Stroombedrijf UNA in Amerikaanse handen Acties in de bouw Economie 74l %elijk callcenter komt in Hengelo Microsoft helpt China sneller het Internet op Ziektekostendossier 'steen om nek' van onderhandelaars Rijk Megafusie geeft Frankrijk grootste bank ter wereld Boter en kaas krikken resultaat Campina op UG 11 MAART 1999 9 —Elsevier daalt drie procent BIJQ Uitgever Elsevier heeft vorig jaar de winst voor be- n Tijen dalen met drie procent tot ruim 2,5 miljard gul- {conform de prognose die Elsevier in december uit- het met een winstwaarschuwing kwam. De directie verwacht dat 1999 „geen winstgroei van enige bete- öFTjten zien". Minder gustige marktomstandigheden zijn [iH|angrijkste oorzaak van. In 1998 heeft het uitgevers- omzet wel weten op te voeren met negen procent tot 8cj gulden. laid zet debiteuren onder druk 14êj 325b druk van de buitenlandse schulden wordt Rusland jpfe besloten is de landen waar het zelf nog geld van i;anen sneller hun schulden te betalen. Vnesjekonom- lc' aatsbank die verantwoordelijk is voor de buitenland- 11 Het gisteren weten dat het gaat om de terugbetaling 9;jn die de vroegere Sovjetunie in de jaren zestig en ze- 339f verstrekt. Het grootste deel van die schulden valt nu ^jrantwoordelijkheid van Rusland. Het land heeft zelf 75 aan het buitenland van 280 miljard. Aan verleende ^jeeft het ruim 240 miljard tegoed. De debiteuren zijn i4opotste deel arme landen in Azië en Afrika, zoals Viet- 4«| reorganisatie sociale zekerheid 8;i)e FNV blijft sceptisch over de kabinetsplannen om Bpïekerheid te reorganiseren. „De voorstellen zijn niet ilvatbaar". zegt een woordvoerder. Gisteren bespraken ?:fn ministers met de sociale partners de voorstellen, loeieek hakt de ministerraad de knoop door. Het kabinet lOijidsbureaus, gemeenten en uitvoeringsorganen in de [^erheid gaan samenwerken in 215 Centra voor Werk 2ocn (CWI's). Uitkeringsgerechtigden hebben dan één 9cre terecht kunnen. De sociale partners vinden dit een 2$n, maar hebben moeite met de verdere invulling. Zij 98nippering van het geld. Ook willen zowel werkgevers 5°°ners echte invloed in de besturen. 126 gcentrum Roermond op de tocht 222, De aangekondigde bouw van een grootschalig kle- êitn. een zogenoemd Designer Outlet Centre (DOC) in ^is onzeker geworden. Het centrum zou vanaf 2001 j^uizend mensen werkgelegenheid moeten bieden. Na óiirisatie van de Euregioraad in Maastricht bleek gister en een straal van zeventig kilometer nog zeker vier van ^jjgcentra zijn gepland: in Maaseik en Maasmechelen li?Duitse Huckelhoven en Kerpen. Fabrikanten van 1°||en als Levi's en Diesel maken wereldwijd veel ge- 582ieze kledingcentra om restpartijen tegen gereduceer- ïooje verkopen. Leden van de Euregioraad, waarin verte- ïllsers van maatschappelijke en politieke groeperingen 277nd, België en Duitsland, deden gisteren een dringend 364j provincie- en deelstaatbestuurders om een paar wachten met verdere besluitvorming over de bouw 145 ü»y stoot drankenblikjes af 77franse aluminium- en verpakkingsconcem Pechiney ^Dductie van drankenblikjes afstoten. Deze activiteit sosjdit jaar als zelfstandige onderneming een notering 7i3e effectenbeurs in New York. Het gaat voornamelijk ^Jn van het in 1988 verworven bedrijf American Natio- 205Wgens Pechiney is de stap bedoeld om de aandeel- 241feer rendement te geven. De financiële ruimte die het door de opbrengst van de beursgang, zal het mo- 225(n de ontwikkeling van de andere activiteiten te ver- itfzegt het bedrijf. Pechiney. met een vestiging bij Vlis- ó7ikte het plan gisteren bekend bij de publicatie van de ïocjaarcijfers. De nettowinst steeg in 1998 met 12 pro- miljoen gulden. De omzet verminderde met 7,5 pro- 2oo» miljard. wordt het landelijk oor Primafoon Di- [N Telecom geves- ieuwe activiteit van zich bezig met de [verkoop van alle lie ook vanuit Pri- öcels verkocht wor- Bcenter werkt al op franaf 15 maart vol- .oneel. 