Jacobswoude krijgt alsnog zijn zin luren Ter Aar blij met soepeler opstelling provincie 'Als kind ging ik eerst even kijken wie er opgebaard lag' Rijn Veenstreek jacobswoude weigert derzoek planschade Oostenrijkse sneeuw in hartje Hazerswoude Rowwen Hèze en Slinger op Veense Lentefeesten Hoge onderscheiding voor Wouwenaar Van der Horst chef tim brouwer de koning. 071-5356417. plv -chef marieta kroft. 071-5356411 [holier mishandeld door klasgenoot iif^aan den rijn* Een 13-jarige scholier uit Zwammerdam is •nsdag door een klasgenoot mishandeld in de fietsenstalling i het Alpheuse Groene Hart Lyceum aan de Prinses Beatrix- j.De verdachte zocht tijdens de les al ruzie met het slachtof- maar die ging niet op de uitdagingen in. Dat kwam het na les in de fietsenstalling op een stomp in zijn gezicht te staan. :hte [slachtoffer liep daarbij een hersenschudding, een bloed- s JJ5 en verwondingen aan zijn lippen op. „jj èrknemer betrapt op diefstal aan den run Een 18-jarige inwoner van Zoetermeer is ;terl j^ëïfdoor zijn bedrijfsleider op heterdaad betrapt toen hij ent ,]]en wegnam uit een bedrijf aan de Alphense Eikenlaan. De **P ii termeerder is werknemer bij het bedrijf. De politie heeft de Tofn ingerekend en voor verhoor meegenomen naar het bu- inderboerderij Bospark weer open pi» aan den run Burgemeester N. Schoof heropent zondag n vernieuwde kinderboerderij in het Alphense Bospark om iegQ öOuur in het oude raadhuis in het Burgemeester Visserpark. ?eres Stichting Alphense Kinderboerderijen organiseert vanaf n ow DO uur allerlei activiteiten voor het publiek. Rondom een ter- staan verschillende verenigingen met informatiekraampjes, orde kinderen is er een springkussen, een orgelman, ringste- voot ienhuifkarretjes door het Bospark. Gemeente mag vijftien woningen bouwen en trekt beroepschrift HSL/A4 in Een paar uur voor de raadsvergadering kreeg de Ja- cobswoudse wethouder J. Haasbroek het verlossende woord van gedeputeerde J. Wolf. Jacobswoude mag ter compensatie voor de aanleg van van de hogesnelheids lijn HSL en de verbreding van de A4 vijftien extra wonin gen bouwen. jacobswoude roepschrift dat aanstaande marun kramp dinsdag bij de Raad van State behandeld zou worden, in te Voor de raadsleden was deze trekken. mondelinge toezegging van Ge- De raadsleden waren tevre- deputeerde Staten van Zuid den dat de gedeputeerde na Holland voldoende om het be- ruim een jaar geharrewar tus sen gemeente, Rijkswaterstaat, provincie en het rijk over de brug komt met de vijftien wo ningbouw contingenten. Maar aanvankelijk waren zij huiverig om het beroepschrift tegen de aanleg van HSL en de verbre ding van de A4, in te trekken. Op D66 na waren alle partijen van mening dat het geen kwaad kon om de zaak alsnog te laten voorkomen want het wantrou wen bij CDA, WD en Gemeen tebelang is groot. Het liefst wil len de coalitiepartijen pas me dewerking aan de projecten verlenen als de woningen zijn gebouwd. Dat dat niet kan, za gen ze wel in, maar op zijn minst wilden zij de toezegging dan wel zwart op wit hebben, en niet mondeling. Wethouder Haasbroek en burgemeester W. van Beek konden een belangrijk deel van het wantrouwen wegnemen. Twee ministers en de provincie onderteken het convenant. „En dat zijn niet de minste partij latdt roep i. 11 ndaiu ■meente Jacobswoude gaat jnderzoeken of drie huizen dert de Kerklaan in Leimuiden rends iarde zijn verminderd door )U\v van het seniorencom- de Peppelhof. De eigenaars de huizen eisen een scha- 0/ goeding omdat zij door de ivan het complex minder h! en privacy hebben. De enteraad vindt dit echter en wil geen geld uitgeven j'n onderzoek, college van Jacobswoude iftook niet dat de eis van wea liseigenaren steekhoudend aar volgens burgemeester jl ethouders is zo'n rapport rejïgj en extern bureau verplicht zaak bij de