Pleidooi voor kerkelijke enquête over gemengd huwelijk Als genade vreugde kan zijn, dan is het goed 0 Kerk Samenleving VRIJDAG 19 MAART 1999 T )A< redactie dick van der plas, 07^ Hulpbisschop Niënhaus vertrekt utrecht Hulpbisschop J.B. Niënhaus van Utrecht legt zijn functie per 1 september om gezondheidsredenen neer. De 69- jarige Niënhaus kondigde zijn vroegtijdige vertrek gisteren aan in een 'afscheidsbrief. Aan een groter opgezet afscheid heeft hij geen behoefte. Dat zou 'voor mij erg vermoeiend zijn'. Paus Jo hannes Paulus II heeft Niënhaus op diens eigen verzoek het emeritaat verleend. „In 1985 zijn de problemen met mijn hart begonnen. Ik ben dankbaar dat ik sindsdien toch al mijn werk zaamheden heb kunnen verrichten, maar nu ervaar ik dat mijn krachten afnemen", schrijft de hulpbisschop. In 1981 benoem de de toenmalige aartsbisschop van Utrecht, kardinaal Willebrands, hem tot vicaris. Een jaar later werd hij door de paus tot hulp bisschop van Utrecht en titulair bisschop van Ben- da benoemd. Niënhaus werd in 1955 priester ge wijd. In het aarts bisdom was hij onder meer belast met de liturgie en het onderwijs. Ook was Niënhaus ver antwoordelijk voor het pastoraat on der kermisexploi tanten en circusar tiesten. Als zoda nig was hij in 1985 de eerste 'kermis- bisschop' die de kermis bezocht, in Breda. Hulpbisschop J.B. Niënhaus. Young Ones in Bonifasiuskerk alphen aan den run Jongerenkoor The Young Ones uit Hillegom zingt zondagochtend in de Sint Bonifaciuskerk aan de Para dijslaan 6 in Alphen. Het 55 leden tellende koor, dat prijzen be haalde op verschillende festivals, zingt Nederlandse en Engels talige liederen. Het thema van de jongerenviering, die om half twaalf begint, is 'Hart onder de riem'. Vredesboodschap religieuze leiders wenen Religieuze leiders van de islamitische, servisch-ortho- doxe en rooms-katholieke gemeenschappen in Kosovo hebben gisteren een gezamenlijke boodschap van vrede en verzoening naar buiten gebracht. De onderlinge onenigheid kon echter niet verborgen blijven. De religieuze leiders roepen de strijdende partijen op om de wapens neer te leggen en kerken en moskee- en te beschermen. „We dringen er bij onze gelovigen op aan hun onenigheid vreedzaam met die van andere godsdiensten of etnische achtergronden op te lossen", aldus de verklaring. De ondertekenaars beloven de 'boodschap van samenwerking' aan de eigen geloofsgemeenschappen over te brengen. Tijdens de driedaagse bijeenkomst, een initiatief van de interreligieuze or ganisatie voor gewetensvrijheid van de Amerikaanse rabbijn Ar thur Schneier, waren de wrijvingen tussen de verschillende ver tegenwoordigers echter niet van de lucht. India eert hindoe-nationalist met zegel new delhi De Indiase premier Atal Behari Vajpayee presenteer de gisteren een speciale postzegel ter ere van de stichter van de omstreden radicale hindoeorganisatie RSS. Hindoe-nationalis ten verwelkomden het gebaar als de correctie van historisch on recht dat de beweging is aangedaan. De postzegel verschijnt ter gelegenheid van de 110e verjaardag van de geboorte van Kesha- vrao Baliram Hedgewar, in 1925 grondlegger van de Rashtriya Swayamsevak Sangh (RSS). Vajpayee's nationalistische hindoe partij BJP is ideologisch nauw met de RSS verbonden. De pre mier, die zich bij tijd en wijle van de RSS distantieert, prees de organisatie ditmaal. Hij noemde Hedgewar een uitmuntend or ganisator die het Indiase volk tot discipline en dienstbaarheid heeft aangezet. Het eerbetoon had volgens hem eerder moeten komen. „Maar misschien hebben vorige regeringen sommige goede daden aan ons overgelaten." De RSS wordt samen met de verwante groepering VHP in verband gebracht met de recen te golf van geweld tegen de christelijke minderheid in India. De organisaties ontkennen betrokkenheid bij de aanvallen, maar stellen zich wel teweer tegen in hun ogen gedwongen bekerin gen door christelijke zendelingen. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Aangenomen: naar Goes (wijk- gem. Rondom de Spinne): G.M. Rosbergen te Hoenderloo. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Dordrecht: mw. B. Zondag, kandidaat uit Nieuwe- gein, die dit beroep heeft aange nomen. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Bedankt: voor De Valk-Wekerom: J. Spaans te Norwich (Can.). den bosch anp De kerken zouden een 'enquêtecom missie' moeten instellen om de ophef rond de eucharistieviering tijdens de huwelijksinzegening van prins Mau- rits en Marilène van den Broek te on derzoeken. Pastor G. Oostvogel, voor ganger tijdens de geruchtmakende trouwdienst, doet die suggestie deze week in het opinieblad De Bazuin. Oostvogel reageert op de instelling van een gezamenlijke werkgroep van de Rooms-Katholieke Kerk en de drie Samen-op-Wegkerken die zich gaat beraden op de mogelijkheden van deelname aan eucharistie of avond maal door gemengd gehuwden. „Als de werkgroep mij oproept om als ge tuige te verschijnen, zal ik daaraan graag gehoor geven. Eigenlijk vraagt de 'zaak-M M' namelijk om een ker kelijke enquêtecommissie." Oostvogel sprak vorig jaar mei tij dens de oecumenische dienst in Apel doorn, waarin hij samen met de her vormde predikant N. ter Linden voor ging, een ruimere nodiging voor de eucharistieviering uit dan volgens de vastgestelde formuleringen in de RK- Kerk is toegestaan. Drie hervormde le den van het Koninklijk Huis - prinses Juliana, prins Bernhard en prinses Margriet - gingen daarop in weerwil van de kerkelijke regels ter commu nie. Het instellen van de kerkelijke werkgroep bewijst volgens Oostvogel „dat 'Apeldoorn' geen incident was". Hij heeft overigens weinig hoop op een grotere oecumenische souplesse van de RK-Kerk inzake de eucharistie. De werkgroep moet advies uitbrengen over de vraag of de gezamenlijke ver klaring van de kerken over het kerke lijk gemengd huwelijk uit 1971 aan passing behoeft. Een eucharistie- of avondmaalsviering tijdens een oecu menische huwelijksdienst wordt daar in afgeraden. Dat negatieve speelt voor bruidsparen geen c rol, zegt rk-pastor J. van Well van oecumenische kerkgemeenschap) renwijk in Leiden. „En voor mij, f lijk gezegd, ook niet." Ook hij' wacht weinig van de nieuwe groep. Aan de protestanten volgens hem niet liggen. weet nu al dat Simonis elk voo om de bestaande regels te verso len zal afwijzen." Dominee Guus Fröberg (43) is van oorsprong hervormd, maar sinds an derhalf jaar predikant voor zowel gerefor meerden als hervormden in de Samen op Weg-gemeente Voorschoten. Zijn vak en roe ping omschrijft hij als het om gaan met men sen vanuit de bijbelse bood schap. „Je hoopt door je werk troost en bemoediging mee te geven aan de mensen, en op z'n tijd ook vreugde." door ONNO VAN 'T KLOOSTER Dat ik predikant ben geworden, heeft weinig te maken met mijn familie. Ik stam niet uit een domineesgeslacht of iets dergelijks. Mijn vader, een wis- kundeleraar die later directeur van een mavo werd, was vroeger wel actief in de dia conie. Moeder zorgde voor het gezin, en werkte voor ze haar twee kinderen kreeg. Ik heb één zus - ook werkzaam in het onderwijs. We waren her vormd, maar er was geen sprake van een strikt regime thuis. Ik ben niet getraumatiseerd door een jeugd met kerk en een actief geloofsleven, zoals je wel eens hoort van anderen. Wij gingen iedere zondag naar