Wassenaar tegen transferium N44 Leiderdorpse Meelfabriek te huur ja (orschoten naar rechter i kweker weg te krijgen Regio Voorschoten wil niet bij Rijdende Rechter verschijnen Kap Marelaan verbijstert Bomenbond Zwevende bankjes Stolk volgt Van Rij op als fractieleider CDA JJL iigen en mishandeld doorp* Een 16-jarige jongen uit Leiderdorp is gisteravond fj^art over acht uur op de Laan van Ouderzorg in Leider- (geslagen door een hem bekende leeftijdgenoot. Aanleiding ja( hij een dag eerder zijn fiets niet aan zijn belager wilde a De dader is aangehouden. onken Warmonder rijdt tegen boom pwuK Een 25-jarige bromfietser uit Warmond is gister- idlangs de Leidsevaart in Voorhout met een glaasje teveel ®n een boom gebotst. De man liep een hersenschudding rerd naar het LUMC in Leiden vervoerd. De verwondin- en uiteindelijk mee. De Warmonder moest een bloed- [ondergaan om het alcoholgehalte te kunnen vaststellen. iten stapt naar de om de firma Griffioen krijgen van twee perce- jnd aan de Veurseweg. meente wijst erop dat het pbedrijf in 1995 is over- naar Wassenaar en in hoten geen activiteiten ontplooit. Burgemeester houders willen zich hou- het provinciale beleid buitengebied waar deze zoveel mogelijk ouden. Boen beroept zich ech- :n 'niet schriftelijk vast- pachtovereenkomst lien gebeurt er nog wel het een en ander aan urseweg. Er staat een voor opslag en we kwe- planten", aldus de eige- van het kwekersbedrijf. u'e is hem is vier jaar gele den het hoofdbedrijf gaan naar de Rijksstraat- lS iWassenaar. „We willen w*-:et weg van de Veurse- aar willen we blijven en de schuur vervan- 1 »r een loods voor inpak- aamheden." 10J jemeente heeft Griffioen in 1989 schriftelijk laten weten niet tot het verpachten van de grond over te gaan. Het kwe kersbedrijf kon twee percelen zonder tegenprestatie gebrui ken. Vanaf 1985 zijn door de ge meente echter wel degelijk pachtnota's verstuurd en be taald. „Maar dat geldt uitslui tend voor een van de twee per celen ter groottte van 2.403 vierkante meter. Voor het ande re stuk van 1.420 vierkante me ter is nooit pacht betaald", al dus de gemeente. De advocaat van Griffioen heeft in antwoord op een op- zeggingsbrief van de gemeente gewezen op deze situatie en be nadrukt dat er wel degelijk een pachtovereenkomst is. De ge meente ontkent dat en wil naar de rechtbank om 'zonodig via een kort geding' de grond aan de Veurseweg weer ter beschik king te krijgen. Grifffioen reageert laconiek op die gerechtelijke stappen. „Er is geen conflict, maar een verschil van mening. De ge meente heeft haar zaken admi nistratief niet goed op de rails. Ik neem aan dat ik wel bericht krijg als we naar de rechter moeten." iptreden in het NCRV-programma 8 lijdende Rechter' zien ze bij de ge- re"|te Voorschoten niet zitten. Tot ergernis van Leidschendammer ider Laan, die al jaren met de ge in de clinch ligt over de verlich- i het Voorschotense deel van het Veenpad, een fietspad langs de aiisi tste het conflict zich eerst toe op olledig ontbreken van verlichting. Van der Laan ontevreden over het dat de verlichting aanspringt, eidschendammer fietst dagelijks 4) over het Oude Veenpad van Leidschen- dam naar Oegstgeest „Ik ga om kwart over zes van huis. In Leidschendam gaan de lampen om zes uur al aan, maar als ik in Voorschoten kom is het pik- en pikdonker." Waarom het licht niet eerder aan kan, is Van der Laan een raadsel. „Het is mij nooit uitgelegd. De wethouder wil er niet met me over praten. De Leidschendammer hoopte het ge schil verder uit te vechten voor 'rijden de rechter' Frank Visser. Maar de ge meente wil niet bij de televisie-jurist verschijnen. „A-sociaal", vindt Van der Laan dat. De. gemeente Voorschoten beschouwt de kwestie van het fietspad echter als afgesloten. „Er is zoveel in spraak geweest, er is met Jan en alle man gepraat. We hebben er heel veel tijd