'Connie Palmen gaat een grote worden' Meningen t Gods geduld op meti» land? 't Zal wel meevi L VLIEGER J DICK STELLINGWERF Alexanu De pagina 'Meningen' staat open voor alle lezers. Bij uw brief gaarne vermelding van onderwerp en publicatiedatum van het artikel waarop u reageert. De redactie kan brieven bewerken, bekorten of weigeren. Alleen b - met een volledige adressering komen voor plaatsing in aanmerking. Bijdragen sturen naar: Leidsch Dagblad, postbus 54, 2300 AB Leiden, of faxen naar: 071 - 5321921, of e-mailen naar: redactie.ld@damiate.hdc,r Opstappen Van Rossum had niets te maken met burgemeestersbenoeming In mijn artikel over kiezersbe drog door Leidse politici, op de pagina Meningen van het Leidsch Dagblad van 10 maart, noemde ik ondermeer het voor malige PvdA-gemeenteraadslid Marietje van Rossum. Mensen die de perikelen rond de tot standkoming van het college vlak na de verkiezingen van maart 1990 van nabij hebben meegemaakt, wezen mij erop dat het voorbeeld in de context van mijn stuk niet juist is. Marietje van Rossum stond bij de verkiezingen weliswaar als derde op de kandidatenlijst van de PvdA en was opnieuw wethouderskandidaat, maar de fractie besloot haar na de ver kiezingen niet als wethouder voor te dragen. Eén en ander was met nogal wat commotie in fractie en partijafdeling gepaard gegaan. Marietje van Rossum ver bond aan haar afwijzing als wethouder de politieke conse quenties en nam geen zitting in de nieuwe raad. Haar burge meestersbenoeming heeft dus geen enkele relatie met haar opstappen. Ed van der Veen, Leiden. WOENSDAG 17 MAART 1999 UITGELICHT Journalisten applaudisseren voor Nelson Mandela Kritisch vermogen is de basis van journalistiek. Bij alles wat er gebeurt, moet de journalist zich de bekende wie-wat waarom-vragen stellen. Ken nis van zaken en afstand tot het onderwerp helpen daarbij. Soms is die voorkennis er niet en moet die achteraf worden verzameld. Soms ontbreekt de afstand en voorziet een kri tisch eindredactie in die leem te. Soms ook, is er zo veel voorkennis dat een objective rende beoordeling niet goed mogelijk is. Nooit eerder heb ik zo veel journalisten gezien met zo veel kennis van zaken en zo weinig kritisch vermogen als afgelopen vrijdagmiddag in de Leidse Pieterskerk. Applaudis seren voor een politicus bij voorbeeld, dat zie je journalis ten zelden of nooit doen. Ze deden het vrijdag allemaal en langdurig voor de Zuid-Afri kaanse president Nelson Mandela. Ik ook, sterker nog, ik stond er bij te snotteren. We waren niet de enigen. Heel keurig Nederland was verte genwoordigd bij de uitreiking van het ere-doctoraat van de Leidse universiteit aan Man dela, en niemand wist anders te doen met die ontwapenen de eenvoud van de gedeco reerde, dan zijn of haar emo ties de vrije loop te laten. Er was er maar één die het hoofd koel hield en dat was Nelson Mandela zelf. In de speech, die wij zaterdag inte graal in de krant publiceer den, stelde hij zich als van ouds bescheiden op. Hij is tachtig jaar, bracht zevenen twintig jaar in gevangenschap door en is zonder een spoor van rancune; hij is vriendelijk, wijs en ontspannen. Oog in oog met die bovenmenselijke combinatie ben je sprakeloos. Het was me al eerder over komen, tijdens zijn vorige staatsbezoek. Als NOS-eindre- dacteur was ik destijds op het Catshuis voor de begeleiding van een dubbelinterview van Paul Witteman met Nelson Mandela en Ruud Lubbers. Mandela was te vroeg. Lub bers te laat. Mandela stelde voor in een zijkamertje wat te praten. Een half uur later had den we elkaar de hemd van het lijf gevraagd. Ik be schroomd over zijn leven, hij vrijmoedig over het mijne. Het eindigde in de ontspanning van twee mensen die elkaar bij toeval treffen en elkaar daarna nooit meer zouden spreken. Het was een verbijsterende ervaring, die me nooit meer helemaal heeft losgelaten. Je wordt nederig oog in oog met een man van zijn