Conflict dreigt over studiekosten Binnenland tienwerking met België S uitzetten asielzoekers Parket Gerechtshof bepleit wettelijke regeling telehoren Kamer niet overtuigd van computerplan onderwijs 'Vliegveld in zee combineren met stad' 'Zonder campagne kun je rekeningrijden vergeten' Klok keert terug JAC 19 MAART 1999 Algemeen Nederlands Persbureau GPD Geas |N Amro vindt brieven uit oorlog De ABN Amro heeft in een kelder van een filiaal documenten uit de oorlogstijd gevonden. Het zijn lisgevingen van de Twentsche Bank aan haar klanten dat de 5e bezetter hun kluisjes hebben opengebroken. In de kluis- ebben vooral geld en waardepapieren gezeten. Uit de do- enten blijkt dat de inhoud van een deel van de kluisjes is gedragen aan de Duitse roofbank Lippmann Rosenthal. De Bntsche Bank, die in 1968 opging in Algemene Bank Neder- (voorloper van ABN Amro), had ook veel joodse klanten. n itform verliest geding vliegoverlast ibdam Het Platform Vliegtuigoverlast Amsterdam (PVA) n gisteren een kort geding verloren waarin zij eiste dat de umi fente en Schiphol zich aan afspraken over vliegroutes bo- dezi le binnenstad houden. Maar volgens de president van de Gisolf houden de luchthaven en de luchtverkeerslei- zich aan de wet- en regelgeving. Van de gemeente kan niet P len gevergd dat zij zich inzet voor handhaving van eerder 'sen sakte aparte afspraken over het mijden van de stad. con a in kenhuis is uranium kwijt pïij «dam» Het VU Ziekenhuis in Amsterdam is 114 kilo ver- uranium kwijt. Het spul zat als verzwaring verwerkt in een ont uderd medisch apparaat dat in een ruimte was opgeslagen. ma pparaat is waarschijnlijk in november vorig jaar per abuis onii !e8even aan een tussenhandelaar hi schroot. De Inspectie uhygiëne van het ministerie van VROM onderzoekt het in- 1113 it. Nog niet duidelijk is wie de tussenhandelaar was en -boi het uranium terecht is gekomen. Volgens een woordvoer- "liaai an het VU is verarmd uranium in vaste vorm niet schade- raak DOrde volksgezondheid. Risico's ontstaan bijvoorbeeld bij ;eni aldine' ivenmelker vergiftigde roofvogels >pnc L! De politie heeft gisteren een 63-jarige duivenmelker uit in Noord-Limburg weer vrijgelaten nadat hij dinsdag was esteerd op verdenking van het vergiftigen van roofvogels, nrond het terrein van de verdachte vonden de politie en gemene Inspectie Dienst (AID) eerder deze week tien ver- a i Ie buizerds. Justitie moet nog bepalen of de verdachte i vervolgd wegens overtreding van de Vogelwet en het on- rloofd gebruik van landbouwgif. De politie verdenkt de |(Lsljf ervan ongeveer twee jaar lang roofvogels te hebben vergif- Emi noeveel dieren in totaal zijn gesneuveld, is onduidelijk. Mm tsen bijten kangoeroe dood Een kangoeroe is slachtoffer geworden van de nertsen hlda nd februari werden 'bevrijd' uit een fokkerij in Meijel. De lieren beten het dier in de neus, waarop het doodbloedde. e 1.250 nertsen die door onbekende actievoerders werden iten, lopen er nog honderd los rond. De beesten hebben rikJ bevrijdingsactie zo'n honderd kippen, fazanten, parel- ders, konijnen, ganzen, eenden en fazanten gedood. 