jliden Regio opheffings uitverkoop Net 5 in april op de kabel Vrees voor hangjongeren Kooiplein fachten op een woonboot VO bekostigt opleiding lid-Afrikaanse vrouwen Gemeente wil bouwgrond nu wel saneren ij njSDAG 17 MAART 1999 wegman. 071-5356414, plv -chef herman joustra. 071-5356430 Kabelexploitant Casema zet Net 5 op 1 april in de Leidse regio en de zuidelijke Bollenstreek op de kabel. De zen der neemt de plaats in van nieuwszender Euronews. De ze zender wordt eind deze maand van het kabelnet ver wijderd omdat Euronews al langere tijd verzuimt om haar bijdrage aan Casema te betalen. Bij Casema kwa men de afgelopen weken ongeveer duizend telefoontjes binnen van mensen die ervoor pleitten om Net 5 een plekje op de kabel te geven. leiden/regio In Zoeterwoude, waar Euro news niet op de kabel zit maar waar één zender minder te ont vangen is, wordt Net 5 eenvou dig aan het zenderpakket toege voegd. Dat bleek gisteravond tijdens de eerste vergadering van de regionale programma raad in het Katwijkse gemeen tehuis. De programmaraad, die be staat uit burgers uit de negen deelnemende gemeenten, mocht in haar vergadering naast een toelatingsverzoek van Net 5 ook een brief van muziek zender TMF bespreken. Het Nederlandse alternatief voor MTV is op dit moment in de helft van de regio te ontvangen. En dat zal voorlopig ook zo blij ven. De raad had in haar eerste bijeenkomst geen zin om een besluit over toelating te nemen, en een eenvoudige technische oplossing zoals bij Net 5 is voor TMF niet voorhanden. Tijdens de vergadering werd verder duidelijk dat de pro grammaraad op dit moment nauwelijks een formele be voegdheid heeft als het om de toelating van nieuwe zenders gaat. De programmaraad mag volgens de statuten advies uit brengen over de invulling van het 'wettelijk basispakket' van vijftien zenders. Daarin zitten verplicht de Nederlandse en Vlaamse publieke omroepen, een regionale en een plaatselij ke zender, zodat er nog maar acht kanalen overblijven waar de raad daadwerkelijk iets over mag zeggen. Onder die acht zenders zijn twee Engelse en drie Duitse kanalen, TV5, Euro sport en MTV: uiteindelijk blij ven er hooguit vier kanalen over waarover serieus kan wor den gediscussieerd. Net 5 direct maar opnemen in het wettelijk basispakket ging de programmaraad gisteren duidelijk te ver, al is het alleen maar omdat andere commerci ële zenders als RTL4 en 5, SBS6 en Veronica daar ook niet toe behoren. De suggestie van Casema-vertegenwoordiger W. de Jong om Net 5 buiten het wettelijk basispakket op de plek van Euronews te zetten, werd daarentegen met beide handen aangenomen. Ook op deze ma nier komt de zender vanaf 1 april in ieder huishouden in de regio binnen. Formeel zijn ook na de instel ling van de regionale program maraad de gemeentes nog altijd zelf verantwoordelijk voor de zenders die bovenop het wette lijk minimum komen. De raad wil proberen aan die situatie een eind te maken door de ge meentebesturen te vragen om ook die taak aan de program maraad te delegeren. De algemene toelating van TMF zal opnieuw ter sprake ko men in de volgende vergade ring van de programmaraad op 19 april. Dan zal ook gekeken worden naar de Spaanse zender TVE. Dit kanaal kan in principe binnen enkele maanden op de kabel worden gezet. Het enige probleem is dat hiervoor wel een andere zender zal moeten verdwijnen. 100 DE WE OM JE ■|l900 JT% at RELD HEEN 2 0 0 0 Leidsch Dagblad brengt in zes specials de belangrijkste voorpagina's van deze eeuw uit. Unieke actie van Leidsch Dagblad, speciaal voor abonnees. Leidsch üfe Dagblad Nationale finale Paasvee in Leiden winnaars bekendgemaakt. Deze gaan vervolgens voor de natio nale titels de strijd aan met de kampioensinzendingen uit Tol- bert, Schagen, Rhenen, Doetin- chem en Beek. Ook de 'Miss Cow-verkiezing' ontbreekt dit jaar niet, een publieksjury kiest uit alle deelnemers het mooiste rund. In de Groenoordhallen is zater dag 27 maart de 49ste editie van de Nationale Paasveetentoon- stelling. Vanaf 9.00 uur worden zo'n 400 koeien en schapen ge keurd voor een kampioenstitel. Voorafgaand aan de nationale finale worden eerst de