'Legionella is een bom' fvi c WEER Het Gesprek van de Dag Tl 288 Tineke Pronk last Turkije schoonheidsspecialisten Eerste hulp voor walvissen: koel en nat houden VRIJDAG 19 MAART 1999 152 COMMENTAAR Boetes voor piloten Malaysia Airlines werd ruim twee jaar geleden proefkonijn bij de strafrechtelijke aanpak van piloten en luchtvaartmaatschappijen die slordig vliegen of bochten afsnijden. Waarschuwingen dat het strafrecht daarvoor een te zwaar en omslachtig middel is, waren gericht aan dovemansoren. Politiek Den Haag wilde met de nieu we wetgeving laten zien dat het ernst is met de handhaving van de vliegroutes. In ruil daarvoor moesten omwonenden overigens een forse uitbreiding van Schiphol voor lief nemen. Anno 1999 worstelt het Haarlemse openbaar ministerie nog steeds met de eerste zaak tegen Malaysia en enkele andere overtreders, waaronder Martinair. Na de magere resultaten bij de kantonrech ter eiste de officier van justitie deze week in hoger beroep opnieuw forse geldboetes. Hij kon daarbij moeilijk verhullen dat er sprake is van een juridische lijdensweg. Een van de grootste problemen is dat justitie buitenlandse piloten zonder medewerking van de vlieg maatschappijen moeilijk kan opsporen en vervolgen. De wetgever heeft er een potje van gemaakt, zo stelde de verdedi ging onomwonden. Schiphol zou in de luchtvaartwereld al bekend staan als een 'crazy field'. Volgens de advocaten kunnen de piloten niet eens beschikken over informatie over de exacte ligging van de vliegbanen. In oudere toestellen kunnen zij trouwens ook niet zien waar zij precies vliegen. Ondertussen stapelen de processen-ver baal van de luchtvaartpolitie zich steeds verder op. Het is terecht dat piloten worden beboet als zij onnodig veel la waai veroorzaken. Maar het kabinet moet zich bezinnen op een ander, eenvoudig handhavingsysteem. Zo zou de bewuste vlieg maatschappij zonder tussenkomst van justitie direct na een over treding een acceptgiro in de bus moeten krijgen. Ook publicatie van de namen van de boosdoeners heeft een afschrikwekkend ef fect. In het uiterste geval zou de toegang tot Schiphol kunnen wor den ontzegd. De reeds begonnen onderhandelingen over een andere opzet van de milieuregelgeving rond Schiphol bieden een goede gelegenheid om de huidige, onwerkbare systematiek overboord te zetten. Justi tie kan zich dan concentreren op het voor de rechter slepen van echte boeven. Onderhoudend niemendalletje Rustig naar de markt gaan is er ook al niet meer bij. Voor je het weet staat het publieke broertje van Carlo 'Telekids' Boszhard in je nek te hijgen. Of je meegaat. En als je dan even om je heen kijkt staat er een paar meter verder iemand met een camera. Ron heet 'ie en hij maakt bij de Tros een programma dat Pluk de dag heet. Daarin lokt hij mensen in een bus met onbekende bestem ming. Voor het programma van gisteren had hij zijn passagiers van de markt in Maastricht gehaald. En dat ging op een, om het maar eens vriendelijk te zeggen, bijzonder indringende wijze. Ron is netzo druk als Carlo. Dezelfde vreemde mimiek, dezelfde op gewonden gebaren, dezelfde 'ik-ga-wel-even-door-mijn-knieënma- nier' van mensen aanspreken. Alleen, Carlo maakt programma's voor kinderen, Ron voor volwassenen. Maar het openingsfilmpje van Pluk de dag had ook best in een kin derprogramma gepast. We zien de presentator, in nachtjapon en meteen slaapmuts op, in een bedstee liggen. In een kamer zoals je die in streekmusea nog wel ziet. Hij staat gapend op, loopt naar een kalender en scheurt een blaadje af. „Ik ga op de markt mensen vra gen of ze met mij meegaan", zegt hij.Zzzzonder dat ik ze kan ver tellen waar we naartoe gaan. Hihihi. Hahaha. Waar de bus heengaat blijkt ook helemaal niet belangrijk. Het zijn de gasten, en vooral de manier waarop Ron Boszhard ze aan spreekt, die van Pluk de dag, in al z'n kneuterigheid, toch