,eiden Regio Minder stadsbussen als subsidie uitblijft Blaffende schoenen en Tarzan in het publiek Medewerkers Leids edrijf ziek na Flora Eis twintig maanden voor ontvoeren en bedreigen ex Willem de Zwijgerlaan krijgt deze maand nieuwe asfaltlaag «F Woede over illegale kap zeventien bomen Begijnhof M)AG 19 MAART 1999 kiWlM WEGMAN, 071-5356414. PLV-CHEF HERMAN JOUSTRA. 071-5356430 i redt kind uit het water Een onbekend gebleven man heeft gisteren een drieja- getje uit het water van het Rijn-Schiekanaal gered. Voor o n van zijn oppas reed de peuter van het talud van de Jnburgerweg het kanaal in. Een toevallige passant bedacht Jjigeen moment, dook de drenkeling na en wist hem op het ogete krijgen. Met onderkoelingsverschijnselen is het kind in ^iLUMC opgenomen. ontainerbrandje slaat over Snel ingrijpen van de brandweer voorkwam dat een jjikel aan het Vijf Meiplein vannacht in de as werd gelegd, iron: loornog onbekende oorzaak brak rond 02.15 uur een brandje i jin een container die naast de zaak stond. Het vuur sloeg over larde winkel. De brandweer had de vlammen echter snel on- tcontrole. De politie sluit brandstichting niet uit. ooral veel geluid jn. Bij een brommercontrole in de omgeving van de Lange- acht had de politie gisteren een flinke oogst aan overtredin- n Agenten controleerden 42 brommers en deelden vervol- ,ns55 bekeuringen uit. Geluidsoverlast was het meest voorko- Slll ende euvel: de politie beboette daarvoor 14 brommerrijders, odere veel voorkomende overtredingen waren het niet dragen - jieen helm (12 keer) en het niet beschikken over een certffi- ai (eveneens 12 keer). Gemeente Leiden dreigt 1,6 miljoen van Rijk mis te lopen ANNET VAN AARSEN s£RT MINKHORST Leidse DALCO is een van ledrijven waar de onderzoe naar de bron van de legio- a-besmetting zich op rich- DALCO had eind vorige id een stand op de huis- idbeurs van de YVestfriese a Na de beurs zijn de vijf (werkers van het bedrijf geworden. Of het vetera- sekte is. kan en wil direc- D. Van Dalen van DALCO leggen. zijn nog verschillende on- loeken naar de bron van de netting gaande, van de het Rijksinstituut voor [(gezondheid en Milieuhy- (RIVM) en het ministerie volksgezondheid. Uitkom- iworden op zijn vroegst in van volgende week ver- ±1 Behalve DALCO kunnen bedrijven verantwoorde- ajnvoor de legionella-epi- oie. Dertien bezoekers van Vifitfriese Flora in Boven- tsptlzijn tot dusver overle- Bij zeven van hen is nu de pose veterenanenziekte ge- .CO had op de huishoud- iseen stand waar het onder een anti-condensmid- wrkocht. Er zijn verschil- bedrijven uit het hele die op de beurs met water (stoom hebben gewerkt, teur D. van Dalen van DALCO wil bijna niets kwijt over zijn werk op de beurs. „Ik heb daar geen trek in. Toen we zelf allemaal ziek waren, hoor den we helemaal niets. Nu moeten we ineens van alles ver tellen." Van Dalen van DALCO stond met vier collega's in Bovenkar- spel. Eén man is nog steeds ziek, maar 'daar gaat het nou goed mee'. De rest is weer be ter. zegt de directeur. Zowel de GGD als het RIVM hebben DALCO inmiddels benaderd en ondervraagd. Ook op hun ad vies houdt Van Dalen nu zijn mond, zegt hij. De bedrijven uit de Duin- en Bollenstreek die eind vorige maand met een stand op de beurs aanwezig waren, sluiten uit dat de besmettingshaard bij de tuinbeurs heeft gezeten. Daar was het te koud voor. De bacterie gedijt goed bij tempe raturen van 25 tot 55 graden Celsius. Bij hen waren er geen zieken. ..Gelukkig niet", zegt woord voerder P. Kralt van Bloemen veiling