Leidse Door gebrek aan opvolging gaan wij sluiten. On7.e zéér hoogwaardige collectie meubelen, tapijten en verlichting w aaronder Bench - Giorgetti - Koekoek - Bielefelder - Lumiere Marioni en vele andere wordt v erkocht MET KORTINGEN VAN 5 TOT 50 Onze collectie handgeknoopte Perzische, Oosterse en moderne tapijten wordt verkocht voor DE HELFT VAN DE PRIJS. ook hoge kortingen op de voorraad exclusieve lampen - spiegels en decoratiematerialen van o.a. Lumiere. Casa - Apart. Marbleous enz. enz. Onze hele voorraad wordt verkocht. Profiteer hiervan. U bent van harte welkom -■EXCLUSIEVE INTERIEURS f a f Schoolstraat 32 KI fill rf f f f CJ 2251 BJ Voorschoten %M.M. I/Al. ttlkJ Telefoon 071 - 5613609 Ier en karton hout iso 9002 silcs archiefvernietiging -1roll containerservice HH-waard Alkmaar NW-Vennep urwapen in auto De politie hield vannacht omstreeks 04.00 uur op de Eu- ^eg een 42-jarige Leidenaar aan. De man bleek te veel te en gedronken om een auto te mogen besturen. In zijn wa- roffen de agenten daarnaast een vuurwapen aan. De man Qoten. in wil poster stelen u Met een korte sprint achterhaalde een agent vannacht 2-jarige Leidenaar die even daarvoor was betrapt bij het breken van een mupi. De man had geprobeerd daaruit een Er te stelen. Het voorval vond plaats op de Churchilllaan. inten misdragen zich i< Vier mannen maakten vannacht amok in een fast-food Ürant in de stationshal. Het kwartet gedroeg zich liederlijk, gevervelende opmerkingen en gooide met hete koffie naar ersoneel. Toen de politie arriveerde, was het viertal ver- ien richting Rijnsburgerweg. uwzeelandse bestolen op station Een 24-jarige Nieuwzeelandse, op vakantie in Neder- Ss gisteren in de stationshal van Leiden Centraal van haar •roofd. Dat gebeurde toen zij geld pinde en even niet lette jar tas die aan een buggy hing waarin haar tweejarige tertje zat. De vrouw raakte geld, paspoorten en vliegtickets Met veel moeite kon ze onderdak vinden in een hotel. Het ilaat in Den Haag zorgt voor nieuwe papieren. Michael en Joop van Tol: „Het is allemaal zó onrechtvaardig. Niet alleen voor ons, maar ook voor al die andere mensen die op een ligplaats zitten te wachten." foto mark lamers van de ligplaats toe met het voorstel zowel de boot aan de Zoeterwoudseweg, als de lig plaats aan het Rogier van Otter- lopad over te nemen. Joop van Tol: „Weet je wat hij zei? 'We gaan beginnen met 350.000 gulden en als me dat niet lukt dan verhuur ik hem gewoon.' Ik stond met m'n mond vol tanden. Zo'n 160.000 gulden is redelijk voor boot en plek, maar dit niet! Ik vind het alle maal zó onrechtvaardig. Niet alleen voor ons, maar ook voor al die andere mensen die op een ligplaats zitten te wach ten." Chef Waterbeheer Haanstra er kent dat er een probleem is: „De plekken zijn behoorlijk schaars in Leiden. Er zijn men sen die behoorlijk lang moeten wachten op een plekje. Ook is er qua verordening niets gere geld. Ik weet dat een jaar of twee terug er iemand was met een particuliere ligplaats die ook op de wachtlijst stond. Een collega van mij zei toen: 'Je hebt ai een ligplaats, dus ik haal je van de wachtlijst.' Maar uiteindelijk heeft hij er niets aan kunnen veranderen." Op dit moment liggen er 213 bewoonde schepen in Leidse wateren. De afgelopen drie jaar zijn er acht ligplaatsen geweest die verschillende keren van ei genaar zijn veranderd. Dit is volgens de Leidse makelaar Zaalberg, die veel ervaring heeft met de verkoop van woonboten, geen indicatie dat er gespeculeerd wordt met lig plaatsen. „Nee, dat zegt niets", is zijn reactie op de cijfers. Dat is duidelijk. Minder con creet is de betrokken wethou der Laurier. „Er moet wat ver anderen. Maar een nieuwe re gelgeving moet niet ten koste gaan van oude regels, waar an dere mensen een beroep op doen. Daar moeten we ook re kening mee houden." andre vanhaelen dingen en in het kader van de komende 100ste verjaardag van het Leidse Volkshuis haalt de LWO nu geld op om vooral vrouwen die in een achter standsgebied wonen, op te lei den tot healthworker (welzijns werker). Een Zuid-Afrikaanse non-profit organisatie traint, voor 400 gulden per cursist, deelnemers