Kok: extra top voor EC-voorzitter Duizenden rouwen om vermoorde advocate Vier mensen gewond bij bomexplosie in Istanbul Buitenland Amerikaanse Senaat eist duidelijkheid over Kosovo Soap met hoertjes speelt hoofdrol in Russische machtsstrijd RW, 19 MAART 1999 [eweld op Borneo eist tientallen doden ^rtaj Bij hevige vechtpartijen tussen etnische groepen op Indonesische deel van Borneo zijn ongeveer zestig mensen ..het leven gekomen. Meer dan duizend huizen brandden af jeen dagenlange strijd tussen de inheemse Dayaks en Indo- sische immigranten. De onrust is een voortzetting van de nstige ongeregeldheden die begin dit jaar uitbraken. Daarbij frden tientallen mensen gedood. Meer dan honderd politie- 1 iensen probeerden de orde te herstellen. Net als op andere In- mesische onrusthaarden zoals Ambon, Oost-Timor en op Su- atra, zijn etnische spanningen tussen immigranten en de in- emse bevolking de oorzaak van de conflicten. i lieuwe gevechten in Afghanistan j imabad In Afghanistan zijn nieuwe gevechten uitgebroken 7 yen de Taliban en oppositionele groeperingen, die een klein 'l -bied in het noorden van het land in handen hebben. Bij de f herniutseligen rond de Ghorband vallei zijn volgens een Af- J aans persbureau in Pakistan zeker drie doden gevallen. Eind nge week spraken de strijdende partijen in Afghanistan af om de toekomst een gezamenlijke regering te vormen en gevan- 6«<A nen uit te wisselen. Maar een staakt-het-vuren werd tijdens gesprekken onder auspiciën van de Verenigde Naties niet -reengekomen. lufra ritrea doodt 10.000 Ethiopiërs eedr ^ARA' E"trea ze8t ^at 'iaar tr°epen de afgelopen dagen zeker n 000 Ethiopische militairen hebben gedood. Volgens een re- ingswoordvoerder is dit cijfer waarschijnlijk nog aan de lage 3860 it. Er wordt nog steeds gevochten in de Badme-vallei, maar chtdi gevechten aan het centrale Tsorona front zijn geluwd. Eritrea ïcto! eft geen gegevens over de eigen verliezen gemeld. Woensdag [Eritrea al weten zeker driehonderd Ethiopische soldaten te bben gedood, maar Ethiopië ontkende dat en sprak van een igen die de stemming onder Eritrese soldaten moest opkrik- n De oorlog begon in mei vorig jaar toen Eritrese soldaten ndoor Ethiopiërs bestuurde grensstrook bij Badme innamen. E Ai iS ptegen vingerafdruk immigranten ssel» Binnen het Europees Parlement (EP) lijkt er geen erderheid te bestaan voor plannen om van elke immigrant landen buiten de Europese Unie vingerafdrukken te nemen, ggr commissie voor burgerlijke vrijheden van het EP verwierp ivoorstel daartoe gisteren met dertien tegen zes stemmen. cember 1996 kwamen de EU-regeringsleiders'in Dublin over- sco lom asielzoekers die in de ene lidstaat zijn uitgewezen, geen iivraag in te laten dienen in een ander land. Controle daarop dt plaats via vingerafdrukken, die zijn genomen in het land irhet eerst asiel is aangevraagd. da jirobi krijgt nieuwe VS-ambassade öbd De Amerikanen gaan een nieuwe ambassade in de Ke- lanse hoofdstad Nairobi bouwen ter vervanging van de oude mutieke missie die bij de bomaanslag van 7 augustus vorig zwaar beschadigd raakte. Op de plaats van het zwaar be- edigde gebouw komt een monument ter nagedachtenis aan mim 250 slachtoffers van de aanslag. De sloop van de oude bassade begint op 22 maart. De bouw van het nieuwe ge- Daat vier tot vijfjaar duren. In de tussentijd zcü het am- ;personeel werken vanuit het gebouw yan USAID, een ip[ erikaanse organisatie voor ontwikkelingshulp. N weet zich geen raad met Irak iroRKDe sanctiecommissie van de VN-Veiligheidsraad elzich geen raad met de kwestie van de Iraakse pelgrims- dhten naar Mekka. Saudie-Arabië had woensdag een tweede ec egtuig uit Irak vastgehouden en tevens de