1 ongeveer tachtig Werken. Op 1 sep- jeten ze op hun n in het kolossale luw op het bedrij- stermaat Noord. 'Er CAO-onderhandelingen vastgelopen den haag anp komen uiteindelijk zeshonderd mensen te werken. Circa hon derd daarvan zijn nieuwe ba nen'. zegt directeur Sweers. De komst van het landelijk callcenter heeft te maken met de grootschalige reorganisatie die KPN Telecom doorvoert en eind van dit jaar wil afronden. De reorganisatie is, volgens KPN, noodzakelijk om de toe nemende concurrentie uit bin nen- en buitenland het hoofd te kunnen bieden. Door het schrappen van vierduizend ar beidsplaatsen en het opzetten van een andere organisatie structuur verwacht l^JP Tele com marküeider te blijven. Stroomproducent UNA gaat voor 4,5 miljard gul den over in Amerikaanse handen. Directievoorzitter Koppen de Neve maakte gisteren bekend dat het be drijf eigendom wordt van het Amerikaanse energie bedrijf Reliant Energy uit Houston Texas. De overna me moet nog worden goedgekeurd door de aan deelhouders, de gemeen ten Amsterdam en Utrecht en de provincies Noord- Holland en Utrecht. utrecht gpd Reliant betaalt een forse prijs voor UNA, dat het afgelopen jaar 130 miljoen gulden winst maakte en een eigen vermogen heeft van ongeveer 900 miljoen gulden. De Texanen bleven uit eindelijk over na een afvalrace met 16 kandidaten. „Die heb ben in eerste instantie hun inte resse geuit. Uiteindelijk zijn er vijf overgebleven die in de boe ken en de centrales hebben mo gen kijken. Reliant was het be drijf dat uiteindelijk het beste voorstel deed. Niet zozeer qua hoogte van de overnamesom maar qua totaalpakket", aldus Koppen de Neve. Met Reliant haalt UNA behal ve een kapitaalkrachtige partner ook veel commerciële kennis in huis. „Wij hebben geen kennis van energieverkoop in een vrije markt, zij wel. Die expertise is een punt en ook het feit dat Re liant kapitaalkrachtig is en ons door de shake out periode kan helpen die we rond 2003 ver wachten." Hij denkt dat rond die tijd de voor concurrentie opengestelde elektriciteitsmarkt in een prijzenslag terechtkomt, waarbij een aantal het loodje legt. „Reliant heeft grote plannen met UNA", aldus de voorzitter. „UNA wordt het exclusieve me dium voor de Europese expan sie van Reliant. Alle activiteiten die Reliant in Europa wil onder nemen lopen via ons. Wij ne men ook de commerciële be slissingen". UNA gaat zich om vormen van een producent van stroom tot een handelsbedrijf met eigen productiefaciliteiten. „Dat was een harde eis van ons, we willen meer zijn dan een pu re verstromer (leverancier van elektriciteit red.). Dat Reliant ambities heeft blijkt opk wel uit de overnameprijs die ze beta len. Dat bedrag betaal je niet voor alleen een lokale stroom- De onderhandelingen over de bouw-CAO zijn gisteren vastge lopen. „De bonden hebben ons eindbod naast zich neergelegd. Verder praten had geen zin meer", zegt een woordvoerster van het Algemeen Verbond Bouwbedrijf (AVBB). De bon den bereiden zich voor op ac ties. Onderhandelaar D. van Haas ter (Bouw- en Houtbond FNV) voelt zich geschoffeerd. „Vanaf het begin hebben de werkgevers onze voorstellen niet serieus ge nomen." Hij neemt het de werkgevers bijzonder kwalijk dat zij niet inhoudelijk over een nieuwe CAO hebben willen pra ten. „Er kwam een eindbod op tafel en daar moesten we het mee doen. De werkgevers boden een loonsverhoging van drie pro cent. Waar andere bonden in hun handen knijpen met zo'n resultaat, legde de bouw- en houtbonden het bod naast zich neer. De bedrijfstak floreert en er moet betaald worden, vinden de vakorganisaties. Naast een loonsverhoging van 3,5 procent willen de bonden afspraken maken over vorstverlet, werkge legenheid en ouderenbeleid. Volgens de CNV Hout- en Bouwbond hebben de bonden geen andere keus dan actie voe ren. Hoe die acties er uit gaan zien, is nog niet bekend. De onderhandelingen