Steeds meer Duitsers werken in Nederland Groeibelegger: iedereen kan slapend rijk worden Economie Superlier Reuzen geveld Angst voor genetische manipulatie dwingt Carlsberg tot maisstop Belgische Kredietbank ontduikt belastingen Malafide uitzendbureaus terug in bouwwereld - pman Dik weg bij KPN 0t behoudt belang in NIB 4i c. De Staat verkoopt de komende vijf jaar zijn pakket jflte aandelen van de Nationale Investeringsbank (NIB) lierdoor behoudt de Staat een belang van vijftien procent bedrijf- Dit heeft minister Zalm van financiën aan de je Kamer geschreven. De pensioenfondsen ABP en PGGM - inde investeringsbank overnemen. De staat die ongeveer „procent van de aandelen in handen heeft, wil haar belang 7 {deels verkopen. Wat de andere aandeelhouders gaan is niet bekend. Eind maart willen ABP en PGGM een offi- iod uitbrengen. De pensioenfondsen hebben ongeveer 4 dover voor de aankoop, lieten zij eerder weten. t je in Amerikaanse bankwereld De Amerikaanse banken Fleet Financial Group en iton hebben een fusie aangekondigd. Het is de bedoe- Fleet voor 16 miljard dollar aandelen van BankBoston jt De nieuwe bank, die Fleet Boston gaat heten, wordt ren na grootste van de Verenigde Staten en de grootste „jrdoostelijke regio New England. Omdat er bij de be- 'fusie nogal wat overlapping ontstaat, zal Fleet Boston mo lt 5.000 medewerkers moeten afstoten, zeiden bank- Fleet kan door de fusie zijn internationale en investe- Jviteiten versterken, terwijl BankBoston zich beter staan- houden tegenover de grote concurrenten. Gier weg bij Warburg Dillon Read Bestuursvoorzitter H. de Gier vertrekt in april als bij Dillon Read (WDR), een in Londen gevestigde zaken- jihet Zwitserse UBS. De 54-jarige Nederlander heeft :n jaar bij de bank gewerkt, waarvan ruim tien jaar als aecutive. De Gier heeft zelf gekozen voor het vertrek. Hij {[opgevolgd door M. Granziol. In HetFinancieele Dagblad le Gier dat hij tien tropenjaren achter de rug heeft. Vooral gelopen jaar was in zijn ogen zeer moeilijk. WDR leed in >en verlies van 1 miljard gulden. Volgens de moedermaat- [pij heeft het vertrek van De Gier niets te maken met het te lende resultaat. De Gier begon zijn loopbaan in Neder- ;t bij de ABN en later bij AMRO Bank. 1 voor privatisering Credit Lyonnais L De Franse regering heeft toestemming gegeven voor de isering van het in moeilijkheden verkerende Credit Lyon- Dat is gisteren bekendgemaakt. De bank verloor van 1992 94 in totaal 21 miljard franc (ongeveer 7 miljard gulden), jrder dit jaar goedgekeurde overheidssteun om de onderne- |te redden, gaat de Franse belastingbetalers 100 miljard 1(33 miljard gulden) kosten. Volgens het privatiseringsplan It de Franse overheid 10 procent van aandelen van Credit 5. Tien procent is inmiddels al op de markt gebracht, il een derde van de aandelen gaat naar institutionele ductiestop voor stadsauto Smart De productie van het stadsautootje Smart in het jeHambach (Lotharingen) wordt met Pasen voor twee we- nlgelegd. Volgens de fabrikant, Micro Compact Car (MCC), totdat in verband met de invoering van werktijdverkorting, (het Duitse weekblad Der Spiegel meldt dat het gaat om inpassing aan de teleurstellende verkoop. MCC, eigendom JaDuits-Amerikaanse autoconcern DaimlerChrysler, ver- Idat er dit voorjaar een akkoord komt over de invoering :n35-urige werkweek per 1 juli. ,,We hebben ervoor geko- arop vooruit te lopen door alvast om te schakelen", aldus drijf. MCC erkent dat de verkoop tegenvalt. Het bedrijf ldit jaar aanvankelijk 130.000 auto's te slijten, maar ver- fc de prognose in januari tot ongeveer 100.000. Volgens