commissie ge- aglwat het verder moest doen, omdat de sancties van de VN C(^ A\?foieden internationale verkeersvluchten uit te voeren. Als commissie niet zou antwoorden, zou Saudi-Arabië het toe- terugkeren. Dat gebeurde gisteren, terwijl de commis- nogaan het delibereren was. De leden daarvan blijken van Ég te verschillen over de vraag of een in september 1990 gnomen resolutie van de Veiligheidsraad een luchtembar- roor Irak inhoudt. nciering Starr gaat door 'N« De Amerikaanse Senaat heeft gisteren met over- de meerderheid een voorstel weggestemd, dat erin een einde te maken aan de financiering van het onder- ;van speciaal aanklager Kenneth Starr. De Senaat blokkeer- in poging om aan het einde van het jaar de geldkraan voor ren drie andere langlopende onderzoeken dicht te draaien jurisdictie over de zaken onder te brengen bij het ministe- in justitie. Volgens commissievoorzitter Thompson (repu- in) was het voorstel 'een ongewoon slecht idee'. Voorstan- van het voorstel zijn van mening dat de onderzoeken niet pn doorgaan na 30 juni, de vervaldatum van het statuut mee de functie van speciaal aanklager Starr in het leven ingeroepen. miljoen Amerikanen gokverslaafd SNCTon Bijna drie miljoen Amerikanen lijden aan een gok- iving. Dat blijkt uit een onderzoek van het nationaal on- lekscentrum in Washington. Meer mensen spelen en ze nook meer in, zo staat in de studie. Van de volwassenen 1.8 miljoen mensen door de speelziekte bevangen. Onder ngeren wordt het aantal geschat op 1,1 miljoen. Uit de stu- 'lijkt ook dat mannen gevoeliger zijn voor gokken dan vrou- Een van de belangrijkste problemen bij gokverslaving zijn F|0 verschijnselen, weten de onderzoekers. Door geldgebrek en de slachtoffers daders. Ze bouwen schulden op en krij- let aan de stok met vrienden en familie. 0113 den kunnen resistente bacteriën aan Maden kunnen hét antwoord zijn op infecties met re- «J ite bacteriën. In Britse ziekenhuizen worden de diertjes in onalti mende mate ingezet bij de behandeling van allerlei soor- I* widen waar de artsen geen raad meer mee weten, zoals in eni en aan de voeten van suikerpatiënten. De maden maken rCD "k! schoon Hoe de maden precies hun werk doen, is nog *kend. Maden werden aan het begin van deze eeuw vaak likt voor medische doeleinden. Maar met de komst van de iotica in de jaren veertig raakten ze in de vergetelheid. Nu smeer bacteriën ongevoelig worden voor deze geneesmid- leeft de belangstelling voor de maden weer op. moet VN weer betalen keil JEKM )|J SLQN» De regering-Clinton heeft het Amerikaanse Con- ns sleren opnieuw gemaand de ruim 2 miljard gulden ach- pjjj Uige contributie aan de Verenigde Naties te betalen. De tfiifl a^e van re8ering voor betaling van het verschuldigde 10 gis een jaarlijks terugkerend ritueel geworden. Waarne- yN-ambassadeur Peter Burleigh hield een commissie van cantë nis van Afgevaardigden gisteren voor dat de VS hun stem apijt* Algemene Vergadering zullen kwijtraken als het geld niet n Midi iet eind van het jaar is betaald. De Republikeinse meer- e voor ld in het Congres weigerde vorig jaar aanvankelijk het geld nlen omdat ze de Amerikaanse bijdrage te hoog vond en ^ouwc*e een verkwistende organisatie. ,00 sdag blijft Rijksdag De Rijksdag in Berlijn blijft Rijksdag heten. Op het bord gebouw komt echter 'Plenarbereich Reichstagsgebaude' Dat besluit is gisteren genomen door het seniorencon- in het Duitse parlement. Eerder wilde het convent dat op Mjzers in Berlijn niet 'Reichstag' komt te staan, maar «er Bundestag'. Veel Duitsers bleken namelijk tegen de Üng Rijksdag, door de associaties met het naziverleden, iel anderen vinden de naam geen probleem. Op 19 april Bciele opening van het