1 die r lerij-uitslag weer in kranten Onder druk van vooral ouderen publiceert de Staats- 112 de trekkingsuitslagen voortaan toch weer in de regionale '8er! laden. Afgelopen maand konden kopers van een staatslot tslag voor het eerst alleen nalezen in landelijke kranten, op urI:' ïksten op Internet. Dat leverde honderden verontwaardig- lefoontjes op. Met het schrappen van dagbladadvertenties leerde de loterij te bezuinigen op de kosten voor het bekend ^jj envan de trekking. Bij elkaar bedragen die elke maand een Imtoch nog wat te kunnen besparen, worden de adver- 1 sinde kranten wel kleiner. mer: koningin mag naar China Koningin Beatrix mag in april wel op staatsbezoek ia, mits minister Van Aartsen (buitenlandse zaken) - heel goed duidelijk maakt dat Nederland de mensenrech- bendingen in dat land scherp veroordeelt. Alleen Groen en SGP bleven er gisteren bij dat de koningin moet thuis- l De twee zeiden in een debat met Van Aartsen te vrezen Chinese autoriteiten het bezoek van de koningin zullen ven ouwen als een ondersteuning van hun beleid. „Onze ko- ikan juist gecompromitteerd worden. Dat moeten we niet ,,J: gebeuren", betoogde SGP'er Van den Berg. „Het is abso- cdlr; et foute signaal op het foute moment", aldus Groenlinks d3* boerster Vos. PvdA, D66, CDA en GPV pleitten er juist le dialoog met China op gang te houden. Japs rake etigd instructie schietpartij Gorinchem Er komt een reconstructie van de dodelijke schiet- voor muziekcafé Bacchus in Gorkum. Die moet een einde 10* oaan de twijfels die langzaam zijn gerezen over de beken- J ran één van de drie verdachten. Bij de schietpartij in de cnse binnenstad kwamen Froukje Schuitmaker en Mari- tea om het leven en raakte een derde meisje gewond. Na ietpartij zijn drie mannen aangehouden, twee Gorkumse t aan en hun neef. Vanaf hun aanhouding hebben de oudste 04), de eigenaar van een koffieshop in Gorkum, en de iefró ke betrokkenheid ontkend. De jongste broer (30) heeft de) kentenis afgelegd, maar vreemd genoeg ontbreekt elk isch bewijs. Ook heeft justitie tot dusver geen getuigen iverzi nvinden, emtl lerzoek naar homeopathie 16 s, Met ingang van 2001 moeten mensen zeker weten of ft oi meopathisch middel werkt of niet. Minister Borst (volks- ad\i lheid) laat van zo'n 10.000 middelen onderzoeken of ze deyi ratze beloven en of ze wel veilig zijn. Zoniet, dan worden uwja OOI verboden, aldus een woordvoerder. Het college ter e aai leling van geneesmiddelen heeft voor elk pilletje, zalfje en t210 dagen de tijd. De fabrikant moet de beweerde wer kend innemelijk maken en moet ook bewijzen dat het middel naaiï hadelijk is voor iemands gezondheid, negi Ünge vei e¥i Het gaat hier om zogenoemde pre-boarding checks. Daarbij worden de papieren gecontro leerd van mensen die naar Ne derland willen reizen. Dat ge beurt vóór het instappen. De controles zijn van belang om dat afgewezen asielzoekers van wie de ware identiteit op basis van geldige documenten niet kan worden vastgesteld, moei lijk vallen uit te zetten. Vliegtuigmaatschappijen zijn zelf verplicht om deze pre- boarding checks uit te voeren, maar in een aantal 'risico-lan den' doen deskundigen van de marechaussee dat. De bedoe ling is nu dat de Nederlandse functionarissen dat ook gaan doen bij passagiers die België als bestemming hebben en dat Belgische functionarissen op hun beurt ook reizigers naar Nederland controleren. „Je krijgt daarmee een grotere dek king omdat Nederland en Bel gië in verschillende landen ac tief zijn", aldus Cohen. PvdA wil meer voordeel voor lagere inkomens Er dreigt binnen de coalitie een conflict over de tege moetkoming voor de studiekosten van scholieren. De PvdA wil dat minister Hermans van onderwijs zijn plan nen zo aanpast dat de lagere inkomensgroepen er naar verhouding meer bij krijgen dan de middengroepen. In Hermans' plannen wordt het voordeel juist groter naar mate iemand meer verdient. den haag gpdDe situatie komt nu wel erg scheef te liggen", aldus Reh- PvdA-woordvoerder