Geen reisadvies Turkije Servië klaar voor oorlog met NAVO Buitenland 'Duitse coalitie is dood' 'Tudjman is stervende of al overleden' jan den Broek: 'Verwijten ïgereehtvaardigd en onjuist' Europeanen merken nog niets van bestuurlijke crisis Zeven vragen over de Europese Commissie JENSDAG 17 MAART 1999 resident Joegoslavië-tribunaal weg President Gabrielle Kirk McDonald van het Joegosla- ^bünaal in Den Haag stapt in november op. Dat heeft ze teren bekendgemaakt. McDonald (56) gaf geen redenen voor irvertrek. Het gerucht gaat echter dat ze goede kans maakt ite treden tot het Hooggerechtshof van de Verenigde Staten. •Donald werd in 1993 bij het tribunaal als rechter aangesteld. 1997 werd ze door haar mederechters tot president gekozen. y ritrea brengt Ethiopië slag toe gisABEBAHet Ethiopische leger heeft zware verliezen geleden een offensief tegen Eritrese troepen aan de grens tussen bei- landen Eritrea zei het offensief te hebben weerstaan en 25 ils te hebben vernietigd. Ethiopië wijst de beweringen van de nd, maar ooggetuigen zeggen dat het Ethiopische leger forse ppen heeft opgelopen. Verslaggevers meldden vele honder- jdode Ethiopische soldaten te hebben gezien. De gevechten sen beide landen gaan om een omstreden grensregio, en iden na een pauze van acht maanden in februari op. lerlaag voor leger in Congo goBft De opstandelingen tegen het bewind van de Congolese sident Kabila hebben maandag ongeveer 210 militairen van regeringsleger en zijn bondgenoten gedood, onder wie on- reer tachtig Zimbabwanen. Dit is vernomen in kringen van opstandelingen en in het buurland Rwanda. De gevechten iden plaats bij Kabinda, een belangrijke stad in het noord- Jsten van de provincie Katanga. De opstandelingen, gesteund °8% Uganda en Rwanda, begonnen hun strijd tegen de rege- vorig jaar. Kabila krijgt militaire steun van Zimbabwe, An- Namibië en Tsjaad. anslag op Kroaat in Sarajevo ucvo» Jozo Leutar, de Kroatische onderminister van bin- ilandse zaken van de moslim-Kroatische federatie in Bosnië, jsteren zwaargewond geraakt, toen in Sarajevo een bom on- zijn auto ontplofte. Zijn toestand is ondanks enkele opera- izeer kritiek. De aanslag vond plaats op ongeveer 150 meter de Amerikaanse ambassade in de Bosnische hoofdstad. De erikaanse federale politie FBI heeft agenten gestuurd, die eten helpen bij het onderzoek. Er is geen enkele duidelijk- tlover de daders. Leitar maakt zich echter sterk voor de be- jding van corruptie in Bosnië. Het is nog niet duidelijk is of de reden voor de aanslag is. ak brengt toch pelgrims naar Mekka IAD» Een Iraaks vliegtuig is gisteren van Bagdad naar Saudi- jië gevlogen, met aan boord 110 'bejaarde en zieke pel ts'. Zij nemen deel aan de hadj, de jaarlijkse bedevaart naar ka. De vlucht is in strijd met het vliegverbod voor Iraakse gtuigen, dat de VN in 1990 na de Iraakse inval in Koeweit af- digden. De Amerikaanse regering sprak gisteren van een ibruik van godsdienst'. De woordvoerder verzekerde echter de pelgrims niets te duchten hebben van de Amerikaanse echtsvliegtuigen die het vliegverbod boven het noorden en lenvan Irak controleren. jdental treinramp VS op veertien tco» Het dodental door het treinongeluk van gisteren bij cago is opgelopen tot veertien. Vier personen worden nog nist. Van de 123 gewonden is een onbekend aantal in zie- huizen opgenomen, sommigen in kritieke toestand. Het on- ik gebeurde toen een nachttrein op een overweg op een htwagen botste. Op het moment van het ongeluk brandden ens de autoriteiten de waarschuwingslichten en waren de irbomen naar beneden. Er zaten 214 mensen in de trein. De ste slachtoffers bevonden zich in de voorste wagons. llonvaarders breken afstandsrecord De ballonvaarders Bertrand Piccard en Brian Jones tijdens hun poging om nonstop om de wereld te vliegen it de Mexicaanse kust bereikt. Ze hebben daardoor met Ireitling Orbiter III meer dan 31.000 kilometer afgelegd, en tandsrecord voor nonstop ballonvluchten verbroken. Dat op naam van de Amerikaan Steve Eossett. Piccard en Jo- :okken op 1 maart vanuit het Zwitserse