Berlijnse gebouw. Na het zomer hit de grote verhuizing van Bonn naar de Duitse hoofd- Besluit over financiering Unie heeft prioriteit in Berlijn De opvolger van Europees Commissievoorzitter Santer moet niet volgende week tijdens de EU-top in Berlijn worden aangewezen. Premier Kok en zijn collega's De- haene (België) en Juncker (Luxemburg) willen deze poli tiek zeer gevoelige klus op een extra topontmoeting in april of mei klaren. De bijeenkomst van de EU-rege- ringsleiders in Berlijn moet exclusief gereserveerd blij ven voor het besluit over de toekomstige financiering van de Europese Unie. BRUSSEL MARC PEEPERKORN CORRESPONDENT brief schrijven de Benelux-lei- ders dat een akkoord over de meerjarige financiering van de In een gisteren aan tijdelijk EU- Unie 'meer dan ooit noodzake voorzitter Duitsland verstuurde lijk is'. Gezien de enorme me ningsverschillen hierover tus sen de lidstaten, zal dit alle be schikbare tijd in Berlijn opslok ken. Ruimte om ook nog eens een nieuwe Commissievoorzit ter te kiezen, zien de Benelux- partners niet. Over die voor dracht moet daarom 'zo spoe dig mogelijk na Berlijn tijdens een speciale bijeenkomst van de staatshoofden en regerings leiders overeenstemming wor den bereikt', aldus de brief. Onduidelijk is in hoeverre het Benelux-voorstel op steun kan rekenen in de overige EU-lan- den. Zowel bondskanselier Schröder als de Britse leider Blair dringt aan op een snelle wissel van Santer en zijn van fraude en wanbeheer beschul digde commissarissen. De voorbereiding voor een besluit in Berlijn over het EU- budget tussen 2000-2006, gaat inmiddels onverminderd voort. In een nieuw vertrouwelijk do cument stelt Duitsland voor de kosten van het onlangs gesloten landbouwakkoord te verlagen. Dat kan door de Europese inko menssteun voor de boeren jaar lijks met één procent te laten dalen. Ook stapsgewijze ver mindering van de subsidie voor plattelandsbeleid (hulp voor boeren die vervroegd stoppen of omschakelen op kleinschali ger activiteiten) behoort tot de mogelijkheden. Daarnaast wordt de speciale korting die Groot-Brittannië nu nog geniet op zijn EU-betalin gen onder vuur genomen. Duitsland doet vijf suggesties om de regeling uit te kleden. Tegelijkertijd zouden landen die nu onevenredig veel aan de EU betalen - zoals Nederland - vanaf 2002 juist een korting moeten krijgen. Rouwenden dragen de kist van Rosemary Nelson naar de kerk. De Noord- tantse para-militaire organisatie Red Hand Defenders. Ierse advocate kwam maandag door een autobom om het het leven. De aanslag is opgeëist door de protes PDTD PF//TFPC fPPPAA/PAPA BELFAST Rtr-DPA-AFP leese. Nelson werd maandag gedood bij een bomaanslag, die Duizenden mensen hebben gis- door de protestantse Red Hand teren in het Noord-Ierse Lurgan Defenders werd opgeëist. Na de de vermoorde katholieke advo- begrafenis kwam het in het na- cate Rosemary Nelson begra- bijgelegen Portadown voor de ven. Onder de rouwenden was tweede avond op rij tot ongere de Ierse presidenté Mary McA- geldheden. In de rouwstoet gingen Nel sons man en drie kinderen voorop. Ook de Ierse minister van buitenlandse zaken David Andrews en de Britse staatsse cretaris voor Noord-Ierland Paul Murphy liepen mee om blijk te geven van hun afkeer van het geweld. De vermoorde advocate verdedigde de afgelo pen jaren meerdere keren pro minente Noord-Ierse katholie ken. De Ierse premier Berde Ahem en de Britse minister voor Noord-Ierland Mo Mow- FOTO REUTERS FERRAN PARADES lam woonden de plechtigheid niet bij. Zij bevonden zich in het Witte Huis in Washington, waar zij onder Amerikaanse lei ding met alle betrokkenen over leg voerden over de crisis in het Noord-Ierse vredesproces. WASHINGTON