best een leuk half uurtje televisie maken. Bijna de helft van de tijd gaat op aan beelden van Boszhard die op de markt slachtoffers zoekt. Een volwassen vrouw zegt dat ze het wel spannend vindt, maar dat ze eerst haar moeder moet bellen. Een bejaarde dame kijkt woedend naar de vlerk die haar aan spreekt, maar zodra ze de camera in het oog krijgt tovert ze meteen een vriendelijke glimlach op haar gezicht. Een andere vrouw wil dolgraag mee, ze begint zelfs spontaan te zingen als ze wordt uitge nodigd, maar laat het zich door haar man verbieden. Ook bij het reisdoel, een grot ergens in Limburg, blijft het gezellig. Een middelbare dame vertelt giechelend dat zij deze grot al kent. „Ik heb hier een kindje gemaakt. Mijn zoon is hier verwekt. Ron Boszhard is niet te beroerd om, net als zijn broer, zo af en toe het medium televisie belachelijk te maken. Zo gaat 'ie jodenkoeken uitdelen als hij en een metgezel zogenaamd verdwaald zijn in de grot. Hij gooit twee koeken naar de mensen buiten beeld. „Camera man, geluidsman, hier. Zoeken!" 'tls een onderhoudend niemendalletje. wil buys MILLENNIU MENSELIJK De oogverblindende paarsblauwe jurk die actrice ELIZABETH TAYLOR bij de Oscar-uitreiking van 1969 droeg is voor 335.000 gulden van de hand gegaan op een veiling bij Christie's in New York. Volgens het vei linghuis is het de op een na hoogste prijs die ooit voor een jurk is be taald. In 1997 werd een jurk van prinses Diana voor 445.000 gulden verkocht. De totale opbrengst van de veiling, waar 56 jurken werden verkocht die bij Oscar-uitreikingen waren gedragen, bedroeg 1,57 mil joen gulden. Het geld is bestemd voor aids-onderzoek. De japon van Taylor, die was ontworpen om de slanke taille en blauwe ogen van de actrice te laten uitkomen, alsmede de 69,42 karaats diamanten hals band die zij van haar toenmalige echtgenoot Richard Burton had ge kregen, is aangekocht door de firma Mattel, de maker van Barbie. De op een na hoogste prijs, 159.000 gulden, werd betaald voor de zwart zijden japon van Jean-Pierre Gaultier waarin Madonna vorig jaar de Os car voor beste filmsong uitreikte. nog dagen Nog 288 dagen en ht f nieuwe millenniumI e] aan. Reden voor dezjdt om in een dag( terug te kijken op be rijke gebeurtenissen plaatsgrepen op con ponderende data ini gelopen 1000 jaar. 0 week: 15 maart lumbus terug na oniL king Amerika. 16 ma ip 1815: Willem I konii Nederlanden. 17 ma J 1834: Daimler gebori gintijd auto. 18 ma; 1984: Grote uitbraa! veningse gevangenis maart 1995: Gifaans] panse metro voorbei 20 maart 1602: opric L: VOC. 19 MAART 1995 De negentiende maart 11 ten einde als in Japan le de sekte van De Hoogst ,|c heid kleine pakketjes de binnensmokkelen. Enke jc later is het land in rep et omdat een dodelijk parf ruiken is. Ruim 5500 nu zullen in het ziekenhui! den en twaalf overlijden blijkt dat het zenuwgas je| een van de drukste mee p ter wereld is verspreid.1 in het land dat nog aan stellen is van de aardbe de havenstad Kobe, dit dat jaar aan 5500 mens leven had gekost. Het land is nu wel ova slag heen, 'want we nw jjj incasseringsvermogen! Japanners niet ondersd s|a stelt Japanoloog KurtS Maar in 1995 is dat wn' ,,Het idee is dat de bos uit het verleden tenif: Radtke vanuit Japan li, vanaf 1960 is hier een» samenleving, daarvan veel extremistische ar. geweest." De terreurdaad in Tob) het werk van sekteleidï Asahara, die een niew voorspelt. .Jullie zulte weemoed aan het Japs vandaag denken, wanll het niet meer zijn dane kooide woestenij", ven hij zijn volgelingen vos restatie toe. Radtke: heeft de aanslag achtet laten. En ondanks den jj,'( sche crisis is er sprakei heropleving." henk ruul* '.tl .tb >tfi Weer niet beter bij begin van de lente Badhoevedorpse ingenieur voorspelde uitbreken veteranenziekte André Schoonenwolf stapt nooit meer onbevangen in een whirlpool. Als