Politie begint landelijk wervingsproject Binnenland euwe scholierenrage: rry Springertje' spelen Wake tegen Koppelingswet Bedrijven Flora in verdachtenbank Jomanda zoekt samenwerking met medici President Rekenkamer bang voor inbreuk op rechtsstaat Kamer: duidelijkheid over vertraging schoolboeken Enquêtecommissie Bijlmer voert weer overleg met El Al fUsDAG 1/ MAART 1999 ferknemers omroep onder druk Werknemers van de publieke omroepen voelen zich Ier druk gezet door de werkgevers. Volgens Voormeulen van yKiem worden deelnemers aan de acties voor een betere direct geregistreerd. „Of er worden memo's rondgestuurd, I >-4rin de werkgevers benadrukken dat het personeel is inge- ld voor het maken van programma's en niet voor het voe- van acties", aldus Voormeulen. Een woordvoerder van de dvan Bestuur van de NOS, het orgaan dat de werkgevers ïgenwoordigt, verklaart dat bij hem niets bekend is over on- druk zetten van personeel. „Dat mag ook helemaal niet", al- J de woordvoerder. De onderhandelingen over een nieuwe Oliggen n08 steeds stil. jderwijzer in cel na ontucht n [H£D£ Een praktijkonderwijsassistent van een school voor slijk lerende kinderen in Enschede kreeg gisteren wegens jcht 24 maanden cel opgelegd, waarvan zes maanden voor de rdelijk. De rechtbank achtte bewezen dat de man ontucht lijks gepleegd met vier vrouwelijke leerlingen van twaalf tot )p b tóen jaar. Dat gebeurde tussen 1990 en 1995. De rechtbank ,jo [te ook aangetoond dat de man in die periode een seksuele tie had met zijn buurmeisje van nu achttien jaar oud. Hij [[vrijgesproken van ontucht met haar één jaar jongere zus. 3 ill onderwijskracht bekende alleen dat hij zich aan zijn buur- sje had vergrepen op wie hij 'dol' was. imer neemt moties WAO aan haag Een Kamermeerderheid wil dat in het Burgerlijk Wet- fCOnj (komt te staan dat arbeidsongeschikten het recht hebben 17 antegrade. Op grond van dat recht kan de arbeidsonge- jje 'aanspraak maken op informatie over en begeleiding °®werk'. De Kamer nam gisteren een D66-motie van deze lang aan. Ook werd een motie aangenomen waarin het ka- faal itvvordt gevraagd afspraken te maken over streefcijfers van leen iantal arbeidsgehandicapten dat bedrijven in dienst moe- aan ïebben. Tenslotte werd een motie aangenomen dat keu- artsen niet de mogelijkheid moeten krijgen om te beoorde- if arbeidsongeschikten zich voldoende inspannen om weer het werk te komen. De WD en het CDA stemden tegen de- ptiesvan D66 en PvdA. De kleinere oppositiepartijen stem- [bulls vallen agenten aan I Tijdens de aanhouding van een 34-jarige Hagenaar jen diens twee pitbulls gistermiddag politieagenten aange- ;n. Een van hen werd in zijn bovenbeen gebeten. Hierop tentwee van zijn collega's gericht op de loslopende hon- JÏEen pitbull is later aan de schotwond overleden. De eige- van de pitbulls is ingesloten. Hij wordt onder meer ver man het uiten van gewelddadige bedreigingen. De gebeten ieman heeft zich in het ziekenhuis laten behandelen. De "e, ier van justitie moet nog beslissen of de tweede hond moet len afgemaakt. ndrapport Bijlmer vijftig gulden |AA0_i Het eindrapport van de enquêtecommissie Vlieg- 'Bijlmermeer zal in een oplage van enkele duizenden iplaren in een paperbackversie verschijnen. Hetjooek gaat ivijftig gulden kosten. In overleg met de commissie en op svan een peiling bij boekwinkels zal exact worden bepaald i feel exemplaren worden gedrukt. De commissie verwacht aart het rapport te presenteren aan de voorzitter van de ede Kamer. Sdu Uitgevers heeft daarna een paar dagen no roor de grootschalige drukoperatie. Sdu, de voormalige