Nieuwe selectiemethode voor OS Johan Cruijff haalt deksel van de oude schoenendoos Blatter verliest kort geding over boek eimuiden loopt uit )or Bob de Jong Chelsea probleemloos verder Sport Willem II blaakt van zelfvertrouwen JJDAC 19 MAART 1999 P< n.trik Meijer tekent bij Liverpool iifokijsENErik Meijer kiest definitief voor een Brits avontuur. a uitvoerige onderhandelingen heeft de Limburgse voetbal - ifeen driejarig contract getekend bij Liverpool. De Engelse lub ziet in de kopsterke spits de ideale man om volgend sei- >n de kleine aanvallers Robbie Fowler en Michael Owen te idersteunen. Meijer, bezig aan zijn derde seizoen bij Bayer Le- ikusen, zei gisteren dat hij lang geaarzeld heeft om zijn hand ling te zetten. Oorzaak van de twijfel waren uitstekende 20,jibiedingen van Borussia Dortmund. Stuttgart en HSV. 16.0 15] jNAU wil WK halve marathon 15] BfiQj De Nederlandse atletiekunie (KNAU) en Le Champion érwégen zich kandidaat te stellen voor de organisatie van de 15] treldkampioenschappen halve marathon in 2001. Het par- iers van de Dam tot Damloop, waarvan Le Champion de orga- 15,0 5ator is. zou kunnen dienen als WK-traject. De komende we- onderzoekt Le Champion met de KNAU, dat in 2001 haar nvfeest viert, of de organisatie van het WK financieel haal- 14,1®is' 13J ondscoach selecteert Grönkjaer 12,( xmhagen De Deense bondscoach Bo Johansson heeft Jes- Grönkjaer opgeroepen voor de EK-kwalificatiewedstrijd te- i Italië op 27 maart. De Ajacied debuteert in de selectie van inemarken. Feyenoord-aanvaller Jon Dahl Tomasson maakt ineens deel uit van de groep van achttien voor het duel met Italianen. Ook oud-PSV'er Jan Heintze, tegenwoordig Lever- in, is nog altijd van de partij. IO Rotterdam schrapt dressuur •rdam De organisatie van het internationale concours lique van Rotterdam heeft besloten dit jaar en in 2000 geen suur in het programma op te nemen. Daarmee is een eind imen aan een traditie van vijftig jaar. De maatregel is geno- *n omdat de dressuur de laatste jaren een forse verliespost lekende. In het jaar 2000 zijn dressuurwedstrijden kort voor Olympische Spelen van Sydney in verband met quarantaine- Drschriften niet mogelijk. leringa en Meijer terug op de tatami jax zoekt samenwerking in Ghana Edwin Steringa en Tamara Meijer maken komend ekeinde op het A-toemooi van Warschau hun rentree op de !ea lomat. Beide judoka's waren door uiteenlopende redenen P ,en igdurig uitgeschakeld. Steringa raakte een half jaar geleden lens een Europa Cup-duel met Kenamju in de Oekraïne ern- jgeblesseerd aan zijn nek. Tamara Meijer was een jaar lang Y,01 nvege mentale vermoeidheid van het toneel. De 19-jarige Al- 11 01 ense maakt dit jaar de overstap van de klasse tot 52 naar de sse tot 57 kilo. erg e b het' i ïterdam Ajax hoopt nog voor het einde van dit seizoen een W venture op te zetten met een club in Ghana. Financieel-di- A teur Jeroen Slop en algemeen directeur Frank Kales hebben ige week een bezoek aan het Afrikaanse land gebracht om reen samenwerking te onderhandelen. Ghana is het derde id waar Ajax mee gaat samenwerken. Eerder sloten de Am- lrn dammers overeenkomsten af in Zuid-Afrika (Ajax Cape en België (Germinal Beerschot). Bijna dagelijks krijgt de baanbiedingen voor samenwerkingsverbanden. Ook IJsland dtzich bijvoorbeeld gemeld. 'dena langers rekenen op Mols -jf fsaw Glasgow Rangers rekent op de komst van Michael ^&De club van trainer Dick Advocaat is bereid 4 miljoen ilongeveer 13,5 miljoen gulden, te betalen voor de interna- alvan FC Utrecht. Mols moet bij de Rangers de opvolger tden van Stephane Guivarc'h. De Franse international heeft niet naar zijn zin bij de Schotse koploper. Mols heeft de ik me gers laten weten begin volgende week zijn beslissing ken- te maken. i'bal, loliet n, aanl et geld it an Bommel naar PSV hoven Mark van Bommel heeft gisteren een vijfjarig con- tgetekend bij PSV. De 21-jarige middenvelder maakt het lo- yarmo Je