>k HPf 'De natuur handje helpen' Veldsla doet het leuk in de border In Natura Vliegenlarven genezen geinfecteerde wonden Steel narcis niet afsnijden I VRIJDAG 19 MAART 1999 Laten we de eerste lentedag eens beginnen met het zaaien van een gewas, dat tot voor kort te boek stond als herfstgroente: veldsla. Nu vrijwel het gehele jaar door te koop in de handel en in elk geval de hele zomer te kweken op een stukje grond in de tuin. Maar dan niet om het gehalte aan ijzer. In een of an dere krant stond namelijk het onzinnige bericht dat veldsla meer ijzer bevat dan spinazie. Dank je de koekoek. Als je voe dingsanalyses nakijkt dan klopt het dat veldsla per 100 gram meer ijzer bevat dan spinazie. Maar van spinazie gebruik je per maaltijd wel an dere hoeveelheden dan van veldsla. De vergelijking slaat dus nergens op. al heeft me het bericht me wel op het idee ge bracht om eens over veldsla te schrijven. Er zijn op het ogen blik veel verschillen de soorten zaad voor veldsla in de handel, bedoeld om er een heel jaar mee te kun nen werken. Veldsla blijkt een ideale groentesoort voor de amateur die van een klein plek je vlug wat oogst wil hebben. Bovendien zien de plantjes er aardig uit aan de rand van een border. Mooi groen en laag blij vend. Veldsla is inheems en groeit in het wild in vrijwel alle streken van Europa tot Azië toe. Veldsla is familie van de valeriaanachti- gen die bekend zijn om hun kalmerende werking.Volgens velen heeft ook de simpele veldsla dit effect. Ideetje voor als de kinderen druk zijn? Veld sla stelt weinig eisen aan de grond, of beter gezegd: dit ge was heeft een hekel aan grond waarin teveel stikstof (N) zit. Bovendien houdt de plant van luchtige, doorlatende grond. Uiteraard is veel licht en liefst flink wat zon van belang voor een goede opbrengst. Wanneer je kunt oogsten hangt uitslui tend samen met de weersge steldheid. In augustus kan het GREET BUCHNER illustratie han van der ven Cryptogram HORIZONTAAL: 1. Tweedelig deel (8); 5. Volgens de lijn komt grootvader terug met het onderwerp (8); 6. Blik om een paard terug te zien (4); 8. Socialisten schamen zich niet voor deze kleur (4); 10. Vertrouwd met een verward genie (5); 12. Vluchtig wezen voor de inspiratie (5). VERTICAAL: 1. Jasje van een trompettist (6); 2. In Portugal krijgt men drank tussen twee rondjes door (6); 3. Uskoude vis (5); 4. Door zani ken de wanden slopen (5); 7. Zwelgpartij in de groei (5); 9. Het landbouwwerktuig is voor de bakker (4): 11. Nog maar pas in gebruik bij de visserij (3). Oplossing van donderdag: Horizontaal: 1. Odalisk; 7. ui; 8. al; 10. lat; 13. aam; 15. op; 16. oef; 18. la; 19. warm; 21. aval; 23. te; 24. eb; 25. chic; 27. Irak; 29. ei; 30. dan; 32. ma; 33. eed; 35. hal; 36. ik; 38. na; 39. feature. Verticaal: 2. Dut; 3. ai; 4. ia; 5. sla; 6. blow; 9. smal; 11. apa thie; 12. re; 14. Alabama; 16. om; 17. fa; 20. rei; 22. ver; 25. ceel; 26. cd; 27. in; 28. kali; 31. au; 34. die; 35. har; 37. ka; 38. Het succes van Ecostyle zijn dat je al na vier weken kan oogsten. Dan is de grond im mers door en door warm. Is het wat kouder dan kan het wel twee tot drie maanden duren. Een lekker beschut plekje be kort de wachttijd. Een beetje zaadhandel heeft momenteel diverse soorten veldsla in voorraad. Er zijn er met licht- en met donkergroen blad, met grotere of kleinere blaadjes. Dat is een persoonlij ke keuze. In elk geval maken we de vooral niet be meste grond goed gelijk. We trekken er met een scherp voorwerp keurig rechte rijtjes in op een afstand van vijf centimeter, niet te diep. In de ze geultjes gaat het zaad redelijk dicht op elkaar. Daarna afdekken en licht aandrukken. Als de opgekomen planten te dicht staan kunnen we immers uitdunnen en het dunsel met een gebruiken in de sla. Ook kleine blaadjes zijn lekker, zo vers uit de tuin. Echte groentekwekers zaaien veldsla wel tussen de uien of de wortelen, omdat de veldsla al weer geoogst kan worden eer deze groenten de plaats nodig hebben. Zuinigerds oogsten nooit de hele plantjes, die men met een