Leidsch Dagblad Goedschalk niet vervolgd 1.00 FGI3D BEL: 071-5128030 mme als vanouds tijgenoten boos op etreden Lafontaine Eindelijk lenteweer orlog en ellende bepalen overleg Kosovo NAVO durft gesprekken niet op scherp te zetten Katwijker getroffen door veteranenziekte Bond wil onderzoek naar geweld op school Koerden blijven in cel HC15 MAART 1999 OPGERICHT 1 MAART 1860 prek van de Dag Marlayne mag voor Nederland naar Eurovisie Songfestival •Binnenland VVD weigert absoluut zich een crisis te laten aanpraten •Buitenland Economie Europarlement wil dat 5 Brussel schoon schip maakt Steeds meer Duitsers vinden werk in Nederland NR. 41951 LOSSE NUMMERS ƒ1,85 ZATERDAG ƒ2,40 rrt/og geen abonnee? aillewinnaars Bob de Jong, Jan Bos, Marianne Timmer, Ids en Gianni Romme vieren hun gouden plak. FOTO REUTERS USE ASERUD lomme heeft gisteren Idtitel op de 5000 me- .De titelverdediger pisch kampioen ver- n Heerenveen het ird, 6.29,39. Schaats- rt Veldkamp pakte het 29,75), Rommes lOOtBob de Jong tbrons, 6.29,88. Bij de nde drie edities van w ng het goud everschillende Neder- achtereenvolgens Ids (1996, Hamar), Rintje (1997, Warschau) en Calgary). Rits- Jsteren teleur- is achttiende, ouwen veroverde titel- ;ster Catriona LeMay- lit Canada inHeeren- de 500 meter het e olympisch kampioe- e de tweede race in 1 arianne Timmer won met de Japanse Oka- ns. Het zilver was voor inSvetlanaZjoerova, lioene uit 1996. Zij leidde na de eerste rit (baanre cord in 38,04), maar schaatste daarna niet snel genoeg: 38,89. Andrea Nuyt finishte als twaalfde. Na een teleurstellen de eerste race reed ze ook de tweede niet goed: 39,56. Frou- ke Oonk werd vijftiende. De tweede afstand in het vrou wentoernooi, de 3000 meter, werd gisteravond voor de vier de maal op rij gewonnen door Gunda Niemann-Stirnemann. Daarmee won de Duitse tot nu toe iedere keer die afstand op de WK afstanden, die sinds 1996 op de kalender staan. - Niemann schaatste gisteren een baanrecord: 4.04:88. Ton- ny de Jong (Nederlands record 4.07,49) en de Duitse Claudia Pechstein grepen in dezelfde tijd zilver. De Jong verbeterde het oude record van Barbara de Loor, die dit seizoen bij de WK all round in Hamar 4.08,69 schaatste. In Heerenveen ein digde De Loor met 4.09,93 als vierde. Carla Zijlstra kwam tot de vijfde tijd, met 4.12,26. 'Geen gevolgen voor strafzaak tegen Bouterse IEN-BERLIJN DPA-ANP-GPD e Duitse sociaaldemo- ipartij SPD is de eerste sgebarsten op de don- fgetreden minister van en partijvoorzittter Vooral de wijze hun partijgenoot van iel verdween wekt hun ui je niet met de partij die je een ambt met verantwoordelijkheid vertrouwd", sprak Hel- eczorek, de voorzitter lefensiecommissie van- Ie krant Bild. oorzitter Wilfried Pen de commissie voor bin- se zaken is woedend, n moet stijlvol gebeu- let moet voor de eigen de mensen te begrij- Dat zie ik in dit geval line doorbrak dit de enkele dagen van en. Staande voor zijn iaarbrücken noemde de 'het slechte samenspel Ie afgelopen maanden jetoond' als reden voor selinge vertrek. Als het et goed samenspeelt, ït worden vernieuwd, goede samenwerking Jen successen behalen, eraan toe, het kabi- 'elijkerid met een voet balteam. Als voorbeeld voor de slechte verstandhoudingen binnen de regering noemde Lafontaine de belastinghervorming. ..Terwijl we de belasting voor de mid denstand met vijf miljard mark verlagen, vraagt het team zich af of het beleid niet schadelijk is voor de economie. Hoe kan je dat nou begrijpen?" De financiële wereld reageert nog steeds enthousiast op het vertrek van Lafontaine. Dankzij de overtrokken reactie op het vertrek van de Duitse supermi nister van financiën boekte de