Flora die zich in een van de hallen in Bovenkarspel pre senteerde. „We hebben ook geen berichten van branchege noten, die ziek zijn geworden. In de hal waar wij stonden was het koud. Zo'n zes graden, de bloemen moesten tien dagen vers blijven. In de hal van de huishoudbeurs daarentegen was het warm en druk." Het stadsvervoer in Leiden gaat er volgend jaar op achteruit als de gemeente niet de toegezegde 1,6 mil joen gulden van het Rijk krijgt. Leiden dreigt die forse subiside nu mis te lo pen. Gebeurt dat inder daad, dan rijden er vol gend jaar minder bussen in de Leidse regio. LEIDEN ROBBERT MINKHORST Leiden wil als een van de eerste gemeenten in Nederland het openbaar vervoer in de stad en in de omliggende gemeenten Voorschoten, Leiderdorp en Oegstgeest aanbesteden. Voor die voortrekkersrol had de vori ge minister van Verkeer en Wa terstaat Jorritsma een bonus in petto: voor Leiden alleen al dit jaar een bedrag van iets meer dan 1,6 miljoen gulden. Ook in de jaren 2000 en 2001 kon de gemeente op extra geld reke nen. De Tweede Kamer stak echter een stokje voor die regeling en besloot dat deze zogeheten 'sti muleringsgelden' aan iets an ders moeten worden uitgege ven. Dat betekende dat Leiden zijn subsidie in eerste instantie misliep. Tegen het uitblijven van die bonus heeft de ge meente bezwaar aangetekend. Afgelopen vrijdag was daarover Het busvervoer in en rond Leiden staat wellicht een forse aderlating te wachten. foto hielco kuipers een hoorzitting bij de bestuurs- uit gegaan dat de gemeente en als de subsidie inderdaad uit- dienst Bouwen en Wonen. Ge- rechter in Den Haag. de regio niet alles zelf hoeft te blijft, niet in datzelfde jaar nog volg is dat het mes in de dienst- Leiden is er in de begroting betalen. Om die reden kan een worden gedicht, zegt woord- regeling gaat. Hoeveel bussen voor het openbaar vervoer van- eventueel gat in die begroting, voerder T. de Vries van de er volgend jaar minder rijden is nog niet te overzien, zegt De Vries. Tijdens de hoorzitting legde medewerker M. Huls uit waar om Leiden recht meent te heb ben op de bonus van het minis terie. Ten eerste omdat het de gemeente is beloofd en ten tweede omdat Leiden zijn nek uitsteekt: „Wanneer wij als een van de eerste gemeenten in Ne derland starten met aanbeste ding zijn er tal van onzekerhe den en risico's. Andere overhe den kunnen van ons leren, ook van onze eventuele fouten. Het is reëel dat wij financieel wor den gecompenseerd." Wethouder T. van Rij houdt er al enigszins rekening mee dat het stadsvervoer mogelijk nog niet per 1 januari 2000 (zo als de bedoeling was) is aanbe steed. Het contract met de hui dige busmaatschappij, ZWN, is wel opgezegd, maar inmiddels wordt gesproken over verlen ging met minstens een half jaar. meldt Van Rij. Overigens gaat de bestuurder ervan uit dat ZWN de slag om het Leidse stadsvervoer straks wint. De vraag is niet wie het openbaar vervoer zo goedkoop mogelijk kan laten zijn, maar wie voor 23 miljoen gulden de meeste bussen kan laten rijden. „De ZWN heeft een voorsprong op andere vervoerders. Zij kent ons gebied het beste. Dan lijkt mij het meest reëel dat zij met de beste offerte komen. Anders zou de ZWN nu te duur zijn." LEIDEN/DEN HAAG JANNEKE DE JONGE Hij had zijn Leidse ex-vriendin inderdaad op Valentijnsdag opgebeld, met de mededeling dat hij haar in stukken zou snijden als hij haar weer zag. „Maar dat bedoelde ik geestelijk", verklaarde de 40-jarige Hagenaar gisteren voor de Haagse rechtbank. Behalve de telefonische