Spreeuw net mens Alleen maar nattigheid In Natura i! :rf WOENSDAG 17 MAART 1999 REDACTIE MARGOT KLOMPMAKER EN SASKIA STOELINGA Over het algemeen zijn spreeuwen er \Toeg bij. Op mooie nawinterse dagen zoeken ze de plekjes op waar ze het liefst nestelen en beginnen daar met z'n allen een boel tumult te maken. Herrieschoppen en samenscholen, dat kenmerkt spreeuwen. Zo kennen wij ze. Een spreeuw is voor ons iemand die sa men met geweldige hoeveelheden soortgenoten de kersen uit de bomen rooft, de voedertafeltjes leeg eet, op het dak zit te schreeuwen of een regen van poep doet neerdalen uit de boomkrui nen boven terrasjes, parken en recrea tiegebieden. Spreeuwen zijn de vogels die in zwermen van duizenden exem plaren naar hun slaapplaatsen vliegen, als donkere wolken voor de avondzon. Soms vormen ze inderdaad ware pla gen. Spreeuwen doen alles graag samen. Ook voedsel zoeken. Op weilanden en grasvelden, waar ze regenwormen en insectenlarven vangen, bewegen ze zich 'en masse' in dezelfde richting, ter wijl ze de bodem systematisch onder zoeken door met hun snavels in de grond te pikken. Dit gezamenlijke ge drag heeft tot gevolg dat spreeuwen weinig territoriumdrang hebben en ook in eikaars nabijheid nestelen. Ze zijn holenbroeders en zoeken het liefst plekjes onder dakpannen of daklijsten, alsmede nestkasten, gaten in muren of bomen, en oude spechtennesten. Zodra een mannetje een geschikte plaats heeft gevonden, bouwt hij er een provisorisch nest. Veel stelt dit niet voor; het is slechts een slordig hoopje gras en strootjes. Vervolgens neemt hij vlak bij dit 'nest' plaats en zet het op een zingen om een wijfje te lokken. Zin gen betekent: piepen, kraken, knarsen, ratelen, kwebbelen, kwetteren, klokken en rebbelen. Het is een grote verschei denheid aan geluiden, een ware pot pourri, die echter beslist niet onwellui dend klinkt. Deze zang speelt een be langrijke rol bij de partnerkeuze. Wie het best en het meest ingewikkeld zingt, heeft als eerste een vrouwtje. Er zijn mannetjes die meer dan zeventig verschillende deuntjes ten beste kun nen geven, waaronder een groot aantal imitaties van andere vogels. Gemiddeld bevat het spreeuwenrepertoire vijftien imitaties, die uiteenlopen van de na bootsing van knarsende tuinhekjes of rinkelende telefoons tot de zang van de wielewaal of de roep van de bosuil. Deze muzikale uitvoeringen gaan altijd gepaard aan grote opwinding, zowel mentaal als fysiek. Spreeuwen zitten bij het zingen geen fractie van een se conde stil. Ze springen en dan sen, buigen en knikken en klap peren onophou delijk met de vleu gels. Het is al met al een hele verto ning. Geen andere vogel maakt zo'n misbaar. Weet zo'n opge wonden zanger een vrouwtje te imponeren en krijgt hij dat in de smiezen, dan wipt hij snel z'n nest holte binnen, vaak met een bloemetje of een grasje in de snavel. In zijn glanzende pak onder scheidt hij zich dan nauwelijks van de schuchtere vrijer die in zijn zondagse kostuum voor de deur van zijn meisje aan zijn boeketje bloemen staat te frummelen. Net als dat meisje vindt het spreeuwenvrouwtje het wel een verte derend tafereeltje. Maar - alweer net als dat meisje - ze is een vrouw en dus be hept met een nuchtere en praktische realiteitszin. Ze inspecteert grondig de nestgelegenheid en onderwerpt dikwijls eerst ook de huisvesting van andere mannen aan een onderzoek voordat ze een besluit neemt. Dat ze zich niet het hoofd op hol laat brengen bewijst ze ook door, nadat ze haar keuze heeft be paald, het door de man in elkaar