AEX-index een kleine winst van 5,44 punten tot 533,02 punten (vorige week 529,54). Valutahandelaren juichten, het bedrijfsleven slaakte een zucht van verlichting, beleggers grepen naar de orderlijn en po litici duikelden over elkaar heen om te verkondigen hoe ver keerd de politiek van 'de ge vaarlijkste man van Europa' was. Nooit tevoren was de op luchting over het afscheid van een minister zo groot. Illustra tief was de plotselinge stijging van de euro donderdag. De afkeer van Lafontaine was groot in de zakenwereld. De so ciaal-democraat durfde tijdens zijn kortstondige bewind het bedrijfsleven met een lastenver hoging van tien miljard te con fronteren. Justitie ziet af van het vervolgen van H. Goedschalk, we gens gebrek aan bewijs. Hij was één van de vier verdach ten in de zaak Bouterse. Goedschalk, hoofd van de Cen trale Bank in Suriname, werd verdacht van het witwassen van drugsgelden van het zogenoemde Suri-kartel. Ook werd hij verdacht van betrokkenheid bij een criminele organisatie. ruswuk anpbekend dat Goedschalk zou worden vervolgd. Samen met Het openbaar ministerie maak- Bouterse en twee andere ver te enkele weken geleden nog dachten moest hij op 22 maart voor zijn aandeel in de vermoe delijke drugsorganisatie van Bouterse terecht staan. Of die datum voor de zaak Bouterse nog kan worden ge haald, is niet zeker. De advocaat van Bouterse, mr. A. Moszko- wicz, heeft namelijk verzocht de zaak te laten behandelen door de rechtbank in Rotterdam in plaats van door de rechtbank in Den Haag. Daarover neemt het gerechtshof in Den Haag don- een beslissing. Eventu eel kan in deze procedure be roep worden aangetekend bij de Hoge Raad. De laatste dagen waren er al verschillende aanwijzingen dat Goedschalk was geschrapt van de verdachtenlijst. Vorige week was hij in Nederland. Dinsdag vertrok de bankpresident vanaf Schiphol naar Paramaribo. Jus titie liet hem ongemoeid. Naar nu blijkt heeft Goed schalk gesproken met het OM. In een andere zaak, een smeer VS: Eén op 150 mensen in cel WASHINGTON Rtr-ANP Het aantal Amerikanen dat in de gevangenis of het huis van bewaring zit, is de afgelopen twaalf jaar verdubbeld. Medio vorig jaar zat één op de 150 in woners van de Verenigde Staten in de cel, zo maakte het minis terie van justitie bekend. Dat is ruim acht keer zoveel als in Ne derland en bijna net zoveel als in Rusland. De Amerikaanse gevangenis sen en huizen van bewaring herbergden eind juni 1998 een recordaantal van 1,8 miljoen mensen, een stijging van 4,4 procent ten opzichte van een jaar daarvoor. De gevangenis bevolking bestond voor 41 pro cent uit blanken, voor 41 pro cent uit zwarten en voor 16 pro cent uit 'hispanics'. Mannen maakten 89 procent van het to taal uit. De trend van steeds meer ge vangenen begon in de jaren tachtig, volgens deskundigen als gevolg van strengere wetgeving over geweldsmisdrijven en door meer arrestaties wegens drugs delicten. Los Angeles telt de meeste ge detineerden: 21.000. New. York komt met bijna 17.700 op de tweede plaats en Chicago op de derde met meer dan 9300. De bezettingsgraad van de gevan genissen in de VS is 97 procent. 