bedreiging drong hij in december vorig jaar de woning van de Leidse binnen en ontvoerde, mishandelde en bedreigde haar. Tevens be dreigde en mishandelde hij een vriend van haar die in haar woning verbleef. De officier van jusitie eiste daarom niet alleen 20 maan den cel en 10 maanden voorwaardelijk, maar vroeg de rechtbank ook om een contactver bod, een straatverbod en verplicht contact met de reclassering. „Het ziet eruit als een escalatie van de voor gaande jaren", meende de officier. Gedurende de negen jaar dat het tweetal een relatie had waren er vaker conflicten en zat de vrouw ge regeld onder de blauwe plekken. In een ge sprek met de officier verklaarde zij moeilijk van de man af te komen. De officier deelde mee dat ze dit mee zou wegen in haar eis. Het gebeurde allemaal op 13 december vorig jaar, toen de Hagenaar zijn ex-vriendin 's avonds een bezoek bracht. Zij wilde hem niet binnenlaten en liet haar vriend de deur open doen. De verdachte werkte zichzelf naar bin nen, waarbij hij de vriend van de wouw tegen de grond werkte. Vervolgens dwong hij de Leidse om hem met de auto naar het station te brengen. „U heeft haar bedreigd", hield de rechter hem voor. „U zei dat u een wapen bij zich had en dat u dat zou gebruiken ads ze u niet zou wegbrengen. Vervolgens sleurde u haar mee naar haar auto." De man ontkende dat hij geweld en dreigende woorden had ge bruikt. „Ik had haar mouw wel vast, maar dat was niet om haar te dwingen." Eenmaal in de auto bedacht de verdachte zich en gaf hij zijn ex-vriendin de opdracht hem naar Den Haag te brengen. Hij mishan delde haar daarbij en schoot onder meer met zijn vinger uit in haar oog. „Dat deed ik om haar te vernederen, want zij had mij vernederd door die man de deur open te laten doen." Omdat ze niet genoeg benzine had, reed ze naar een tankstation. Daar zagen enkele aan wezigen hoe de man zich agressief gedroeg. Inmiddels had de vriend van de vrouw de poli tie al gealarmeerd en kon de Hagenaar worden opgepakt. De man erkende dat hij agressief was over gekomen. „Als ik in een stress-situatie zit, krijg ik een lage stem en ga ik met m'n armen zwaaien." Hij hield echter vol dat zijn ex-vrien din vrijwillig met hem meeging. Zijn advocaat S. van Beek nuanceerde dit iets. „De vrouw koos er zelf voor. Het was weliswaar geen ge heel vrijwillige keuze, ze stond onder druk van de omstandigheden, maar het was wel haar ei gen keuze." De officier kwam mede tot de eis van 20 maanden doordat de verdachte stelselmatig bleef ontkennen dat hij de vrouw ontvoerd had. „Hij ontkent elke keer de ernst van zijn gedrag. Hij ziet niet in dat hij haar heeft ont voerd, dat hij haar bang heeft gemaakt." De man zat de afgelopen jaren al diverse keren in de gevangenis gedurende langere tijd. De rechtbank doet over twee weken uit spraak. M& jeëerd publiek, mogen voorstellen: Torini, de die schoenen laat blaffen, laat denken dat u de lotto wonnen en die ver- ;elijk zure citroenen op erlijke perziken doet ge- De meester van de hyp- -j-.i en de schepper van de pwoonste situaties. Laat u memen in de wereld van onderbewuste. U moet het hebben om het te kun- hh'ffl4?el°Ven' nu9ü mose is in, hypnose is mo- ihypnose is hot. Kijk maar ■het Dommelsch-reclame- •jeop de televisie waarin streng kijkende en in het "geklede illusionist David seen groep mensen onder wse brengt en suggereert te achtereenvolgens een ige peer en een zure ci- ?JQ "eten om die smaak ver tos weg te spoelen met een iUZU? heerlijk, ijskoud pilsje. Als Allen met zijn