ge flanste nestje het huis uit te gooien. Dit lot ondergaat eveneens veel van het in het verloop van de nestbouw door de man aangedragen materiaal: vrouwlief werpt het gewoon buiten de deur. Arme kerel, zult u zeggen, maar u schat de zaak verkeerd in. De spreeuwenman laat beslist niet na om al in de eerste fa se van het huwelijk andere vrouwen het hof te maken. Het liefst heeft hij veel echtgenotes. Vaak versiert hij de buur vrouw en wanneer het leggen van de ei eren is begonnen, verliest hij al hele maal de interesse in zijn eigen partner. Hij brengt dan zijn tijd grotendeels door met het inrichten van andere nestruimten en met het flierefluitend inpalmen van andere wijfjes. Dikwijls slaagt hij erin een tweede of zelfs een derde huwelijk aan te gaan. De tweede of derde vrouwtjes zijn bijna altijd jong en onervaren. Ze vallen klak keloos voor de zingende en baltsende charmeur en hebben geen weet van de gevolgen. Dat ze al vlug in de steek worden gelaten zal duidelijk zijn. De mannetjes verliezen op zeker moment hun wilde haren, komen tot inkeer en keren terug naar hun eerste vrouwtje om haar te helpen bij het grootbrengen van de kinderen. Het tweede vrouwtje staat er dan helemaal alleen voor en het behoeft geen betoog dat er van haar ge zinnetje weinig terecht komt. Het eerste vrouwtje vergeeft haar man zijn zonden en betoont hem zelfs groot respect. Ook de kinderen zijn blij met hun 'on kreukbare' vader. Waar heb ik het ei genlijk over? Over vogels of over men sen? THEO SCHILDKAMP Cryptogram HORIZONTAAL: 1. Doop waar men binnen heilig van wordt (8); 5. Jagers in een ouderwetse drukkerij (8); 6. Men hoopt op het gevoel (4); 8. Die jongen heeft de naam flink te zijn (4); 10. De hoop van een wachtmeester (5); 12. Een reusachtig boek (5). VERTICAAL: 1. Geen uittocht is zo populair (6); 2. Goederen voor de beteke nis (6); 3. Magazijn waar je ook op kan (5); 4. Stropen niet op dit dier (5); 7. Karei gaat in beroep (5); 9. Lekkers komt reeds uit Angola (4>; 11. Ransel het paard af! (3). Oplossing van dinsdag: rand- amen- prei- riek- teer- ante- kier- neet- riem- sate- donar- manie- spier- kuier- rente- laten- kriek- tenue- irraner- aster- Dralon Inname Esprit Pikeur Tergen Etalon Pikker Uiteen Nimmer Terras Gevraagd woord: DIEPTEPUNT. HEINZ Het record regenval van de afgelopen maanden geeft de landbouwers nieuwe zorgen. Het land is te nat om te bewerken. Een sfeerbeeld van een akker in de buurt van het Gelderse Gorssel. foto gpd/ron nagtzaam Regen breekt alle records ANDRE HORLINGS Sinds 21 augustus 1998 is het niet meer goed gekomen met het weer. „In een groot deel van Europa is de zomer de komende dagen zoek", kondigde het weerbericht toen aan. „Voorlopig worden we ingepalmd door een vrij actieve depressie boven Scandinavië. Het herfstachtige sce nario reikt tot over de Alpen.' Het weer van september 1998 tot fe bruari 1999 is in de kronieken van het Belgische meteorologische insti tuut KMI samengevat als een perio de van 'extreem overvloedige regen val'. De neerslagtotalen waren 'uit zonderlijk' in september en januari en 'zeer abnormaal' in oktober. Na hoosbuien in de nacht van 13 op 14 augustus regende het in België vrij wel onophoudelijk van 21 augustus tot 10 september. De Nederlandse weerstatistieken constateren in deze periode minder bijzonderheden. Het accent lag hier op 13 en 14 september, toen op de Zuid-Hollandse en Zeeuwse eilan den ruim 100 mm neerslag werd af getapt. En op 28 oktober viel in een strook van de westkust via de Noordoostpolder