Geldboete geëist tegen Martinair en Malaysia Onbekende bewindsman live op Internet Urenlang discussiëren over enkele minuten tijdwinst Binnenland Ombudsman: IND levert nog steeds slecht werk Meer overheidsgeld naar kerken en molens Graniet uit China Nit lekshuis Yab Yum wordt verkocht Het bordeel Yab Yum aan de Amsterdamse Singel ■j^bïnneiikort een nieuwe eigenaar, de heer Vitalis, die al een jnclub bezit. De verkoop is in feite al rond, aldus eigenaar 0 Heuft gisteren. Heuft wil niet zeggen voor welk bedrag de is verkocht. Yab Yum heeft volgens de belastingopgaaf een aromzet van tien miljoen gulden. De 64-jarige Heuft, die het irdeel 24 jaar geleden oprichtte, vindt dat het nu tijd is om Le« an het leven te genieten'. De seksclub onüeent zijn naam aan god van de liefde uit de Kamasutra, het Indiase leerboek over liefde uit de vierde eeuw. Ironingse jongen onder trein [Onincen_ï Een 12-jarige scholier is gisterenmiddag op een erweg in Groningen onder de trein gekomen en gedood. Vol- >ns een woordvoerder van de politie stak de jongen over op it moment dat de spoorwegovergang gesloten was. Met drie edeleerlingen was het kind op weg naar zijn school. De ande- jongens bleven wachten voor de gesloten spoorboom, maar 12-jarige jongen wilde nog net voor de trein oversteken. Op .zelfde spoorwegovergang kwam vorig jaar een leerling van izelfde school om het leven. hiv ma ixplosief in warenhuis Heerlen erlen: Een vestiging van V&D in Heerlen is gisteren urenlang j pr sloten geweest nadat in het pand een verdacht pakketje was ngetroffen. Volgens de politie ging het om een plastic tasje >ta aarin alle bestanddelen van een explosief zaten. Nader onder- ekmet behulp van speciale robots wees uit dat er niets kon itploffen. Het pakketje behoorde toe aan een 30-jarige Alge- afs; a, die in Nederland een verblijfsvergunning heeft aange- to aagd en zich de vorige avond in het pand had laten opsluiten. be$ jbivakkeerde op het toilet op de derde verdieping, met naast b li het verdachte pakketje. ocaïnelijn Antillen opgerold rrfRDAMDe recherche in Rotterdam heeft in samenwerking itde marechaussee op Schiphol en de politie op Aruba en tillen gisteren twaalf verdachten aangehouden op verdenking 1 cocaïnesmokkel en deelname aan een criminele organisa- 0p diverse plaatsen in Rotterdam, Amsterdam, Zoetermeer, uba en Curasao werden gelijktijdig huiszoekingen verricht, arbij zijn een halve kilo cocaïne, een vuurwapen en grote eveelheden geld in beslag genomen. fepoor op Noordzee verdwenen maar* Het omvangrijke oliespoor dat gistermiddag op onge- "rhonderd kilometer ten noordwesten van Den Helder werd [dekt, heeft zich in het water opgelost. Het ging om circa 65 olie. Volgens een woordvoerder van Rijkswaterstaat was de vermoedelijk van zo'n lichte soort dat het onder invloed itemperatuur en water is verdwenen. Een verkenningsvlucht een vliegtuig kon geen spoor van de olie meer terugvin- aldus een zegsman. Het spoor, dat 95 kilometer lang en meter breed was, werd dinsdag rond het middaguur door kustwacht ontdekt. Volgens Rijkswaterstaat is nog niet be id wie er verantwoordelijk is voor de olievervuiling. ewaterlating in Madurodam den haag hans van alphen Gisteren was de relatief onbekende staatssecretaris van buitenlandse za ken een dag lang live op Internet te volgen. Via het computerscherm kon worden meegekeken over de schou der van Dirk Anne (Dick) Benschop op zijn werkkamer bij Buitenlandse Zaken. De PvdA-politicus kon wel wat naamsbekenheid gebruiken. En zijn portefeuille, Europese zaken, wel wat publiciteit. Met één oog gericht op de laptop die op zijn bureau staat en het andere op de videocamera die hem registreert, komt Benschop (41) maar moeilijk op gang. Net terug van een spannend on derhoud op het Catshuis met de Duit se bondskanselier Schroder, valt het de PvdA-politicus niet makkelijk een conversatie aan te gaan met internet gebruikers, die een uurtje met hem kunnen babbelen chattenZe willen weinig meer van hem weten dan wat hij eet en hoe lang hij werkt. 