rechter voor- De raadsleden vinden dit leemde gang van zaken en iey ien tegen het voorstel. Zij 3f fuj iet als het college van me- [ietj, dat de buurt is verbeterd "het seniorencomplex en huizen er omheen daar- W door waarschijnlijk in waarde zijn gestegen. De raadsleden betreuren het dat huiseigena ren. die destijds nooit bezwaar hebben gemaakt tegen de bouw van de Peppelhof, achteraf geld eisen van de gemeente. Wethouder J. Haasbroek zei dat Jacobswoude niet de enige gemeente is die met dit pro bleem worstelt. „Het is een trend in heel Nederland. Juridi sche adviesbureaus hebben een nieuwe markt ontdekt en bui ten dat uit. Ze sturen brieven naar huiseigenaren waarin ze hen wijzen op de mogelijkheid van schadevergoeding en bie den hulp aan. De Tweede Ka mer heeft over dit probleem vragen gesteld aan de minister. Het is te hopen dat dit leidt tot een wetswijziging." De raadsleden verwierpen het voorstel als 'signaal' naar het rijk. Het college treurt daar niet om, hoewel het nog steeds rekening houdt met de inscha keling van een extern adviesbu reau. em leni La?j Fj 'aa mfgio /alk: hazerswoude Wat je van ver haalt, is lekker. Dat moet eigenaar Clemens Timmermans hebben gedacht toen hij zestig kubieke meter Oostenrijkse sneeuw in gekoelde vrachtwagens naar Hazerswoude- Dorp versleepte. Door hun ludieke actie was er gisteravond bij café De Egelantier een originele après-ski. Timmermans nam de gelegen heid te baat om de latten onder te binden. foto taco van der eb Ier» de'j meenten Alphen aan den Rijn, toop, Liemeer en Jacobswoude rich |ij verrast over de veranderde, sere opstelling van de provincie er Aar toe. Dat zeggen de burge- !ts N. Schoof (Alphen), N. Ba- gt (Liemeer), W. van Beek (Ja- oude) en loco-burgemeester P. (Nieuwkoop) in een reactie óp maD ef die ze woensdag van Gedepu- En Staten van Zuid-Holland kre- provincie gaat Ter Aar steeds meer zien als een volwaardige fusie partner. Dat is een hele goede ontwik keling", zegt Van Beek. „Op basis van gelijkwaardigheid kom je altijd ver der." De vier gaan in op de uitnodi ging van de provincie om over de ge meentelijke herindeling van Ter Aar te praten. De provincie Zuid-Holland liet Ter Aar en de vier buurgemeenten woens dag weten dat Ter Aar de ruimte heeft benut om zelf orde op zaken te stellen. Daarmee is de gemeente op weg als volwaardige gesprekspartner deel te nemen aan discussies over gemeente lijke herindeling. Gedeputeerde Staten houden daarnaast onverkort vast aan herindeling of opsplitsing van Ter Aar. Niet alleen het disfunctioneren van de bijna 10.000 inwoners tellende ge meente is daarvan de reden. Ook het rijksbeleid om kleine gemeenten te versterken speelt een rol, aldus GS. Loco-burgemeester Groen van Nieuwkoop maakt er geen geheim van dat zijn gemeente kiest voor samen werking met minimaal drie gelijkwaar dige gemeenten die moet uitmonden in gemeentelijke herindeling. „Zo zet je een stevige partner neer in de regio die de burgers beter kan bedienen." Hij ziet Ter Aar wel zitten als een van de fusiepartners, omdat beide dorpen veel overeenkomsten vertonen. Groen vindt overigens dat de provincie vroeg komt met het voorstel om te praten over herindeling. „Ter Aar had meer tijd moeten hebben om orde op zaken te stellen. Dat was plezieriger geweest voor alle betrokken gemeenten." Barendregt van Liemeer pleit ervoor om als gemeenten zo veel mogelijk ge zamenlijk op te trekken en daarover te spreken voordat de gesprekken begin nen met het nieuwe college van GS, dat op 13 april aantreedt. Burgemeester Schoof van Alphen is vooral blij dat de discussie over ge meentelijke herindeling door de ver anderde opstelling van de provincie in een ander daglicht wordt gesteld.Wij hebben niet de behoefte om Ter Aar te annexeren vanwege de problemen die er spelen", aldus