Rehwinkel winkel. kondigde gisteren aan op hoog In het regeerakkoord is afge- niveau overleg te willen over sproken dat er 250 miljoen gul deze kwestie. „Dit is een punt den extra komt voor verhoging dat ons erg na aan het hart ligt. van het bedrag dat ouders met kinderen tegemoet kunnen zien voor boeken, leermiddelen en overige studiekosten. Ook zou de tegemoetkoming uitgebreid moeten worden tot de midden inkomens. Hermans wil dat doen door de inkomensgrens voor de tegemoetkoming op te trekken van 40.000 gulden tot 52.000 gulden per jaar. Later moet dat nog oplopen tot 60.000 gulden. Hermans wil bo vendien de vergoeding verho gen van 800 tot 970 gulden per jaar. Die plannen werken volgens de PvdA nu zo uit dat mensen met een belastbaar inkomen tot 40.000 er 150 gulden per jaar op vooruit gaan, maar wie daarbo ven zit soms 1.450 gulden. Dat heeft te maken met de verschil lende belastingtarieven. „De stijgende kosten worden voor de laagste inkomens niet meer goedgemaakt met deze verbete ring. Dat kan niet", aldus Reh winkel. De WD vindt dat de PvdA zich aan het regeerakkoord moet houden. „We hebben ook wat voor de middeninkomens willen doen. Daar moet de PvdA nu niet van afwijken", al dus WD-woordvoerder Cor- nielje. Oppositiepartij CDA vond dat de middeninkomens nog ver der tegemoet gekomen moeten worden. Woordvoerder Mos terd wil mensen met een be lastbaar inkomen boven de 52.000 gulden ook nog recht ge ven op een tegemoetkoming. Het is nog niet duidelijk of het voorstel van Mosterd op een meerderheid kan rekenen. MPZ vreest hamsteren van geneesmiddelen den haag gpd Het Millenniumplatform Zorg (MPZ) en de apothekers vrezen dat patiënten massaal medicij nen gaan inslaan voor de jaar wisseling. Het MPZ waarschuwt alle apothekers in een brief voor het millenniumprobleem. De vrees voor een ontregelde samenleving kan zowel patiën ten als apothekers aanzetten tot hamsterwoede, waardoor ande ren niets meer kunnen krijgen. Het MPZ heeft al laten weten dat een grote voorlichtingscam pagne dat moet voorkomen. haarlem gerard van putten Het Parket van het Amsterdam se Gerechtshof gaat na of er ju ridisch iets valt te ondernemen tegen het veto, dat de raadka mer van dit Hof op 16 maart uitsprak over het telefonisch verhoren van drugskoeriers. Plaatsvervangend procureur- generaal mr. Meijer: „In cassa tie gaan kan niet. Er is geen eindvonnis in de beroepsproce dure, die heeft geleid tot het verbod op telehoren. Mochten we uiteindelijk tot de conclusie komen dat hiertegen geen rechtsmiddelen mogelijk zijn, dan zullen we in elk geval het Parket-Generaal in overweging geven de wenselijkheid van te lehoren nader te toetsen. En daarover het ministerie van jus titie eventueel voorstellen te doen voor een wettelijke rege- ling." De Raadkamer van het Am sterdamse Gerechtshof bepaal de dinsdag dat een op Schiphol gearresteerde bolletjessliteter in strijd met artikel 60 van het Wetboek van Strafvordering te lefonisch was verhoord door een Haarlemse rechter-com- missaris. De 25-jarige Brazili aanse verbleef op dat moment voor lichamelijk onderzoek in het Penitentiaire Ziekenhuis in Scheveningen. Volgens de wet had zij na overplaatsing naar het Huis van Bewaring per soonlijk moeten worden ver hoord door een rechter-com- missaris. Meijer: „Deze wet stamt uit 1926. Toen kon onmogelijk worden voorzien dat dergelijke delicten zich jaren later op uit gebreide schaal zouden voor doen. Een wettelijke regeling voor telehoren zou de weg vrij kunnen maken voor de inrich ting van verhoorstudio's, ener