Der El is de bedrijfsleiding inmiddels verder gezakt naar 80.000. Onderzoek in opdracht Euregio Rijn-Waal wil eerlijke productinformatie in moeten consumenten voorlichten over hun ten en over de manier die producten worden kt. Dat kan via een etiket verpakking, maar ook in rverslag of in hun con- met maatschappelijke ndJsaties. fi heeft staatssecretaris G. I van Economische Zaken 7'! op een thema- n de Consumentenbond matschappelijk verant- lj ondernemen. Eerlijk pro- l nis in zijn ogen geen last edrijven, maar juist een manier om klanten te Steeds meer Duitsers uit de grensregio zoeken werk in Nederland. Sociaal en economisch levert dat geen pro blemen meer op. Er bestaat nog wel een psychologische barrière om voor het eerst werk te zoeken in het buur land. aan beide zijden van de grens. Het onderzoek is gedaan in op dracht van de Euregio Rijn- Waal, die grensoverschrijdend vacaturebeleid wil bevorderen. Ondernemers die nog geen buitenlanders in dienst hebben, vrezen ten onrechte problemen, Dat blijkt uit een onderzoek dat een Nederlandse en een Duitse wetenschapper hebben gehou den onder pendelaars, onderne mers, vakbondsmensen en me dewerkers van arbeidsbureaus stellen de onderzoekers vast. Het blijkt dat taal en een andere loonstructuur nauwelijks moei lijkheden opleveren. Werkge vers en werknemers met erva ring in het buitenland zijn zeer tevreden, zo blijkt uit het onder zoek. Tot voor kort was er voorna melijk alleen een Nederlandse pendelstroom richting Duits land. Banen in de bouw en de paramedische sector zijn popu lair onder Nederlanders. De on derzoekers hebben ontdekt dat de verhouding snel verandert. De laatste jaren is het aantal Duitsers dat in Nederland werkt, toegenomen met 30 tot 40 procent. Duitsers hebben in ons land goede kansen in de techniek en de logistiek. Zowel voor vakar beiders als voor academici zijn er voldoende mogelijkheden. De onderzoekers adviseren om door voorlichting de vrees voor pendelwerk weg te nemen. Vol gens hen vraagt een gezonde economie om een euregionale arbeidsmarkt. winnen. Ybema wil zelf vaker met maatschappelijke organisaties gaan praten, onder meer in de aanloop op handelsmissies in het buitenland. Met name van vakbonden en mensenrechten organisaties hoopt hij meer te weten te komen over de econo mie en de arbeidsomstandighe den ter plaatse. Verder maakt Ybema zich sterk voor internationale keur merken. Die moeten de consu ment garanderen dat het betref fende product eerlijk is ge maakt. In uitsluitend voor schriften voor het Nederlandse bedrijfsleven ziet de bewinds-' man weinig. blankenberge anp Door deregulering in de bouw verschijnen in Nederland weer malafide uitzendbu reaus op de bouwplaatsen. Tegelijkertijd probeert België door scherpe, van bovenaf opgelegde regels, onderbetaling en zwart werken tegen te gaan. Dat bleek tijdens een vergadering van de Bouw- en Houtbond FNV met Duitse, Bel gische en Britse zusterorganisatiès in Blan- kenberge. Zij pogen samen een strategie te ontwikkelen om 'sociale dumping' tegen te gaan: uitholling van arbeidsvoorwaarden in een land door toevloed van slechter betaal de werknemers van elders. Zwart werk uitroeien blijkt niet eenvou dig, concludeerden de verschillende bon den. Laat staan het aantrekken van buiten van bouwvakkers tegen mindere arbeids voorwaarden. In Duitsland speelt dat bijvoorbeeld sterk in de 'bouwplaats' Berlijn. In Duitsland zit ten 40.000 bouwvakkers werkloos thuis. Toch stromen Polen, Oekraïners, Ieren en Belgen Berlijn binnen, om een steentje bij te dragen aan de vernieuwing van de hoofdstad. Het land kent