Schoof. „Wij willen praten over de best mogelijke bestuur lijke organisatie voor dit gebied." Burgemeester Van Beek van Ja cobswoude vraagt zich af of gesprek ken met de vijf gemeenten een eventu ele herindeling met andere gemeenten uitsluit. „Waarom deze cluster? Wij werken nu bijvoorbeeld ook veel sa men met Alkemade. Daar moet dus ook nog een antwoord op komen." ie generatie van uitvaartverzorgers in Koudekerk «maanden run- Eens rui"1 ii ir dari tvormde predikant kreeg hellingerhout begin 1940 tn slimmigheidje zo ver. izoeken om de hervorm- grafenissen in het dorp ijn rekening te nemen hellingerhout tot dan toe mpeld. De dominee stel- nvoor om het tijdelijk te Dan kon de kerkeraad 'naar een definitieve op- imilie Schellingerhout zit Uddels al bijna zestig jaar Kt. Begin dit jaar is de generatie uitvaartverzor- 'angetreden. Kleinzoon chrama (33) helpt zijn t Ria in het bedrijf met jgfj unistratie en de zakelijke 35 ller Ria Schrama-Schel- out weet veel over het tn'. „Vader voelde er ei- niets voor om doodgra- o werd het vroeger ge- - te worden. Elk geloof ijn eigen doodgraver, toetend ging vader aan oanü bombarde- kracH 111 Koudekerk besefte hij een prachtig sociaal be- as, waarin hij veel voor ken kon betekenen. Hij et meer dan 25 jaar vol- en en het viel hem om terug te treden." Ticure-praktijk ud van Duin ij de n, kre? en was loor d< verdfl >e zaït van Royenstraat 98 ■on 071 3612883 EPNoordwijk Oprichter Schellingerhout over leed begin vorig jaar. Schellingerhout had altijd een beroep naast de begrafenis onderneming. „Van zo'n veer tien begrafenissen per jaar kun je niet leven. Dus deed hij veel los werk, zodat hij vrij kon ne men voor een begrafenis. Ver geleken met nu ging dat een voudig. De nabestaanden be stelden de kist bij de timmer man. Uit een boekje van vader weet ik dat een kist 2 gulden 50 kostte. Nu betaal je al 850 gul den voor een eenvoudige kist", weet kleinzoon Erik die sinds 1991 als uitvaartverzorger in Den Haag werkt. Schellingerhout kreeg steeds meer 'klanten', zegt dochter Ria. „De gereformeerde 'dood graver' stopte en ook rooms-ka- tholieken wilde door vader wor den begraven. Destijds verzorg de aannemer Boers uit Hazers- woude-Rijndijk de katholieke begrafenissen. Begin 1980 gin gen de begraafplaatsen bij de kerken in de Groenendijk en 't Zwaantje dicht en vroegen de pastoors vader officieel of hij ook de rooms-katholieke begra fenissen wilde doen. Al hadden sommige mensen daar wel moeite mee. Maar pa zei: ik kom voor mijn werk, niet voor de kerk." Tot 1 januari 1998 ver zorgde de onderneming 1600 begrafenissen en crematies. Hoewel Schellingerhout be houdend hervormd was, deed hij ook crematies. 'Wie ben ik om te zeggen dat dat niet mag.' Zo ruimdenkend was hij wel. Hij deed ook crematies voor collega's, die dat om principiële redenen niet wilden doen. Al viel het bij sommigen met die principes wel mee, want die wilden wel een vergoeding. Dan weigerde hij pertinent om de crematie te doen." Het rouwcentrum is al gerui me tijd aan de Dorpsstraat ge vestigd. Een voormalig winkel pand deed dienst als woonhuis voor het gezin Schellingerhout. „Rond 1955 begon pa er een snackbar, maar vader besloot er een rouwcentrum van te ma ken. Van snackbar tot snikbar werd er gezegd." Zowel Ria als zoon Erik heeft altijd met de dood te maken ge had. Ik weet nog dat als we bij oma en opa op visite kwamen ik eerst ging kijken wie er opge- en", aldus Van Beek. Daarbij vond hij dat Jacobswoude in een rare positie terechtkomt als het na inwilliging van de eisen met de beroepsprocedure doorgaat. „Dat zou een negatief signaal zijn naar de provincie en het rijk." Na een schorsing waarin de raadsleden het voorgestelde convenant doornamen, stem den CDA, WD en Gemeentebe lang unaniem in met onderte kening van de overeenkomst