1M1<KW1<KI<N kalfsvleeskroket Per stuk Gebakken of ongebakken Geldig van 15 t/m 21 maart I999 ■Eiden Eindelijk, daar was-ie dan, de zon. En meteen waren daar ook de tafeltjes en stoeltjes op straten en aleinen, zoals hier op de Nieuwe Rijn in Leiden. Het publiek genoot met volle teugen van het aangename enteweer. Misschien nog wel meer dan anders. Want zo nat als de afgelopen twaalf maanden is het nog nooit geweest. FOTO LOEK ZUYDERDUIN iërs plunderen Albanese huizen gOSOVSKA MITROVICA IOORNBOS l(le nieuws is dat er in bled rondom Vucitrn niet ivordt gevochten. Het nieuws luidt dat deze re- wordt platgebrand door •e ordetroepen. Na twee van gevechten hebben nese rebellen van het Bevrijdingsleger UQK boeten afleggen tegen sche politie en militai- pr de zoveelste keer kon- tebellen niet tegen de °p die over veel meer reGapens beschikken. In de dorpen rondom Vucitrn, dertig kilometer ten noorden van de hoofdstad Pristina, klinkt geen schot meer, maar klinkt wel het geluid van krakend en brandend hout: de Servische overwinnaars plunderen Alba nese huizen en steken ze later in brand. Doe je dat niet, zo menen de Serviërs, dan komen die lui binnen een mum van tijd weer terug en gaan door met hun 'terroristische activiteiten'. Aan de vooravond van nieu we vredesbesprekingen in Parijs blijft het hopeloos in Kosovo zelf. Niet alleen staan de dorpen rondom-Vucitrn in brand. Ook in het noorden, rondom Podu- jevo, wordt er nog gevochten. Tevens komen er meldingen van gevechten tussen UQK en Servische ordetroepen nabij de Macedonische grens, en aan de grens met Albanië. De situatie heeft verdacht veel weg van die van vorig jaar zomer toen Servische troepen korte metten maakten met Al banese rebellen, duizenden hui zen in brand staken en ruim 250 duizend Albanezen op de vlucht sloegen. Tot overmaat van ramp zijn tot nu toe nog onbe kend gebleven daders begon nen met serie bomaanslagen. In Kosovoska Mitrovica en Poduje- vo vielen op zaterdag in totaal zeven doden en 58 gewonden tijdens drie bomaanslagen. De bomaanslag in Kosovska Mitro vica, Kosovo's vier na grootste stad, was met name afschuwe lijk omdat de bom afging op de markt. Juist op het moment, om twee uur 's middags, was het er op z'n drukst. Twee vrouwen en twee kinderen kwamen hier om het leven. 30 Mensen raakten gewond, van wie elf zeer ern stig. Pagina 5: Daders waren moge lijk Servische nationalisten ELTVILLE-PARUS PAUL KOOPMAN CEES VAN ZWEEDEN De partijen in het Kosovo-over- leg krijgen nog 'drie of vier da gen' om in Parijs al dan niet een vredesakkoord te tekenen. Maar de Europese NAVO-bondgeno- ten deinzen er voor terug de on derhandelingen echt op scherp te zetten. Dit bleek afgelopen weekeinde tijdens een vergade: ring van de Europese ministers van buitenlandse zaken in Elt- ville, Duitsland. Volgens minister Jozias Van Aartsen (buitenlandse zaken) is geldaffaire, heeft Goedschalk strafvervolging afgekocht door een schikking te betalen. Over de hoogte van het bedrag doet het OM geen mededelingen. Volgens justitie heeft het niet vervolgen van Goedschalk geen gevolgen voor de strafzaak te gen de voormalige Surinaamse legerleider. Een woordvoerster van het OM verwacht dat het proces volgende week gewoon HET WOORD IS AAN Doug Larson Het voorjaar is het jaargetij de waarin je wilt fluiten, ook al zitje schoen vol blubber. Noodeditie als gevolg storing Als gevolg van een grote com puterstoring op de redactie ver schijnt deze krant vandaag in een noodeditie. Dat betekent dat een aantal vaste pagina's ontbreekt en foto's op wel ge maakte pagina's van mindere kwaliteit kunnen zijn. Ook is het mogelijk dat de krant later is be zorgd. Onze excuses daarvoor. DIRECTIE EN - HOOFDREDACTIE KATWU K/LEIDEN» De veteranenziekte heeft ook toegeslagen in de Duin- en Bol lenstreek. Een 50-jarige Katwij ker ligt sinds vorige week in het Leidse Diaconessenhuis. De si tuatie van de man zou kritiek zijn. De Katwijker heeft samen met zijn vrouw een bezoek ge bracht aan de Westfriese Flora in Bovenkarspel. „Nadat wij daar een kijkje hadden geno men, is mijn man ziek gewor den en werd de veteranenziekte vastgesteld, laat zijn vrouw we ten. Het Diaconessenhuis wil