zijds in het Penentiaire Zieken huis en anderzijds bij Justitie. Middels een straalverbinding zouden de rechter-commissaris en de verdachte dan oog- en oorcontact met elkaar kunnen hebben tijdens het verhoor." den haag Binnenkort zal de zware toon van de grootste klok uit de klokkentoren van de Grote Kerk in het centrum van Den Haag weer te horen zijn. Gisteren keerde de majestueuze gevaarte met de naam Je zus gerestaureerd en opgepoetst weer terug. De enorme klepel van meer dan honderd kilo lag de klok al op te wachten in de kerk. De zesduizend kilo wegende klok uit de 16de eeuw is vijf maanden weg geweest voor de restauratie. Een scheur in de klok, die vorig jaar na jaar werd ontdekt, is in Duitsland gerepareerd. Met de thuiskomst van de klok is het carillon met zestig klokken weer compleet. foto gpd jaques zorgman den haag anp Architect Koolhaas presenteert plan aan minister Pronk wassenaar richard mooyman Een luchthaveneiland in de Noordzee moet worden aange legd als 'een hypermoderne 24- uursstad' met bedrijven, win kelcentra, hotels en grootscha lige vermaaksvoorzieningen. Architect Rem Koolhaas pre senteerde een plan daarvoor gisteren in Wassenaar op een door minister Pronk (VBOM) georganiseerde conferentie over de toekomst van Schiphol. Op de plaats van de huidige luchthaven kan volgens Kool haas een nieuwe stad verrijzen. PvdA-minister Pronk is geïn teresseerd in de mogelijkheden om Schiphol te bebouwen in dien de luchthaven verhuist naar de Noordzee. Het kabinet wil eind dit jaar een keuze ma ken tussen uitbreiding van Schiphol in Haarlemmermeer en de bouw van een luchtha- CDA wil aanpak van immigratie vanuit de Antillen den haag anp Het CDA wil dat staatssecretaris De Vries (Koninkrijksrelaties) maatregelen neemt om de hoge emigratie van Antillianen naar Nederland tegen te gaan. Sa men met de Antilliaanse rege ring moet hij initiatieven ne men om de soms uitzichtloze positie van Antillianen op de ei landen te verbeteren. Dat stelt CDA'er Van der Knaap in Kamervragen, naar aanleiding van bevolkingson derzoek op de Antillen. Daaruit blijkt dat één op de vijf bewo ners van plan is de eilanden te verlaten. Volgens het onderzoek spelen 20.000 mensen met de gedachte naar Nederland te vertrekken. De daadwerkelijke uittocht wordt voor dit jaar op zevenduizend geschat. In 1998 waren dat er nog ongeveer achtduizend. Veel hoogopgelei de jongeren vertrekken naar Nederland waardoor veel ken nis op de Antillen verloren gaat. Staatssecretaris De Vries wil nog niet reageren op de cijfers uit het Antilliaanse bevolkings onderzoek omdat hij het rap port nog niet heeft. Het Over legorgaan Caribische Nederlan ders (OCAN) begeleidt overzee se Nederlanders als ze naar het Europese deel van het Konink rijk komen. veneiland. Pronk wilde met de studieconferentie alvast de mo gelijkheden op het gebied van ruimtelijke ordening in beeld brengen voor het geval Schip hol naar zee verhuist. De toonaangevende architect van het Office for Metropolitan Architecture uit Rotterdam pre senteerde op verzoek van de minister zijn spectaculaire plan om zowel in Haarlemmermeer als op zee een nieuwe stad te bouwen. Voordeel van een dicht bebouwde 'Schiphol-stad' in Haarlemmermeer is onder meer dat het Groene Hart niet verder zal worden dichtge bouwd, zo stelde Koolhaas. Hij betitelde de huidige saaie -nieuwbouwwijken van 'Ikea- hoogte' als beledigend. „Wij sukkelen braaf door. Ieder ge bied moet hetzelfde worden in naam van de gelijkheid." De plannen van de provincie Noord-Holland om alleen