'Dag', zegt de bewindsman tegen de camera; 'doei' en 'doeg'. Benschop, die voor zijn aantreden op Buitenland se Zaken persoonlijk medewerker was van de premiers Den Uyl en Kok, kreeg het idee om zo maar eens een werkdag op zijn departement uit te zenden op Internet van zijn staf. Leuk voor zijn naam en leuk om zijn bemoeienis met Europa eens voor het voetlicht te brengen, was de gedachte. En zo kon den gisteren op de website van Buiten landse Zaken (www.minbuza.nl) geïn teresseerden meekijken hoe Benschop een werklunch had met het Tweede- Kamerlid Middelkoop (GPV), belde met premier Kok en het europarle mentslid Lagendijk (Groenlinks), later de Spaanse ambassadeur de hand drukte en de dag afsloot met een spreekbeurt voor studenten in het Haagse perscentrum Nieuwspoort. Op momenten die geen pottenkijkers duldden, werden filmpjes vertoond van Benschops baas Van Aartsen en organisaties als FNV en VNO-NCW, die elk voor zich het belang van Ne derland in Europa onder de aandacht brachten. .,Je moet het als een soort sendee zien. Het is zeker geen Dick Benschop show", aldus een voorlichter. „Het is de eerste keer dat een politicus in Ne derland zich op een dergelijke manier voor het publiek openstelt. Bewust hebben wij er weinig ruchtbaarheid aan gegeven. Eerst maar eens evalue ren waar wij mee geconfronteerd zijn, om het dan mogelijk later groter te kunnen uitbouwen." Benschop: „Heel in het begin heb ik even mijn gedrag aangepast aan de continue aanwezigheid van de came ra. Ik had de neiging alles wat gezegd werd te vertalen naar de internetge bruikers. Maar gaandeweg vergat ik dat. Ook de meeste afkortingen die wij in ons jargon gebruiken, hebben wij erin gelaten. Ik wilde ook het onbegrij pelijke laten zien; niet een toneelspel opvoeren. Het was een werkelijke werkdag uit mijn week. Er zijn geen aanpassingen gemaakt om Buiten landse Zaken zo positief mogelijk te presenteren aan de buitenwereld." Gedurende de hele dag kon het Inter netpubliek per e-mail vragen stellen aan het departement, die door ambte naren werden beantwoord. Zelf trok Benschop in de vroege avond een uur uit voor zijn chatsessie, die gaandeweg een steeds kritischer kijkersvolkje bleek te trekken. Het opstappen van de Europese Commissie leende zich bij uitstek voor kritische vragen. Ben schop ging geen vraag uit de weg: Wat vond hij van de opstelling van zijn WD-minister Van Aartsen, die een partijgenoot naar voren wenst te schuiven als opvolger van eurocom missaris Van den Broek? „De PvdA kan die net zo goed leveren. Het gaat om de kundigste persoon", aldus Ben schop. En over de vriendjespolitiek in Brussel: „Het is duidelijk dat slecht management vergaande consequen ties heeft gekregen. Ik heb het idee dat deze crisis Europa uiteindelijk een stuk dichter bij de burgers brengt. Het meekijken over de schouder van de bewindsman krijgt zo goed als ze-:; ker een vervolg op Buitenlandse Za ken. Ook de andere twee bewindslie den van het departement, de ministers Van Aartsen en Herfkens, zullen straks vanuit hun werkkamer op Internet te zien zijn. :rder maatregelen tegen koffieshops 22® haag» Burgemeesters krijgen ruimere bevoegdheden om u(l fieshops te sluiten, als die overlast veroorzaken of zich niet ide regels houden. Ook kunnen mensen die bedrijfsmatig erpf ïtplanten telen, rekenen op een gevangenisstraf van maxi- alvier jaar. De Eerste Kamer is gisteren akkoord gegaan met K wijziging van de Opiumwet. Alleen de fractie van Groen- a stemde tegen de wetsvoorstellen. GroenLinks-senator ylI oondergang hekelde de 'tweeslachtigheid' van het drugsbe- Ivan de Nederlandse regering. Het is volgens haar moeilijk te kopen dat erkende koffieshops wel softdrugs mogen verko- i.maar dat de teelt van hennepproducten verboden is. fU lenLinks is tegen dit verbod en pleit voor legalisering van 4\ diugs. uurder parkeren Schiphol ÜÖlSki De tarieven voor kort parkeren op Schiphol gaan per pril omhoog. Parkeren in de garages PI en P2 gaat met twee rrtjes omhoog tot 3,50 gulden per half uur voor de eerste drie •Na die periode stijgen de kosten met een gulden tot vier 'en per uur. De prijzen voor lang (P3) en luxe (P7) parkeren !En gelijk. De verhoging van de parkeertarieven is onderdeel 'hetluchthavenbeleid om Schiphol goed bereikbaar te hou- rinde praktijk leiden hogere tarieven tot daling van het au- fbruik en stimuleren het gebruik van openbaar vervoer. De M ,disk ero gericht om in 2003 veertig procent van de passa- 5gebruik maakt van trein en bus om naar Schiphol te ko- n. Vorig jaar was dat percentage 31,2. ré Mdpadden moeten terug Btóc. Nederland moet in totaal 35 schildpadden terugstu- naar het land van herkomst, Madagaskar'. De rechtbank in 'Haag heeft gisteren in kort geding bepaald dat de dieren leen uiterst zeldzame soort voor 1 mei weer in bezit dienen )n van het Afrikaanse land. Het conflict tussen de twee lan- 'tstond toen bleek dat Nederland zich opstelde als de Pige beheerder van de gestolen schildpadden omdat de in ons land waren opgedoken. Madagaskar beschouwt als enige rechtmatige eigenaar van de zogenoemde Geo- 'e Yniphora. Nederland besloot eind vorig jaar 33 exem- door te sturen naar New York, om ze daar te laten onder op besmettelijke ziekten. Tot die tijd kunnen de schild- niet terug naar het land van herkomst, zo luidde het rit. De rechtbank in Den Haag is het daar niet mee eens. haag» Nu de kans op vorst is geweken, kan het miniatuur- Ilje Madurodam in Den Haag zich opmaken voor een nieuw istenseizoen. Gisteren werd met vereende krachten van een ital medewerkers een boot te water gelaten in één van de mi- tuur havens. foto dijkstra willem ten veldhuys n onferentieoord in natuurgebied ftftDAMHet Eiland van Brienenoord, een groene oase mid- i in Rotterdam, krijgt een hotelcomplex met conferentieoord, last Nedam gaat de westpunt tot ontwikkeling brengen, ter- het Wereldnatuurfonds (WNF) zich ontfermt over het be- W0 id van het groene karakter van de rest van het eiland. Onder erworden grazende dieren uitgezet op het eiland. Alle partij- lites reageerden enthousiast op de de plannen, gisteren bij de sentatie op het Rotterdamse gemeentehuis. Zelfs de huidige ld ruikers van het eiland, onder wie de eigenaren van een klei- ïonderd volkstuinen, hebben vertrouwen in het plan. De ussie over de bestemming van het eiland heeft een halve geduurd. Eerste zitting Raad van State over HSL Wegens afwijken van verplichte vliegroute Officier van justitie Van de Rivière heeft gisteren voor de Haarlemse rechtbank forse geldboetes geëist tegen Mar tinair en Malaysia Airlines wegens het afwijken van de verplichte vliegroutes. Ook wil hij twee piloten met een geldboete straffen voor het niet goed volgen van de start routes vanaf Schiphol. haarlem richard mooyman Nederland is met de moeizame strafrechtelijke aanpak van vlie gers tot de 'risee' van de lucht vaartwereld geworden, zo stel de de verdediging. „De wetge ver heeft er een potje van ge maakt", aldus het harde oor deel van raadsman Van Baren van Martinair. Al geruime tijd probeert justi tie in Haarlem de naleving van de vliegroutes af te dwingen. De routes zijn in 1996 ingesteld om geluidshinder tegen te gaan. Als piloten zonder geldige reden af wijken, dan kunnen zij en hun werkgevers strafrechtelijk wor den vervolgd. In de praktijk blijkt dit zeer lastig. Een eerste reeks proefprocessen bij de kantonrechter mondde uit in vrijspraken voor de gedagvaar de vliegmaatschappijen. Alleen een piloot van Malaysia Airlines en een piloot van Crossair kre gen boetes opgelegd van res pectievelijk vierhonderd en dui zend gulden. Voor de Haarlemse rechtbank diende gisteren het hoger be roep dat luchtvaartofficier van justitie Van de Rivière had aan getekend. Hij eiste tegen Mar tinair de maximale boete van zesduizend gulden wegens een overtreding bijna twee jaar ge leden. Een Boeing 747 week ter hoogte van Woerden af van de vliegroute. De zaak tegen de pi loot is geseponeerd omdat hij inmiddels is overleden. Met een zelfde type toestel beging een piloot van Malaysia Airlines eind 1996 een soortgelijke over