JOHN WANDERS ISTANBUL-BRUSSEL Rtr-AFP Bij een ontploffing in een bui tenwijk van de Turkse stad Is tanbul zijn zeker vier mensen gewond geraakt. Volgens het Turkse persbureau Anatolië gooiden onbekenden een bom naar een ontmoetingsplaats voor immigranten uit de stad Erzincan. In Turkije hebben zich de af gelopen weken verscheidene ontploffingen en bomaanslagen voorgedaan, die worden toege schreven aan de Koerdische Ar beiderspartij PKK. Zij zouden wraak willen nemen voor de ai restatie van hun leider Abdul lah öcalan. Afgelopen zaterdag vonden dertien mensen de dood bij een aanslag in een drukbezocht winkelcentrum. België heeft de Koerdische te levisiezender Med-TV een offi ciële waarschuwing gegeven niet langer oproepen tot geweld uit te zenden. Minister Van den Bossche van binnenlandse za ken zal de zender uit de lucht halen als de zender toch zou aanzetten tot geweld tegen de Turkse staat. Med-TV is geves tigd in het Vlaamse Dender- monde. Na de arrestatie van Öcalan interviewde Med-TV een lid van het commando van diens partij PKK. Deze riep onverschrokken op tot geweld tegen Turkije. öcalan zal het in 1998 door de PKK afgekondigde staakt- het-vuren gebruiken als basis van zijn verdediging wanneer hij voor een Turkse rechtbank terechtstaat wegens hoogver raad. In de eerste verklaring van de separatistische Koerden-leider sinds zijn arrestatie, zei hij dat zijn verdediging zal rusten op de positie die 'we sinds het staakt-het-vuren van 1993 heb ben ingenomen en die we op 1 september 1998 opnieuw heb ben ingenomen'. Het proces te gen de Koerdische leider begint waarschijnlijk in april. rens Washington de levens van Amerikaanse militairen in de waagschaal stelt, vond ook se nator John Warner uit Virginia, toonaangevend lid van de Se naatscommissie voor de Strijd krachten. Hoge officieren van de Ame rikaanse strijdkrachten ver klaarden gisteren tijdens een hoorzitting van de Senaat zon der uitzondering dat het Servi sche leger uitstekend getraind en toegerust is en dat de risico's van een NAVO-actie in het ge bied uitzonderlijk hoog zijn. „Die kerels zijn zeer goed", zei generaal Michael Ryan, com mandant van de Amerikaanse luchtmacht, over de Servische luchtafweer. „Er is een duidelijk risico dat we vliegtuigen gaan verliezen." CORRESPONDENT Terwijl de kans op NAVO-in- grijpen in Kosovo met de dag toeneemt, groeit in politiek Washington de scepsis over het inzetten van Amerikaanse mili tairen tegen het voormalige Joegoslavië. Het door Republi keinen gedomineerde Congres eist meer duidelijkheid van pre sident Clinton over de precieze Amerikaanse strategie inzake Kosovo. De Republikeinse senaatslei der Trent Lott gaf gisteravond aan dat het hem nog steeds niet duidelijk is welke nationale be langen van de VS nu eigenlijk in het geding zijn. Het Amerikaan se volk heeft recht op een hel der antwoord op die vraag alvo- MOSKOU HANS HOOGENDUK CORRESPONDENT Beelden op de televisie van twee hoer tjes in een bed, samen met een man die 'sterk lijkt op procureur-generaal SkoeratovL Een woedende president Jeltsin die zijn gezag als staatshoofd aangetast ziet door een senaat die het vertrek van Skoeratov tegenhoudt. Rusland beleeft een hoogst onverkwik kelijke machtsstrijd. Igor Stroijev, de voorzitter van de Russi sche Senaat waarin de regionale leiders zijn vertegenwoordigd, had gelijk. „De komende dagen Zullen we het vervolg van deze soap meemaken", zei hij, na dat de Senaat met overweldigende meerderheid de wens van president Jel tsin om de hoogste aanklager Skoeratov te ontslaan naast zich had neergelegd. Gisteren volgde de tweede akte. Boris Jeltsin ontving Skoeratov, die - nadat hij eerst zijn ontslag had