seizoen af bij zijn huidige club Fortuna Sittard. Van imel werd in 1992 aangetrokken door Fortuna Sittard. Hij afkomstig van RKW Maasbracht. De Limburger stond ook le divi f belangstelling van Ajax. Het is de tweede keer dat Ajax een speler grijpt. Eerder gaf Niels Oude Kamphuis van FC nte de voorkeur aan Schalke 04 boven Ajax. illeybalproef: drie punten verschil Gerai sqsch De volleyballers gaan in de World League opnieuw nstaan tnmenteren. De internationale volleybalfederatie FIVB koos dan w Ivorig jaar voor de rallypointtelling (vier sets van 25 punten, 'bbenjj ijfde tot vijftien, met twee punten verschil) maar consta- tot haar schrik dat sommige wedstrijden erg kort duur- Vandaar dat is besloten een proef te doen met een verschil drie punten per set. ilijk:" fdoiS ena vo' b'j Nederland - Argentinië zal ik; Het Nederlands elftal zal op 31 maart in een volle Am- ens lam Arena tegen Argentinië spelen. Voor de oefeninterland behoü nog maar een paar duizend kaarten over. Ook de belang- e heblx ngvoor Jong Oranje, dat op 30 maart in Enschede speelt ngd ee; nSpanje, is groot. Er zijn al 11.000 kaarten van de hand r ervaic LDe KNVB verwacht dat er op 30 maart geen stoel meer vrij Er zit ee ijn in het Arke stadion, ik ven CHEF WILLEM SPIERDIJK, 071-5356464, PLV -CHEF JANET VAN DIJK, 071-5356463 IOC verandert spelregels onder druk van publieke opinie Tot teleurstelling van vijf van de zes kandidaat-steden verandert het Internationaal Olympisch Comité de toe wijzingsprocedure voor de Winterspelen in 2006. Het IOC besloot gisteren, met alleen een stemonthouding van de Duitser Walter Tröger, om een commissie twee steden te laten voordragen waaruit de 104 IOC-leden uiteindelijk mogen kiezen. De verkiezing heeft plaats op 19 juni tijdens de eerstvolgende IOC-vergadering in Se oul. deeld. ,,Ik vind dat je tijdens de wedstrijd de spelregels niet mag veranderen". Marco San Pietro, de woord voerder van het comité in Tu rijn, deelt de mening van Janz. Hij voegt er aan toe dat de Zwit serse concurrent Sion sterk in het voordeel is, omdat die stad zich voor de Spelen in 2002 ook kandidaat had gesteld. San Pietro. ,,Ik heb het opgezocht HENK STOUWDAM/GPD Hoewel de kandidaat-steden, die zich dezer dagen alle tijdens de IOC-sessie presenteren, reeds wisten wat hen boven het hoofd hing, waren de reacties in de verschillende kampen af wijzend. Dieter Janz, secretaris generaal van het comité in Kla- genfurt, voelt zich sterk bena en ontdekt dat 70 IOC-leden Sion toentertijd hebben be zocht. Toen het omkopings schandaal van Salt Lake City bekend werd, werd het IOC-le den van de een op de andere dag verboden kandidaat-steden voor 2006 te bezoeken. Wij moeten steeds naar de IOC-le den toe. En dat kan alleen in Zwitserland, omdat dat zij daar geregeld voor vergadering bij een komen. Maar Zwitserland is Sion. Met de selectieprocedu re ben ik niet blij, maar zullen we moeten werken." De Itali aan heeft nog het voordeel dat de kandidatuur wordt gesteund door Fiat en Agnelli, de topman van het autoconcern, binnen kort toetreedt tot de ethische commissie van het IOC. Tröger motiveerde zijn ont houding uit afkeer tegen de wij ze waarop de nieuwe selectie methode tot stand is gekomen. Het Duitse IOC-lid en voorzitter van olympisch comité in zijn land vindt het verwerpelijk dat de nieuwe maatregel onder druk van de publieke opinie is bedacht. Hij accepteert het compromis voor 2006, omdat de tijd die tot de verkiezing rest slechts drie maanden is, maar zal zeker niet meewerken aan een dergelijke structurele op lossing. Tröger wil dat alles bij het oude blijft en vindt dat zijn collega-leden zich niet moeten laten fêteren door kandidaat steden. Hoewel het IOC-leden is verboden momenteel kandi daat-steden te bezoeken, be weert Tröger zich daar niet van aan te zullen trekken. Als hij naar Klagenfurt wil, zal hij dat niet laten. „Maar wel op eigen kosten". De procedure die nu wordt