamer vindt dat de overheid het gebruik van fiscale stimuleringsregelingen zorgvul dig moet afwegen. Ook moet ze zorgen dat de doelmatigheid ervan gemeten kan worden. Staatssecretaris Vermeend van financiën zegt in een reactie dat het fiscale beleid niet op zich zelf staat, maar onderdeel uit maakt van het algemene over heidsbeleid. De ondernemersorganisatie VNO-NCW is verbaasd over het Rekenkamerrapport. Zij meent dat een regeling als de SPAK wel degelijk bijdraagt aim de werkgelegenheid in Nederland. Voorlopig geen overname in Nederland i na overname nu grootste van Europa lagere carlsbad Het lijkt een variant op het over de miniatuur versie van het bekende lied van Frank Sina- de skyline van New York van Le- tra: New York, New York, so good go. Het ontwerp op de foto is een they made it twice. We hebben onderdeel van de Califomische variant van Legoland in Carlsbad. Het project van de Deense firma in de Amerikaanse staat bestaat uit 20 miljoen stukjes Lego. Het nieuwe Lego-park, dat meer dan een kwart miljard gulden heeft gekost, wordt morgen officieel geopend, foto ap denis poroy zoetermeer anp Vrouwen die fulltjme een bedrijf leiden, doen niet onder voor hun mannelijke colle ga's. Mannen en vrouwen streven al vanaf de start in gelijke mate naar uitbreiding van het personeelsbestand. Vrouwen beginnen met minder kapitaal, maar maken vaker ge bruik van bankkrediet. Dat blijkt uit onder zoek van het Economisch Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf (EIM) dat vrouwe lijk ondernemerschap heeft onderzocht sinds 1994. EIM concludeert dat het vrou wen op bepaalde punten ook gemakkelijker af lijkt te gaan. Ze ervaren bijvoorbeeld minder problemen bij het aantrekken van krediet dan hun mannelijke collega's. Bij mannen en vrouwen is de ambitie om groei te realiseren gelijk. Mannen blijken even wel meer problemen te hebben bij het ont wikkelen van afzetgebieden. Bij de start van het onderzoek in 1994 werkte 29 procent van alle vrouwelijke on dernemers fulltime, drie jaar later is dat percentage opgelopen tot bijna 40. Ze zijn vooral actief in de industrie, de bouw, de detailhandel en de horeca. Meer dan de helft van de vrouwelijke fulltimers in de de tailhandel en de persoonlijke dienstverle ning realiseert in de eerste drie jaar na de start groei in de omzet. Daarmee doen ze het beter dan mannen. Het merendeel van de vrouwelijke on dernemers werkt overigens parttime, min der dan veertig uur per week. In dat geval kiezen ze vaak bewust voor kleinschalig heid. Als vrouwelijke ondernemers fulltime werken denken ze juist in termen van groei en realiseren die ook. amsterdam/zeist gpd De moeder van Centraal Be heer, Avéro, Zilveren Kruis, OLM/Groene Land en FBTO, de Achmea Groep doet voorlo pig geen bod op andere bedrij ven. Verdere uitbreiding zoekt de bank/verzekeraar over de grens, terwijl de onderneming na jaren van overnemingen binnenshuis eerst verder orde op zaken wil stellen. Topman G. Swalef vertelde dit gisteren in een toelichting op het net verschenen jaarver slag over 1998. „Een tevreden stellend jaar en positieve voor uitzichten", aldus Swalef over een omzetstijging van bijna tien procent tot 13,2 miljard gulden en een meer dan zeven procent hogere winst van 607 miljoen. Nieuwe overnames in Neder land ziet de Achmea-topman voorlopig niet gebeuren. Voor lopig heeft de bijna 11.000 werknemers tellende groep even de handen vol aan zich zelf. Vorig jaar nam het vermo gensbeheerder PVF over, waar mee het beheerd vermogen