mesje af kan snijden, maar beginnen met de buiten ste blaadjes en gaan zo door tot alles op is. Het gebruik van veldsla mag als bekend veron dersteld worden, maar op de boterham onder wat kaas blijkt veldsla met zijn bijzondere smaak onovertroffen. Wat de plaats in de border aan gaat: als de veldsla geoogst is komt er plaats vrij voor zomer bloeiende eenjarige planten. Daarmee kan men rekening houden bij het kiezen van de juiste plaats in de siertuin waar in we elk plekje gedurende het groeiseizoen immers zo goed mogelijk willen gebruiken. Natuurvriendelijke producten voor in de tuin zijn duur, het gebruik is onpraktisch en de re sultaten zijn maar zo-zo. De vooroordelen over biologische bestrijdingsmiddelen en mest stoffen zijn legio. Maar er is een ommekeer gaande. Nederlan ders willen 'schoon' tuinieren. Ecostyle in Appelscha profiteert van de milieutrend en zet de tuinierende mens aan het den ken. Ecostyle werpt zich niet uitslui tend op als verkoper, maar ook als adviseur. „We werken pro bleemoplossend. Dat is onze kracht", zegt marketingmana ger Peter van den Broek. Zo oogstte het bedrijf lof voor een zeven-stappenplan ter voorko ming van mosgroei in het ga zon. „Wij werken preventief. Vaak hoef je de natuur alleen maar een handje te helpen." Uit het niets heeft het Appel- schaster bedrijf in de jaren ne gentig de Nederlandse markt veroverd. Ook in België en De nemarken zijn kantoren ge opend. „Doordat we marktlei der zijn, houden we geld over om te blijven investeren", ver klaart Van den Broek het suc ces. Ecostyle heeft zo langza merhand een alternatief voor elk giftig middel gevonden. .Al leen tegen slakken hebben we nog niks goeds. Maar daar wer ken we hard aan." Het natuurvriendelijke gedach- tengoed wordt uitgedragen tij dens bio-seminars voor 'groen- verkopers' in Appelscha en pre- senatie in het land. Sinds drie jaar zijn dertig vrijwilligers op pad om de zeventig producten te demonstreren bij fuchsia- en rozenclubjes. Een reizend thea tergezelschap gaf in 1996 biolo gieles aan twintigduizend kin deren. Verder brengt Ecostyle jaarlijks een eigen magazine uit met een oplage van 200.000. Voor vragen kunnen klanten te recht bij de groenlijn of op de internetpagina. Chemische tegenhangers Bay er, Pokon en Asef, volgen de bloei van Ecostyle met argus ogen. ,,De concurrentie zit niet De 200.00 exemplaren van het magazine Bio-Tuinnieuws vinden gretig aftrek. foto pr stil," zegt directeur Anne Jan Zwart. „Ook het biologische hoekje van de markt is de laat ste jaren aanmerkelijk groter geworden." HENK HELLEMA De methode dateert al uit het begin van de ze eeuw, maar is sinds de opkomst van de antibiotica goeddeels verlaten. Door de toenemende re sisten tie van bacteriën tegen antibiotica lijkt het inzetten van larven van de keizersvlieg (Lu- cilia sericata), verwant aan de huiselijke bromvlieg, bij de behandeling van geïnfec teerde wonden en wonden waarbij weefsel afsterving optreedt, weer enige aandacht te krijgen. In British Medical Journal van deze week schrijven Engelse onderzoekers, verbonden aan een ziekenhuis in Wales en aan de In ternational Biotherapy Society, dat het klinisch gebruik van (gesteriliseerde) vliegenlarven sinds een jaar of drie weer in de lift zit. Volgens hen is deze vorm van 'biochirurgie' in bijna 400 centra (in Engeland en elders) met succes toege past. Goede resultaten zouden met na me bij de behandeling van open wonden als gevolg van een diabetische voet zijn be reikt. Larven van de keizersvlieg vertonen van nature een voorkeur voor afstervend en rottend weefsel. Op welke manier ze hun desinfecterende werk doen is nog onduide lijk. Gedacht wordt aan de productie van natuurlijke antibiotica-achtige stoffen, aan een verandering van de zuurgraad in de wond en aan het consumeren en vernieti gen van bacteriën als normaal onderdeel van hun dagelijkse voedingspatroon. In de afscheidingen van de larven zijn ook groeibevorderende stoffen gevonden. Dat zou, volgens de onderzoekers, een verkla ring kunnen zijn voor