sdrukkerij, is verantwoordelijk voor veel officiële publica- oals de Miljoenennota en de Staatscourant. oonprins op werkbezoek MUt Kroonprins Willem Alexander in een helikopter van LIJ oninklijke Luchtmacht. Gisteren bracht hij een werkbezoek de vliegbasis Gilze-Rijen. foto anp jasper juinen lancieringstekort lager dan verwacht "ji lü&i Het financieringstekort over 1998 is uitgekomen op recent van het bruto binnenlands product. Dat is 0,2 pro- lager dan waar het kabinet eerder vanuit ging. Dat blijkt uit concept-versie van het Centraal Economisch Plan van het raai Planbureau, dat volgende maand wordt gepresen- LHet kabinet gebruikt dit stuk bij het bijstellen van de begroting van dit jaar en het voorbereiden van de begroting lgend jaar. Door financiële tegenvallers bij het rijk dreigt cort dit jaar weer op te lopen naar 1,5 procent en volgend naar 1,6 procent. Om binnen de afspraken in het regeerak- d te blijven, zou het kabinet volgens het CPB dit jaar 2 mil- gulden moeten bezuinigen en volgend jaar 3,5 miljard. Vol- -'ingewijden is er nog een stevige discussie gaande tussen Bide? bureau en het ministerie van financiën over deze cij- i,7fl S mee Jerry Springertje roept een meisje uit acht. Zij is niet de enige 'spel speelt. Op een aan- sisscholen in Den Haag "geving is het naspelen teven populaire als om- jne4 11 Amerikaanse talkshow, is té J°r SBS 6 elke werkdag «eer wordt uitgezonden, E-di fcerage. emea' scholen waar Jerry Sprin- sgrtf ,Wordt gespeeld zijn er i heli 'aj mee. Het spel gaat net WEK* shovv vaak gepaard met schoppen, schelden en Dit stelt de leraren voor kmma: verbieden of ge- L "Het enige dat ik eigen zoen is de kinderen uit- dat je zo niet met elkaar Orgaan", vertelt een le ende ren vermaken zich 'e gaan op een rij zitten ids$ *n dan alsof ze vreselijke met elkaar hebben. Uit- - rennen ze op elkaar in jjtef Nen ze te slaan, net als erv." s"°w. ,Als iemand ver liefd is in de klas, dan spelen we dat na. In Jerry Springertje doen we net alsof het heel erg is en dan gaan we met elkaar stoeien", vertelt een meisje uit groep vijf. De show zelf vinden ze nep. .„Het zijn net toneel stukjes, de meeste mensen zijn ingehuurd", meent een ander meisje. W. Strelitski van het Haags Centrum voor Onderwijs (HCO) verbaast het niet dat de show wordt geïmiteerd. „Vroeger de den wij ook Zorro na." De ma nier waarop het spel wordt ge speeld, verschilt van school tot school. Er zijn kinderen die de show naspelen, maar er zijn ook kinderen die slechts het schreeuwen en roepen van het publiek nadoen. De meeste scholen waar Jerry Springertje wordt gespeeld, praten liever niet over het spel, omdat het slecht is voor hun re putatie. Negatieve publiciteit zorgt voor minder aanmeldin gen van nieuwe leerlingen en er zijn niet veel scholen die zich dat kunnen permitteren. ANP Algemeen Nederlands Persbur erde Pers Diensten Korpsen dingen afzonderlijk en samen naar de gunst van aspirant-dienders De politie begint morgen een landelijke campagne om aan personeel te komen. Jaarlijks wil de overheid twee- duizende nieuwe politiemensen werven. Onderdeel van de campagne is de 'Banenlijn'. Mensen, die geïntere- seerd zijn in een baan bij de politie kunnen bellen om inlichtingen over de vacatures bij de verschillende poli tiekorpsen. De korpsen blijven zelf verantwoordelijk voor hun eigen wervingsbeleid en pakken dat overal weer anders aan. apeldoorn anouk middelkamp de geschikte kandidaten te vin den. De organisatie moet net Het grootste probleem van de als andere bedrijven een positie politie is de krappe arbeids- op de arbeidsmarkt veroveren