Vergoeding bepleit voor slachtoffers legionella Binnenland GVB-personeel gaat angstig naar het werk Natte voeten voor koeien en waterplassen bij stad Waardig navolger van Thorbecke Management is vooral druk met najagen van cijfers IJDAG 19 MAART 1999 'olitie Amsterdam weigert overleg De Amsterdamse Politie Vakorganisatie (APV) heeft ^renhet reguliere overleg met de korpsleiding in de hoofd- ad voor een maand opgezegd. De APV, de grootste bond in «sterdam, is boos over de manier waarop zij steeds voor vol- jngen feiten komt te staan. De Ondernemingsraad neemt de |lie van de bond nog niet over. De korpsleiding is verbaasd er de stap van de APV. Korpschef Kuiper zegt dat er altijd nctief overleg is ïf! gene f&ts" orghouts zou onschuldig zijn Minister Korthals (justitie) gelooft niet dat zijn secre- J^gënèraal Borghouts belangrijke informatie heeft achterge- niden over de zaak-Lancee. Hij is niet bereid een onderzoek ie stellen naar de gang van zaken. Lancee, voormalig politie- iefvan Schiermonnikoog, werd geruime tijd ten onrechte ver- chtvan incest. Justitie slaagde er niet in de beschuldigingen rd te maken. Onlangs beweerde Lancee dat Borghouts aan jnmalig minister Sorgdrager essentiële informatie heeft ont- «den. Daardoor informeerde Sorgdrager de Kamer verkeerd ihvam in politieke problemen, aldus de ex-politiechef. Kort- ls zegt geen reden te hebben om aan te nemen dat 'belang- jj-kende informatie' is achtergehouden. erzet tegen kunst in Bartlehiem mfHiEMHet plan om het beroemde elfstedenbruggetje bij itlehiem op te sieren met fototegeltjes van elfstedenrijders lil op verzet. Omwonenden vrezen een grote toestroom van eristen. Dat zou ten koste gaan van de rust in het Friese urtschap. Volgens inwoner Ter Borg is 'de mythe van Bartle- mdat het niets is, en dat moet zo blijven.' Ter Borg wil naar rechter stappen om te voorkomen dat de brug verandert in toeristische trekpleister. In het buurtschap zijn vrijwel geen nsen te vinden die positief tegenover het plan staan. =4:liikking in Dopharma-affaire ja» Een schikking met het openbaar ministerie heeft een de gemaakt aan de jarenlange vervolging van diergenees- jdelenproducent Dopharma en de 58-jarige ex-directeur. |itie heeft het bedrijf voor talloze rechtscolleges gesleept om- het zou hebben gehandeld in verboden groeibevorderende ldelen zoals clenbuterol en hormoonpreparaten. Ook de be- jfsleiding moest zich daarvoor verantwoorden. Geen van bei- partijen wil zeggen welk bedrag met de schikking is gemoeid. tl voor uitschelden agent Homofielen', 'vuile homo's' en 'vieze smerissen', —ieen jongen uit Leeuwarden vorig jaar tegen twee agenten. E Drdeze uitlatingen en bedreiging van de agenten is voor het DO «htshof een celstraf geëist van vier weken, waarvan twee onvaardelijk. Het openbaar ministerie volgt sinds de geweld- I IE iige dood van Meindert Tjoelker een 'zero-tolerancebeleid', ij arbij aanstootgevend en aggressief gedrag minder wordt ge- FIl ïreerd. De advocaat tekende hoger beroep aan, omdat 'vuile no' niet ernstig genoeg is, vooral omdat 'politieagenten enig -_l«j isseringsvermogen behoren te hebben'. Vorig jaar kreeg de dachte het in een dronken bui het aan de stok met twee nten. Toen hij briesend van zijn fiets tuimelde, barstten de nten in lachen uit. De verdachte ontstak daarop in woede. LOCI )oa tiding gevaarlijke stoffen op zee iRDAM* Het Britse softwarebedrijf Logica gaat voor het mi- terievan verkeer en waterstaat een systeem ontwikkelen dat Europese lidstaten binnen enkele minuten informeert of