Chateau d'Oeux. reis net zo voorspoedig blijft verlopen als tot dusver, lan- twee zondag in Noord-Afrika of Zuid-Europa. Wanneer de acht graden oosterlengte passeren, zijn zij als eersten met een ballon om de wereld gevlogen. Toeristen worden alleen gewaarschuwd Groene minister kiest de aanval BONN*"* Rtr De Nederlandse reiswereld zal toeristen voorlopig niet afraden om naar Turkije op vakantie te gaan. Wel zullen de reisbureaus hen waarschuwen voor mogelijke aansla gen. Dat heeft het overkoepelende orgaan van reisbu reaus ANVR gisteren besloten na overleg met het minis terie van buitenlandse zaken. aan toe dat dergelijke dreige menten niet nieuw zijn, en dat reizen naar Turkije in het verle den altijd hebben kunnen doorgaan. Op dit moment zijn voor de ze zomer al 100.000 reizen ge boekt, tegen 240.000 over het hele afgelopen jaar. Turkije bleek in de eerste weken een HOOFDDORP ANP De Koerdische Arbeiderspartij PKK verklaarde maandag de oorlog aan toeristen die Turkije bezoeken, omdat die volgens de partij de oorlog tegen de Koerden mee financieren. De ANVR neemt de dreiging seri eus, maar voegt er onmiddellijk topbestemming. Sommige touroperators melden de helft meer boekingen, een enkele een verdrievoudiging. Ze vrezen echter dat daar nu de klad in komt. De NBBS heeft enkele tientallen telefoontjes ontvangen van ongeruste reizi gers. Oad kreeg vakantiegan gers aan de lijn die van hun boekingen af wilden. Dat kan, maar wel tegen betaling. Over boeken naar andere bestem mingen kan in sommige geval len zonder kosten. De Turkse regering zei giste ren de veiligheid van buiten landse vakantiegangers te kun nen waarborgen. Daarvoor zijn alle benodigde maatregelen ge troffen. Toeristen hoeven dus niet af te zien van hun reisplan nen, zo liet Turkije in een ver klaring weten. De PKK heeft haar dreige ment de afgelopen week al tot uitvoering gebracht met een aantal aanslagen. Gisteren vie len opnieuw twee doden bij een bomaanslag in het zuidelijke Kirikhan. De bom was in een geparkeerde auto verstopt. In Istanbul zijn in de afgelopen zeven dagen dertien doden ge vallen. De Groene minister voor mi lieu, Jürgen Trittin, heeft de nog jonge regeringscoalitie met de sociaal-democratische SPD vandaag dood verklaard. „Als een project van hervormingen is de coalitie niet meer. We hebben op zijn best een aantal gemeenschappelijke belan gen", zo meent Trittin. Volgens de minister kan zijn partij na het aftreden van de linkse SPD-minister van finan ciën Lafontaine, vorig week, net zo goed een coalitie met de christen-democraten aangaan. „Op de middellange termijn is er net zo veel te zeggen voor de CDU", aldus Trittin in het Duit se weekblad Stern. In het Bosnisch-Servische stadje Visegrad demonstreerden gisteren zo'n duizend mensen voor het behoud van Kosovo als Servisch grondgebied en tegen de aanwezigheid van NAVO- troepen in de regio. foto epa mom a dabic WASHINCTON-PARUS Rtr-DPA In het conflict om de Servische provin cie Kosovo lijkt een oplossing nog steeds niet in zicht. Terwijl de vredesconferen tie in Parijs voortduurt, bereiden de Ser viërs zich volgens de Verenigde Staten voor op een oorlog met de NAVO. Het Amerikaanse ministerie van defensie meldt dat het Joegoslavische leger meer dan 30.000 man in en nabij Kosovo heeft gestationeerd. In Parijs weigeren de Servische gede legeerden in te stemmen met het vre desplan van de Contacgroep voor ex- Joegoslavië, tenzij er ingrijpende veran deringen worden aangebracht. De Koso- vo-Albanezen hébben voor de zoveelste keer laten weten dat zij het vredesplan onderschrijven, maar handtekeningen zijn nog niet gezet. De Serviërs leken gisteren tot veel be reid om de internationale gemeenschap te tarten. In Parijs bleven de onderhan delingen opnieuw steken op hun hals starrige weigering een buitenlandse vre desmacht toe te staan. Bovendien vaar digde Belgrado een internationaal arres tatiebevel uit tegen Hashim Tha^i, de leider van de Albanese delegatie. Hij zou nog tien jaar moeten uitzitten wegens 'aanvallen op de politie'. De Serviërs bleken