geen algemeen verbindende verklaring van de collectieve arbeidsvoorwaarden, waardoor die niet gel den voor werknemers van elders. Ook als er wel verbindende regelingen van kracht zijn, zoals in Nederland, bete kent dat niet automatisch dat bouwvakkers uit bijvoorbeeld Engeland daar ook van profiteren. „Ze kennen die regels niet, dus ze klagen ook niet als een werkgever ze niet toepast", aldus B. Visser van de Bouw- en Houtbond FNV. Onlangs haalde een Bra bantse aannemer ijzervlechters uit Ierland, omdat ze hier niet te krijgen zouden zijn. De bond wist beter: ze had diverse proce dures tegen het bedrijf lopen wegens ont slag en het niet naleven van de CAO. Ook in Nederland gloort weer ontduiking van de geldende arbeidsvoorwaarden in de bouw. Dat komt onder meer, weet bonds- bestuurder D. van Haaster, doordat de re gelgeving rond uitzendbureaus is afge schaft. „De eerste signalen zijn al binnen dat malafide uitzendbureaus weer de ge spannen arbeidsmarkt van de bouw bin- nieuwerkerk aan de ussel Een medewerker van Bodewes Winches in Nieuwerkerk aan de Ussel werkt aan een zogenoemde ankerliermachi- ne, de grootste ter wereld. Met dit systeem is het mogelijk om op grote re diepte naar olie te boren dan tot nu toe mogelijk was. De actieradius van het werken met de ankerlier is nu 2.440 meter in plaats van de 1.000, die gebruikelijk was. De komende vijfjaar zal Shell het gevaarte gebruiken in de Golf van Mexico. foto anp jasper juinen kopenhagen/zoeterwoude De Deense brouwer Carlsberg stopt binnen enkele jaren met het gebruik van mais als bie ringrediënt. Aanleiding is be zorgdheid onder consumen ten over genetische modifica tie van mais. Het bedrijf ziet er zelf geen gevaar in. Carlsberg kan nu nog garan deren dat de gebruikte mais niet is gemodificeerd. Maar dat zal steeds moeilijker wor den. Daarom wordt gekeken naar alternatieven om tege moet te komen aan de wensen van de consument, zo laat Carlsberg weten. In het bier van het bedrijf, dat de merken Carlsberg en Tuborg heeft, is ongeveer 35 procent van de gebruikelijke grondstof gerst vervangen door goedkopere mais. Heineken zegt in een reactie dat de kwestie nu nog niet speelt bij het concern. De Ne derlandse brouwer gebruikt voor zijn belangrijkste merken uitsluitend gerstemout. Maar in een aantal goedkopere loca le merken zit wel mais. „Van onze leveranciers krijgen we zwart op wit de garantie dat de mais niet is gemodificeerd. Maar op den duur zullen maissoorten steeds meer wor den gemengd en dan weet je het niet meer", aldus een woordvoerder van Heineken. Nieuwe aanwijzingen Justitie eemshaven Bij windpark Eemsmond bij de Eemshaven in Groningen wordt volop gewerkt aan de renovate van 94 windturbines. Na de opknap beurt moet het park metlio september weer optimaal windenergie produceren. foto anp karel zwaneveld nendringen", aldus Van Haaster. Hij wijt dat aan de afschaffing van regel geving die dit soort praktijken tot voor kort blokkeerde. „Onder het motto: weg met al die regels, laten werkgevers en werknemers het onderling maar reguleren. Maar de werkgevers houden scherpe regelgeving te gen", bekritiseerde Van Haaster de gevol gen van het poldermodel. België scherpt juist de regels tegen zwart werk aan. Er komt een verplichting een fac tuur uit te schrijven voor verricht werk. De opdrachtgever krijgt na overlegging van die factuur mindering op de belastingaanslag. Ook de BTW voor onderhouds- en renova tiewerk wordt lager en de drempel om zelf standigen toe te laten op de bouwplaats komt hoger te liggen. De Belgische bonds- bestuurder H. Raes toonde zich dan ook een