vingers klikt, ontwaakt iedereen uit zijn hypnose. Bijna iedereen. Twee mannen blijven in trance, het glaasje Dom- melsch smaakt in al z'n sugges tie zo goed dat één van de mannen nog maar twee koude rakkers bestelt. Tot ergernis van de hypnotiseur. Dat zal Torini niet gebeuren. De in België woonachtige hyp notiseur is al 27 jaar werkzaam als hypnotherapeut. Hij behan delt in zijn praktijken in Gent en Arendonk onder anderen bedplassers en mensen met onder meer faalangst en fobie- en. De 'truc' met het bier is hem niet onbekend, aldus Ro bin van Gelder, één van de or ganisatoren van de optredens van de maestro. „Torini schept hallucinatie", aldus Van Gel der, die Torini op een paranor- maalbeurs in België tegen het De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad lijf liep. „Zijn optreden is een combinatie van telepathie, ma gie en amusement." Torini geneest geen lichamelijk zieken, zoals Yomanda dat wel pretendeert te doen, maar heeft bijvoorbeeld wel mensen onder behandeling die op dieet zijn. En dat heeft dus weer met die citroen, die sappige peer en dat ijskoude glas bier te maken. Torini manipuleert smaak. Of u nu in een zaal zit of zich in een raket in een baan rond de aar de bevindt. Maar Torini doet meer. Zo kan hij een vrijwilliger uit het pu bliek spontaan op Tarzan doen lijken, zet hij uw stoel onder stroom, suggereert dat u zich in een vliegende storm op zee be vindt en laat schoenen blaffen. Pardon, blaffende schoenen? Jawel, simpelweg door te sug gereren dat de schoenen die u draagt honden zijn. Dat lijkt ons bijzonder makkelijk bij het uitlaten. Uw viervoeter is na melijk nooit meer ver weg. Kijk wel even uit als het dier een grote of kleine boodschap doet. Een ongelukje is namelijk zo gebeurd. De Torini-hypnoseshow doet vanavond Leiden aan. Vanaf 20.15 uur vertoont de maestro drie uur lang zijn kunsten in het Antonius Zalencentrum aan de Lange Mare. Entree 25 gulden. Bomen en kettingzagen Een Papiermolen-bewoner schrijft ons het volgende. Plaats: De Meren wijk, 15 maart middernacht. We worden wreed gewekt door het geluid van zware machines, galmende stemmen en lichten. Wat is er aan de hand? De gemeente is bezig bomen te verplanten. Waarom middernacht? Omdat het helder is en de maan goed De Willem de Zwijgerlaan krijgt eind deze maand een nieuwe asfaltlaag. Het wegdek is zó slecht dat de gemeente Leiden niet langer wil wachten met groot onderhoud, hoewel de discussie over een reconstructie nog niet is afgerond. Voor de werkzaamheden wordt op 29, 30 en 31 maart telkens één rij baan tussen acht uur 's avonds en zes uur 's ochtends afgeslo ten. Overdag kan het verkeer gewoon van de Willem de Zwij gerlaan gebruik maken. Gemeentelijk opzichter J. van der Meer verwacht geen ver keersproblemen. „We hebben dit in overleg met de politie ge pland, dat doen we niet op ei gen houtje. Het werk moet in die drie nachten ook te klaren zijn, of de hemel moet naar be neden komen." De doorgaande routes in de stad komen vol gens Van der Meer niet in ge vaar, ook al beginnen tegelijker tijd werkzaamheden aan de Rijnzichtbrug terwijl ook de Singelbrug al buiten gebruik is. „Daarom is het nachtwerk." Alleen regen kan voor uitstel zorgen. „Maar als het gaat rege nen nadat we gefreest hebben, kan het verkeer gewoon van de weg gebruik maken. Met aange paste snelheid, dat wel." Tij dens de werkzaamheden ver huizen de bushaltes tijdelijk naar de overkant waar op dat moment nog wel kan worden gereden. mm Het optreden van Torini is een combinatie