in het geven van voorlichting over gezondheid en weizijn. In de stad waar tu berculose en aids de meest voorkomende ziektes zijn is in formatieverstrekking hard no dig. Hilde Jansen: „We moeten proberen mensen weer naar school te krijgen, de gezond heidszorg verbeteren en zorgen voor betere huisvesting. Je hebt het hier niet over een paar hon derd, maar over een paar dui zend gezinnen die door health- workers onder hun hoede moe ten worden genomen." De LWO heeft sinds het start sein op 8 maart (internationale vrouwendag) 1200 gulden ont vangen. Dat is genoeg voor het opleiden van drie welzijnswer kers. Daar laat de LWO het niet bij. Jansen: „O, we willen er wel honderd. De acties staan nog op het punt om op gang te ko men." Bouwers werken hard aan de metamorfose van het Kooiplein, die voor 14 juli moet zijn voltooid. foto mark lamers LEIDEN janneke de jonge Om hangjongeren te weren wordt de fon tein midden op het Kooiplein fel in het licht gezet, kondigde stedelijk bouwkundi ge R. Slavenburg gisteren aan tijdens een informatie-avond over de inrichting van het plein. De acht aanwezige bewoners werden daardoor echter niet gerustgesteld, zeker niet toen ze zagen dat er een rij bo men en bankjes langs de moskee komt. „Komt er dan zoveel procent volt op die bankjes, zodat die jongeren daar 's avonds niet op kunnen? Ik voorzie een rel daar", riep een van de aanwezigen in buurthuis 't Spoortje. De gemeente had haar best gedaan om het aanschouwelijk te maken. Op de tafel lag een brok 'GLK basalt', er stond een ma quette en het Kooiplein hing in diverse va rianten aan de muur. De bewoners wilden van iedere boom en parkeerplaats het fijne weten. Dat kon, want het panel bestond maar liefst uit vijf deskundigen. Op 15 februari 1996, ruim drie jaar gele den, kwamen buurt en gemeente ook al bij elkaar om van gedachten te wisselen over de inrichting van het plein. Inmiddels is bijna alles wat ooit overeind stond van de kaart geveegd en is een complex herrezen waarin straks onder andere Albert Heijn, Etos en een Marokkaanse kruidenier hui zen. Op de verdiepingen erboven komen 56 woningen. Langs de Kooilaan, de Surina- mestraat en de Cura^aostraat komen in to taal 86 parkeerplekken. Dat was echter tijdens de vorige bijeen komst al duidelijk. Nu stond de indeling van het plein op het programma, die ont werper Slavenburg en P. Bollen van de af deling Groen presenteerden. Langs de Suri- namestraat en de Kooilaan komt een rij bo men. Ook langs de moskee komt een rij bo men, maar dan aan de pleinkant. De twee 'uitgangen' van het plein worden afgeslo ten met bollen zodat auto's worden tegen gehouden. En voor de bomenrij langs de moskee komen, op een rij siertegels (ba salt), een stel bankjes en sfeerverlichting. Slavenburg: „Dat wordt wat intiemer." De meeste aanwezigen waren daar niet zo blij mee, omdat ze er hangjongeren verwach ten. „Maar het wordt wel hartstikke mooi", glunderden ze. Ander onderwerp van gesprek was de fontein. Dit kunstwerk, pntworpen door Constant Nieuwenhuijs, heeft sinds de plaatsing aan de rand van het plein hooguit een jaar gewerkt en is enkele jaren geleden afgevoerd. Straks wordt die weer opge bouwd, maar dan in het midden. R. Veld- huyzen van Zanten van de Dienst Bouwen en Wonen zegde de bewoners toe dat de fontein het dan wél gaat doen. „De wind staat er dan niet pal op." Voorts gaf de situatie in de Curagaostraat aanleiding tot mopperen. De bewoners vrezen dat de vrachtwagens van Albert Heijn die daar gaan laden en lossen de straat zullen blokkeren. Veldhuyzen drukte die discussie onmiddellijk de kop in. „Daar hebben we afspraken over gemaakt met Al- bert Heijn. Ze hebben beloofd niet voor overlast te zorgen. Doen ze dat wel, dan hebben ze een probleem." Het is de bedoeling dat de woningen bo ven de winkels per 1 juni opgeleverd wor den. Op 26 maart worden ze aangeboden in de woningkrant. 