de kerk in Diemen en ik was actief in de jeugdkerk. Nou, dat was wel aardig, hoewel ik bijvoorbeeld de catechisatie erg saai vond. Het ging ons meer om de gezelligheid in de groep, denk ik achteraf. Die tijd vormde in ieder geval niet de aanleiding om mijn toekomst in de kerk te zoeken. In eerste instantie wilde ik de gro te vaart op als scheepsbouwkundig ingenieur. Maar een probleem was dat je als brildrager toen nog niet in aanmerking kwam voor zo'n loop baan. De wens om theologie te gaan studeren werd mij eigenlijk ingegeven door de docent godsdienst op het atheneum. Hij las niet alleen op stoffige wijze voor uit de bijbel, maar behandelde ook onderwerpen zoals de ethiek, zenboeddhisme, het werk van Sartre en Dostojevski. En hij liet ons op een andere manier dan gebruikelijk kijken naar teksten in de Bijbel, zoals het scheppings verhaal. In die tijd begon de Amsterdamse school opgang te maken in de theologie, waarin naar voren kwam dat je verhalen uit de Bijbel niet letterlijk als een historisch verslag hoeft te lezen. Je kon het bijvoorbeeld ook als een vorm van poëzie be schouwen. Dat soort inzichten inspireerden mij om na te denken over een studie theologie of fi losofie. Ik had aanvankelijk nog niet een echte voorkeur voor één van de twee richtingen. Eerst moest ik nog twee jaar Grieks en Latijn studeren. Dat waren zware jaren waarin ik veel moest blok ken. De keuze voor theologie maakte ik in die periode. Ik bezocht toen de colleges van drs. Breukelman, een grote naam binnen de faculteit van Amster dam. Hij gaf op een nieuwe manier invulling aan de bijbelse theologie en deed dat op zeer bezie lende wijze. Zijn colleges begonnen bijvoorbeeld op zaterdagmorgen negen uur en dat kon dan duren, exclusief een korte pauze, tot zes uur. Dan zei hij: 'ik moet nu helaas ophouden, maar ik had nog zoveel kunnen vertellen.' Dat was geweldig. Door hem heb ik voor bijbelse theologie gekozen en niet voor de meer filosofische of godsdienst- wijsgerige kant. In de jaren daarna heb ik verschillende kerken bezocht. Maar er was nog geen sprake van echt meeleven, of van een beslissing om gemeentelid te worden. Ik ging hoofdzakelijk om te kijken wat voor een verschillende soorten kerken er waren, hoe alles in zijn werk ging en hoe de voorgangers het deden. Op een dag besloot ik naar de Mui- derkerk in Amsterdam-Oost te gaan. Na de dienst kwam er iemand op mij af om te vragen wat ik er van vond. Dat was al bijzonder. Ik ver telde dat het mij een inspirerende gemeente leek. Dat bleek later ook, want daar is mijn hartstocht voor de kerk ontstaan. Ik werd lid van de cantorij en een groep die contact onderhield met een partnergemeente in Oost Berlijn. Daarnaast hield ik me bezig met nieuw ingekomen mensen. Later trad ik ook nog toe tot de kerkenraad. De Mui- derkerk zag ik als een gemeente die in het hart van de samenleving stond. Amsterdam-Oost is een negentiende eeuwse buurt met oude huizen, veel verpaupering, grote werkeloosheid en veel studenten. De kerk stond daar middenin, met een open oog en oor voor alle problematiek waar de mensen mee kampten. Dat sprak mij aan. Tegelijkertijd voelde ik mij ook thuis op de facul teit theologie in Amsterdam. Er waren zeer goede hoogleraren, zoals die, overigens inmiddels over leden, Breukelman. Hem zie ik toch als mijn be langrijkste inspirator, als degene door wie ik kan spreken over 'een roeping'. Hij gruwde zelfvan het begrip 'school maken', maar van zijn manier van kijken naar de bijbel, het aandachtig lezen en uitleggen van bijbelteksten, heb ik ontzettend veel geleerd. Het ging er bij Breukelman dus niet om de bijbel te interpreteren vanuit