over de CAO verliepen van meet af aan moeizaam. Half januari schortte de werkgevers het overleg ook al op. Op verzoek van de bonden werd er woensdag weer gepraat. De bouw-CAO geldt voor 150.000 werknemers. De Hemweg Centrale bij de Coentunnel in Amsterdam-West wordt straks eigendom van de Amerikanen. FOTO HANS VAN WEEL Grootste contract dat Bill Gates ooit tekende Peking gpdna heeft getekend. Vorig jaar sloot Microsoft al een overeen komst voor de ontwikkeling van de 'IE China', een Chinese in- temetbrowser. Deze overeen komst vormde de voorloper van het contract dat gisteren met China Telecom werd getekend. Microsoft begon in 1985 al met de verkoop van software in China. Veel van de bekende programma's als Windows '95 zijn in het Chinees vertaald. Op dit moment zijn er zes onafhan kelijke softwareverkopers in China die de producten van Mi crosoft mogen verkopen: China National Computer Sofware and Technology Sevice, NEU- Alpine, Fouinder Group, Sichuan Top Group, Hangh- zhou Singlee Electronics en Shenzhen Kingdee Software. Niet alleen Microsoft is popu lair in China: Bill Gates zelf geldt als een idool. Zijn book 'The Road Ahead' werd in het Chinees vertaald en is nog steeds een bestseller. Toen hij in december 1997 een toe spraak hield in de Universiteit van Peking, trok hij stampvolle zalen. Microsoft heeft vergaande plan nen om software die de toegang tot het internet moet versoepe len, op grote schaal in China te gaan verkopen. De topman van het concern, Bill Gates, heeft er gisteren in de zuidelijke stad Shenzhen twee overeenkom sten voor getekend. Daaronder is een contract voor een joint venture met China Telecom, dat nu het monopolie heeft over de toegang tot het internet in China. Details over het samenwer kingsverband, dat de naam Ve nus heeft meegekregen, zijn nog niet bekend gemaakt. Wel liet Gates doorschemeren dat mogelijkheden worden onder zocht om via de televisiekabel te netsurfen. Ook werd een con tract getekend over de verkoop van software aan de centrale bank, de Volksbank van China. Het gaat daarbij om 10,000 paketten. Volgens Bill Gates is dit con tract, waarvan de waarde niet bekend is gemaakt, het grootste dat zijn bedrijf tot nu toe in Chi- producent. Om die investering terug te verdienen zal Una flink moeten groeien", aldus Koppen de Neve. Voor de groei krijgt UNA de beschikking over een flink ge vulde kas. Reliant gaat in eerste instantie 40 procent van de aan delen overnemen voor 1,8 mil jard gulden. Voor vijftien pro cent, 700 miljoen gulden, zijn dat bestaande aandelen van de aandeelhouders, de overige 25 procent zijn nieuw uit te geven aandelen. De opbrengst daar van, 1,1 miljard gulden, vloeit in de kas van Una. „Daarmee krijgt UNA een eigen vermogen van twee miljard gulden", aldus plaatsvervangend directeur M. ten Klooster, de aandacht vesti gend op de solide financiële po sitie van het Nederlandse be drijf na de overname. Het geld wil Una gebruiken voor nieuwe aankopen. „Dat kunnen zowel productiebedrij ven zijn als distributiebedrijven. We kijken in Nederland en ver der in Europa", aldus Koppen de Neve. Koppen de Neve wilde zich niet vasüeggen op een ter mijn voor de expansie. „We ho pen voor de zomer het busi nessplan af te hebben. Dat ge beurt in samenspraak met de mensen van Reliant. Dan zal duidelijk zijn waar we willen groeien." amsterdam anp Bezorgdheid over schadeclaims combedrijven tegen de staat. Dit bleek gisteren tijdens een debat in de Kamer met minis ters Jorritsma (economische za ken), Korthals (justitie) en staatsscretaris Benschop van Buitenlandse Zaken. Korthals kon niet aangeven bij hoeveel van deze zaken de staat 'financiële risico's loopt'. De fracties van PvdA, WD en CDA blijven bezorgd over de omvang van schadeclaims die particulieren en bedrijven kun nen leggen door het niet of niet- tijdig melden van regelgeving bij de Europese Commissie. Er