Winst VNU ruim 500 miljoen (WMSS i I Economie C' cepsis bij Heerema a stijgende olieprijs Iers bier in de bergen H 'Tele2 duikt in gaatjes die de grote jongens laten vallen' Grote terminal voor Ceres in Amsterdam Renault gaat riskante vrijage aan met Nissan [ecordomzet Bloemenveiling Holland Haarlems uitgeversconcern verwacht voor dit jaar verdere groei 1999 tecordomzet van 2,5 miljard gulden behaald. Dit betekent .resultaat na belastingen van acht miljoen gulden. Deze J5t wordt niet aan de leden uitbetaald, maar toegevoegd aan >t eigen vermogen. De recordomzet werd bereikt door vier ocent meer bloemen te verhandelen voor een prijs die twee ocent hoger lag dan in 1997. De totale inkomsten van de vei- igstegen naar 259 miljoen gulden, een groei van een kleine ie procent. De totale kosten stegen echter ook, met zo'n vier ocent. De belangrijkste oorzaak van deze stijging zijn de loon- isten als gevolg van de CAO. riekenland verliest alleenrecht op feta hossel* Het Europese Hof van Justitie heeft gisteren bepaald (Griekenland niet langer het exclusieve recht heeft om het la- 'fetakaas' te gebruiken voor de zoute witte geiten- en scha- nkaas. Andere erkende producenten uit landen van de Euro- se Unie mogen hun kaas ook 'feta' noemen. In 1996 stemde (Europese Commissie nog in met de Griekse eis om het pre- Jaat 'feta' te beschermen en niet-Griekse producenten te ver- 63: (den het label te gebruiken. Denemarken, Duitsland en 2,50 ankrijk waren het daar niet mee eens en stapten naar de rech- ilii paanse piloten dreigen met staking 5» gfflONA» De piloten van de Spaanse luchtvaartmaatschappij i: cria hebben een staking aangekondigd in de paasweek. 'La rnana Santa' is een van de drukste periodes voor het Spaanse irisme. Als de werkweigering doorgaat, verwachten de Spaan toeristenorganisaties een landelijke chaos. De vakbond van rkeersvliegers Sepia heeft de staking uitgeroepen, omdat de rectie van de Spaanse luchtvaartmaatschappij volgens haar 2igert „een aantal arbeidsvoorwaarden fatsoenlijk en op tijd te 4.ec ielen". De eerste stakingsdagen zijn gepland op 26 en 27 78 art. Als de piloten hun zin niet krijgen, wordt er op 29 en 31 tait ook niet gevlogen. Wanneer het conflict dan nog niet is gelost, blijven de vliegtuigen op 1, 2, 4 en 5 april ook aan de iL Toppers gaan sober geldeed DEN HAAG GPD Het Haarlemse uitgeversconcern VNU zag de netto winst vorig jaar met 29 procent groeien tot 512 miljoen gulden. Per aandeel nam de winst toe van 2,10 tot 2,70 gulden. De omzet steeg met 36 procent tot 5,34 miljard gulden. Verwacht wordt dat de winst dit jaar verder zal stijgen. Dat heeft VNU vanochtend bekendgemaakt. haarlem ronald frisart De winstcijfers over 1998 zijn in overeenstemming met de in de nieuwjaarsrede uitgesproken verwachting. Al bestaande acti viteiten droegen dertien pro cent aan de groei bij. Nieuwe aanwinsten namen zestien pro cent van de winstgroei voor hun rekening. Bij die nieuwe aanwinsten ging het vooral om World Di rectories, uitgever van gouden gidsen in zes landen, waaron der Nederland. De aanschaf van World Directories voor 4,3 miljard gulden is geheel betaald met geleend geld. Dat had tot gevolg dat de winst per aandeel niet is verwaterd. Zonder het in 1997 aange schafte World Directories zou de nettowinst niet met 29 maar 'slechts' met vijftien procent zijn toegenomen. World Direc tories is overigens niet met in gang van 1 januari vorig jaar, maar pas vanaf half februari in de cijfers opgenomen. Het voordeel daarvan is dat de tra ditioneel voor de gouden-gid- senuitgever