bij het concern ruimschoots ver dubbelde tot 104 miljard gul den en voegde de eigen afdelin gen daarbij. De grootste wens van Ach mea blijft een snelle fusie met het GAK, met het vooruitzicht op één loket voor alles wat werknemers of werkgevers wil len regelen. Binnen de bestaan de wetgeving is de vermenging van privéverzekeringen en (voormalige) sociale regelingen niet toegestaan. Swalef: „Wij wachten af wat de overheid wil." nyjpamgpd e overname van de di- j3:: Europees Transport en J08j: lutie (Van Gend Loos) 112,5 edlloyd is het Zwitserse Vconcern op het '97: an wegtransport en lo- 99,Rde grootste Europese neming. „We bouwen 5ui 'ee verder aan onze lei dende positie op de Eu- markt, met name in EN 'j1^ zas is een jaar geleden ju 'vee miljard gulden door 5,46 he Post ingelijfd. De bedroeg vorig jaar bijna "iljard gulden. Topman 3.2 iwinkel van Deutsche 'bijzonder in zijn sas' at. et de Nedlloyd-inbreng. Ji n^en het belangrijk on- viteiten uit te breiden 11.35 de Benelux, waar we Ejks vertegenwoordigd ,1 ns Europees kwaliteits- k op het gebied van oc^; "ansport kan nu dank- o.J1 Gend Loos worden eid." 5 is een van oor- Zwitserse onderne- waarvan het hoofd- ,'p'ecttff7 nog steeds in Bazel is Het heeft 16.000 in dienst en is met t* ndememingen wereld- hef, van wegtransport tvaart. 'erkoop van de Ned- edrijven aan Deutsche n in diens verlengde is volgens Nedlloyd- Berndsen een 'perfect De' verkoop is volgens 'egeven door het feit dlloyd niet op eigen bij de Europese top toen. Bovendien deed Het transportbedrijf mag dan in Duits/Zwitserse handen komen, de naam Van Gend en Loos op de vrachtwa gens zal niet verdwijnen. foto an De geschiedenis van de ver voerder, in 1796 opgericht door de Antwerpse hotelhoudster M. Loos en haar echtgenoot-koet sier J. van Gend, is er een van 'ups and downs'. In de begin periode groeide het bedrijf ge staag, onder meer door de ope ning van de verbinding Amster dam-Brussel-Parijs (1827). De komst van het spoor in Bel gië (1835) en Nederland (1839) vrat aan de positie van Van Gend en Loos. Zoveel mogelijk werd geprobeerd om de eigen dienstregelingen te laten aan sluiten op die van de spoorwe gen maar tevergeefs. In de jaren '80 van de vorige eeuw kwam er een einde aan de laatste dili- gencedienst en het bedrijf werd geliquideerd. Administrateur P. Colignon zag echter nog kansen en nam Van Gend en Loos over. Hij sloot contracten met de spoorwegen, een belangrijke verzekering voor het voortbestaan van de onderneming. De Nederlandse periode startte pas goed tijdens de Eerste We reldoorlog toen het hoofdkan toor van Antwerpen naar Arn hem verhuisde. In 1917 volgde Een foto uit de oude doos, toen Van Gend en Loos de vracht nog met paard en wagen door het land vervoerde. archief van cend en loos de overname door de Neder landse Spoorwegen, wat tot 1973 duurde. Na 1945 verving de vrachtwa gen steeds meer paard-en-wa gen. In 1958 gingen de paarden op stal en werden de wagens verkocht. In Den Haag beleefde deze combinatie in 1996 de we deropstanding om de klanten in de Haagse binnenstad beter te bereiken. Medio jaren '80 konden Van Gend en Loos en NS niet het geld opbrengen om de noodza kelijke modernisering door te voeren. Nadat onderhandelin gen met Vendex op niets waren uitgelopen, ging het bedrijf over in handen van Nedlloyd. Een huwelijk waaraan na dertien jaar een einde komt. 400.00 Deutsche Post volgens Bernd- sen met meer dan een miljard gulden een bod 'dat we niet konden weigeren'. De divisie van