Leidsch Dagblad 18 nelle 'wissel' Santer en Cresson bepleit VD [ennemer Gasthuis biedt ternatieve geneeswijzen FIOD rolt in Zoeterwoude hennepkwekerij op §igns>dt oesak schuldig aan fraude en diefstal Veter anenziekte eist twaalfde sterfgeval Vuil tussen de vliegen Telefonisch verhoor rechters verboden Kordon van 'tolpunten' in Randstad Opnemen Afspelen TWEE WEKEN GRATIS DE WERELD OM U HEEN. i 17 MAART 1999 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 41953 LOSSE NUMMERS ƒ1,85 ZATERDAG ƒ2,40 (Gesprek van de Dag Als een foto de kijker een schuldgevoel geeft, sluit hij zich af Economie Winst VNU met 29 procent j gestegen Cultuur en Kunst Sport Schrijfster Pauline Slot moet nog wennen aan succes vleugellam geraakte Europese Commissie kan niet al aanblijven als demissionair bestuur. Het is zaak de gratie geraakte voorzitter Santer en de van ndjespolitiek beschuldigde Franse commissaris ison snel te 'wisselen'. „De zaak mag niet al te lang meer aanslepen", zei bonds- opvatting wint veld in de kanselier Schroder gisteren, i Europese lidstaten, Duitsland wil wel voorkomen nadat de Europese Com- dat een stoelendans bij de com- in haar geheel aftrad, missie de besluitvorming over vital artsen veroordeelt Moerman-dieet niet' IM/leiden ed blaauw erzoek biedt het Kennemer luis, als aanvulling op de iere behandeling, patiën- ok alternatieve geneeswij- aan. Deze proef draait al tijd op de afdeling onco- „Als patiënten bijvoor- Ihet Moerman-dieet in het nhuis verder willen vol kan dat", zegt woordvoer- Derks van het zieken den aantal artsen staat afwijzend tegenover alter- re geneeswijzen als aan- f kunnen kankerpatiënten enthee krijgen als zij daar- beter de slaap kunnen vat- k)k zogeheten warmte- en •therapieën, die verlich- zouden werken, zitten in akket. Het lijkt een door- en Solana genoemd als nieuwe voorzitter Europese Commissie de hervorming van de EU door kruist. Daarom stelt Schroder voor pas na de top in Berlijn, volgende week, knopen over personele kwesties door te hak ken. Premier Kok sloot zich daarbij aan. Het beste moment om de commissie te vervangen zou deze zomer zijn, aldus Kok. Dat is enkele maanden voordat de vijfjarige zittingstermijn van de commissie sowieso ver strijkt. Het Europees parlement wil, met steun van de Britse pre mier Blair, nog méér haast ma ken. Parlementsvoorzitter Gil- Robles pleit voor de aanstelling van een 'interim-commissie' in april. In dat interim-bestuur kunnen de commissarissen aanblijven die niet in opspraak zijn geraakt, maar moet de rest van het toneel verdwijnen, al dus Gil-Robles. Als mogelijke kandidaten voor het voorzitter schap van de commissie vallen de namen van de Italiaanse ex- premier Prodi en NAVO-secre- taris-generaal Solana. De afgetreden commissie voorzitter Santer heeft het rap port van de 'wijze mannen' fel bekritiseerd. Volgens Santer was hij 'gechoqueerd' door de harde slotconclusie. „Het rap port geeft een vertekend beeld", aldus Santer. „Sommi ge conclusies worden niet hard gemaakt." De Franse demissionaire eu rocommissaris Edith Cresson beweert dat er geknoeid is met het voor haar vernietigende rapport. Zij zegt zeker te weten dat maandagavond in het rap port veranderingen zijn aange bracht die ze bij de eerste le zing. zondag, nog niet had ge zien. Zie verder pagina 7 braak dat een algemeen zieken huis de alternatieve genees kunst accepteert als onderdeel van een reguliere behandeling. „Wij bieden de mogelijkheid aan. Of we daarmee het eerste ziekenhuis zijn in ons land, be twijfel ik." Een woordvoerster van de af deling ondersteunende zorg van het