verliesgevende eer ste weken van het jaar buiten beschouwing konden worden gelaten. Als gevolg daarvan droeg World Directories voor 35 miljoen gulden bij aan de net towinst. De VNU-top stelt voor het di vidend per gewoon aandeel te verhogen van 70 naar 95 cent. In oktober vorig jaar is al een tussentijds dividend uitgekeerd van 24 cent per aandeel. De netto-omzet groeide vo rig jaar met 36 procent van 3,9 naar 5,3 miljard gulden. Al be staande activiteiten zorgen voor tien procent groei, nieu we aanwinsten voor 26 pro cent, waarvan World Directo ries 22 procent voor zijn reke ning nam. In Nederland liet het be drijfsresultaat van de publieks tijdschriften volgens VNU 'een bescheiden groei' zien. Bij de dagbladen - regionale kranten in het zuiden van het land - aanhoudende stijging van 75; irijs van ruwe olie is voor- Dg geen aanleiding om bij eidse offshore-bedrijf Hee- de vlag uit te hangen, ema zit momenteel mid- 111 een ingrijpende reorga- Se waarbij bijna eenderde de ruim 600 personeelsle- p straat zal komen te Directe aanleiding van isis zijn de lage olieprijzen, door oliemaatschappijen orders bij Heerema annu- i'ó len. „Maar ik verwacht niet 60 de oliemaatschappijen nu ekken bij ons gaan bestel- aldus Heerema-directeur Mulder. directie van Heerema is moment druk bezig met jp twerken van het reorgani- 530 ilanvoor Heerema. Om de jaren zonder schade te komen, moet er op alle en flink worden gesneden, dien verschillende afdelin- i >p het Leidse hoofdkantoor i samengevoegd. De po- berichten over de olie prijs brengen daarin geen ver andering. Mulder: ,,Ik hoop dat wij een reden krijgen om het re organisatieplan te herzien, maar ik heb weinig hoop dat het gaat gebeuren.'" De olieprijs liep deze week op tot tegen de dertien dollar per vat van 159 liter. In december vorig jaar was de prijs gedaald tot onder de tierr dollar. Maar om de grote, offshore-projecten waar Heerema haar geld ver dient weer aantrekkelijk te ma ken, moet de prijs nog een dol lar of vijf omhoog. „Bij oliewin ning in diep water wordt uitge gaan van een prijs van achttien dollar, en zo'n platform produ ceert 20 tot 25 jaar. Dan maakt één dollar een gigantisch ver schil." Mulder vraagt zich ook af of de stijging van de olieprijs stand zal houden. „Analisten zijn heel sceptisch. Er is nog al tijd een overcapaciteit doordat de vraag naar olie sterk vermin derd is. Een structurele oplos sing zou moeten komen uit een economische opleving in het Verre Oosten." pangboche Nog niet zo lang geleden expor teerde Ierland weinig meer dan armlastigen, die overal ter wereld op zoek gingen naar een betere toekomst dan ze op het economisch achtergebleven Groene Eiland ooit konden krijgen. In de afgelopen jaren is Ierland ech ter veranderd van de arme man van Europa tot de snelst groeiende economie van de Eu ropese Unie. Een van de bekendste export producten van deze 'Keltische Tijger' was al tijd al het donkerbruine Guinness-bier, en ook daar zit nu een enorme groei in. Dezer dagen gaan niet alleen vaten en flesjes de grens over, maar hele brouwerijen. Zo wordt sinds deze maand zelfs Guinness gebrouwen in het Aziatische bergland Nepal. Daar wor den de kistjes bier op volstrekt traditionele manier per yak naar hooggelegen herbergen gebracht, want ook daar wordt vandaag door toeristen Saint Patrick's Day - de Ierse natio nale feestdag - gevierd. foto epa amsterdam fred v !?oj markt' 1° de telecom- )u icatie krijgt de komende 1 oden definitief gestalte, 1 jaar na de formele libera- ing per juli 1997. Dezak- ion wordt zo goedkoop tGSM de