het even kan mijdt de Badhoe vedorpse ingenieur die poel des verderfs. De gevreesde legionellabacterie, de veroorzaker van de vete ranenziekte, is dol op het heerlijk warme water en kan zich nestelen in de leidingen. Schoonenwolf weet dat als geen ander. Al sinds begin jaren tachtig jaagt de ingenieur op de gevreesde microbe in warmwaterleidingen en luchtbevochtigingsinstallaties. Tineke Pronk, vrouw van minis ter Pronk (VROM), heeft giste ren als voorzitter van de organi satie voor schoonheidsspecia listen (ANBOS) een Turkije-reis afgelast. Ondanks het uitblijven van een negatief reisadvies gin gen de 275 voornamelijk vrou wen gisteren niet op stap in het kader van het 50-jarig jubileum van hun organisatie. Ook de Nederlandse karatebond gaat dit weekeinde niet met een ploeg naar Turkije. De bond ziet af van deelname aan het Bosporus-toemooi in Istanbul, vanwege de onveilige situatie aldaar. Tineke Pronk heeft contact ge zocht met het ministerie van Buitenlandse Zaken en op basis daarvan de reis afgeblazen. Een groep van 275 Nederlandse toe risten op één plek in het cen trum van Istanbul vormt een te opvallend doelwit voor de PKK. Vanwege de arrestatie van hun leider Ocalan heeft die organi satie gedreigd met aanfer op toeristen. Omdat een negatief r® Ike b ontbreekt, kunnen del ten leden geen aanspraak! sch op de annuleringsverzi nvii De organisatie noemtl financieel drama; vooi daagse reis was perpe 700 gulden betaald. Bi j^ landse Zaken heeft ofi imec geenr bracht, terwijl bij devi het Koerdisch nieuvvjs OOI weekeinde nieuwe aan lelin niet worden uitgeslota b21( Buitenlandse Zakens mij niet te gaan, maari hadt dat niet uit in een n reisadvies. 'Dan moeli met eerst een dode ter. men', heb ik ze toen? Ook heb ik gehoord dl gemeester van Istanbu weegt de noodtoestand roepen tijdens Koerdi? nieuwjaar. Verdrietig d werkt", aldus mevroii» als ik per ongeluk hun kant uitkeek. Je zag ze dan sidderend den ken: „Godsamme, die 't Hart zal toch niet met mij in een tweeper soonsbed willen?" Enfin, het pakte goed uit. Van de drie bovengenoemde jongens was er één die een beetje naar mij lonkte toen onze excursieleider met stemverheffing mededeelde dat nu zonder verder talmen de keus gemaakt moest worden. „Of anders worden jullie door ons twee aan twee alfabetisch in bed gelegd", dreigde hij. Ik lonkte dus een beetje terug en zo geviel het dat ik een excursieweek lang met Hans M. in een tiueepersoonsbed sliep. De eerste nacht von den we het doodeng. Hans stelde voordat we de tiuee lakens van ons bed niet als onder- en bovenlaken zouden gebruiken maar dat ieder van ons een laken dubbel zou vouwen en daartussen zou glijden. En clan uiteraard zodanig dat de vouw van elk laken midden op het bed lag. Aldus werden beide slapende lichamen door een dubbele laag van lakens van elkaar gescheiden. Het bleek die eerste nacht een heksentoer om te voorkomen dat je elkaar in bed raakte. We lagen allebei zo ongeveer op de rand, maar als je insliep, rolde je vanzelf naar 't midden. Werd je dan wakker, dan bleek je soms zelfs heel innig tegen elkaar aan te lig gen. Daar schrok je dan zo hevig van dat je de ander ermee wak- 1 var ker maakte. Die schrok zich ook dood. Beiden trokken we on e| weer klaarwakker terug op de rand van het bed. Voor ik thuis naar bed ging, knielde ik gewoonlijk op het Icoi zeil van de vloer neer en deed m'n avondgebed. Daar in Gulp lag versleten, ijskoud zeil op de vloer, dus knielen kon. M0 Hans was een blinde heiden, die kende God noch gebod. Hoi hij erop reageren als ik voor ons bed op het koude zeil zou knielen, vlak voordat ik tussen het opgevouwen laken zou pen? Manmoedig knielde ik die eerste nacht op het zeil neet, stilletjes op hopend dat ik Hans met mijn vroomheid tot inkt en wie weet zelfs tot bekering zou brengen. Hans lag al titssei opgevouwen laken, maar verhief