treding. De officier eiste een boete van 2.500 gulden tegen de maatschappij en 1.000 gul den tegen de piloot. De advocaten pleitten voor niet-ontvankelijkheid van het openbaar ministerie. De vlie gers zouden niet over informa tie beschikken over de precieze ligging van de 'tolerantiegebie den'. In toestellen zonder boordcomputer weten piloten bovendien niet precies waar zij zich bevinden. Daarnaast zou het systeem niet helpen om de lawaaihinder te verminderen. Volgens getuige-deskundige en KLM-piloot Vissers kent het huidige systeem 'alleen maar verliezers.' Vissers: „De mensen op de grond klagen dat piloten zich niet aan de routes houden. Vliegers zijn gefrustreerd omdat ze niets met de deze regeling kunnen. En bestuurders zeggen dat het systeem niet werkt." Justitie is zelf ook allesbehalve gelukkig met de wetgeving. Vol gens Van de Rivière zijn buiten landse piloten moeilijk op te sporen en te dagvaarden. Niet temin wil hij aan de vliegers boetes opleggen die hoger zijn dan voor een gewone snel heidsovertreding op de A9. De rechtbank doet uitspraak op 30 maart. Ondanks alle toezeggingen aan de Nationale Ombudsman blijkt de Immigratie- en Natu ralisatiedienst (IND) zijn taak nog steeds niet naar behoren te vervullen. Volgens ombudsman Oosting gaat ruim een kwart van alle Wachten van vorig jaar over het gebrekkige optreden van de IND. Klachten konden vaak pas na flink aanhouden van de ombudsman worden aangepakt. Oosting stelt in zijn jaarver slag over 1998 dat de IND de klachten steeds slechter afhan delt. Dat leidt ertoe dat klach ten telkens bij de ombudsman terugkomen. Het gebeurt ook steeds vaker dat de IND zelfs concrete toezeggingen niet na komt. Als oorzaak voor het toene mend aantal klachten noemt Oosting de sterke stijging van de instroom van asielzoekers, die ook nog voor het grootste deel uit één streek kwamen. Ongeveer driekwart van de 2.350 klachten over het optre den van de IND had te maken met mensen uit Noord-Irak. Zij klaagden over trage afhandeling van verzoeken om toelating en gezinshereniging, en een ge brek aan informatie over de voortgang in de procedure. Ter vergelijking: in 1997 bereikte de ombudsman over de IND 764 klachten, in 1996 waren dat er 1.164. Het ministerie van justitie, waaronder de IND valt, voert met 2.800 verzoekschriften (33 procent) ruimschoots de lijst aan van klachten over het op treden van ministeries die bij de ombudsman binnenkomen. Financiën volgt met 12,4 pro cent op ruime afstand. In totaal kreeg de ombuds man vorig jaar 8.437 schriftelij ke klachten. Dat zijn er 1.227 meer dan in 1997. Ruim 14.000 mensen zochten telefonisch contact. Oosting spreekt over een 'klemsituatie' omdat zijn budget is afgestemd op rond de zevenduizend klachten. Door bezuinigingen die in het regeer akkoord zijn afgesproken, moet zijn bureau de komende tijd vijf banen inleveren. Op dit mo ment werken er negentig men sen. den haag tim brouwer de koning Aan Leiderdorper MacGillavry viel gisteren de eer te beurt om als eerste het woord te voeren bij de Raad van State-zitting over de HSL. De voorzitter van het Platform Hoge Snelheids Trein Nederland lichtte in de statige Haagse raadszaal nog één keer zijn bezwaren toe. Waarom moet aansluiting op het Europese flitstreinnetwerk plaatselijk met een vaart van driehonderd kilometer per uur over nieuw spoor? Is een lagere pieksnelheid in combinatie met bestaand spoor onbespreek baar? Hij eist nietigverklaring van dit deel van het tracé. De kampioen-spreker van de eerste van twaalf zittingsdagen, landsadvocaat Van Rijn, praat bijna een uur om minuten winst te bepleiten. De flitstrein moet op het traject Amsterdam-Parijs concurreren met het vliegtuig en dan telt elke minuut. De ex tra zes minuten die Willem Jan van Grondelle (Stichting Na tuur en Milieu) nodig heeft voor zijn favoriete tracé - met een extra stop in Den Haag - baren Van Rijn zorgen. Volgens hem zijn dan extra flitstreinen nodig omdat de HSL te laat aankomt voor de retourrit. Bo vendien kost elke minuut ver traging