een dat in nood verkeert gevaarlijke en verontreinigende goe- iaan boord heeft. In Nederland zal het Kustwachtcentrum iden het centrale punt worden waar de gegevens over ijke stoffen worden gemeld. Ook nemen België, Duits- Mand en Spanje deel aan dit Hazmat-project (afgeleid IdeEngelse term voor gevaarlijke stoffen: Hazardous Materi- ie haarstukjes verboden Het Utrechtse bedrijf Van Rooy's Hair Design moet in ad onmiddellijk ophouden met-het publiceren van fo- ïde Rotterdammer M. Aktas in haar reclamecampagnes, idde gisteren het oordeel van de Utrechtse rechtbank. Ak- fzich door het bedrijf een haarstukje aanmeten. Daarbij look foto's genomen. De Rotterdammer zag zichzelf la- ig in een paginagrote advertentie in De Telegraaf. Onder ngeerde naam 'Pablo Rivièra' stak hij daarin de loftrom- ;r de haarstukjes van het bedrijf. Hij stelde daarvoor 'toestemming te hebben gegeven. ouwvolle predikant mag werken De k rkenraad van de Christelijke Gereformeerde Kerk ussel ziet af van een kerkelijke procedure tegen de predi- <ena'Ji die vorig jaar stiekem video-opnamen maakte in de kleed- ts van een zwembad. Omdat de man berouw heeft ge- den« i mag hij weer aan de slag. Hij had de camera cadeau ge- En van zijn gemeente omdat hij zou vertrekken naar Brazi lië overplaatsing ging niet door. Nadat de predikant een svan 1.500 gulden had betaald, zag Justitie af van vervol- Consumentenbond gaat klachten inventariseren ANP Algemeen Nederlands Persbureau CPD Geassocieerde Pers Diensten AMSTERDAM- ANP De Consumentenbond gaat proberen de financiële schade die de slachtoffers van de veteranenziekte lijden, te laten vergoeden. Het is nog niet duidelijk wie aanspra kelijk kan worden gesteld 'maar we willen in elk geval voorkomen dat de consument ook geldelijk de dupe wordt'. De Inspectie voor de Volksgezondheid heeft in tussen huisartsen ontraden om bezoekers van de West- friese Flora die zich niet of nauwelijks ziek voelen met de nieuwe urinetest te testen op de veteranenziekte. mee. Soms valt de kostwinner weg of zijn er bijvoorbeeld ei gen bijdragen van ziektekos tenverzekering. De Consumen tenbond vindt dat deze zaak voor de gedupeerden niet kan worden afgedaan met 'pech ge had'. Hoewel nog absoluut niet duidelijk is wie aansprakelijk kan worden gesteld - de ge meente Bovenkarspel, de orga nisatie van de Flora, leveran- DEN HAAG MONICA WESSELING/ANP In totaal tachtig mensen heb ben tot dusver de veteranen ziekte opgelopen op de bloe mententoonstelling in Boven karspel. Bij zeven van de der tien mensen die zijn overleden, is vastgesteld dat zij bezweken aan de veteranenziekte. De an dere zes doden worden nog on derzocht. Ziekte brengt kosten met zich ciers van waterinstallaties of een andere instantie - wil de bond al wel weten wie welke schade heeft geleden. „Om sa men een vuist te kunnen ma ken richting overheid of verze keraars", zegt woordvoerder Oolders. Ze kan niet inschatten hoe groot de schade is. Nabe staanden en iedereen die ziek is geweest of anderszins schade heeft geleden, wordt opgeroe pen zich bij de bond te melden. Het is niet de eerste keer dat de Consumentenbond - zonder te weten wie aansprakelijk kan worden gesteld - klachten in ventariseert om vervolgens 'een schuldige te zoeken'. De afgelo pen tijd meldde, op uitdrukke lijk verzoek van de bond, zich vele vrouwen die problemen hebben in verband met de im plantatie van siliconen. „Daar zijn we ook nog steeds mee be zig. Dit kan jaren duren, maar dat betekent niet dat je er niet aan moet beginnen." De Inspectie voor