zich toen ik knielde. MëtW lende ogen sloeg hij mij gade. Ik vouwde mijn handen, slooli ogen en verzonk in gebed. Waarop hij heel zachtjes, maar od heel hardnekkig begon te giechelen. Nadien heeft hij mij v kerd dat het echt niet zijn bedoeling was om mij belachelijk en maken. Maar, zei hij, het zag er zo potsierlijk uit zoals je dan ,e je knietjes lag. Later werden die nacht overigens de rollen oh draaid. Maar daarover vertel ik u volgende week. «gnj, derlaj (al ve ftkini Komende zondag om 2,46 uur trekt de zon van zuid- naar noord door het vlak van de evenaar. Wanneer dat het geval is breekt de astronomi sche lente aan. De reden dat de lente soms op 20, dan weer op 21 maart begint, heeft te maken met het feit dat de aarde niet in precies 365 dagen om de zon heen draait. Ze doet er wat langer over en om die reden hebben we ook iedere vier jaar een schrikkeldag nodig. In theorie zijn dag en nacht zondag wereldwijd even lang maar uit de opkomst en ondergangstijden van de zon blijkt dat zulks al op 18 maart het geval is. Dat heeft twee oorzaken. Deze tijden hebben name lijk betrekking op de bovenrand van de zonneschijf en niet op het middelpunt. Verder is er sprake van atmosferische straalbreking waardoor het lijkt of de zon nog boven de horizon staat terwijl die i werkelijkheid al verdwenen is. Het begin van de lente (het meteorologische voorjaar begon al op 1 maart) gaat dit weekeinde niet gepaard met beter weer: integendeel zelfs. Een randstoring trekt over het Noordzeege bied en veroorzaakt meestentijds veel bewolking waaruit het van tijd tot tijd regent. Morgen overdag brengt een warmtefront al enige regen. Aan het einde van de mid dag nemen de regenkansen tijdelijk af maar zondag, zowel 's nachts als overdag, is het opnieuw bewolkt met van tijd tot tijd regen. De temperaturen ko men morgen uit op maximaal 8-9 graden, zon dag wordt het een fractie kouder. De wind waait uit het westen en is meest matig. Zondagavond gaat de wind uit het noorden waaien en neemt toe tot krachtig, windkracht 6. Op maandag kan er een maartse bui vallen, daar na gaat het van het noordwesten uit opnieuw re genen. Het wordt echter wel enkele graden zach ter. jan visser Zes jaar geleden voorspelde Schoonenwolf op een Rotary- bijeenkomst in Hoofddorp dat op een kwade dag de vetera nenziekte zou uitbreken in Ne derland. Hij hield een lezing onder de titel 'En dan ineens breekt de pleuris uit'. Bij die ge legenheid wees de ingenieur op het gevaar dat de bacterie niet zou worden herkend als er een epidemie zou uitbreken. Hij hield zijn publiek voor dat het drinkwater in Nederland van zo'n goede kwaliteit is dat geen rekening wordt gehouden met legionella. Schoonenwolf ziet zijn gelijk bevestigd nu besmet te Florabezoekers sterven om dat de oorzaak van hun ernstige longontsteking te laat werd ont dekt. „Legionella is een bom die elk moment kan afgaan, een vulkaan die elk moment kan uitbarsten. De bacterie is altijd sluimerend aanwezig." „Ik vind het eerlijk gezegd knap van de medici dat ze er vorige week al achter waren dat de pa tiënten waren getroffen door de veteranenziekte. Het komt in Nederland maar zo zelden voor. In Engeland of Duitsland was de diagnose vast veel eer der gesteld, daar worden regel matig mensen besmet. De uit muntende drinkwaterkwaliteit in Nederland en het goed on derhouden waterleidingnet ge ven de legionellabacterie wei nig kans. We hebben nauwe lijks oude leidingen waarin de bacterie zich flink kan ontwik kelen. De afstanden zijn hier zo kort dat leidingen snel worden vervangen. In het buitenland vind je nog veel gegalvaniseer de buizen waar de bacterie dol op is. We zijn hier in Nederland bijna te rein om de legionella bacterie nog een kans te ge ven." Schoonenwolf Raadgevende In genieurs verzorgt het 'innerlijk' van gebouwen; de installaties die zorgen voor