op eigen grondgebied Nederland geld volgens een af spraak met België en Frankrijk. Die afspraak wil er niet in bij de klagers. De Stichting Hoge- snelheidslogica Hoogmade vindt het onbehoorlijk dat het dorp zo lijdt onder een flitstrein die driehonderd kilometer per uur over nieuw spoor moet kunnen rijden. In totaal gaat het om slechts vijftien kilome ter noordwaarts en een ander stuk van vijftien kilometer zuid waarts. De rest van het stuk Rotterdam - Schiphol is de flitstrein voornamelijk bezig met optrekken en afremmen. Met een zakelijke (advocaat Weeda), geëngageerde (Coby Wolvers) en kolderieke aanpak (Thijs van Wieringen) probeert de stichting de staatsraden een beeld te geven van het dorpje aan de Does. Dat is wat an ders dan de Kromme Does", legt Van Wieringen staatsraad De Vries omstandig uit. „En als u het goed vindt, meneer de voorzitter, teken ik op deze kaart ook nog even de A4." De Vries, droog: „We weten wel waar die ligt. Maar gaat u alstu blieft verder met uw betoog." Na de lunch trakteert Wolvers staatsraad Lauwaars op een les je hoger hoofdrekenen. In de driehonderd kilometer per uur discussie duizelt het de goede man. „Kunt u mij uitleggen wat de gemiddelde snelheid is op de 52 kilometer tussen Rotter dam en Schiphol, mevrouw?", vraagt hij aan tegen het eind van de zitting. Wolvers, onver stoorbaar: „Als u 52 kilometer deelt door negentien minuten, dan komt u in de buurt van 180 kilometer per uur." De Vries maant de sprekers tot spoed om de eerste zitting tijdig te kunnen afhameren. MacGillavry voldoet zuchtend aan die eis. Om vier uur is Mac Gillavry blij dat het erop zit. Na negen jaar vind ik het welle tjes." Zuid-Holland gaat subsidie anders besteden culiere woningen. Geld dat rfiet wordt besteed, vloeit terug naar het rijk. Vorig jaar is er maar een paar ton voor woningen ge bruikt. Tegelijkertijd schreeuwt een aantal kerken en molens om spoedige restauratie. Op grond van de rijksregeling mag geld uit het ene potje niet voor een ander doel worden ge bruikt. Zuid-Holland heeft daarom het heft in eigen handen geno men. Subsidieverzoeken voor woonhuizen worden, voor zo ver ze voldoen aan de regels, gehonoreerd, maar daarnaast worden acht extra kerken en elf molens met provinciale subsi die onder handen genomen. Toch doen kerkbesturen en molenaars er goed aan nog niet de vlag uit te steken. Van der Ploeg kan Zuid-Holland im mers terugfluiten. Overigens is de rijksbijdrage een druppel op een gloeiende plaat. Vorig jaar was al duidelijk dat er op dit moment voor 55 miljoen gulden aan monumen ten moet worden vertimmerd. Met zeven miljoen per jaar en een groeiende lijst van achter stallig onderhoud wordt dit er niet beter op. msterdam Op het vernieuwde Museumplein in Amsterdam wordt de laatste hand gelegd aan een granieten rand van de fontein. Het gra- iet, waaraan deze specialist goed beschermd tegen rondspattende schilfers aan het slijpen is, komt uit China. Het Museumplein moet in au- ustus klaar zijn. foto anp cor mulder Zuid-Holland gaat meer geld besteden aan de restauratie van molens en kerken en minder aan het opknappen van monu mentale woonboerderijen en huizen. De provincie lapt hier mee de rijksregels aan zijn laars. Maar door dit eigengereid optreden komen acht kerken en elf molens nu wel voor een op knapbeurt in aanmerking. Dat geldt voor de Nederlands Hervormde kerk in Rijnsburg, de Oude Kerk in Katwijk en de molens in Alphen aan den Rijn en Warmond. Dat heeft Zuid- Holland in een brief aan staats secretaris Van der Ploeg (cul tuur) laten weten. Hoe hij zal reageren is nog niet duidelijk. Zuid-Holland kan per jaar ze ven miljoen gulden besteden aan de restauratie van monu menten. Voormalig staatssecre taris Nuis heeft verordonneerd dat van dat geld tweederde wordt besteed aan woonhui zen, eenvijfde aan kerken en zo'n dertien procent aan mo lens en andere monumenten. Maar jaar na jaar blijkt dat er veel te weinig aanvragen zijn voor het opknappen van parti-

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 5