Boeren in Warmond ontevreden f Veel van onze klanten hebben aan i een half woord voldoende J oorschoten eist ïeer uren LWO Vier 'HSL-woningen' van sloop gered Mn iatste kans voor inbreker ace de Muscadel op fjvetterhage is gerealiseerd! Regio Swetterhage haalt Frankrijk naar Zoeterwoude Stranden Katwijk en Noordwijkerhout behoorlijk vervuild er is gee i i Wij ook. iderdorper Clement onderscheiden ,uer ïBSELï Bij zijn afscheid als beleidsambtenaar bij het minis- 'kg, ^vanDefensie heeft Leiderdorper W. Clement (61) gisteren koninklijke onderscheiding ontvangen. Clement werd be- Ht md tot lid van de Orde van Oranje Nassau. Staatssecretaris Hoof reikte de onderscheiding uit. Clement werkte sinds _i verschillende functies bij Defensie. Hij maakte zich met je verdienstelijk als leider van een project, dat uitmondde in nieuw model voor de bedrijfsvoering bij het ministerie. nderkleding- en speelgoedmarkt 'jp kchoten Kinderstoelen, kleding, fietsjes, speelgoed en kin- Chr joeken zijn morgen te koop op een speelgoedmarkt in acti- arier lencentrum Alettahof in Voorschoten. Van 10.00 tot 13.00 kan iedereen terecht aan het Aletta Jacobsplantsoen 97. 75 i schoten jan preenen lei idse Welzijns Organisatie ,O0fc moet zich aan de afge- en honderd uur per week voor het jeugd- en jon- werk in Voorschoten. Nu oor zwangerschapsverlof, en een vacature niet al- Et geval is, zal de gemeen- t'voil ttere afspraken maken, ip werd gisteravond aan- -?n door de commissie contract dat vorig jaar »r twee jaar met de LWO VanL afgesloten, is over vervan- van de beroepskrachten „We gingen er tan uit dat zo'n grote or atie gemakkelijk voor ver- ig zou kunnen zorgen. gevallen. Daarom nnu we met de LWO naar laispi plossing. Als wij een ver moeten zoeken betalen ibbel", aldus M. Breunes- jer, hoofd welzijn in DeK^dioten. LWO nam vorig jaar juli 1-cultureel werk en open jongerencentrum in Voorschoten over. Tot ze" waren dat twee aparte "H De LWO werd - -vee jaar ingehuurd voor jinn( teuning van het jeugd- LOAerenwerk. Daarna wordt ra of de samenwerking ca" ic»peter blok Harige Voorschotenaar de zin van politierech- ïdert^Rn Engelen teveel inbra- om nog van een ing te kunnen spreken. Wij? roor een keer streek zij Chr|etde hand over het hart. dit wel je allerlaatste hield ze de man gisteren politierechter legde de hotenaar een taakstraf uur op. Ook moet hij Idair Jü8 contact houden met Ei issering. Officier van jus- Horstman had 5 maan- strani fangenisstraf geëist. or Dei ivoortgezet. Per jaar be- gemeente 255.000 gul- ide LWO. Kier P. de Vreede van de ézich graag aan de af houden, maar ziet lans om constant voor vervanging te zorgen. ,,Er wordt in Voorschoten op gewe zen dat we maar iemand uit Leiden moeten halen. Dat klinkt aardig. We hebben meer dan tweehonderd mensen in Leiden aan het werk, maar die worden ook steeds ingezet. An ders hoef je ze niet te hebben." „De gemeente dacht ons voor honderd uur netto te hebben ingehuurd, maar we kunnen natuurlijk ook niet alles vóór zijn. We zouden een absoluut minimum van negentig uur per week kunnen afspreken en be loven dat we vervanging rege len als we daar onder komen." Breunesse wil zich daar echter nog niet op vastleggen. Ondanks de personeelspro blemen is de gemeente tevre den over de LWO. Het jonge rencentrum onder het gemeen tehuis gaat steeds beter draai en. Vorig jaar werd het enkele maanden gesloten wegens drugsoverlast. Met de komst van de LWO is het centrum al snel heropend. Eerst