aan besteed. Het klinkt misschien bot, maar we besteden onze tijd nu lie ver aan andere dingen, zegt een woordvoerder. Volgens Van der Laan is het onmoge lijk iedere belanghebbende volledig te vreden te stellen. „Die verlichting op het Oude Veenpad is een verhaal van compromissen. De een wilde wel ver lichting, maar vanuit de natuur- en mi- lieuhoek kwamen protesten. Vandaar dat er een klein aantal lantaarnpalen staat, dat ook niet voortdurend brandt" Van der Laan vindt het vreemd dat met Voorschoten niet te praten valt over verruiming van de tijden dat de lampen branden brandt. „Het enige dat ik wil is dat het licht een uur eerder aan gaat." Hij ziet niet in waarom iemand daar last van zou hebben. Een andere fietsroute nemen uil hij niet. „Er ligt daar een prachtige doorgaande route. Dan ga ik toch niet omrijden." Van der Laan is de laatste om zich neer te leg gen bij de huidige situatie. „Dat is mis schien een nare karaktertrek van me. Misschien moet ik maar naar Breek ijzer. Wat kan ik anders?" 'Plan van een andere planeet' „Een plan van een andere planeet." Zo omschrijft de Wassenaarse verkeerswethouder H. Klooster het idee voor een transferium over de Rijksstraatweg, ter hoogte van de geplande Noordelijke Randweg Haaglanden (No- rah). „Niet reëel", zegt de CDA-bestuurder over het plan van de Stichting Verkeer in Goede Banen. wassenaar erna straatsma De Wassenaarse stichting pre senteerde onlangs het plan voor een overstapplaats die ruimte biedt voor 2.500 par keerplaatsen. Dit transferium, voor automobilisten die verder de bus willen nemen, zou over de Rijksstraatweg heen moeten komen. Via snelbussen kunnen automobilisten dan naar het centrum van Den Haag rijden. De files op de Rijksstraatweg (N44) worden daardoor korter, stelt de stichting. „De plek die de stichting in gedachten heeft is veel te krap voor een transferium met 2.500 parkeerplaatsen", zegt Klooster. „Ik neem elk plan serieus, maar ik vind dit niet reëel." Ook het tijdstip waarop de plannen zijn gepresenteerd, vindt de wet houder niet opportuun. De ge meenteraad stemde onlangs in met de wijziging van het be stemmingsplan. Daarmee ging de politiek, zij het met tegenzin, indirect akkoord met de plan nen van rijkswaterstaat voor de aanleg van een gelijkvloerse kruising van de N44 en de No- rah. Het heeft volgens de poli tiek geen zin nog langer tegen te sputteren, omdat minister T. Netelenbos niet bereid is extra geld te steken in alternatieve Norah-plannen. Aan een tweede transferium langs de N44 is volgens Kloos ter geen behoefte. Er wordt mo menteel al gewerkt aan een overstapplaats tpr hoogte van Leiden, met 250 plaatsen. „Ook voor Wassenaar is dat een goeie plek", zegt Klooster. „Dan moet je vlakbij niet nog een tweede transferium bouwen. Het is een beetje triest verhaal voor de Stichting Verkeer in Goede Ba nen, maar het is niet anders." De stichting heeft bij de pro vincie Zuid-Holland beroep aangetekend tegen het besluit van Wassenaar. Daarmee hoopt ze tijd te winnen en de verschil lende partijen alsnog te kunnen overtuigen van een mogelijk al ternatief voor de gelijkvloerse kruising van de twee wegen. Het plan van rijkswaterstaat zal volgens de stichting resulteren in nog meer files op de Wasse naarse wegen. De Wassenaarse politiek deelt die,vrees. 