tot Drente 70 tot 90 mm. De alarmbellen gingen rinkelen toen zich via de grote rivieren 'hoogwa- tergolven' richting Nederland spoedden: ook al als gevolg van overvloedige regenval in de Alpen en het stroomgebied elders. Maar die vlakten af en overstromingsdreigin gen zoals in 1993/'94 en 1995 bleven uiteindelijk uit. Wel ging 1998 de ge schiedenis in als 'het natste jaar van de 20e eeuw'. Het landelijk gemid delde neerslagcijfer kwam uit op 1111,5 mm tegen 792,1 mm nor maal. In Schellingwoude bij Amster dam viel de meeste regen: 1373,6 mm, een absoluut record. Alsof dat niet genoeg was werd de zachte winter tussen december 1998 en februari 1999 opnieuw een re- cordnatte periode. Het KNMI in De Bilt kreeg 244 mm regen in de meter tegen 193 mm normaal. Herfst en winter samen waren er met 696 mm nog nooit zo nat. In de periode maart 1998 t/m februari 1999 werd maar liefst 1308 mm neerslag ver werkt: aanzienlijk meer dan in de zelfde periode in 1965/'66 (1183), 1994/'95 (1104 mm) en 1966/'67 (1100 mm). Daar kwam in februari ook nog eens een enorme sneeuwval bij in het Al pengebied. In negen dagen viel aan de noordelijke hellingen één tot drie meter sneeuw. In verschillende plaatsen was dat een eeuwrecord. Volgens het KNMI lag de sneeuw op de Santis (2500 m) in Zwitserland maar liefst zeven meter hoog. waar mee het februarirecord van 1970 (660 cm) werd overtroffen. In maart dat jaar groeide de hoeveelheid ove rigens nog verder aan tot 740 cm, terwijl er op 2 april 1944 830 cm werd gemeten. De gigantische hoeveelheden sneeuw veroorzaakten er ernstige overlast. Talloze dorpen raakten in gesneeuwd. tot en met Lech, waar koningin Beatrix vakantie hield. Er was niet veel voor nodig om de enorme sneeuwmassa's in beweging te brengen. Lawines eisten tientallen slachtoffers. Intussen nadert de lente. Het water van de grote rivieren staat in Neder land aanzienlijk hoger dan normaal en nog steeds ligt er heel veel sneeuw in het Alpengebied. Maar de zon wordt steeds krachtiger en on vermijdelijk komt het moment dat een groot deel van de sneeuw gaat smelten en overstromingsgolven smeltwater zich via de Rijn naar Ne derland spoeden. Moet opnieuw re kening worden gehouden met over stromingsgevaar? Wat dat betreft ontstaat al gauw be zorgdheid sinds de wateroverlast van 1993/'94 en 1995, toen de Maas in Limburg overstromingen veroor zaakte en meer stroomopwaarts (in 1995) de bevolking uit voorzorg werd geëvacueerd. Volgens Harry Geurts van het KNMI was er toen echter sprake van een uitzonderlijke samenloop van omstandigheden. „De hoge waterstanden rond de jaarwisseling van 1993/'94 en janua ri 1995 werden voorafgegaan door ruim een maand gestage en soms in tensieve regen. De Maas reageerde daar snel en heftig op. In 1995 kwam door de dooi veel smeltwater vrij van de massa's sneeuw die begin januari waren gevallen. De ondergrond was nog bevroren, zodat het water met grote snelheid werd afgevoerd. Druppel die de emmer deed overlo pen was het feit dat vervolgens in Wallonië in tien dagen 300 mm neerslag viel. Driemaal zo veel als normaal." Geurts meent dat er nu geen aanlei ding voor ongerustheid is. „Wanneer het in de Alpen koud blijft, zal veel sneeuw geleidelijk verdampen. Al leen wanneer de dooi gepaard gaat met een enorme regenval in het stroomgebied zijn problemen te ver wachten." Volgens hydroloog Bart Parmet van het Rijksinstituut voor Integraal Zoetwaterbeheer (RIZA) staat het water in de grote rivieren opliet ogenblik inderdaad vrij hoog, maar is dat