niet eens meer be reid het politieke deel van het akkoord te tekenen. Zij eisten dat het op belangrijke punten wordt aangepast. De wijzigingen zijn volgens de Servische president Mi- lutinovic niet strijdig met het door de Contactgroep opgestelde interim-ak koord uit Rambouillet. De Contactgroep veegde de eisen ech ter resoluut van tafel. „Ze ondermijnen de basis van het akkoord en zijn onaan vaardbaar", aldus een woordvoerder. De bemiddelaars lieten bovendien eerder al weten dat het niet mogelijk is nog een keer te gaan onderhandelen over de be palingen van het vredesakkoord. Sinds het verdwijnen van La fontaine heeft de SPD een veel vriendelijker toon jegens het Duitse bedrijfsleven aangesla gen dan in de eerste vijf maan den van haar regering. Zo gaan er stemmen binnen de partij op de belasting voor bedrijven aanzienlijk te verlagen. Lafontaine pakte vorige week onverwacht zijn biezen als mi nister en als SPD-voorzitter. Hij kon zich niet meer vinden in het beleid van zijn partijgenoot en kanselier Schroder. Boven dien vond de samenwerking in de rood-groene coalitie niet goed. Het vertrek van Lafontai ne werd door velen uitgelegd als de overwinning van Schro der in een langdurige strijd om de macht. ZAGREB-SARAJEVO GPD De militaire inlichtingendien sten van de NAVO hebben ster ke aanwijzingen dat de Kroati sche president Tudjman op ster ven ligt of wellicht al is overle den. Inlichtingenofficieren van de luchtmachtbasis Leeuwar den, die in Italië gelegerd zijn, zeggen te beschikken over geco deerde berichten van het Kroati sche opperbevel, waaruit blijkt dat Tudjman al op 5 maart zou zijn overleden. Zagreb zou de dood van de president, die tijdens de afschei dingsoorlog met Joegoslavië voor de Kroaten uitgroeide tot een vader des vaderlands, ge heim willen houden vanwege de zwakke positie van Tudjmans partij HDZ en de politieke ver deeldheid. Tudjmans dood kan grote gevolgen hebben voor de stabiliteit van het land, omdat de machtsstrijd over zijn opvol ging nog niet is beslist. Tudjman verscheen vorige week nog op de televisie, maar westerse inlichtingenofficieren betwijfelen of om het actuele beelden ging. Van meer beteke nis is volgens hen dat een brief wisseling over het onlangs be reikte akkoord over het bestuur van de Bosnische stad Brcko niet is ondertekend door Tudj man, maar door diens persoon lijke adviseur en vertrouweling Ivic Paselic. De 76-jarige Tudjman is al lange tijd ernstig ziek. Hij heeft maagkanker. Eind vorige maand zouden de artsen hem hebben opgegeven, toen bleek dat de chemothera pie was mislukt en uitzaaiingen in de hersenen werden gecon stateerd. Tudjman zou kort daarop zijn ingestort. L'PAUL KOOPMAN begin van het al meteen het cynisme, zet de GSM maar uit. mij nu nog bellen?", in- Van den Broek zijn erder op bitterzoete [Veel zin in het zelf op engen van de discussie Nederlandse eurocom- ris, nog maar net een hal- li afgetreden, niet. „Ik kan maar beginnen met de met veel leedwezen geven nnisvan..." boodschap van Van den is dezelfde als die van lissievoorzitter Jacques het dagelijks bestuur Europese Unie is door nmité van vijf 'zogeheten mannen' veel onrecht aan IL 'den Broek: „De verwijten ft Comité van Wijze Man- tos in zijn slotconclusies zijn ongerechtvaardigd juist. Er zou bij de com missie vrijwel niemand te vin den zijn die ook maar enige verantwoordelijkheid wil ne men. Nou, ik weet echt niet waar men dat aan ontleent. Ik kan zó het tegendeel bewijzen! Wat heb ik anders al die hon derden uren in het parlement gedaan dan verantwoording afleggen over mijn beleid?" Het Comité van Wijze Man nen heeft óók nog een vuil spelletje gepleegd, suggereert Van den Broek. Hij onthult: „De meest dodelijke conclusie was die passage over onver antwoordelijkheid. Zondag nacht kregen wij allemaal voorinzage in de relevante hoofdstukken. Noch Santer, noch ik kreeg deze allesvernie tigende conclusie onder ogen. Ik dacht, nadat ik het vonnis had gelezen: dat valt allemaal nog mee. Maar maandag bleek er dus een valkuil te zijn. Ik vraag me nog af hoe een