Integraal Kankercen trum West (IKW) in Leiden juicht het initiatief van het Haarlemse ziekenhuis toe. Het IKW fungeert voor kankerpati ënten in het noordelijke deel van Zuid Holland als informa tiecentrum waarbij ook work shops in alternatieve geneeswij zen en psychosociale hulpver lening worden gegeven. Ze weet dat er een grote behoefte bestaat bij patiënten in de re gio. „Ongeveer de helft van on ze geregistreerde kankerpatiën ten heeft een keer gebruik ge maakt van het Moerman-dieet. En je ziet dat ze er baat bij heb ben, ook al is dat misschien niet altijd in strikt medische zin." Maar de kans dat olie-aroma- of kleurtherapieën op korte ter mijn deel gaan uitmaken van de reguliere behandeling in de regionale ziekenhuizen is voor alsnog erg klein. Er bestaat wel sinds jaar en dag de mogelijk heid om een Moerman-dieet te volgen in het Rijnland Zieken huis in Leiderdorp. En in het LUMC kunnen patiënten zich opgeven voor ontspanningsoe feningen. Pagina 2: Commentaar Pagina 3: Jomanda zoekt sa menwerking met medici roegere anti-apartheidsac- dr. Allan Boesak is van- schuldig bevonden aan e en diefstal van geld dat nerikaanse zanger Paul Si- geschonken. „De ver- Ie heeft zich op onwettige geld toegeëigend dat be- was voor de kinderen Zuid-Afrika", zei rechter Foxcroft van het hoogge rechtshof in Kaapstad. Boesak was voorzitter van de Stichting voor vrede en gerechtigheid, die slachtoffers van de apart heid hielp. Boesak had 682.000 rand (on geveer 220.000 gulden) ontvan gen. die Simon tijdens een tournee in Zuid-Afrika had ver diend. Daarvan bereikte 423.000 rand de kas van Boe saks stichting. Boesak werd vrijgesproken van aanklachten over schenkin gen van Coca Cola en Scandi navische hulporganisaties. Over 24 andere aankJachten moet het hof nog een uitspraak doen. Boesak hééft steeds volge houden dat hij onschuldig was. Niet hij, maar de boekhouder van de stichting, Freddie Steen kamp, had het geld verduisterd. Steenkamp werd vorig jaar voor zijn aandeel tot zes jaar gevan genisstraf veroordeeld. rie gevallen iteranenziekte Leidse regio ïn robbert minkhorst Leidse regio zijn tot sver drie gevallen be id van besmetting met legionella-bacterie. Ge il de incubatie-tijd van bacterie is de kans klein er de komende dagen [mensen ziek worden. Ie twee patiënten die af- open weekeinde in het nland Ziekenhuis in Lei- 'dorp zijn opgenomen, nen er weer bovenop, een woordvoerder we- De 69-jarige man uit ordwijk en de 61-jarige luw uit Alphen aan den n hadden allebei de stfriese Flora in Boven bel bezocht. In zorg- wende toestand, de één s benauwd, de ander erg to'ard, zijn ze een paar 'en terug naar het zie- touis gebracht. „We men ze goed behande- Ze zijn herstellende en gaat nu erg goed met 11 het Leidse academi- ziekenhuis (LUMC) niemand met de vetera- iziekte. Wel zijn vijf msen langs gekomen °r onderzoek, zegt een 'dichter. „Ze waren bij Flora geweest en voel- Jhch niet lekker. Ze zijn derzocht en niet ziek be- Jden." Binnenkort wordt "gheidshalve de bloed- jherhaald. In het Diaco- Jfcnhuis ligt een Katwij- die daar vorige week is genomen. Hoe hij het j®. is niet bekend. Het «nhuis geeft geen infor- löeover de patiënt. bovenkarspel* anp De legionellabacterie heeft gis teren vermoedelijk drie nieuwe slachtoffers geëist. Daarmee is het aantal sterfgevallen na een bezoek aan de Westfriese Flora in Bovenkarspel opgelopen tot twaalf. Gisterochtend overleed een 64-jarige man uit Almelo in het Twenteborgziekenhiiis aan de veteranenziekte. Van twee andere overleden bezoekers is de identiteit niet bekend. Het ministerie van volksge