niet zorgwekkend. „De water stand van de Rijn bij Lobith bedraagt op dit moment 13 meter, tegen 10,50 meter normaal: de uiterwaarden zijn volgestroomd. Dat is niet uitzonder lijk. De waterafvoer bedraagt er 5.000 kubieke meter per seconde te gen 2.300 kuub normaal. Maar de capaciteit van de rivier is 15.000 kuub, zodat er nog veel capaciteit over is. Bovendien zijn de weers vooruitzichten op korte termijn heel gunstig." Parmet constateert dat calamiteiten alleen zijn te verwachten, wanneer de dooi gepaard gaat met een enor me regenval in het stroomgebied van 160.000 vierkante kilometer. „Als het er relatief koud blijft, smelt de sneeuw maar geleidelijk. En zet de warmte door, dan fungeren Zwit serse meren zoals de Bodensee vooralsnog als buffer, waarin enor me hoeveelheden water kunnen worden opgevangen." <jan/ aiaf/sac&a/ .22?/V stt£:rll£rrj£ als w/j t/vc//s s-'aoofr/ hsat \sraaz H'£&- TOM POES Heer Bommel en de Killers „Dit", sprak de professor op het bord wijzend, „is de Sickbockformu- le, die een verklaring geeft van het zero-verschijnsel inmijn retorten." „Dat is leuk", zei Tom Poes. „En waar zijn die retorten?" „Een ogen blikje", hernam de geleerde. „Zero is niets, zoals ge reeds weet. Volstrekt niets! En dit niets is door beweging gedeelde tijd! Volgt ge me? Neen. Uw wezenloze blik verraadt uw onbe grip. Ik zal het dus anders stellen. Mijn zero is niets anders dan bewe gingloze tijd. Prachtig, nietwaar? Ah! Het is een treffend idee om in het bezit te zijn van tientallen liters tijd!" „Ja, erg treffend", zei Tom Poes on geduldig. „Waar zijn die liters tijd?" „Tientallen liters", herhaalde de an der op peinzende toon. „Daar zou ik een drank uit kunnen bereiden, die onsterfelijk maakt. Welk een gedach te! Wat een mogelijkheden! Geld en macht, opgetast in gindse kolf! Nu heb ik een proefpersoon nodig, waarop ik de uitwerking van ge noemde drank proberen kan. En dat zijt gij, baasje!" „Ik?" zei Tom Poes. Hij had niet goed geluisterd, omdat hij zijn gedachten bij zijn eigen plan nen had, en nu keek hij verrast op. „Ik als proefpersoon?" herhaalde hij. „Mij goed, hoor. Maar waar is die kolf?" „Hier", zei de geleerde. Hij liep snel naar een andere hoek van zijn laboratorium en wees naar een groot glas, dat met ijskristallen be dekt was en waarin een zwarte vloei stof rondwolkte. „Inactieve tijd", prevelde hij dromerig. „Welk een be zit!" Maar nu leefde Tom Poes plot seling op. „Het is uw bezit niet", riep hij uit. „Dit is tijd die van anderen is afgenomen!" Schimmel en uienvlieg 1 De grootste vijand van de ui- enteler is de uienvlieg (Delia antiqua). Normaal wordt hiertegen gespoten, maar de insecten raken resistent. Aan de Cornell Universiteit in It haca, New York is een veelbe lovende methode ontwikkeld die werkt met schimmels. Als een akker met uien is besmet met uienvlieg is twintig tot dertig procent verloren. In het voorjaar worden eieren rondom de stengel op de grond afgezet. De uitgeko men larven kruipen via de stengel in de bol. Jonge plan ten sterven af en aangetaste volgroeide uien gaan rotten. Entomoloog Charles Ecken- rode heeft in het lab en op het veld proeven gedaan met de schimmel Beauveria bas- siana. De schade liep terug van dertig procent in een on behandeld perceel tot slechts vijf procent na besproeiing met de schimmel. „De schimmel, die onschadelijk is voor de mens, maakt korte metten met de vlieg, waar door er minder larven op de jonge planten terecht ko men", zegt de onderzoeker. Het belangrijkste is om te Als een akker met