de Volksge zondheid ontraadt huisartsen om ook niet zieke bezoekers van de Flora met de nieuwe piastest te testen op de ziekte. Bij hen is dat 'in het algemeen zinloos', meent de Inspectie, die alle huisartsen gisteren een brief heeft gestuurd. De test heeft tot nog toe wel zijn dien sten bewezen bij mensen van wie al werd vermoed dat ze de ziekte onder de leden hadden. De urinetest bestaat nog maar heel kort in Nederland. Volgens een woordvoerder van het ministerie van volksgezond heid verkeert de test in een ex perimenteel stadium. Het is nog onduidelijk hoe betrouw baar hij is. De agressie in Amsterdamse tram, bus en metro is zo toege nomen dat het personeel bang is om nog naar het werk te gaan. Volgens de onderne mingsraad en de vakbond loopt het de spuigaten uit. Ook de politiek is bezorgd over de vei ligheid van het GVB-personeel. Gisteren nog werd een tram conducteur bedreigd met een vuurwapen. Eerder deze week was een conductrice het slacht offer van iemand die haar pro beerde te wurgen. Een metro bestuurder moest glas uit zijn gezicht laten halen omdat er stenen door zijn ruit waren ge gooid. Vorige week werd een buschauffeur bedreigd door twee mannen en kreeg hij een brandende sigaret in zijn oog. Hij moest daarvoor naar het AMC. Dit zijn slechts enkele voorbeelden. Volgens Th. Gerritsma van de AbvaKabo wordt er dagelijks gebeld door slachtoffers. „Ik hoor dat mensen overdag mis selijk zijn omdat ze 's avonds laat een dienst moeten draai- DEN HAAG MONICA WESSELING Bollengebieden in de binnen- duinrand als spaarbekken voor schoon duinwater (kwel), sloop van bedrijven in uiter waarden van Lek en Waal, melkveehouderijen in het Groene Hart onder water, een bouwstop voor de duinen en de duinrand en een sterk wis selend waterpeil in bijvoor beeld de Kagerplassen. De provincie Zuid-Holland heeft grootste waterplannen. Sim pelweg water afvoeren in de winter en aanvoeren in de zo mer is er niet meer bij. Water moet, zoals dat mooi heet, lei dend principe worden in de ruimtelijke ordening. De stijgende zeespiegel, het da lende maaiveld en de groei in de neerslag nopen ook het Zuid-Hollands bestuur nieuwe waterplannen te maken. De ideeën zijn nog vers en 'zacht'. Berekeningen moeten ze hard en toepasbaar maken, maar in het provinciaal beleidsplan Mi lieu en Water is al wel te zien welke kant het op gaat. Zoals in Lentevreugd en het Langeveld: twee bollengebie den in de binnenduinrand van Katwijk en Noordwijkerhout. In deze gebieden komt van nature kwel voor. Dat water wordt nu, omdat bollen nu eenmaal niet van natte voeten houden, zo snel mogelijk afgevoerd. Dat lukt niet altijd,'getuige de wa teroverlast van enkele maanden geleden. Bollenteelt moet in de bollen streek ruimte krijgen, maar ge deputeerde Heijkoop (CDA, waterbeheer) sluit absoluut niet uit dat die binnenduinrandge- bieden met kwel als natte na tuurgebieden worden ingericht. Lentevreugd is nu al een na tuurgebied, in het Langeveld worden wel nog bollen geteeld. In de bollenstreek - het gebied is studiegebied - probeert de provincie de natuurlijke water stromen goed in beeld te bren Weilanden in het Groene Hart. Waterplassen van de toekomst? gen om op grond daarvan te kunnen beslissen of natuurlijke berging nodig is en waar deze moet komen. Er moet in de hele provincie meer ruimte komen om water te bergen. De overstromingen van de afgelopen maanden ma ken duidelijk dat daarvoor te weinig plek is. Als die extra wa terpartijen in de stadsranden komen, is er meteen extra re creatieruimte. Zo kan de