zondheid maakte gisteravond bekend dat bij 33 van 159 ziek geworden bezoekers van de bloemententoonstelling in Bo venkarspel met zekerheid is vastgesteld dat ze de veteranen- ziekte hebben opgelopen. Van vier van de twaalf patiënten die hun bezoek aan Bovenkarspel niet overleefden, staat vast dat ze. waren besmet met de legio nellabacterie. Minister Borst van volksge zondheid toonde zich diep ge schokt. De bewindsvrouw ver wacht dat het aantal meldingen van de veteranenziekte nog flink oploopt. „Iedere keer als ik hoor dat er iemand aan deze gemene ziekte is gestorven, ben ik weer even stil", aldus de mi nister. „We zullen ons uiterste best doen dat een epidemie als deze in de toekomst niet meer kan voorkomen", beloofde zij verder. Justitie in Alkmaar onder zoekt of de organisatie van de expositie strafbare feiten heeft gepleegd. Het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Mi lieu (RIVM) heeft 250 inwoners van Stede Broec die de Flora hebben bezocht, voor nader onderzoek benaderd. Het insti tuut heeft gisteren aan 5000 in woners van 40 jaar en ouder een brief gestuurd. Deelnemers moeten hun urine laten testen en aangeven welke stands ze op de Flora hebben bezocht. batar gebang De 10-jarige Ayu zoekt tussen de vliegen naar bruikbare spullen op de vuilnishoop van Bantar Gebang, ten oosten van Jakarta. Ayu is een van de ruim 500 kinderen die werken op de vuilnis hoop. Zij zoeken naar recyclebare spullen, zoals kleren en eten. Daar verdienen zij ongeveer twee gul den per dag mee. Steeds meer kinderen gaan van school af om te werken als gevolg van de economi sche crisis in Indonesië. foto ap david longstreath haarlem gerard van putten Het Amsterdams gerechtshof heeft gisteren bepaald dat Haarlemse rechter-commissa- risséh de wet overtreden door van drugssmokkel verdachte vliegtuigpassagiers telefonisch te verhoren. Voortaan moeten gearresteerde drugskoeriers in overeenstemming met de wet telijke voorschriften uiterlijk drie dagen na arrestatie per soonlijk worden gehoord door een rechter-commissaris. Deze uitspraak volgde op een beroepsprocedure, die door ad vocaat mr. H.R. Kant uit Kromr menie was aangespannen na mens een 25-jarige Braziliaanse drugskoerierster die op Schip hol was aangehouden op ver denking van het inslikken van bolletjes. Straatwaarde van een miljoen gulden zoeterwoude jan preenen De FIOD, de Fiscale Inlichtingen- en Opsporings dienst, heeft in een bedrijf op het industrieterrein Grote Polder in Zoeterwoude een illegale hennep kwekerij opgerold. Daarbij werden 10.830 planten in beslag genomen met een straatwaarde van ongeveer een miljoen gulden. Aanhoudingen zijn nog niet ver richt, maar worden wel op korte termijn verwacht. De naam van de huurder van het pand is bekend. De opsporingsambtenaren kwamen de hennep kwekerij op het spoor tijdens een onderzoek naar het pand en de huurder, die de electriciteit voor de lam pen boven de planten illegaal afnam van het energie bedrijf EWR. In het bedrijf werden een koelcel en een vriescel aangetroffen die met kettingen waren afgesloten. Daarin stonden de planten, die inmiddels zijn vernie tigd. Volgens de FIOD is sprake van een professioneel opgezette kwekerij en een uitzonderlijk grote vangst. „Zeker voor ons is dat het geval", zegt V. Casten- miller, voorlichter van de FIOD-vestiging Utrecht, waaronder Zoeterwoude valt. „Meestal werken we nauw samen met justitie of douane, maar nu traden we zelfstandig op omdat het om een eigen onderzoek ging." De politie werd wel bij de inval betrokken om dat moeilijkheden werden verwacht van de huurder en het