markt. Was er vroeger nog te en dat valt tegen. Hoofdcom- weinig geld voor extra agenten, missaris en projectleider van de nu is het moeilijk om voldoen- landelijke wervingscampagne Van Brakel: „Het percentage schoolverlaters dat uit zichzelf interesse toont in een baan bij de politie, is gedaald van acht naar vijf procent. Van die acht duizend belangstellenden ko men er maar achthonderd door de strenge selectie. Dan blijft er nog een groot aantal vacatures over. Om die te vervullen, is het project opgezet." Een van de onderdelen van het project is de Banenlijn, die morgen van start gaat. „Jonge ren bellen vaak naar een korps om te vragen of er vacatures zijn. Als dat niet het geval is, druipen ze af, terwijl er bij een ander korps wel plaats is", ver telt Van Brakel. „Om deze men sen op te vangen, is het lande lijk telefoonnummer ingesteld." De 26 korpsen blijven echter wel verantwoordelijk voor hun eigen wervingsbeleid. Zo be dacht het politiekorps Haaglan den een 'brugjaar' voor tieners die nog te jong zijn voor de agentenopleiding. Deze voor opleiding gaat in september van start. In Gelderland is een heel andere benadering geko zen. Daar krijgen politieagenten een 'verwenweekeinde voor twee' als ze een nieuw perso neelslid aanmelden. den haag Zo'n honderd mensen hebben gisteravond bij de Tweede Kamer een wake tegen de Koppelingswet gehouden. Onder de deel nemers waren witte illegalen, die het slachtoffer zijn van de wet die hen uitsluit van bepaalde collectieve voorzieningen. De Kamer over legt vandaag over hun positie. De wake werd georganiseerd door het landelijk comité 'Geen mens is illegaal'. Vooral mannen deden er aan mee. Eerder op de dag voerden ongeveer 25 vrouwen korte tijd actie I bij het ministerie van justitie. Zij eisten een verblijfsvergunning en af schaffing van de Koppelingswet. foto anp koen verheyden i 'Waterinstallaties Keukenhof veilig' lisse-arnhem irene nieuwenhuijse De twee vernevelingsinstallaties van Keukenhof zijn niet gevaar lijk voor de volksgezondheid. Dat stelt E. van der Mark van het waterleidingsbedrijf DZH. Hij is door Keukenhof gecon sulteerd, omdat de installaties van de bloementuin uit Lisse die sinds een jaar operationeel zijn, grote gelijkenis vertonen met die van de Westfriese Flora in Bovenkarspel. Daar zou de installatie mogelijk de oorzaak van de veteranenziekte zijn. Ook Burgers' Zoo laat zijn be regening testen. Het Rijksinsti tuut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) gaat monsters nemen van het water waarmee het oerwoud van de Arnhemse dierentuin elke nacht wordt be regend. De directie wil daarmee onomstotelijk laten vaststellen dat er geen legiortellabacteriën in de beregening kunnen voor komen. In de Keukenhof zijn de twee vernevelingssystemen niet ge vaarlijk gebleken, omdat ze zijn aangesloten op het koudwater- systeem. Dit betekent dat de temperatuur van het water in dit jaargetijde rond de 15 gra den is. In de zomermaanden kan dat een enkele maal oplo pen tot 20 graden. De bacterie die verantwoordelijk is voor de veteranenziekte voelt zich pas echt lekker bij een temperatuur tussen de 20 tot 55 graden. De directie van Keukenhof laat naast het onderzoek van de vernevelingsinstallaties ook het hele waterleidingssysteem van het park doorspuiten. Monsters moeten uitwijzen of de tuin dan geheel veilig is. bovenkarspel gpd Het vermoeden is duidelijk uit gesproken: de bron van de ve teranenziekte moet worden ge zocht onder de 'natte bedrijven' op de consumentenbeurs in Bovenkarspel. Verkopers van whirlpools, luchtbevochtigers en brillenschoonmaakappa- raatjes