één avond en nu op woensdag-, vrijdag en zaterdagavond. Om de leef tijd van de bezoekers te contro leren is een pasjessysteem inge voerd, waarvan al negentig jon geren gebruik maken. Een van de opdrachten aan de LWO is contact te leggen met hangjongeren. De Vreede: „In Voorschoten zijn naast het jongerencentrum nog drie buurthuizen. Opvangmogelijk heden genoeg. We gaan de jon geren op straat opzoeken en proberen samen met hen acti viteiten op te zetten. Dat kan in de buurthuizen, maar zonodig ook op straat." De officier was geprikkeld, omdat de Voorschotenaar een aantal keren zei geen spijt te hebben van zijn inbraken in Voorschoten en zijn poging tot inbraak in Wassenaar. „Deze jongeman heeft mensen van slag gemaakt en gevoelens van onveiligheid bezorgd. Dat mo gen we als maatschappij niet tolereren." De Voorschotenaar zei, dat hij eind 1997 vooral voor de spanning op dievenpad ging. „Maar ik zou het niet weer doen. Avontuur zoek ik nu in Amsterdam. Daar ga ik weke lijks uit en kom ik volledig aan mijn trekken." villen iedereen bedanken die hieraan medewerking heeft verleend: Marly Wilmink van bureau Opnieuw, Leiden Leidsch Dagblad en alle puzzelaars VSB fonds Den Haag en omstreken Wensenfonds Swetterhage Visser 't Hooft College, Leiden Tuincentrum De Bosrand, Wassenaar Firma Kruijt, Leiderdorp Stevens Projectinrichting, Haarlem Trendhopper, Zoeterwoude Firma Meerburg, Zoeterwoude Keek Coatings, Leiden Intratuin, Voorschoten 't Koetje, Zoeterwoude Leiden Museumstad Bloemenbureau Holland, Leiden Alle medewerkers van de W-p0, Technische Dienst Swetterhage En alle anderen. toners en medewerkers Muscadel. inden" ijwill - foto hielco kuipers Het Franse dorpsplein in Swetterhage. „We wilden dat er voor de bewoners wat te beleven viel. Wat vrolijks." zoeterwoude jan preenen Omdat de 48 bewoners van Swetterhage niet naar Frankrijk kunnen, heeft de woon- en leefgemeenschap een stukje van dat va kantieland maar naar Zoeterwoude ge haald. De centrale hal van paviljoen De Muscadel is de afgelopen zes weken veran derd in een Frans dorpsplein. Gistermid dag werd het plein geopend. De metamor fose kostte 49.000 gulden. Dat geld kwam onder meer van de puzzelactie van het Leidsch Dagblad en van het VSB-fonds. Zelf is ze Italië-fan, maar ze weet dat Frankrijk dichter bij de mensen staat. Let terlijk en figuurlijk. Daarom had Marry Wilmink er geen enkele moeite mee haar grenzen te verleggen toen Els Annard, hoofd van het paviljoen Muscadel, haar vToeg de hal zo sfeervol mogelijk te maken. Losjes en soepel. Zuidelijk en warm. „Toen ik hier voor het eerst kwam, zag ik het meteen voor me. Ik wilde er een gezelli ge ontmoetingsplaats van maken, waar je lekker met elkaar kunt praten en wat kunt drinken. Net als in Frankrijk en dan in het bijzonder in de Provence", aldus de Leidse styliste, die zich uitgebreid laat compli menteren. „Als ik hier zo rondloop en ac- cordeonmuziek hoor voel ik me echt in Frankrijk." Dat geldt ook voor de bezoekers, die zich erover verbazen dat niets meer herinnert aan de donkere, somber stemmende hal met marmoleumvloer en blauwe deuren. In plaats daarvan is gekozen voor vrolijke kleuren, vooral geel, op en rond een plein met bankjes, stoeltjes en planten in het midden. Daar omheen huizen, winkels en een auberge. In een aantal gevallen gaat het slechts om decors, maar de bar is echt. Omdat het in Nederland kouder is, is in Zoeterwoude gekozen voor een overdekte ruimte. Om toch de sfeer