gevolgd is dat op 18 juni de zes steden zich tijdens de 109de IOC-sessie in Seoul mogen pre senteren en dat in de avond uren de commissie van vijftien leden bepaalt uit welke twee steden mag worden gekozen. Dat gebeurt dan op de ochtend van 19 juni. De selectiecommis sie zal bestaan uit de Japanner Igaya en de Braziliaan Havelan- ge als leden van de evaluatie commissie, 8 andere IOC-le den, 3 atleten, 1 vertegenwoor diger van de nationale olympi sche comités en 1 van de inter nationale wintersport federa ties. De zes kandidaat-steden voor de Winterspelen van 2006 zijn: Sion, Turijn, Helsinki, Zakopa ne, Klagenfurt en Poprad. Reserves IOC bedragen 400 miljoen gulden LAUSANNEAFP De reserves van het Interna tionaal Olympisch Comité bedragen ongeveer 400 mil joen gulden. Dit blijkt uit cij fers die een onafhankelijk accountantsbureau gisteren tijdens de sessie van het IOC in Lausanne heeft gepresen teerd. Het geld is belegd in de Verenigde Staten en Zwit serland. Het is de eerste keer dat de betreffende cijfers publieke lijk zijn gepresenteerd. Het geld is voornamelijk afkom stig uit televisie-opbrengsten en van sponsoren. Ook werd verteld dat voorzitter Sama ranch het afgelopen jaar voor ruim vier ton onkosten heeft gemaakt. Hierbij ging het vooral om reizen en ho telrekeningen. 'Nostalgie, de emotie van vroeger, is het mooiste wat er is' AMSTERDAM» YPE MINKEMA/GPD Nostalgie, wat moet je er mee? Het was een vraag. „Typisch Nederlands", riep Ajax-coach Jan Wouters. Er was een ander antwoord. Herinneringen, vroe ger. Sprak Johan Cruijff, de bes te ooit, vertederd van vroeger terwijl zijn vliegtuig wachtte met ongeduldig grommende motoren. Maar de meester diepte nog rustig een anekdote op. Ach, herinneringen, nostal gie. „Het belangrijkste wat er is in het leven", zei Cruijff, door de jaren milder geworden. Op dinsdag 6 april kan hij zijn hart ophalen. Dan verzamelt dertig jaar Ajax-glorie zich in de Am sterdam Arena. Ach, vroeger. Volgende maand komen, ter gelegenheid van dertig jaar Europacup-fina les, de oude helden bij elkaar. Van Piet Keizer tot Clarence Seedorf, van Velibor Vasovic tot Marco van Basten. „Het is heer lijk om die gasten weer eens te zien." Johan Cruijff, hij trekt in ieder geval een shirtje aan met rugnummer veertien, droomde en filosofeerde wat weg bij de presentatie van de erewedstrijd. „Herinneringen, nostalgie, we hebben het er nooit over. Maar we hebben het wel. Het is een oude schoenendoos. Die moet je niet in de kast verstoppen. Die haal je er uit, je haalt de deksel er af. Het zijn ervaringen die je nooit kwijt mag raken, het zijn je emoties. Die geef je door, aan je kinderen. En, na dertig jaar, misschien wel aan je kleinkinderen. Als je geen her inneringen hebt, heb je niets Cruij ff-30kari 99Af^sterdatw Johan Cruijff kijkt naar het logo van de benefietwedstrijd, die te zijner ere op 6 april wordt gespeeld. om door te geven. En het is het Jopie was-, toen was er alleen heeft ze genoeg. Hij had de mooiste wat je in je leven kunt een zwart-wit-kijkbuis. Juist vraag tijdens de persconferentie hebben." daarom, zegt Cruijff, moet je de niet eens nodig. Vroeger borrel- Tegenwoordig gaat het door- herinneringen koesteren. De de spontaan op, terwijl zijn geven van emoties via de video. Meester, nummer veertien, El vliegtuig naar Barcelona al klaar Maar vroeger, toen Johan nog Salvador in zijn Spaanse tijd, stond. Vroeger was zijn jeugd in Betondorp, „de allermooiste periode." Later die dol dwaze mistwedstrijd tegen Liverpool. „Toen zestigduizend mensen door de mist letterlijk geen bal zagen, maar gewoon tot het al lerlaatst bleven zitten." Wat te denken van die beslissingswed strijd in Parijs, tegen Benfica. „Twintigduizend mensen die zo maar in de auto stapten. De allereerste volksverhuizing." „Wie heeft er niet 'Op een slof en een ouwe voetbalschoen gezongen? De Zilvervloot in het Olympisch Stadion. God, ja, het komt allemaal