'Bijzonder geval' Pascal krijgt toch de ruimte leiderdorp afke van der toolen Leiderdorp heeft de dwangsom tegen de familie Van der Voort ingetrokken. De Van der Voorts hadden tegen de regels hun huiskamer uitgebreid, omdat hun autistische zoontje meer ruimte nodig had. Het nieuwe besluit is genomen op advies van de commissie voor beroep en bezwaarschriften. Het echtpaar Van der Voort zat afgelopen najaar vertwijfeld tegenover de toenmalige com missievoorzitter K. Reugebrink. Toen ze de vergunning voor een uitbouw aanvroegen, had den ze niet voorzien hoe het verder zou lopen met zoontje Pascal, legden ze uit. Autisti sche kinderen hebben veel leefen speelruimte ruimte no dig. Toen het met de kleuter van kwaad tot erger ging, hebben zijn ouders een deel van de nieuwe uitbouw bij de woonka mer getrokken. Dat mag niet volgens de Leiderdorpse regels. En dus kwam de gemeente met een dwangsom van 1000 gul den per week, als de familie de illegale situatie niet terugdraai de. Bij de behandeling van hun bezwaarschrift hield ambtenaar D. van Leeuwen voet bij stuk. „Als je niet uitkijkt vindt ieder een zich een bijzonder geval", zo verdedigde zij de beslissing. De commissie vindt dat risico echter niet opwegen tegen het belang van de familie Van der Voort bij een ruime speel- en leefruimte voor Pascal. Daarop heeft de gemeente in formatie ingewonnen bij de Ne derlandse Vereniging voor Au tisme, en uiteindelijk besloten de situatie te gedogen zolang Pascal nog thuis woont. erburg blij "I nieuw veld 0F 'l" letenvoudse voetbalclub urg krijgt waarschijnlijk dstrijd-trainingsveld. De üte gaat na of het huidige sein kan worden veran- een zogeheten WETRA- jj toarmee wordt tegemoet- nel en aan de wensen van de jng, die het sportpark lenh fLaan de Goede Herder oik ,mvoude-Rijndijk wil op- 'e 7 r w de aanleg van het kunst- J voor wedstrijden en bfJ»en is een bedrag ge- van ongeveer 220.000 Wethouder J. Stuijt van n recreatie: „We zoeken 'ar de financiële moge- En- Ik verwacht dat tg ook zelf bijdraagt in tiT lidelijk is nog voor welk irdt gekozen. Ge- aan een Stergrazo- 't een mengsel van lava, gras of aan een combi- z to natuur- en kunstgras, nbi eding. hoofd afdeling ?bied van de gemeente: ïjj ^'s vijf geleden zo'n Ster- ri Ve'd neergelegd. Daar j ^een wedstrijden op oeÜ d' Het voordeel is dat 1 stabiliteit geeft, waar- lt[f 'et lang bespeelbaar is. hé "kei is dat het een ge- Van het jaar kaal is. Het je van een mix van kunst- d toirgras is weer dat je 3odi schaafwonden oploopt." •eHi "eente zal over de keuze 'veld niet alleen overleg toet Meerburg, maar 'NOC'NSF, dat het veld tos ook zal keuren. attcr J. Silverentand van met "gis in elk geval blij met 0r Wikkelingen. Zijn club ail ®tmoment al 450 leden wordt veel aanwas ver- als in de Leidse wijk de| ^8 de komende jaren efl ^einve woningen wor- vetl bouvvd. Om die reden zit inging ook te springen Weiding van het aantal "Nets. Ook daarover ®et de gemeente over legd. voorschoten Voorschoten heeft zich enigszins verke ken op de lengte van haar inwoners. Op het Treubplein (foto), het Kerkplein en in de Schoolstraat zijn nieuwe bankjes geplaatst die voor velen te hoog zijn. Zij kunnen niet simpel plaatsnemen, maar moeten als het ware naar boven klimmen en hebben vervolgens geen contact meer met de grond. De ouderenbond ANBO heeft al op het on gemak gewezen. De gemeente gaat na of aanpassingen mogelijk zijn. De bankjes maken onderdeel uit van de herinrichting van een deel van het centrum waar ook nieuwe bestrating en verlichting worden aangebracht en bomen worden vervangen. De totale kosten van deze ver nieuwing bedragen zes miljoen gulden. Verwacht wordt dat de werkzaamheden eind juni/begin juli klaar zijn. foto loek zuyderduin wassenaar afke van der toolen Meindert Stolk wordt de nieuwe voorzitter van de CDA-fractie in de Wassenaarse ge meenteraad. Stolk volgt Mamix van Rij op, die inmiddels landelijk partijvoorzitter is. Van Rij neemt op 29 maart afscheid van de gemeenteraad. De-34-jarige Stolk is pas sinds vorig jaar lid van de Wassenaarse raad. Hij is actief in het CDA sinds hij 19 jaar was. Zo bekleedde hij bestuurlijke functies in zowel het CDJA als het CDA. Ook was Stolk van 1989 tot 1993 beleidsmedewerker op het landelijk partijbureau van de christen-democraten. De tweede man van de Wassenaarse CDA-fractie, Cees Overdevest, doet een stapje terug ten gunste van Ronald