niet bevestigen dat er iemand met veteranenziekte is opgeno men. „Overigens hebben we elk jaar gemiddeld zón zes gevallen van deze ziekté, aldus de woordvoerster. In het Rijnland Ziekenhuis in Leiderdorp zijn vorige week twee patiënten opgenomen die de verschijnselen vertonen van de veteranenziekte. Ook zij heb ben een bezoek gebracht aan de Westfriese Flora. De definitieve diagnose moet nog worden ge steld. Over de conditie van bei de patinten doet het ziekenhuis geen mededelingen. In het LUMC zijn geen gevallen be kend van de veteranenziekte. Bij de Midwinterflora in Lisse, die elk jaar in de CNB-hallen in Lisse wordt gehouden, worden nog geen speciale maatregelen overwogen om een uitbraak van veteranenziekte te voorkomen. Voorlichtster Marian van Bladel: „Wat bij de Flora in Bovenkar spel is gebeurd, heeft niks met de Midwinterflora in Lisse te maken." Pagina 3: Meer over de vetera nenziekte DEN HAAG ANP De onderwijsbonden CNV wil len dat er op korte termijn een landelijk onderzoek komt naar geweld op school. Dat maakte een woordvoerder van de bond gisteren bekend naar aanleiding van een onderzoek naar geweld bij scholieren in Amsterdam. Werkgevers in het onderwijs hebben al toegezegd mee te wil len werken aan een landelijk onderzoek. In Haarlem en om geving beschikt de politie nog niet over cijfers over wapenbe zit en geweld onder scholieren. Gisteren werd bekend dat eenderde van de middelbare scholieren in Amsterdam en één op de vijf docenten slacht offer is van schoppen, slaan, af persing, seksuele misdragingen, diefstal of mishandeling met een wapen. Meer dan veertig procent van de scholieren zegt in een jaar tijd zelf minstens één zware overtreding te heb ben begaan, zo bleek uit onder zoek van het Amsterdamse Sa menwerkingsverband Veilig heid Op School (ASVOS) onder 2.500 leerlingen en zeshonderd medewerkers. Het Amsterdams gemeente bestuur wil dat alle scholen vei ligheidsplannen opstellen om de veiligheid op en rond de scholen te verbeteren. In zo'n plan staat welke sanctie op wel ke overtreding volgt. In Haar lem buigt de stuurgroep Veilige School zich volgende maand over een dergelijk plan. DEN HAAG ANP De Koerden die betrokken wa ren bij de bezetting van de Griekse residentie in Den Haag blijven in de cel. Het gerechts hof in Den Haag heeft dit van daag besloten. Ruim zestig van de 76 vastzittende Koerden te kenden bij het hof beroep aan tegen de beslissing van de raad kamer van de rechtbank om hun voorlopige hechtenis met dertig dagen te verlengen. Vol gens de Koerden was hen be loofd dat ze bij vrijwillig vertrek uit de ambassadeurswoning al leen zouden worden geregi streerd. Daarna mochten ze naar huis. Het openbaar minis terie heeft deze afspraak met klem ontkend. Een deel van de Koerden is uit protest in hon- er verdeeldheid over de vraag of de Serviërs en Kosovaren een nieuw hard ultimatum moet worden gesteld. Het Kosovo -vredesoverleg werd 23 februari opgeschort, nadat een eerste ultimatum al met drie dagen was verlengd. De Kosovo-Albanezen wilden overleg met de 'basis', voordat zij het in Rambouillet uitge werkte vredesplan zouden kun nen ondertekenen. De delegatie liet zaterdag bij het vertrek uit Pristina weten dat de handteke ning nu alsnog gezet kan wor den. Iv. m. controle bezorging) Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: I'D Per maand Per kwartaal Oautomatisch ;t. 96,90) i I automatisch (f. 33,70) Qacceptgiro (f. 97.90) V Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch éêsDagblad DE WERELD OM JE HEEN. n envelop, zonder postzegel, OF BEL 071-51 28030 "712141 "4001 14" maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 1