Verkiezing 'Nachtburgemeester van Leiden' behoeft andere kandidaten Verkeersplannen van Molkenbo verdienen een dikke onvoldoent Beroemde vlaghijsing was op eiland op Iwo Jini Schrijvende Lezers Geldboete voor doodrijden van wandelaar is niet genoeg College vorming GS: eindelijk gerechtigheid voor het CDA VRIJDAG 19 MAART 1999 REDACTIE PAUL DE VLIEGER, 071- Volgende week kan Leiden zijn nachtburgemeester gaan kie zen. Het evenement, dat woensdag in In Casa zijn beslag krijgt, is een initiatief van René Vallentgoed. Deze zelfbenoem de nachtburgemeester is er blijkbaar alles aan gelegen om zijn wankele status een demo cratisch fundament te geven. Hij trommelde een paar kroeg- maten op om een echte kandi- datenstrijd te suggereren, plan de twee debatavonden in de kroegen waar hij thuis is en denkt zo volgende week moei teloos te kunnen gaan winnen. Wat er aan het plan schort, is dat Vallentgoed opzichtig een minieme variant op de zelfbe- noerning organiseert. De vijf kandidaten, volgens de berichtgeving van het Leidsch Dagblad enkele weken terug, zijn vijf oude mannen met een winkelnering. Geen jongere en geen vrouw, een eu vel dat wel meer mooie evene menten in Leiden teistert. Peter Labruyere is reeds de onge kroonde onderkoning van de Leidse middenstand en het zou zonde zijn als de man van de Haagweg-parkeerbusjes zijn energie zou gaan steken in het regelen van het nachteüjk ver keer. Andere edelfïguranten zijn een fietsenmaker (niets is te dol), een schoenmaker en een compagnon van Vallentgoed. De vraag die rest is dus: wil len we Vallentgoed als Nacht burgemeester? Vallentgoed, de Leidse Dikke Deur, heeft er het lichaam voor en is daarbij een listige ritselaar. Dat pleit voor hem. Maar hij heeft ook iets van een stripfiguur en in zijn LD-columns heb ik hem nooit op een originele gedachtegang kunnen betrappen. Bovendien maakte hij carrière als manager van Jules Deelder, de enige éch te nachtburgemeester. Deelder is bij mijn weten nooit gekozen. Dat hoefde niet, hij dwong het af. Deelder schrijft hilarische gedichten en Boeiende opinies De diverse opinies van Ed van der Veen op de pagina Menin gen, over onze partijgenote Ma- rietje van Rossen, zouden niets minder boeien als het hem luk te haar naam te spellen. verhalen, vervolmaakte de lite raire performance in Nederland en is een kundige jazz-dj. Waar om zou dit provinciestadje zo bescheiden zijn, na het kopië ren van het fenomeen nacht burgemeester, ook de loopjon gen van de echte nachtburge meester te importeren? Vragen zijn er ook te stellen bij de functie-eisen voor de nachtburgemeester. Organise ren, slap ouwehoeren en de nachtelijke orde bewaken - ik dacht dat daar al een duurbe taalde echte burgemeester voor was aangesteld. De nuttelozen van de nacht behoeven geen extra politie-agent. Liever ie mand die het tuig bezingt, dan iemand die nachtbrakers op de bon slingert. Een echte nachtburgemees ter is niet alleen een levenskun stenaar, maar ook een echte ar tiest. Iemand die, als Deelder, meteen ieders respect heeft. En bij voorkeur een jonger iemand. Want opvallend is ook dat Val lentgoed Co niet graag uit hun reservaat van oudeman- nenkroegen komen. Niemand vertegenwoordigt de grootste groep drinkebroers in dit stad je, de Leidse jongeren en stu denten. Men negeert domweg dat dit een universiteitsstad is. De hardnekkige mythe wil dat studenten op hun verenigingen feesten, maar de waarheid is dat slechts eenderde van de studenten verenigingslid is. De rest, plus zelfs een deel van die leden, domineert het uitgaans leven hier. Er moeten dus alternatieve kandidaten komen. Uit dezelf de Bonte Koe-scene, en van de zelfde rijpe leeftijd is journalist - /dichter Cees van Hoore, de man die dinsdag aanstaande het verkiezingsdebat leidt. Deze dichter werd door Charlotte Mutsaers in een roman geci teerd - daar kun je elke nacht tot in de kleine uurtjes op teren. Als ik deze man zie, vraag ik me altijd af of hij nou beter kan schrijven of drinken. Dat is