huistelefoon 10?» acurreert en iedereen kan j oude nummer houden en lor rompslomp met 'num- 9/i stabiliteit' overstappen 74$ ^econcurrent' Half Ne- 61|j nd loopt al met een zak- ■on en de andere helft zal rolgen, als we Ben, htone, Telfort, Libertel en Telecom mogen geloven, kkale kabelexploitanten trvice providers' vallen 2 0: Ten vloedgolf van activi st over het land en nieuwe bedrijven, tele- ikels, banen, nieuwe - en nieuwe omzet. Wie j70g Khuil achter het bom- 33 ment van reclamespots fertenties? In de serie je markantste telecom- len vandaag deel 3. De tjl [twee aflevering stonden 25(1 krant van 2 en 8 maart. „Wij richten ons op de massa die door de grote jongens wordt overgeslagen", zegt algemeen directeur Terry Aurik (30) van Tele2 Nederland. „Onze klan ten zijn consumenten en kleine^ bedrijven die goedkoper willen" bellen, maar soms komen ze ook uit pure irritatie over KPN bij ons. Ze zijn al blij verrast als je op de beloofde tijd terug belt." Wie het hoofdkantoor van Tele2 zoekt, moet goed de weg weten. De Amsterdamse Eller- manstraat ligt in een weinig prominente hoek van de stad, tussen het Amstelstation en de Bijlmer. „Deze omgeving hoort bij dit bedrijf', lacht Aurik, „Wij zijn geen duur advocatenkan toor, voor ons is het een sport zo goedkoop mogelijk te zijn. We hoefden van hieruit maar een kort kabeltje te trekken naar de dichtstbijzijnde KPN- centrale. Goedkoop, maar onze techniek is het neusje van de zalm." De kwaliteit van Tele2 moet vooral komen uit de prijzen en het dienstbetoon. Want een ei gen netwerk heeft Tele2 niet. Het bedrijf doet zijn werk met een paar glasvezelkabels, een computercentrale met rpke- ningadministratie, een call cen ter om de klanten te woord te staan eri een paar kamers vol verkopers. Wie met Tele2 wil bellen doet dat door voor alle nummers die hij belt de code 1602 te draaien. Directeur Terry Aurik van Tele2: „Wij stropen de markt af op zoek naar goedkope aanbiedingen." foto gpd roland de bruin 23) jjf:Tele2 Nederland «dkantoorAmsterdam Telefonie over het vaste net ^llLen: 250000 nCh*S!®emers 40 plus 30 (100 parttimers) in call center Trans its- e' van Sociëté Europeënne de Communication (SEC), Jfcer onderdeel is van Kinnevik, een conglomeraat met uit rende belangen, van auto-import tot telecommunicatie "•gever van een gratis dagblad. Metro, waarvan komend ^en met NS een Nederlandse versie wordt uitgebracht, is in handen van de Zweedse 'entrepreneur' Jan Sten- W1996 :750 miljoen gulden. Eind 1999 moet Tele2 in elf landen gevestigd zijn. Het call center is van Trans- l°ok SEC-dochter. De KPN-computer zet het ge sprek dan door naar Tele2, en Tele2 zet het op de rekening van de klant. De klant moet dus zijn KPN-abonnement houden om een aansluiting te hebben. Van de meer dan 50 bedrijven die ook met 16..-code werken heeft Tele2 zich er het meest mee geprofileerd. Vanaf het startschot op 1 no vember '97 laat Tele2 al geen twijfel bestaan over zijn aard: een marktkoopman die goed koop wil zijn. En die het straat gevecht met KPN zoekt. Tele2 ging brutaal van start met een reclamefilmpje, waarin een NOS-interview met PTT-top- man Wim Dik zo gemanipu leerd werd, dat hij zelf leek te zeggen dat zijn bedrijf altijd al veel te duur was geweest. Het filmpje'mocht niet worden uit gezonden, maar Tele2 kreeg veel gratis publiciteit. De inmiddels 250.000 klanten zijn voor 95 procent consu menten en de rest kleine bedrij ven. Volgens Aurik is de gemid delde maandrekening 50 gul den, iets hoger dan consumen ten bij KPN. Over vorig jaar was de omzet volgens