lopen nog 5.500 zaken van tele- den haag anp Niet alleen het verschil tussen het mi nisterieel loonbod en de eis van de vakbonden, maakt de onderhandelin gen over een nieuwe CAO voor de rijksambtenaren tot een stroef lopende machine. Ook de door minister Peper (binnenlandse zaken) gewenste verso bering van de ziektekostenregeling, hangt 'als een steen om de nek' van de onderhandelaars. Dat meldt de ambtenarenbond CFO, na afloop van de eerste onderhande lingsronde over een nieuwe CAO voor de 118.000 ambtenaren bij ministeries en andere rijksdiensten. Vandaag pra ten partijen (ministerie en ambtena renbonden) verder. Het ministerie van Binnenlandse Za ken is verrast door de uitlatingen van de bond. „We hebben gisteren het misverstand over de ziektekostenrege ling uit de weg geruimd. De negentig miljoen die we willen besparen op de ziektekostenregeling kan gebruikt wor den voor de verbetering van de ar beidsvoorwaarden. Bijvoorbeeld voor een structurele eindejaarsuitkering. Het geld komt bovenop het loonbod van 2,5 procent", zegt een woordvoer der. Volgens een woordvoerder van de christelijke ambtenarenbond CFO kan de ziektekostenregeling uiteindelijk toch een breekpunt zijn. Omdat amb tenaren niet in het ziekenfonds kun nen, zijn zij particulier verzekerd. De werkgever betaalt als tegemoetkoming in de kosten 70 procent van de premie. Peper wil vanaf 2000 naar vijftig pro cent en zo negentig miljoen gulden 'verdienen'. De bonden stellen dat werknemers door deze ingreep, gecombineerd met de hogere inflatie, koopkrachtbehoud kunnen vergeten. Zelfs met 3,5 procent meer loon, zoals de bonden hebben geëist. De minister zet echter tegen over de eis 1,6 procent op jaarbasis, geformuleerd in een bod van 2,5 pro cent in een CAO-looptijd van 19 maanden. De woordvoerder van de minister bestrijdt de berekening van de bon den. „De inflatie is voor 1999 vastge steld op 1,25 procent en voor 2000 op 1 procent. Het bod houdt dus wel de gelijk een koopkrachtverbetering in", zegt hij. debacles is-Ass oppenpot Omzet naar 7,7 miljard is-Associatie heeft ERJjipot aangesproken -TSt over 1998 nog Vereind te houden, n injectie van 25 laaide de bank een jat van 31,1 miljoen i pijoen in 1997. iep rake klappen op j pien bij een aantal [aren. Faillissemen- feng en The Traders lelden de bank op top van 63 miljoen [00) was minder dan de |5 miljoen. Van een O) ril de directie echter 1 p. „Het blijft een f'. lichtte bestuurs- von Balluseck gis- _(s «creep in de strop- übaSf '^oud van deze en^nken tot ruim 18 s ooi' totale baten stegen ?ent tot 223 miljoen, jbrutoresultaat met -Jaandikte tot 86 mil- LEiral de provisie-in- aten in de lift, onder en<*ij een verdere stij ft aantal professio- >n. André Lévy-Lang, topman van de Franse bank Paribas, haalde begin dit jaar nog zijn neus op voor het 'streven naar gigantis me' dat het bankwezen in voor al Groot-Brittannië en Neder land had gekend. Luttele weken later deed Société Générale een overnamebod op zijn Paribas, dat dinsdag werd gevolgd door een overnamebod van BNP op zowel Société Générale als Pa ribas. Als die laatste operatie slaagt, is het bedrijf van Lévy- Lang straks onderdeel van de grootste bank ter wereld. De versmelting van banken, die in Nederland al jaren gele den tot de vorming van enkele giganten leidde, moet in Frank rijk nog steeds plaatsvinden. Voornaamste oorzaak van die achterstand is dat de privatise ringsgolf veel later over het land is geslagen dan elders. BNP werd pas in 1993 geprivati seerd, terwijl Crédit Lyonnais zelfs nog in staatshanden is. Société Générale bracht eind januari een bod uit op de Pa ribas. De nieuwe bank, SG Pa ribas, zou met een vermogen van 1.540 miljard gulden een der grootste op het continent worden. De reacties van politici waren positief, omdat beide banken elkaar aanvulden. So ciété Générale is een algemene bank met kantoren in elke