comi té in zes weken in staat kan zijn zo'n vergaande politieke conclusie te trekken." Zegt u nu dat de commissie is afgetreden op grond van valse besch uldigingen „Inderdaad. Zonder die ene passage zaten we in een com pleet andere situatie." Deemoe dig: „Maar wij moeten buigen voor de realiteit. Aanblijven was ondenkbaar. Wij voelden er niets voor om een nieuwe mo tie van wantrouwen af te wach ten." Zo'n motie was, vermoedt Van den Broek, in april met de vereiste tweederde meerder heid door het parlement aange nomen en dan was de schade voor de Europese commissie nog veel groter geweest. Als Europees commissaris Edith Cresson, op wie het parle ment de meeste kritiek had, in december vrijwillig was afgetre den, dan was het beter afgelo pen? Van den Broek zucht. ,,Als, als, als... Ik weet het niet, en ik heb ook niet de behoefte daar op in te gaan. Wij gaan elkaar niet de maat nemen. Maar het Eurocommissaris Hans van den Broek staat de pers te woord na afloop van het aftreden van de hele Europe se Commissie. foto anp wim van cappellen zou verstandig zijn als het par- volgen hebben, besluit hij. „Ik opnieuw zou voordragen, als de lement de bevoegdheid kreeg hoop dat het beeld blijft han- situatie dat binnenkort zou ver- individuele commissarissen tot gen dat het parlement zijn con- eisen? aftreden te dwingen." trolerende taken nu beter uit- Hij lacht: „Ik durf er geen fles De crisis rond de commissie voert." champagne op te zetten." kan intussen ook positieve ge- Denkt u dat premier Kok u PQPERKORN commissaris Van Miert iurrentiebeleid) buffelt gewoon op r.Pe dag na de vreselijke avond ontslag is hij naar eigen zeg- 0 alleen 'iets minder fluitend' naar °°r gegaan. „Die stapels moeten ï®taal afgewerkt", wijst Van 'naar de dossiers op zijn over- bureau. „Dreigende fusies en- Muiden geen uitstel." ^gisterochtend. 'Business as lijkt het devies nog geen twaalf dCl todat de Europese Commissie collectief aftreden heeft aange- Niks crisis in Europa. De fi- 1 ijn net zo lang als anders, de bak- ctft vers brood en de post wordt bezorgd. Aan niets merken de 370 miljoen burgers in de Europese Unie dat hun dagelijks bestuur zojuist de handdoek in de ring heeft gegooid. „We moeten de huidige situatie niet dramatiseren", bezweert de Duitse bondskanselier Schroder als tijdelijk voorzitter van de EU. Hij kan ook moeilijk anders, want de gevolgen van de gebeurtenis zijn nog groten deels onbekend. Nooit eerder immers in de geschiedenis van de Europese Unie trad de commissie voortijdig te rug. Nooit eerder dus kampte de unie met een bestuurlijke impasse van op zijn minst enkele maanden, waarin een uitgeregeerde commissie alleen de lopende zaken mag behartigen. Bovendien, wat 'lopende zaken' pre cies zijn, weet niemand in Europa. Het Europees Verdrag biedt weinig houvast. „Dit is een politiek novum", analyseert een bedrukt kijkende di plomaat. En de oplossing van deze 'niet-crisis' houdt de regeringschefs in alle hoofdsteden behoorlijk bezig. Want de geruststellende woorden van Schroder ten spijt is er toch wel iets gebeurd. De commissie is 'knock out' gegaan door het snoeiharde frau derapport en wacht 'groggy' in de hoek op aflossing. Een slechter tijd stip om zijn vertrek aan te kondigen had voorzitter Santer niet kunnen kiezen, want over precies een week moet in Berlijn de financiering van de EU tussen 2000-2006 worden veilig gesteld. De zuidelijke lidstaten zien de bui al hangen. De commissie was hun bondgenoot in de strijd om het geld van Europa. De commissarissen laten het EU-budget namelijk met twintig procent stijgen, zeer tegen de zin van landen als Nederland en Duitsland. Nu de rol van de commissie is uitge- «speeld, moeten Spanje, Portugal en Griekenland hun eigen boontjes dop pen. Kan dit voor Den Haag gunstig uitpak ken, anders ligt dat bij de verdeling van het EU-fonds voor armere regio's. Nederland aast op een fors hoger aan deel uit dit fonds, maar daarvoor moeten de steunregels veranderd worden. En dat is bij uitstek een taak voor de commissie. Vleugellam ge maakt is het zeer de