en intrekking van het beroep schrift. Of het convenant ook zo wordt uitgevoerd, hangt overi gens af van het kabinet. Als dat besluit om een kortere boor- tunnel aan te leggen, wil Ja cobswoude een deel van het geld dat het rijk hiermee be spaart opeisen voor een ver diepte ligging van de A4. De HSL kan de rijksweg dan op maaiveld-hoogte kruisen in plaats van op een metershoge roelofarendsveen Voor de eerste editie van de Lentefeesten in Roelofarends- veen staan Rowwen Hèze en Harry Slinger gecontracteerd. De Lentefeesten vervangen het Veense carnaval, dat door ge brek aan belanstelling is opge heven. Het muziekweekeinde dat muziekvereniging Liefde voor Harmonie organiseert, heeft plaats op 19, 20 en 21 maart in het Veense Bloemen handelscentrum. Vanavond om 19.00 uur staat traditioneel het klaverjassen gepland. Na de kaartwedstrijd wordt voor de deelnemers een feestavond ge organiseerd. Morgenavond be zoekt Rowwen Hèze het Bloe menhandelcentrum. De Lim burgse band geeft op die avond het startschot voor haar 'Water, Lucht Liefde Tour 1999'. De Veense rock-coverband Two Dogs Seven Legs verzorgt vanaf 21.00 uur het voorprogramma. Zondagmiddag vanaf 14.00 uur heeft Liefde voor Harmonie een programma voor het hele gezin. De muziekvereniging treedt op, de Amsterdammer Harry Slinger zingt en Pop en Musicalgroep Scala brengt haar repertoire van gospel- en musi- calmuziek ten gehore. Voor 65-plussers en mensen die slecht ter been zijn is er die dag gratis vervoer. Een touringcar pendelt tussen alle dorpsker nen van Alkemade. roelofarendsveen Politie vindt lege kinderwagen omgeving af. Duikers van de brandweer zochten in de slo ten, een vliegtuig van het Korps Landelijke PolitieDiensten zocht vanuit de lucht naar bij zonderheden en op de grond werd een speurhond ingezet. De vergeefse zoekactie is om half één gestaakt. De politie heeft de kinderwagen meege nomen voor verder onderzoek. De politie roept het publiek, ook automobilisten, op zich te melden als zij op enig moment de kinderwagen langs de paral lelweg hebben zien staan of we ten wie hem daar heeft achter gelaten. De politie Rijn en Braassem is bereikbaar op tele foonnummer 071-5810101. Politie, brandweer en ambulan ces zijn gisterochtend rond half tien massaal uitgerukt nadat passanten op de parallelweg langs de A4 in Roelofarends- veen een lege kinderwagen hadden aangetroffen. Curi eus", zegt politiewoordvoerder J. Nelemans. „Hoe komt die wagen daar? Het is geen wan delroute. Zou er geen kindje bijhoren?" Het ging volgens de politiewoordvoerder om een vrij nieuwe wagen, waardoor de kans dat het hier om zwerfafval ging, volgens hem klein was. De politie hield dus rekening met een misdrijf en kamde de hele runsaterwoude baard lag. Dat klinkt vreemd, maar wij groeiden er mee op. Al wil dat niet zeggen dat het ons niets doet. Ik moet ook wel eens op mijn lippen bijten. Bij een kind, een jonge ouder of bij mooie muziek. Dan zijn wij net gewone mensen", aldus Erik. Zowel Ria als Erik is in het bezit van het diploma uitvaartverzor ger. Iin 1975. was het nog vreemd dat een vrouw dat werk deed. Ria: „Bij mij op cursus za ten zestig leerlingen, van wie vier vrouwen. Alleen ik wilde er mijn beroep van maken. Nu zit ten er op de opleiding meer vrouwen dan mannen. Als as sistente van mijn vader moest ik soms op de achtergrond blij ven, want sommige mensen ke ken er van op dat ik mee kwam." Het pand aan de Dorpsstraat wordt uitgebreid en aangepast aan de eisen van deze tijd. On der andere is er een gelegen heid voor lijkwassing. „Door de komst van mensen uit andere culturen krijg je te maken met andere gebruiken. Daarnaast stellen de mensen andere eisen dan vroeger", zegt Erik. Na op levering van het pand gaat hij boven het centrum wonen. Volgens de twee is het vak van uitvaartverzorger