van een dorps plein te creëren, heeft Wilmink de onder kant van de lichtbakken laten afdekken. Het licht schijnt nu omhoog, waardoor het lijkt alsof constant zonnestralen naar bin nen vallen. Op de grond ligt een vloer met tegelmotief. „We moesten een stevige vloer nemen, waarop je met rolstoelen kunt rij den en die gemakkelijk schoon te maken is. Praktisch, maar toch gezellig. Dat geldt voor alles. De bankjes die hier staan, de or namenten aan de wanden: ze moeten te gen een stootje kunnen." De verstandelijk gehandicapten genieten er volop van. De afgelopen weken moesten zij in hun woning blijven, omdat in de hal werd gewerkt. Els Annard: „Het is voor hen allemaal veel vrolijker geworden. Dat gun ik ze van harte." Annard verbaast zich er vooral over dat 'zoveel mensen in zo'n korte tijd zoveel hebben gedaan'. „Er wordt vaak over de grote werkdruk gesproken. Die is er ook. Toch heb ik niemand horen klagen. We hebben volop steun gehad van leerlingen van Visser 't Hooft in Leiden, van de tech nische dienst van Swetterhage en van de ei gen mensen van het paviljoen. Ze waren nooit 'te beroerd om nog een paar uurtjes te werken. Fantastisch. We wilden dat er wat te beleven viel voor de bewoners en ik ge loof dat we daar aardig in zijn geslaagd." Of zoals Marry Wilmink het zegt: „Ik ben blij dat ik Frankrijk naar deze mensen heb ge haald." 'Mijn man moet weer in de tuin gaan werken leiderdorp/hazerswoude afke van der toolen Een klein aantal gebouwen waarvoor sloop dreigde door de aanleg van de HSL is gered. Het gaat om drie huizen en een be drijfspand in Leiderdorp, en een woning in Hazerswoude. Bewoners reageren dolblij, maar ook voorzichtig. „Is dit nou echt écht, of krijgen we straks weer wat anders te ho ren?" Anderhalf jaar geleden stond het nagenoeg vast: een aantal panden dichtbij de zogeheten HSL-zöne moest tegen de vlak te, omdat Rijkswaterstaat dacht dat ze te erg beschadigd zou den raken door de boorwerk- zaamheden. Uit onderzoek naar de fundering van vier van die panden blijkt, dat ze alle maal kunnen blijven staan. Een vijfde pand, een huis op de hoek van het Patrimoniumpark in Leiderdorp, staat binnen de HSL-zone en zou hoe dan ook worden gesloopt. Maar ook dit huis kan blijven. „Mijn man moet de tuin weer gaan doen", lacht M. Hozee, die al 25 jaar in dat huis woont. „Hij is helemaal in de wolken, dolgelukkig is 'ie. Die wil hier helemaal niet weg." En zijzelf? „Tja, ik had me er al bij neerge legd. Dat moet wél, want het was toch vechten tegen de bier kaai." Haar reactie lijkt op die van haar buurvrouw M. van der Zwart, die net als haar man al haar hele leven aan het Patri moniumpark woont - zij het niet in hetzelfde huis. „Natuur lijk zijn we hartstikke blij", zegt zij. „Maar we zijn zo lang aan het lijntje gehouden, dat we denken: is het nou echt écht?" Beide vrouwen verwijzen naar een onderzoek dat nog moet plaatsvinden. Dat brengt de trillingen in kaart die de ge bouwen ondervinden tijdens de bouw, en als de treinen een maal door de tunnel rijden. „Toch maar even afwachten", zegt Hozee. Maar woordvoerder B. Kiel van de HSL-organisatie zegt, dat de huizen zeker kunnen blijven. „De bewoners hebben een brief gekregen dat ze niet meer hoeven te vrezen voor sloop." Ondanks hun reserves heb ben de families aan het Patro- moniumpark- samen tien man groot - ineens weer oog voor de staat van hun huis. Beide hui zen zijn eigendom van de Alge mene Woningbouwvereniging Leiderdorp (AWL). „We