Drie manspolder in Zoetermeer als recreatieve waterbuffer dienen en zou nabij Leiden De Kaag op die manier kunnen worden ge- I 33!s|. THEOJOEKES 1923-1999 neen van de loyaalste fractiegenoten die ik gekend." Met die prikkelende uitspraak Me Theo Joekes dat hij zelden of nooit sjoe- ff I tmet zijn taakopvatting als parlementariër. Klfkennis heeft het de eigenzinnige en kleur- *Vü'er, die dinsdag op 75-jarige leeftijd ed. nimmer ontbroken, werd op 1 september 1923 geboren in Den ri Zijn vader zat in de politiek: als minister tiale zaken voor de PvdA (van 1948 tot ^-3 Ms Eerste-Kamerlid en als lid van de Raad He. Theo hield het wat zijn studie betreft i lelijk bij gymnasium alfa en verkaste kort I oriog naar Londen als correspondent voor tkranten. Hij hield daar een blijvende voor- ÜÜS I foor Shakespeare aan over, Als Kamerlid jjSI'.J Hagenaar regelmatig citeren uit de werken rasa Engelse toneelschrijver en dichter. Jll j Pnge leeftijd besloot Joekes alsnog een j studie te volgen aan de Rijksuniversiteit £*36$ 1 "k had m die tijd een titel nodig om in de |Éj|g jekonien. En dat laatste wilde ik heel Mdus Joekes. In 1963 trad dc Hagenaar in 'sporen van zijn vader, zij het dat hij een an- "ijkeuze maakte: drs. Theodoor Hendrik werd volksvertegenwoordiger voor de ®tij voor Vrijheid en Democratie en schop- lot financieel woordvoerder van de 'n 1984/1985 groeide hij door zijn verho- van de RSV-enquêtecommissie uit tot {!ield. Binnen zijn fractie stond hij in die ■er hevig ter discussie omdat hij de vlijm- ■kntiek van de enquêtecommissie op mi- r-H "iisvan Aardenne (ook WD) openlijk L y tin tot grote ergernis van fractieleider Ed 'en andere liberale Kamerleden, die Joekes R I'lelijk op andere gedachten probeerden te ..Handelen naar instructies van de fractie 3 KöM nus^enn'n8 z'Jn geweest van het lidmaat- llfide enquêtecommissie. Ik was dan ook hjf minuten weg uit het vertrek waarin de- iho i t Heen) 12731.f' filie werd gedaan.' Theo Joekes bij zijn afscheid van de Tweede Kamer archieffoto Einde van het liedje was dat Van Aardenne moest het veld ruimen Maar hetzelfde lot dreigde voor cjiens inquisiteur. Joekes belandde op een bijkans onverkiesbare plek op de kandidatenlijst, maar hij liet zich niet kisten. „Ik leerde me als kind al vroeg tegen de overmacht van twee veel oudere broers te handhaven." Ondanks fors zetelverlies van dc VVD wist Joekes zich dankzij 285.000 voorkeurs stemmen als Kamerlid te handhaven. In 1988 werd hij benoemd tot Commandeur in de Orde van Oranje Nassau. Een jaar later kwam voor hem een eind aan ruim een kwart eeuw Kamerlid maatschap. Joekes was toen 65 jaar. Te oud voor de Tweede Kamer, luidde het oordeel. Tot ergernis van Joekes: „Wat is dat voor onzin. De duvel is oud! Picasso verwekte op z'n 91ste nog een kind. Niet dat zoiets nou de belangrijkste taak is van een Kamerlid, maar het geeft wel aan hoe belachelijk het is maximum leeftijdsgrenzen te stellen aan het lidmaatschap van het parlement." Hoe het ook zij, 'mijnheer Joekes' (alleen vrienden mochten Theo zeggen) kon inrukken. „Er zijn maar heel weinig momenten", liet de liberaal - die een groot deel van zijn leven worstelde met mani sche depressiviteit - zich later ontvallen, „waarop alles goed is in een mensenleven." Bij zijn afscheid werd Joekes geprezen door de toenmalige WD-voorzitter Leendert Ginjaar, die hem typeerde als iemand „die op zijn eigen wijze de kwaliteit van de liberale politiek en de demo cratie heeft bevorderdJoekes stond voor zij n j principes. En de belangrijkste daarvan