zitten in de verdachten bank. Een rondgang langs standhouders. Alle bedrijven die op de Flora in Bovenkarspel hebben ge staan worden in het gezond heidsonderzoek betrokken waarbij de GGD zieke stand houders interviewt. Onder de standhouders is tot nu toe één dode gevallen, een 64-jarige man uit Almelo. Het aantal zie ken op de bedrijven die een stand hadden op de Flora is echter beduidend groter. Zeker acht bedrijven werkten op de beurs met water. Zijn er zieken, dan willen ze liever niet met de pers praten, zo blijkt uit een telefonische rondgang. Zo meldt een anticondensmidde- lenbedrijf uit Leiden dat er wel iswaar wel zieken zijn, maar dat er daarover geen contact mag zijn met de pers. „Daarover moet u maar met de GGD pra ten", zegt de woordvoerster. Een bedrijf uit Bussum dat zul ke stoomapparaatjes voor spie gels en brillen ook verkoopt, verwijst voor informatie ook door, nu naar het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Mi lieu. Een bedrijf met een brillen- poetsmiddel uit Hengelo is iets scheutiger met informatie. „Er is een collega ziek, die ligt in het ziekenhuis in Utrecht. Ook is de GGD al verschillende ma len langs geweest. Maar de oor zaak moet niet bij ons worden utrecht hans leber De rustige klanken van 'genezende muziek' dwarrelen over de hoofden. Aanbieders van alternatieve geneeswijzen hebben her en der hun standjeingericht. Etherische oliën zijn te vinden naast een kraam met de lok roep Meer mens!. En wat te denken van een 'massage' van het energieveld waar over ieder mens schijnt te beschikken en dat bij een zieke is beschadigd. 'Therapeu tical Touch' heet die methode, die al her en der wordt toegepast. Maar niemand kon op tegen het lang verwachte bezoek aan het einde van de studiedag 'Magie en verple ging' van de vakorganisatie van verpleeg kundigen NU'91: Jomanda zelf. Jomanda, het medium dat na Tiel nieuwe wegen is ingeslagen, wil samenwerken met de reguliere medische wereld en heeft al een verbond met een Hilversumse artsen- groep. Zij stuurt mensen door als zij dit no dig acht. „Sluit die samenwerking niet uit", houdt zij haar gehoor van vrijwel alleen verpleegkundigen voor. Allen doen mee aan Jomanda's seance. En op de door haar uitgezonden signalen, die voelbaar zijn als een licht tikje op de schouder tot het tinte len van de voeten, reageert vrijwel de hele zaal. Een retourtje Utrecht voor een bijeen komst over magie trekt blijkbaar de en thousiast experimenterende verpleger. Patiënten genoeg. De vraag naar alternatie ve geneeswijzen in de Nederlandse ge zondheidszorg neemt toe. Wie alle artsen en medische kennis al heeft gebruikt en toch ziek blijft, gaat naar iets anders zoe ken. Heel langzaam worden alternatieve I geneeswijzen ook door de verzekeraars ge- I accepteerd. Acupunctuur, homeopathie, menig verzekeraar vergoedt het al. Of ook de verpleegkundigen het alternatie ve circuit in moeten, is nog niet gezegd. Maar voorzitster Von Bönninghausen van NU'91 vindt dat wel degelijk onderzoek moet worden gedaan naar deze genees kracht. Het alternatieve circuit zou in de opleiding van de verpleegkundigen moeten worden behandeld: En wie alternatieve zorg aan de patiënt wil leveren, moet dat volgens haar zeker doen. Het belang van de patiënt staat immers voorop. Von Bönning hausen vindt wel dat daarover consensus moet bestaan binnen het 'team', dus ook met de artsen. En die zijn is doorgaans wars van magie. In één streek kunnen dus twee wervingsacties lopen: die van het regionale korps en het landelijke project. Van Brakel ziet dit niet als een probleem: „De twee campagnes kunnen