het soort vraag dat een nachtburge meester moet oproepen. Wat mij betreft zijn ook jonge cultuurhelden als schrijver Ab- delkader Benali, zangeres In- grid Mank of beeldend kunste naar Norman Beierle uitsteken de kandidaten. Mank is een oer-Leidse, met een vlotte bab bel en veel contacten in het rij ke muziekleven hier. Daarbij is ze - altijd meegenomen op het punt representatie - beeld- René Vallentgoed, de initiatiefnemer van de verkiezing van Leidens nachtburgemeester, in achtervolging op Cees Goekoop, de voormalige echte burgemeester van Leiden. arhieffoto taco van der eb schoon. Beierle is een te gendraads kunstenaar; hij pro beerde onlangs de Van der Lub- be-hype te tackelen door zoge naamd te proberen zijn geest in het CBK op te roepen. Hij heeft in zijn compagnon Hester Keij- ser een eigen 'spin doctor' en regelaar. Benali is de jongste van het stel. Hij schreef een in rüim tien talen vertaalde de buutroman en heeft een toneel stuk op zijn naam staan. Daar naast is hij gewoon student. El ke Leidenaar zal hem vorig jaar hebben gezien op de posters van het Museumfestival, naast collega's als Wolkers en Büch. Hij bezit de gave van het woord en de kroeg is zijn tweede huis. Voorwaar een trits serieuze kandidaten. René, bel ze op, en maak ze kandidaat. Mocht jij dan toch nog winnen, dan - en alleen dan - ben je niet langer een zelfbenoemde nachtburge meester. df Ondanks respect voor Urker jongei In veel krantenberichte 'e1. bij veel andere media si de laatste tijd de burgen ter van Urk centraal. Zo in een aflevering van k programma Barend man. De burgemeester! S' daarin uit dat Urk een! ner te dorpsgemeenschap j ,|fr| voor elkaar opkomt. To bijvoorbeeld onlangs jongen op het waterwas mist, zijn zestig jongelui vonds tot middernacht zoeken. De veelbesproken 01 ten op Urk zijn begoi toen een groep jongere! afkeuring liet blijken ov in hun ogen te lichte straffen die dorpsgeo orde hadden gekregen vooi denmisdrijven. Is het grijpen dat ze in dit ruiten ingooiden? ruiten zijn te herstelle verwoest kinderleven Zij dragen dit levens mee. Het is te hopen dat dt geren in hoger beroep den vrijgesproken. Lt respect voor ze, ondanl les. JIM Stic oviOO u IK J. van derG de K Roelofarends sarde De Van der Valk Boumanweg in Leiderdorp. 'De bewoners wisten dat er veel verkeer langskomt, maar hadden er toch veel voor c Op de ingezonden brief van de heer Noach - 'Molkenboers verkeersplan voor Leiderdorp verdient lof, in de krant van woensdag 10 maart - wil ik reageren. Naar mijn mening verdient het plan van wethouder V. Molken- boer een dikke onvoldoende. Terwijl dezelfde wethouder bezig is met een verkeerscirculatieplan (VCP) voor Lei derdorp, drukt hij alvast een ander plan door: éénrichtingsverkeer op de Van der Valk Boumanweg. En dat dus terwijl het VCP nog moet worden uit gewerkt. Veel Leiderdorpers zijn, op uitnodi ging van de wethouder, naar de drie afzonderlijke vergaderingen geweest. Goed idee, zulke bijeenkomsten. Al leen moet je vervolgens natuurlijk wel wachten op de uitslag van het onder zoeksbureau. Naar alle waarschijnlijkheid woont de heer Noach aan de Van de Valk Boumanweg en is het dus geen won der dat hij de wethouder lof toe zwaait. Wie het hardst schreeuwt - de Van der Valk Boumanweg bewoners - krijgt immers zijn zin. En dat terwijl al eeuwen de Van der valk Boumanweg een hoofdverbinding is. Naast de Spanjaardsbrug, zijn er nog drie oost-west-hoofdverbindin gen: Lammebrug, Wilhelminabrug en Zijlbrug. Wanneer op één van deze vier verbindingen beperkende maat regelen worden genomen, betekent dit dat de andere meer verkeer te ver werken krijgen. Zo veegt de Van der Valk Boumanweg haar straatje schoon, ondanks dat daar geen arm lastige mensen wonen. Mensen die bovendien wisten dat er veel verkeer langskomt en er toch veel overhad den om er te gaan wonen. Om de verkeersperikelen op te los sen, moet er eigenlijk een vijfde oost west-verbinding komen, maar ook de gemeente Voorschoten veegt haar straatje