water, electrici- teit, verwarming en klimaat. Re gelmatig wordt de hulp van het bureau ingeroepen om een ge bouw na te lopen op legionella- gevaar. Zo reisde Schoonenwolf een paar jaar geleden af naar hartje Parijs om een hotel te controleren. De eigenaar was als de dood dat zijn gasten het zonder warm water zouden moeten stellen. De nachtmerrie van elke hotelier. Daarom had hij opslagvaten laten inbouwen met een gezamenlijke capaci- Avondgebed MAARTEN 'T HART Vooral koel en nat houden. Dat is het eerste wat redders moe ten doen als ze op het strand een aangespoelde walvis aan treffen. Het komt er bovendien op aan het beest in een goede houding neer te leggen en op te pakken. Een verkeerde behan deling leidt alleen maar tot meer stress en pijn. Een negen koppige delegatie van Ameland weet sinds gisteren precies hoe het moet. De groep kreeg in het Dolfinarium in Harderwijk een heuse instructiedag voor EHBO bij gestrande walvissen. 's-Morgens waren er theorieles sen, 's middags kwam de prak tijk aan de orde, voor de Ame landers die niet toevallig voor de lessen waren uitgenodigd. Op hun Waddeneiland spoelen om de haverklap vreemde gas ten aan, van walrussen tot pot vissen en witsnuitdolfijnen. De Amelander reddingwerkers hebben ook al aardig wat erva ring opgedaan, erkent bioloog Ron Kastelein van het Dolfina rium. Het probleem is alleen dat de huid van aangespoelde dieren vaak niet goed wordt verzorgd. Dolfijnen blijven soms ook te lang op hun ste kende borstvinnen liggen, het geen heel wat pijn kan veroor zaken. Het verschil tussen een goede en slechte eerste hulp is later te merken bij de opvang in Harderwijk, waarbij een walvis continu door twee medewer kers wordt bewaakt. Kastelein: „En als het verkeerd gaat, zitje zomaar op drie tot vier weken crisisopvang. Anders hoeft dat misschien maar een week te duren." Om te demonstreren hoe de eerste opvang in zijn werk moet gaan, werden tijdens het prak tijkgedeelte beurtelings een ge streepte dolfijn en een kleiner bruinvisje in een hangmat uit een bassin getild. Op de onder- zoekstafel werd de beesten ge wogen en gemeten. En vooral, in de goede houding, natge- houden. Kastelein demon streerde ook nog de EHBO-kist, die bij de eerste opvang wordt gebruikt. Daar zit nogal wat in. Van een koelbox voor ijs tot een Zoals u weet heb ik biologie gestudeerd. Een verrukkelijke stu die. mede omdat we zulke leuke excursies maakten. In ons tweede studiejaar gingen wij naar Gulpen. We werden on- dergebracht in een pension. Op de eerste avond bleek dat er zestien tweepersoonsbedden beschikbaar waren voor tweeëndertig biologiestudenten. Dat gaf een consternatie. We verbleekten collectief Intuïtief beseften we dat ieder van ons met één van onze jaargenoten in één bed zou moeten kruipen. Onze excursieleiders grepen meteen in. Natuurlijk kon er, deelden zij ons mee, geen sprake van zijn dat er gemengd geslapen werd. Jongens hij jongens, meisjes bij meisjes. Ik hoor nog ie mand mompelen: „Dat is discriminatie van de hetero seksueel. We deden er de hele avond over om uit te maken wie met wie in bed zou duiken. In grote paniek zag ik het aan. Met welke jaargenoot zou ik het bed moeten delen? Er waren er maar een stuk of drie van wie ik niet op voorhand ging braken bij de gedachte dat ik daarmee in een tweeper soonsbed zou moeten sluimeren. Uiteraard waren er ook mannelijke jaargenoten bij wie de schrik om het hart sloeg teit van maar liefst 22.000 liter. Zoveel water zou het hotel in nog geen drie dagen kunnen verbruiken, constateerde Schoonenwolf. In de weten schap dat de legionellabacterie zich in stilstaand warm water vermenigvuldigt als een razen de „De snelheid waarmee dat gebeurt is angstaanjagend"), verwijderde hij dan ook een flink aantal boilers uit het Parij- se hotel. „Om de bacterie geen kans te geven." Vooral mensen in slechte con