een kritisch historische methode, om het uitsplitsen van de bronnen en dergelijke. Maar meer om hoe zo'n tekst tot jou persoonlijk spreekt, hoe die tot de gemeente spreekt en wat voor een boodschap er in is overgeleverd. Zo ben ik dus predikant ge worden. Na m'n studie heb ik vijf en halfjaar gewerkt in De Rijp, een plattelandsgemeente in Noord-Hol land, en toen zes jaar in Koog aan de Zaan vlakbij Amsterdam. En nu dus Voorschoten. Het is pret tig dat de gemeente hier al zo vergevorderd is in Dominee Guus Fröberg: „Ik ben niet getraumatiseerd door een jeugd met kerk en een actief geloofd ed b FOTO H/acf cm dc het Samen op Weg-proces. De Rijp en Koog aan de Zaan zaten nog middenin al het organisatori sche dat bij zo'n proces komt kijken. Hier heb ik mijn handen vrij om bezig te zijn met de veelzij digheid van het predikantschap. Het omgaan met mensen vanuit een bijbelse boodschap. Het belangrijkste in dit werk is dat je een soort ver dieping in het leven, maar ook troost en bemoe diging mee wil geven, en op z'n tijd ookn Of noem het 'gein', op z'n Amsterdams# leidste Gein staat dichtbij het Hebreeuwse woordje 'chen', dat weer alles te ma ken heeft met het begrip 'genade'. Op z'n Mokums is dat verbasterd tot gein. En als genade vreugde kan zijn, dan is het goed. JLeidsch Dagblad Foto uit de archieven Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een ingevulde cheque (geen overschrijvingskaart) ter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) op te stu ren naar het Leidscn Dagblad, t.a.v. Leidsch Dagblad Archieven, Postbus 54, 2300 AB Leiden of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad aan de Rooseveltstraat 82. U ontvang de foto binnen drie weken. ANNO 1899 Zaterdag 18 Maart LEIDEN - De commissaris van Politie waarschuwt te gen de weduwe Steenwijk, oud 50 jaar, middelmatige lengte, rood aangezicht, bruine oogen, donker grijzend haar, gekleed als een vervallen juffrouw met zwarten rok, dito mantel en bruin fluweelen hoed, die de gegoe de lui afloopt om zoodoende geld te bekomen, hetwelk zij aan drank besteedt. Menigmaal werd zij ter zake dronkenschap in politiebewaring gesteld, ook wel op haar verzoek, wanneer zij geen onderkomen had. Bin nenkort heeft zij zich naar Den Haag doen afschrijven en bleef desniettegenstaande zich toch in Leiden op houden, steeds bedelende. Door tusschenkomst der politie werd zij naar 's Gravenhage geëxpeciëerd, van waar zij toch hier komt om den goedgeloovigen geld af te zetten. Van plaatsing in een gesticht wil zij niets weten, om dat zij dan geen bot kan vieren aan haar dranklust. KATWIJK - Resolutie van Gedupeerde Staten, waarbij aan de Holl. IJzeren-Spoorweg-maatschappij vergun ning wordt verleend tot het stellen van een draaibrug in het verlengde van hare baan langs den Rijnsburgschen grindweg, waardoor de tram langs het Overrijn komt te vervallen en de tram voortaan door de Voorstraat (Mo leneinde) Katwijk aan den Rijn zal binnenkomen. Na eenige gedachtenwisseling wordt deze resolutie voor kennisgeving aangenomen. De Voorzitter deelde hierbij nog mede, dat B. en Ws. zich hebben gewend tot de Holl. IJz.