schoon en houdt al een tien tal jaren de rijksweg 11-west tegen. Daarom is het verkeersplan van Lei derdorp eigenlijk een wassen neus. Dit soort verkeersproblemen moet re gionaal worden opgelost en niet al leen door Leiderdorp. Leiderdorp heeft steeds v^n die on bezonnen plannen. Neem de aanleg van een verkeersrotonde bij de Hoog- madeseweg/Acacialaan. Er was te weinig ruimte volgens de vorige wet houder en dus moesten er verkeers lichten komen. Maar wat zegt Mol- kenboer nu? Er moet een rotonde ko men, ondanks de weinige ruimte. En dat terwijl hij laatst zei van plan te zijn een pasjesregeling in te willen stellen voor de Achthovenerweg. Be grijpt u er nog wat van? Trouwens, de Van de Valk Bou manweg is al eens voorzien van ob- .stakels. Maar daar reden te veel auto mobilisten tegenop en dus werden ze iDe coll iftoc na verloop van tijd weer we$ iseig Opnieuw weggegooid geld. Terwijl Leiderdorp alles inl stelt om verkeer aan te trekte Nn e! keihof (zelfs met een nieuwe: ding), Meubelplein, hotels, nald's, grootschalige winketi ieei terrein van de Touwfabriekeo -en derij, nieuwe wijk Leyhof Mt weet men tegelijkertijd nietgef het verkeer om te gaan. A& natuurlijk niet de oplossing, naar de vele files elke avond in Nederland. Elke dsi er auto's bij, en die staan Van der Valk Boumanweg. Hopelijk wacht de gemea een poosje, totdat Leiden' richtingsverkeer op de LafJ heeft ingesteld en als gevqi het verkeer op de Van der1 man weg halveert. Want del, dijk is natuurlijk inmiddë f0iee smalle straat om zo veel ve j;0L clusief fietsers) in twee rich v' verwerken. De Van der Valk! vere weg is breder, heeft aparte fer^. en is naar mijn mening goed iers voor tweerichtingsverkeer, lï^ (j de Lage Rijndijk richting 's [0U(jf wordt afgesloten, is gelijk op de Van der Valk Boumarn ting Leiden gehalveerd. Eni sta, Leiderdorp niets. J.G. In het Leidsch Dagblad van 16 maart konden we lezen dat een 61-jarige automobiliste, die niet de vereiste discipline had om niet naar een tweetal ruzieënde weggebruikers te kijken, een bejaarde vrouw doodreed die zich op een ze brapad bevond. De officier van justitie kon zich de reactie van de auto mobiliste wel voorstellen en eiste slechts 1500 gulden boe te. Ik vraag mij af of in Neder land nog wel sprake is van rechtspraak. Het gedrag van de automobiliste is te vergelij ken met dat van automobilis ten die - om maar niets van de zichtbare ellende te missen - stapvoets gaan rijden als er op de andere baan van de snelweg een ernstig auto-on geluk is gebeurd. Zonder meer kan men stel len dat een ieder, die een me demens doodrijdt, alleen al door deze daad zichzelf straft en ik vind dus dat dit absoluut niet mag worden gehanteerd als argument voor ontslag van rechtsvervolging. En dat de re latie van de automobiliste in kwestie was stukgelopen, was ook een totaal irrelevante con statering. Ik ben benieuwd wat de rechter over twee weken uit spreekt. Met belangstelling las ik in uw editie van zaterdag 13 maart een opinie onder het kopje 'Geen plaats meer voor arro gante WD'. Uw commentaar had naar mijn oordeel nog meer aan kracht gewonnen in dien daarin ook was vermeld dat bij de collegevorming in 1991, toen het CDA met 23 ze tels de grootste fractie in de sta ten van Zuid-Holland werd, de WD en de PvdA met respectie velijk 15 en 18 zetels het CDA als grootste partij na 45 jaar in ruilden voor D66, dat slechts 15 zetels had. Wat dat betreft is er een tref fende gelijkenis met de huidige collegevorming, waarbij thans de WD als grootste partij wordt verruilt voor de aanmerkelijk kleinere fractie van GroenLinks (9 zetels) en de combinatie van de kleine christelijke partijen (8 zetels). In feite is er ten opzich- zon. Saillant gegeven in dit kader is verder nog, dat bij de college vorming in 1987 - toen de PvdA, het CDA en de WD res pectievelijk 29, 25 en 15 staten- zetels behaalden - het CDA. ge noegen moest nemen met slechts 2 zetels in het college van gedeputeerde staten, terwijl de PvdA liefst 4 