personeel. In het bedrijf bleek op dat moment echter niemand aanwezig. Ajax vertoont soms alweer Ajax-trekjes den haag hans jacobs/dimitri walbeek De geplande tolheffing in de ochtendspits begint niet alleen rond Den Haag, maar ook bij Amsterdam al ter hoogte van de randgemeenten en voorsteden. Automobilisten uit de Leidse regio krijgen daarom in 2001 ook ter hoogte van Hoofddorp en Schiphol te maken met tol poorten, die nodig zijn voor het rekeningrijden. Dit blijkt uit een uitgelekte kaart die het ministe rie van Verkeer en Waterstaat heeft opgesteld met gemeenten en provincies. Een woordvoerder van minis ter Netelenbos bevestigt het be staan van de kaart. Netelenbos neemt eind dit jaar een beslis sing over de plaats van de in to taal 65 tolpoorten in de Rand stad. Als de kaart wordt goedge keurd moeten automobilisten die niet naar Den Haag of Am sterdam moeten, maar naar een gemeente vlak daarvoor, ook tol gaan betalen. Die be draagt vijf gulden per keer. Eer der bleek al dat reizigers uit 'Leidse richting' Den Haag niet binnen kunnen zonder een van de vijf tolpunten in Zoeterwou de, Voorschoten en Wassenaar te passeren. 'Doden in Ra^ak slachtoffer van massa-executie' pristina ap De 45 doden die in januari bij het dorp Ra^ak in Kosovo wer den gevonden, zijn volgens The Washington Post slachtoffers van een massamoord. Dat zou zijn vastgesteld door Finse pa thologen, die de lijken hebben onderzocht en morgen verslag zullen doen van hun bevindin gen. De krant beroept zich op Westerse bronnen die van de inhoud van het rapport op de hoogte zijn. De slachtoffers waren volgens het artikel ongewapende bur gers, die op georganiseerde wij ze werden omgebracht. Twee entwintig mensen werden in een greppel zó dicht bij elkaar doodgeschoten, dat dit alleen kan duiden op een executie van korte afstand. Er waren ook geen aanwijzingen dat het om guerrillastrijders ging. De Servi sche autoriteiten hebben altijd beweerd dat de doden etnisch- Albanese rebellen waren, die in het gevecht waren gedood. HET WOORD IS AAN Chinees spreekwoord Een verstandig man eist al les van zichzelf. Een dwaas eist alles van anderen. 378° 278° 379° !££ifg 60% 60% 60% SSSS# 30% 30% 20% Uitgebreid weeroverzicht op pagina 6 VANDAAG 24 PAGINA'S Binnenland Buitenland Cultuur Economie 16 Gesprek van de D In Natura/Strips Meningen Regio13,15,17,19 RTV/programma's11 Sport 21,22 Kindertheater Basta speelt 'Lekker Weertje' in theater De Schelft in Noordwijker- hout, waarvoor een kor tingsbon. Zó mooi is het voorjaar bij Signora De nieuwe collectie is binnen! LUCIA - BASLER - GIVENCHY HAMMER - FINN KARELIA damesmode Taatedam 8-12 - Katwijk a. Zee Om tijd te besparen gingen de Haarlemse rechter-commis- sarissen geruime tijd geleden over tot het telefonisch verho ren van drugsmokkelaars, op gepakt op de Amsterdamse luchthaven. Dat scheelde een reis naar de penitentiaire zie kenhuis in Scheveningen, waar bolletjesslikkers in de regel worden overgebracht voor ont- lastingsonderzoek. BASF EQ 180 5-pak 3-uurs videobanden. Van 39.75 voor 30.- Aanbieding is geldig t/m 28 maart 1999 Ia, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. i Postcode: - 1 Tel: - Plaats: - (I.v.m. controle bezorging) 1 Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: |D Per maand Per kwartaal Oautomatisch (f. 96 90) i i automatisch (f. 33.701 O acceptgiro (f. 97.90) l Nr. bank/giro: - - Handtekening: - Leidsch Üèi Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. ivelop, zonder postzegel. OF BEL 071-51 28030 8 712141 "4001 1 4" maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 1