van telepathie, magie en amusement. zichtbaar? Is dit de juiste tijd om bomen te verplanten? Heeft New Age ook onder de gemeen te-ambtenaren haar volgelin gen geronseld? Kettingzagen ko men er aan te pas. Nog meer herrie. Op dit nachtelijke uur hebben alle geluiden tesamen iets weg van een symfonie. Een Suite Nocturne gecomponeerd dooreen Trash-rocker. Om kwart over drie in de nacht is het werk kennelijk geklaard. De symfonie sterft weg. Om kwart voor zes gaat de wekker en om zes uur loop ik met mijn hondje langs de plek die enkele uren daarvoor nog het epicentrum van nachtelijke activiteiten door de gemeente was. Aan weerszijden van de brug tussen Arendshorst en Papiermolen staan twee grote bomen. De twee kleinere exemplaren die hiervoor het veld moesten rui men, liggen als oud vuil tussen hopen aarde. Zijn ze ziek? Zijn ze dood? Of zijn ze gewoon te klein? Mag ik in dat laatste ge val een suggestie doen? Gewoon geduld hebben. Bomen groeien elk jaar een beetje groter. En als het echt niet anders kan, ver plaats die bomen dan op een acceptabel tijdstip en respecteer onze nachtrust. Volgens Fons Delemarre van Milieu en Beheer waren de werkzaamheden aangekondigd in het Leids Nieuwsblad. En omdat bij het werk dubbele op leggers en telescoopkranen worden gebruikt, moet dat ver plaatsen van bomen in de nachtelijke uren geschieden. Op last van de politie. Want de Willem de Zwijgerlaan moet namelijk voor ander verkeer worden afgesloten als de bo men worden vervoerd. En dat geeft overdag weer lange files. Voor het transport worden de bomen met een kettingzaag nog even ontdaan van uitste kende takken. Vandaar die her- ERIC-JAN BERENDSEN» nen van flora (de jasmijn) en fauna (de uil) uit de tuin. Bo vendien zijn ze net als de Bo- menbond Rijnland woedend dat in afwachting van lopende procedures tegen de kap de bo men al zijn verdwenen. Een voor vanochtend aangekondig de actie tegen de kap ging dan ook niet door. „Als dieven in de nacht", zo omschrijft voorzitter D. van der Plas van de bomenbond de handelwijze van Austin Neder land. „Normaal gesproken is er een periode van zes weken tus sen het krijgen van een kapver- gunning en het daadwerkelijk omzagen van de bomen. Nu maar een week of vier. Dit is een klap in het gezicht van de bewoners en de bomenbond." F. Delemarre van de gemeen te bevestigt de termijn van zes weken. „We gaan vanmiddag ter plaatse een kijkje nemen en als de bomen inderdaad zijn omgezaagd, is er sprake van il legal e kap. Dan laten we de po litie proces-verbaal opmaken. Maar de bomen krijgen we daarmee natuurlijk niet terug." LEIDEN ERIC-JAN BERENDSEN Een bezwaarschrift van de Bo menbond Rijnland aan burge meester en wethouders heeft geen resultaat gehad. Een schorsingsverzoek bij de arron dissementsrechtbank in Den Haag evenmin. En een handte keningenactie van omwonen den was ook vergeefs. Zeven tien bomen in de tuin van het Begijnhof, achter de voormalige Universiteits Bibliotheek (UB) aan het Rapenburg, zijn giste ren in opdracht van tuinarchi tect Austin Nederland uit Hoofddorp gekapt. In de voormalige UB komt voorlopig een deel van de be stuursdienst van de universiteit. De aangrenzende tuin wordt dan als wijkparkje dag en nacht voor publiek opengesteld. Om het groen toegankelijker te ma ken, betere zichtlijnen te schep pen en de zon meer ruimte te geven, zijn de 17 bomen omge hakt. Buurtbewoners zijn bang voor overlast door bezoekers van het parkje en het verdwij-

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 13