was het du alisme: regering en Staten-Generaal hebben elk hun eigen verantwoordelijkheid. Joekes daarover, glimlachend: „Redelijkheid verwijt men mij het Joekes wierp zich in de laatste fase van zijn leven in zijn woning aan de statige Haagse Koninginne- I gracht geheel op het schrijven van (erotische) ro mans, gedichten en thrillers. Voor het grote pu bliek bleef Joekes de (oud-)parlementariër, die als geen ander moeilijke kwesties in simpele, bevatte- lijke taal uiteen kon zetten. Hij liet zich er ook op voorstaan een taalpurist te zijn Hij kon zich hevig I ergeren aan een onjuist of slordig gebruik van het j Nederlands. Vorige maand maakte Joekes een onverwachte co meback in de kantlijn van de politiek. De liberaal had zich wild geërgerd aan de ophef die was ont- staan over een uitgelekt onderonsje tussen Kamer- leden en koningin Beatrix. Volgens Joekes. die op eigen houtje een zaaltje afhuurde in perscentrum Nieuwspoort, moesten de parlementariërs een dik- I ke streep zetten onder dit soort gesprekken. „Als Beatrix verontwaardigd is, heeft ze dat aan zich zelf te wijten. Nergens staat dat een Kamerlid moet zwijgen over datgene wat hij met de konin gin heeft besproken. De grondwet uit 1848 is im- i mers mede tot stand gekomen om de band tussen het staatshoofd en de Tweede Kamer door te snij den. "Tot zijn laatste snik bleef Joekes een waar dig navolger van zijn grote liberale voorbeeld Thorbecke. DEN HAAG GPD bruikt. De Kagerplassen hoeven dan niet per se groter te wor den, maar in natte tijden moet het waterpeil veel hoger kun nen zijn. Heijkoop: ,,In de di recte omgeving van Leiden kan wellicht de Grote Polder nat ter." Ook in de al geplande nieuwe grote groengebieden, zoals het Bentwoud en de zogeheten GroenBlauwe Slinger, wordt de komende tijd extra water inge tekend: „Drie vliegen in een klap. Meer waterbergend ver mogen, natuurontwikkeling en meer recreatiemogelijkheden." Bij extreme hoge waterstan den zijn meer maatregelen no dig. „Dat begint met de water opvangbekkens Duitsland. Wa ren die er niet geweest, dan hadden we de afgelopen weken D66: overheid moet veevoer maar controleren DEN HAAG GPD Het Productschap Diervoeder moet de controle op het vee voer worden ontnomen als blijkt dat ook het zesde BSE-ge- val (in Markelo) door het voer is veroorzaakt. De overheid moet de controle overnemen, meent D66-Kamerlid Ter Veer. Het productschap heeft volgens hem steken laten vallen in het verleden, doordat veevoer met diermeel is aangetroffen. „Nog één zo'n blunder en dan zit het schap in de beklaagdenbank." Secretaris Den Hartog van het productschap verbaast zich over deze opstelling. „Het is niet geheel zeker dat veevoer de oorzaak is van het laatste BSE- geval." Het productschap heeft juist woensdag, op de dag dat het zesde BSE-geval werd ont dekt, een plan aangenomen om te beletten dat er nog diermeel in voer voor herkauwers kan zitten. De kosten hiervan be dragen tussen de 19 en 35 mil joen gulden per jaar. Hoewel er al sinds 1989 een verbod is op het gebruik van diermeel in voer voor herkau wers in verband met het risico op BSE, worden er toch hier en daar nog wel sporen van dier meel gevonden. waterstanden als in 1993 gehad. Komt het hoge water dan toch hier, dan moeten de uiterwaar den van Lek en Waal kunnen worden gebruikt. Dat heeft ver gaande consequenties. Water wordt, zo hebben we besloten, leidend principe bij de ruimte lijke ordening. Dat betekent dus dat in de uiterwaarden geen nieuwe bebouwing wordt toe gestaan. Maar het betekent ook dat