weer terug." Cruijff wil op die zesde april dertig jaar historie laten herle ven. De oudjes spelen een on derlinge wedstrijd, gevolgd door het duel tussen Ajax en Barcelona. „Wat is er mooier dan dertig jaar in één avond te persen? Al die historische momenten en spelers bij elkaar te brengen? Nog één anekdote dan. Onge vraagd, overigens. „De eerste Supercup-wedstrijd, uit tegen Glasgow Rangers. Staan we in de rust met 0-3 voor. Komt de voorzitter, of de penningmees ter, de kleedkamer binnen. Of het iets rustiger kon. Er moest ook nog een return worden ge speeld in Amsterdam. Daar zou op deze manier geen hond op afkomen." Ajax won met 1-3. „Maar thuis stonden we binnen twee minuten met 1-0 achter." De persconferentie was afge lopen. Radio en tv trokken aan zijn jasje, fotografen. Cruijff liet zich zelfs door de media mee slepen. Tien minuten later schoot er een groot, door vier wielen aan gedreven, voertuig met Zwitsers kenteken over het parkeerdek van de Arena. Johan Cruijff zwaaide nog even. Naar een be kende. AMSTERDAM» GPD Uitgeverij Van Gennep mag het boek 'De voetbalmaffia, de cor rupte spelletjes van de FIFA' van de Britse onderzoeksjour nalist David Yallop blijven uit geven. Dat bepaalde de recht bank in Amsterdam gisteren in een kort geding dat was aange spannen door Sepp Blatter, voorzitter van de wereldvoet balbond FIFA. In eigen land lukte het Blatter via juridische weg de distributie van het boek te staken. De Zwitserse recht bank verbood het boek, omdat Yallop zich voornamelijk ba seerde op anonieme bronnen. Volgens Blatter had hij daarom de Nederlandse uitgave moe- Rechter: 'Publicaties zijn geen indianenverhalen ten aanpassen en nuanceren. Maar volgens de Amsterdamse rechtbank is een vonnis van een buitenlandse rechter niet in Nederland uitvoerbaar. Bo vendien hield de Zwitserse rechtbank geen rekening met het recht op vrije meningsui ting. Auteur David Yallop om schrijft in zijn boek de FIFA als een criminele organisatie, waarin omkoping, machtsmis bruik, samenzwering en vriendjespolitiek hoogtij vieren. Blatter zelf zou zijn opvolging in 1998 van de eveneens cor rupte FIFA-voorzitter Havelan- ge te danken hebben aan het uitdelen van pakken geld aan Afrikaanse leden van de FIFA. De aanvankelijke kandidaat Jo hansson had het nakijken, ter wijl die aanvankelijk op een meerderheid van de stemmen kon rekenen. Volgens de recht bank nam Yallop dat punt te recht als uitgangspunt voor dat onderdeel van zijn boek. Bo vendien staat vast dat een groot aantal Afrikaanse landen uiteindelijk op Blatter stemde, terwijl zij aanvankelijk voor Jo hansson kozen. „Op basis van deze gang van zaken rijst de vraag, waarom die omslag in stemverhouding heeft plaats gevonden en Yallop maakt de ze vraag dan ook onderwerp van dit gedeelte van zijn boek", aldus de rechtbank. Ook het gegeven dat andere journalis ten reeds in kritische zin over deze verkiezingen schreven, zijn volgens de rechtbank een feit. „Deze publicaties kunnen niet worden afgedaan als india nenverhalen." Ook waar het gaat over de hoogte en herkomst van belo ningen voor FIFA-bestuursle- den en -werknemers en over de besteding van onkostenvergoe dingen. wordt Yallop in het ge lijk gesteld. Van een organisatie van zo grote omvang en van zo groot publiek belang mag worden verwacht dat zij op die punten een transparant beleid voert. Omdat daarvan geen sprake is, kan de FIFA zich ook niet be klagen over kritische vragen en publieke twijfels, over de her komst en besteding van gelden, aldus de rechtbank. De eerste druk van de Neder landse uitgave van De voet balmaffia verscheen in februari in een oplage van 7000 exem plaren is inmiddels uitver kocht. 'üdkampioen verlengt contract telijk bedanken", aldus De Jong die de laatste dagen in Heeren veen verbleef. „Maandag heb ik niets gedaan en dinsdag was het ijsgala. Het is toen flink laat geworden.