formaat. Sindsdien denk ik: ik moet wel een heel goede reden hebben om ooit nog chagrijnig te zijn. Vrijdag zag ik hem weer. Wat ouder, wat vermoeider, maar in de positie van zijn le ven, met de vrouw van zijn le ven naast zich, in mijn ge boortestad. En weer was er die vertederende glimlach. Be wonderen en verwonderen was voor de tweede keer het enige dat er op zat. Journalist of niet. TON VAN BRUSSEL HOOFDREDACTIE Waarom mogen politici maai j per vier jaar over carrière nade j Met veel interesse las ik vorige week het opiniestuk van het PvdA-raadslid Ed van der Veen in deze krant. Onder de kop: 'Ook in Leiden wordt volop kie zersbedrog gepleegd' geeft Van der Veen achtereenvolgens Laurier (Groenlinks), Kradolfer en Hommes (WD), Van Vugt (SP), Sloos (voormalig SP) en Güney (CDA) onder uit de zak. Gelukkig weet de PvdA'er ook een geval uit eigen club te mel den: Marietje van der Molen vertrok naar Hellevoetsluis na dat ze door haar partij aan de kant was gezet. Aangezien mijn eigen partij, D66, niet wordt genoemd en ik daarom niet verdacht kan wor den van gekrenkte gevoelens als ik reageer, doe ik dat van harte. Allereerst wil ik Van der Veen graag voor zijn complete over zicht nog twee gevallen uit zijn eigen partij noemen, maar dan van recenter datum. Waren het niet Ron Hillebrand en Gerda van den Berg die bovenaan de PvdA-lijst prijkten voor de ge meenteraadsverkiezingen van 1998? Mocht de kiezer er dan niet vanuit gaan dat deze twee en niet mijn zeergi ga's Van Rij en I nummers 3 en 4) werden? Zeker mei op nummer twee e kans. Maar nu terzake. in de politiek is Maar waarom rac politici maar eenma jaar over hun cara ken? En waarom 20 sprekende figuren een duidelijke ou plek lijstduwer n Voor de opstappen plaats gemaakt voor J enthousiasteling, d uitzitten. Hoewel sommige door Van der Veen gevallen zeker gee heidsprijs verdienen kwalificatie 'bedm gaan. Het woordenl ons dat hier vooropf sentrekkerij mee1 doeld. Met ander w gen. En we weten 2! dat in de politiek bei s; De Volkskrant en Het Parool hadden er geen goed woord voor over. De NRC matigde zich. Het Leidsch Dagblad en HP de Tijd waren vrij positief. En voor de rest was heel Nederland krantenland verdeeld over het boekenweekgeschenk van dit jaar. Connie Palmen zorgt weer voor een literaire waterscheiding. Anti-Connie vindt dat De Erfenis een slecht geschreven boekje is en Pro- Palmen zegt 'niets anders dan kinnesinne'. Nu bijna heel boekenlezend Nederland het boekenweekgeschenk in bezit heeft, kunnen we zelf een oordeel vellen. Wat vinden we van De Erfenis Prof. dr. A.G.H. Anbeek hoogleraar Moderne Nederlandse Letterkunde aan de Leidse universiteit; „Ik doceer de Nederlandse literatuur van 1780 tot nu en ik heb nog een stapel mooie boeken die ik moet lezen. Dus u be grijpt dat De Erfenis nog wel even kan wachten. Palmens vorige boeken heb ik wel allemaal gelezen. De Wetten vond ik erg interessant. De Vriend schap was iets te schematisch opge steld en I.M. is niet helemaal mijn soort boek. Ik heb destijds Taal zonder mij van Kristien Hemmerechts gelezen dat ook handelt over het overlijden van haar geliefde en ik moet bekennen dat daarbij Palmens I.M. in het niet valt." M. Baalbergen, eigenaresse en ver koopster van boekhandel Van der Meer in Noordwijk: „Het is een heel mooi en af boekje. Zachter dan haar voorgaande. En ook... - wat zijn nou de goede woorden - minder intens, min der uitbundig misschien dan I.M. Dat De Erfenis zoveel kritiek krijgt in de pers is overigens niet ongebruikelijk. Er is naar mijn weten nog nooit een boekenweekgeschenk de hemel inge- prezen. En dat Connie Palmen zo de Connie Palmen, schrijfster van het boekenweekgeschenk, signeert in De Bijenkorf in Amsterdam. foto paul van weel wind van voren krijgt, ligt volgens mij meer aan haar persoon dan aan haar kwaliteiten als schrijfster. Men is het niet gewend dat vrouwen zich zo na