de startbanen te verplaatsen naar zee, zijn volgens Koolhaas half slachtig. De provincie wil de in gang van het nieuwe vliegveld op Schiphol houden. Passagiers en werknemers moeten met een snelle shuttle veertig kilo meter ondergronds worden vervoerd. Een combinatie van functies op het eiland kan de dure infrastructuur rendabel maken, aldus Koolhaas, die overigens liever een goedkope re en minder kwetsbare combi natie ziet van een tunnel en een brug. Op zijn Utopia gedoopte mo del voor een eiland ziet de ar chitect ruimte voor moderne bedrijven, winkelcentra, hotels en allerlei 'entertainment-voor- zieningen', zoals een nieuw soort Las Vegas. Verder is er plaats voor het racecircuit van Zandvoort, de Keukenhof en een Europese variant van Ma- durodam. En niet te vergeten een vliegveld waarvan jaarlijks 100 miljoen passagiers gebruik kunnen maken. Zijn ideeën ontmoetten niet alleen scepsis bij het gezel schap van politici, ambtenaren en ondernemers. Minister Pronk zelf hield zich bij zijn vertrek op de vlakte, maar hij zei het wel een interessant idee te vinden om verschillende functies op een eiland te com bineren. De Noord-Hollandse WD-gedeputeerde Tielrooij voelde zich 'aangesproken' door de visie van Koolhaas. En zelfs burgemeester Van Houwe- lingen van Haarlemmermeer, dat Schiphol uitdrukkelijk in de polder wil houden, verklaarde zich bereid om mee te denken over de mogelijkheid van een Schiphol-stad. Minister Hermans van onder wijs heeft de Tweede Kamer niet kunnen overtuigen met zijn computerplannen. De be windsman zei gisteren grote plannen te hebben voor com puters in de klas, alleen het be perkte budget zou hem dwin gen tot een voorzichtige aan pak. Investeren in Voorsprong, het plan van zijn voorganger Rit- zen, ging niet door omdat die minister er het geld (1,6 miljard gulden) niet voor had. Hermans beschikt over 1,2 miljard. Maar het wil er bij de Kamer niet in dat de WD-bewindsman de zelfde ambities koestert als de PvdA'er Ritzen. Die wilde via computers in de klas het onder wijs drastisch vernieuwen. Hermans zegde toe half mei met een nadere uitwerking te komen van de plannen, die door de Kamer argwanend zijn ontvangen. „De instellingen zijn verantwoordelijk voor de invoering van informatie- en communicatietechnologie. Die krijgen daarvoor het geld dat ze zelf kunnen besteden", ver woordde Hermans zijn uit gangspunt. Met die decentrale aanpak had de Kamer niet al te veel moeite. Vooralsnog ziet een ruime meerderheid niet veel in het Kennisnet, dat alle scholen met elkaar moet ver binden. Ook is de Kamer kri tisch over het ontbreken van een financiële onderbouwing van het project. Verder dan glo bale begrotingscijfers en de me dedeling dat het Kennisnet 45 gulden per leerling per jaar gaat kosten, kwam de bewindsman donderdag niet. Het stelde de Kamer teleur dat Hermans in zijn plan niets schrijft over hoe nieuwe leraren met computer in het onderwijs moeten leren omgaan. Veel leerlingen zijn jaren verder dan hun docenten. Op de publieke tribune zaten er een paar die het Kennisnet, dat Hermans vergeleek met een huiscentrale („je draait een nul en je zit op Internet") nu al achterhaald vinden. „Zadel ons niet op met docenten die nauwelijks Windows '95 snappen", liet de Net-generatie via een flyer we ten. „Bespaar ons schoolcom- puters die niet kunnen wat wij willen en een Kennisnet waar aan de komende vijf jaar niks te beleven is dat echt interessant utrecht hans jacobs haags redacteur Wat sneuvelt eerder, het plan voor het invoeren van reke ningrijden of