- Woensdag heb ik daarom lang op bed gelegen. En vanochtend ben ik nog bij studentenwedstrijden ge weest." De stayer, die in Heerenveen ook brons won op de vijf kilo meter, kreeg heel wat reacties te verwerken. „Meteen na de race lag er al een fax van de konin gin, burgemeester en wethou ders. En overal waar ik kwam in Heerenveen kreeg ik leuke reac ties. Mensen kwamen me op een terras spontaan felicite ren." De Jong wil de komende tijd na het voor hem inspan nende seizoen zijn 'rust pak ken'. Hij kan dat doen in de weten schap dat zijn contract bij Spaar Select is verlengd. Vorig jaar tekende De Jong bij de commerciële ploeg een tweeja rige overeenkomst, met een op tie voor nog twee jaar. Van die KERKRADE ANP Willem II heeft na de winter stop zoveel zelfvertrouwen ver gaard dat het tegen elke tegen stander durft aan te vallen, ook in uitwedstrijden. De Tilburgers maakten daarop gisteravond in Kerkrade tegen Roda JC geen uitzondering. Die lef betaalde zich uit: 0-2. Roda was over rompeld door de flitsende start van Willem II. Ceesay was dicht bij de openingstreffer na een aarzeling van Vrede. Van Haar- en bracht redding. Halverwege de eerste helft hervond Roda zich. Roda schroefde het tempo op en ontketende een enorme druk. Dat leverde enerverende momenten op in de doelmond van Willem II. maar geen doel punt. Bij een uitval was het wel raak aan de andere kant. Luy- pers vergreep zich aan Bombar - da, Arts schoot de vrije trap achter Roda-keeper Kalac: 0-1. Bombarda besliste de wedstrijd na een uur. Hij rondde een voorzet van Ramzi bekwam af. Daaraan vooraf ging een vloei ende aanval, waarbij onder an deren Abdellaoui zich onder scheidde. Willem II zette de ijzersterke reeks van na de win terstop onverdroten voort. De Tilburgers klommen langs Roda naar de vijfde plaats in de alge mene rangschikking met 43 pimten uit 25 duels. Dat is evenveel als PSV, dat een duel minder heeft afgewerkt. RUSWUK ANP Bob de Jong zwaait naar de vele dorpsgenoten die op zijn huldiging waren afgekomen. FOTO TACO v optie is nu gebruik gemaakt, nog voordat De Jong zijn gou- ging van Bob de Jong. „Ze kwa- Zaterdag kwam De Jong in een den WK-race op de tien kilome- men zaterdag naar me toe. Ze gesprek met ploegmanager Or- ter reed. „We waren er binnen zijn zeer tevreden met me en lando van den Bosch contract- vijf minuten uit", zei Van den willen met me verder", aldus verlenging overeen. Dat was Bosch gisteren tijdens de huldi- De Jong. Chelsea heeft probleemloos de halve finale van het Europacuptoernooi voor bekerwinnaars be reikt. Na de 3-0 winst in Londen op Valerenga, won het in Noorwegen opnieuw: 2-3. Trainer speler Gianluca Vialli opende de score in de der tiende minuut. Voor het eerste kwartier verstre ken was, maakte Lambourde er 0-2 van. Fredrik Kjolner deed nog wel iets terug, maar de Noorse international Tore André Flo herstelde de gunsti ge marge voor Chelsea. Drie minuten voor rust was een inzet van John Carew De Goey te mach tig. Lokomotiv Moskou schaarde zich bij de bes te vier ten koste van Maccabi Haifa. De Mosko- vieten waren met een rustgevende voorsprong van 3-0 naar Israël afgereisd en bouwden die zelfs nog iets uit. Igor Tsjoegainov maakte ver in de tweede helft het winnende doelpunt uit een strafschop. Mallorca was een maatje te groot voor Varteks Varazdin, dat eerder Heerenveen uitschakelde: 3- 1. Het verschil kreeg pas in de tweede helft ge stalte door treffers van Ibagaza, Paunovic en Da- ni Garcia. De Kroaten stelden twee minuten voor tijd een doelpunt van Balajic tegenover. Lazio leek zich ook niet bijzonder meer te willen in spannen tegen Panionios. Na de 4-0 op Griekse bodem was dat ook niet echt nodig. De Italiaanse topclub liet de fans liefst zeventig minuten wach ten op de eerste treffer. De Tsjechische interna tional Pavel Nedved was de maker. Hij inspireer de andere Romeinse buitenlanders, Dejan Stank- ovic en Ivan de la Pena: 3-0.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 23