bestaande bedrijven wel licht moeten worden verplaatst. Water heeft ruimte nodig." Soms is het hoge water zo hoog dat de Duitse retentie bekkens en ondergelopen uiter waarden èn de strategische buf fers als de Bentwoudpias en de GroenBlauwe Slinger gezamen lijk nog niet voldoende opslag capaciteit opleveren. „Dan kan foto hans van weel het nodig zijn de weilanden van agrarische bedrijven onder wa ter te zetten. De koeien tijdelijk op stal of tijdelijk in een andere wei. Maar dat doen we pas na zorgvuldig overleg met de boe ren en na sluitende afspraken over schadevergoeding." De grotere dynamiek is ook aan de kust terug te vinden. Heijkoop is samen met zijn Noord-Hollandse collega Wil- dekamp (PvdA, kustverdedi ging) denkende over een nieuw kustbeheer. „Hoe zit het met de veiligheid van zandsuppletie, hoe kan de zee meer ruimte krijgen zonder dat de zeewering in gevaar komt? Op dat soort vragen moet een antwoord ko men. Duidelijk is al wel dat het bouwen op en in het duin niet meer zomaar kan." en." De vakbond en de OR heb ben de kwestie al diverse malen bij de directie aangekaard. Ze vinden de aangekondigde vei ligheidsmaatregelen, zoals het aanbrengen van camera's, te lang duren. Ze willen direct op lossingen zoals snellere inzet van de politie bij problemen. Dit is al toegezgd door burge meester Patijn. Hoofdofficier van justitie Vrakking toegezegd supersnelrecht toe te passen. Ook de Amsterdamse politiek heeft haar bezorgdheid ge toond. PvdA-raadslid Halberts- ma denkt dat een 'crisis' nabij is. Hij waarschuwt voor escala tie en verwijst naar Parijs waar een tijd lang duizend agenten op de metro hebben meegere den. De directie zit zelf ook met het geweld in haar maag, zo laat een woordvoerder weten. Er wordt hard gewerkt aan maatregelen en meer veilig heidspersoneel. „De directie is zelf betrokken bij de eerste op vang en begeleiding van slacht offers van het geweld. We wer ken eraan, maar het is ook een maatschappelijk probleem." Geen onderzoek bouw Alkmaarse vuilverbranding HAARLEM THEO VAN DER KAAIJ De provincie gaat geen onder zoek doen naar de gang van za ken rond de bouw van de vuil verbranding in Alkmaar rond 1990. De oppositiepartijen in provinciale staten (D66, Groen links en RPF/GPV) eisten giste ren een 'provinciale enquête' of een onderzoek door een 'com missie van wijzen'. Aanleiding zijn de bewerin gen van provincieambtenaar Schout, die het college van ge deputeerde ervan beschuldigt de statenleden te hebben 'ge manipuleerd' met onjuiste be rekeningen. Volgens de inmid dels geschorste ambtenaar was de bouw van de Alkmaarse vuil- oven naast die in het westelijk havengebied van Amsterdam niet verantwoord en een ver spilling van gemeenschapsgeld. Het college van GS noemt de beweringen pertinent onwaar en vindt het besluit om de Huisvuilcentrale Alkmaar te bouwen verantwoord. Nader onderzoek zou onnodig zijn. De meerderheid van de statenfrac ties (WD, PvdA en CDA) is het met dat standpunt eens. WD-woordvoerder Van den Berg: „Met wijsheid achteraf zou je misschien anders beslis sen. Maar de huisvuiloven is el ke dag vol en er is in Noord- Holland zelfs tekort aan ver brandingscapaciteit. Ik ben blij dat die oven er staat." Ook de PvdA vindt dat de vertrouwens band tussen het college van GS en de statenleden niet is ge schaad. Volgens woordvoerster N. Griffioen waren er in het be gin van de jaren negentig 'mas sa's scenario's' en 'ellenlange berekeningen' voor de verwer king van het huisvuil, maar alle politieke partijen waren het met elkaar eens