vraag of de com missie die rol nog kan, wil en mag ver vullen. Ook het tweede grote project in Euro pa - de uitbreiding van de unie met zes lidstaten - dreigt in de problemen te komen. Want besluiten over het EU-lidmaatschap van bijvoorbeeld Polen en Tsjechië kunnen moeilijk als 'lopende zaken' beschouwd worden. Krijgt bondskanselier Schroder het woord crisis niet over zijn lippen, het Europees parlement kan het niet ge noeg horep. De parlementariërs ver zilveren de 'knock out' van de com missie als hun overwinning. Zij dwon gen het fraude-onderzoek af dat San- ters club de das omdeed. Het parle ment heeft zijn machtspositie ver sterkt ten koste van de commissie en die winst wordt niet meer uit handen gegeven. DEN HAAG GPD Wat zijn de Europese instellin- gen? De Europese Unie kent volgens het Verdrag voor de Unie dat op 1 november 1993 van kracht werd, vier instellingen. Dat zijn de Europese Commissie, de Raad van Ministers, het Euro pees Parlement en het Europees Gerechtshof. Wat doet de Europese Commis sie? De Europese Commissie is het dagelijks bestuur van de Euro pese Unie en ziet erop toe dat de Europese verdragen worden uitgevoerd. Zij is gevestigd in Brussel en bestaat uit twintig commissarissen die afkomstig zijn uit de vijftien lidstaten. Hun ambtstermijn is vijf jaar. De gro te lidstaten (Duitsland, Frank rijk, Groot-Brittannië, Spanje en Italië) hebben twee commissa rissen, de andere landen één. De commissie is onafhankelijk van de regeringen van de lidstaten. De commissie kan als enige wetsvoorstellen maken. Deze moeten worden goedgekeurd door de ministers van de lidsta ten die het desbetreffende on derwerp in hun portefeuille hebben (de Raad van Ministers). Wie benoemt de Europese Commissie? De voorzitter van de Europese Commissie wordt voorgedragen door de regeringsleiders na raadpleging van het Europees Parlement. De kandidaat-voor zitter stelt in overleg met de re geringen van de lidstaten de commissie verder samen. Als de commissie eenmaal is samenge steld, moet het Europees Parle ment over het nieuwe college stemmen. Het parlement kan al leen voor of tegen de commissie als geheel stemmen, niet over de commissarissen afzonderlijk. Hierna wordt de Europese Com missie officieel geïnstalleerd. Wat gebeurt er nu de Europese Commissie voortijdig is afge treden? Officieel loopt de zittingstermijn van de commissie nog tot 1 ja nuari 2000. Het is nu aan de re geringsleiders om te beslissen of er voor die tijd een nieuwe commissie moet komen of dat de huidige commissie demis sionair 'doorregeert'. Het is ook mogelijk dat er tot het jaar 2000 een interimcommissie wordt benoemd. Omdat Duitsland momenteel voorzitter is van de Europese Unie, is het nu aan bondskanselier Schroder om in overleg met de veertien andere regeringsleiders een oplossing te bedenken. Wat is het Europees Parle ment? Het Europees Parlement werd voor het eerst in 1979 door de inwoners van de lidstaten geko zen. Het telt 626 afgevaardig den. Het aantal parlementariërs per land hangt af van het aantal inwoners. Er zitten 31 Neder landers in het parlement. Het parlement controleert de com missie en kan het dagelijks be stuur in zijn geheel naar huis sturen. Daarvoor is een twee derde meerderheid nodig. Af zonderlijke commissieleden de laan uitsturen kan het niet. De parlementariërs keuren de be groting van de commissie goed. Wat is de Raad van Ministers? De Raad van Ministers coördi neert het beleid van de lidsta ten. De raad brengt de minis ters bij elkaar die in elk land voor een bepaald beleidsterrein verantwoordelijk zijn. Het voor zitterschap wisselt per half jaar. Wat is het Europees Gerechts hof? Het Europees Gerechtshof ze telt in Luxemburg. Het bestaat uit vijftien rechters en negen advocaten-generaal, die voor een termijn van zes jaar door de regeringen van de lidstaten worden benoemd. De lidstaten of de commissie kunnen bij meningsverschillen het hof vra gen om een uitspraak over de uitleg of de toepassing van de Europese verdragen.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 7