fervent tegenstander van het in Neder land zo geprezen poldermodel: „Wij willen dat niet. Want als je als werknemer in de polder staat, kun je er tot aan de knieën in zakken". brussel «anp Justitie in Brussel en Leuven zegt over sterke aanwijzingen te beschikken dat de Kredietbank zich jarenlang heeft schuldigge- maakt aan het witwassen van zwart geld. Daarbij zouden ze ker tientallen miljoenen guldens aan de Belgisché fiscus zijn ont trokken. Vorig jaar kwam de bank al negatief in het nieuws over witwaspraktijken in het fili aal in Luxemburg. De nieuwe beschuldigingen zijn het gevolg van een dreige ment van een voormalig regio directeur van de Kredietbank in Leuven. Deze verzette zich te gen het ontslag van twee mede werkers. De regiodirecteur dreigde 'onfrisse dossiers' naar buiten te brengen als de bank dit ontslag zou doorzetten. De regiodirecteur is al sinds begin dit jaar spoorloos. De man vertrok vorig jaar bij de Kredietbank en begon voor zichzelf als financieel adviseur. Als personeelslid van de Kre dietbank zou hij echter van en kele grote klanten zo'n 800 mil joen frank, 44 miljoen gulden, hebben verduisterd. Inmiddels is al voor een miljard frank, 55 miljoen gulden, aan schade claims ingediend. De bank deed het dreigement van de regiochef altijd af als blufpoker. Na huiszoekingen in een appartement van de man zegt Justitie echter wel degelijk belangrijke aanwijzingen over structurele belastingfraude en witwaspraktijken te hebben ge vonden. De directie van de Krediet bank, die vorig jaar opging in de nieuwe bankverzekeraar KBC, toonde zich verrast over de be richten over zwartgeldpraktij- ken. Verder onthoudt de bank zich van commentaar. Vorig jaar hield Justitie in Brussel de directeur van de Kre dietbank in Luxemburg korte tijd in hechtenis na aanwijzin gen over belastingontduiking. Het onderzoek naar deze zaak is officieel niet afgerond. De zaak kwam aan het rollen nadat de jonge weduwe van de Brusselse tabaksmagnaat Gos- set bekende dat zij via de Kre dietbank in Luxemburg een er fenis van twee miljard frank, 110 miljoen gulden, aan de be lasting had onttrokken. De vrouw, een voormalig prostituée, is door Justitie overi gens nog korte tijd verdacht van moord op haar ex-man. Opgra ving van diens lichaamsresten leverde daar echter geen bewij zen voor op. Zij heeft inmiddels wel een regeling getroffen met de Belgische fiscus. Nieuwe winkel richt zich op 'gewone man W. Dik (60) van KPN-Telecom stapt volgend jaar op. Een loerder van het telecombedrijf bevestigt dat de bestuurs- Per onlangs heeft besloten ergens in het jaar 2000 te vertrek- P licht zijn komende aftreden vermoedelijk nader toe bij de Patie van de jaarcijfers volgende week. Poor kort dacht de voorzitter van de raad van bestuur van ^Jijke KPN niet aan aftreden. Vorig jaar verwees hij geruchten f-minister van economische zaken H. Wijers klaar zou staan ff te volgen naar het rijk der fabelen. „Ik blijf tot KPN als zelf- I telecombedrijf op het goede spoor staat. Of dat nu drie, vier [jaar is", zei Dik toen. Ils sinds de verzelfstandiging in 1989 de hoogste baas bij het TM>edrijf. De oud-staatssecretaris van economische zaken |evan het staatsbedrijf een succesvolle onderneming met een arde van tientallen miljarden guldens. Het bedrijf is vorig asplitst in twee aparte vennootschappen: TNT Post Groep arnhem johan bosveld Beleggen staat in de top drie van meest populaire gespreks onderwerpen tijdens een ver jaardagsfeestje. Iedereen heeft er verstand van en iedereen kent wel iemand die er slapend rijk van is geworden. Maar de drempel om zelf in aandelen, obligaties