de directeur 40 miljoen gulden, dit jaar is de prognose van 200 miljoen ver laagd doordat KPN onvoldoen de ruimte op zijn net kon vrij maken voor Tele2. „Rond 99 procent van onze klanten kiest Tele2 vanwege de prijs", zegt Aurik, zelf van KPN afkomstig. „Maar daaronder zijn ook veel KPN-balers die weg willen, al krijgen ze niets beters. Onbekend maakt in dit geval bemind." Tele2 is onderdeel van het Zweedse conglomeraat Kinne vik, een privé-onderneming van de Zweed J. Stenbeck. Kinnevik is met een omzet van beneden het miljard een dreumes op de telecommunicatiemarkt, maar voert, net als andere kleintjes het motto: 'Het zijn niet de gro ten die overleven, maar de snel len'. Aurik: „Wij stropen de markt af op zoek naar goedkope aan biedingen die we aan onze klanten kunnen doorgeven". Tele2/Kinnevik heeft behalve een paar onderzeese kabels naar Zweden en Engeland geen eigen netwerk en 'moet het dus hebben van de extra capaciteit die KPN en andere netwerken tegen groothandelspijzen ver kopen: huurlijnen en 'telefoon minuten'. De gesprekken worden voor tachtig procent helemaal afge wikkeld via het net van KPN, het bedrijf waartegen Tele2 zich tegelijkertijd afzet. Aurik: „KPN is onze grootste concurrent. Maar we willen niet net zo groot worden. We streven er juist naar klein te blijven. Want alleen dan kunnen we efficiën ter en creatiever blijven en ons onderscheiden van de onper soonlijke, logge reuzen." Dat Tele2 in Zweden is uitge groeid tot 800 man heeft de re putatie geen goed gedaan, zegt Aurik. „Ze zijn trager geworden en worden al spottend 'Telia2' genoemd (naar de Zweedse PTT Telia, red)." Tele2 heeft met Telfort een ring van glasve zelkabels door midden-Neder land. De slagader is een eigen glasvezelkabel van Amsterdam over Haarlen en Alkmaar naar Zweden. Daar leidt Tele2 de meeste internationale telefoon tjes overheen. Maar ook bin nenlandse als dat uitkomt. Gesprekken van een vast toe stel naar een GSM bijvoorbeeld. Bij KPN is het heel duur om met een gewone huistelefoon een zaktelefoon te bellen. Zelfs als het twee straten verderop is kost het tachtig cent per mi nuut. Tele2 gebruikt daarom een truc; de telefoontjes wor den omgeleid via Zweden. Te rug uit Zweden 'herkent' de PTT-centrale ze niet meer als een binnenlands 'vast naar mo- biel'-telefoontje, maar als inter nationaal gesprek, waarvoor veel lagere vergoedingen gel den. „We omzeilen de '06-cen- trale' van de PTT in Rotterdam en betalen alleen een 'intercon nectie'-vergoeding voor de stukjes heen en terug binnen Nederland. De rest doet Tele2. Bij de PTT vinden ze dat waar schijnlijk niet echt prettig, maar ze hebben zoveel problemen dat het niet hun hoogste priori teit heeft." Bellen van een GSM kost bij Tele2 daardoor dertig cent min der. Ook andere concurrenten troeven KPN met dezelfde truc af. Het 'overbelaste' KPN-net was eind vorig jaar aanleiding voor een klacht bij toezichthou der Opta. Aurik: „Eind '98 heb ben we hooguit tien procent gekregen van wat we hadden aangevraagd. Daardoor kregen onze nieuwe klanten steeds een ingesprektoon als ze belden. Daarom zijn we maar gestopt met reclame maken." De capaciteit van KPN is cru ciaal voor de groeikansen van Tele2, hoewel er ook concur renten als MCI-Worldcom, Tel fort en Versatel steeds meer glasvezels in de grond leggen. Ben, Dutchtone en Telfort bie den ruimte op mobiel gebied. Dat Opta KPN heeft gedwon gen zijn prijzen al per 1999 te verlagen was een tegenvaller voor Tele2. „In Zweden was de toezichthouder minder streng en hebben we een langere aan looptijd