elkaar prima aanvullen. Een concurrentiestrijd zal niet ont staan." J. Nubé, woordvoerder van de politie Haaglanden, is het hier niet mee eens. „We vissen alle maal in dezelfde vijver, er is dus wel degelijk sprake van concur rentie. Kandidaten kunnen im mers maar bij één korps wer ken." De voorzitter van de Neder landse Politie Bond (NPB), Van Duyn, vindt dat de politie juist op kleine schaal moet gaan werven. „In buurthuizen en winkels kun je mensen per soonlijk benaderen. Dat werkt beter dan een grote campagne van acht miljoen." Van Duyn heeft bovendien zijn twijfels over de effectiviteit van het pro ject. „Natuurlijk zal het een aantal nieuwe agenten opleve ren, maar het is geen wonder middel. Het is een leuke aan vulling op het huidige wer vingsbeleid, maar meer ook niet." mogelijk gedacht dat ik me als een luchthartig president zou ontpoppen. Ik ben echter mijn loopbaan begonnen als belas tinginspecteur. Iedereen weet hoe die kunnen optreden." Koning wordt vooral kwalijk genomen dat hij de Rekenka mer een steeds politieker pro fiel heeft gegeven. Terwijl de rijkscontroleurs zeven jaar gele den vooral achter de politieke feiten aanhobbelden, bepalen ze nu met hun gesnuffel steeds vaker de politieke agenda. Berucht zijn in dit verband de kritische rapporten over staats steun aan Fokker en de uitbrei ding van Schiphol. Toenmalig minister van economische za ken Wijers heeft het (onge vraagde) rapport over Fokker zelfs willen verbieden. De president heeft zijn kruis tocht tegen de verspillende overheid onverdroten doorge zet. „Wij zijn geen bloedzui gers, alhoewel ik besef dat an deren ons wellicht een luis in de pels vinden. Het enige dat voor mij telt is dat we de Twee de Kamer in staat stellen haar controlerende taken zo goed mogelijk uit te oefenen." den haag gpd De onafhankelijkheid van orga nen als de Algemene Rekenka mer, de Nationale Ombudsman en de rechtspraak wordt steeds vaker door de regering ter dis cussie gesteld. Dit zegt Henk Koning, die op 1 april zijn func tie als president van de Reken kamer ter beschikking stelt. Volgens de WD'er kan de nega tieve houding van de overheid ten opzichte van controlerende instanties 'een inbreuk beteke nen op de rechtsstaat'. Koning, die zich heeft ont popt als een lastige volger en controleur van de kabinetten- Lubbers en -Kok, is ervan over tuigd dat menig minister een zucht van verlichting zal slaken als hij de deur van zijn werkka mer voorgoed achter zich dichttrekt. „Ik neem aan dat de meeste ministers graag zien dat ik vertrek", aldus Koning. „Er is veel kritiek op het werk van de Rekenkamer en omdat ik de af gelopen jaren de personificatie van de Rekenkamer ben ge weest, ligt de conclusie voor de hand. Toen ik zeven jaar gele den aantrad hebben sommigen den haag anp gezocht, want wij verkopen geen stoomapparaten om bril len schoon te maken maar ge woon een soort brillenpoets." Een whirlpoolverkoper uit Andijk daarentegen prijst zich gelukkig. „Bij ons geen zieken", zegt ze. „En daar zijn we na tuurlijk heel erg blij mee, want het is een ramp wat er is ge beurd." Hetzelfde doet een be drijf uit Vught dat koude bruis- baden aanprijst. „Bij ons zijn gelukkig geen zieken, maar het is niet waarschijnlijk dat wij er iets mee te maken hebben", zegt een woordvoerster. „Het water in ons bruisbad is name lijk koud. en het wordt elke dag ververst." De woordvoerster lijkt haar straatje schoon te ve gen: „Je kunt beter gaan kijken naar die zaken die whirlpools verkopen, want daar stonden er wel een stuk of drie van op de Flora." D66: vmbo wellicht uitstellen Onderwijs gaf