of opties te gaan, is voor velen nog te hoog. Ze zet ten hun centen op de bank en zien tandenknarsend de rente tarieven dalen. Intussen schreeuwen de be leggingsfondsen hun torenhoge rendementen van de daken. Af gelopen week openden de Groeibelegger in Arnhem en Eindhoven winkels speciaal voor mensen die de 'grote' stap naar het beleggen niet zomaar durven te nemen. De Groeibe legger wil het beleggen bereik baar maken voor iedereen. Wie al belegt, kan bij de win kel terecht om zijn aandelen pakket te verbreden. De winkels in Arnhem en Eindhoven zijn de eerste in een serie in ver schillende steden in Nederland. Het idee achter de Grqeibe- legger is simpel. Mensen met belangstelling voor beleggen kunnen naar binnen wandelen en een vrijblijvend advies krij gen. Krijgen ze de smaak te pak ken, dan kan de Groeibelegger op basis van de wensen en ver wachtingen van de klant een beleggingspakket samen stellen. De Groeibelegger verkoopt niet, maar bemiddelt in beleg gingsfondsen. Er worden geen individuele aandelen van be drijven verkocht. De klant doet uiteindelijk zaken met de fond sen zelf die de Groeibelegger adviseert. In de winkel worden wel alle formaliteiten geregeld. Directeur Th. Holtkamp van de Groeibelegger: „Wij willen het beleggen voor de klanten helderder en minder partijdig maken. Mensen die naar hun bank stappen omdat ze willen beleggen, worden vaak in de richting van bepaalde fondsen gestuurd, uiteraard vooral de fondsen van de bank zelf. Tot nu toe was er nauwelijks iets op de markt waar iedereen een on afhankelijk beleggingsadvies kon krijgen". Directeur Holtkamp noemt een belangrijk verschil tussen reguliere banken, beleggingsin stellingen en zijn eigen bedrijf. „Banken geven vaak standaard- adviezen met betrekking tot staatsobligaties, AEX-fondsen (aandelen genoteerd aan de Amsterdamse beurs, red.) en hun eigen huisfondsen. Wij kij ken eerst uitgebreid naar de persoonlijke omstandigheden van de belegger en passen daar ons advies op aan. Als banken eenmaal een pakket hebben sa mengesteld is voor hun het werk gedaan. De klant krijgt daama niet veel aandacht meer. Wij blijven onze klanten en hun pakketten volgen. De Groeibelegger gaat uit van een enorme informatiebehoefte bij de klant. „Het probleem van veel banken is dat de mensen het zien als instituten waar je geld haalt of brengt. Wij krijgen geen geld van de klant en beta len ook niet uit, wij geven alleen advies. Wij hebben met de fondsaanbieders afspraken ge maakt dat we voor het bemid delen een provisie krijgen. Maar de belegger betaalt rechtstreeks aan het fonds, niet aan ons. Hij betaalt geen opslag of iets der gelijks. Onze provincie verreke nen we zelf met de fondsen". Onder veel potentiële beleg gers is nog altijd de vrees dat de koersen ineenklappen. Zeker nu de directeur Wellink van De Ne- derlandsche Bank en zijn Ame rikaanse collega Greenspan waarschuwen voor te overspan nen koersen. Holtkamp: „Dat is dan ook de reden dat wij niet kiezen voor snelle successen. Dan doet het er niet zo veel toe wanneer je instapt, als je het maar voor de lange termijn doet." De groeibelegger zegt vol strekt onafhankelijk te zijn van de verschillende binnen- en buitenlandse beleggingsfond sen waarvoor wordt bemiddeld. Dat het in Duiven gevestigde bedrijf mede-eigendom is van verzekeraar Ohra, verandert daar volgens Holtkamp niets aan. „We hebben contractueel vastgelegd dat we niet verplicht zijn Ohra-producten te verko pen. Dat heeft ook geen enkele zin, want het gaat ons om het beste voor de klant."

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 7