uien is| smet met uienvlieg gaatt G tig tot dertig procent verlo K foto.i P. ON zorgen dat aan he iJ [N de teelt zo weinig mosj Ai larven xiji 6 M voor de meeste schara jonge, kwetsbare plantes larven komen eind mei, juni uit de eitjes. „Maan weten nog niet het besi stip en de juiste doserii te spuiten", aldus Ecka Schimmel en uienvlieg 2 "ui di: Het middel is al op de Amerikaanse markt onder de naa il® cotrol ES. In Nederland is het nog niet verkrijgbaar. Wag se onderzoekers hebben trouwens sinds kort een andere van de vernietigende uienvlieg bedacht. Het Institia Plantenziektenkundig Onderzoek ontwikkelde 'de steriel mannetjes' techniek. Hierbij worden door een commfl kweker uienvliegen gekweekt. De poppen w< S® uitkomen bestraald. Hierdoor zijn de mannetjes die uitfe iïu volkomen onvruchtbaar. Die steriele mannetjes v t irden overdosis losgelaten in het uienveld, waardoor het aantal koraeüngen wordt gereduceerd. In Nederland wordt dei Va van het uienareaal chemisch bespoten en de andere hit Pfl deze nieuwe biologische methode behandeld jje gei Aaltjes om de tuin geleid E" Aaltjes of nematoden zijn wa re lastpakken in de land bouw. Spuiten met nematici- den is slecht voor het milieu en daarom wordt gezocht naar biologische vormen van bestrijding. In Amerika wor den veelbelovende resultaten behaald met schimmels en sexlokstoffen. Sommige schimmels scheiden stoffen uit die zorgen dat wortel- knobbelaaltjes tachtig pro cent minder eieren leggen dan de controlegroep. Een andere manier om minder nakomelingen te krijgen, is het misleiden van de manne lijke cyste-aaltjes, die niet al leen sojabonen aanvallen, Via seksgeur in de val maar ook aardbeien en meeste groenten. Vroui aaltjes scheiden feromo of sexlokstoffen uit. Dei vluchtige verbindingen zen de mannetjes in de ting van de vrouwtjes d len paren. De commurj kan echter worden vers door de mannelijke cys sturen met een kunstm feromoon. Het feromtj ook worden gebruikt a voorkomen dat jonge fl toden plantenwortels vi Ook deze nieuwe vorm aaltjesbestrijding komtl wm< nenkort op de markt. Kt In de val laten lopen met een lekker geurtje. In Afrika wor den tseetseevliegen, veroor zakers van de slaapziekte, naar met insecticiden door drenkte doeken gelokt met een runderparfum. Met soortgelijke vallen hoopt men in Zuid-Amerika zandvliegjes te bestrijden die de ernstige tropische ziekte leishmani asis veroorzaakt. Engelse on derzoekers zijn erin geslaagd de geurstof (seksferomoon) te identificeren, waarmee man nelijke zandvliegjes vrouwe lijke soortgenoten naar zich toe lokken. Japanse onder zoekers hebben dit fero moon, zo meldt New Scien tist van deze week, vervolgens in het laboratorium nage maakt. Leishmaniasis wordt veroorzaakt door ééncellige parasieten, die door de beet van een zand vliegje op de mens wordt overgebracht. In aal die de mens vermen ig\ul<fliel rich ei 'r deze parasieten zich nen via zweren de huid stig verminken en inw organen aantasten. |ai sterr en in Zuid-Ameri r0' achtduizend mensend volg van de ziekte, ter* eens honderdduizende stig worden verzwakte minkt. Behandeling n« dicijnen is mogelijk, ri kostbaar. Bestrijding^ ^.P zandvliegjes kan lot op niet anders dan mei iroL den. De mus! ietenndj preventie van malarial nog te wijdmazig omd zandvliegjes die niet dan drie milimeter ir kunnen weren. Hopel den seksgeurvallen tot meer effectieve en mil* vriendelijker bestrijdin deze ziekte verspreidt! zandvliegjes. w "de lef io i

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 10