aangeboden - weer in volle glorie troont in het gebouw van de procureur-generaal. Hoewel de tails niet uitlekten, zal het geen eenvou dig gesprek zijn geweest. Jeltsin is woe dend, omdat Skoeratov zijn wil heeft ge trotseerd, en samen met de senatoren het gezag van het staatshoofd heeft aan getast. Jeltsin gelastte dan ook een onderzoek door zijn eigen Nationale Veiligheids raad naar Skoeratovs privé-leven. Aan leiding daarvoor was het opduiken van voor Skoeratov compromitterend mate riaal. Het gaat onder meer om een vi deoband waarin een man die, zoals offi cieel werd meegedeeld, 'sterk op Skoera tov lijkt', in bed te zien is met twee hoer tjes. Pikant is dat beelden uit de video deze week werden getoond door de staats-tv. Het is praktisch uitgesloten dat dit zonder toestemming van het Kremlin kon. Deze video vormt echter slechts een marginaal onderdeel van de onverkwik kelijke machtsstrijd. Daarbij gaat het niet alleen om de volgend jaar vacante post in het Kremlin, maar ook om vele miljarden die in allerlei zakken zijn ver dwenen. Alle betrokken partijen hebben voldoende kompromat (al dan niet ver valst belastend materiaal, red.) om el kaar het leven buitengewoon zuur te maken. Maar of en hoever het deksel van deze beerput opengaat, staat in de sterren geschreven. Voorlopig is Jeltsin aan zet. Hij had pre mier Primakov gisteren opdracht gege ven het gesprek met Skoeratov bij te wo nen. Primakov kwam uiteraard, maar deze sluwe vos onthield zich daarna van elk commentaar. Hij heeft intussen zó veel vriendjes uit zijn spionnentijd op sleutelposten, dat hij wel weet wat er aan de hand is. Primakov weigert daar om kleur te bekennen in deze machts strijd tussen Jeltsin enerzijds en de re gionale heersers en communisten an derzijds. Primakov beseft als geen ander dat Jel tsin, gebrand als hij is op iedereen die aan zijn macht knabbelt, wacht op een uitglijer van zijn premier om hem aan de kant te zetten. Maar hij weet ook dat de communisten hun kans nu schoon zien de aangeslagen Kremlinleider ver der te beschadigen. Hun voorman Zjoe- ganov schoot gisteren al met scherp. „De procureur-generaal besloot grote zaken aan te pakken en Jeltsins omge ving werd bang. Maar dat zijn wel de mensen die het land hebben verkracht en zijn bewoners zeven jaar hebben be stolen", zei hij. Over de video, die Jeltsin ertoe bracht Skoeratov als hoogste aanklager 'moreel onaanvaardbaar' te verklaren, was de communist ook duidelijk. „Dat is een particuliere aangelegenheid, maar Jel tsin, die het halve land heeft geruïneerd en duizenden mensen heeft gedood, treedt nu op als onze grootste moralist." Boris Jeltsin zal de nieuwe strijd tegen zijn zelfbewustere tegenstanders met sterk uitgedunde troepen moeten uit vechten. Lichamelijk is hij er in elk geval weer wat beter aan toe. Donderdag mocht de president weg uit zijn elite ziekenhuis, waar hij wekenlang is be handeld voor een bloedende maag zweer. Zijn woordvoerder: „De presi dent volgt de ontwikkelingen in het land van zeer nabij en heeft de belangrijkste processen strak onder controle." Welke dat zijn, zei hij niet. Maar uiter aard spelen de affaire-Skoeratov en het verkrijgen van nieuwe leningen van het IMF een centrale rol. Het kan Jeltsin echter ook niet zijn ontgaan dat het ver trouwen van de bevolking in zijn beleid en zijn regering tot een dieptepunt is ge zakt. Het persbureau Interfax publiceer de gisteren een onderzoek waaruit blijkt dat 69 procent van de Russen ervan overtuigd is dat de regering corrupt is. Manipulatie flatteert Britse misdaadcijfers LONDEN HARM HARKEMA CORRESPONDENT Sinds 1993 brengen opeenvol gende ministers van binnen landse zaken in Groot-Brittan nië jaarlijks