14 van de 56 woningen zullen in de prijsklasse beneden 849 gulden vallen. Veldhuyzen deelde tot slot mee dat het plein uiterlijk 14 juli klaar is. De ge meente en Albert Heijn, die die dag zijn deuren opent, organiseren dan een feestje voor de buurt. De gemeente wil een grote lap grond aankopen tussen de Oos terdwarsstraat, Rijnkade en Zijl singel. Leiden is van plan op die plek en op het perceel ernaast woonhuizen neer te zetten. Hoewel de grond officieel nog niet in bezit is, is een plan daar voor al geruime tijd in ontwik keling. De gemeente liet in 1986 haar oog al op het stuk grond vallen, maar slaagde er maar niet in het te verwerven. Met het naastliggende perceel, het zo geheten Bracolterrein waar ooit een opslag voor steenwol stond, lukte dat wel. Struikelblok in de onderhan delingen voor het tweede ter rein waren onder meer de kos ten voor een noodzakelijke sa nering van de grond die licht is verontreinigd. De gemeente wilde de huidi ge eigenaren daar aanvankelijk voor laten opdraaien, maar is daar nu op teruggekomen. Met de huidige eigenaren is inmid dels een koopovereenkomst ge sloten. De gemeenteraad moet de koop nog goedkeuren. welk nummertje hij dan wel was. Ze hebben wel een lijst, maar die mag je niet zien. Ze belden ook nooit terug. Maar ik had wel de verzekering gekre gen dat er in elk geval geen mensen voor die plek in aan merking, zouden komen die al een woonboot en ligplaats had den. Mensen dus die er mee konden speculeren." Maar het pakte anders uit voor vader en zoon. Vrijdag 5 maart hoorden zij dat de nummer één op de kandidatenlijst ie mand was die al een woonboot aan de Zoeterwoudseweg had en nog eentje aan Roombur gereiland, waar hij ook woon de. Vader Van Tol: „Ik dacht: het zal toch niet waar wezen? Dat mag toch niet." Toch staan de persoon in kwestie en de gemeente in hun recht, zegt chef Waterbeheer Haanstra „Meneer heeft twee ligplaatsen: één aan een parti culiere wal en één vlak buiten het gemeentewater. Dat is wa ter van de provincie. En vol gens de geldende verordening kan hij dan op de wachtlijst blijven staan. Dat hij nummer één staat, komt omdat hij er al heel lang opstaat. Zeker vanaf 1990." Ook de juridisch adviseur van de Landelijke Woonbotenorga- nisatie Blauw bespeurt geen onrechtmatigheden: „Ik ben op de hoogte van de zaak. Volgens mij is het allemaal wettig." De familie Van Tol ondernam toch actie. Vader Van Tol ging naar de toekomstige beheerder idse Welzijnsorganisatie is een actie begonnen uid-Afrikaanse vrouwen leiden tot welzijnswer- ide omringende krotten - de zogenaamde 'town- van de Leidse zusterstad radon in Zuid-Afrika ekt het vooral aan scho- org en huisvesting. De loopt op donaties om in iterstandswijken zoveel jkbuurtwerkers te statio- die als vraagbaak moeten februari 1999 heeft een delegatie onder leiding thouder Jan Laurier (So kken) zich op de hoogte van de huidige situatie •London. Ook de coördi- van het Leidse Volks- lilde Jansen was erbij: de apartheid is opgehe- |e wel een aantal dingen 45 ren in Zuid-Afrika, maar «I it niet vanzelf. Ik was er -blonder de indruk hoe ie- H op zijn eigen manier U rt verbeteringen aan te il Vooral van de vrou- ras ik erg onder de in- het dat iemand die al woonboten heeft een lig- hijgt toegewezen voor Erde, terwijl een ander die "jaar op een wachtlijst nul op het rekest krijgt? leen vraag waarop de iwoonbootbewoner Joop olen zijn 23-jarige zoon 'antwoord wülen van de 'oordelijk wethouder, lurier. ;on allemaal drie jaar toen zoon Michael van zichzelf op zoek ging ligplaats in de Leidse De familie Van Tol al zes jaar aan het Rogier terlopad in de wijk de Coebel. De voorkeur van junior ging uit naar een plekje direct achter de ark van zijn vader. Hij schreef zich in en kwam op een wachtlijst. Daarop stonden nog zo'n 80 andere gegadigden. De periode die erop volgde bracht weinig zekerheid met zich mee. Zoon Van Tol: „Echt, ik heb vaak gebeld. Helemaal in het begin kreeg ik nog eens te horen dat ik op nummer 78 stond. Daarna heb ik nooit meer een nummer gehoord. Senior: „Er werd wel steeds ge zegd: 'nou, meneer Van Tol, de .kansen van uw zoon nemen enorm toe', maar we hebben nooit zwart op wit gekregen De Blauwe Steen, die al 700 jaar In de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Ad van Kaam en Eric-Jan Berendsen

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 13