gekregen. Maar er is nog ruimte genoeg. Met 'carrier select' en Internet kunnen we drie jaar voort. Daarna zien we verder." nam het bedrijfsresultaat 'aan zienlijk' toe, aldus de bekend making van vanochtend. De re sultaatverbetering bij de dag bladen was vooral te danken aan een sterke toename van personeelsadvertenties. VNU nam vorig jaar bedrijven over ter waarde van 4,9 miljard gulden. Het leeuwendeel - 4,3 miljard - van dat bedrag werd besteed aan World Directories. Aan de andere kant verkocht de Haarlemse uitgever belangen in de Holland Media Groep en de Vlaamse Televisie Maatschap pij. Op die laatste transacties is een boekwinst verwezenlijkt, al dus VNU's bekendmaking van vanochtend. Hoe succesvoller een onder neming is, des bescheidener kleedt de leiding zich. Dat is althans één van de conclusies die naar voren kwam toen de Britse adviseurs van KPMG onderzochten of er onder meer een verband is tussen 'business leadership' en de manier van kleden. Schreeuwerige stropdas sen, opzichtige overhemden en een confectiepakkie zijn karakteristiek voor de minder presterende collega's. De top pers dragen maatkostuums in gedempte kleuren (eventueel een krijtstreepje), effen shirts en een geel geruite das. Een effen roden strop (power tie) of blauwe kan ook. Gemeente steekt 280 miljoen in project amsterdam anp Het Amerikaanse overslagbe drijf Ceres krijgt een grote con- tainerterminal in Amsterdam. Het Amsterdamse college van B en W heeft tot de aanleg van de terminal besloten. Ceres wil op de terminal in 2004 610.000 containers kunnen behandelen. De Amsterdamse wethouder Groen maakte gisteren bekend bereid te zijn 282 miljoen gul den in de terminal te willen ste ken. De gemeenteraad moer daarmee overigens nog instem men. Ceres zelf moet 96 mil joen gulden bijdragen. De tota le investering komt zo op 378. miljoen gulden. Groen erkende dat hij met deze investering zijn nek uitsteekt. „Maar het moet, anders is er geen haven meer." Hij mikt op samenwerking met Rotterdam op het gebied van de containervaart. Directeur/eigenaar Kritikos van Ceres zei in een telefoni sche reactie uit Moskou, dat hij het volste vertrouwen heeft klanten te kunnen winnen. „Er is geen enkele terminal in de wereld die zo productief is. De verblijfstijd van de schepen is maar de helft van die in andere havens." Kritikos, die ook ter minals heeft in New York en Halifax, mikt er in eerste instan tie niet op klanten van Rotter dam weg te kapen. Het Amsterdamse college heeft er alle vertrouwen in dat deze investering verstandig is. Naar verwachting groeit de con taineroverslag in Noord-West- Europa de komende tijd met zes procent per jaar. Wethouder Groen denkt dat de bestaande havens die groei nauwelijks kunnen verwerken. Daarom heeft Amsterdam een uitsteken de kans een deel van deze groei naar zich toe te trekken. Am sterdam heeft in Noord-West- Europa nu 0,5 procent van de containermarkt in handen. Dat moet naar 3 tot 3,5 procent in 2010. De bedoeling is dat de nieuwe terminal gebouwd wordt in de vorm van insteekhavens, op de hoek van de Amerikahaven en het Noordzeekanaal en wordt toegankelijk voor de grootste scheepstypen. In Rotterdam ligt de capaciteit op maximaal tach tig tot honderd 'moves' per uur. Ceres is in de haven van Am sterdam actief sedert 1996, toen het bedrijf het sukkelende CTA (Combined Terminals Amster dam) overnam. parus cees van zweeden Na jarenlang elk huwelijk hoog hartig van de hand te hebben gewezen, lijkt Renault nu ver liefd op Nissan. Nadat Renault- baas Schweitzer eerder bij de autoshow in Genève