de waarneming, dat chronische wonden na het inzetten van lar ven soms snel kunnen genezen. De larven van de keizersvlieg worden nu nog uitslui tend toegepast als laatste redmiddel bij niet meer te behandelen wonden. Volgens de Engelse onderzoekers zouden de larven echter eerder ingezet moeten worden om het gebruik van antibiotica terug te drin gen. Vraag en antwoord Een zeer interessante brief ont ving ik van C.J. Krosschell uit Noordwijk. Altijd heb ik ge hoord, gelezen en doorgegeven dat narcissen pas na een dag apart in water te hebben ge staan bij andere snijbloemen mogen worden gezet. Fout vol gens deze briefschrijver. Deze bloemen worden al op de kwe kerij in water gezet om daar overtollig slijm kwijt te raken. Daama worden ze vaak bijna droog gehouden en dat is goed. De narcis behoudt dan eventu ele voedingsstoffen die in de stengel zitten en blijft lang goed, ook samen met andere bloemen. Bij opnieuw afsnijden raakt ze weer slijm, waarin veel voedingsstoffen zitten, kwijt en blijft dus minder lang goed. Dit alles is nieuw voor mij. Wie kent deze theorie? Dan zou ik dat zeer graag vernemen. Lijkt me belangrijk. M. Roos uit Haarlem is in het bezit van een kerstster die nog rode bladeren heeft sinds de feestdagen. Een andere kerst ster heeft opnieuw groen blad gemaakt en begint nu rood te kleuren. Hoe kan dat? De zoge naamde korte dag behandeling die men bij kerststerren toepast is bedoeld om ze precies met de feestdagen te laten bloeien. In het land van herkomst, o.a. Spanje is dat niet nodig. Daar passen ze de bloeiperiode aan de seizoenen aan. Blijft de open vraag waarom die ene kerstster nu zo snel na de feestdagen weer mooi rood wordt. Ik weet het niet zeker, maar de*moge- lijkheid dat hij met een bepaald hormoon of iets van dien aard was behandeld om op tijd te bloeien lijkt me niet onwaar schijnlijk. In dat geval zou die stof eventueel nog doorgewerkt kunnen hebben. Kortom pre cies weet ik het niet want mijn kerststerren bleven de hele zo mer knalgroen totdat ik ze een korte dag behandeling gaf. In elk geval veel dank voor de brief. Misschien zijn er lezers die meer van kerststerren afwe- voor al wat groeit en bloeit welkom bij: bloemendaal bv. rijksstraatweg wassenaar HEINZ rev guiTeHKAfrje. H£HSÉH! aezr H/SOCT-CT/ISÉ ANTTÉKÉ KLOK' VAN D£ etanser ha/toe vax sléchts 'Hjrr/É eti/KK TOMPOES Heer Bommel en de Killers Uit de zwarte wolken, die laag over het landschap hingen, begon sneeuw te vallen. Al spoedig was al les dan ook bedekt met ëen witte laag, die het rijden glibberig en het uitzicht onduidelijk maakte. „Daar ligt het stadje", prevelde heer Ollie met stijve lippen. „Ik heb het toch maar weer knap gevonden, al zeg ik het zelf. Ach, het is wonderlijk wat een heer met een nobel doel voor ogen alleen kan bereiken. Als het maar niet zo koud was - en als dat plaatsje maar wat gastvrijer zou zijn..." Nu, dat was het verlaten stad je beslist niet. Het rees zwart en wormstekig uit de witte vlakte om hoog en bij het naderen klonk het piepen van houtwerk en het klappe ren van luiken op akelige wijze bo ven het huilen van de wind uit. Heer Bommel bracht zijn voertuig tot stil stand en stapte met stijve benen op de grond. „Nu is het de kunst om dat café te vinden", mompelde hij. „Dat kan niet moeilijk zijn voor iemand met een fijn richtinggevoel. Kijk, hier schijnt licht; ik ben er al! Toch knap..." Hij zweeg plotseling, toen een invallende gedachte hem trof. „Ach wat, het is helemaal niet knap", vervolgde hij met een droevig lachje. „Een misdadiger keert altijd naar de plaats van zijn misdrijf terug, als men begrijpt wat ik bedoel." Met deze gedachte sloop hij naar de bouwvallige herberg en gluurde om de hoek. Een gelig lichtschijnsel viel op de sneeuwvlokken, die vrij naar binnen dwarrelden, want de zaak was slechts door klapdeurtjes geslo ten. „Dit is het laatste spelletje, Bud! sprak een temerige stem uit het in wendige. „Het bevalt me niks om hier een kaartje te leggen, terwijl er zoveel tijd te doden is om deze tijd van het