daarvoor de schuld aan de uitgeverijen. Zij hadden namelijk verzekerd dat ze de boeken op tijd konden le veren. „Nu zetten de uitgeverijen natuurlijk de hakken in het zand", zegt PvdA-Kamerlid Dijksma. „Ze willen niet nog een keer de zwarte piet toege speeld krijgen. Ze zeggen dus heel stellig dat ze niet genoeg tijd meer hebben. Maar ze heb ben natuurlijk nog 2,5 jaar om de boeken klaar te maken." Het nieuwe vmbo gaat ko mend schooljaar van start en wordt door circa zestig procent van de middelbare scholieren bezocht. In het schooljaar van 2001 krijgen de eerste leerlin gen te maken met de nieuwe examenprogramma's. Dan moeten de boeken dus klaar zijn. Het ministerie van onderwijs laat in een reactie weten dat het de uitlatingen van de uitgeverij en niet kan plaatsen. Volgens een woordvoerster zijn de exa menprogramma's klaar en hoe ven de boeken pas in augustus 2001 af te zijn. Bovendien zou den de uitgevers bij het hele proces van de onderwijsver nieuwing rond het vmbo be trokken zijn geweest. De Tweede Kamer wil van staatssecretaris Adelmund (on derwijs) weten of de schoolboe ken voor het voorbereidend middelbaar beroepsonderwijs (vmbo) op tijd klaar zullen zijn. De educatieve uitgeverijen lie ten gisteren weten dat ze niet kunnen garanderen dat het brede scala aan lesmateriaal voor deze leerlingen op tijd kan worden aangeboden. De Kamer wil meer duidelijkheid over de ze mogelijke vertraging hebben. D66 vraagt zich af of het vm bo, een combinatie van vbo en mavo, misschien moet worden uitgesteld. De WD zegt zeer verontrust te zijn. „We kunnen het ons niet permitteren om missers te maken met het vmbo omdat het hierbij om de zwaks te groep leerlingen gaat", zegt WD-Kamerlid Cornielje. De PvdA denkt dat de stellige uitlatingen van de Groep Edu catieve Uitgeverijen een direct gevolg zijn van de problemen die de uitgeverijen hebben ge had met de schoolboeken voor de onderwijsvernieuwingen in het voortgezet onderwijs. Veel boeken die waren bedoeld voor de Tweede Fase van havo/vwo kwamen te laat bij de scholen. den haag anp-gpd De parlementaire enquêtecom missie Vliegramp Bijlmermeer voert intensief overleg met een delegatie van El Al over de la ding van de in 1992 neergestor te Boeing. Ook komen verschil lende lezingen over het gewicht van de ramp-Boeing aan bod. Een ander belangrijk ge spreksonderwerp is de onthul ling afgelopen vrijdag van de commissie dat El Al kort na de ramp in 1992 en een jaar later alle vrachtpapieren van de ramp-Boeing kopieerde. De Economische Controle Dienst (ECD) hoorde dat van de advo caat van een expediteur in de Verenigde Staten. De dienst verrichtte daar in opdracht van de commissie onderzoek. El Al ontkent in een brief aan de ECD met klem dat zij kort na de ramp over alle vrachtpapie ren beschikte. De luchtvaart maatschappij zou de gedetail leerde documenten (house air- waybills) nog steeds niet in be zit hebben. De komende dagen worden de gesprekken zo nodig voortgezet. De enquêtecommissie heeft de in de Verenigde Staten opge spoorde - tot voor kort ontbre kende - informatie over twintig ton lading nog niet in haar be zit. De ECD heeft de papieren ingezien 'en dat is voor de com missie in principe voldoende'. Beheer jij straks de informatie van de Nederlandse Bank? Bel donderdag tussen 14.00 en 16.00 uur naar 020 - 595 17 57 en meld je aan voor de studie tot informatiemanager! Hogeschool van Amsterdam Weesperzijde 190 1097 DZ Amsterdam Hogeschool van Amsterdam De Legionella Pneumophilia-bacterie op kweek gezet. foto anp marcel antonisse

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 3