-Spoorwegmaat- schapprj, om de in die resolutie voorgeschreven veran dering der tegenwoordige trambrug van gemeentewege te doen uitvoeren tegen betaling aan de gemeentekas der kosten, die voornoemde Maatschappij daarvoor zou hebben te doen, een en ander in verband met de even- tueele tot-stand-koming der verbetering van den water weg Katwijk-IJmuiden. ANNO 1974 Dinsdag 19 maart DEN HAAG - Werknemers krij gen per 1 april een bruto loons verhoging van 15 gulden per maand. Bovendien zal met in gang van die datum een voor schot van drie procent op de prijscompensatie worden gege ven. Het kabinet-Den Uyl heeft dat gisteravond beslist, nadat eerder op de dag was komen vast te staan, dat werkgevers en vakbeweging niet tot een ak koord konden komen over het arbeidsvoorwaardenbeleid voor de rest van het jaar. WORMER - Het telefoonverkeer in de Zaangemeente Wormer is twee dagen volledig van slag ge weest, nadat zich daar maan dag twee nieuwe tandartsen hadden gevestigd. Honderden Wormers probeerden maandag of dinsdag of tandarts E. Steert of zijn collega R. A. de Jong op te bellen, de enige mogelijkheid om zich als patiënt te laten in schrijven. Wormer had met zijn 12.000 inwoners tot voor kort slechts een tandarts. Door ziek te moest hij zijn werk opgeven. Met twee tandartsen is Wormer nog niet geheel uit de brand. In Nederland rekent men met een behoefte van een tandarts op 4500 inwoners. In Zweden, LEIDEN - De club 101+ is gisteravond in de kantine van de voetbalvereniging Lugdunum voor het eerst naar buiten getreden. Theo Koomen (op de foto links naast waarnemend 101 plusvoorzitter Piet Erades) voorzag sportfilms van commentaar en liet dat ook nu vergezeld gaan van een flinke portie humor. foto anp waar de tandheelkundige hulp beter is, wordt op elke tweedui zend inwoners een tandarts no dig geacht. WASSENAAR - J. Janse uit Den Haag heeft met dertigduizend gulden als hoogste ingeschre ven voor de pacht van het par keerterrein aan de Wassenaarse Slag. In totaal waren er vijf in schrijvingen. P. C. van Dam uit Noordwijk, die het terrein al ve le jaren pacht voor twintigdui zend gulden, schreef deze keer in voor duizend gulden. LEIDEN - De Leidse zangkoren zullen voor het eerst sinds 1946 een gezamenlijk concert verzorgen. Het culturele evene ment, waaraan ook drie plaatse lijke muziekkorpsen mee wer ken, wordt in de Hooglandse kerk en op de nabijgelegen Burcht gehouden. ie kla a bij I stof w lijks 2 LEIDSCH l (Opgericht 7 KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr.18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-5128 030 DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) TELEFAX Advertenties: 071- 5323508 Familieberichten: 023- 53173S 023- 5320 216 Redactie: 071- 5321 921 Hoofdredactie 071- 5315921 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.301 071- 5356 230 RUBRIEKSADVERTENTIE Maandag t/m vrijdag van 8 30ti 071- 5143 545 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) per ji n machtiging® hrijvenvanhfl REDACTIE F. Blok, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D C. van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie nieuwsdienst/kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chef redactie Duin-en Bollenstreek W.F. Wegman, chef redactie Leiden Abonnees die ons het automatisch afschrijven abonnements- geld, ontvangen/!,- betaling. VERZENDING PER POSI Voor abonnementen die rtfii worden verzonden geldt een toesb aan portokosten per verschijndag. LEIDSCH DAGBLAD OP CASStl Voor mensen die moeilijk lezen,» hebben of blind zijn (of een ander leeshandicap hebben), is een sa® van het regionale nieuws uit hetti Dagblad op geluidscassette besdj informatie" (Centrum v K E N H U I Z ongevallendienst Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezondera feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst, inlichtingen bezoekuren ziekenhuizen Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111. Geborer lljen I ïiiëlle d I.M Wei ïozvD "aria zv imberg Victoria 'V. Polar ^hiize voorbehc-i briber fi en E 'ten E ;övM. Ti 'Horst ïtiuijt l ïMeebe 'Nikki d fcrizvF.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 14