drukkelijk in de media op de voor grond plaatsen. En voor de rest: al dat geklaag over stijl, tja... Misschien is het heel goed als niet iedereen het een mooi boekje vindt. Dat zou wel heel kleurloos en saai zijn, vindt u niet? Ik heb me in ieder geval in het geheel niet gestoord aan de stijl. Neem bij voorbeeld zo n zin als: 'Het is in dat jaar in Bretagne, in het jaar dat de pijn begon en ik het verlengstuk werd van haar hoofd, dat mijn liefde voor Lotte Inden, net als haar ziekte, geen andere richting op kon dan vooruit'. Dat is toch prachtig?" K. van Ommen, verantwoordelijk voor de inkoop Nederlandstalige fic tie in boekhandel Kooyker in Leiden: „Er is een soort hetze aan de gang. Connie Palmen is een publieke figuur en dan sta je per definitie bloot aan hevige kritiek. Hoge bomen vangen veel wind, zal ik maar zeggen. Net zo als destijds W.F. Hermans die verguisd werd en nu veel later als het beste wordt beschouwd dat de Nederlandse literatuur te "bieden heeft. Daarbij wil ik niet zeggen dat Palmen zo goed is als Hermans. Dat nog net niet. Maar het is wel zo dat erkenning weieens op zich laat wachten. De Erfenis is een ideaal boekenweekgeschenk. Het is goed leesbaar, inhoudelijk interessant, en sluit goed aan bij het thema van de Boekenweek. Je merkt ook dat de zaak tijdens deze week aanmerkelijker vol ler is dan normaal. En ach ja, die re censie van Arjen Peters in de Volks krant. Die man is gewoon een beetje zuur en heeft altijd wel wat te zeuren." M. Meijer Neerlandica, geeft cursus sen creatief en autobiografisch schrijven in Hoogmade: „Ik denk dat deze schrijfster een grote gaat worden. Ik zie dat ze steeds verder groeit. En die kritiek dat dat ze alleen maar in een soort autobiografisch verhaal blijft steken, die deel ik niet. Waar I.M. dui delijk de vorm heeft van een geschre ven verwerkingsproces, heeft De Erfe nis een veel speelser karakter. Het idee bijvoorbeeld om een man als alterego te kiezen, vind ik heel verrassend. Maar dat de dood zo'n prominente rol speelt, betekent voor mij niet automa tisch dat dit een soort uitvloeisel is van I.M. De dood is nu eenmaal een onuit puttelijk thema in de literatuur. Ik moest trouwens bij lezing ook gelijk denken aan De Ziekte van de Dood van Marguerite Duras. Daarin nodigt een man een hoer uit om met begrippen als dood en seksualiteit, excusez le mot, klaar te komen. Wellicht heeft Connie dat ook gelezen. Waarom De Erfenis wat minder is ontvangen dan haar voorgaande boeken ligt mis schien aan de vorm. Palmen gebruikt namelijk veelvuldig de voltooid verle den tijd. In de tweede zin op de eerste pagina heb je het al. 'Had ze gezegd' en daarna weer 'had gehad'. Dat kan heel vermoeiend werken." K. Hoes te Leiden, leest gemiddeld drie boeken per maand en is sinds I.M. Palmenfan: „Ik ken haar niet zo goed hoor. Ik heb haar vorig jaar op tv gezien bij Freek de Jonge en toen maakte ze een nogal koele en afstan delijke indruk op me. Maar sinds ik I.M. heb gelezen, ben ik helemaal om. Dat geslotene dat ze heeft in persoon lijke gesprekken, verdwijnt helemaal in haar boeken. En daarbij kan ze heel goed de diepste gevoelens onder woorden brengen zonder daarbij hoogdravend over te komen. Toen de boekenweek begon, zat ik te twijfelen tussen De Wetten en De Vriendschap. Het is De Wetten geworden en die lees ik nu tegelijk met De Erfenis. Het is een heel mooi boek en ik ben erg be nieuwd hoe het zich verder ontwik kelt." T. Sterk bibliothecaresse in de open bare bibliotheek in Voorschoten: „Met De Wetten begon ik heel enthou siast maar ik raakte langzamerhand... ja, toch een beetje teleurgesteld. De Er fenis heb ik wel bij mijn bed liggen maar ik heb hem nog steeds niet uit. Ik val zo nu en dan in slaap. Poeh... ik weet het nog niet, nee ik ga er nog niets over zeggen. Niet voordat ik hem helemaal heb uitgelezen." R. Bering organisatieadviseur uit Lei den: „Misschien moet