Nedlloyd Eu ropees Transport en Distribu tie heeft vorig jaar verrassend goed gepresteerd, gaf Bernd- sen gisteren aan. De landacti- viteiten deden het dertig pro cent beter dan vorig jaar. Dat droeg ook bij aan de goede verkoopprijs. Het was twee jaar geleden de bedoeling van Bemdsen het rendement van de ondernemingen te verbete ren tot zo'n 9,5 procent van het geïnvesteerd vermogen en dat is vorig jaar gelukt. ruswuk anp De overname door Deutsche Post biedt Van Gend en Loos nieuwe kansen. In ei gen land had de bekendste Nederlandse pakjesvervoerder zijn grenzen bereikt. De nieuwe Duits/Zwitserse eigenaar is veel groter en beschikt over een goed Europees netwerk waardoor Van Gend en Loos kan doorgroeien. „Het bedrijf draait in feite ontzettend goed", stelt FNV-bestuurder H. Onst- wedder. „Maar Van Gend en Loos liep aan tegen de grenzen van een overvolle markt." Met de komst van andere, inter nationale, vervoerders zoals UPS en DHL ontstond een 'moordende concur rentie'. In die situatie zou het tweehonderd jaar oude Van Gend en Loos als onder deel van de Nedlloyd-divisie Europees Transport en Distributie (ETD) op ter mijn niet meer het hoofd boven water kunnen houden. Volgens Onstwedder was een overgang in buitenlandse han den te voorkomen geweest als 'moeder' Nedlloyd alerter had geopereerd. „Ze hebben te lang geaarzeld bedrijven over te nemen om zo de positie van ETD te versterken." Meest waarschijnlijke oorzaak daar voor was kennelijk de financiële positie van Nedlloyd. Hoewel Van Gend en Loos en ETD in zijn geheel goed pres teerden, schreef Nedlloyd zelf rode cij fers. „Kennelijk hadden ze te weinig geld." Voor het CNV was al langer duidelijk dat Nedlloyd van Van Gend en Loos af wilde. Het transportconcern weigerde al jaren met een forse geldinjectie Van Gend en Loos de noodzakelijke investe ringen (gebouwen, nieuwe wagens) te laten plegen. Van deze belemmering is de vervoer der nu verlost. „Ze komen bij een zeer rijk bedrijf', aldus CNV-bestuurder J. Pi qué. En ook de bekende grijze vrachtwa gens verdwijnen niet van de weg. De naam Van Gend en Loos blijft namelijk bestaan. „Die moet je ook niet zomaar op een hoop gooien. BKR gaat over tot registratie van meer leningen den haag gpd Het Bureau Krediet Regi stratie (BKR) gaat meer le ningen registreren. De bo vengrens voor het ter mijnkrediet en het doorlo pend krediet gaat per 1 juli omhoog. Mensen met cre ditcards en winkelpassen moeten er vanaf dezelfde datum rekening mee hou den dat het registratiebu reau van de financiële in stellingen de kredietlimiet erbij vermeldt. De registratie van het ter mijnkrediet, zoals bijvoor beeld een persoonlijke le ning, gaat volgens woord voerder F. van Geenen om hoog van 150.000 gulden naar 250.000 gulden. Die van doorlopende kredieten van 100.000 naar 150.000 gulden. Volgens de woord voerder past de BKR zich zo aan aan de moderne tijd. De bedragen die men sen lenen zijn de laatste ja ren flink gestegen. Omdat de wetgever credit cards en winkelpassen ziet als een vorm van doorlopend kre diet, geldt ook hiervoor de registratiegrens van 150.000 gulden. Een registratie van maxi mum bedragen bij de cre dit cards is nieuw. Tot nu toe hield het bureau het bezit van een dergelijk kaartje apart bij maar zat het bijbehorende bedrag verstopt onder het kopje doorlopend krediet'. Dat het BKR de bedragen nu met naam en toenaam gaat vermelden komt volgens Van Geenen omdat het overzichtelijker is.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 9