de blijde bood schap dat de geregistreerde misdaad daalt. Afgelopen jaar was zelfs een topjaar: het aantal geregistreerde misdaden daalde met een half miljoen. Dat is zo'n negen procent 'Hear, hear', roepen dan de tevreden parlementariërs. Gisteren bleek echter dat aan deze prachtige cijfers nauwe lijks waarde kan worden toege kend. Dagblad The Guardian en de televiezender ITV brach ten het nieuws dat de politie vermoedelijk op grote schaal sjoemelt met de cijfers. Intern onderzoek bij de politie in Not tinghamshire heeft in elk geval aangetoond dat daar flink is ge knoeid. En volgens betrokke nen is het elders niet anders. Het gesjoemel vindt zijn oor sprong vooral in de grote druk die politici op de politie uitoe fenen om met goede resultaten te komen. Een manier om daar aan te voldoen, is om een groot aantal kleine misdaden niet als zodanig te registreren. Zo wordt lichamelijk geweld vaak geregi streerd als 'echtelijke ruzie', ook als het dat niet is. Autokraken worden genoteerd als 'ongeluk je', en inbraken in woningen worden afgedaan onder het kopje 'geringe schade', waar door zij evenmin als misdaad worden geregistreerd. In 1996 maakten politiemen sen in 3.000 gevallen ook deal- tjes met criminelen. Die beken den dan misdaden die zij niet hadden begaan, vaak in ruil voor een soepele behandeling van iets dat ze wel op hun kerf stok hadden, of voor andere privileges. Overspelige generaal hoeft niet te zitten WASHINGTON JOHN WANDERS CORRESPONDENT Een Amerikaanse oud-generaal is door de krijgsraad in Fort Le wis veroordeeld tot een boete van twintigduizend gulden we gens" buitenechtelijke seks. Bo vendien zal het leger jaarlijks 25.000 gulden inhouden op zijn pensioenuitkering van ander halve ton. De 53-jarige David Hale gaf toe dat hij geregeld vreemd ging met de echtgeno tes van ondergeschikten. Hale kwam er nog genadig af, want hij had 56 jaar cel kunnen krijgen. Buitenechtelijke seks is voor Amerikaanse militairen verboden. Er waren zeventien aanklachten tegen Hale inge diend, maar de aanklagers lie ten er in ruil voor zijn mede werking negen vallen. De oud- generaal bekende daarop acht aanklachten. .Hij gaf daarmee toe dat hij met vier verschillen de vrouwen vreemd ging en dat hij onder ede had gelogen over zijn seksleven. Die bekentenis had hem nog altijd elf jaar cel kunnen ople veren, plus het volledige verlies van zijn pensiqen. De aankla gers wilden hem daadwerkelijk achter de tralies, om aan te ge ven dat er geen verschillen gel den voor een soldaat en een ge decoreerde generaal. Hale was tussen 1996 en 1998 een van de NAVO-commandanten in Zuid- Europa, en werd vorig jaar eer vol ontslagen. De zaak kreeg ruime aan dacht, omdat het sinds 1952 niet meer was voorgekomen dat een generaal door de krijgs raad werd veroordeeld wegens buitenechtelijke seks. Zieke echtgenoot van Suu Kyi mag het land niet in BANGKOK AP De junta van Myanmar is niet van plan de ernstig zieke echt genoot van oppositieleidster Aung San Suu Kyi in de gele genheid te stellen zijn vrouw te bezoeken. De aan prostaatkan ker lijdende man van Suu Kyi, de Brit Michael Aris, heeft een visum aangevraagd, maar de junta lijkt de gelegenheid te wil len aangrijpen om te proberen de oppositieleidster het land uit te krijgen. Aris is al ruim drie jaar niet tot Myanmar toegelaten. Suu Kyi durft het land niet te verla ten, omdat ze dan vrijwel zeker niet zal mogen terugkeren. De junta heeft wel geopperd dat Suu Kyi, 'die in uitstekende ge zondheid verkeert' beter naar Groot-Brittannië kan reizen. De junta heeft er nooit een geheim van gemaakt de oppositieleid ster te willen zien vertrekken.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 7