u het mij maar niet vragen. Ik heb De Wetten gelezen en haar manier van schrijven stond me toen al een beetje tegen. Te veel ij- delheid. Ik heb daarna geen boeken meer van haar gelezen. Uit een soort vooroordeel misschien, ja. En de hele hype eromheen heeft me er ook van weerhouden. Laat ik het zo zeggen: ik ga voor de nieuwe Palmen deze week geen extra boekje kopen." PABLO CABENPA Op 25 februari verscheen in het LD een artikel onder de alarme rende kop 'Gods geduld met Nederlandse volk is op'. Het was de mening van een evange list die blijkbaar even bij God op schoot mocht zitten om te horen hoe God over het Neder landse volk denkt. Alsof God niet meer aan zijn hoofd heeft, denk ik dan. Er leven vijf miljard mensen op aarde. Velen in armoede, onder onmenselijke dictatuur, of in oorlog. Maar die gaan blijkbaar allemaal aan Gods aandacht voorbij. Hij heeft het vooral op de Nederlanders ge munt. En waarom? Omdat er in de oude psalmberijming een regel staat die ook ik als kind moest leren: 'Wie God verlaat, heeft smart op smart te vrezen'. Het lijkt erg toevallig als je een stem hoort en dan je bijbel tje opent en precies dat leest wat je hebt gehoord. Dat over kwam de evangelist. Maar zo toevallig is dat niet als je weet hoe het onbewuste werkt. Evenmin is het bijzonder als je een droom krijgt over overstro mingen als je wel eens hebt ge- De Europese Unie staat voor een his torische beslissing. De vijftien minis ters van landbouw beraden zich bin nenkort over de toekomst van de agrarische sector. Worden de voor stellen van de Europese commissie - de zogenaamde Agenda 2000 - ge- volgd, dan heeft dat OPINIE grote gevolgen voor l/r flflt de kwaliteit van het landschap, terwijl de uitwerkingen voor de boeren en hun gezinnen dra matisch zijn. De boerenprotesten van enkele weken geleden in Brussel en Den Haag hadden zeker grond. De landbouwvoorstellen uit Agenda 2000 hebben alles te maken met de inrichting en kwaliteit van de openba re ruimte en uiteindelijk met de vraag wat een reële prijs voor het voedsel is. Het doel van het Europese landbouw beleid was altijd vijfledig: voedselze kerheid, productiviteitsstijging, marktstabilisatie, redelijke consumen tenprijzen en een behoorlijke levens- Dick Stellingwerf is Tweede Kamerlid namens de RPF. Onlangs is hij uitgeroepen tot 'Dierenbeschermer van het jaar'. Hij schreef een opinie over het (toekomstige) landbouwbeleid in Europa. standaard voor de agrariër. Nu lijken al deze doelstellingen te worden inge wisseld voor de ene doelstelling van zo laag mogelijke prijzen in een libe rale markt. De discussie wordt be paald door financiële overwegingen en wereldhandelsbe- langen. Men doet graag voorkomen alsof li beralisering van de landbouw onafwendbaar is. Maar toch gaat het hier om politieke keu zes. De landbouwministers nemen een historische beslissing. Als zij zich daarbij - en daar lijkt het op - eenzij dig blijven richten op lage prijzen in een liberale markt, zal die historische beslissing wel eens kunnen neerko men op een historische vergissing. Er is een crisis in de agrarische sec tor. De inkomsten in de sector zijn met twintig procent gedaald. De boe ren worden gedwongen tot schaalver groting en intensivering, om zo doel matig mogelijk voor de wereldmarkt te produceren. De diepste oorzaak van de crisis ligt in de kloof tussen stad en platteland. De bereidheid ont breekt om een bijdrage te leveren aan een leefbaar en vitaal platteland. De consument wil geen hogere prijs beta len voor zijn voedsel, niet beseffend dat dat voedsel in wezen veel te goed koop is. Als de voortekenen niet bedriegen, zal de agrarische crisis in de komende jaren alleen maar verergeren. De agra rische sector staat voor de opgave te produceren tegen steeds lagere prij zen, terwijl daar bovenop wordt geëist dat boeren een bijdrage leveren aan de verbetering van milieu, natuur, landschap en