veran derd. Erik Schrama: „Vroeger bepaalde de begrafenisonder nemer wat er gebeurde. Nu wordt er gevraagd wat de nabe staanden willen. Ik zeg altijd: alles mag, als het maar binnen de wet is. Ook predikanten en pastoors zijn plooibaarder ge worden. Onlangs had ik in een katholieke kerk een begrafenis van een jonge vrouw. Haar kin deren hadden de kist beschil derd en in de kerk werd heavy- metalmuziek gedraaid. Dat maakte grote indruk op me." ewout van der dussen Nederlands enige 'flexoloog' H. van der Horst uit Rijnsaterwou- de is gistermiddag door burge meester Van Beek benoemd tot ridder in de orde van de Neder landse Leeuw. Van der Horst kreeg de onderscheiding bij het vertrek uit zijn bedrijf AV Flexo- logic BV in Alphen aan den Rijn en wegens zijn kundigheid op het flexo-terrein: ontwikkeling van druktechnieken en bijbe horende apparatuur voor ver pakkingsmaterialen Ongeveer veertig jaar geleden deed Van der Horst in het schuurtje achter zijn woning zijn eerste uitvinding, een ap paraatje om inkt dikte te meten. Vele vindingen en patenten in binnen- en buitenland volgden. Het 'schuurtje' is nu een bedrijf van 5000 vierkante meter op pervlakte, met filialen in Duits land, Frankrijk en Engeland en een agentennetwerk over de hele wereld tot in China. De onderscheiding - „Ik heb in Jacobswoude nog niet eerder zo'n hoge onderscheiding mo gen uitreikenaldus Van Beek - is Van der Horst toegekend voor de grote economische be tekenis voor Nederland. Van Beek: „U bent een unieke uit vinder en ontwikkelaar, een successtory waarvoor u keihard hebt gewerkt. We. hebben in Ja cobswoude weer een ridder", zo besloot Van Beek. José Marti not (1928-1999) 'Een bijzonder en fijn mens' José Martinot, beter bekend als tante José, die in Hazers woude Rijndijk het kindercir cus Capriole oprichtte, is op 15 maart overleden. Martinot gaf met haar circus de aanzet tot het openbare jeugdwerk in Hazerswoude. Meer dan hon derd kinderen deden mee aan het circus en traden regelma tig op in scholen en bejaar denhuizen in het hele land. Haar doel was niet alleen om de kinderen een fijne vrijetijdsbesteding te bieden, zegt oud-voorlichter P. de Bruin van de gemeente Rijn- woude. „Ze wilde de mensen wat vreugde in het leven bren gen. Tante José was een bij zonder en fijn mens." De Bruin verleende in het circus jarenlang hand- en spandiensten en typeert Mar tinot als een soliste. „Ze vroeg anderen wel om ideeën, maar uiteindelijk kwam haar eigen willetje duidelijk naar boven. Ze deed het op haar manier. En het circus draaide goed, dus dan moet je daar niet aan komen." Martinot werd in 1928 ge boren in Frankrijk, maar ver huisde al jong naar Neder land. In Leiden bezocht zij de karmelietessenschool op de Oude Vest, de 'strenge non nenschool', zoals zij het noemde. Jarenlang woonde ze in Hilversum en werkte ze achter de schermen aan het programma De Oprechte Amateur van de AVRO. De verhuizing naar Hazerswoude was voor haar een grote over gang. „Een tikkeltje stil", noemde ze het dorpse leven. „Er was hier nauwelijks open jeugdwerk, alleen confessio neel", herinnert De Bruin zich. Hij vindt het 'hartstikke mooi' dat Martinot het kin dercircus oprichtte in 1966. Tot 1981 leidde zij het low budgetcircus Capriole. Met behulp van giften en fondsen bouwden vrijwilligers een oe fenruimte, Het Clubhuis in het Capriolelaantje. Tante José ontving in 1982 als eerste burgeres de Erepen ning van Verdiensten van de gemeente Hazerswoude voor haar inzet voor de jeugd. Zij woohde inmiddels in Oegst- geest, waar ze de laatste jaren door haar slechte gezondheid nog maar sporadisch aan het sociale leven deelnam. Marti not overleed maandag in Lei derdorp. Ze is zeventig jaar geworden. Ze is vanmorgen in Den Haag begraven.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 19