jaar." Heer Ollie huiverde. Toen vermande hij zich en schuifel de met besneeuwde voeten naar de ingang. REDACTIE MARCOT KLOMPMAKER EN SASKIA STOELINCA 023-5 Tj Vooral om de geur De boerenjasmijn trof je enkele eeuwen gele den vooral aan in de tuin van 'mensen van stand'. In de loop van de jaren zijn enkele mooie kruisingen on- staan, waarvan de Phi- ladelphus Virginal er een is. Deze plant wordt vooral gekozen om de heerlijke geur, die hij half juni prijsgeeft. De bijna honderd jaar ou de struik wordt ruim twee meter hoog en even breed. Snoeien is niet nodig. Zuid-Euro pa, Oost-Azië en het zuidelijk deel van Noord-Amerika zijn de 'thuisbasis' van deze decoratieve struik. In juni verspreidt de boerenjasmijn heerlijke geur in dre tuin k Tafel altijd op maat Voor een balkon of een niet al te groot terras is er een tafel die je naar believen een stukje groter of kleiner gemaakt kan worden. Via een vernuftig kliksysteem klap je de zijkan ten naarbeneden. De tafel (Fiorina) kan helemaal den ingeklapt en is daaroit ook heel geschikt voor de camping. Meer informatie Grosfillex BV, tel. 0413- 337474. Kamerplanten uit de gratie De verkoop van kamerplanten is vorige jaar, net als in 1997, met drie procent gedaald. Ge middeld gaf de* Nederlander vorig jaar 46 gulden aan ka merplanten uit. In het bijzon der mensen boven veertig jaar zien een kamerplant nog wel zitten; jóngere huishoudens daarentegen schaffen nauwe lijks nog exemplaren aan. Zij hebben geen tijd om het groen te verzorgen of vinden een plant oubollig. Bloemenbureau Hollandi daarom een offensief begi nen om kamerplanten in kunstzinnige potten alse eigentijds en sfeervol woo tikel te presenteren. Heli wenblad Libelle heeft de boodschap van de proi organisatie begrepen. Io recente uitgave wordt nit meer over kamerplanten maar over woonplanten sproken. De serre en wat er aan vast zil Een serrebouw je om vroeger van het voorjaar te kunnen ge nieten. Die eerste uurtjes in de zon, wegen iet op tegen een hele zomer. De eisen waaraan een goede serre moet voldoen worden vaak onderschat. De gids 'Alles voor Serres' maakt wegwijs op het gebied van bouwvoorschriften en geeft daarnaast een overzicht van de technische en decoratieve mogelijkheden, want een ser re kun je zo duur maken als je wilt. Wel of geen vloerverwar ming, inbraakpreventie, isola tieglas enz. De gids is te koop bij boekhandel, supermarkt en warenhuizen. Batikpotten Een lekker brede bodem is het pluspunt van deze potteni «nt een batikmotief. Compleet met binnenpot past de planth slaap zonder datje de lelijke rand van de teeltpot ziet. De batikf 'ijke met bijpassende schotel, is er in vijf afmetingen. Meer tol !t tie: tel. 026-3253317. IIS0| 20 24.C men. Evenals het feitdi q$s de goudsbloem onder b otis Latijnse naam Calendu akoij zoeken om maar een voorbeeld te noemen, zwaar weegt nauwel gen het gemak vvaarme Beste Tuinplanten Een simpele titel voor een boek dat in geen enkele boe kenkast van een tuiriliefheb- ber zou mogen ontbreken. Het bevat vrijwel alle informa tie die men over planten no dig heeft en dat helder en dui delijk en in klein bestek, inclu sief kleurenfoto's. Het boek is vertaald uit het Engels en tot stand gekomen in samenwer king met de prestigieuse Royal Hortical Society. Tweeduizend planten, zowel eenjarig als vaste plant dan wel struik of bol, staan beschreven met aanduiding van al dan niet winterhard, geschikt voor zon of schaduw enzovoorts. Alleen de aanduiding vaste plant dan wel een of tweejarig is niet duidelijk en dat kan voor be ginners een probleem vor- ?ai f)ü lüjto 'V is.: onder diverse hoofdstu 'of v\ planten kan vinden vo( Jjah. voorbeeld droge of natt duw, planten met geurt bloemen, fraaie herfst): bomen voor kleine tuin nog veel meer. In eenl hoofdstuk vindt inenr de aanbevolen voor de diverse groenrt Ege ten. Completer kan het SnL| (G.B.). Terras gids voor planten, Uitgave Terra, ?n 9062558631 Prijs tot U J.30 f29,90, nadien f34,90 2 HetT Chint

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 10