zetels toebe deeld kreeg. Gelet op het recentelijk be reikte onderhandelingsresul taat, waarbij het CDA 3 zetels in het college van GS gaat bezet ten, kan het CDA - na zowel in 1987, 1991 en 1995 onder het juk van zowel PvdA als WD te zijn doorgegaan - pas nu zeg gen: eindelijk gerechtigheid. D. Brouwer de Koning, Koudekerk aan den Rijn. In het Leidsch Dagblad van 25 februari las ik met belangstelling de recensie, geschreven door Mark van den Tem pel, van de kortgeleden uitgebrachte film 'Thin Red Line', handelend over de gruwelijke strijd die Amerikaanse troepen in 1942 moesten voeren bij de verovering van het Pacific-eiland(je) Guadalcanal op Japanse strijdkrach ten. De landingen van de Amerikanen verliepen in eerste instantie zonder noemenswaardige problemen, maar nadien werd het een strijd op leven en dood waarbij om elke meter grond moest worden gevochten. De strijd om dit kleine maar strategi sche eilandje werd een overwinning voor de Amerikanen, ten koste van veel mensenlevens. In de recensie zegt Mark van den Tempel onder andere: 'De foto van de mariniers die een vlag plantten op één van de bloedig be vochten heuvels van Guadalcanal werd een van de bekendste beelden uit W02...' Ik moet er op wijzen dat deze we reldberoemd geworden vlaghijsing van de Amerikanen niet plaatsvond op Guadalcanal, maar op het eiland (je) Iwo Jima. De invasie van dit zo strate gisch gelegen eiland waar het vestigen van een vliegveld van (militair) levens belang was, had plaats op 19 februari 1945 door mariniers van de 4de en 5de divisie. Ook op dit eiland was de strijd zwaar en meedogenloos met onge kend fanatieke tegenstand van de Ja panners. Op de. vijfde dag van de inva sie moest de (enige) berg, de Suriba- chi, nog worden veroverd. En hier begint het verhaal van de be roemd geworden- vlaghijsing. Rond acht uur in de ochtend klom sergeant Sherman Watson met drie andere ma riniers omhoog naar de top van Surib- achi. Na nauwelijks tegenstand te heb ben ondervonden, meldden ze zich weer aan de voet van de berg terug bij Lt. Harold Schrier. Lt. Kol. Chandler W. Johnson had een kleine Amerikaanse vlag van 'huis' meegenomen, met het enige doel dat deze bij verovering van Iwo Jima op de top van de berg zou worden geplant. Schrier klom met een aantal mariniers weer omhoog en bij de top aangeko men, vonden ze een stalen buis van zes meter. Hier werd de vlag aan vast gemaakt en zes mariniers richtten de buis op en fotograaf R. Lowery (ook in gedeeld bij de mariniers) maakte de foto van zijn leven. Maar Lt. Kol. Johnson realiseerde zich korte tijd later dat zijn eigen ba- taljonsvlag nu grote historische waar de had gekregen. Hij vreesde voor sou venirjagers. Vanuit een landingsboot werd een andere vlag opgetrommeld, die bijna twee maal zo groot was. On geveer twee uur later werd de buis met kleine vlag vveer neergehaald en de 'ceremonie' begon opnieuw met de grotere vlag. Zes mariniers zetten de buis opnieuw pp en Joe Rosenthal (van Associated Press) die erbij was, maakte de foto. En dét werd de be roemdste foto van de Tweede Wereld oorlog. Overigens werden er tijdens deze vlaghijsing op zeer korte afstand nog enkele Japanse 'snipers' gedood door Amerikaanse mariniers. En beneden aan de berg stonden onder anderen bevelvoerders en de fameuze Ameri kaanse minister van Marine, James V. Forrestal, naai' omhoog te kijken naar hun 'Stars and Stripes'. Overigens was het marinefotograaf Bob Campbell die een foto maakte van het wisselen van de vlaggen op de berg. Maar ook zijn foto haalde de massale publiciteit niet. De strijd om de enkele vierkante kilometers Iwo Ji ma had aan ruim vierduizend 'Ameri- el liCU kaanse mariniers het levenp De mariniers die bij de foto betrokken waren, kif? publiciteit. Eén van hen was aanse afkomst. Juist door de dacht kwam hij in de verdfl het was Amerikaanse zaai Van R Martin die zijn huis ruimlf hem openstelde. Maar dat haal apart. He oon 0 epn.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 18