het kabinet? In de wandelgangen van een gisteren begonnen tweedaagse interna tionale studiebijeenkomst over de elektronische tolheffing wordt met beide ernstig reke ning gehouden. Het door de ANWB geregisseerde verzet, in concert met werkgeversorgani satie VNO/NCW en dagblad De Telegraaf, zwelt nog steeds aan. Dat kan niet zonder gevolgen blijven. CDA-Kamerlid Reitsma wijst er fijntjes op dat de WD tijdens de campagne voor de staten verkiezingen al afstand heeft genomen van de kabinetsplan nen. „Er is geen steun voor de ze dwaze voorstellen", meent hij. De Tweede Kamer hoeft binnenkort alleen nog maar te oordelen over de kaderwet ^lie rekeningrijden mogelijk maakt. Als vervolgens de wet in beeld komt waarin de uitvoering van de plannen wordt vastgelegd, haken de liberalen onder druk van de lobby en de eigen ach terban af, zo is de verwachting. „Niet 2001, wanneer rekening rijden moet beginnen, maar 2002, wanneer er verkiezingen zijn, is cruciaal voor de plan nen", aldus een lobbyist. „Mits het kabinet die eindstreep haalt", voegt hij er veelbeteke nend aan toe. Minister Netelen- De eerste betaalpoorten voor rekeningrijden staan op de A12 bij Harmelen. Systemen van vier bedrijven werden hier de afgelopen maanden beproefd. De komende tijd onderzoekt het ministerie welk systeem in de praktijk het beste voldoet. foto anp toussaint kluiters bos (verkeer en waterstaat) deelt het pessimisme niet. Ze denkt dat ze het kuddegedrag van de Nederlanders, die met z'n allen 's ochtends in de file gaan staan, kan veranderen. Het adagium 'Ik heb mijn we genbelasting betaald, dan zal ik rijden ook' is volgens haar ver leden tijd. De nieuwe richtlijn is 'de gebruiker betaalt'. „Mis schien wel de zwaarste dobber is om de Nederlanders ervan te overtuigen dat rekeningrijden een probaat middel is in de strijd tegen files", erkent de be windsvrouw. Volgens haar neemt het draagvlak juist ge staag toe. in weerwil van alle publiciteit die op het tegendeel wijst. „We hebben ijzersterke argumenten", meent Netelen bos. Volgens FNV-voorzitter De Waal is het de hoogste tijd dat Verkeer en Waterstaat het pu bliek daarover meer vertelt. „Nu is het enige geluid dat van de simplistische ANWB. Onze leden hebben ook een auto, zijn lid van die club en lezen die krant, maar als je het echt goed uitlegt worden veel bezwaren weggenomen", denkt De Waal. Hij verwacht dat rekeningrijden vooral op langere termijn effect heeft, omdat bedrijven en werknemers zich dan aanpas sen aan de nieuwe omstandig heden. Door dichter bij het werk te gaan wonen of een be drijf bij een station neer te zet ten. „Dat vereist geduld en zo als bekend is dat niet de sterk ste kant van politici. Het alter natief is echter geen alterna tiefvindt hij. „Betaalstroken werken niet, of hoogstens maar een paar jaar en dan loopt de boel weer vast. In de Randstad is gewoon geen ruimte voor nog meer asfalt. Vraag de men sen maar eens of ze hun groen kwijt willen, of ze een weg door hun tuin willen. Dan zeggen ze nee." „Zonder goede voorlichting kun je het wel vergeten", zegt A. Gopinath Menon, die vertelt hoe Singapore het inmiddels zeer succesvolle 'road pricing' heeft ingevoerd. De apparatuur werkt, het gebruik van het openbaar vervoer is toegeno men, de files in het stadscen trum zijn verdwenen en over autogebruik wordt nagedacht. Menon heeft zelfs advies voor mannen die onopgemerkt hun maitresse willen ontmoeten, maar niet bij een tolpunt willen worden geregistreerd. „Neem een taxi."

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 3