al naar het merk had gelonkt, volgde dit weekeinde in Parijs een tête-a- tête met Nissan-topman Hana- wa. Dat leidde gisteren tot een formeel bod op ongeveer 35 procent van de aandelen van het noodlijdende Japanse con cern. Beide partijen hopen nog deze maand een akkoord te sluiten. Direct na de eerste medede lingen steeg de koers van het aandeel Nissan met dertien procent. Geen wonder, want het belang van Nissan bij een versmelting met Renault is dui delijk. De Japanse fabrikant zucht onder een schuldenlast van 33 miljard gulden. Nissan zou uit Parijs een cheque van ruim acht miljard gulden kun nen verwachten, in ruil waar voor het 33 procent van zijn aandelen afstaat aan Renault. Het zou bovendien toegang krijgen tot het omvangrijke net werk van Renault-dealers in Zuid-Europa. Voor Renault zijn de voorde len nog duidelijker. Renault was vorig jaar de vierde grootste fa brikant ter wereld, maar vrijwel alle auto's kwamen terecht bij kopers in Europa. In Japan, waar de Fransen vorig jaar zeg ge en schrijven 332 Clio's ver kochten, zou Renault zijn au to's via het Nissan-netwerk kunnen verkopen. En hetzelfde zou gelden voor Amerika, waar Nissan 5 procent van de markt heeft, maar Renault afwezig is. Zelfs in Europa zou het merk kunnen profiteren van Nissan. Renault verkoopt de meeste au to's in Zuid-Europa. Nissan daarentegen, dat ruim drie pro cent van de Europese markt heeft, is vooral actief in het noorden. Renault is in drie jaar tijd ver anderd van een hinkepoot met een jaarverlies van 1,7 miljard gulden in een hoogvlieger die vorig jaar zijn netto winst met 63 procent zag stijgen tot 3 mil jard gulden. Voor een deel was dat te danken aan een produc- tiviteitsstijging van tien procent over drie jaar. voor een ander deel aan lancering van bestsel lers als de Mégane en de Kan- goo. Maar Renault ontbeert de verscheidenheid van modellen die giganten als DaimlerChrys- ler en BMW nu hebben. Wat vooral ontbreekt, is een Jeep (DaimlerChrysler) of een Land Rover (BMW). Een huwelijk met Nissan geeft Renault ook toe gang tot de snel groeiende markt van terreinwagens, zon der dat het miljarden moet in vesteren in het ontwerp ervan. Tegenover al deze voordelen moet topman Schweitzer echter de schuldenlast van Nissan op de balans leggen. Formeel be loopt die schuld 33 miljard gul den, meer dan Renault ooit in zijn eigen zwarte verleden heeft gehad. Maar daarnaast zou Nis san veel schulden hebben on dergebracht bij dochteronder nemingen, een oude truc om de financiële balans wat op te fleuren. Als die schulden wor den meegeteld, zo denken ex perts, komt het echte cijfer meer in de buurt van de 70 mil jard. Dat was waarom de koers van het Renault-aandeel maandag daalde toen het nieuws over de verloving uitlekte. GECONSIGNEERDE GELDSOMMEN In de Staatscourant, nr. 43, van 3 maart 1999 is ingevolge de Wet op de consignatie van gel den een opgave gepubliceerd van geldsommen die in de loop van het jaar 1994 in de consig natiekas zijn opgenomen en die nog niet aan de rechthebben den zijn uitgekeerd. In dezelfde Staatscourant," nr. 43, van 3 maart 1999 is in gevolge diezelfde wet een op gave gepubliceerd van geld sommen die in de loop van het jaar 1980 in de consignatiekas zijn opgenomen en waarvan het recht op uitkering in de loop van het jaar 2000 vervalt. Exemplaren van genoemde Staatscouranten zijn schriftelijk of per fax verkrijgbaar bij de SDU Christoffel Plantijnstraat 2 2515 TZ Den Haag. Het faxnr is (070) 3789783. Ministerie van Financien

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 9