ditie zijn bevattelijk voor de le gionellabacterie. En juist op de plekken waar die zwakkeren zich ophouden, huist ook de gevreesde bacterie. Ziekenhui zen, verzorgingstehuizen en hotels zijn beruchte broed plaatsen omdat die instellingen zijn voorzien van een collectief warm watersysteem. Warm wa ter wordt daar constant in een gesloten ringleiding rondge pompt. Is de temperatuur van het water te laag, tussen de der tig en vijftig graden, dan verme nigvuldigt de bacterie zich in rap tempo. Zieken, ouderen of bij voorbeeld mensen met een jetlag kunnen dan de vetera nenziekte oplopen. Toch hoeven Nederlanders vol gens Schoonenwolf geenszins in paniek te raken. Thuis kun je niet besmet raken omdat het water uit boilers'en combiketels te heet is voor de bacterie en er geen gesloten warm watercir cuit is. Ook in een ziekenhuis, hotel of verzorgingstehuis kan rustig worden gedoucht. Ne derlandse gezondheidszorgin stellingen en hoteliers zijn zich over het algemeen terdege be wust van de risico's en laten hun installaties geregeld con troleren. Bovendien moet er aan nogal wat voorwaarden worden voldaan eer de bacterie een serieus gevaar vormt. Zo moet de microbe in de longen zien te komen want alleen daar kan ze haar vernietigende werk verrichten. Dat kan bij voor beeld onder de douche gebeu ren. Wie een glas met legionella besmet water drinkt, krijgt daar helemaal niets van. Ook de temperatuur speelt een grote rol. Onder de twintig- en boven de vijftig graden sukkelt de legionellabacterie in een co- matische slaap. De zo gevrees de ziekmaker verwordt dan tot een ongevaarlijk eencellig beestje. Ze legt niet makkelijk het loodje bij hele hoge of juist erg lage temperaturen maar sukkelt door tot de thermome ter een voor haar behaaglijke temperatuur aanwijst. Legio nella is op haar best tussen de dertig en veertig graden. Een maal in de longen is de bacterie dan ook niet meer te houden. Schoonenwolf is ervan over tuigd dat de besmette Florabe zoekers niet ziek zijn geworden van de fontein óp de tentoon stelling. „Ik heb er hier ten kan tore een krat bier op gezet dat straks zal blijken dat de veroor zaker een andere is, simpelweg omdat de-temperatuur in die vijver te laag was. Nee, ik denk eerder dat de besmetting heeft plaatsgevonden in de tropische sectie van de Flora. Ze vinden straks vast een of ander verne velingsapparaatje dat een tijd is niet gebruikt en leidingen heeft van slechte kwaliteit." Van aangescherpte voorschrif ten om de veteranenziekte te voorkomen, wil Schoonenwolf vooralsnog niet weten. „Er is vast geen tuincentrum te vin den dat heeft nagedacht over de legionellabacterie. En hoe vaak zijn we zelf niet onge stoord door zo'n centrum heen gelopen? In het buitenland kun je zelf lichte voorzorgsmaatre gelen treffen door bij voorbeeld in een hotel niet direct onder de douche te springen maar eerst even het koude water open te draaien. Een beetje na denken kan geen kwaad maar paniek i§ niet nodig." janette luichies paar jennycans voor water, tot een speciale zachte molton- hangmat, stukken schuimrub ber en handdoeken, sponzen en waterspuiten. Klein pro bleem is dat de Amelanders op het strand niet over dergelijke voorzieningen beschikken. Daar moet meer worden geïm proviseerd, aldus de Amelan ders, die wel een 24-uurs be reikbaarheid op poten probe ren te zetten. Zodat op elk mo ment van de dag een hulpploeg geformeerd kan worden. halbe hettema „Ik heb er hier ten kantore een krat bier op gezet dat de besmette Florabezoekers foto united photos de boer 1ur engelchor Een groep Amelanders tilt een dolfijn op de onderzoekstafel tijdens de instructiedag in het Dolfinarium in Harderwijk. foto gpd wietze landman André Schoonenwolf op de werkvloer van zijn ingenieursbureau, niet ziek zijn geworden van de fontein."

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 2