moeten weer gaan verven en behan gen", zegt Hozee. „We hadden niks meer aan het huis gedaan de laatste jaren. Want als je te Het echtpaar Van der Zwart met kinderen voor hun huis aan het Patrimoniumpark. Het huis links is dat van de familie Hozee. foto hielco kuipers CHEF ERNA STRAATSMA, 071-5356437,PLV -CHEF JUDY NIHOF, 071-5356416 'Nevenactiviteiten van levensbelang Tientallen agrariërs in Warmond komen in de proble men als de gemeente hen niet meer mogelijkheden biedt voor het ontplooien van nevenactiviteiten, zoals het heb ben van een jachthaven, een camping of het ombouwen van oude schuren tot vakantieverblijven. warmond judy nihof Met het bestemmingsplan voor het Warmondse buitengebied, dat momenteel in de maak is, kunnen de boeren niet uit de voeten. Dat maakten ze gister avond duidelijk in een hoorzit ting op het gemeentehuis over de eerste opzet van het plan. Uit de propvolle zaal klonk de ene hartekreet na de andere. Zo drong de Sassenheimse vee houder T. van der Plas aan op toestemming voor de aanleg van een jachthaven in de Kooi- polder. „Die tweede tak hebben we nodig om ons bedrijf te kun nen continueren. Gun ons die kans." Van der Plas zag een tegen strijdigheid in de belangrijkste gedachte achter het nieuwe be stemmingsplan: het streven naar behoud van de agrarische bedrijven in het Warmondse buitengebied. „Het lijkt alle maal heel agrariër-vriendelijk. Er staat ook dat een tweede tak naast je bedrijf moet kunnen. Maar de praktijk is anders." Volgens het bestemmings plan ligt de grond van Van der Plas in waardevol natuurgebied en is een jachthaven daar onge wenst. De veehouder zet daar vraagtekens bij. „Je kunt alles wel groen willen houden, maar dan komen de boeren in finan ciële moeilijkheden." Ook vee houder F. Vergeer zag zijn plan nen voor een manege en lig plaatsen voor bootjes al in rook opgaan. „Er kan niets. Ja, zo lang alles maar groen blijft, mag het. Dat is erg demotiverend." Volgens A. Hoedemaker van het bureau RBOI - dat in op dracht van de gemeente het be stemmingsplan maakt - krijgen de boeren wel degelijk meer ruimte voor nevenactiviteiten. „Maar dat gaat niet zo ver dat er recreatiebedrijven ontstaan. Dus jachthavens en maneges horen er niet bij." De boeren willen echter wel dat nevenacti viteiten geld in het laatje bren gen. Op al te kleinschalige acti viteiten zitten ze niet te wach ten. „Een paar tenten voor een tientje per nacht, dat schiet niet op", riep F. van der Plas uit de zaal. Ook de aanwezige Warmond se politici bekroop het gevoel, dat het bestemmingsplan de boeren behoorlijk kan belem meren. „Zijn we wel tot het randje gegaan van wat mogelijk is" vroeg burgerlid C. Van Kuij- en. Van Kuijen en raadslid G. Slingerland van Progressief Warmond pleitten voor soepe ler regels, ook als het gaat om het bouwen van een tweede be drijfswoning, bijvoorbeeld voor kinderen van boeren die zijn gestopt met werken, maar wel op de boerderij willen blijven wonen. Het nieuwe bestem mingsplan biedt daartoe in hun ogen te weinig mogelijkheden. Veel campinghouders in Warmond dromen van een theehuis, waar behalve kam peerders ook passanten iets kunnen gebruiken. Maar vol gens het nieuwe bestemmings plan voor het buitengebied mag zo'n uitspanning niet. Tot grote ergernis van campinghouder en CDA-raadslid L. van Kempen. Volgens Van Kempen moeten de campinghouders met hun tijd mee. Maar ze kunnen wei nig doen. Volgens haar beseft de gemeente niet, dat kampeer ders niet meer