win- Het hoofdkantoor van de Banque National de Paris in Parijs. keistraat, Paribas is een zaken bank voor beleggers. Daardoor was de kans op ontslagen klein - althans in Frankrijk. Maar de beurs was minder geeharmeerd van het ontbre ken van een overlapping. Wat was de zin van een fusie, als die niet leidde tot bezuinigingen? Sinds de aankondiging van de fusie op 31 januari zag Société Générale de koers van zijn aan delen met 5.5 procent dalen. Paribas met 6,5 procent. FOTO EPA PIERRE BOUSEL Die daling baande de weg voor het bod van BNP, dat door de topmannen van beide ande re banken werd gebrandmerkt als onvriendelijk en avontuur lijk'. BNP had de koers van zijn eigen aandelen op 1 maart, toen het een recordwinst van 2,4 miljard gulden bekend maakte, met 12,6 procent zien stijgen. Die stijging maakte het BNP mogelijk dinsdagavond laat de aandeelhouders van beide an dere banken een overnamebod te doen (de aandeelhouders van Société Générale werd vijftien aandelen BNP geboden voor ze ven van hun aandelen, die van Paribas elf aandelen BNP voor acht eigen aandelen). Vooral voor de aandeelhouders van Pa ribas is dat een aanbod dat moeilijk te weigeren is. De handel in aandelen van de drie banken werd gisteren op geschort, maar de reacties van beursanalisten waren minder sceptisch dan eind januari. Met een vermogen van 2.186 miljard gulden en een beurswaarde van 118 miljard francs zou de nieu we combinatie de grootste bank ter wereld worden. Maar vooral: BNP en Société Générale zijn beide algemene banken, zodat de directie naar alle lust het ontleedmes kan hanteren. De Franse regering, die al worstelt met een werkloosheid van tien procent, zit niet te wachten op een golf van ontsla gen in de bankwereld. Maar, zo redeneert topman Michel Pébe- reau van BNP, zij ziet Société Générale en Paribas liever over genomen door een Franse bank dan een buitenlandse aasgier. zaltbommel gpd Boter en kaas, de traditionele zuivelproducten, hebben vorig jaar het resultaat van de coöpe ratie Campina-Melkunie in Zaltbommel opgekrikt. Beiden hebben een flinke bijdrage aan de hogere melkprijs geleverd. Minder succes boekte con- sumptiemelk. Nederlanders dronken min der melk. Voorts moest Campi na een reorganisatie doorvoe ren bij Duitse dochter Tuffi. Die besparing werd teniet gedaan door de hogere melkprijs die aan de boeren moest worden betaald, omdat ook de prijzen van fabrieken in de buurt ste gen. De Campina-boeren in eigen land krijgen over 1998 een melkprijs van 79,80 cent per ki logram uitbetaald. Een jaar eer der was die 77,76 cent. Campina had succes met langhoudbare zuiveldranken en speciale kaassoorten. Er was groei in de afzet van ingrediën ten voor de voedings- en farma ceutische industrie. Ook de ver dergaande doelmatigheid en verlaging van de kosten lever den een bijdrage aan het saldo. Minpunt was dat de toetjesfa- briek Mona opnieuw een mager resultaat haalde. De productie had moeite de afzet bij te hou den. In Duitsland had Campina AG te kampen met het wegval len van de export naar Rusland. Daar werd verlies geleden. Campina heeft in Duitsland het merk Landliebe gelanceerd, een operatie die succes heeft. De uitbouw van de andere in ternationale activiteiten stagneerde door de situatie in Rusland en Polen. In Groot- Brittannië, Spanje, het Midden- en Verre Oosten ging het aan merkelijk beter. De omzet van het concern steeg met 13,5 procent naar 7,7 miljard. Van die 13,5 procent moet tien procent worden toe geschreven aan overnames. De rest vloeit voort uit hogere prij zen. Campina zet 71 procent van haar producten af in eigen land, Duitsland en België. Het aantal personeelsleden steeg van 6250 naar 7015. Van hen is 46 procent (42) werkzaam in andere landen. In eigen land liep het personeelsbestand op van 3.612 naar 3.754 door de overname van Menken van Grieken in Wassenaar.

Leidsch Dagblad | 1999 | | pagina 9