dierenwelzijn. Daarmee wordt het onmogelijke van de agrari sche sector gevraagd. Willen we, gelet op het belang van 3 een duurzame productie, extra eisen 5 aan de landbouw stellen - en dat is ze- i ker nodig - dan zal tenminste de in- komstendaling die daarvan het gevolg is, moeten worden gecompenseerd 1 Maar dat gebeurt niet. De prijzen op de wereldmarkt zijn zó ver onderuit 2 gegaan dat compensatie niet meer aan de orde is. Dat kost te veel. On verstoorbaar bepleitte minister Zalm onlangs zelfs voor nog verdergaande kortingen op de Europese landbouw uitgaven. De boeren verdienen beter. Het zit niet goed als boeren afhankelijk wor den van inkomenssubsidiëring, om dat de prijzen voor hun producten te laag zijn. We kunnen constateren dat hoord van dijkdoff verdrinkingen. Daa niks, maar je onbe mee te maken. Nam ingrijpend als een 3 omkomt door verf gebeurde in het gea evangelist opgroei J- heeft blijkbaar zovk f hem gemaakt dat li jj1 nog steeds over M fle water droomt. Maa iai beurtenis moet j? denken aan onrecfa van God. Als je God tastrofe wilt betrekb lef liever dat God in del staan huilen toen li kleine kereltje aan b prooi viel. De evangelist s goed bedoelen mei 8 schuwingen voor landse volk. Maar 1 maal wel meeval psychologische ken te verklaren van de| n inzichten van de e« zullen wel wat vö de inzichten vanÖ 'De crux van het hele verhaal is dat voedsel moet veranderen.' - melk bijvoorbeeld - momenteel meer kost dan de consument ervoor betaal het compensatiesysteem al onder de druk bezwijkt nog voordat het goed en wel in volle omvang is geïntrodu ceerd. Dat moet te denken geven. Er is een beter alternatief: produc- tiebeheersing. Dit systeem wordt on der meer bepleit door het Nederland se Agrarische Jongeren Kontakt en het Nederland Akkerbouw Verbond. Pro- ductiebeheersing heeft als doel om via instrumenten als quotering en braak legging, de overschotten uit de markt te halen, zodat de voedselprijzen kun nen stijgen naar een hoger, en in we zen reëler niveau. De boereninko- mens komen daarmee eveneens op een verantwoord peil. Al met al pre cies het tegenovergestelde van wat met de huidige voorstellen is voor zien. Belangrijk nevenvoordeel is dat pro- ductiebeheersing dumping op de we reldmarkt voorkomt. Daarmee wordt een einde gemaakt aan de ontregeling van de eigen voedselproductie in de Derde Wereld. Het systeem ontziet ook het milieu, want het belastende gesleep met voedsel over de wereld wordt afgeremd. Duurder is productiebeheersing via quotering in ieder geval niet. Integen deel. Door het wegvallen van de noodzaak van inkomensondersteu ning via toeslagen en exportrestitu ties, worden de Europese landbouw uitgaven mogelijk met de helft terug gebracht. Het Landbouw Economisch Instituut (LEI) heeft berekend dat vol ledige liberalisering van de agrarische markt 30 miljard extra kost, gelet op de inkomensondersteuning die dan wel noodzakelijk is. Minister Zalm zou zich hier eens in moeten verdiepen. Uiteraard komt ook productiebe heersing alleen tot stand via onder handelingen. De inkrimping van het melkquotum zal Nederland wellicht harder treffen dan andere landen. Maar uit onderzoek van het LEI blijkt dat de melkveehouder er dan nog op vóóruit zal gaan, terwijl hij e v teruit gaat als de huidige worden doorgezet. Als de boeren financieel si kan met recht van hen w vraagd om aandacht te bes natuur, landschap en dien Dan hebben zij de ruimte a richten op milieuvriendelijk antwoorde productiemethoc De crux van het hele veil voedsel momenteel meer ko consument ervoor betaalt moet veranderen. De prijs w I hoort in overeenstemming! 1 de werkelijke waarde. Europ lieden vinden een systeem ductiebeheersing niet realis L station is in hun beleving r seerd. Wie zou echter de l. voorstellen met alle nadelig van dien, met droge ogen rei jj£ durven te noemen?

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 16