dat het vuil ver brand diende te worden en niet gestort. CDA-woordvoerster M. Smeele geeft toe dat er destijds geworsteld is met cijfers: „Maar ik voel me niet bedonderd door het college van GS. Amsterdam werkte niet mee en de provincie moest zijn eigen vuil oprui men." VLISSINGEN «JACQUES CATS Op diverse douaneposten in Zeeland en Zuid-Holland is vele uren niemand aanwezig, vertel len dounaniers. Vooral in de avondlijke en nachtelijke uren en tijdens het weekeinde is het toezicht op een aantal plaatsen uiterst gebrekkig. Dan zijn be paalde posten alleen bezet voor lokethandelingen. Toezicht bij havens, expeditiebedrijven en op het water, waar criminele activiteiten kunnen plaats vin den, schiet er veelal bij in. Vol gens sommige douaniers houdt het management zich alleen bezig met cijfers: op papier klopt het allemaal, maar in wer kelijkheid zou er van het toe zicht niets deugen. Vroeger werden zeeschepen aan boord ingeklaard. Daar de den de douaniers veel informa tie op, bijvoorbeeld over ver dachte goederenstromen. Kapi teins beschouwden douaniers als vertrouwenspersonen aan wie ze hun informatie kwijt konden. Het inklaren gebeurt nu op de douaneposten. Toe zicht bij havens en expeditiebe drijven heeft plaatsgemaakt voor onderzoeken op geselec teerde schepen, waarvan op ba sis van een risicoanalyse het idee bestaat dat die smokkel waar aan boord zouden kun nen hebben. Het Middelburgse Tweede-Ka merlid Van Dijke heeft samen met andere politici vastgesteld dat er een groot verschil bestaat tussen wat het douanemanage- ment van zichzelf en de organi satie vindt, en wat de werkne mers op de werkvloer ervan vinden. „Op papier deugt het allemaal, maar de werkelijkheid is anders", zegt een medewer ker. Een ander meldt: „Het eni ge waar het management druk mee is, is het najagen van cij fers. Als die kloppen zijn ze te vreden. Of ze de werkelijkheid weergeven doet er niet toe." In Vlissingen bijvoorbeeld is permanent een douaneschip beschikbaar om bij de nadering van risicovol schip ter controle uit te varen. Maar volgens me dewerkers is het schip helemaal niet continu beschikbaar, door een gebrek aan menskracht en een hoog ziekteverzuim. Ook komt er vrijwel niets te recht van nauwlettende contro le langs het Noordzeestrand. Er is een tijd geweest dat er vanaf de Brouwersdam met snelle rubberboten drugs naar Groot- Brittannië werden gesmokkeld. De later gesnapte leider van de criminele organisatie gaf aan dat die smokkel op een zeker moment werd gestopt vanwege het douanetoezicht. „Dat toe zicht is nu verdwenen", weet Van Dijke vanuit zijn douane contacten. „En niemand weet wat daar nu verder gebeurt." Volgens het douanemanage- ment wordt er scherp gelet op de bewegingen van de Surina- melijn naar Vlissingen en Ant werpen, waarlangs al eerder drugstransporten werden on derschept. „Was dat maar zo", reageren individuele medewer kers schamper lachend. „Ja, we pakken wel eens wat. Maar de resultaten blijven veel te ma ger." De douaniers klappen onveran derlijk anoniem uit de school. Het management accepteert geen kritiek van het personeel, zeggen ze. Wie dat toch doet. wordt beschuldigd niet loyaal te zijn met de organisatie. Een van de ambtenaren die een schriftelijke aanklacht bij Van Dijke heeft gedeponeerd, sluit zijn brief af met de mededeling: „Tot mijn spijt kan ik deze brief niet ondertekenen, daar ik vrees dat dit schrijven mijn su perieuren niet kan bekoren en dat zij zullen overgaan tot re presailles."

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 5