hetzelfde zijn als 20 jaar geleden. „Kampeerders stellen steeds meer eisen. Daar moeten we aan voldoen, anders raken we ze kwijt. Soms denk ik dat de bedoeling is." Wethouder J. van de Velde beloofde een aantal zaken 'na der te beschouwen'. Hij bena drukte dat er ook veel Warmon- ders zijn, die het juist wel eens zijn met de regels in het nieuwe bestemmingsplan. Verder wees hij op mogelijke precedentwer king. Als de een zijn schuren mag verbouwen tot vakantie verblijven, kun je het een ander ook niet weigeren. den haag/katwijk gpd Op de stranden van Katwijk aan Zee, Noordwijkerhout en Was senaar is vorig jaar opnieuw veel zwerfvuil gevonden. In Noordwijk aan Zee was de ver vuiling iets minder. Dat blijkt uit het Coastwatch-onderzoek, dat afgelopen jaar voor de tien de keer is gehouden. Honderden leerlingen van middelbare scholen struinden vorig jaar de kustlijn af om vuil nis op het strand te turven. Op 110 kilometer strand telden zij ruim 44.000 stuks afval, voorna melijk plastic. Deze resultaten staan vermeld in het rapport 'Zee, zand en zooi', dat stich ting De Noordzee gisteren over handigde aan milieuminister Pronk. De vervuiling was het ern stigst langs de kust van Ter schelling. Ook in Zandvoort lag veel zwerfvuil.Ten zuiden van Zandvoort werd veel minder vuil aangetroffen: 223 stuks per halve kilometer bij Katvvijk, 217 stuks op het strand bij Wasse naar en 215 bij Noordwijker hout. Maar dat is nog altijd meer dan het landelijke gemid delde van 202 stuks vuil per halve kilometer. Alleen Noord- wijk aan Zee bleek met 175 stuks per halve kilometer iets schoner. Ondanks alle pogingen iets aan het probleem te doen, blijkt de hoeveelheid afval op het strand niet af te nemen. Voor zeeschepen is het overboord zetten van afval de goedkoopste oplossing. Stichting De Noord zee vindt dat extra maatregelen nodig zijn. In Europees verband wordt gewerkt aan een richtlijn, die onder meer aanstuurt op ver betering van de havenont vangstinstallaties. Stichting De Noordzee wil daar niet op wachten, omdat die richtlijn op zijn vroegst in 2001 in werking treedt. Daarom drong de mi lieuorganisatie gisteren bij Pronk aan op een afgifteplicht voor scheepsafvalstoffen. Pronk zei blij te zijn met de actie van stichting De Noord zee, maar hij wil wachten op de Europese richtlijn. „Pas als het probleem met andere landen aangepakt wordt, is er goede kans van slagen", zei de minis ter na ontvangst van het rap port. Het Gemeentelijk Havenbe drijf Rotterdam en de Nationale Havenraad steunen Pronk. Ook zij zijn voorstander van betere afvalinzameling, maar willen voorkomen dat alleen in Neder landse havens strengere regels gaan gelden. „Scheepsafval mag geen concurrentiefactor worden", vindt woordvoerder De Keijzer van het Gemeente lijk Havenbedrijf Rotterdam. horen hebt gekregen dat je huis tegen de vlakte gaat, is iedere pot verf er een teveel.'' De andere geredde gebou wen staan aan de Achthovener- weg en de Bedrijvenweg in Lei derdorp, en aan het Groene- dijksepad in Hazerswoude. Van drie andere gebouwen in Lei derdorp en Rijnwoude die van wege de boringen al nagenoeg waren afgeschreven is het lot nog niet bekend. Rijkswater staat onderzoekt naast die drie voor de zekerheid nog vier ge bouwen. Miele-Keukens F kenmerken zich door de vele prachtige designs, kleuren en i materiaalgebruik alsmede de vaak 1 exclusieve details. Korevaarstraat II. elefoon 071 - 5149859

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 17