Everard (35). Hij doet dit om meer ruimte te geven aan de jongere generatie. Overdevest, die 66 jaar is, denkt er overigens nog niet over te stoppen als gemeenteraadslid. De open plek in de fractie die door het vertrek van Van Rij ontstaat gaat naar Dym- phna Vree. Zij wordt 26 aprU geïnstalleerd. Het CDA heeft zes zetels in de Wassenaarse raad. oegstgeest connie van uffelen De Oegstgeestse afdeling van de Bomenbond Rijnland is ver ontwaardigd over de kap van 23 bomen aan de Marelaan en de Willinklaan. Volgens de ge meente Oegstgeest waren de bomen er slecht aan toe. De Bomenbond beweert echter dat de gemeente dat zelf heeft ver oorzaakt, door het verlagen van de Marelaan na rioleringswerk zaamheden. Volgens de bond ligt de Ma relaan nu zo'n vijftien centime ter lager dan voorheen. I. Koornstra van de Bomenbond zegt, dat de boomwortels hier na boven de stoep zijn gaan uit steken, waarna de gemeente ze heeft afgeknipt. „Hierdoor zijn de bomen achteruit gegaan. Het waren mooie, knoestige boompjes." Volgens een woordvoerder van de gemeente is ouderdom de reden dat de bomen er slecht aan toe waren. „En om dat we toch al bezig waren met het riool, wilden we ze maar meteen vervangen door nieu we, verse bomen." Over de soort bomen heeft de gemeente overlegd met omwonenden. De acht esdoorns aan de Marelaan vervangt de gemeente door sierkersen, en op de plaats van de 15 gevelde sierappelbomen aan de Willinklaan plant zij sierperenbomen. De omwonenden zijn ver deeld. „Het is zonde, maar wel nuttig", zegt Y. Tobé. „Toen de straat open lag, bleken alle bo- De Bomenbond dringt al eni ge tijd bij de gemeente aan op het invoeren van kapvergun- ningen. Het zint de bond niet dat iedereen in Oegstgeest, of het nu gaat om de gemeente of bewoners, zonder vergunning een boom om kan halen. Op een brief van de Bomenbond heeft de gemeente nog niet ge reageerd. „Ik heb daar letterlijk geen woorden voor", verzucht Bomenbondvoorzitter D. van der Plas. leiderdorp afke van der toolen De oude meelfabriek aan de Zijldijk in Leiderdorp staat te huur voor vijfhonderd gulden per maand. Het fabrieksge bouw, waar tot voor kort Schra- ma Diervoeders huisde, is sinds 1 maart eigendom van de ge meente Leiderdorp. Het gemeentebestuur wil het pand zo snel mogelijk verhu ren, zodat het niet ten prooi valt aan verpaupering en van dalisme. De gemeente heeft de in 1916 gebouwde meelfabriek gekocht om de vrije hand te hebben in de ontwikkeling van het gebied Driegatenbrug. Er moet een weg komen die het vlakbij gele gen bedrijventerrein de Baan- derij ontsluit, en men denkt verder aan een woontoren en recreatie. Leiderdorp heeft rond een half miljoen gulden voor de meelfabriek betaald. De voor malige eigenaar, P. Schrama, zette het pand te koop omdat hij bij een groothandel voor diervoeders gaat werken. Leiderdorp heeft geen plan nen om het markante fabriekje te slopen. De gemeente houdt de huurprijs laag om de perio de dat het pand leegstaat zo kort mogelijk te houden. Ook speelt mee dat de huur voor be perkte tijd is: zodra de gemeen te weet wat ze met het fabriekje wil, moet ze zo nodig snel van de gebruiker af kunnen. Een eerste kandidaat-huur der, die het meelfabriekje wilde gebruiken als opslagruimte voor hooi en stro, is inmiddels afgehaakt. men ziek te zijn. Wij hebben meteen voorgesteld er nieuwe neer te zetten." Buurtbewoonster J. Pol is echter 'vreselijk boos' op de ge meente en kaartte de voorgeno men kap aan bij de Bomen bond. „Je bent zo machteloos. Ik vond dat het goede gezonde boompjes waren, maar de ge meente vond dat ze hun tijd hadden gehad. Met nieuwe, kleine boompjes verliest Oegst geest karakter." De gemeente wil verhuren, zodat het niet ten prooi valt aan verpaupering en vandalisme, foto hielco kuipers het fabriekspand zo snel mogelijk

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 17